Reklama

úterý 13. února 2018

Ochránci lidských práv požadují vyšetření hromadných poprav bojovníků Islámského státu Kurdy

colonelcassad
13.2.2018 Livejournal.com překlad Outsidermedia
A kdepak jste celou tu dobu byli, holoubkové?
Známý krymský blogger Boris Rožin (Colonel Cassad) upozorňuje na svém blogu na „procitnutí“ globálně popularizované lidsko-právní organizace Human Rights Watch (HRW)
 
U hromadných poprav bojovníků Islámského státu kurdskými pešmergy*) severozápadně od Mosulu se objevilo lidsko-právní pokračování.

Mezinárodní lidsko-právní organizace HRW obvinila irácké Kurdy z provádění hromadných poprav zajatých členů seskupení IS. Informovala o tom 9. února stanice al-Arábíja. Podle informací HRW oddíly kurdské domobrany pešmergů zajaly Iráčany a cizince ve škole v Sahel al-Malicha cca 70 km severozápadně od Mosulu. „Podle těchto informací kurdské bezpečnostní síly prováděly hromadné popravy zajatých podezřelých každou noc po celý týden“, prohlásila to Lama Fakíh, zástupkyně ředitele HRW na Blízkém Východě.

Dodala, že bez soudu a vyšetřování mohly být zabity i stovky lidí. Podle jejích slov probíhaly popravy mezi 28. srpnem a 3. září 2017 a zabité poté pohřbívali do společného hrobu.

Představitel Kurdské autonomie Dindar Zebari obvinění odmítl a poukázal na to, že pešmergové tou dobou bojovali v první linii proti bojovníkům IS, kteří se snažili ustoupit do Sýrie. Má za to, že v těch bojích mnozí teroristé zahynuli a těla teroristů nejspíš pohřbili na jednom místě. HRW ovšem tvrdí, že boje probíhaly cca 40 km od místa, kde našli hromadný hrob. Podle jejich informace navíc pro podobné vysvětlení nesvědčí skutečnost, že všichni nalezení byli zabiti výstřelem do hlavy. HRW vyzvala vlády Iráku a Kurdistánu, aby událost vyšetřily.

Je to případ, kdy pomsta a válečný zločin jdou ruku v ruce. Problém je v tom, že se podobně „umazali“ všichni účastníci – jen IS to prostě dělal častěji a intenzívněji než ostatní. Pokud jde o protivníky IS, toto téma periodicky vyplouvalo ve vztahu k irácké armádě (Rutba, Ramadí, Mosul), k pešmergským Kurdům (popravy u Tal-Afaru se prostě staly nezvýrazňovanější takovou událostí) i k proíránským šíitům (vyčisťovací operace v provincii Anbar, při útoku na Fallúdžu a Mosul). Všechno ale zůstávalo zpravidla v úrovni informačního šumu, nebo se propagandisticky využívalo k jiným cílům (např. USA využívaly případy řádění některých šíitských domobranců k informační kampani proti Íránu). Téma bezuzdného vyřizování účtů intenzívně využívala i propaganda IS během kampaně roku 2017, aby přinutila bojovníky bojovat až do konce a vyhýbat se zajetí.

Pokud jde o odmítání pešmergů, některá videa demonstrovala zabíjení bojovníků IS v jámách. Oni přirozeně nezahynuli v bojích, ale byli zastřeleni „za vše to dobré“, co předtím prováděli. Šíitská domobrana se nevyznamenala jen střílením zajatých bojovníků IS, ale i molekulárním terorem proti Sunnitům, podporujícím IS. Irácká armáda a bezpečnostní složky na sebe podobně upozornily, když vzdávající bojovníky IS střílely a shazovaly do řeky.


 
 
 
 
 
 
To nejkrutější z YT tradičně mažou, nicméně se domnívám, že při promyšleném hledání v YT a Twitteru za 2. polovinu 2017 lze nalézt mnoho podobného. Komu to ale je třeba…?

Jiná otázka je, že to nejspíš pro nikoho nebude mít vážnější následky. To téma jde vůbec špatně dohromady s mezinárodním právem a současnou vojensko-politickou realitou v Iráku. Vcelku tato situace názorně dokazuje, že pokud se dostatečně dlouho díváš do hlubiny, tak ta začíná hledět na tebe, a lidé ve válce s nelítostným protivníkem pomalu divočí…

 
 
*) Pešmergové – oficiální ozbrojené milice mající na starosti pořádek na autonomním území Kurdů

Zdroj včetně videozáznamů s drastickým obsahem: Livejournal.com
Překlad: st.hroch 180212

7 komentářů :

 1. Kde byly tyto humanitní a neziskové org. človek v tísni atd. když islisté Nasira Orič vraždili Srbské obyvatelstvo v padesáti vesnicích okolí Srebrenice ?

  OdpovědětVymazat
 2. V HRW je pulka clenu z CIA,jako vsude na svete.HRW jsou vsude,kde jsou zajmy USA,nie sveta..Jinak teroriste nemaji zadna prava !!At by se o to snazil ktokoliv.Jediny zajem muzou mit juesej,pro ktere IS, ISIS,DAES v Syrii bojovali a vrazdili.

  OdpovědětVymazat
 3. Je to odpad, jednají s nimi, jak s odpadem, tečka. Jak se do lesa volá...... HRW a podobně zaměřené darmožrouty, přicuclé na rozpočty, rozehnat a na cestu nakopat do prdele.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:41 - Souhlas!
   Kolik dáváme na neziskovky ročně:
   Člověk v tísni, o.p.s. (249 628 650), Organizace pro pomoc uprchlíkům (46 786 527), Sdružení pro integraci a migraci (30 079 876), Poradna pro integraci (22 973 418), InBáze (10 565 144), Multikulturní centrum Praha (23 611 803), META - Sdružení pro příležitosti migrantů (21 042 731), Centrum pro integraci cizinců (25 969 612), Evropská kontaktní skupina o.s. (31 227 714), Poradna pro občanství, obč. a lidská práva (50 547 441), Slovo 21, z.s. (25 148 073), Sdružení občanů zabývajících se emigranty (7 016 246), MOST PRO, o.p.s. (6 004 237), La Strada CR, o.p.s. (1 169 596), Lačhe Čhave (nedohledáno), AMIGA, z.s. (nedohledáno), Charita ČR (nedohledáno v stovkách milionů Kč).
   Jak vidět z naších chudých daňových kapes vydáváno více jak půl miliardy korun ročně pro potřeby cikánů a ilegálních vetřelců do ČR. Zajímá se vůbec někdo z vlády, z politiků, NKÚ a jiných orgánů, jak „odpovědně“ je s těmito (našimi) penězi nakládáno, kam jsou investovány a jaké jsou příjmy těch, kteří v těchto organizacích těžce (nepochybně až vysílením padající) pracují? To na jedné straně.
   Na druhé straně se i nadále nedostávají peníze na léky, léčebné procedury, zdravotní pomůcky, organizují se sbírky peněz (viz např. Tří královská a celá řada dalších akcí), sběr víček od PET lahví, charitativní akce a nevím co ještě na těžce nemocné, nevyléčitelné děti, zdravotně postižené a celou řadu jiných sociálně postižených spoluobčanů. Na tyto všechny se musí vybírat mezi občany, zatímco sta miliony korun jde pro někoho, kdo tu ještě ani není, resp. pro ty kteří se na tom jako pijavice bezostyšně (na ministerské úrovni) přiživují. To už nezmiňuji naše „poněkud více než je zdrávo bohaté spoluobčany - miliardáře“, kteří by rovněž mohli na tyto účely nějakým tím miliónkem přispět. Mohli, ale nepřispějí. Tedy až na jednu vzácnou výjimku. Tou je prezident Miloš Zeman, který i když není miliardář, celý svůj plat dává Klokánku!

   Vymazat
 4. Jo tak nejhorší popravy jsem viděl od hnusů z IS. A další svinstva dělají ti hodní černoušci z Afriky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:56 - Souhlas! Viděl jsem videa, na kterých IS vraždil (střílel, podřezával...) zajaté irácké vojáky!

   Vymazat
 5. Ti kdož si to myslí by taky neměli váhat a urychleně se nechat vyšetřit ;-)

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.