Reklama

neděle 25. února 2018

Odešel ten, k němuž řada lidí chodila na sklenku dobrého vína.Vladislav Černík
25. 2. 2018
Ta zpráva mne zastihla při prohlížení Facebooku.  Najednou se objevila celá řada krátkých reakcí, některé z autorů jsem znal, jiné nikoliv. Reakce vesměs pozitivní. Na sobotní pohřeb se pak někteří z nich dostavili osobně. Je to zvláštní, takřka 30let života v demokracii a lidé (zvláště v aktivním věku) musí mnohdy rozmýšlet, zda ono symbolické R.I.P. člověku nemůže přinést komplikace, třeba v pracovním životě, a zda by účast na pohřbu nemusela zamávat člověku s politickou kariérou. Za desítky let se člověk nesetká jen se samými anděli, příbuzenstvo si nevybírá a i o přátelích neví vždy všechno.


            Síň strašnického krematoria však i tak byla plná. Šlo o to dát poslední poctu člověku, který byl leckým. Svazákem, komunistou, politikem před r. 89 i po něm, sociálním demokratem, lobbistou, mužem jaksi ve stínu, ale takovým, který jednal s kdekým, pokud šlo o to, pro někoho dalšího něco dojednat. Měl svůj nemalý podíl na tom, že ČSSD vstoupila nejen do Strakovky hlavním vchodem, ale i „dojela“ i na Hrad. To se se v mediích dnes uznává, s sice jedním cílem: vzbudit negativní konotace, naroubovat občanům, ono, podívejte se s kým vším se socdem paktovala a jak taky může vypadat ten, kdo dnes sedí na Hradě.

Jistě, uvádí, že osobní podíl na hanopisu Olovo na Petru Buzkovou se dotyčnému neprokázal,
podle mne však spíše z důvodů, vzbudit jakési lepší zdání morální úrovně a důvěryhodnosti současných sdělovadel. 

U další, svého času velké kauzy, dvou přeběhlíků Melčáka a Pohanky se to však již nedodává. A expremier Jiří Paroubek v tomto mlčí, i když se kdysi zaklínal, že nepoleví, dokud se plně neobjasní, za jakých okolností byli „získáni“ coby konstruktivní topolánkovci.

Četl jsem někde, že s dotyčný jednal jen s těmi, které sám pro něco potřeboval. Lze dokladovat, že tomu tak není. Pár, z těch, kteří, v období od úmrtí do pohřbu promluvili, řeklo, že ho požádali o pomoc, v nějaké složitější situaci, např. zprostředkování pomoci dětem obětí občanské válce v bývalé Jugoslávii.  

Např. bývalé význačné funkcionářce ČSSD kdysi sice pomohl, s přikrytím před r. 89 nepovolených skautských aktivit, ale později ji poměrně striktně odmítl, když po odchodu z ČSSD chtěla pomoci při rozjezdu své nové politické strany. Jana na poslední rozloučení přišla. Možná, že ji s Mirkem pak také spojovalo, že nejdříve ona (byvší nejtěsnější spolupracovnice) byla současným hradním pánem zapomenuta, ale Mirek byl doslova z prezidentova okolí (i stranického) vystrnaděn, ba dokonce až vystrčen (ze sálu až na chodbu).

Prezidentův mluvčí sice avizoval, že prezident pošle kytičku, ale dostavivší se prezidentův poradce (s větší kyticí) při/po obřadu sdělil, že ta kytice je za něj.

Bývalí (spolu)svazáci až na jednoho nebyli zaznamenáni, třeba jim to nedovolil jejich nabitý podnikatelský program. Ten jeden však pronesl: "...Nicméně je prostým faktem, že těsně před volbou prezidenta se ho kandidát z ne zrovna ušlechtilých důvodů zbavil. Ano, takhle vypadá, jemně řečeno, nevděk." lidovkyA180224

Severočeský současný socdem poslanec prohodil, že autobus Zemák dovezl socdem do vládních lavic…. Tedy i bývalou chorvatskou turistku, dodávám já.

A dnes to zapomenutí připomíná socdemákům náš současný (někdy i ) demokratický, ale pravicový tisk. Levicový nemáme.

Trochu „mimoběžná“ vsuvka: před časem po saunování v odpočívárně, se začalo vzpomínat na berounského centrforwarda, pozdějšího předsedu KNV. Jaký-že to byl komouš, partajník, sekerník atd. Jeden můj známý tehdy dodal: … to všechno byl! Ale vy všichni jste za ním chodili a žádali ho o to, či ono, a říkali mu, že on to přece umí zařídit. A on to většinou také zařídil. Čili stěžujte si také na sebe.

Jednou jsem se ocitl ve Školské, nalil mi (jako řadě dalším) sklenku dobrého vína a zeptal se, co potřebuji. Řekl jsem, že nic, ale že jsem byl zvědav na inženýra Solferna české politiky. Odpověděl něco ve smyslu, že přece nejsme nějací karlínští kluci.
Po letech jsem se dozvěděl, že je velmi nemocen, takže např. výrok typu, že někdejší (spolu)svazák Vladimír Dlouhý by mohl být dobrým českým prezidentem jsem bral bohužel na margo zdravotního stavu a jeho frustrací s několika prezidentskými volbami.

R.I.P. Inženýr Miroslav Šlouf měl dnes 24. 2. 2018 pohřeb.

17 komentářů :

 1. Stanislav Ševeček25. února 2018 11:38

  Děkuji, pane Davide.

  OdpovědětSmazat
 2. Nemohl jsem se zúčastnit rozloučení, nebyl jsem v Praze. Děkuji pane Davide. Byl jsem na šedesátinách Mirka Šloufa - tedy před devíti lety v Hotelu Praha.
  Ten dav se mohl láskou k němu zbláznit. Všichni mu byli nakloněni, včetně Miloše Zemana. Včetně jedné velké herečky. Nikdy jsem od zesnulého nic nechtěl, vždy se ke mně však choval slušně a přátelsky, to stačilo. Rozchodům v politice se nijak neobdivuji, ale vím, že mají vždycky své příčiny.
  Zdeněk Hrabica

  OdpovědětSmazat
 3. V každém případě byl pan Šlouf větším a lepším soc. demokratem než ta dnešní PAKÁŽ! Čest jeho památce.
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Škoda, že sociální demokracie nikdy nebyla Českou.

   Smazat
 4. Jenom doufám, že autor nepsal celý ten článek o složitém lidském životě proto, aby nám v jeho závěru podsunul myšlenku Vladimír Dlouhý na hrad. To by bylo velmi trapné úsilí!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. kudrnatá kontinuita je hezká. Došli jim ale kádry. už před rokem 2000.
   krach všech sionistických partají je evidentní i když lezou z potápějící se lodi na jinou. bez ohledu na politický směr.
   Prostě: SKONČILI!
   jen o tom ještě nevědí

   Smazat
  2. V.D. je jeden ze tří Čechů, lépe českých občanů, kteří byli na Bilderbergu,teď je spící.

   Smazat
 5. je to hezké, ale myslím, že byste si to mohli nechat na zasedání náboženské obce. nepřítel českého národa není hoden úcty.
  Důkazem je, že jste nedostali rozum a nedbáte pudu sebezáchovy.
  Rozhodně nebudeme v Čechách stavět pomníky obětem zločinců, kteří nás třicet let okupují a vystavují Český národ genocidě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:54

   Kohopak nám to zase vyhladili, vašnosto?

   Smazat
  2. víš fešáku, to že si icik je jasné z toho co plodíš, ale skutečnost nepřepíšeš.
   Podívej se do Německa, Itálie, Francie, Belgie, Holandska, na Slovensko, do Maďarska, ...
   Všude montují dobytčáky a staví ploty.
   Otázka pro vás zní proč a pro nás pro koho.
   My už jsme odpověď našli. A nebylo to složité!

   Smazat
 6. pro 15:54!

  a to já bych pomníky obětem zločinců stavěl a rád (komu jinému?). Alespoň by na ty oběti zůstala památka i našim vnukům a zároveň memento aby se i oni nestali obětmi. Nebo to bylo pouze hloupě formulováno?
  Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tak jeď do Terezína

   Smazat
  2. 16:46 Co tam? To byl jen rodinej tábor. Spíš na Sólovky! - https://aeronet.cz/news/solovki-a-kola-mrazive-gulagy-20-let-minuleho-stoleti/

   Smazat
 7. Myslím, že článek se týkal úmrtí p. Šloufa. Jenom blbec to asi nepochopil.

  OdpovědětSmazat
 8. Setkal jsem se s panem Šloufem osobně.
  Působil jako velice slušný člověk, protiklad toho, co o něm šířila média. Měl opravdu dar jednat s lidmi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Mně Mirek Šlouf dvakrát v životě velmi pomohl a nikdy za to nic nechtěl. Je mi moc líto, že jsem se zalekl nepohodlí daleké cesty a nejel do Prahy se s ním rozloučit. Neomlouvá mě ani to, že jsem se trochu naivně domníval, že tam jistě budou tisíce lidí a proč tedy riskovat nějakou chřipku... Byla to chyba, která mě bude dlouho mrzet.

   Smazat
  2. 16:02
   Nemusí Vás to mrzet. Nakonec stačí že jste mu tímto vyslovil dík. Někteří který pomohl se nezmozli ani na veřejné přiznání že je dosadil do nejvyší funkce.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.