Reklama

úterý 20. února 2018

Polévka se vaří, maso na talířiZdeněk Hrabica
20. 2. 2018
Podle skromných odhadů odhadů žije v České republice kolem 30 000 bezdomovců. Pakatel. Jenom v Praze jich je asi 6 000; je to tzv. tvrdé jádro. Odborně se mu říká „roughly sleepeng“. Každé páté dítě nemá na zaplacení školního oběda. Počet sebevražd v posledních devíti letech u nás nepatrně roste, vloni to bylo 1 617 osob. Ale je to skoro o polovinu méně než v osmdesátých letech 20.století. Jsou mezi nimi i živé pochodně. Kdo by je ale zmiňoval. V Rusku je sebevražd mnohonásobně více, v médiích se smí denně objevit pouze jedna zpráva o sebevraždě. Nejméně sebevražd je na Maltě. Jedenáckrát více v Lotyšsku!


Od začátku roku už bylo spácháno 18 útoků se zbraní v ruce proti studentům a učitelům na školách v USA.

V nyní tolik proskribovaném Rusku, není mu co závidět, jsou bezprizorných milióny. V bohaté Evropské unii je bezdomovců hodně přes 4 milióny, nejvíce ve Španělsku.

Na Facebooku už podle Apoleny Rychlíkové existuje celá skupina. „Bezdomovecký hřbitov“. Mrtvé, kteří umrzli nebo uhořeli, dávají zachránáři do černých pytlů – do jakých dáváme do kontejnerů odpad. V indických městech zemřelé bezdomovce hážou na valníky a obřadně je na hranicích spaluji.

V bývalém Československu měla podle novopečeného poslance, historika z leknutí Pavla Žáčka, Státní bezpečnost až 200 000 spolupracovníků a 15 000 profesionálních příslušníků. Počty se proměňovaly.

O závislosti na BIS se zatím mlčí.

V České republice je kolem miliónu občanů starších 15 let exekučně stíhaných. Nejúspěšnější exekutor JUDr. Tomáš Vrána po zaplacení nákladů na svou kancelář si vydělal po roce 2001 přes miliardu korun.

Kde sídlí exekutoři? Na nejlepších adresách.

Doživotně exekucí stíhaní jedí z nutnosti po léta denně i dvě vietnamské polévky a dva rohlíky. Vybírají popelnice.

Nejsou zdaleka jedinými; po roce 1989 jsem učil na soukromém gymnáziu; nebyla v něm školní jídelna, pouze automat s nápoji a s bagetami. Kávu do něho doplňoval zpěvák Karel Štědrý. Využívali jej studenti. Na restaurační stravování nikdo neměl. Kolegyně si vařily místo oběda vietnamskou polévku. Jejich plat nedosáhoval výše platu pokladní ani prodavačky v Penny Marketu nebo v Lídlu.

V Lídlu přede mnou včera při nákupu vystoupil europoslanec z nejmodernějšího osobního vozu Škoda Superb. Na desce mu civěly tři pestrobarevné „motýlky“. Prolhal se s nimi až do nejvyšších pater evropské politiky. Na cestách mu svítila i pěticípá hvězda.

V poledne mne k hrachové kaši přidal televizní Václav Moravec myšlení předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského; na misku vah spravedlnosti namíchal kritiku na jednu, že jsme sice právní společnost a nikdo nemůže být vědomě obžalován na objednávku a na druhou, že Tomio Okamura je už skoro neonacista.

Neměl to nechat na někom jiném?

Odpoledne jsem se zájmem sledoval přímý přenos na Seznamu.cz ze 40.sjezdu ČSSD z hradecké Střelnice. Souboj Hamáček – Zimola. Fandil jsem Jiřímu Zimolovi. Sympatický Robert Fico ze stupínku mimo jiné pravil,že prý si Česko žije jako nikdy. Uvedl sympatické příklady ze Slovenska, jak lidem v nouzi pomoci. Jak jim nepomáhat dostat se do chřtánu nelidskosti. Chyběla mi včera už jenom „zasloužilá umělkyně“ Magda Vašáryová. Její rady panu českému prezidentovi znám už nazpaměť.
S končícím dnem jsem na ČT 1 shlédl skvělý česko-slovenský hraný Hřebejkův film „Učitelka“. Výseč obrazu české a slovenské společnosti do roku 1989 a po tomto roce. Z povedené ovdovělé učitelky ruštiny a předsedkyně ZO KSS se stala učitelka angličtiny. Ze soudce se stal advokát. Z policisty exekutor. Z umělce ohnivý kritik všeho možného, v první řadě poměrů - za bolševika.

Z paměti i z očí mi skoro do ztracena zmizel v právech vzdělaný muž, domovní důvěrník, který mne popouzel k činu, abych své syny nechal okamžitě ostříhat – když chtějí studovat.

Voda se mi už na kuchyňské lince v samovaru vaří, chystám vietnamskou polévku. Po ránu nahlížím nad stanicí metra Háje do nově otevřené kavárny – snídaně za 139 Kč. Nekup to! Pod schodištěm po mrazivé noci se vrtěl na matraci bezdomovec. Ve stejném místě, kam se občas chodím vyčůrat...V němž občas nalézáme trochu soukromí. Pro sebe, ne pro jiné.

Po umytí rukou a u ranního čaje si k probuzení beru do rukou Čapkovy Bajky a podpovídky. Hledím na heslo : Kapitalismus: „Já to nedělám pro sebe, ale pro peníze.“ Moc mne zaujalo i další Čapkovo heslo: Novinář: „Nežil jsem nadarmo...Například jen co nenávisti se mi podařilo vyvolat!“

Kupředu, pravá – nebo snad levá? Ale čo to tárám! Spolu s Pavlem Landovským.

Včera jsem si znovu, k vlastní radosti, osvěžil libozvučnou a krásnou slovenštinu. Ta učitelka v tom Hřebejkově filmu „Učitelka“ vlastně ani nechtěla nic více a nic méně – chtěla trtkať! Kam se hrabe čeština. O tolik jsme všichni milující libozvučnou slovenštinu přišli.

Ilustrační foto Vladislav Hošek: Nejsme přece žádné ovce!

22 komentářů :

 1. Hezká bramboračka či spíše boršč. Dá se dobře číst, ale je otázkou, zda některé pravdy nebo také i jen polopravdy nejsou příliš vytržené z kontextu a určité věci srovnávány v nesrovnatelné rovině a pozici. No škoda, ale jinak zábava. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. tomu říkám vymydlený mozek. už jsem tomu sladkému hochovi doporučil vrátit se domů do Palestiny, ale asi nepochopil proč. Nu počkáme na vývoj událostí. je možné, že vánoce už s námi slavit nebude.

   Smazat
  2. Vsadim se ze afroarabove budou mit vzdy kde bydlet. V Tramtarii dnes prodavaji lahvicky s pivem /330ml/ za cenu 1 litru o par let drive a v tech lahvickach se drive prodavala Kolinska Voda...Nebo Alpa Francovka i ta Bylinkova ..
   Brambory je treba zapomenout 7-10 dolaru za kilo bez chuti ani prase by to nezralo.
   Za komunistu se prasata rozmazlovali a dostavali chutne bramburky a neshnile..
   Globalizace a dalsi vymysly vedou jen k ozebraceni...A k zotroceni..

   Smazat
 2. Odhad vpravdě skromný, podle průzkumu zadaném Marxovou-Tominovou loni je to přes 67 000 bezdomovců, ale prý je to pořád neúplné číslo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale je treba vedet ,ze Havel /a spol/si velmi rychle s presidentstvim poridil hodne prepychovych vil a majetku..

   Smazat
 3. Cožpak i politika není konec konců bramboračka, často více boršč? Především, jde u každého jejího aktéra umět se pohybovat po kluzkých parketách. A co jsou pravdy, polopravdy, srovnávání v nesrovnatelné rovině a pozici - to nelze v dané rozmluvě ani od autora řádků vůbec požadovat. K tomu je určena jiná literatura.

  OdpovědětSmazat
 4. Nevím jak pojmenovat režim, který vytvořil cosi jako EUnárod über alles". Myslím si, že jde o pokročilejší odrůdu jen německého nacismu. No a kdo je proti této podobě nacismus je nacista? Nemyslím, spíše vlastenec.

  OdpovědětSmazat
 5. Bez podrobnější a věcnější statistické analýzy pohnutek, které v té které zemi vedou lidi k sebevraždám, jsou uváděné údaje spíš zavádějící. Jakkoliv mnozí z nás tuší, že mohlo přibýt sebevražd lidí, kteří se z různých důvodů ocitli na existenciálním dně, a sociální síť je nedokázala zavčas zachytit.
  Koho však to u nás ještě zajímá? A kdo to eviduje, analyzuje a přemýšlí nad nápravou???
  Zato např. vášnivých (a zástupných) diskusí o tom, jestli tábor v Letech byl pracovním, sběrným nebo koncentračním .., je víc jak dost.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To by se mělo soustavně zdůrazňovat, že v případě Letů jde o zástupný problém. Jinak by ta kráva Witovská musela v telce řešit, proč tu je tolik bezdomovců a tolik lidí v exekuci. Ale to by se asi ukázalo, jaká je úroveň jejího právního vzdělání.

   Smazat
 6. No on ten článek je tak trochu nepovedená bramboračka. Pan Hrabica umí vařit líp...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. jedině provokace a urážky Českého národa.

   Smazat
 7. Oficiálně je v ČR 70 000 bezdomovců, neoficiálně až do sta. Milion exekucí jw téměř každý rok, nejenom nyní. Letos ze statistik vypadly právnické osoby, aby to "někoho snad neodradilo..."

  A jedna perla, ne z mé hlavy, ne ze statistiky vytvořené v Praze. ČR je nejvíce "nemocnou zemí na světe". Nemocnější, než jakákoli africká země.

  Někdy statistika mluví za vše.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nu, možná by stálo za to zjistit, kolik lidí onemocnělo rakovinou za starého režimu a kolik nyní. To by také o ledačems vypovídalo.

   Smazat
 8. Pane Hrabica, dobrý!

  OdpovědětSmazat
 9. Pan Hrabica v tom má guláš. Kdyby porovnal počet sebevražd u nás a v Rusku s přihlédnutím k počtu lidí u nás a v Rusku, zjistil by, že Rusko je na tom mnohem lépe.

  OdpovědětSmazat
 10. Jan Keller též hovoří o 70 000 bezdomovců v Česku. Kolik jich však zemřelo za 29 let vlády pravdy a lásky. I to by bylo zajímavé číslo.
  V Holešově, okr. KM, zřídilo město ohřívárnu, která se na noc otvírala pro bezdomovce v případě, kdy teplota klesla na -2°C. To, že lze zemřít na podchlazení už při +5° C, to nikoho nezajímalo, nebo, že by to nevěděli, anebo nechtěli vědět? A v Listině základních práv a svobod se kecá o důstojnosti člověka...
  Morave

  OdpovědětSmazat
 11. Ale to přece není problém sporu. Ten je přece hodně vyšší. Inteligence hodně nízká!

  OdpovědětSmazat
 12. Bramboračka to je ale je v článku pár dobrých postřehů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dokud se naši politici pořád budou zabývat co bylo před 4 roky, před 50 roky, před 70 roky, tak budeme jen "ovce", které si vše něchají líbit. Nikdo neví co budeme dělat za 2-3 roky, až pomine automobilový "boom". Automobilky se odstěhují do ČLR. Pak se budeme divit, že máme na polích kukuřici pro bio-elektrárny, řepku pro benzín. Ale kdo pěstuje luštěniny, brambory. Maso si ani sami neumíme pro sebe vykrmit. Vozí se levné z Polska, ale ruší se prasečák v Letech. To je to hlavní příčina zbourání. Kolik stránek bych popsal, ale většina lidí to vidí, podle toho musí volit.

   Smazat
 13. nerika se 'roughly sleepeng', pan mel zrejme na mysli 'rough sleeping'.
  Neboli - "Člověk by neměl používat cizí termity, když je nezná suterénně nebo není v dobré konvici, protože je zde veliké rizoto, že to skončí fiatem. Každý se tváří jako suvenýr, ale vrátí se mu to jako buzerant. "

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.