Reklama

pátek 9. února 2018

Polsko obhajuje svou národní důstojnost v reakci na izraelské a ukrajinské odstrašování

Andrew Korybko
9. 2. 2018

Polsko schválilo mezinárodně „kontroverzní“ návrh zákona, který zakazuje používat slovní spojení „polské tábory smrti“, banderovskou ideologii a popírání válečných fašistických zločinů ukrajinských nacionalistů.


Izrael a Ukrajina velmi ostře reagovaly na toto rozhodnutí, a tvrdě kritizovaly Polsko za to, o čem na základě vlastních důvodů tvrdí, že je to „historický revizionismus“. Izraelský premiér Netanjahu důrazně odsoudil tento návrh zákona a naznačil, že se jedná o „popírání holocaustu“. Někteří hned začali horečně spekulovat o tom, že se tím postaví mimo zákon jakýkoli rozhovor o spoluúčasti některých polských občanů na této tragické události. Kyjev mezitím odsoudil tu část zákona, o níž tvrdí, že vykresluje všechny Ukrajince jako sympatizanty fašistů, a protestoval proti předválečné geografické terminologii, tak jak ji použila Varšava v souvislosti s genocidou Poláků ze strany ukrajinských „nacionalistů“ ve Volyni a východní Galicii.

Nově jmenovaný polský premiér Mateusz Morawiecki během víkendu odpověděl svému izraelskému protějšku, kdy na Twitteru napsal, že „Židé, Poláci a všichni, kteří se stali obětí, by měli být strážci památky na ty, kteří byli zavražděni německými nacisty; Auschwitz-Birkenau není polský název a ‘Arbeit Macht Frei‘ není polské heslo“. Den poté spolu hovořili a souhlasili s tím, že vstoupí do dialogu ohledně této otázky. Ve snaze být objektivní, Jan Grabowski ve své práci argumentoval tím, že někteří Poláci skutečně dělali Židům hrozné věci, ale zároveň tvrdí, že tito jedinci se dopustili těchto činů jménem polského národa, a tudíž kolektivně trestat celou populaci za neopodstatněnou vinu je špatné, a mohlo by to být v rámci nové legislativy kriminalizováno.

Konec konců během okupace nacisté zabili přibližně 6 milionů Poláků, tedy přibližně 1/5 z celkového počtu občanů v době před válkou, což objektivně činí z polského národa oběť druhé světové války, nikoliv agresora, jakým bylo Německo.

V souvislosti s tím Poláci také trpěli z rukou Banderovských fašistů, Hitlerových spojenců, kteří na bývalé východní hranici druhé Polské republiky zabili asi 100 000 civilistů, a před vypuknutím války spáchali teroristické činy proti svému lidu, ale Varšava učinila politické rozhodnutí a během posledních 4 let přijala přes 1,5 milionu ukrajinských migrantů, i když tito jedinci mají tendenci stranit fašistické banderovské ideologii a jejím územním nárokům vůči současnému Polsku. Polská veřejnost je znechucena tím, jak ukrajinská elita, která se ujala vlády po převratu, veřejně přijímá fašismus a oslavuje obzvláště Banderu, a zdá se, že polský stát si konečně začíná uvědomovat, jaké mohou být z dlouhodobého hlediska bezpečnostní důsledky toho, že krátkozrace umožnili tak velkému počtu Ukrajinců vstup do země, kdy někteří z nich mohou být sympatizanti banderovské „spící buňky“. Polsko chce tudíž alespoň opožděně postavit mimo zákon banderovskou ideologii.

Pokud to shrneme, tak údajně „kontroverzní“ návrh legislativy je koncipován tak, aby ochránil polský národ před hanobením prostřednictvím dedukcí, že takzvané „polské tábory smrti“ zakrývají nacistická zvěrstva a přepisují historii, jen aby mohli být obviněni výhradně Poláci, a stejně tak chce vláda zajistit bezpečnost polského lidu tím, že konečně znemožní komukoliv z více než 1,5 milionu ukrajinských migrantů v zemi, aby podporovali banderovskou fašistickou ideologii a dělali si nároky na území. Izrael a Ukrajina se snaží zdiskreditovat polskou eurorealistickou vládu, ale ve skutečnosti neúmyslně zvyšují kouzlo vládnoucí strany Právo a spravedlnost v zemi, neboť Poláci sami nejlépe vědí, a vnímají to jako neopodstatněný útok na historickou pravdu a národní důstojnost jako takové.


Poland Defends Its National Dignity In The Face Of Israeli & Ukrainian Intimidation vyšel 3. února 2018 na Oriental Review. Překlad v ceně 222 Kč Zvědavec.

51 komentářů :

 1. já tedy rozhodně nejsem z vývoje v Polsku nadšena, katolictví jako součást státní moci, zákazy potratů, útoky na barevné cizince, uzákonění povinné víry v zázrak, který neuznává ani Vatikán, zbožnění Kačera, nenávist k Rusku a další a další je velmi varující, takový malý katolický chalífát.

  Zákon tak, jak je napsán znemožní kritizovat polský antisemitismus, který v té společnosti je a byl zastoupen velmi silně - stačí si uvědomit, že Poláci, kteří sami tak tak díky Rusé armádě vyvázli životem se neštítili zabíjet židovské spoluobčany, který se podařilo přežít koncentrák.

  Zákon, který by rozhodl, že se nejedná o polské, ale o německé na území okupovaného Polska zbudované lágry, by byl jistě v pořádku, ale tento zákon bude kriminalizovat odpůrce antisemitismu a možná i dalších rasismů - bude-li se to hodit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Takže katolicismus jako součást státní moci vadí, ale islám nikoli ?

   Smazat
  2. Raději fanatický katolický vliv jako šaria .
   Marcel

   Smazat
  3. „Nemáte na to práva,“ křičel rozčileně hejtman. „Ten bude pověšen na základě soudního rozsudku vojenského soudu.“

   „Bude pověšen bez rozsudku,“ sípal major Wolf.

   Švejk, kterého vedli napřed a slyšel celý zajímavý rozhovor, neřekl nic jiného svým průvodčím než: „Pěšky jako za vozem..."

   Smazat
  4. 15:53 kde jste to prosím vyčetl?

   Smazat
 2. Polská veřejnost je znechucena tím, jak ukrajinská elita, která se ujala vlády po převratu, veřejně přijímá fašismus a oslavuje obzvláště Banderu.

  Navzdory komentátorům České telževize, navzdory jakémusi poslanci evropského parlamentu Štětinovi je i velká část české veřejnosti znechucena. Ale bohužel pravda je taková, že různí Borci, Tvarůžky a další z jejich telževize si to mohou dovolit, protože my k tomu mlčíme. No a Štětinu snad ani nemá cenu komentovat, toho ubožáka bych nechal v klidu, pár poctivých facek by si zasloužili jeho voliči. Ale byla to jejich volba. František

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pozoruhodné a zarážející je to, že tzv. nová ukrajinská elita je vesměs židovského původu (včetně prezidenta a předsedy vlády) a s americkými a izraelskými pasy v rezervě. Tak tomu říkám ironie doby :-)

   Smazat
 3. Když východní Evropané krváceli(Slované,Židé a ostatní národnosti včetně Romů)a umírali po milionech, protože němečtí superhumánci je uvrhli do nacistického pekla, nikdo netušil, že 70let po válce Němci už nebudou muset nic vysvětlovat z čehokoliv, zatímco Polákům je dávana vina za "polské" tábory smrti a Čechům dávana vina za "české" koncentráční tábory pro Romy. Zatímco německý důstojník v okupované Francii se těšil v rozhovorech s francouzskými intelektuály a rafinovaně bavil francouzskou dámu-jako civilizovaný vítěz v okupované zemi s velkým respektem pro poražený národ, tak v současně v té době byla systematicky vražděna polská a česká inteligence. Osud východoevropských národů a západoevropských národů pod německou okupací jasně hovoří o tom, jak se během německé války Evropa rozdělila na horší a lepší část Evropy a toto rozdělení fakticky existuje dodnes. Během druhé světové války měli Poláci mnohem silnější odboj, nežli odboj mnoha západních zemí v té době. Odboj tvrdě trestal ty, co se provinili kolaborací a čiností proti Židům. Jsem jednoznačně pro to, že nelze mluvit o "polských" koncentráčních táborech nebo o "polských" vyhlazovacích táborech. To je osvětimská lež. Po roce 1939 polský stát neexistoval, Němci ho zničili a okupovali. Němci bez účasti Poláků brutálně okupovali Polsko a zavraždili 6 000 000 polských občanů během války. Němci provedli plánované vyhlazení polských občanů: Poláků, Židů a jiných národností.Erik.

  OdpovědětSmazat
 4. Když se rozpadal socialistický blok, měl jsem obavy,že se napovrch dostanou historické resentimenty: Rusko/Ukrajina, Ukrajina/Polsko, Německo/Česko,Srbsko/Chorvatsko, atp. Byl jsem rád, že se tehdy nic nestalo. Zanedlouho začala vojna v Jugoslávii, a až teď skoro po 30 letech vystupují ony resentimenty. Je to snad tím, že obyvatelstvo těchto zemí již nezažilo válku? Bertrand Russel vyřkl toto: Válka je následkem nudy, pýchy a hamižnosti. Nelíbí se mi tato současná situace. Přál bych si, aby aspoň v Evropě byl mír, svinstev zde bylo už dost.
  Morave

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. je smutné, jak se tady hádají všichni jako psi, ale že muslimové už stojí za vraty je nechává v klidu. A že muslimové se nezakecají , je víc než jasné.

   Smazat
 5. Bývalý německý kancléř Helmut Kohl jako ctižadostivý politik finančně pomáhal nacistickým válečným zločincům, pobývající ve vězení. Vyplývá to z německého týdeníku "DER SPIEGEL", který se odvolavá na nově objevené dokumenty. Kohl se v nich přiznal, že ročně daroval stovky marek organizaci "HIAG", která shromažďovala peníze pro odsouzené válečné nacistické zločince. "HIAG" sdružovala bývalé příslušníky SS a byla založena generálem SS Paulem Hausserem, kterého Kohl považoval za "slušného" člověka (!).Hausser lobboval společně s Kohlem v německém parlamebntu podporu ve stáří pro esesáky a podílel se na krýtí nacistických zločinů před spravedlností. HIAG propagovala popírání nebo zlehčování nacistických válečných zločinů, revizionismus a nacistickou ideologii. Kohl často navštěvoval vojenský hřbitov v Bitburgu, kde jsou pochováni také esesáci a v roce 1985 tam přivedl tehdejšího amerického prezidenta Ronalda Reagana, aby tam společně vzdali čest pochovaným nacistickým válečným zločincům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jen připomenu VŠEM,že po 2.WW prezident Eduard Beneš ve svém projevu k Čechům a Slovákům varoval!!!

   "....ONI(němečtí NACISTÉ A FAŠISTÉ A JEJICH KOLABORANTI)to budou zkoušet znovu!Buďte ostražití k jakýmkoliv náznakům takového jednání...."
   A je to tady znovu i s těmi kolaboranty,všichni usilují o zničení českého národa,rozbít Československo se jim již povedlo!
   Hlava tohoto všeho je zavilý revanšista a nacista Schwarzenberg.To je ten,který při svojí obrovské nenávisti k Čechům,Rusům a ke všem Slovanům záměrně vyvolává rozdělení společnosti.
   Jen připomenu jak v přímém přenosu TV posílal preizdenta Ed.Beneše do Haagu jakožto válečného zločince!

   A je to pár dnů ,kdy tak obdivně souhlasil s protičeským pamfletem Slováka Hríba!!!

   A pokud jde o KOLABORANTY,TĚCH ZDE JE VÍCE NEŽ DOST-CELÁ VLASTIZRÁDNÁ TLUPA NAZÝVAJÍCÍ SE TOP 09,židoklerofášotlupa KDU-ČSL,fašounská Antifa-Pirates,velká většina komediantů a pisálků!

   A je to i otázka tábora Lety,hraje se jen cikánskou kartou proti českému národu a to již celých 28 let!

   TO JEN KRÁTCE K VAROVÁNÍ PREZIDENTA EDUARDA BENEŠE.

   Pavel Beran

   Smazat
  2. Jsem hrdý že děda poslal několik benderovcu do věcných lovišť .
   Opět pochodují fašisté .
   Naši politici a Tvaružková mlčí . Poláci
   říkají pravdu .

   Smazat
 6. Až na to, že pšonci nějak rychle zapomínají co dělali mezi léty 1918- 1939...koncentrační tábory, vraždění po obsazení lvova, zabíjení židů, útok na těšínsko,...jak byly používány německé koncentráky po válce atd..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Historie zakrýt nejde... https://www.strategic-culture.org/news/2014/10/19/russian-victims-of-polish-concentration-camps.html a co dělali poláci jak východ v roce 1939 obsadila rudá armáda...udávali židy....

   Smazat
 7. Podle prohlášení Jakova Kedmiho z Izraele (před vztekajícími se Poláky ve studiu) zavraždili Poláci za druhé světové války více židů než hitlerovci! Takže jim žádný zákon o německých koncentrácích na polském území asi moc nepomůže.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je jasné že pšonci mají máslo na hlavě a proto ta hysterie. Říká se "Cizí vidí pod lesem, své nevidí pod nosem". A o tom to je s Ukrajinou mají nevyřízené účty, ale proboha vždyť si jsou ve své namyšlenosti a hlouposti tak podobní, až to zaráží. Možná, že i proto se nemají tak rádi.

   Smazat
  2. ano , kolaboranti, kteří dělají špinavou práci pro okupanta se najdou vždycky, byli i u nás za protektorátu a ne bylo jich málo. Ale s těmi miliony zavražděných prosím šetřete, papír snese všechno. To je podobné jako že Stalin zavraždil v gulazích 20 milionů rusů a nakonec se ukázalo že jich bylo jen 700 tisíc a většina z nich byli zloději, vrazi a individua práce se štítící.

   Smazat
  3. 13:38

   Vraždit zloděje a "individua práce se štítící" je tedy v pořádku?

   Smazat
  4. 11:44-Poláci zavraždili víc než 3 miliony Židů? Odvážné tvrzení, co pánové(+11:55) se přestat starat o cizí a napnout úsilí pochopit příčiny domácího antisemitizmu? Lži "kavárny" z naší historie!

   Smazat
  5. 13:47

   Různých návrhů, dotazů a výzev předkládáte poměrně hodně - což takhle přistoupit k jejich realizaci? Na to už se necítíte?
   - Tož jděte příkladem pane Povolný a napněte "úsilí"!

   Smazat
  6. 13:51-děkuji za důvěru, vynasnažím se pane Šuhajro.

   Smazat
  7. 14:11
   Sliby se slibují - blázni se radují...

   Smazat
  8. to je ovšem absolutí nesmysl, faktem je, že Poláci (ale taé Urajinci a Rusové), prošli silným antisemitismem a pogromy tam byly docela časté, smutné je hlavně to, co Poláci prováděli židům, kteří byli vlastně taky Poláky ale nekatolíky, poté, co se židé vrátili z koncentráků. Poláci mají silné antisemitské skupiny, ano zabíjeli nebo na nemoce nechali umřít stovky ruských zajatců, ano, zabíjeli v pogromech židy a katolická církev tleskala, ačkoliv jejich bůh byl taky žit, ale přes to všechno, ze zabíjení nejen židů si udělali průmysl až Němci a je to německá vina.

   Smazat
  9. Miroslav Povolný 14:30

   Co je to repliku haranta z druhé třídy obecné?!

   Vy jste přece ten, kdo slibuje, že se vynasnaží? Ano nebo ne?
   Já se darmo neraduji, neb vím, že vždycky jen naprázdno tlacháte a nikdy to nedodržíte.
   A tak to bude stejné to bude i s vyvracením "lží pražské kavárny". Kecy - a skutek utek!

   Smazat
  10. 16:46-připadáte mi už jako zoufalec, kterému nabourali ego. Měl jsem o Vás vyšší mínění!

   Smazat
  11. ...pravil Miroslav Povolný vážným tónem ke svému obrazu v zrcadle.

   Smazat
  12. 17:03-máte rád poslední slovo, co mi odpoví Vaše ego?

   Smazat
 8. Je tu pěkně vidět, jak "správně pochopený" nacionalismus dobré vyzdvihuje a zlé zapomíná.

  A co také píší Poláci?

  1) http://denikreferendum.cz/clanek/27010-kdo-raboval-majetek-zidu-jejich-pamet-nase-hanba#comment_87422

  -- "... Teze o spoluodpovědnosti Poláků za holocaust není překvapením pro nikoho, kdo zná dřívější publikace tohoto autora. Grossův první důležitý text na toto téma, esej „Ten je z mé vlasti… Ale nemám ho rád“, byl poprvé otištěn v emigračním čtvrtletníku Aneks již v roce 1986, tedy před čtvrt stoletím. Avšak teprve vydání „Sousedů“ v roce 2000 Polskem otřáslo.

  Stojí za úvahu, proč se to stalo. Proč miliony Poláků uznaly, że se jich připomenutí zločinu, který za války spáchali obyvatelé málo známého městečka u Lomže, nějak dotýká, nějak je obviňuje, nějak na ně uvrhuje hanbu.

  Je to tím podivnější, že pozdější připomenutí Piotra Gontarczyka (v publikaci „Polská dělnická strana. Cesta k moci 1941 – 1944“) toho, jakých zločinů se na Židech dopustili polští komunisté, nevzbudilo žádný ohlas. Nikdo, absolutně nikdo se necítil uražen informací, že v prosinci 1942 partyzánský oddíl Lidové gardy (Gwardia Ludowa), jemuž velel Grzegorz Korczyński (pozdější náměstek ministra obrany, zodpovědný za masakr dělníků v Gdaňsku a Gdyni v roce 1970) vyvraždil na Lublinsku přes sto Židů, aby je mohl okrást. Z rukou různých komunistických skupin zahynulo v této oblasti několik stovek Židů včetně mnoha dětí a žen.

  Gontarczykem uvedená líčení zločinů spáchaných komunistickými partyzány nejsou o nic méně šokující než ta, která známe ze „Sousedů“. Hrůzu budí jedno i druhé, ale pouze to druhé – líčení zločinu v Jedwabném – v nás vyvolává i nepříjemné pocity. Odsuzujeme zločiny partyzánů z GL, ale nemáme dojem, že bychom s nimi měli něco společného. Byli to komunisté, a nejsme tedy za jejich činy zodpovědní.

  Proč se nedokážeme stejně striktně distancovat od banditů – byli to přece docela obyčejní bandité – kteří za peníze udávali Židy nebo je vraždili v lesích? Proč se neumíme distancovat od vesnické chátry, která překopávala popraviště a hledala zlaté zuby a šperky obětí? No proč?

  Protože toho bylo příliš mnoho. Komunističtí partyzáni, kteří se zabývali hlavně rabováním statků a vesnic, vražděním vlastenců angažovaných v odboji a jejich udáváním gestapu, špehováním a sabotážemi ve prospěch Sovětů, představovali – navzdory všemu - jen docela malé procento obyvatelstva okupovaného Polska. Dnešní levice se necítí ani trochu zodpovědná za jejich zločiny (a právem). Neexistuje proto žádná významná společenská síla, která by si myslela, že se jí tento problém přímo dotýká.

  Zcela jinak je tomu v případech udavačů a vrahů Židů. Z desítek svědectví z doby okupace, mimo jiné ze zpráv Zemské armády (Armia Krajowa) vyplývá, že udávání Židů bylo tak běžné, že začalo ohrožovat polskou odbojovou činnost (stávalo se totiž, že vyděrači udávali Němcům Židy, kteří byli bojovníky Zemské armády). A co víc, udávání Židů se nesetkávalo s jednoznačným odsouzením společnosti.

  Tolerování takového chování se většinou vysvětluje antisemitismem. Ve skutečnosti sloužily antisemitské stereotypy spíše omlouvání takové tolerance, jejíž příčinou bylo mezi obyvatelstvem všeobecně rozšířené přesvědčení, že vyhlazování Židů se Polákům vcelku vyplatí. ..."


  2) https://www.lidovky.cz/cimoszewicz-na-holokaustu-se-podilely-desitky-tisic-polaku-zakon-nemel-smysl-1h7-/zpravy-svet.aspx?c=A180207_154456_ln_zahranici_mha

  -- Bývalý premiér nevidí jediný důvod, proč by měli Poláci lhát o své minulosti. Podle něj Poláci kolaborovali s gestapem i vraždili Židy, ale to nijak nezmenšuje hrdinství jiných, kteří riskovali své životy, aby pomohli obětem holokaustu. „Měli bychom o celé věci mluvit upřímně a otevřeně,“ uvedl Cimoszewicz.

  Cimoszewicz chápe celou situaci jako snahu vládní strany PiS a jejího předsedy Jarosława Kaczynského se prezentovat jako ochránce Poláků před „imigranty, ale také židy a kryptožidovskými pomlouvači.“ Jde prý o ukázku antisemitismu.

  OdpovědětSmazat
 9. Pro mlhu nějak není vidět prvotní zločiny Němců a tak si sypem na hlavu popel tu za odsun, tu za projevy vrahů ve válce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je pravda, jinak by někteří kreténi nemohli dělat takové komedie kolem tábora pro práce se štítící osoby v Letech.

   Smazat
 10. Proc , vy znalci evropskych pomeru, nevysvetlite prispevek 11:47 ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:31

   A jaké vysvětlení
   1) zmíněného příspěvku
   2) skutečnosti, že jej nikdo nevysvětluje
   nabízíte Vy?

   Smazat
  2. 13:34-asi proto, že 13:31 se necítí být znalcem evropských poměrů a vkládal důvěru ve Vás. Evidentně jste, nejen jeho zklamal.

   Smazat
 11. 13:34- pane slovickari ! Nenabizim - vidim !

  OdpovědětSmazat
 12. 13:34...Pane 13:34, prispevkar pan Povolny 14:02 si s vami tak odborne vytrel zadek, ze se jeden zasmeje.

  Panove Polaci maji naslapnuto na evropskou velmoc a ti si budou rikat co chteji. Nase protesty jsou jim lhostejne a nase snahy o spravny nahled - NAS NAHLED na dejiny take.

  OdpovědětSmazat
 13. Tereza Werner - DALABYM CI DALA z Katowic vam to vysvetli. Myslim si, ze Katowice a Kladsko patri nam Cechum, ale k vuli vam, nam ho Polaci nedaji. Cim to , ze me - Polaci daji vsechno !

  Ukrajina bude rozdelena mezi Polsko a Rusko a seznam vrazdeni v dobe evropske tragedie 39-45 bude uverejnen cely (i ten v Rusku 18-38 !)

  OdpovědětSmazat
 14. Informaci valka - NA JAKEKOLIV THEMA, je tak intenzivni, ze nekolik zapadnich zemi vola po cenzure, i kdyz je to v totalnim rozporu s americkou Konstituci, ktera je pro kazdeho Americana SVATA !

  Jak tato informacni valka dopadne v Evrope NEVIM !
  V Americe cenzura prakticky neexistuje a na evropskou tragedii je tolik odlisnych nazoru, ze v modernich dejinach se nejde vyznat.
  V Nemecku to samozrejme vyhrava novodoby dr. Goebels a v Cesku novodoby Rudolf Slansky.

  OdpovědětSmazat
 15. Nerozumím tomu,na podporu Majdanu šlo na pomoc vzbouřencům stovky Poláků, samozřejmě jistě pracujících dělníků a rolníků...

  OdpovědětSmazat
 16. Ceska Emigrace v Kanade, Americe , Australii, NEPOPIRA horror WWII, ale snazi se najit pricinu a nekdy se pohada. V Cesku se priciny nehledaji a tim se zeme vystavuje nebezpeci toho, ze se bude vse opakovat.

  At ma kdokoliv jakykoliv nazor i treba hloupy, tak tim, ze nazor je potlacen (ZAKAZAN) se zmeni v emoci a emoce je nezdrava. Je to prodni baba nenavisti.

  OdpovědětSmazat
 17. Je to historie a z ní je nutno se poučit. Otázkou je, kdo podporoval rozpoutání dvou světových válek. Chování příslušníků jednotlivých národů nejde zevšeobecňovat. V každé společnosti jsou jedinci se sklony k násilí, sadismu, vraždění či zrádci. Na uzdě je drží pouze všeobecné povědomí a strach z následků, v případě prozrazení. Pravá tvář osobnosti a morální úroveň se projeví právě za vypjatých okolností.
  I Češi přísahali oddanost vůdci, kolaborovali, udávali, buď s přesvědčení nebo ze ziskuchtivosti.
  Poučením je ... dívejte se kolem sebe a zkuste podle názorů politiků, stran či lidí ve svém okolí odhadnout, kam dotyčný patří. Mezi moralisty, zrádce, prospěcháře atd.
  Zkuste vyjmenovat moralisty a vlastence na naší politické scéně? Jeden z odkazů dějin je nedopustit se stejné chyby znovu.
  ABC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. I já tleskám za objektivitu danou věkem a zkušeností?

   Smazat
  2. Připomenu projev prezidenta Ed.Beneše po 2.WW! Varuje,že to ty síly co válku rozpoutaly budou zkoušet znovu s pomocí našich vlastizrádců a kolaborantů!!!!!!

   A tento stav u nás již JE!

   Pavel Beran

   Smazat
  3. Děkuji za kladná hodnocení, je příjemné vědět, že v naší společnosti má ještě někdo jiný stejný či podobný pohled na dění kolem nás. Jsme součástí hry, která se s námi již hrála, jen kulisy se vyměnili a herci jsou jiní, scénář, byť upraven, vede ke stejnému cíli jako ve třicátých letech. Kdo to nevidí, žije v iluzi.
   ABC

   Smazat
  4. ABC Přesně tak Zeman + Okamura a jinak sluhové svých pánů.

   Smazat
  5. 23:34
   Nevím, kam směřuje Vaše poznámka, doporučil bych zhlédnutí diskuze sněmovny o migraci.
   Těmi lidmi, co nás směřují stejným směrem jako ve třicátých letech jsou představitelé EU a struktury v pozadí které je řídí, obhájci NATO a naši pátou kolonu, za kterou považuji lidi s názory na mezinárodní situaci jako má KDU, Lidovce a STAN a ten šílenec v evropském parlamentu .. jak jen se jmenuje Štětina???
   ABC

   Smazat
 18. 15:40 ABC = Vyborny , vystizny prispevek !

  OdpovědětSmazat
 19. Musím se zastat Poláků. Jsou to kabrňáci a schopní vynálezci ať se vám to líbí, či nikoliv. Vynalézají nejenom skvělé zákony, ale i ryze praktické věci. Třeba jako první na světě použili posypovou sůl v pekárenství. Toho si cením daleko více, než třeba pesticidu v jablkách nebo fipronilu ve vajíčkách dodávaných na český trh. Jsou to velmi schopní a platní členové naší evropské rodiny!

  OdpovědětSmazat
 20. Cesi bojovali na vsech frontach ! Byli v anglicke armade, sovetske a nemecke take.
  KOHO TO ZAJIMA ? ?
  Seznam najde v knize HITLER LEGIONS - The German Army Order of Battle, World war II.

  Tuto encyklopedii, vsech nemeckych utvaru a seznam dustojniku, napsal general SAMUEL W. MITCHAM, JR. a jeho lide.
  (Anglictina nutna.)
  V knize se doctete o vsech utvarech, kde slouzili Evropane, kteri nemeli nemecky puvod. Cesi, Madari, Litevci, Holandane, atd. atd. a dokonce i Rusove - Ukrajince nevyjimaje.)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:10 jací že Češi bojovali v řadách Wehrmachtu? Němci z Čech a ze Sudet, něco málo ze smíšených manželství, něco z těch co prokazovali německou národnost v rodokmenu a dosáhli Říšskoněmeckého občantví. To je vše, blouznivče!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.