Reklama

pátek 23. února 2018

Probuzené vlastenectví a olympijská moudrost


Patrick Ungermann
23. 2. 2018
Před třemi lety jsme zažili americký týden, vzpomínáte? Těžší válečná technika Spojených států neminula naši zemi a mnoho lidí plesalo. Znám paní, zklamanou z toho, že „ta výstava tanků“, jak příjezd amerického konvoje do Pardubic nazvala, nebude ve městě napořád. Vím, že hromadné sdělovací prostředky spolu s policií bděly, aby projevů nesympatií s průjezdem těžkých mašin bylo co nejméně. Přesto jsem se neubránil dojmu, že pro mnohé z nás šlo o přitakání jakémusi westernovému povyražení při dobré náladě, která se od nás nakonec očekávala.


Docela jiné ovzduší zavládlo ve stejném roce při domácím mistrovství světa v ledním hokeji. Pravda, odnesli jsme si bramborovou medaili. Nu, je to sport, tak zase za rok, chlapci. Když měla po naší porážce v klání zaznít z beden americká hymna, něco technicky zahaprovalo a v té chvíli mnozí naši fanoušci zajásali, veřejně a nahlas. Nemyslím si, že šlo o škodolibé zajásání. Jistě jsme se stali svědky projevu sounáležitosti.

Pravda, jedno slůvko na mě při hokejovém nadšení působilo rušivě. Slůvko ČEŠI. Ne snad proto, že zní trochu jako věc: Hrnce, pokličky a ČEŠI… Starší ČECHOVÉ se víc podobá živým bytostem. Ale, po celou dobu se po ledě klouzali s nádhernými výkony nějací Češi, a my jsme je pozorovali a přáli jim a volali: Češi! Češi! Kdo jsme my? Šmoulové, co drží palce hrajícím Čechům? Národy nazývám jménem, když mluvím o těch druhých, o Polácích, Rusech, Finech a tak dále. Ale, hovořím-li o nás (Češích), tak prostě mluvím o nás. Fandím našemu mužstvu. My jsme hráli krásně a ta naše bramborová medaile koneckonců znamená, že jsme se v hokeji umístili v nejsilnější čtveřici borců.

Viďte, že slyšíte ten citový rozdíl? Když Čech volá: ČEŠI, DO TOHO!, jako by se z něj stal Šmoula s jistým odstupem od Čechů, co se na ledě snaží do roztrhání těla. Když při probuzeném vlastenectví skanduji: KLUCI, DO TOHO!, to už je jasné, že stojím za těmi svými, že jsem se s nimi ztotožnil. „Ty ale přece nehraješ,“ slýchal jsem. Jistě, já mezi hokejové špičky nepatřím, ale, krucinál, já přece hraju! To mě cákají nervy, to já zaříkávám brankáře Pavelce, aby střely na bránu vychytal. To já se potím s Jágrem. To se mnou hovořil duch času a duch národa, když jsem se, jako živá duše, ubíral na vezdejší svět.

Letošní zimní olympijské hry se nám, nechci zakřiknout, celkem daří i v ledním hokeji. I jinak jsme zase dál a víc poznáme, co se na světě s čím sčítá a co od čeho odečítá… Už ve starověkých obcích existovali špióni tajně vysílaní na vojenské přehlídky do zahraničí. Už tenkrát lidé věděli, že parádní marše s odznaky neporazitelné síly k míru nevedou. A stejný starověk přišel s protiváhou vojenské slávy, s olympijskými hrami, které se pořádaly pod svrchovaným sídlem antických bohů. Olympiáda dala světu dvě důležitá poselství: Během olympiády se nevedou války. A tak, jako sláva patří vítězům, patří poraženým čest.

20 komentářů :

 1. Během olympiády se nevedou války. To neplatilo u OH v Soči.
  Hry nehry na Ukrajině začínal převrat i s podporou našich politiků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Majdan zlikvidoval ČSSD na 7% volitelnosti . Podporovat benderovce proti kterým bojovali naši dědové se nevyplácí pánové : Zaorálek a Sobotka . Smrt fašismu .

   Smazat
  2. To neplatilo už ve starým Římě! Ve stejným okamžiku když Asterix s Obelixem hájili na olympiádě barvy Gálie, Římani sprostě útočili na jejich bratry v Británii!

   Smazat
 2. Moratorium na válku neplatilo už při pekinské olympiádě 2008. Tehdy US a Izraelem sponzorovaní a podporovaní Saakašviliho Gruzínci bombardovali Cchinvali, což byl startovací moment rusko-gruzínské války.

  OdpovědětSmazat
 3. Letošní politické hry plné protiruských intrik se zapíšou do historie OH černým písmem. Ignoruji je a divím se sportovcům, že se takové odporné frašky účastní.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. provokace a smrt přichází ze západu

   Smazat
 4. když otevřu tuto stránku mám né pocit, ale jistotu, že mi bude špatně když slyším židi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:32

   Ty něco slyšíš? A nejsou to halucinace?

   Smazat
  2. Myslel jsem ze na mne taky lezou Halucucanice, kdyz jsem zahlid nejaky lyzovani v TV.
   Celkem tri reporteri porad nahlas zvanili , bez prestavky o neuveritelne rychlosti zavodniku , lyzar ma zlute tricko, opravdu rychle jede na lyzich atd. Kdo ma rad ten sport musi ty zvanily vypnout. Jinak si to lyzovani v klidu neuzije.
   V TV kde je obraz dominantni se stale to same opakuje. Lyzari zavodi pres nejaky hrboly..To je vse..Vod rana do vecera..

   Smazat
  3. Osobnně nevidím až tak velký rozdíl mezi skandováním Česko! Češi! No, že skandují Němci Dojčland, Rusové Rosia! Tak ať skandují. Záleží na úhlu pohledu. Já za skandováním Češi,Češi! nebo Kdo neskáče není Čech! nic až tak špatného nevidím. Buďme rádi, že si alespoň někde ještě skočíme. Buďme rádi, že ještě můžeme povzbuzovat naši! reprezentaci, jedno jak. Bude hůř. Gargamel.

   Smazat
  4. Myslíš tyhle? - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/image02021.jpg

   Tak to jsi tu správně!:)))

   Smazat
 5. myšlenka olimpiady se už davno globalně zvrtla na pouhe vytřiskani co největšich financi od sponzoru kteři od těch co tleskaji očekavaji nic jineho než zisk ze sveho pojizdneo cirkusu plneho udajnych amateru za profi kačky malo se řika a skoro se taji ani čete vam to nepovi že naklady na gigatiatr plati řadovi platci daně te země kde se kona a zisky si odvezou reklamni agentury na nezname ostrovy v karibiku stejně tak jako profisportovce vybavi stat z dani těch vovčanu odkud ti chudi profi sportovci jsou když se tento stav sečte tak většinou plati ti kteři se třeba nikdy ani na sport nepodivali vyjma vzpirani pulitru a vzpirani se na sve stare nedavno davali na němcich osud arealu olimpiady arbertvilu v americe nechci urazit ale chanov hadr na druhou

  OdpovědětSmazat
 6. Olymp - ta tak ....

  OdpovědětSmazat
 7. Dočíst to nešlo. Chtěl bych mít Vaše starosti..

  OdpovědětSmazat
 8. Inter arma silent musae - a také sport. Ale nejen v době olympiády v Soči rozvíjela Ukrajina svůj konflikt do podoby občanské války! I tato současná olympiáda se díky MOV odehrává ve válce proti Rusku a jeho sportovcům na základě vypěstované nenávisti - antirusismu, kterým bosové světového sportu posluhují na příkaz oligarchie. A že si pro nenávist museli vytvořit důvod. Ano, je stejné kvality jako byl v nacistickém Německu proti Židům. MOV a jeho lokajové ve WADA, si svoji nenávist vybíjí na Rusku, přesto, že oba arbitrážní soud odhalil jako lháře, podvodníky, falšovatele a zkorumpované sluhy oligarchie.Tak to je válka v přímém přenosu perverzních zloduchů, majících se sportem jen společnou touhu po snadném zbohatnutí a zviditelnění i za cenu pošlapání olympijské myšlenky a také míru.

  OdpovědětSmazat
 9. Co tento humus má společného s olympijskou myšlenkou? Ušáci a židé si chtějí podrobit svět jakýmkoli spůsobem. Je mi blujnou když jen slyším slůvko OLYMPIÁDA:Strčte si ji do řiti.

  OdpovědětSmazat
 10. Tak zmíněná paní o politice nic neví kam vkročí usa okupanti tam zůstanou napořád.

  OdpovědětSmazat
 11. Všiml jsem si, že mnozí reportéři už ten krkolomný výraz "olympijští sportovci z Ruska", nahradili normálem.
  A Ruští diváci se s tím vypořádali po svém. Červeno modro bílé vlajky nemá jen Rusko.
  Jen se obávám, že za to bude Rusko vyloučeno z příští olympiády. Do té doby ale bude stejně válka.

  OdpovědětSmazat
 12. Olympiáda byla o sbližování a přátelství národů,zemí, sportovců, o šíření olympijské-mírové myšlenky. Toto Olympiáda v Jižní Koreji nesplnila. Např. politické(!) vystoupování americké státní delegace na Olympijských hrách, které tam vcůbec nepatřilo, bylo naprosto ostudné, o omezení ruských sporovců a Ruska jako takového ani nemluvě. Coubertén se v hrobě obrací.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.