Reklama

čtvrtek 1. února 2018

Pokerová tvář při špatných kartách

Valentin Katasonov
1.2. 2018   Zvědavec
Je to výraz pocházející se žargonu karbaníků. Nicméně mistry v tom nejsou pouze karbanící, ale také finančníci, bankéři a politici. A ti nejlepší mistři pokerových tváří v jakékoliv hře se scházejí v lednu každého roku na fóru v Davosu.Již čtyřicet let je celá světová ekonomika jedním obřím kasinem. Stalo se tak v 70. letech m.s., kdy zlatý standard nahradil papírový dolar. Papír, tištěný centrálními bankami, začalo být možné přímo konvertovat na hmotné statky. Již čtyřicet let vytváření hmotných statků ve světě degraduje, neboť se všichni vrhli na finanční trhy.

Hrát začali dokonce i ti, kteří formálně zůstávají v reálném sektoru ekonomiky: a to na kapitálovém, devizovém a peněžním trhu. Již čtyřicet let dochází k přerozdělování bohatství, které bylo vytvořeno a nahromaděno v předešlých staletích. Výrobu a práci nahradila hra a hazard. Hrát je stále těžším a nebezpečnějším. Vše bere ten, kdo vlastní tiskařský lis (majitel kasina), nebo má k tomuto „lisu“ blízko (pomocníci majitele). Ostatní prohrávají a chudnou. Dokonce i ti, kteří se hry formálně neúčastní. „Páni peněz“ se pakují obzvláště tehdy, když kolabují dluhové pyramidy a praskají bubliny na kapitálových trzích.

Pro ty, kteří nepatří do klubu „pánů peněz“ či jejich sluhů, je hra vždy špatná, protože končí prohrou. Takových lidí je ve světě 99% a „páni peněz“ jim říkají „ignoranti“, „ovce“ a ještě hůře. Ale obzvláště zlou se hra stává těsně před kolapsem pyramidy a prasknutím bubliny, neboť v rámci šíleného hazardování ignoranti vrhají na herní plochy své poslední bohatství. A když ignoranti zůstanou s holou zadnicí a již jim není co vzít, páni peněz hru ukončí, nechají pyramidu zhroutit a sbalí bank.

Tímto jsem krátce popsal mechanismus fungování kasina, které je v učebnicích ekonomie nazýváno „finanční ekonomika“. Nyní je možné vrátit se k tématu „Davos 2018“.

Celý minulý rok proběhl v očekávání druhé vlny globální finanční krize. K první vlně došlo v letech 2007-2009 a jejím epicentrem byl americký trh hypotéčních listů. Experti neustále obraceli pozornost na to, že od té doby se na světových trzích vytváří bubliny, velikostí nijak nezaostávající za bublinami na americkém finančním trhu v létě 2017. Totéž lze říct o dluhových pyramidách: i ony, stejně jako Babylonská věž, vyrostly do nebe. Již na počátku loňského roku dosáhl celkový dluh USA (tvořený mimo státního dluhu také dluhy bank, nefinančních korporací a domácností) 300-350% HDP. To je vyšší zadlužení, než v r. 2007. Celkový dluh Evropské unie a Číny dohromady je dle odhadů přibližně na úrovni USA. I když, pravda, zdá se, že v Číně je situace ještě povážlivější. Zohledníme-li šedý čínský bankovní sektor, může celkový dluh Číny dosahovat 650% HDP. Závěr: druhá vlna krize může začít kdykoliv, přičemž jejím epicentrem mohou být jak USA, tak Evropská unie, tak Čína.

Vypadalo to, že bylo možné předpokládat, že hlavní otázkou fóra v Davosu 2018 bude hrozba druhé vlny globální finanční krize a opatření na její odvrácení (nebo zmírnění důsledků). Bohužel. Z programu jednání je evidentní, že hlavními budou na setkání tři otázky: ekologické hrozby v důsledku extrémních klimatických podmínek a teplot; ekonomická nerovnost; a kybernetické útoky.

Můžeme-li věřit informacím ruských a zahraničních korespondentů z Davosu, panuje tam naprostá euforie. Christine Lagarde z Mezinárodního měnového fondu všechny potěšila svoji prognózou ekonomického vývoje ve světě na poslední roky tohoto desetiletí. Zde jsou titulky a křiklavé fráze z prvního jednacího dne fóra: „Po několika letech negativních prognóz MMF předpověděl růst světové ekonomiky“; „Zlepšily se prognózy ekonomických ukazatelů USA, Číny a Evropy“; „Podle prognózy Fondu budou všechny ekonomicky vyspělé země v r. 2019 vykazovat vetší růst, než se dříve očekávalo“. Fond patřičně zhoršil pouze jednu prognózu – a to u Británie, s odvoláním na brexit.

Takže se světovou ekonomikou je vše v pořádku. O hrozbě druhé vlny finanční krize ani slovo (alespoň v dokumentech fóra; v kuloárech se o ni zcela jistě šeptá). Takže je možné se zaobírat něčím jiným. Například ekologií nebo kybernetickou bezpečností. Pravda, není jasné, jaká opatření lze přijmout v oblasti ekologie a klimatu, když se USA rozhodly neúčastnit se Pařížské dohody o klimatu z r. 2015. A bez Ameriky, která je zdrojem největšího množství emisí CO2 a dalších skleníkových plynů, ztrácí Pařížská dohoda jakýkoliv smysl.

Nikdo nenamítá, že svět tyto tři problémy ohrožují. Ale otázky ekologie a klimatu, a také bídy a sociální polarizace společnosti a světa, se za posledních 48 let opakovaly v jednacím řádu nesčíslněkrát. A žádné řešení problémů nepřišlo: zhoršování stavu životního prostředí pokračovalo a ekonomická nerovnost rostla. Známá mezinárodní nezisková organizace Oxfam při zahájení letošního fóra v Davosu předložila zprávu, ze které vyplývá, že za uplynulý rok se sociální a majetková polarizace zvýšila. Nyní 1% obyvatel Země vlastní 82% veškerého bohatství planety. Od r. 2010 se celkové bohatství miliardářů zvýšilo o 13%. Jejich majetek rostl šestkrát rychleji, než platy pracujících. Dle autorů zprávy ti nejbohatší zbohatli i díky zhoršení pracovních podmínek pracujících. Winnifred Byanyima, úřadující ředitelka Oxfam, před zahájením fóra řekla: „Jsem tu proto, abych velkému byznysu a politikům řekla, že to není normální. Jejich jednání a politika jsou příčinou nerovnosti a chudoby. Mohou vše změnit. Již nás nebaví poslouchat, jak jsou znepokojeni existující nerovností. A přitom nic nedělají. Vyzýváme je k akci.“

A co se týká tématu kybernetických útoků a kybernetické bezpečnosti, tak to seriozně v Davosu projednávat nelze. Potřebuje zvláštní platformu, kde se sejdou v první řadě nikoliv bankéři a politici, ale profesionálové, specialisté v oblasti IT technologií. Připomínám, že Davos je platformou pro setkávání Světového ekonomického fóra. Ještě jednou, ekonomického.

Vše zmíněné tedy dokazuje, že Davos je jen pouhou žvanírnou. Přičemž nikoliv neškodnou, protože nejen, že nereaguje na reálné hrozby a výzvy, ale všemožnými způsoby od nich odvádí pozornost veřejnosti.

Celkově je patrné, že nehledě na všechny ty pletichy organizátorů Davos ztrácí vliv i autoritu. Samotné fórum již nelze označovat za celosvětové. Světová ekonomika bez USA a Číny je holý nesmysl. A Davos má napjaté vztahy jak s Čínou, tak s USA. Vloni do Davosu zavítal hlavní komunista planety – soudruh Xi Jinping. A promluvil zde o věcech pochopitelných a blízkých těm, kdo se setkávání SEF účastní pravidelně. Mluvil o globalizaci, o světových trzích, o nutnosti pokračování liberalizace v oblasti světového obchodu a devizových a finančních vztahů. Soudruh Xi, jak se mi jeví, se dokonce pokusil uklidnit Evropany, kteří se nikoliv bezdůvodně vylekali Trumpova sdělení, že globalizaci nepotřebuje. Soudruh Xi dokonce slíbil, že Čína je připravena stát se „lokomotivou globalizace“. A ačkoliv čínský komunistický vůdce pronesl (z pohledu liberálních globalistů) správná slova, zaujala sešlost v Davosu k soudruhu Xi ostražitý postoj. Globalizace s „čínskou specifikou“ ji není po chuti.

Ještě méně po chuti je liberální globalistické sešlosti v Davosu Donald Trump. Vloni v Davosu nebyl, ale dokonce i na vzdálenost mnoha tisíc kilometrů americký prezident mnohé účastníky v Davosu rozklepal. Dokážu si představit, jaké zděšení připraví Trump, pokud se poslední den fóra objeví na tribuně.

Takže dnes je Davos platformou, na které, z různých důvodů, její organizátoři nepříliš rádi, řečeno mírně, vidí představitele dvou zemí s největšími ekonomikami světa. Takže jaké že to Světové ekonomické fórum? Je to prostě setkání liberálních globalistů, jejichž čas se stává minulostí.
zdroj  fondsk.ru.

9 komentářů :

 1. Tak za prvé, Čína a současná EU má dohromady téměř 1,9 mld obyvatel a více než 3 násobný HDP než USA ( 300 mil. obyv.). Ano, migranti v EU, stojí EU nemalé prostředky atd., které stále narůstají. Především muslimové, kteří vedle sociálních dávek apod., stojí i velké peníze na nárůst počtu státní i soukromé bezpečnosti. Přesto náběh na světovou krizi bude mít z největší pravděpodobností opět počátek v USA. Jinak Davos má význam pro politiky i tak malých zemí jako jsme my, i zde se totiž dají domluvit smysluplné koncepce, které můžou pomoci, jak EU i celému světu. Lépe je spolu mluvit, než válčit. A například Babiš je v tomto o 99% lepší než Sobotka nebo Drahoš. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 2. At zije Trump a ostatni nasi Vudci a podvudci cela jeho rodina inklinujici k nejspravedlivejsi velmoci a to Israelu.Cela rodina drzi sabes a nosi radiovky a to je spravne.
  Cest praci Honolulu zvany Hovnocucu tc retarded vr. podplukovnik africke kolonialni armady vedene liskou pouste Rommelem.

  OdpovědětSmazat
 3. V USA pokračuje odpojování Trumpových (a tím i GP) protivníků od jejich finančních zdrojů. V Číně pokračuje masivní zatýkání korupčníků. Valentin kasatonov buď zapomněl nebo zatajil, že Čína má svůj dluh do značné míry krytý nemovitými i hodnotnými movitými aktivy v USA, zatímco ten americký již kryje pouze fikce jménem Elon Musk, kterému vyslovil tvrdý ortel Steve Wozniak slovy, že mu nevěří již ani slovo. USA dohnaly přízraky Barnuma a Baileyho, Davida Copperfielda (o něm již ani slovo v médiích i mimo ně), Bernarda Madoffa, Davida Rockefellera Sr. a řady dalších tvůrců obludné fikce úspěšných USA. Jejich zadlužení má světový unikát vzájemné provázanosti ve všech sektorech ekonomiky, tj. vládní, soukromé i domácnostní, což znamená, že neexistuje vyvážený vztah jako v Japonsku, kde vládní dluh drží v drtivé většině obyvatelstvo, které zadluženo nijak podstatně není. Co se Davosu týče, je ukázkou totální bezradnosti a zoufalé snahy udržet pod poklicí to, co hrozí výbuchem každým okamžikem. Celý finanční mechanismus se otřásá v základech bez jakékoli naděje, že v prospěch těch, co z nej tyjí, zasáhne deux ex machina mimozemské supermoci. Co na tom, že všichni vědoucí na této planetě mají již jasno, že nástroj USA se za dobu svého funkčního udržování biblické koncepce zvrhl v obyčený parazitismus na zbytku světa, za což jej nyní čeká tvrdý trest. Pamatujte na má slova, že nás již sotva měsíce dělí od provalení skutečného socioekonomického a biosférického stavu Země včetně stavu naší vlasti, která má ještě dobrou šanci na uhájení si své národní suverenity a obratu k lidské důstojnosti jako primárníhio cíle.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Guru Greenspan vcera verejne na TV prohlasil ze je opet pred vybuchen prakticky vse . Dluhy za studium za auta ,ktere cpou lidem aniz by tito mohli dluhy platit realestate jak by smet . Vse je rizeno rukou nenazrancu kteri si jako obvykle rezouu vetev na ktere sedi . Potom si poplacou jak se jim ublizuje a porad dokola ,stejna spinava verbez o niz jeden clovek napsal ze je neradno se divat na rub bile kosile u krku

   Smazat
  2. Kvadratura kruhu je vesmes protomna vsude ,i ve vesmiru kde jiz brazdi velke tankove lode pripravene sestoupiti k nam a zachranit nas pred sisatosti spiraly mechanicko elastickomagneticke .Jedna se o poucku mnou stvorenou a to je vypocet priblizovani se k zemi ryclosti dvojnasobnou rychlosti svetla .Tyto me vypocty ji potvrdil znamy kosmonauticky inzenyr Kleberstein Ari z Tel Avivu . At zije Trump a jeho rodina -Hercagovina

   Smazat
 4. Ještě doplním, že všichni lidé reprezentující, podporující nebo alespoň neignorující národně sociální ideu společenské spravedlnosti na pevných kořenech tradic národních, na dvanáctitisícileté slovanské historii a na mravních principech jako mantinelech na životní cestě jsou těmi, kdo nese skutečné světlo s pokorou a pevným odhodláním osvítit všechny, kdo se neupsali tmě a tmářství.

  OdpovědětSmazat
 5. „Co na tom, že všichni vědoucí na této planetě mají již jasno, že nástroj USA se za dobu svého funkčního udržování biblické koncepce zvrhl v obyčený parazitismus na zbytku světa, za což jej nyní čeká tvrdý trest. Pamatujte na má slova, že nás již sotva měsíce dělí od provalení skutečného socioekonomického a biosférického stavu Země ..“
  Hlavní parazité parazitují na všech. Na svých přátelích i nepřátelích. Nyní zanechají v zuboženém stavu „své“ USA a budou pokračovat prostřednictvím Číny. Přičemž neopomenou vyžrat i samotnou Čínu.
  Nevím, od čeho nás mají dělit sotva měsíce. Žádný zlom si nikdo mocný nepřeje. Dokud to šlape a majetky se přesouvají do rukou 1% a lidé tomu pouze odevzdaně přihlížejí, není důvod nic měnit.
  Žádný deus ex machina nepřijde. Musí se probudit občané a požadovat po svých vládách ukončení účasti v té liberální vykrádačce a návrat k hájení národních zájmů. Z parlamentních stran to zatím vyžaduje pouze SPD. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Přesně tak jenom jste zapomněl dodat ZVRHLÝ parazité.

  OdpovědětSmazat
 7. STALINGRADSKÁ BITVA VE SVĚTLE DOLAROVÉHO SVĚT. PANSTVÍ USA

  Zdravím všechny autory příspěvků, jakož i všechny čtenáře NR.

  Dnes, 2. února 2018, celé Rusko vzpomíná 75. výročí velikého vítězství na Volze, bez něhož bychom zde již nikdy neměli o čemkoli diskutovat. Celé Rusko vzpomíná oběti rozsahem bojů i ztrát vůbec největší bitvy v historii lidstva. Fašistická vojska ztratila až jeden a půl miliónu zabitých, raněných, zajatých či nezvěstných vojáků. Rudá armáda zničila 3500 nepřátelských tanků a útočných děl, více než 10 tisíc děl a minometů, až 3000 bojových a nákladních letadel.

  Nyní k samotnému článku prof. Valentina Katasonova, kterého osobně považuji za novodobého Nikolu Teslu na poli ekonomiky. Jsou podle mého názoru dvě mimořádně významné osobnosti v Rusku v oblasti znalostí svět. ekonomiky, a sice již zmíněný prof. Katasonov, dále mám na zřeteli poradce ruského prezidenta v otázkách regionální ekonom. integrace akademika Sergeje Glazjeva. Výše uvedený článek obsahuje tato vysoce závažná slova, cituji.

  „Již čtyřicet let je celá světová ekonomika jedním obřím kasinem. Stalo se tak v 70. letech m.s., kdy zlatý standard nahradil papírový dolar. Papír, tištěný centrálními bankami, začalo být možné přímo konvertovat na hmotné statky. Již čtyřicet let vytváření hmotných statků ve světě degraduje, neboť se všichni vrhli na finanční trhy. Již čtyřicet let dochází k přerozdělování bohatství, které bylo vytvořeno a nahromaděno v předešlých staletích. Výrobu a práci nahradila hra a hazard. Vše bere ten, kdo vlastní tiskařský lis (majitel kasina), nebo má k tomuto „lisu“ blízko (pomocníci majitele). Ostatní prohrávají a chudnou.“ Konec cit.

  Co znamenají citovaná slova? Velmi mnoho, tedy, že USA nejsou nijak povinny hradit vlastní dluhy vůči okolnímu světu, protože pokud se jim nedostává dolarů, prostě a jednoduše si je vytisknou, čím odvěký systém „má dáti-dal“ přestal existovat. Upozorňuji, že tuto možnost v masovém měřítku mají jen USA, nikdo jiný.

  Ruská federace vsadila veškerý svůj rozvoj na americký dolar, na úlohu Ruské centrální banky, která vše, co Rus vydělá, odesílá ve své podstatě do Spojených států skrze MMF a Světovou banku. Kapitalismus není schopen řešit své krizové jevy, a proto doposud sahal k fašismu a posléze ke světové válce. Dokud byl SSSR, nic podobného nehrozilo. Nyní však ano, poněvadž vedení RF vsadilo vše na amer. dolarový systém, takže Rusko za cenu nesmírného zbídačování desítek miliónů Rusů ze všech sil drží nad vodou veškerý amer. dolarový systém. Pokud Putin je politikem na svém místě, má poslední historickou možnost, jak zabránit nejhoršímu. Musí neprodleně provést znárodnění klíčového průmyslu a bank, dále musí bez okolků uvést co nejdříve do chodu progresivní zdanění milionářů a miliardářů - v Rusku je rovná daň 13 % pro metaře na ulici, stejně jako i pro dolar. miliardáře. A především, Rusko musí okamžitě opustit amer. dolarový systém plateb. Nesplní-li Putin tyto body, musí počítat s nejhorším, tedy s likvidací veškeré ekonomiky RF. Amerika bez Sibiře totiž není schopna v současné podobě přežít déle, než sotva několik let. Tou současnou podobou rozumím neuvěřitelný, avšak skutečný stav, kdy jeden jediný státní útvar, teda USA, má ani ne 5 % obyvatel planety, ale spotřebovává 50 % planetárních surovinových zdrojů. Aby se toto dělo, mají Spojené státy v zahraničí nejméně 750 voj. základen, jež pod pláštíkem tzv. boje proti terorismu dohlížejí jako vrchní protektor na bezchybný průběh drancování národního surovinového bohatství v těch zemích, jež Státy zkrotily ohněm a mečem.

  Vašek z Moravy

  POSTSKRIPTUM
  Pokud Rusové nepochopí mimořádnou závažnost nastalé situace ani nadále, budou uvrženi do nezměrné bídy, jakou tento svět ještě nepoznal. Již nyní se v Rusku roztáčí děsivá spirála chudoby, o které se veřejně nesmí psát ani mluvit. Milióny Rusů si berou úvěry u bank na jídlo, aby neumřeli hlady, tohle je vizitka Putinova vládnutí s jeho dolarovými oligarch. kamarády. Přitom ve světle rostoucí bídy ruského obyvatelstva nadále roste bohatství nejbohatších Rusů.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.