Reklama

pondělí 19. února 2018

Našli ruskou stopu!

Zbyněk Fiala 
19.2.2018  VašeVěc

Američané už znají jména 13 Rusů, kteří jim roku 2016 levně ovlivnili prezidentské volby. Jejich seznam najdeme v obvinění zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, které bylo podáno k federálnímu soudu ve Washingtonu. Mueller si teď chce pozvat k výslechu prezidenta Donalda Trumpa, aby zjistil, jestli ke svému zvolení nějak nepřispěl. Z případu však lze vyvodit i pozitivní zkušenost. USA hájí svou suverenitu za pomoci zákonů vyžadujících otevřeně přiznat, že někdo u nich jedná za cizí peníze a v cizím zájmu.


Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller konečně nabídl konkrétní podobu ruské stopy při volbě prezidenta Donalda Trumpa. Před velkou porotou federálního soudu hlavního města Washingtonu přednesl důvodné obvinění (indictment) proti ruské agentuře internetového výzkumu Internet Research Agency LLC a jejím třinácti pracovníkům, jejichž skutečná činnost měla poškodit Spojené státy tím, že chtěli podvodem a klamem ochromit a obcházet zákonné orgány s cílem ovlivnit politický a volební proces, včetně prezidentských voleb roku 2016.

Nechtěl bych být v jejich kůži, z toho se jen tak nevylížou. Pravda, situace v USA je dost nepřehledná a působí dojmem, že tam zuří studená občanská válka udržovaná těmi, kdo se nesmířili s volební porážkou. Ne všechno, co jedna strana říká o té druhé, je proto úplně přesně tak, a ne vždy je to myšleno vážně. Na druhou stranu, Robert Mueller je bývalý ředitel FBI, a ten snad ví, co je to obvinění a s čím se dá jít k soudu.

Proto nemá smysl případ zlehčovat, jako že se tu honí bezvýznamná skupinka ruských trollů, jaké by si bez tajných služeb nikdo nevšiml. Tato skupina přece zmátla americkou veřejnost natolik, že voliči hlasovali v rozporu se svými vlastními zájmy a nezvolili Hillary Clintonovou, přestože všechny předpovědi a komentáře mainstreamových médií jasně říkaly dlouhé měsíce předem, komu je to třeba hodit.

Stejně nevhodné je přicházet s posměšky, co že je platná seriózní příprava voleb, když pak někdo plácne něco úplně jiného, doplní to ofenzívou pár levných reklam na facebooku, a je vymalováno. Případ je však příliš vážný. Některé z obviněných osob měly dokonce peníze, což zvýrazňuje nedemokratičnost jejich postupu.

Zmíněné obvinění rozebírá zločin na 37 stránkách, ale pro základní orientaci vystačíme s několika úvodními odstavci. Dozvídáme se z nich, že obviněné osoby soustředěné v organizaci ruského internetového výzkumu LLC rozvracely americký politický systém včetně prezidentských voleb 2016 tím, že podporovaly kampaň Donalda Trumpa a znevažovaly Hillary Clintonovou.

Že je nenapadlo, že se to nemá?

Článek 6 obžaloby jasně říká, že „obviněná organizace (internetová LLC) si vytkla strategický cíl zasít rozpory do politického systému Spojených států, včetně voleb prezidenta 2016. Obvinění šířili hanlivé informace o řadě kandidátů. Od počátku do poloviny roku 2016 pak činnost organizace zahrnovala podporu prezidentské kampaně tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa a znevažování Hillary Clintonové. Obvinění měli s touto činností různé finanční výdaje, například kupovali jménem amerických osob a skupin politické inzeráty v sociálních sítích USA. Organizovali také politická setkání na půdě USA a vydávali se za skupinky občanských aktivistů, aniž by zveřejnili svou ruskou identitu a příslušnost ke své organizaci. Rovněž vyzývali osoby Spojených států k podpoře jedněch a odmítání jiných kandidátů a poskytovali na to peníze. Někteří obvinění se vydávali za americké osoby bez uvedení svého ruského napojení a jednali s nevědomými jednotlivci Trumpovy kampaně a s dalšími politickými aktivisty ve snaze jejich politické aktivity koordinovat.“

Pro upřesnění těchto strašných obvinění nahlédněme do článku 3 obžaloby, která uvádí, že „počínaje už rokem 2014 obviněná organizace (ono LLC) začala s činností, jejímž cílem bylo vměšování do politického systému Spojených států, včetně prezidentských voleb 2016.“ Financovat to měl jakýsi Prigožin, jehož peníze směřovaly organizacím se zlověstným názvem Concord Managment and Consulting LLC a ještě zlověstnějším Concord Catering.

To jsou opravdu vážná obvinění. Pokud je historie učitelkou moudrosti, jedinou možnou reakcí je úplné a včasné přiznání, doplněné případnou žádostí o co nejvyšší trest, ve snaze zmírnit hněv lidu a naznačit možnost polepšení. Ale s tím už si Američané poradí. Ostatně, nemuselo by nás to zajímat, kdyby se ruský vliv soustředil jen na Spojené státy a na to, že jim za pár šupů vnutil prezidenta podle vlastních představ a znehodnotil miliardy dolarů, které na to vynaložili američtí účastníci voleb. Jenže tak tomu není. Rusové nejsou sami. Demokracie si není jista nikde.

Soustřeďme se proto na situaci u nás. Také v Česku se našly osoby, které podporovaly Miloše Zemana a znevažovaly Jiřího Drahoše, a přitom odmítaly vzít na vědomí Drahošovo varování, že jsou pod ruským vlivem. Některé takové osoby dokonce Miloše Zemana volily, a co si budeme nalhávat, zašlo to tak daleko, že ho zvolili. Tady by se měly probudit české orgány, které marně hledají odvahu případ vyšetřit. Každému je přece jasné, kdo měl vyhrát.

Poučit by nás mělo i to, že Američanům se přestalo líbit, že se politických akcí zúčastňují cizí osoby a vydávají se za řadové členy různých hnutí. Avšak ani u nás nikdo nemůže říci, že neví, že se to nemá dělat. Před lety tu dokonce proběhla osvětová akce jistého velvyslanectví, které tu rozdávalo červené karty k pochodu na Hrad, aby si všichni uvědomili, co by se stalo, kdyby se nám Rusko začalo vměšovat do našeho politického boje.

Z obvinění, které zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller přednesl před velkou porotou u federálního soudu ve Washingtonu, je tedy zvlášť poučné, že v USA je trestné, když skupina cizinců zakrývá svoji identitu a vměšuje se do demokratických procesů v zemi. To musí odsoudit každý. Není možné, aby cizinci zasahovali ve skrytu nebo v zastoupení někým, koho skrytě platí. Svoboda a demokracie jsou příliš posvátné hodnoty, než aby se s nimi dalo kupčit za cizí peníze.

Ne všechno se povede. Američané se teď snaží zabránit tomu, aby si tam zas Rusové mohli levně zvolit prezidentem, kdo je napadne. Nemluvě o tom, že policie bezmocně přihlížela a zorientovala se až po roce, kdy už je pozdě. Vidíme mnohá zanedbání, ale v něčem mají Američané předstih. Narazíme na to hned v 1. článku zmíněného obvinění. Cituje zákony, které už existují na obranu demokracie v USA.

Zmíněný článek 1 uvádí, že „zákony Spojených států zakazují zahraničním státním příslušníkům hradit výdaje nebo poskytovat peněžní prostředky za účelem ovlivnění federálních voleb“. Otázka – Kde jste na ty červené karty vzali? – je tedy zcela legitimní.

Dále: „Zákony Spojených států zakazují jakýmkoliv agentům zahraničních sil účast v politických aktivitách ve Spojených státech bez toho, že by nejprve podstoupili registraci u ministerstva spravedlnosti.“ To nám chybí. Nestačí, že to někdo dělá dobrovolně, například, když si americký velvyslanec zve vedoucí české politiky na ambasádu, aby je informoval o potřebách své vlasti. To je v pořádku, všichni vidíme, kdo kam jde. Ale jsou spolky, u kterých to tak zřejmé není, a tam by měl zákon požadovat, aby to dali jasně najevo. Může to doplnit i barva košile, knír nebo označení na čepici, ale základem je podrobnější registrace u ministerstva vnitra, kde se uvádí, kdo je platí a proč.

Zmíněné obvinění ruské organizace u federálního soudu ve Washingtonu argumentuje také tím, že v žádosti o víza měli obvinění členové organizace pravdivě a úplně informovat vládu o účelech své cesty. Neuvedli však, že chtějí rozvracet USA a zvolit prezidenta. Pak se nesmí divit, že porušení zákona je trestně stíhatelné.Když to shrnu, události mohou být pomíjivé, ale zákony jsou v jistém smyslu zkušeností národů a jejich životnost neumírá se dnem. Když se chrání před cizím vlivem tak mocná země jako USA, měli bychom to dělat taky. Veřejná deklarace toho, čím jménem jednám a kdo mě platí, by měla být tím nejzákladnějším požadavkem. Jen v hospodě vystačíme s Palivcovým: Zaplať si pivo a žvaň si co chceš.

23 komentářů :

 1. Neni cizince, ktery by NEMEL accent, kdyz Amerika sama jich ma nekolik ! Takze Rusky (agent), je tak neviditelny a nenapadny jako slon v obchode s porcelanem !

  Krome toho, president Trump OHLASIL jeho kandidaturu az v cervenci 2015. - Dalsi vymluva od FBI ohledne neuspesnych voleb , ktera nefunguje ! ("Agenti pracovali" od roku 2014 ! - PSSST , asi v Kentucky narazeli sudy s Whisky.)

  President Trump vzbudil velke nadseni a podporu lidu tim co rikal !
  JEHO AGENDOU !

  My pripoustime, ze president Putin umi nasmerovat Hurricany, a zavinit zemetreseni. Ze umi zavinit potopy a snehove vanice, ALE NIKDO NEVERI, ze ovlivnil nase volby.
  (Takove jeste v Americe nikdy nebyly !)
  AT ZIJE PRESIDENT TRUMP. (Ti ostatni nikdy nemeli takovou agendu, jako on !)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA bude proti Rusku bojovať do posledného spojeneckého vojaka, potrebuju nas vtiahnuť do vojny. Dialeko od svojho štátného územia.

   Myšlienka voľného pohybu vojsk NATO po Európe nie je otázkou niekoľkých týždňov či mesiacov. V roku 2015 s ňou prišiel Ben Hodges, veliteľ amerických síl v Európe. V októbri minulého roku svoju žiadosť zopakoval, pričom otvorene vyhlásil, že zámerom je postup voči Rusku. „Aliancia potrebuje možnosť premiestňovať sa rovnako rýchlo, alebo ešte rýchlejšie ako ruské ozbrojené sily, pokiaľ chceme, aby náš potenciál zadržiavania bol efektívny," povedal americký generál.

   Pred podobnými snahami, ktoré sú namierené na konfrontáciu s Ruskom Čarnogurský varuje, zdôrazňujúc, že Ruská federácia nie je naším nepriateľom a nikdy nebola! Ako vravel Václav Havel. Poukazuje pritom na príklady z modernej histórie, kedy slovenskí vojaci vo veľkom prebiehali na ruskú stranu. „Ak by NATO zatiahlo Slovensko do vojny s Ruskom, slovenskí vojaci to budú riešiť podobne a budú prebiehať na ruskú stranu. Zaslúžia si za to uznanie už vopred. Podľa politiky najmä USA sa javí, že Američania nepoznajú hranice boja proti Rusku do posledného spojeneckého vojaka, vrátane slovenského. Jedinou hranicou Američanov sú ruské jadrové sily a rakety, ktoré by zničili USA," dodáva Čarnogurský.
   Predkladá Janči Jakubov

   Smazat
  2. Honit rusa vsude i tam kde neni a nikdy nebyl pak prichazi velmi draho USA. Zlocinci a silenci vseho druhu maji volnou ruku.
   A kdyz krici ze jsou proti Rusku dostavaji rady, povyseni, vyznameni atd...Jsou oslavovani v mediich a zatimco deti ve scholach jsou bestialne vrazdeny..
   Obrana nebo spise vsemozne agrese namirene proti Rusku pak nezaregistrovaly nic ..
   treba /9/11/.

   Smazat
 2. Honolulu,Putin ani nevi zapnout pocitac !!Konecne,ze neco nasli,uz to zaclo byt trapny a propadak.Otazny je jen,jak ma nejvyspelejsi zeme v pc nainstalovanou ochranu proti nejakymu hackerovi ze sibire!Je ostuda pro USA !

  OdpovědětSmazat
 3. V USA zřejmě zapoměli, jak Rusku za prezidenta dosadili Jelcina (jeho předvolební kampaň USA přišla asi na miliardu dolarů).

  OdpovědětSmazat
 4. Nedivím se amíkům, že se bojí, jen mi není jasné proč až nyní. Když si spočítám kolik je v USA žijících rusů, číňanů, vietnamců..... tak mi vyjde že tam mezi nimi musí být desetitisíce až statisíce "krtků", kteří na povel jim tam dělají doslova neplechu a volí jim tam "své" presidenty, vynášejí tajné informace, možná dokonce i nabádají děcka aby proti sobě používaly zbraně. Nedivím se, že ti amíci co žijí zde v Evropě nechtějí zpět domů.

  OdpovědětSmazat
 5. Byl jsem několik let v Anglii. Dodnes jsem nepochopil proč všichni Angličané říkají, že cizince se pozná, jak to říká i vševěd Honolu podle accent, což je přízvuk, tedy pouze skladebná část výslovnosti, již se by mělo říkat anglicky pronunciation. Obvykle cizince i po létech poznáte právě podle výslovnosti, i když třeba v některých případech si odvažují říci, že ten přízvuk by mohl být téměř v pořádku. Je to stejné, jak poznáte třeba Čecha, který roky žil v USA a když se vrátí po létech domů každý pozná, že žil v Americe. Kříklavým příkladem jsou lidé, kteří výslovnosti nikdy nevěnovali pozornost a mluví hrozným způsobem anglicky. Jinak báchorka je, že se naučite anglickou výslovnost v domacím prostředí. Ještě jsem takového člověka neviděl. Pokud se jedná o hroznou výslovenost, tak můžeme třeba uvést Tuska. Dneska jak se zdá, tento šlendrian hned na první poslech, nikomu nevadí, ze šlendrianu byl proslulý pouze komunistický režim. Ostatně neslyšel jsem ještě politika v EU pokud to není Angličan, aby hned na první pohled /poslech/ měl člověk k jeho angličtině výhrady. Řekl bych že lidé, kteří na celém světě se učí anglickz a mluví tí´mto jazykem všude i když nemusí, mluví tímto jazykem vesměs velmi špatně - tedy nejen v EU. Asi člověk by měl konstatovat, že doba důkladné práce v kapitalismu je již za námi, dnes je doba šlendrianu - např. vmontována kazítka, díky kterým např. pračka nevydrží to, co vydržela za komunismu. Svého času lidé říkali o určitých druzích piva, že se pít nedá - pálení žáhy, změna původní chuti atd. Holt, ten kapitalismus se nějak kvůli tomu, aby relativně dosti chudá většina populace, mohla kupovat výrobky, nějak pokazil.
  A ted něco na téma: Takže neplatí závěry té vyšetřovací komise, která konstatovala, že FBI pochybila, že žádné Rusy ovlivnění emerických voleb se nekonalo? - psal o tom Craig Roberts

  OdpovědětSmazat
 6. Milý pane 16:46, FBI určitě nepochybila, to jen někdo asi špatně přeložil (inu šlendrián je i v tom případě). Zcela určitě tam bylo a je vše ovlivněno ruskými krtky. Když jsem tam byl posledně v obchodech jsem tam viděl jen čínské, vietnamské zboží, od hader a botů počínaje a potravinami konče.Ta rusko čínská soldateska tam řádí jako tyfus, ba co tyfus je proti nim jen čajíček.Denně se večer za amíky modlím, aby konečně prozřeli a svrhli Trumpíka a posadili do křesla tu báječnou a milou Hilary, která zajistí aby konečně pravda a láska zvítězila.

  OdpovědětSmazat
 7. Našli ruskou stopu a v blátě je vytlačeno: made in USA.

  OdpovědětSmazat
 8. To su neskutocní tragedi..

  OdpovědětSmazat
 9. Ti rusové jsou již tak drzí, že ovlivňují volby i v Rusku...

  OdpovědětSmazat
 10. Hele lidi, to už je dost daleko z hranicí absurdnosti -. EU, USA, celej Západ. Orwell byl dost optimista. Volit budu jen toho, kdo zajistí, aby byli "zahraniční agenti" registrování a museli to uvádět ve svém názvu, vše svých vyjádřeních, prsotě všude ... a je mi úplně jedno, jestli je to agent z Východu, Západu, Severu, nebo Jihu. Jo, a abych nezapomněl - aby měli povinnost vést aktuální účetnictví - transparentně, denně doplňované - co jim kdo kdy dal, za co a jak s tím naložili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:16 Co třeba začít u ČT? Tam je jasné, co od nás dostali, ale nikdy se nedozvíte, za co a jak s tím naložili. Zrovna tak nikdy nepřiznají, v čím zájmu pracují. Tomu se říká "svoboda slova". Máte povinnost to platit a tím vaše svoboda končí. Pak už začíná jen jejich svoboda dělat si, co chtějí. Tato jejich svoboda stojí i nad zákonem o vyváženém a objektivním informování. A vy naivo byste chtěl něco udělat se zahraničními agenty, když se nenajde "politická vůle" udělat něco s tzv. veřejnoprávní službou? Chachacha.

   Smazat
 11. Takže Ester Ledecká je též pomílená, chodí okolo ní a neví, co dělat. Řekla jen, že prezident Zeman se diskuzí, kromě dvou, nezůčastnil a přesto vyhrál. ČT jako obvykle "svobodně a demokraticky" dělá nevědoucího. Okamžitě tam vyházet půl personálu a za dva měsíce zbytek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo a tebe taky 18.28 - co je to "pomílená"? Snad je to odvozenina od slova "omyl" - ne? Nebo ty bys napsal "omil"? Nebo "mýlka" - nebo ty bys napsal "mílka?" Asi jo ty Čechu. Vrať se do základky, a až si zopákneš český pravopis, piš teprve bláboly na diskuzích... "pomýlená"!!!

   Smazat
  2. 22:07 Tudle máš vyjmenovaná slova bůvole!

   být, bydlit, obyvatel, byt, příbytek, nábytek, dobytek, obyčej, bystrý, bylina, kobyla, býk, Přibyslav,
   slyšet, mlýn, blýskat se, polykat, plynout, plýtvat, vzlykat, lysý, lýtko, lýko, lyže, pelyněk, plyš
   my, mýt, myslit, mýlit se, hmyz, myš, hlemýžď, mýtit, zamykat, smýkat, dmýchat, chmýří, nachomýtnout se, Litomyšl
   pýcha, pytel, pysk, netopýr, slepýš, pyl, kopyto, klopýtat, třpytit se, zpytovat, pykat, pýr, pýřit se, čepýřit se
   syn, sytý, sýr, syrový, sychravý, usychat, sýkora, sýček, sysel, syčet, sypat
   vy, vysoký, výt, výskat, zvykat, žvýkat, vydra, výr, vyžle, povyk, výheň a slova s předponou vy-, vý-
   brzy, jazyk, nazývat se, Ruzyně

   Smazat
 12. Já se Ušákům vůbec nedivím, že se bojí Ruska. Když si uvědomí, jak sami v celém světě ovlivňují všechno možné i nemožné, jdou na ně mrákoty jenom z pomyšlení, že by to mohl dělat někdo jiný u nich. Jinak ale bohužel od Ušáků slyšíme stále jenom kecy a kecy a kecy a důkaz veškerý žádný, alespoň takový, jako u nás oni rozdávali ty červené karty na Zemana. Takhle to vypadá, že červenou kartu dostanou ve finále Ušáci a s nimi všichni blbci kteří s nimi drží basu. Aottj.

  OdpovědětSmazat
 13. V diskusi na ruské tv pan Zlobin když byl dotázán kde jsou důkazi řekl : " Máme důkazy ale jsou k nahlédnutí jen pro nás (američany ) " . A co tedy dělali desítky členů tajných služeb, programátoři na ochranu dat a jiní různí profíci když tehdy 13 - možná nějakých výrostků - se jim dostala do databáze a zabezpečené servery. Tož tak.

  OdpovědětSmazat
 14. Je zajímavé,jak se naši přátelé chlubí vlastní neschopností...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejenom svou neschopností, ale zároveň ukazují jací jsou Rusové vlastně kabrňáci a šikulové a dělají jim zadarmo reklamu po celém světě. Každý si řekne no jo to jsou Rusové borci a Amíci blbci, když pár výrostků je znemožní před celým světem a oni ani nejsou schopní ani najít žádný důkaz. Co by s nima teprve provedli ruský profíci, to by se Ušáci asi podělali. No jo za blbost se platí.

   Smazat
 15. Jo tak jejich zákony jsou dobré hlavně že oni se montují politicky do celého světa včetně ČR.

  OdpovědětSmazat
 16. Vím toho relativně málo. Pokud vím ruští agenti, ta hysterie kolem nich je od doby 1949, kdy Rusové předvedli svou první atomovku, USSA si mysleli, že to tak bude nejspíše v roce 1955. Sice možná se vracím k již prokazanému, totíž, že tajemství atomové pumy vynesli ruští špioni již v roce 1945 a byli kvůli tomu popraveni Rosenbergovi. Napadlo mně ale jestli to je skutečně pravda. Svého času se říkalo - a Reagan dojemně herecky o tom blouznil před zraky celého světa, že Sověti sestřelili nad Sachalinem letadlo KALOO7 - bylo to ke konci Sovětského bloku. Skutečnost byla taková, že Sověti toto letadlo nesestřelili - kniha Francouze Michaele Bruna: Drama nad Sachalinem - poctiva dokumentace, přesvědčivě dokazuje, že to nebyli Rusové a byli to nejspíše Japonci. Dál - viz kniha.
  Chtěl jsem tímto říci, že často ustálena "fakta" vůbec neodpovídají pravdě.
  Nechce se mi věřit, že by Sověti nebyli schopní zajistit žádného vědce z Německa, který by jim tuto bombu pomohl vytvořit. Při sestrojení americké bomby jak známo pracovala řada německých vědců. Němci mimochodem nejspíše atomovou bombu měli, o čemž svědčí záznamy o jejím zkusmem použití. Nebyli schopni ji ale ke konci války použít. To zde nebudu rozvádět, důvod nepoužití nevím.

  OdpovědětSmazat
 17. Spojené státy fašistické jsou nejkomičtější zemí historie i současnosti. Jen kdyby v rukou těch planetárních magorů nebyl tak nebezpečný zbrojní arzenál.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.