Reklama

čtvrtek 22. února 2018

"Nemlčíme!" K 75. výročí úmrtí sourozenců Schollových


22. 2. 2018    zdroj
Patří k nejznámějším odbojářúm v době nacismu. Letáky a hesly proti Hitlerovi se sourozenci Hans a Sophie Scholl bránili proti nacistickému režimu. Za to museli studenti před 75 lety zaplatit svým životem.  " Svoboda", napsala Sophie Scholl na spodní stranu svého obžalovacího spisu. Slovo svoboda bylo i na letácích, které rozšiřovala společně se svým bratrem Hansem Schollem a dalšími spolubojovníky odbojového hnutí " Bílá růže" proti hrůzovládě Adolfa Hitlera. Oba studenti jsou za to odsouzeni k smrti a 22. února 1943 zavražděni nacisty. Je tomu právě 75 let.


Smrt gilotinou. Tak rozhodl předseda lidového soudního dvora Robert Freisler jen několik hodin před popravou sourozenců Schollových. Nejprve musela pod popravčí sekeru ve vězení v Mnichově -Stadelheim položit svou hlavu Sofie, pak její starší bratr. Své přesvědčení vyjádřil posledními slovy: " Ať žije svoboda", zvolá Hans Scholl krátce před popravou. Věta, která vešla do historie.

Školník prozradil sourozence

Jen čtyři dny předtím - ve čtvrtek ráno - je osud obou odbojářů zpečetěn. 18. února 1943 vstupují Hans a Sophie Scholl s kufrem plným letáků do Mnichovské univerzity, na které on studuje medicínu a ona biologii a psychologii. Je to šestý leták " Bílé růže." " Jménem celého německého národa žádáme od státu Adolfa Hitlera navrácení osobní svobody, cenného statku Němců", píše se v něm.

Školník Jakob Schmid pozoruje, jak sourozenci shazují letáky z balustrády ve foyer do dvorany univerzity a vydá je gestapu. Ještě tentýž den jsou Sophie a Hans Scholl zatčeni - tehdy je oběma 21 a 24 let. Věci se dají do pohybu.

Bratr se přizná jako první

O dva dny později je vzat do vazby i spolubojovník Christoph Probst / 23 let/, protože gestapo najde jeho návrh letáku u Hanse Scholla. Otec tří dětí zemře ve stejný den jako sourozenci. Později během roku zavraždí nacisté i další členy " Bílé rúže", Alexandra Schmorella, Williho Grafa a profesora Kurta Hubera. Ten byl autorem osudného šestého letáku.

Podkladem pro rozsudek smrti sourozenců kromě " rozložení obranyschopnosti" jsou vyslýchací protokoly gestapa. Komisař Anton Mahler a Robert Mohr vyslýchají oba sourozence celé dny odděleně. Teprve když se Sophie dozví o přiznání svého bratra, je sama ochotna vydat svědectví. " Nelituji svého způsobu jednání a chci nést důsledky", řekne.

Zamítnutí žádostí o milost

Zasazovat se o spravedlivou věc získali sourozenci Schollovi od svých liberálně-protestantských rodičů, říká teolog Robert Zoske, který se v právě vydané biografii " Být plamenem" věnuje Hansi Schollovi a " Bílé růži". Otec Robert v 1. světové válce nesloužil u zbraní, ale pracoval jako zdravotník. Matka Magdaléna byla evangelická zdravotní sestra, která chválila obětavost.

Krátce před popravou je rodičům povolena návštěva u jejich dětí. v 17 hodin jsou již sourozenci Schollovi a Christoph Probst popraveni gilotinou. Žádosti o milost jsou zamítnuty. Rozsudek byl již stanoven před soudním procesem: Vedoucí župy prosí, aby došlo k odsouzení zde v nejbližších dnech a poté co nejdřív k vykonání rozsudku, uvádí se v pokynu soudu, dříve než teatrální proces vůbec začal. " Zuřivě, s křikem a řvaním, až přeskakujícím hlasem , neustále výbušně a s vyskakováním ", tak vedl soudce proces, píše později jeden svědek.

Odpor proti nacistickému režimu

Až do zatčení a odsouzení sourozenců Schollových nemělo gestapo žádnou stopu, která by ho zavedla k oné utajené odbojové organizaci, která po nocích rozšiřovala v Mnichově letáky a po stěnách psala protihitlerovská hesla. " Bílá růže" zesílila své aktivity po ničivé bitvě u Stalingradu se statisíci mrtvými vojáky. Akcemi se pokoušeli vyvolat vlnu odporu proti nacistickému režimu. " My nemlčíme, jsme vaše špatné svědomí, Bílá rúže vás nenechá v klidu", uvádí se ve čtvrtém letáku. " A prosím množit a rozesílat dál."

Pro Novou republiku vybrala a přeložila Mgr. Zdenka Holešová
22. 2. 2018

19 komentářů :

 1. Popraveným náleží úcta.
  Avšak odboj je vždy složitá věc,
  Represe mnohdy postihují i ty, kteří byli náhodou ve "Špatnou" chvíli na špatném, místě a ničeho se nezůčastnili.
  Jistým měřítkem bývá, zda odboj přispěl či mohl přispět
  ke zkrácení války a utrpení.
  Na tuto otázku jsem prakticky nenalezl uspokojivější odpověď.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mohu vás ujistit,že odboj přispěl k zkrácení války a utrpení mírou vrchovatou.Nebuďte pesimista a hledejte odpovědi.Odboj byl v každém okupovaném státě v celé Evropě...

   Smazat
  2. Jak to měříte?
   Mluvil jsem s několika historiky např. o heidrichiádě, po jistém "chození okolo" spíše přisvědčovali tomu,že zhoršila pozdější postavení odbojářů např. v pražském povstání.

   Smazat
  3. :)) ..pane Černíku být ve špatnou chvíli
   na špatném místě
   je výsada války.
   Odboj válku zkracuje*

   Smazat
  4. Panbe Černíku, i mezi historiky se najdou "historici" buď hloupí nebo placení za svůj "názor". Viz Podiven (bývalý komunista Pithart). Mj. teprve po likvidaci R.H., odvolali Britové a Francouzi svůj podpis Mnichovské dohody a umožnili tak obnovu ČSR v předmnichovských hranicích.

   Smazat
  5. Takže zcela konkrétně:
   Pražské povstání mělo velké oběti, kvůli nedostatku zbraní.
   Většina odboj.pracovníků padla při heidrichiadě a drtivá většina schovávaných zbraní byla občany protektorátu někam zahozena.

   Smazat
  6. ..zcela konkrétně mentalita u klávesnice
   je zcela odlišná mentalitě terorizovaného
   obyvatelstva.
   Vlastník domu kde se našla zbraň
   se i s rodinou mohli rozloučit se životem.
   Probíhající popravy a mučení
   dostalo většinu lidí na kolena.
   Jen hrdinové
   ochotni položit život za svůj Český národ
   pokračovali v ničivém odporu.
   Pak jsou dva druhy lidí
   jedni hlásají dejte teroristům klid a oni nás nechají na pokoji...
   a ti druzí co bojují ze strachem
   jsou posilněni třeba jen nadějí.
   Nevraždí odbojáři
   ale strachem a nelidskou posedlostí lidské zrůdy!
   Pro ně vaše počty platí*

   Smazat
 2. Pak nezbývá, než se diktátoru podvolit. Kdo nejde s námi, jde proti nám. A všechny oběti odporu jsou zbytečné? Q.

  OdpovědětSmazat
 3. Drazí sourozenci
  jste mně příkladem*

  OdpovědětSmazat
 4. Jo to byly velice stateční lidé.

  OdpovědětSmazat
 5. A jak dopadl ten křivák práskač?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:27

   Pedel Joseph Schmid, který oba sourozence zadržel a udal, dostal odměnu 3000 marek.
   V roce 1946 byl v Mnichově německým soudem odsouzen k 5 letům vězení, které si odseděl. Proti rozsudku se dvakrát neúspěšně odvolával s odůvodněním, že "pouze konal svou povinnost". - Přesně stejně se o mnoho let později obhajoval Kurt Waldheim.

   Smazat
  2. Sice byly jiné podmínky, ale to tomu školníkovi připadalo 5 let jako krutý trest za smrt mladých studentů?
   Docela by mě zajímalo jestli neměl něco jako svědomí.
   Dá se porovnat případ Karla Čurdy? Ten přeci dostal po válce trest smrti.

   Smazat
  3. ...o poválečné spravedlnosti v NSR po válce
   si může každej udělat představu..zločinci z koncentráků byli souzení až někdy v 60tých letech..a jak dlouho/krátce/seděli odsouzení v Norimberském procesu...nejdýl seděl Hess,kterej uletěl do anglie../proč zrovna on, je mě záhada-ve vězení se zabil???/

   Smazat
  4. Tedy pane Kopecký
   chvála jak dokážete doplnit...*

   Smazat
 6. Jedni z mála výjimek v nacistickém Německu. Hitler se procházel nechráněn po celou dobu své vlády a nenašel se nikdo, kdo by ho z bezprostřední blízkosti odpráskl.

  OdpovědětSmazat
 7. ...čest vyjímkám v nacistickém Německu..ale vždy jsem měl pochybnosti o důstojnících organizujících
  likvidaci Hitlera,.. v době,.. když už každému blbci bylo jasné, že od rusáků dostanou zaslouženě na prdel

  OdpovědětSmazat
 8. Plný souhlas. Jenom faktická poznámka: Freisler nebyl Robert, ale Rolland.
  Heřman Vidlák

  OdpovědětSmazat
 9. Užitečný článek! Je dobré vědět, že i mezi Němci se našli stateční ...

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.