Reklama

.

.

neděle 11. února 2018

NATO posiluje velitelskou strukturu: opět je "na vině" Rusko


11. 2. 2018         zdroj
Poprvé od začátku politiky uvolnění NATO opět rozšiřuje svou velící a organizační strukturu. Dvě nová sídla budou umístěna na obou stranách Atlantiku. V reakci na "agresivní politiku Ruska" NATO zesiluje kurz na modernizaci a rozšíření svých velitelských struktur. Ne jedno, ale dvě nová ústředí plánuje NATO otevřít v nejbližší době, to vše v reakci na "agresivní politiku Ruska", píše německý list Die Welt. Předpokládá se, že nová velící střediska budou zodpovědná za provádění rychlé přepravy vojáků a zbraní.


S odvoláním se na tajnou zprávu NATO německý list uvádí, že vojenští představitelé Severoatlantické aliance vyjádřují pochybnosti o tom, zda budou spojenci schopni adekvátně a rychle reagovat na případný neočekávaný útok Ruska. Tento scénář posuzují především východní členské státy organizace.

V průběhu politiky uvolnění byla uskutečněna významná snížení organizační struktury NATO: po skončení "studené války" se stav zaměstnanců organizace snížil z 22 000 osob na 6 800 a ze tří desítek štábů, nacházejících se v různých částech světa, zůstalo jen 7.

Nyní NATO opět směřuje k rozšíření. Vedení organizace již nepovažuje stávající strukturu za dostatečnou k zajištění bezpečnosti evropských spojenců.

Připomeňme si, že dříve americký generál Joseph Dunford prohlásil, že zesílené a modernizující svůj vojenský potenciál, včetně jaderného, Rusko je největší hrozbou v Evropě. Za účelem omezení svého východního souseda již NATO rozmístilo několik tisíc vojáků v Pobaltí a Polsku.

"Potřebujeme velitelskou strukturu, která může zabezpečit potřebná vojska na potřebném místě s potřebným vybavením ve správný čas", zdůraznil generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg.

Generální tajemník také uvedl, že i soukromý sektor EU musí podporovat spojenecké snahy o upevnění velitelské struktury. Podle norského politika musí civilní infrastruktura - silnice, železnice a letiště - vyhovovat vojenským požadavkům.

Jak dříve IA Regnum informovala, první nové velitelství NATO bude umístěno na základně Bundeswehru v Severním Porýní-Vestfálsku v Německu. Druhé nové velitelství bude podle německé tiskové agentury DPA umístěno v USA. To umožní zajistit leteckou a námořní přepravu mezi Severní Amerikou a Evropou přes Atlantský oceán.

Podle informací, získaných z interních zdrojů NATO, dokonce nehledě na kladný postoj Německa k politice posilování velitelských struktur, USA nezmírní své požadavky k zemi, aby bylo dosaženo minimálního limitu výdajů na obranu v rozsahu 2% HDP.

V letošním roce Německo vydá na obranu pouhých 1,24% HDP, v minulém roce tyto náklady činily 1,22% HDP. Proto i přes neustálé zvyšování rozpočtu na obranu je nepravděpodobné, že by Německo dosáhlo alespoň 1,3% do roku 2021. Experti to připisují skutečnosti, že základní hodnota HDP Německa také roste.

Další kandidáti na umístění nového velitelství NATO nejsou zatím zvažováni. Oficiální rozhodnutí má být oznámeno na zasedání ministrů obrany NATO již příští týden.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

12 komentářů :

 1. Každý správný zloděj volá , chyťte zloděje. S cílem odvésti pozornost od sebe a přehodit ji na druhého. Karel z Plzně

  OdpovědětVymazat
 2. Jak oni potřebují válku. Udělají pro ní všechno na světě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu,ale jde také především o výběr velkých peněz do společné kasy...

   Vymazat
  2. 14:46
   Mýlíte se. Vždy jde především o výběr velkých peněz do vlastní kapsy.

   Vymazat
 3. Tak kecy o Ruské agresi jsi můžou strčit za klobouk a němci se koukám okupantů nikdy nezbaví.

  OdpovědětVymazat
 4. Bývalý příslušník vojska Varšavské smlouvy11. února 2018 13:53

  Ti válkychtiví blbci z Pentagonu neustále omílají tu svou mantru "o agresivní politice Ruska"! Přitom o ní nic neprokázali. To si fakt myslí, že jsme tak blbí?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NATO v Evrope je dnes vylucne Evropska zalezitost, Trump jim to jasne rekl!!! A tak nevim proc nechapajici lidi porad kresli Americke Pentagonisty jako puvodci krvaveho zla!! v NATU. To je minulost , jako Stalin v Rusku. NATO je dnes Evropske!! Vam to porad nemuze dojit, do vasich malych nemyslicich!!! KOLABORANTSKYCH HLAVICEK velikosti spendliku.

   Brouk von Pytlik

   Vymazat
  2. Brouk pytlík
   NATO je sice i evropské, ale zcela pod diktaturou amerických velitelů. Bez jejich svolení si v NATO nikdo ani neuprdne, ty hlavičko brouka.

   Vymazat
  3. Anonyme 22:44 jak to vis , ze NATO je podAmerickym diktatem?? Pro tebe je to zrejme samozrejme!!! Samozrejme veci jsou jen pro lidi , co jsou neschopni myslet!!! To je neco jako intuitivni ...zvirata maji intuici lidi mysli!!

   von Pytlik

   Vymazat
  4. Pytlíku, ty trollící Brouku! NATO je i podle vlastní zakládací charty jen servisní organizací amerického imperiálního snažení o ovládnutí celé naší planety. Podívej se do zakládacích listin NATO z konce 40.let minulého století. Je to tam a od té doby se nic nezměnilo. MM

   Vymazat
  5. Tak to bylo u rusáků! Ti co nekontrolujou, to neuznávaj - viz maršálové z Moskvy v čele Varšavskýho paktu a nikdy jinak! NATO je demokratická instituce, kde je příkladná karierní rotace bez ohledu na státní příslušnost, rasu, pohlaví či víru ...

   Vymazat
 5. Ti us idioti si myslí,že půjdeme kvůli nim s kůží na trh? To bych musel mít v hlavě nasráno,jako us debilové..... Hahahaha.

  OdpovědětVymazat