Reklama

úterý 6. února 2018

Politici by měli žádat Nejvyššího státního zástupce Zemana, aby konal


Jiří Jírovec
6. 2. 2018
Řešení vládní krize není v rukou Babiše, jak se snaží naznačit jeho političtí oponenti.
Vše je v rukou Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten totiž může velmi rychle rozhodnout, jestli závěry policie vůbec umožňují sestavit takovou žalobu, která by obstála před soudem. Jeho instituce přece případ dozoruje a pokud státní zástupci berou práci jen trochu vážně, musejí již teď mít dostatečnou představu o tom, jak závažné informace policejní vyšetřování přineslo a co se s nimi dá dělat.

V mediích se tu a tam objevují objevují analýzy, které naznačují, že v případě Čapího hnízda nedošlo k porušení zákona a pokud někdo něco zbabral, byla to administrativní část celého procesu, kde se zpracovávala žádost pro EU.

Je-li Pavel Zeman opravdu nezávislý, měl by zveřejnit, kdo trestní oznámení podal, kdo rozhodl o tom, že nebude odloženo a kdo oznámil celou věc EU. Důvěra v nestrannost policie, státních zastupitelství a soudů je ohrožena netransparentností celého procesu. Slušná společnost nemůže stavět na anonymech.

Policie by měla vysvětlit, proč bylo v srpnu 2017 odloženo trestní oznámení, které podal ve věci anonymních odposlechů Andrej Babiš. Opět jsou důležitá jména. 

Otázka je, proč objasnění okolností celého případu nežádají předsedové politických stran. Měli by žádat, aby Pavel Zeman v zájmu státu konal. Vědí totiž dobře, že Babiš je nevinen do té doby než bude pravomocně odsouzen a že jiná cesta stejně není.

9 komentářů :

 1. Jenže ono je to trochu složitější... Viděl jsem velmi zblízka, jak se vyrábějí zákony včetně dobře prefabrikovaných děr a viděl jsem i na sobě, jak "orgány činné v trestním řízení" dokáží být nečinné anebo přičinlivé podle poptávky. A také si nemyslím, že proti superboháčům je možno postupovat stejně jako proti běžným občanům. Najdou na to peníze, zkorumpované a zkorumpovatelné, vydíratelné, použijí svého vlivu v médiích, mohou zajistit kariéru nebo zničit, mohou si koupit výpověď nebo mlčení... Presumpce neviny je taky hezká věc, ale někdy to vypadá tak, že někoho nelze vyšetřovat a soudit, aby se vina nedala prokazovat. Stíhání se dá objednat a nestíhání zaplatit. Miliardáři se pohybují v jiném světě než všechno dobře a upřímně mínící autor článku, kterého si vážím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, pane doktore, je to složitější. Přesto se nemohu zbavit silného pocitu, že kauza předsedy vlády je jen pokrytecké a účelové divadlo. A jsem přesvědčen, že kdyby nevstoupil do politiky, tak jak vstoupil, nikdy!!! by tato kauza nebyla na stole. Navíc se důvodně domnívám, že bude problém prokázat Babišovi s Faltýnkem porušení konkrétního zákona či předpisu, a to ani nevědomé. Pokud budou soudci postupovat nestranně, skončí to, jako doposud mnohokrát, zproštěním obvinění. Ti, kdo to spískali to moc dobře ví. Chtěli prostě Babišovi "zkroutit ruce" co nejdéle to půjde, protože nechtěl pochopit, že do "systému" se nesahá. Opravdu nejsem fanda Babiše, a nevolil jsem ho. Ale s tímto režimem, založeným na systémovém krytí nejrůzněnjších lumpáren, přesně jak uvádíte, se smířit nemohu. Babiš je, asi dost naivně, pro mnohé občany zrnkem naděje, že ten systém rozkope. Proto mu mnoho lidí fandí, aby vydržel. Jestli oprávněně, není vůbec jisté. Ale nikdo jiný v dohledu není. Bohužel.

   Smazat
  2. 20:00 Pokud tu nevezme migranty a zlikviduje kraďouska a spol bude to dobré.

   Smazat
  3. Bohužel je to jen Vaše zbožné přání a nejen Vaše .Milionové dotace z EU jsou pro Babiše důležitější než nějaké zájmy Česka .

   Smazat
 2. Asi by toho bylo mnohem víc, ale i ta Kalouskova finta zvaná "Korunové dluhopisy" by mohla být řádně prošetřena.
  Také i tuto naši "demokrati" původně na Babiše vytáhli. To s poukazem na (trestuhodné) zneužití dluhopisů k daňovým únikům. Poté ji tiše stáhli a tak "vyšuměla" ...
  Proč?
  Toto už naše nestranné vyšetřovatele a státní zastupitelství nezajímá? Cožpak nástroj, který je zneužitelným k daňovým únikům docela velkého rozsahu, je pro stát jinak nezajímavým? Stejně jako politicko-mocenská motivace k jeho uvedení do podnikatelského prostředí?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:31 Korunové dluhopisy tiše stáhli, protože to obvinění z "nemravnosti" bylo příliš průhledné. Samozřejmě šlo o daňový únik, ale přesně v rámci zákona za tím účelem vytvořeného a využitého i Kalouskem. Stejně tak nemravné byly privatizace a restituce, ale také v souladu se zákony. U Čapího hnízda je to v principu totéž, jenom to není na první pohled tak jasné. Mravně lumpárna, ovšem žádné porušení zákonů. Vsadím boty, že Babiš nebude odsouzen, to prostě nejde. Zákon nemůže být "zneužit" nebo "obejit", může být jen dodržen nebo porušen. A Babiš všechny zákony dodržel. Připomínám základní právní pravidlo dnešní společnosti: "Je dovoleno všechno, co není zákonem zakázáno". Toto pravidlo umožnilo miliardové rozkrádačky a přinesli ho právě ti, co dnes žehrají na Babišovu nemravnost.

   Smazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 4. Zkusím se také lehce vyjádřit.
  Nej. st.zást. Zeman nechává věc "běžet", aby někam doběhla bez jeho nějakého rozhodnutí. Každé jeho rozhodnutí by vzbudilo hromadu nevole na jedné či druhé straně.
  Podle mého laického pohledu má kauza Čapí hnízdo
  reálnější podklad než nějaké Kubiceho zprávy.
  Ale osoba A.Babiše má natolik silnou pozici v rámci ČR,
  že je schopen si poradit s ledacčím, jak možná o 2 úrovně lépe a silněji než mohl dr. Rath.
  V rámci EU si svou pozici coby premier je schopen vydupat, nefunguje jak Ten Nejchytřejší, jak byl minulý prezident a nestojí před někým v předklonu jako předchozí premier.
  Jediné, co A. Babiš nemůže ovlivnit je, že takové kauzy se táhnou. A prez. Zeman řekl, že žádné abolice či milosti, a ve stínu tohoto také nej. st. zast. dělá, co dělá,
  totiž nedělá nic.
  První soud asi nebude nic moc, ovšem nevolat se vy vypadalo, že policie a st. zastupitelství mrhalo státními penězi.
  A na odvolací soud může dojít až v dalším volebním období.
  (opraveno, jinak, než s výmazem to asi nejde?)

  OdpovědětSmazat
 5. Víte, ono bude strašně těžké prokázat ÚMYSL!!!

  Uvedu jeden modelový příklad:
  Jsou dva kolegové pan A a pan B, kteří si vsadili sportku. Vyhráli např. 300 milionů. Samozřejmě, že při nahlášení výhry z nich každý bude chtít, aby figuroval na listině výherců, jelikož toto je jediná legální a regulerní cesta, jak v budoucnu prokázat původ peněz.
  Nu a nyní se objeví "nabonzovaný" anonym, který prohlásí, že pan A chtěl darovat panu B 150 milionů. Jenže pan B, aby se vyhnul povinnosti placení daně z daru, přemluvil pana A k tomu, aby se o výhru přihlásili oba dva. Z tohoto důvodu anonym podává trestní oznámení pro podvod a nezaplacení darovací daně.

  Je to sice trochu ujetý příklad, ale zde si můžete porovnat, jak by se policie vypořádala s ÚMYSLEM!!!!!

  Za pana A a B si dosaďte koho chcete

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.