Reklama

sobota 24. února 2018

Mzdy a platy a financování veřejného zdravotnictví, důchodů a dávek


Josef Mrázek
24. 2. 2018
Tímto článkem chci upozornit, že nízká cena práce, která vznikla tím, že nebyl nijak kompenzován zánik benefitů poskytovaných za komunistů místo části mzdy, má za následek nejen špatné mzdy a platy, ale také nízké důchody, dávky v mateřství a potíže veřejného zdravotnictví. Uvádím také, jak se to dá napravit. Začínám od financování zdravotnictví jako příkladu, že místo hledání, jak zvyšovat spoluúčast v rozporu s Ústavou ČR, měly být už dávno zachyceny nevyplácené části mzdy, které unikají do zahraničí.


Článek 31 Listiny základních práv a svobod, nedílné součásti Ústavy ČR, zavazuje stát, aby zajistil financování veřejného zdravotnictví financovaného pomocí veřejného zdravotního pojištění a umožnil tak zdravotní péči o všechny občany placenou solidárně, nezávisle na jejím poskytnutí.

Jde tedy o veřejnou službu, takže stát také odpovídá za její hospodárné obstarávání. Z Ústavy ČR vyplývá, že je poskytována těm, kteří ji potřebují, bez přímé platby, a pojistné, z kterého je hrazena, zákon stanoví s přihlédnutím k příjmům pojištěného. Za pojištěnce, kteří nemají příjem, musí pojistné platit stát ze svého rozpočtu a toto pojistné by měl upravovat tak, aby bilance veřejného zdravotního pojištění mohla být vyrovnaná.

Podle vzoru jiných států bylo pojistné zaměstnaných občanů stanoveno ve výši 13.5 % příjmu pojištěnce a potíže byly zprvu způsobovány jen tím, že dorovnávání státním pojistným se opožďovalo a také tím, že kromě státní VZP bylo ještě více než 10 pojišťoven zřízených podle odlišného zákona. Některé hospodařily pochybně a jiné zase měly bohaté pojištěnce a přebytky si hromadily v naději, že se zprivatizují. Časem počet pojišťoven klesl, ale ústavou předpokládaná úsporná jedna pojišťovna, jakou mají třeba Francouzi, nebyla pro odpor kšeftařů zavedena.

Racionální upravování státního pojistného vázne a je nahražováno hloupými nesystémovými kroky, které nemohou vyhovět při měnících se podmínkách.

V dřívějších článcích jsem vysvětlil, proč v jiných státech stačí zmíněných 13.5 % příjmů pokrýt skoro všechny potřeby veřejného zdravotnictví a u nás ne. Je to způsobeno tím, že průměrné mzdy a platy, neboli cena práce v České republice je, z důvodů výše zmíněných asi o 30 % nižší, než by odpovídalo aktuální produktivitě práce. A navíc tato mzda je vyplácena v českých korunách a z ní odvozené zdravotní pojistné je používáno také na nákupy v eurech a dolarech, při čemž se místo kurzu stejné kupní síly uplatňuje kurz směnný, a to představuje velké znehodnocení, teď to je o více než jednu třetinu a bylo to ještě mnohem horší. Navíc se zde negativně projevily intervence ČNB.

Z uvedeného plyne, že dosažení spravedlivé úrovně mezd a platů by zvedlo příjmy veřejného zdravotního pojištění o 40 % i více, aniž by to znamenalo zatížení pro pojištěnce nebo státní rozpočet, protože nevyplácená část mezd odchází jako bezdůvodný zisk většinou do zahraničí.

Námitka, že nelze nařídit převážně soukromým firmám, aby zvýšily mzdy, je výmluvou. Stát může zvýšit hladinu mezd a běžných platů ve sféře svého vlivu a to přiměje soukromé zaměstnavatele, aby se přizpůsobili větší ceně práce, zvláště proto, že nezaměstnanost je velmi nízká. Intervence ČNB kromě škodlivých následků ukázaly, že není problém obstarat peníze potřebné na rozjezd zvyšování ceny práce ve státním sektoru. Jde hlavně o rozjezd. Rostoucí odvody na zdravotní a sociální pojištění a růst výnosu z daní brzo odlehčí státní pokladnu a zvýšené mzdy v soukromém sektoru budou financovány hlavně na úkor bezdůvodných zisků soukromé sféry.

Na setkání ministerstva zdravotnictví s pacientskými organizacemi jsem navrhl ministru Vojtěchovi, aby se prosazování takového projektu ujal. Jeho úkolem by bylo přesvědčit vládu, že zvýšení ceny práce na úroveň obvyklou v dobře hospodařících státech umožní udržet dostatek lékařů a sester potřebných pro řádné poskytování solidárně hrazené zdravotní péče garantované ústavou a odstranilo by i ostatní problémy s financováním úplné zdravotní péče. Musela by to vzít za své celá vláda.

Úkolem pro ministra financí by bylo připravit návrh na zvýšení mezd ve sféře státního vlivu a těch platů, které jsou podhodnoceny, a na zvláštní zdanění bezdůvodných zisků vzniklých nevyplácením části mzdové složky HDP. Měl by zdůraznit, že zvýšení ceny práce rozhodným způsobem posílí vydatnost zdrojů pro úhradu mandatorních výdajů státu, jako jsou různé sociální dávky a zdravotní pojistné.

Úkolem pro předsedu vlády je přesvědčit Parlament ČR, že zvýšení ceny práce je nutným opatřením, které odstraní nedostatečnost odvodů na zdravotní i sociální a důchové pojištění a které zásadně zlepší postavení všech občanů ve srovnání se zahraničím. Stane se to hlavně na úkor hodnot, které odcházejí bezdůvodně za hranice následkem nám vnuceného koloniálního postavení.

Parlament ČR by měl uvítat tento projekt jako příležitost ukázat občanům, že zastupitelé mohou, a většina z nich také chce, pracovat ve prospěch voličů.

23 komentářů :

 1. Samozřejmě, že to Dr. Ing. Josef Mrázek myslí dobře. Lidé žijící ze mzdy, důchodu nebo sociálních dávek by se určitě nezlobili, kdyby měli větší příjem. Příjmům do zdravotnictví by to samozřejmě pomohl. Jenže... Jenže tady vládnou ti, kteří žijí z cizí práce a ti určitě nemají zájem o snižování svých zisků placením vyšších daní a vyšších mezd. No a ministr Vojtěch je oblíbenec miliardáře Babiše, tak jakoupak iniciativu od něj lze čekat... asi... Proto je potřeba se podívat nejen na příjmy do zdravotnictví, ale také výdaje. Jenže... Ty výdaje jsou zase příjmy někoho. Tak se mi jako ministrovi podařilo přibrzdit růst výdajů na léky, no a proto jsem musel jít. O to šlo, tu kampaň proti mně financoval MAFS, to je Mezinárodní asociace farmaceutických společností. Nikdy proti mě neřekli křivé slovo, za křivá slova platili novináře. "A tálo to jen pár miliónů...", jak mi tehdy prozradil nedávno zesnulý Miroslav Šlouf. A tem informace měl. Co je to pár miliónů pro společnost s obratem desítky miliard? Tak kdo si asi bude pálit prsty?
  Přímé výdaje na mnohost pojišťoven jsou zanedbatelné, problém jsou indukované náklady...
  A soukromí majitelé zdravotnických zařízení? Budou šetřit na lidech, co to půjde, a také na lécích, zdravotnických prostředcích a dál budou zásadně ovlivňovat náklady pomocí prosazování vyhlášek - například úhradových a zákonů tak, aby bylo "málo šnečků a hodně kapustičky". A Babiš? Ten bude hlavním šnečkem i ve zdravotnictví...
  Dobře, a další nápady...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono stačí, aby si pan koblihový miliardář všiml, že pořád platí Kalouskovo opatření o "zastropování" sociální a zdravotní daně pro příjem nad 100 000 Kč/měs. Je ten náš pan kobliha takový antikalousek nebo je to jinak ??

   Vymazat
  2. Nicméně si o tom myslím, že ti jmenovaní snad nejsou ani tak zlí a špatní, jako spíš si vůbec nedovedou představit život řadového -průměrného - českého občana v reálu. Oni jsou už téměř třicet let zajištění finančně velice dobře, včetně jejich rodin, příbuzných a známých - tady je protekce víc než kdy bylo - oni se pohybují v úplně jiných životních dimenzích, než obyčejný člověk, oni vedou se svými přáteli úplně jiné polemiky a řeči. Jak by mohli řešit něco, o čem nic nevědí? A proč? Vždyť to bylo úplně stejné za monarchie, i za buržoazie - starali se o lid monarchové ze svých paláců? Starali se o lid buržousti ze svých vil a sídel? Ze svých večírků a párty? Starají se o naše poměry naše přeplácené modelky a celebrity ( modelka a neznámá celebrita
   ze seriálu má mnohem vyšší příjmy než primář ve špitále) - tady byly velice špatně nastaveny poměry už v devadesátým. Smečka samozvanců si ihned obstarala obrovské platy, v době, kdy ještě občané běžně brali za práci cca sedm tisíc, oni brali sedmdesát!!! A to byl počátek českého morálního úpadku! Tím to bylo odstartované,přesto ještě se mezi poslanci vyskytli tací, kteří na ty šílené rozdíly, a na to, že se vlivem růstu cen už nedá běžně žít tehdy upozorňovali - ale dnes? Všechna morálka zašla na cílenou korupci! Politici, justice, advokáti, exekutoři, a další
   cíleně a státem zkorumpovaná byrokratická čeládka. Dnes už po nich nikdo nemůže chtít, aby něco chápali. Žít jako obyčejný člověk by asi nechápali ani jako trest, protože o tom nemají ani ánunk. I kdyby byli vnitřně charakterní - jak mají řešit něco, o čem nic nevědí? Musel by přijít nějaký Stalin, někde vytyčit cosi jako gulag,a tam všechny tyhle novodobé vyhryzy a zbohatlíky vyhnat - živ se jak chceš! Starej se o přežití! Přesně jako zametli jejich předchůdci s miliony občanů - prostě stát přestal skoro ze dne na den provozovat státní pracovní aktivity, všechny občany vyházel z fabrik apod. na chodník - a starejte se! Z chodníku! To bylo mnohem horší než Stalin - ale jak to dnes připomeneme - a komu?

   Vymazat
  3. No a Herout? Zbytečné! Pořád žvaní stejně! Zvrhlý a vulgární. Komu říkáš kobliha ty demente? Vyser už se na to! Tebou mlátí nenávist k Babišovi do té míry, že jsi ztratil veškerou soudnost. Podívej se na miliardy, které zde byly rozkradeny a vydrancovány, podívej se třeba na kauzy pana Soukupa na Barrandově, který prostě nezkresluje a nelže, podívej se na OKD a fůru dalších hrůz, které postupně uvede, podívej se na ten exekutorský hnus, kdy ta svině Vrána na vydírání a okrádání chudých lidí vydělal miliardu korun!!! a už se vyser na svoje štvaní proti Babišovi. Nebo si to nech pro sebe a svojí starou doma - nelez s tím na diskuze, už je to v českém reálu totálně směšné. Vypovídá to jen o tobě - ne o Babišovi. Český zatvrzelý a zfanatizovaný hlupák zůstane hlupákem stejně jako pařez pařezem a vůl volem.

   Vymazat
  4. Vy musíte být případ pro psychiatra, pokud nejste osobně Faltýnek !! Na meritum věci proč pan "spravedlivý" miliardář odmítá napravit daňové excesy pána Kalouska jako zastropování daní, odpuštění DPH pro nákup osobních aut pro podvodnikatele, rovnou daň, odmítání zřídit alespoň jednu celorepublikovou státní komerční banku na to kobliho nemáte odpověď !!

   Vymazat
  5. Pane Davide, majetek musí přinášet zisk! Tak rozhodl Ústavní soud a má podporu v Ústavě. Co na tom, že Ústava a Ústavní soud jsou nastaveny tak, aby legalizovaly loupení cizí práce? Parazité vládnou této společnosti. Čest práci. T

   Vymazat
  6. Prosím pěkně a nejen to, Ústavní soud vydal ústavní nález, že "Základní lidské právo" je právo podnikatele na jakýkoliv zisk a dokonce je přednější než právo občana na život v kapitalismu !!

   Vymazat
 2. Valorizace důchodů? Opět špatně. Valorizace důchodů v současnosti probíhá podle zákona "čert sere na jednu hromadu" a ještě více rozevírá sociální nůžky.
  Zatímco chudákům, kteří mají plný invalidní důchod 4000Kč (a není jich málo) se zvýšil o 200Kč, důchodci s důchodem 18000Kč se zvýšil o 700Kč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zná někdo důvod, proč by valorizace neměla být pro všechny stejná?

   Vymazat
  2. 13:51
   A to jako myslíš jak genie. Procentně? Posranci a senátoři jedno procento znamená cca 700Kč u toho invalidy s ccca 6000Kč to znamená slovy šedesát korun. Jdi se vycpat a hlavně nerozumuj o zásluhovosti a že každý může být posrancem a "podnikatelem"!!!

   Vymazat
  3. Jestli ty důchody nejsou tak pokřivené tou "ZÁSLUHOVOSTÍ"

   Kdo má větší zásluhu? Přece KAŽDÁ PRÁCE, KTERÁ JE VYKONÁVANÁ JE ZAPOTŘEBÍ.

   Je potřeba úklízečky nebo účetní? Je potřeba lékaře a nebo pilota?
   Tak jakápak zásluhovost

   Rozdíl je v tom, jaké skupině záleží na té zásluhovosti. Ve státních službách je mnoho ZBYTEČNÝCH lidí, v soukromé sféře raději rozdělí práci pro 3 uklízečky mezi dvě, jen aby ušetřili na mzdách.
   Dále je velkou chybou, že jsou zastropované odvody!!! Jestli mají zůstat nezměněny, v tom případě je třeba ZASTROPOVAT i výši důchodů a nebo důchody od určité výše ZDANIT!!! Případně vypočítávat důchody jen z z výše stropu!

   Kdo se nadře víc - kopáč, který pracuje s krompáčem a lopatou, většinou placený od vykopaného množství, a má roční výdělek 300 000, a nebo ředitel ČS pošty, který má roční příjem 8 milionů!(uvádím zdroj: premiér v demisi ve zprávách v ČT 24)

   Námitka, že KAŽDÁ PRÁCE OBSAHUJE SVÁ SPECIFIKA je sice pravdivá, ale jaksi je velmi NEVYVÁŽENÁ se SOLIDÁRNÍM DŮCHODOVÝM SYTÉMEM.

   On ten kopáč by musel kopat minimálne 26 LET!, aby dosáhl na částku toho ředitele, který ji má ZA JEDEN ROK!.

   Vymazat
 3. Jo máme nízkou nezaměstnanost díky nízkým mzdám což je lukrativní pro zahraniční kapitál.

  OdpovědětVymazat
 4. Podle mého názoru je článek Josefa Mrázka ukázkovým vzorem toho, jak uvažuje špičkový politik.
  Zdeňka Radičová

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:13 Je to ukázka, jak "by měl" uvažovat špičkový politik.

   Vymazat
 5. Je to počítáno procentuálně, proto vyšší důchody mají vyšší přírustek. Kdysi někdo prohlásil, že každý občan má v důchodu požívat "podobné" životní úrovně, na jakou byl zvyklý.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je ale feudalismus. Stát provozuje sociální systém, aby zabezpečil potřebné, ne aby nasypal boháčům ještě víc, ne?
   Právě ty valorizace by byl dobrý způsob jak ty sociální nůžky trochu zavřít, jen by musely fungovat opačně.

   Vymazat
 6. Navýšení mezd od miliardářů nečekejme,navýšení důchodů,nejde z kapes miliardářů,tak o tom může básnit Babiš.Stačí jen počítat,kdyby Babiš přidal každému zaměstnanci 100kč,tak přijde měsíčně o 3 mil 500 tisíc.

  OdpovědětVymazat
 7. A něco jiného. Když byly nakresleny "tykadla" politikům, tak autor dostal natvrdo 1 rok. Když se zřítil most na projíždějíci vlak, tak nebyl odsouzen nikdo. Zahynulo 8 lidí a mnoho má celoživotní následky. Co na to ministr Pelikán? Nic!!! Zase mlčí.
  To je ta spravedlnost v ČR, to jsou ta lidská práva, to je též kvalita soudců. A nakonec: v PS se smí pít alkohol. Když bych si ho dal já v práci, letím, ani nebudu mít čas se zbalit. Takže máme rovnost či ne? Jak dlouho zde tento příspěvek vydrží?

  OdpovědětVymazat
 8. Prostě soukromý sektor nepatří do školství, zdravotnictví, výroby léků a důchodového systému. Stát má na daních vybrat tolik aby všechny potřeby těchto resortů pokryl ke spokojenosti občanů a důsledně kontrolovat dodržování předpisů a zákonů. Je toho víc co by měl výhradně vlastnit a řídit stát to je ovšem k jínému tématu. Taktéž mzdy státních zaměstnanců by měly být vázány na násobky minimální mzdy a tak seznamovat státní zaměstnance s možnostmi většiny lidí. Je to vrcholem arogance za jaké ceny se prodávají v parlamentech potraviny a natož alkohol v pracovní době. Všechny další funkce státních zaměstnanců pro stát musí být jen součástí jedné mzdy a veškeré další brebendy uhradit jen podle skutečných nákladů.

  OdpovědětVymazat
 9. Jiří Jírovec24. února 2018 19:26

  Bohužel žijeme v systému koryt a korytářů. Šlichta v korytech se mění podle "zásluh". Co zůstává je nehorázné mlaskání. Nikdy jsme se neměli tak dobře, jako teď, zní mezi tekoucími slinami. Kdo umí, umí.

  Nestydí se brát a dávat z cizího. Máme nezávislé soudce a zástupce, kteří bez mrknutí oka přijmou od Magistrátu byt za 70-80 korun/m2 měsíčně. Socky ubohé. Máme (dnes již bývalou) ředitelku Státního zdravotního ústavu, která platila necelou tisícovku za byt 55 m2 včetně všech poplatků a energií. S jakým odporem asi musela chodit do špeluňky na rozhraní Vinohrad a Vršovic.

  Máme poslance, kteří potřebují slevněnou stravu v poslanecké restauraci.

  Mlaská to jako prasata, chová se to jako prasata a tak to nejspíš prasata jsou. Co od takových lidí můžeme očekávat? Jedině to, že se těch míst budou držet zuby nehty.

  Měli jsme Grosse, který byl ještě hloupější než Sobotka a tak nepřišel na to, jak zdůvodnit, kde vzal na svůj byt. Sobotka premiéroval v bezpečnější době a tak mu prošlo, že poslanecké náhrady je možné použít na cokoli. Stačí je připlácnout k platu.

  Gross, budiž mu země lehká, pak zázračně získal desítky miliónů, protože mu nějaká dobrá duše dohodila akcie místo, aby na nich zbohatla sama.
  Co tak najednou zvýšilo jeho cenu na trhu služeb a protislužeb?

  Podporuji nemocného člověka. Cena garsonky v "havlovské králikárně" je 500 korun/m2. Jsem garantem, že její majitel tyhle peníze dostává a bude dostávat. A nejednou je problém: Když prý budou chtít, tak "mého" člověka z bytu dostanou, smlouva sem - smlouva tam. Proč? No proto! Ceny nových bytů vzrostly za poslední rok v Praze o 20%. Když se to promítne do ceny nájmů, je to nově 600 korun/m2.

  Uzavírání nových smluv je finta, která například v Ontariu umožňuje obcházet regulaci nájmu. Nic nového pod sluncem. Na chudý lid musí být přísnost. To platí všude. A Mrázkové s tím nic neudělají.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Josef Mrázek popsal cestu, jak nejen zdravotnictví , ale podobně celý stát může vyváženě fungovat.Jinak se budeme neustále potácet v konfliktech a prát navzájem, prootže se budou řešit jen akutní problémy. Ukázal příčiny a možný cíl. To je pro strategické rozhodování velký krok.
   Zdeňka Radičová

   Vymazat
 10. dobře napsane ale to je tak všechno dějiny se pohnou jen nějakou silou a ta sila je zadupana a dusledně střežena takže jak řika olda řiha někdy přiště

  OdpovědětVymazat
 11. Zkusme zvážit jiný model zdravotnictví: zdravotní pojišťovna bude jediná, a to státní. Tedy VZP. Jejím úkolem nebude vytvářet zisk (který ve své podstatě znamená jen okradení pacientů). Je třeba provést revizi podmínek umožňujících jen nízké příjmy pro stát a zdravotnictví (obecně) a které povedou k vyššímu zdanění zisku, který odtéká každoročně do zahraničí (viz článek Dr. Mrázka). Jinde v Evropě to jde, proč ne též u nás? Je třeba se podívat i na úsporu nákladů ve zdravotnictví (viz příspěvek Dr. Davida). Co je za problém, aby si nemocnice řízené státem vyčíslily předem své finanční potřeby na další rok v členění na investice (zdůvodněné), na mzdové prostředky a na ostatní provozní náklady? Jestliže ale ředitel nemocnice vyčerpá část mzdových prostředků na nákup předraženého vybavení (které někdy nemocnice ani nepotřebuje, neboť cílem není zajištění vybavení pro nemocnici, ale osobní prospěch formou úplatku, kterému se dnes často říká bůhvíproč "provize"), peníze v nemocnici nikdy nebudou stačit. Ani když je tam budou zase důchodci a další pacienti nosit po 30,- Kč.A pak se lékaři mohou rozhodnout, zda půjdou jako zaměstnanci do nemocnice, kde budou mít garantované zajímavé platy nebo budou provozovat soukromou praxi. Obecně ale musí platit, že obchodování se zdravím je nesprávné, vytváření zisku v tomto oboru je na úkor pacientů a podle toho i postupovat. Podobným krokem je např. i centralizovaný nákup léků pro celý státní zdravotní sektor (nižší nákupní ceny, ale též výrazně nižší příplatky k prodejním cenám - pokud vůbec nějaké (ty je třeba postupně zcela vymýtit), předpokládá to ovšem opětovné zavedení sítě státních lékáren. Nemám nic proti souběžné existenci soukromých lékáren, pokud se v takové konkurenci dlouhodobě udrží a naši pacienti (obzvláště důchodci si půjdou raději koupit předražený lék do soukromé lékárny místo do té státní). Důležitým momentem ale musí být i hustota sítě státních lékáren a jejich dostupnost.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.