Reklama

úterý 27. února 2018

Nechť zhyne starý podlý svět!Zdeněk Hrabica
27. 2. 2018
„Uvidím – li někde špínu, musím ji zamést!“ pravil svého času herec Petr Čepek. Včera se mi špína zapletla pod nohy. Bylo to na rohu Václavského náměstí a Krakovské ulice. V jednom nadnárodním občerstvovacím zařízení KFC, jehož zřízení s vymyšleným životopisem a aktérem osobně pamatuji. U kolébky stáli zahraniční biřicové někdejší lásky a pravdy, lži a nenávisti. Jedna z prvních provozoven KFC se otevřela v pražské Vodičkově ulici. Teď jiná vévodí samotnému centru hlavního města. O co šlo?


Mráz štípal do tváří a zima byla vskutku Safijánská, jako někdy u nás na Českomoravské vysočině. Šel jsem se ohřát, na občerstvení jsem si nevzal tolik peněz pro sebe, natož pro druhého. Dámu, s níž jsem se měl potkat „pod ocasem“ , jsem na vzduchu čekat nevydržel. Schoval jsem se do KFC, byl jsem tam sám, kromě dvou syrských Kurdů, kteří se chystali k demonstraci. Koupili si čaj do kelímku, bratru za 30 Kč.

Kde se vzal, vkročil do prostoru bezdomovec; nevoněl. Z jedné hadrové boty mu čouhaly namrzlé prsty. Potácel se a uklidil se do rohu, nikomu v prázdnotě nepřekážel. Rád bych mu koupil trochu čaje, ale neměl jsem na čaj, někdy se tak stane.

Jeden ze zaměstnanců bezdomovce, který v koutě ukusoval kus chleba z popelnice, několikrát vyzval, aby místnost opustil. Ten nedbal a koktal, že je mu zima. Na pomoc mu příšel kolega, byl napružen, na ubožáka byli dva. Vypadni, vyzvali ho! Nechtělo se mu, asi známá firma. Vypadni, opakovali. Když to nešlo po dobrém, museli jednat po zlém. Bezdomovec nevoněl. Zřízenci otevřeli dveře a do lidské trosky strčili rukama: „Už se tady neobjevuj!“

Zavrávoral, neupadl! Půl nohy mu čouhalo z jedné plátěné boty.

U pomníčku upálených obětí Palacha a Zajíce se modlila skupina Poláků. Měli předříkávače. Za to, aby se již nikdy s pomocí Pána Boha neopakovaly zločiny komunismu.

Šel jsem prosit, jako nevěřící ke svatému Tadeáškovi, aby zhynul tento podlý svět. Čím dříve, tím lépe!

I za ty, kdož se až dneska ocitli v České republice v té největší bídě, bez pomoci v mrazu a nepohodě skončili bez střechy nad hlavou a strádají. O jejich vině jsem v tu chvíli ani nepřemýšlel, přemýšlel jsem o těch, kdo tento stav způsobili a trpí jej.

Proboha, kam jsme to jenom dokráčeli?

Pane Bože smiluj se nad námi a nad nimi a odpusť jim jejich viny, jakož i my jim odpouštíme. Tohle jsou přece už dnešní zločiny; ne zločiny včerejška!

Ilustrace: Václav Hradecký: Bez střechy nad hlavou! Bez domova! Bez práce! (1905)

49 komentářů :

 1. Zahlédl jsem ho, když jsem čekal na vlak. Seděl jsem si relativně spokojeně v čekárně a nestaral se o nic a o nikoho. Jeho si však nešlo nevšimnout. Nejdřív to byla jen nenápadná figurka poskakující za oknem zbrklými žertovnými pohyby, ale za chvíli bylo jasné, že míří mým směrem. Svou zvláštní trhanou chůzí došel až ke dveřím a vstoupil dovnitř. Oblečený byl, v podstatě žádná část oděvu mu nechyběla, ale jak boty, tak ponožky, kalhoty i bunda byly hodně hodně „jeté“. Na zádech měl navíc starobylý batoh vyrobený před mnoha lety. Na zadní straně chyběly batohu řemínky, a tak ho nebylo možné úplně zavřít. Celé osazenstvo čekárny mohlo zřetelně spatřit „poklad“, který byl v batohu uložen. Přestože bylo vše jasně patrné a viditelné, smysl toho nákladu všem lidem v místnosti unikal. Bylo to jedno velké dřevěné poleno.Tlustý špalek dřeva zbavený kůry a dobře si vědomý své záhadnosti mlčenlivě spočíval v batohu a nehodlal nikomu svůj smysl a účel prozradit.
  Jeho majitel beze slova prošel vedle mě a zamířil si to do té části místnosti, kde se nacházel automat na kávu. Přišel až těsně k svému cíli, batoh si odložil na židli a stoupl si před automat. Ale stál tam tak nějak divně. Přiblížil se sice ke zdroji horkého kafe na dosah, ale nebyl přímo před ním. Stál k němu bokem a asi o jeden krok směrem doprava. Namísto vhození mincí a výběru nápoje ten člověk udělal něco nečekaného. Klekl si na kolena, ruce natáhl před sebe a položil dlaně na špinavé kachle podlahy. Potom otočil hlavu k automatu. Pomalu si lehl na zem tak, že se jeho levá tvář dotýkala podlahy. Zavřel oči. Jeho pravá ruka se pohnula. Začala prohledávat prostor pod automatem. Chvíli se zdálo, že hledání nebude mít úspěch. Ale dopadlo to jinak. Na prohledávaném místě se zřejmě už docela dlouho povalovala jedna zapomenutá koruna. Někomu, kdo kdysi spěchal, vypadla při placení . Muž se vítězně usmál. Pátrající ruka minci chtivě shrábla a muž si znovu klekl. Ruce zvedl do výše a zálibně si na světle prohlížel nalezenou korunu. Vtom si však uvědomil, že ho pozorně sledují další lidé. Trhl sebou a korunu rychle strčil do kapsy. Asi si myslel, že by mu ji mohli sebrat. Stoupl si a hodil si na záda také svůj batoh. Polohlasně přečetl první řádek z tabule s příjezdy vlaků a zakroutil hlavou. „Ne, ještě mi to nejede...“ řekl a pomalu se přesunul k dalšímu automatu na horké nápoje.
  Přišel až těsně k svému cíli, batoh si odložil na židli a stoupl si před automat.
  Ale stál tam tak nějak divně...  Ne, opravdu to není humor,
  ti lidé se dobrovolně vzdali vlastní důstojnosti.
  Navíc jde o ten druh důstojnosti, který je nedělitelný a netýká se právě jen jich.
  Jak se z toho chcem vykecat tím, že s námi takoví lidé nemají nic společného?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:55 "Přesvědčení", že se "ti lidé vzdali dobrovolně vzdali vlastní důstojnosti" vám vůbec nezávidím, svědčí o vaší aroganci a hlouposti..

   Smazat
  2. To,co napsal ten dobře zabezpečenej starej magor z tepla svýho pelechu do počítače ve 21.55, o tom ubožákovi, a dalších, kteří vybírají popelnice, aby tam našli něco k jídlu - je odporné, asi jako je on sám. Přeju tomuto člověku - autorovi toho hnusného příspěvku -aby přišel o všechno, třeba nemocí, nebo ho vykradou zloději. Každý - počínaje vlastní rodinou a konče úřadama - se na něj vysere!!! A aby byl nucen žebrat, a aby posléze umrzl na ulici a zdechl hlady. V těch trýznivých hodinách, kdy mu konečně dojde, že chcípe, mu teprve taky dojde, o čem to všechno je. Přeju si to tak silně, že není možné, aby se mi to nesplnilo. Styďte se vy ubožáku za tenhle žvást, a když už nemáte cit k lidem, alespoň se s tím nevytahujte.

   Smazat
  3. Krasni lide "Vyvoleni" (asi bohem) nevymreli ale houstnou .   https://www.youtube.com/results?search_query=secret+life+of+super+rich

   Smazat
  4. Žádný režim se neobejde bez Krista ukřižovaného, ale málokdo si to uvědomuje. Je křižován v umrzlém bezdomovci, v umučeném knězi, v nenarozeném dítěti ... Ale pak nastane Vzkříšení, a to bývá problém ...

   Smazat
  5. Žádný režim se neobejde bez Krista ukřižovaného, ale málokdo si to uvědomuje. Je křižován v umrzlém bezdomovci, v umučeném knězi, v nenarozeném dítěti ... Ale pak nastane Vzkříšení, a to je problém ...

   Smazat
  6. 23:11 Krista bych do toho netahal, toho s vymysleli slabí jako útěchu. Ale příroda nedopouští přežívání slabých a nemocných a my se k ní musíme vrátit, neboť jinak jako druh zahynem! I proto musí být pravidelně vedeny války, protože pud boje je hluboce zakódován v genech každého člověka, jen se ho u každého jedince nepodařilo stejně potlačit. Boj tříbí! Ten vynáší na povrch vynikající jedince mého typu a vyhání z času přebytečný kompars ražení místních užgryndaných čechomužiků, neb lidstvo existuje jen jako materiál pro šlechtění vynikajících jedinců, kteří píší dějiny! Ostatní z nich jsou pak beze stopy odejiti v podobně kolaterálních ztrát ... neb jak praví klasik: „Slabí a nezdaření mají zahynout: první věta naší lásky k člověku. A má se jim k tomu ještě pomáhat.“ Friedrich Nietzche

   Smazat
 2. Bezdomovci, bílí bezdomovci, nesmrdí exotikou a nemají Sorosovy drahé mobily.

  A majitelé cizích provozoven, objektů atd. trvají na "čistotě" svého SOUKROMÉHO MAJETKU. Běda zaměstnanci, který by neučinil co musí a nějaký "slušný občan" by si stěžoval na povalující se špinavce... Tedy udal zaměstnance (i ochranku, atd.), že špinavce nevyhodili.

  Copak by se asi stalo? Zaměstnanec by nejspíš byl vyhozen. A "letěl" by na pracák s perspektivou nezaměstnanosti, bezdomovectví a asi i se záznamem do "neexistujících BLACKLISTů"

  Bezdomovci i zaměstnanci mají to, po čem toužili a za co "bojovali" klíči za plyšáku. Soukromé majitele a svobodu pracovat i nepracovat. Ale "dávky" jsou hlavně pro nebílé nepřizpůsobivé. Bílý nepřizpůsobený má smůlu. Když v Nebi nakládali páchnoucí vůz na čtyřech "čakrách" nepřizpůsobitelnými embryi, to jeho čučelo na bílé chrastítko a vůz odjel do osad bez něho...

  OdpovědětSmazat
 3. Bylo brzy ráno odpoledne druhého dne, kdy jsem se probudil a vše si dostatečně uvědomil. Bylo to tak povzbudivé, pro mne, bylo to neskutečné, co jsem prožil. Byl jsem v hospodě a doufal v soucit, cítil jsem vůni moku, který jsem měl dříve tak moc rád a doufal a doufal. Nakonec přece, jeden host, nedopil schválně a odešel kolem mne, se slovy, napij se, kamaráde. Bylo mi špatně při tom požitku, ale pil jsem, s rozkoší, kterou jsem už dlouho nezakusil, ačkoliv tehdy, když jsem byl ještě dítě, užíval jsem si šťastně a běžně. No, vzpomněl jsem si na ty časy, kdy bylo tak dobře, že každý měl kde bydlet a musel pracovat, takže si vydělal. Bohužel dnes, ale to už je o něčem jiném. Když jsem byl to dítě, rodiče mne vzali do společnosti, naučil jsem se dělat věci, o kterých nechci ani mluvit. Odvykl jsem si pracovat, postupně, měl jsem dojem, že nemusím, protože se o mne postará stát. Jak moc jsem se tehdy mýlil, ale jak teď vyřešit tu věc. Byl jsem už bezdomovec. Měl jsem kdysi plány, měl jsem štěstí na známé a měl jsem i schopnost využít šance. Měl jsem se dost dobře až do toho zlomu, kterému říkám smůla, protože mne zavřeli skoro na doživotí. Neznal jsem zákon, nevěděl jsem, že potom, že potom budu umírat pod mostem a zjišťovat, jak může být krutý ten stát. Lidé se mi vyhýbali, nikde mne nezaměstnali a soucit s někým, jako jsem byl já, se nedal očekávat. Teď si myslím o mně jen to špatné, vyhýbám se i sám sobě, nemám kde se umýt, voda teď v zimě moc studí. Žiji kde se dá a kde mne nevyženou, kde je klid a samota, která mne ale deptá. Věřím ještě v Boha, a prosím o pomoc, měním se násilně ve zvíře a , a už nevím jak dál, prostě. Jsem Čech.

  OdpovědětSmazat
 4. Jsem už hodně starý,ale vždy když vidím bezdomovce tak se stydím .Za sebe.Nedovedu pochopit kam tato společnost dospěla,že nechá lidi umírat na ulici a mnozí ještě tvrdí,že si osud vybrali sami a že jsou se svojí svobodou spokojeni.Nevím,mám jim přispět nějakým penízem,nebo rovnou koupit krabici vína? Co může udělat 76 ti letý člověk za společnost,aby se nemusel stydět?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Možná, že lidé jako Vy, nemají moc šanci. Ale můžete se snad snažit a hezky pozdravit, pěkně se obnažit, svou pýchu odložit a prospět všem, tím, jaký skutečně jste. Pokud dobrý, sláva Vám, pane, pokud ne tak, pomoc Boha Vás čeká. Mne například, potkalo to štěstí, na lidi, štěstí, které se nezapomíná, měl jsem učitele, který mne naučil se rvát, se všemi, kteří mi stáli v cestě za úspěchem. A dnes? Vládnu mnoha lidem, mám mnoho peněz a jsem dlužen. Bohužel můj dluh převyšuje můj majetek a spočinu asi někde v jámě, kde červi dopřejí mi věčný smutek. Není tak zrovna na mně, pomoct lidem bez domova, které to také čeká. Mějte se, a vězte, že se mi líbil výš příspěvek a dojal mne.

   Smazat
  2. Jiste Usacky Fast Food jsou velmi toxicky a nezdravy. A podivejte se jak Trump z toho dostava Psotnik. A vsichni /vetsina/Usaci s nim.
   Jeste vice Skodliva je televize vsude na svete...
   Ta vas znici mentalne v kratke dobe...
   Sydney v Tramtarii je mesto jako kazdy jiny , zcela prevladaji afroarabove , vsude v uradech kde byl jeden urednik jsou ted 3-5 a afroarabu, pozvanych a vitanych, nesmi byt vyhozeni ale muzou vyhodit ty jine. Kde drive rozvazel jeden, dnes jsou tri.Policie, tajna policie, security jsou vsude a casto ozbrojeni a v protideminstracnich Riot Squads .
   Co vas ceka a nemine.
   Pribiha 400 tisic legalnich+ slucovani rodin. To dela pres milion rocne uz delsi dobu asi od teroristickych utoku pred 5 lety.. Takova rodina prileti letadlem na nase naklady a na letisti uz ceka Sluha s penezi a ridicskymi prukazy a autem, ale nikoliv svym, jejich..., ktery odveze rodinu do vily a sluha pak slouzi .
   Bezdomovoci/a nejen ti/cumi.Renty jsou od tisic tydne. Na Odpadky se stavi vily zhruba 6x6 metru zdene z cihel,/ pro lidi jsou panelaky z 20cm zelezobetonovych bloku /, strecha je solidni aby odpady meli kde bydlet a neprselo na ne...
   Nejak se zapomnelo ze lide .
   Co maji lidi spolecneho s odpadky? Nic. Odpadky maji prednost a smytec.
   Globalization musi bejt..

   Smazat
 5. Přesně moc pěkný svět kde menšina má tolik peněz že je nemůže ani utratit. A další nemá ani na boty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdysi jsme věřili ve spravedlnost. Byli jsme jako slepí. Nakonec jsme zjistili, že i ona.

   Smazat
 6. Zlatí komunisté, z mnoha důvodů, které bohužel více a více přibývají. Já vím, že za moc nestáli, ale žilo se možná lépe.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žilo se možná lépe ale komunisté za moc nestáli. Kdyby stáli za víc, mohli jsme je prodat a žilo by se nám lépe i teď, takhle jsme prodali jen státní majetek.

   Smazat
  2. V letech 1983 až 1986 jsem bydlel v chatce, kterou si jeden dělník, člen KSČ postavil z nakradeného materiálu, převážně dovezeného z Finska. Jeho vdova mi pak za 25000 korun chatku prodala. Nebyla tam zavedena voda ani elektřina, ale alespoň se mi tam podařilo uzavřít všechny zkoušky v rámci individuálního studia na eletrofakultě. Na státnice jsem si musel počkat až po převratu, takže nemám státní zkoušku z marxismu-leninismu. Tehdejší profese- mistr. Takhle žili někteří z nás. Televizní seriály se o takových lidech netočily.
   A ještě k tomu zvonění klíči: je to propagandistická lež, rozkradení státu umožnili ti poslanci, kteří zvolili presidentem ČSSR Václava Havla. Víte ještě, ze které byli převážně politické strany?

   Smazat
  3. Vážený pane Šmídle,se se nestydíte vůbec něco takového napsat. Diskuze nemá cenu.

   Smazat
  4. 28. února 2018 18:15 máte pravdu oba dva.

   Měl si podat žádost do Dětského domova, když ho rodiče vyhodili z domova. A vystudoval zadarmo? Vystudoval, tzn. že přežil.

   Švec Karafiátek

   Smazat
 7. Bělobrádek: To, že důchodci chodí vybírat kontejnéry, protože nemají na jídlo, je ostuda jejich dětí, že to dopustí. Je otázkou na co všechno důchodci utrácejí, protože náš sociální systém je natolik robustní, že určitě problém je někde jinde.
  Jinak souhlas s 22:52 - zlatí komunisté ...
  Víte, to zde čtou většinou staří paprdové, kteří dřepí u počítače. Moje dcera to nečte, nemá na to čas. Pak volí Drahoše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro každého věřícího by to měla být ostuda Boha, který je všemohoucí a stydět by se měli tedy i jeho vyznavači, což zrovna třeba tomu Bělobrádkovi chybí. Kdyby se jemu nedařilo, určitě by za to mohl ďábel. Ale protože se mu daří, je Bůh spravedlivý. Ale nevím, v čem ta jeho spravedlnost spočívá, když je takový kruťas, bezlidec a necita. Asi ho Bůh špatně vychoval a my bychom ho měli buď vyměnit, toho Boha a nebo se od něho alespoň veřejně distancovat a vyjádřit mu odpor.

   Smazat
  2. Vyřiďte prosím dceři,že od voleb neuběhlo moc času a po Drahošovi i nakonec po strýci Bradym již neštěkne ani pes.

   Smazat
  3. Moje dcera Drahoše nevolila. Mám ještě, ač páprda, dostatečné argumenty, které pochopila.

   Smazat
  4. Re : 0:02
   Nemáte pravdu . Přijde čas a dceruška od 23:18 a jí podobní si Drahoše zvolí .

   Smazat
 8. K 23:18. Zapomněl jsem tam dopsat. Ten Bělobrádek, to je KDU ČSL, tedy prý křesťan - to se povedlo.

  OdpovědětSmazat
 9. Zajímavý smutný a bohužel, moc pravdivý článek, pane Hrabico. Žijeme opravdu v divné době. Chodil jsem v r. 1989 cinkat klíči jako pitomec, ale tohle jsem vycinkat rozhodně nechtěl. Mezilidské vztahy jsou na bodu mrazu, nemám přátele, protože o ně ani nestojím. Pohybovat se mezi idioty, kteří hodnotí svět podle výše konta, je naprostá ztráta času.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na penězích moc záleží, protože peníze znamenají a zaručují svobodu. Kdyby nebyly peníze, měl by každý tolik, kolik by unesl a na některé by prostě nezbylo. Měl byste jen doufat, že budou peníze i v budoucnu těžce dostupné a že bude dřina je získat, i protože práce šlechtí a rozvíjí vůli a ducha. Bohužel někdo se k nim dostává i jinak.

   Smazat
  2. Jo tenkrat jste udelali cinkanim chybu? Nafoukani hloupi Cesi, chby delate dal

   Smazat
  3. Zpověď bezdomovce28. února 2018 15:20

   Na Václaváku v XI/1989 jsem měl v rukou klíče od bytu, chaty, auta, garáže a kanceláře. Měl jsem sytý žaludek! V teplém kožichu se mi vesele cinkalo! A teď? Teď jsem hladný, nezaměstnaný, rozvedený, bez stálého příjmu a důchodu. Nemám z čeho platit výživné na své 3 malé děti! Mám na krku exekuce, prázdní ruce bez klíčů a nemám čím cinkat! Jsem otrhaný, chodím v otřepaných sandálech a s holým zadkem! Občas přespávám u charity!
   Děkuji Ti, Havle, že jsi se o mně tak "hezky postaral“ díky mé blbosti!!! "Děkuji" všem nepolitickým loupežným politrukům a zrádcům národa z protilidových vlád po roce 1989!

   Smazat
 10. Opět dobrý, pane Hrabica! Nechtěl byste publikovat na Idnesu? Nebo myslíte, že by Vás tam proletář Banga nepustil? Nejspíš ne, on tam nechává jen sluníčkáře.

  OdpovědětSmazat
 11. Kdysi dávno, byl, žil, král Jezík. Byl to syn ježibaby. Lid si ho zvolil za krále, protože musel, bylo už moc zle a doufali, že jim vyčaruje skvělou budoucnost. No, stalo se to, měli se krátce dobře ale potom si ďábel začal brát, co požadoval.

  OdpovědětSmazat
 12. vyšli sme s manželkou z jedného veľkého obchodného domu, stál som s autom pri stanovišti pre košíky a na betóniku sedela žena a pri nej chlap, pozdravili a poprosili - bolo leto - či by sme im nekúpili hocijakú vodu, manželka odbehla a oni rozprávali, obaja pracovali vo VB a teraz prišli domov po dvoch rokoch domov a zistili, že ich syn im predal byt, zmizol a úspory s ním, sú už týždeň vonku, a nevedia si pomôcť, nikto, nikto ich nepozná, hľadajú prácu, hocičo a už neveria, no ... mňa nezamrazilo kvôli ich osudu, ale čo sme pripravili pre naše deti ... aký osud, aké prostredie, aký svet ???

  OdpovědětSmazat
 13. Někdy mi připadá, když vidím v TV reportáž o bezdomovcích, že jsme snad hrdi na to, že je máme, že je to prostě běžné a v pořádku. Vždyť ve vyspělých demokraciích je taky mají. Za socialismu byli tzv. somráci ale ti nespali pod mosty nebo v papírových krabicích. Aby nedělali ostudu režimu tak jim stát vždy nějaké přístřeší zajistil. Dnes jsou bezdomovci nedílnou a respektovanou součástí režimu. M.R.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bezdomovci jsou nutnou součástí systému aby zbytek otroků poslouchal a viděl co je může potkat když ne.
   Začíná to tím, že na základní potřeby jako bydlení si musí lidi půjčit- člověk si půjčí, pak musí dlouho, předlouho splácet a být hodný a když ne, viz počátek příspěvku. Hold rád bych řekl těm, kteří bezdomovce odsuzují a myslí si, že jim se to nemůže stát že i ti si mysleli to samé. Samozřejmě, že můžou být i bezdomovci, kteří to mají jako styl života, ale ti jsou asi v menšině.

   Smazat
  2. 8:29 máte pravdu,vždy jim nějaké přístřeší zajistil např.z nejznámějších přístřeší Bory,Pankrác,viďte.

   Smazat
  3. 15:17 - Jsi blbej jak to tágo, nebo mladej adolescent. Za komunistů se nezavírali somráci!

   Smazat
  4. Ale i somráci se zavírali! Když spáchal nějaký trestný čin, tak šel jako každej druhej

   Smazat
  5. Na somráky se aplikoval paragraf Příživnictví! Protože "pracující" neměli v socialismu k somrování alias žebrání prý důvod!

   Smazat
 14. Každému, kdo se na diskuzích z tepla svého pelechu u počítače chvástá, že někdo se "vzdal své důstojnosti dobrovolně" a píše podobné sračkovité žvásty, se snadno může stát, že se vzdá své důstojnosti hodně rychle, jestli se mu přihodí něco ( a všichni jsou zde staří, co si budem vykládat) třeba mrtvička, nebo infarktíček a podobně, a naládujou ho ve špitále někam na oddělení JIP. Vy, co jste zvyklí na morálku personálu špitálů v době před čtyřiceti léty, na to rychle zapomeňte. Vedle sebe odděleni jen plentou, budou ležet muži i ženy, nikdo se nebude namáhat, aby vás přikryl, budete ležet nahatej, do tlamy, zadku, ptáka, a všude kam to jde, vám zasune nějaká protivná štětka hadičky, budou s vámi zacházet - ne jako s umírajícím- ale jako s mrtvolou, bez jakékoliv úcty k člověku, bez jakéhokoliv soucitu a ohledů. Dnes je více soucitu a ohledů k psům, než k lidem. Budou o vás mluvit, a vy to uslyšíte, budou se vám pošklebovat, a vy to uslyšíte,v duchu se budete modlit, aby vás odtud někdo vysvobodil, nebo abyste hned umřel, ale nebudete to moci říci - hubu budete mít ucpanou hadicí. I kdybyste byl v civilu vážený pan inženýr, ve špitále na JIP budete umírající hovno. Tak přestaňte s tou diskuzní zpupností, a přestaňte s těma sračkama o bezdomovcích!!! Leckterý z nich má více svědomí, ohledů a rozumu, než praštěná smečka lidí, kteří už nejsou vůbec k ničemu, berou důchody, dřepí ve svém pelechu u počítačů, a nadávají na prezidenta, Babiše, a podobně. Sklapněte své hloupé, zvědavé zobáky, a nechte bezdomovce žít.

  OdpovědětSmazat
 15. Kfc
  pomníček
  opravdu dojemné.
  Bezdomovce vyrazí i z čekárny pro pacienty !!!(který za nedlouho zemře)
  Tenhle Římsko-katolický křesťanský svět
  má za úkol nás jako národ zlikvidovat !
  Prohráváme na všech frontách
  ekonomické
  kulturní i politické.
  TŘETÍ SVĚTOVÁ VÁLKA JE TADY !!!
  ...zatím bez použití jaderných zbraní*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. :)))
   ...Šel jsem se ohřát, na občerstvení jsem si nevzal tolik peněz pro sebe, natož pro druhého...

   ..neměl jsem ani telefon
   abych mohl pro peníze poslat a tomu člověku zaplatit dovolenou v Egyptě...
   nedalo se nic dělat :)))))*

   Smazat
 16. Tenhle svět není pro staré, nemocné, nešikovné ale ani pro slušné, solidární a chápající.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..soucitné !
   ..dát mu své boty ? Ach musel bych domů taxíkem...
   Soucit
   je prvním předpokladem k poznání lásky*

   Smazat
 17. Bezdomovectví - problém který kapitalismus neumí, nechce a ani nemůže řešit.
  Je to jeden z jeho znaků.
  Noname

  OdpovědětSmazat
 18. Milodary jsou pitomost.Na sociální dávky jsou napojeny tunely poskytovatelů ubytoven,neziskových organizací atp.Kdyby se udělal pořádek,tak by bylo pro potřebné.

  OdpovědětSmazat
 19. Žádný režim se neobejde bez Krista ukřižovaného, ale málokdo si to uvědomuje. Je křižován v umrzlém bezdomovci, v umučeném knězi, v nenarozeném dítěti ... Ale pak nastane Vzkříšení, a to je problém ...

  OdpovědětSmazat
 20. Tam,kam by nedosáhnul stát, tak tam by měla podat ruku potřebným církev, Ta však má jiné starosti - restituce, či pletichy ,jako kout palácový převrat na kardinála.

  OdpovědětSmazat
 21. Napíši něco zbytečného. Když to čtu, všechny ty komentáře, z jejich obsahu vyvěrá něco, co člověka musí zmrazit, znechutit - nepíši zde, že jsou špatně napsaná, to si vůbec nemyslím. Člověk si položí otázku. Jsme opravdu ve 21. století? Máme opravdu za sebou 1,5 milionů let vývoje /ta cifra zní neuvěřitelně/? No nic, raději skončím tu úvahu.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.