Reklama

středa 21. února 2018

Odstrašující nesmysl varovného (pre-emptive) úderu

Mojmír Grygar
Mojmír Grygar
21.2.2018
V oficiálních amerických dokumentech o řešení nebezpečné situace v Severní Koreji se objevuje termín „pre-emptive strike“, preventivní úder, který má nepřítele varovat, zastrašit. (Odstrašující materiál na toto téma přineslo speciální číslo The Economist, 17.1. – 2.2.). Opatření, které se prezentuje jako předběžné, jako vztyčený prst nebo mírný záhlavek, vzbuzuje jakousi naději, že menší vojenský zásah zabrání mnohem většímu zlu, že je veden ušlechtilým záměrem vyhnout se válce „na plný plyn“, nekontrolovanému vraždění se všemi vypočitatelnými i nepředvídatelnými důsledky. 

Tento taktický manévr je však skrz na skrz falešný, nepravdivý, zavádějící – vzbuzuje konejšivou představu, že je přijatelnější nepřítele odradit menší názornou lekcí, než si to s ním hned narovinu rozdat. Žádná odstaršující soft-metoda však neexistuje. Američtí stratégové již od konce druhé světové války několikrát plánovali útok na Sovětský svaz, ale dobře si uvědomovali, že to nemůže být žádný odstrašující úder, ale grandiózní smršť desítek mohutných atomových pum, které by vyřadily všechny sovětské vojenské základy schopné reagovat odvetnými údery. Nevím, zda mají dnes Spojené státy možnost jednou ranou zabít všechny severokorejské mouchy, ale jisto je, že by tento zásah na dlouho vymazal z mapy i Jižní Koreu. O dalších důsledcích takového razantního westernového řešení si raději netroufnu ani uvažovat.

Vraťme se na začátek – k preventivnímu úderu. Jakmile by se Severní Korea stala objektem takového „měkkého“ úderu (zřejmě by to nebyl útok s použitím klasických raket, ale – kvůli odstrašení – s nasazením taktických atomových střel), je třeba počítat s odvetou, a ta by natropila nepředstavitelné škody v Jižní Koreji, možná by zasáhla i některou z amerických válečných lodí. Spojené státy by nemohly nezareagovat na tyto následky soverokorejské obranné vojenské odvety, a nic by prezidenta, generály a Kongres neodvrátilo od toho, konečně toho drzého nepřítele zlikvidovat, vyřadit, vygumovat. Aby už byl navždy pokoj. Protože víme, že největší vojenská moc už není s to zařídit globální mír, představa takového návratu ke klidu je víc než nesmyslná. Kdyby byli Američané schopni dosáhnout pax americana, míru ve své režii, už dávno by to ukázali ukončením těch válek, které zahájili v Afghánistánu, Iráku i jinde s cílem zničit a vykořenit nežádoucí režimy.

V mnoha dokumentech a prognózách USA a NATO se opakuje hrozivá věta – když ztroskotají všechny možnosti řešit konflikt diplomatickou cestou, potom zbývá pouze jediné řešení – válka. Ale kdo prohlásí, že již všechny pokusy řešit dané konflikty dohodami, kompromisy, ústupky ztroskotaly? Kdy má, jinými slovy řečeno, právo vyhlásit válku? Kdo určí, že již nastal čas uplatnit odstrašující úder? Od lidí, kteří si zahrávají s myšlenkou pre-emptive strike, to zřejmě čekat nemůžeme.


- - -


20 komentářů :

 1. Dnes bylo ve správách na Nově, že Severokorejská delegace odmítla na Olympijských hrách(!!!) diskutovat o jaderném programu Severokorejců. Ti Američani už snad opravdu zmagořili, když toto tahají na olympiádu. Svět má radost, že na té olympiádě se oba Korejci alespoň trochu k sobě sblížili a Američani do toho zase strkaj ty svý nevymáchaný rypáky.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Před tím si Američani odmítli potřást rukama se Severokorejskou delegací a sednout si s nimi k jednomu stolu při setkání zástupců všech zemí.

   Smazat
  2. A co EU předkládám velice zajímavý poznatek?

   Macron, francouzský prezident, nemá děti.
   Německá kancléřka Angela Merkelová nemá děti. Rakouský kancléř Sebastian Kern nemá děti. Britská premiérka Theresa May nemá děti. Italský premiér Paolo Gentiloni nemá děti. Holandský Mark Rutte, Švédský Stefan Löfven, Lucemburský Xavier Bettel, Skotská Nicola Sturgeonová - nikdo z nich nemá děti. Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, nemá děti!
   Paradoxně je vidět, že příliš velký a nepřiměřený počet lidí, kteří rozhodují o budoucnosti Evropy, nemá na budoucnosti žádný přímý osobní zájem, jelikož jsou bezdětní?!

   Moje poznámka na konec: Jsou vůbec normální?

   Smazat
  3. Oni se jim ted´o ty děti postarají černí přistěhovalci

   Smazat
  4. Pro 4:12
   Možná právě v to doufají. Lepší mulat, než nikdo. Samozřejmě to beru jako nadsázku, protože proč nemají děti ? Kvůli kariéře, nebo neplodnosti ?

   Smazat
 2. No já se setkávám denně s následky takových "preventivních úderů", které měly předejít válce na plný plyn.
  V Sýrii, Libyi, Iráku, Afghánistánu, na Ukrajině,...
  A všude se to povedlo, že jo. Všude nastal klid a mír, lidi se navzájem nevraždí a nikdo z nich neutíká.
  Proboha, ať už všem těmto "preventistům" dá někdo pořádně přes držku. Nebo to opravdu špatně skončí.

  OdpovědětSmazat
 3. preventivní a zničující úder je potřeba provést na ameriku
  která je plná zmagořených debilů kteří múžou svět přivést do problému !!!!!!

  OdpovědětSmazat
 4. Ona 1. světová válka taky začala takhle, jestli se nepletu, plány na rychlé vátězství a takové to "do zimy budeme doma" se dost změnilo. Ale pořád si někdo myslí, že se to povede.
  Jen mě napadá, když by se KLDR stala cílem "měkkého úderu", jak by poznala, že to je "měkký úder" a ne skutečný?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tyhle plány spřádají zpravidla ti, co se do zákopů nikdy nedostanou. Lidi jim pomáhají tlačit káru svou lhostejností a někdy, bohužel, i svým válečnickým zápalem. Dnes navíc zblblí počítačovými hrami a absencí vojny. Já si nepamatuji ze svého mládí a dětství, že by si dospělí chlapi hráli na vojáky. Dnes naprosto normální věc.

   Smazat
  2. Zločinecké USA!21. února 2018 19:12

   USA jsou největší říše zla, zločinecký váleční štváči, mezinárodní teroristy, kurvitka a a notorický lháři v jejich krátkých dějinách. Vyzbrojená vláda USA činí násilí a je nejzločinnější institucí, která kdy vládla na Zemi. Potlačuje svobodu a demokracii, kde se jen dá. USA stvořily terorismus požírající svět. USA nepřinášejí světu nic kromě zkázy. Američané nemají tušení, co válka je. Občanská válka let 1861–1865 byla na jejich pevnině poslední. Válka je však to, co USA dopřávají jiným. Jsou jedinou zemí, která použila jaderné zbraně proti lidským bytostem, a poté zničily bezpočet vlád, z nichž mnoho byly demokraciemi, a zničily celé společnosti – milion mrtvých v Iráku je jen zlomkem v porovnání s masakrem v Indočíně, který prezident Reagan nazval „vznešenou věcí“ a prezident Obama jej zhodnotil jako tragédii „výjimečných“. A nemluvil o Vietnamcích.
   USA za posledních 44 let napadly ve 22 válkách 18 zemí: V r. 1975 Západní Saharu po boku Maroka. Za odměnu získaly USA v Maroku voj. základnu. V r. 1979 Jemen, kde pomohly povstalcům ve prospěch Saúdské Arábie. V r. 1980 USA vojensky pomohly Iráku proti Íránu (válku s Iránem si začal Irák).
   Američani se chovají jako prasata. Není se čemu divit. Nestačí jim, že téměř vyhubili původní obyvatelstvo – indiáni. V zájmu své arogance a nenažranosti rozpoutali války, vměšují se do EU a teď si brousí zuby na Rusko, aby zatáhli Evropu do válečného konfliktu. Evropa se nechala vtáhnout do amerického protiruského tažení a nyní sklízí shnilé ovoce. „Humanitární intervence“ a „barevné revoluce“, sankce EU, vojenské provokace NATO, transatlantický „Drang nach Osten“, a nyní neví, jak z toho. Evropa se pod praporem EU stala nástupním územím Spojených států, které se podle potřeby – ekonomicky a v krajním případě i vojensky – má obětovat na oltář americké hegemonie.
   Dosavadní existence USA je založená na předstíraní demokracie a míru a obelhávání svých občanů! Vojenský průmysl USA slouží jenom k jeho ziskům! Proto USA administrativa klame svůj národ, když se ho snaží přesvědčit o reálné možnosti vést jadernou válku.

   Smazat
 5. Že je preventivní varovný úder nesmysl a vlastně znamená konec světa potřebuje důkaz a ten zatím (nebyl použit v praxi) je zde:https://www.hlavnespravy.sk/rusky-system-mrtva-ruka-dopravi-teplo-svetlo-usa/1087854
  Volič-Vilč

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenže to bohužel znamená i stejnou kadenci odpovědi na případný útok "v zastoupení" - jiným státem než USA, teroristickou organizací (např. islamisty) .... a to vše jaderná výheň a konec všech - i těch co doufají v přežití v úkrytech po dobu 10 i více let. Za tu dobu je vyvraždí vlastní ochranka, děti, vnuci - magoři.

   Smazat
 6. USSA mě připadají jako fašistické Německo před II. sv. válkou. Stále se mluví o USSA, stejně jako předtím o Německu. Rusko a Čína. Neudělaly náhodu stejnou chybu jako Francie a Anglie /ono ony země to udělaly záměrně, myslely si, že Hitler vytáhne pro Sovětskému svazu. Zde se mě jedná pouze o parabolu/. Nedělají Rusko a Čína stejnou chybu jako Anglie a Francie před druhou sv. válkou, to jest obě země by měly říci jasně - pokud zautočí USSA na Severní Koreu - neodůvodněně /tu je asi opět problém, protože důvod se může zosnovat tak jak Gliwice/, tak USSA se setkají s protiuderem Činy a Ruska. Čína svého času se vyjadřila, že pokud USSA zautočí na Sev. Koreu, tak se setkají s odplatou rovněž Číny. Co na to Rusové, ti se poodobného prohlášení zdrželi? To je asi chyba - v kontextu co jsem napsal. Tak trollové teď můžete napsat zase nějaký paprda válčí od počítače.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Severní Korea je čínské pivo. Proč by se měli vyjadřovat Rusové?

   Smazat
  2. 21:40: Přečtěte si můj příspěvek 21:29 ještě jednou - snad jej pochopíte.

   Smazat
 7. 21:40!
  Podívej s pozorně na globus. To není korporátně-židovský magacín, nýbrž 3D model zeměkoule o průměru cca 40 cm. Tam u Japonska najdeš korejský poloostrov a blízko něho Čínu a....a Rusko. Takže proto!
  Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat
 8. Jen ať si hrají s preventivním úderem a dostanou takový kopanec že od nich bude klid.

  OdpovědětSmazat
 9. Spojené státy fašistické jsou kolosem na hliněných nohou. Což se brzo potvrdí, poněvadž ta Říše zla se definitivně zhroutí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vykřikují různí rudoši marně už více než jedno století! A zatím lehá jeden rudejch rajch po druhým pod jejich prdelema :)))

   Smazat
 10. 10:01
  Včera bylo pozdě!!!!!

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.