Reklama

pátek 9. února 2018

Pětina vietnamských večerek porušuje zákon o EET

9. 2. 2018   E-sondy
Kontroly elektronické evidence tržeb (EET) selhávají, 13 procent českých a 19 procent "asijských" prodejen nevydává zákazníkům účtenky. Situace je horší ve městech, z krajů je povinnost nejvíc porušována ve Středočeském a Jihomoravském. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nielsen pro Asociaci českého tradičního obchodu. 

 

Současný stav podle asociace vede opět ke znevýhodňování poctivých obchodníků. "Bylo zkontrolováno celkem 614 potravinářských prodejen v rámci celé ČR. Polovina prodejen byla provozována českými podnikateli, druhá polovina pak asijskými obchodníky," uvedl Lubomír Mechura ze společnosti Nielsen.

Ve městech je rozdíl mezi asijskými a českými obchody ještě vyšší. "Poměr nevydaných účtenek 12:21 procent v neprospěch asijských obchodníků jasně ukazuje na větší anonymitu města a tedy i větší možnost zákon obcházet. Proto by zejména ve městech měly být kontroly u problémových skupin obchodníků důslednější," dodal předseda asociace Zdeněk Juračka.

V Praze nebyla vydána účtenka ve 27 procentech případů českých a ve 36 procentech kontrol ostatních prodejen. Ještě hůře dopadly nákupy ve Středočeském a Jihomoravském kraji, kde nebyla účtenka vydána ve 42 procentech, resp. 47 procentech kontrol asijských prodejen. Pro české obchodníky nedopadla situace dobře v Ústeckém kraji, kde účtenku nevydalo 35 procent českých obchodníků, což je o 20 procent více než v případě asijských.

Finanční správa již na konci ledna odmítla tvrzení, že by byl její přístup ke kontrolám laxní. "Za více než rok fungování EET provedla Finanční správa téměř 78 000 kontrol a skoro u čtvrtiny z nich zjistila porušení povinností," sdělila mluvčí Generálního finančního ředitelství Kateřina Vaidišová.

Asociace českého tradičního obchodu sice zavedení EET podporuje jako nástroj, který je schopen narovnat tržní prostředí, požaduje ale splnění tří základních podmínek - EET má být zavedeno plošně bez výjimek, náklady na zavedení mají být prodejcům refundovány a dodržování zákona má být důsledně kontrolováno.
(red)

9 komentářů :

 1. Správně ať platí daně jako ostatní ty co je platit nechtějí volily ods.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte vy, že také existují osoby samostatně výdělečně činné vedlejší, které si k základnímu příjmu pouze přivydělávají, třeba důchodci? Že pokud jejich příjem nepřesáhne ca 170000 Kč/rok, daň z příjmu neplatí vzhledem k obecně platné slevě na dani z příjmu tj. v současnosti Kč 24800? Při tom pořizovací náklady na provoz EET jsou ca 10000 Kč a provozní 7000 Kč/rok. Pro důchodce brnkačka včetně toho, že i obsluha má svoje dovednostní nároky! Zákon dokonce v případě poruchy tech. zařízení vyžaduje problém vyřešit do 48mi hodin. Kdopak z drobných "podnikatelů" má několik PC či notebooků, chytrých telefonů a připojení k inetu natolik drahé, že poskytovatel zaručuje odstranění poruchy za méně než týden? PC nebo notebook vám opraví nebo nový si pořídíte a uvedete do provozu za 48 hodin? Chytrolíne. Celé to EET je tažení velkých proti malým.

   Smazat
  2. 2:29 Zase výmluvy neplatičů. Berte to jako vybavení k podnikání, jako je třeba auto, nářadí, nádobí v restauraci nebo mrazák v prodejně. Proč nenaříkate nad náklady na jeho pořízení, provoz a opravy? Které podnikání se obejde bez nákladů? Kdyby všichni poctivě odváděli daně, tak žádné EET by nebylo. Takže nenadávejte na stát, ale "poděkujte" tomu nemalému počtu nepoctivých. Jo, bez EET určitě nepřesáhne příjem žádného důchodce 170000. S EET už to není tak snadné tvrdit.

   Smazat
  3. Pokud nedostanete účtenku, tak o ni nekompromisně požádejte a nedejte na pindy některých poslankyň (ODS) o udávání či špiclování. Hlavně ale si nevylévejte city zde na stránkách. Chce to trochu osobní statečnosti a chtít věc řešit. Vašek   Smazat
  4. Do vietnamské menšiny
   se strefují závistiví čecháčci od dob,kdy začal tento pracovitý národ provozovat prodejny,
   které nikdo jiný provozovat nechtěl.

   Neboť : provozní doba pondělí až neděle,
   denně 7 - 20 hod.
   Na Úřadech práce je ještě nikdy nikdo neviděl,
   žijí skromně, jejich děti dosahují nadprůměrných výsledků ve škole, aby pak nemusely otročit, jako jejich rodiče.
   Asi nikdy neuvidíme cikána, provozovat prodejnu, ale zato jsou tito zde narození,nejčastějšími a trvalými klienty sociálek...

   Nechte Vietnamce na pokoji, kde to jde, přikrádá i český provozovatel, tak si vždy řekněte o účtenku a hotovo !

   Různými fígly,jak si snižovat daňový základ,
   byli obeznámeni i předváleční obchodníci,
   můj tehdejší šéf (ročník 1916) mně o tom nejen
   vyprávěl, ale mně tomu i vyučil.
   Proto nic nového v době, kdy : všeci kradnú.

   Smazat
  5. 4:15 je takový humanista, že např. důchodkyni 8000 Kč/měsíc, která se štěstím pronajme k rekreaci pokoj v rodinném domku tak desetkrát za rok přejete, aby se vybavila za oněch ca Kč 10000, za připojení k internetu poplatila Kč 500/měs. a poskytovateli systému, který zprostředkovává kontakt se systémem EET MF dalších nejméně Kč 150/měs. Vy ve své povznesenosti nevíte, že existují lidé, kteří "podnikají" z obyčejné nouze? Že vy jste měl a máte kliku, s tím se tak prsíte? Nevíte, že i vy se můžete octnout v nouzi?. Vašku, nevidím důvod, abych nezmínil realitu. Žádné vylévání citu, jistý rozhled a sociální cítění, tedy obyčejná slušnost. Řadíte se mezi jednoduché, závistivé sobce. Taková blbost, srovnávat vybavení k EET s automobilem. Chápete vůbec takové pojmy jako je obrat, co jsou tržby, jaký až může být poměr hotovostních a bezhotovostních plateb, co jsou provozní náklady, z toho fixní atd. atd.? Jestlipak byste byli schopni živnostensky, sólo, podnikat? Aby bylo jasno, nepodnikám, mám slušnou rentu (nikoli starobní důchod) a to potěšení, že v mnohém odborném dovedu pomáhat právě těm, kteří neoplývají peněžními prostředky. Nakonec, mnohé takové, pokud potřebuji jejich službu, předem upozorňuji, že účtenku nechci! To proto, že se mi hnusí společnost se statisícovými až milionovými příjmy jedněch a bezdomovectvím jiných. Tak se vyblinkejte.

   Smazat
 2. Zajímavé je,že v našem městečku u Vietnamce nelze zaplatit kartou cigarety.Proč ? Ví to někdo ? On mě neodpoví,jen ukáže na ceduli že to nelze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak si kup své drogy jinde, magore !

   Smazat
  2. 10:25 člověče, jste tak neznalý, že netušíte, co je nutné mít za zařízení, aby byla možná platba kartou, že každá ta jednotlivá operace užírá ve prospěch zprostředkující banky? Že leckterý Vietnamec v tom buď výhodu nevidí, nebo ani není schopen si věc sám zařídit? Když tak odhalujete svůj znalostní fundament, asi byste to taky nezmáknul. A to nejste jazykově nevybavený Vietnamec s domorodým vzděláním minulých generací.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.