Reklama

středa 28. února 2018

Německý historik: Západ by měl být rád, že u moci je Putin, je aspoň předvídatelný


1. 3. 2018      zdroj
Vladimír Putin je pragmatik, není to dobrodruh, řekl v rozhovoru s T-Online německý historik Jörg Baberowski. Podle něj je hlava Kremlu předvídatelná a "hraje" pouze tehdy, když může vyhrát, kvůli jedné misi svou zemi "nedá v sázku". Západ jednoduše nechce pochopit, že ve všech alternativách Rusové budou hlasovat pro stabilitu, je přesvědčen profesor Humboldtovy univerzity v Berlíně Jörg Baberowski. I v případě že prezidentské volby v Rusku budou "absolutně svobodné", Rusové budou stejně znovu hlasovat pro Putina, řekl v rozhovoru pro zpravodajský portál T-Online německý historik, profesor Humboldtovy univerzity v Berlíně Jörg Baberowski."Ve skutečnosti bychom měli být rádi, že je u moci Putin. Politici na Západě soudí, že Rusové by zvolili liberály nebo zelené, kdyby se jim to dovolilo. Tento názor je naprosto chybný. V případě svobodných voleb by většinu hlasů obdrželi neofašisté a komunisté. Každý, kdo poslouchá, jak Alexej Navalný mluví o lidech ze Střední Asie a z Kavkazu, si patrně položí otázku, zda není Putin tou lepší volbou", řekl Baberowski.

Podle vyjádření německého historika Západ nechápe, že "i bez svobodných voleb se může žít šťastně a spokojeně". "Proto jsou mnozí Rusové zklamaní Evropany, kteří nejsou ochotni připustit, že v Rusku se mnohé změnilo k lepšímu", řekl Jörg Baberowski.

"Autoritářské zřízení je cena, kterou je třeba zaplatit za stabilitu politického systému. Jen si vzpomeňte, že právě tato stabilita je předpokladem pro vznik sociálních a občanských a demokratických struktur, které se nyní také formují v Ruské federaci. Ne všechno, co se děje v Rusku za Putina, je chybné. Proč je to pro nás tak těžké pochopit?", vyjádřil svou nevoli profesor berlínské univerzity.

Kromě toho je Vladimír Putin "mnohem předvídatelnější", než je tomu u prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, zdůraznil Jörg Baberowski.

"Putin je pragmatik a byl pracovníkem zpravodajských služeb. Hraje jen tehdy, když může vyhrát. Není to dobrodruh a Rusko nebude dávat v sázku jen kvůli tomu, aby vykonal jednu misi. Nechce měnit Rusko, jak to provádí Erdogan s Tureckem. Má zájem o stabilitu a bezpečnost vnitřního uspořádání země a také o zvýšení vlivu Ruska na mezinárodní scéně. To jsou jeho cíle, a jsou předvídatelné. Na to se může každý spolehnout. Z tohoto pohledu je Putin spolehlivý partner", konstatoval německý historik.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

12 komentářů :

 1. Doufám že opět vyhraje volby jako u nás Zeman.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To se neví, jestli je vyhraje. Velmi velkou šanci má Grudinin, který v anketách získává velmi vysoké procento. To co Levada přisuzuje Putinovi, to má ve skutečnosti v anketách Grudinin.

   Anebo vyhraje, ale o fous a u voleb bude 30% oprávněných voličů. Tím může být jeho mandát zpochybněný. Pokud se podaří během voleb odprásknout Navalného nebo Grudinina, bude to hodně špatné. Baberowski popsal záležitost s Putinem celkem objektivně.

   Smazat
  2. Grudnin to je něco jako Drahoš?
   18:31

   Smazat
  3. Je to jedna banda! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/c2c576b97f72115.jpg

   Smazat
 2. Hrozné!!! Prezident a ke všemu státník! Hr na něj! A na Zemana! A vůbec do všech, kdo nesouhlasí s Mitrofanovem a podobnými intelektuálními obry. ... Už se perou?

  OdpovědětSmazat
 3. Je zajimavy, ze narody ktery bojovali a s uspechem proti Hitlerovskym nacistum dnes jsou nejvice pronasledovany a masakrovany. U Ruska je to jasny, Recko , silny odboj proti nacistum, tak museli zakrocit po 1945 -1956, Britove a Usaci , a jejich usili o nezavislost a svobodu znicit a protifasisticky partyzany vyhladit..Jugslavie , kruta vyhlazovaci valka Chaliphatu za zniceni Jugoslavie, s pomoci Wehrmachtu a usaku..Polsko, dnes pres milion Ukrajincu a dalsi miliony cekaji v nemecku aby obsadili Polsko. Cesi.
  Do nasi republiky a dalsich statu maji prijit miliony afroarabu ale , NADSENE PRIVITANYCH V NEMECKU, ve francii a Itali, Spanelsku.. Proc se je germani nechteji nechat kdyz je tak milujou ?
  Nebo je snad rasisticky nenavidi..To by museli jit k mezinarodnimu soudu.

  OdpovědětSmazat
 4. Nerjdrive je laskou zahrnovali a ted ? Nebo je brali v Evrope uz s tim , ze je nasadi k nam ? Nas taky predtim lakali a svobodu a demokracii slibovali.
  Chteji snad pro ne transporty , jako drive odsunovali zidy do Polska taky v milionech. Melo by se ta podezrela laska vysvetlit. Nebo jednou nacista a musi masakrovat a odsunovat v milionech , vzdycky nacista..
  A do statu , ktery jiz krute muci /tim,ze existuje a zivi / cikany. hruza. Drive Hitler byl taky statnik svetoveho vyznamu vazeny a obdivovany a pak se ukazal nejhorsim zlocincem v historii. Duverul ale Proveruj tvdili komunisti.

  OdpovědětSmazat
 5. Cenzura uz radi jako pominuta vlesba.Casto mazou prispevky.
  Napriklad kdyz jsem uvedl jmeno Hottl
  /dve tecky nad o/.
  Co provedl ? Maly urednicek gestapa z Vidne ,Svedcil v hlavnim procesu v Norimberku a jako prvni uvedl ,ze naciste zavrazdili 6 milionu za valky 1941-44. Eichman , kterej by mel vedet vic , tvrdil 350-400 tisic. Ten by mel vedet vic , ale byl nereformovanej antisemita.
  Vyjednaval E. napriklad s nejakym kastnerem, kterej chtel statisice zidu vymenit za 10 tisic nakladnich aut v 1944 , kdyz uz zadnej zid nemel zbejt. Kastnera nekdo pozdeji zavrazdil. Po zreformovani E. v Izraeli tvrdil ze taky 6 milionu.
  Hottl se ukazalo byl patholgicky lhar a za ucelem vyhod a zisky rikal ,co kdo chtel slyset. Zamestnan v CIA a germanske tajne sluzbe , brzy byl odsud vykopnut za podvody. Unos Eichmana predchazely udalosti, malovani hakovych krizu na hroby a synagogy vsude v zapadni Evrope /to nebylo v komunistickych zemich/a velka propaganda vsude v mediich, potom unos Eichmana a obrovska propaganda, to vse delalo dojem synchronisovanych , predem naplanovanych akci 1958-1960. Potiz byla ze pachatele zadrzeni byli Vyvolenci..Tak to zase utichlo...Protoze to nikoho nezajimalo. Jiste. Me to vubec taky nezajima...

  OdpovědětSmazat
 6. Z historie je nutné se poučit. My bychom si z historie měli vzít ponaučení, že lhostejnost se nevyplácí a pokud se mám dnes dobře, zítra může být lépe a nebo hůře a možnost ovlivňovat svůj život, ať už rozhodnutími správnými, nebo chybnými - je svoboda.
  ČT je zdroj peněz pro .... Komu TV straní, tomu tečou peníze ... toť moje úvaha. Pochybuji, že Dvořák jako ředitel dostal volnou ruku manipulovat s poplatky. Je pracovníkem, plnícím úkoly .... a žumpa to je.
  Putina je zajímavé poslouchat. Jeho vyjádření mají myšlenku. Jeho hodnota na politické scéně je vyjádřena stupněm odporu proti němu. Jeho jméno je v "západním sektoru" světa asi nejčastěji vyslovované, jak napadané, tak chválené. Nezajímavý, nechytrý, nedůležitý politik by tolik zájmu nepřitáhl. Zájmu těch, co jej špiní a jejich působením i zájmu těch, kterým je špinění "proti srsti". Vládne velké zemi a velká země = velké problémy, malá země = malé problémy.
  ABC

  OdpovědětSmazat
 7. Tak pravil ABC..XYZ

  OdpovědětSmazat
 8. Putin je vynikající člověk má vše vždy promyšlené o dva tahy do předu! Je to člověk míru né násilí a válek přeji mu a věřím že volby opět vyhraje !

  OdpovědětSmazat
 9. I já držím palce V. Putinovi.
  Morave

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.