Reklama

neděle 11. února 2018

Putinomika. Proč Rusko hospodářsky nezkrachovalo? Přerozdělování klíčem...

11.2. 2018   argument!   VSa
Přečetli jsme: Pohled na Putinovu hospodářskou politiku od roku 2014 ukazuje, že udržela stabilní hospodářství navzdory dvěma šokům: propadu cen ropy a západním sankcím. Proč?
O relativním úspěchu ruského ekonomického řízení či „putinomics“ (putinomiku) napsal na stránkách časopisu Foreign Affairs docent Fletcher School of Law and Diplomacy Chris Miller.
Jak Miller uvádí, v západních médiích bylo možné se v roce 2014 dočíst nejrůznější katastrofické scénáře ohledně budoucnosti ruské ekonomiky kvůli její závislosti na příjmech z ropy. Následné západní sankce pak měly zkázu dokonat. Jenže nestalo se a nevypadá to tak.

Proč? Rusko má dnes stabilizovanou ekonomiku, inflaci na historickém minimu, rozpočet je skoro vyrovnaný a Putin směřuje ke znovuzvolení v březnu 2018. Jeho podpora je kolem 80 %. Rusko přežilo dvojí šok: propad cen ropy a západní sankce díky trojí ekonomické strategii, míní Miller.

Zaprvé, politika se zaměřila na makroekonomická stabilitu, především na nízkou inflaci. Zadruhé, garance nízké nezaměstnanosti a stabilních penzí předešla lidové nespokojenosti, i když na účet vyšších platů a celkového růstu. Zatřetí, tam, kde se nestřetávalo s politickými cíli, dostal soukromý sektor svobodu. Tato strategie udržela ruskou ekonomiku stabilní, i když tak země nezbohatne.

Má Putin nějakou hospodářskou politiku?
Obecně se soudí, že jeho pozice u moci spočívá na příjmech z ropy. Ruská ekonomika je známá víc korupcí než efektivitou. Ale Kreml mohl přijmout jinou, a ne tak dobrou politiku, která by Putinovi zkomplikovala pozici. Když se stal Putin v roce 1999 premiérem a potom prezidentem, Rusko bylo v následující situaci: země se středním příjmem, kde příjmy z ropy tvořily velkou část jeho HDP; země vedená bývalým důstojníkem KGB, který využil bezpečnostní složky k posílení své moci a využil svoje možnosti k tomu, aby donutil velký byznys a oligarchy hrát podle jeho pravidel.

Podle Millera by tento popis seděl na chavezovskou Venezuelu, která je stále závislá na ropných příjmech, stále v ní vládne autokratický režim a stále nedokáže vybudovat ekonomiky stojící na pravidlech, a ne na politickém biči. Rozdíl je v tom, že Venezuela během ropného boomu hodně utrácela a nyní je v hluboké krizi.

V roce 1999 na tom bylo Rusko hůř než Venezuela a problémy, které nyní Venezuela má, byly ruským příběhem 20. století – nedostatek zboží k nim patřil. Miller tak říká, že dnes je tomu jinak, protože Putin má jinou strategii.

Přerozdělování klíčem


Dovednost Kremlu v tom, jak dokáže přerozdělovat zdroje, vysvětluje, proč je ruská elita u moci už skoro dvě dekády. Rusko během ropného boomu na začátku 21 století ušetřilo stovky miliard dolarů v rezervních fondech. Na horší časy. Pokud by byla kremelská hospodářská politika tak špatná a stála jen na zlodějnách, chybách a ropných příjmech, jak se často líčí, Putin a další by dnes nebyli z moci, myslí si Miller. A už vůbec by Rusko nevedlo války v zahraničí.

Cílem Kremlu nebylo zvýšit HDP nebo příjmy domácností. Místo toho se zaměřil na tři kroky: makroekonomickou stabilitu, stabilitu pracovního trhu a omezenou kontrolu státu nad strategicky významnými sektory. A to funguje.

V první oblasti ekonomické stability je Rusko výjimečná kleptokracie, která má výborná hodnocení od MMF za ekonomické řízení. Jak to? Od počátku Putin a jeho lidé kladli důraz na splacení dluhů, nízký deficit a nízkou inflaci. Rusko má dnes menší dluh než většina západních demokracii.

Putin od roku 2014 zavedl program tvrdých škrtů, udržel tak deficit na 1 %, a málokdo si na škrty stěžoval.

Dalším krokem byla garance práce a penzí za cenu platů a výkonu ekonomiky. Kreml, který se poučil z doby Jelcina, upřednostnil nyní menší mzdy, ale nízkou nezaměstnanost. V Rusku padly mzdy asi o 10 %, ale nezaměstnanost se zvedla jen o 1 %. Kreml prostě vyslal podnikatelům jasný vzkaz: nižší mzdy jsou tolerovány, zavírání fabrik ne.


Není to efektivní politika z hlediska hospodářství, ale jako prevence protestních nálad ve společnosti funguje. Rusové neprotestují proti nižším mzdám, ale proti zavírání fabrik a ztrátě míst. Podobně funguje i sociální politika a penze. Škrty penzí budily v Rusku protesty, takže Kreml raději seškrtal výdaje na zdravotnictví a vzdělání. Což bude mít střednědobé dopady.

Na třetím místě je potom pravidlo, že soukromé firmy mohou operovat volně, pokud nenarušují politickou strategii Kremlu. Významná role oligarchů, kteří ovládají státem vlastněné firmy spočívá podle Millera v tom, že podporují Kreml v jeho politice vůči obyvatelstvu: drží nezaměstnanost na nízké úrovni, krotí média a marginalizují politickou opozici. Největší význam mají energetické firmy, menší například producenti oceli a žádná role nepřipadá například firmám v oblasti služeb jako jsou supermarkety.
Jaké šance má ruský soukromý sektor na zlepšení výkonu ekonomiky a na posílení ruského hospodářského růstu? Nějaký určitě, ale ne moc velký. Podle kremelské logiky je totiž, uzavírá Miller, růst dobrý, ale udržet se u moci lepší.

49 komentářů :

 1. Na jednu věc zapoměl: Rusko se zbavilo příživnické Ukrajiny, kterou teď vykrmuje západ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:08 Také zapoměl vysvětlit, kde Rusko bere peníze na ty obrovské investice do infrastruktury a při tom bez zadlužování a bez evropských dotací.

   Smazat
  2. 16:08 - Západ nevykrmuje Ukrajinu. Je tomu naopak, USA se přiživuje na Ukrajině...!

   Smazat
 2. To jsou najednou rozdíly,Rusko sice moc nevyskakuje,kdežto USA málem krachuje pokud nedojde ke schválení navýšení dluhu státu.Když už má USA problémy,tak se různými triky snaží do problémů,zatáhnou další státy

  OdpovědětSmazat
 3. Tento článok som si prečítal na webe Argument! a je mimoriadne zaujímavý. Je všeobecne známe, že Rusko na tom ekonomicky nie je dobre a potýka sa s problémamy, o ktorých sa nám ani nesníva (napr. rozmŕzanie permafrostu). Napriek všetkému postupujú vpred, s minimálnym zahraničným dlhom. Naučili sa riešiť problémy efektívne, čo je ich veľká výhoda.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:47 i vy optimisto,misto webu argument čtěte web agonie-ru.com/8.2.2018/ co potvrdil Rosstat a min.financi-v nadchàzejicich letech nelze doufat v zlepšeni,kapitál neni a ani se neočekává.

   Smazat
  2. Ruské hospodářství je sice v jistých nesnázích, ale počkejte, co čeká nás, až konjunktura skončí.

   Smazat
  3. Rusko nemohlo zkrachovat, protože v únoru 1917 zaniklo! Zato současný Chujlostan co na části jeho území vytvořili kremelští židovoři je dávno v prdeli ....

   Smazat
 4. V zahraničních médiích se pěstuje názor, že Rusko je závislé jen na surovinách. Má ale prvotřídní zbrojní a kosmický průmysl, staví po světě atomové elektrárny a po sankcích je jedním z největších vývozců obilí a pod. Není to, jak řekla Albrigtová, Bangladéš s atomovými zbraněmi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 16:47
   USáci by z Ruska udělali Bangladéš.

   Smazat
  2. 16:56 Dávno se stalo! A stačil na to Putler i bez jejich pomoci:)-
   https://www.youtube.com/watch?v=jlQVnvgtHsk

   Smazat
 5. https://goo.gl/Z1YYRH

  Taková je hořká pravda navzdory vašim žvástům. Rusko už 10!!! let od roku 2008 stagnuje a neposunuje se dopředu ani o prd.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:08 Co to vykládáte za nesmysly? Rusko přece, dle amerických zpravodajských služeb a médií, určuje ve světě vše, i kdo bude či nebude v USA prezidentem.
   Zřejmě jste zaspal dobu ...

   Smazat
  2. Ale houbičky. Ty sis nějak přihnul, viď, ťuňto.

   Že Rusko nejen nestagnuje, ale naopak prospívá a stalo se soběstačným v potravinách a směřuje k znovuzískání státní suverenity, zatímco my a celý slavný Západ jde do kopru, na to nemusím číst žádné slinty odkazy na webech, kde může kdo chce napsat, co chce, stačí používat vlastní oči a vlastní rozum.
   Takže zalez do díry a shut up, proussácký moulo!

   Smazat
  3. No jo 2008 to byla krize, to se potom navzdory žvástům stagnovalo všude, a jestli máš zaražené rusofobní prdečky, no za to si už dneska už moc nekoupíš a naopak budeš k smíchu. Radši se soustřeď na Ušáky jak jim tam lítá burza i když se obchod s Ruskem snaží na úkor evropy zvyšovat. Že by to Rusko nějak potřebovali???

   Smazat
  4. 17:08: Ty jsi: a/ pouze grafový znalec. b/ sprostý a přiliš stručný. Proto předpokládám, že s tvými znalostmi, se schopnostmi zevšeobecnění, to bude chabé. Kdo nemá téměř žádné znalosti a opirá se jen o jakýsi graf, předpokládám, že nás tu nic nenaučí. Já tu kamaráde chodím na ten blog, abych se něco dozvěděl, proto tě prosím, jestli takového sprosťáka jako jsi ty, člověk může o něco prosit, když se snažiš něco sdělit, tak člověk soudný by předpokládal, že se budeš snažit poslochající přesvědčit, napiš nám nějakou stručnou myšlenku, nikoliv jen téměř větu holou, jak jsi to provedl. Děkuji.

   Smazat
  5. a víš ty hlupáčku že se celková kupní síla v české republice přepočítáno na koruny r. 1988 zvýšila o cca 30 kč to není z mé hlavy ale z z hlav uk a toto se kdysi psalo v čulíkových britských listech dnes o tom akorát mlčí https://legacy.blisty.cz/art/48053.html#sthash.08GINzZr.dpu

   Smazat
  6. 18:18

   Jooo, Čulíkovi Blisty :-D

   Smazat
  7. 17:08 Nezdá se vám, že průběh toho grafu u Ruska je skoro stejný, jako u nás? Až na období "progresivního" Jelcina, tam to šlo opravdu do háje. Jestli autokratické Rusko "stagnuje a neposunuje se ani o prd", tak jak je možné, že naše "svobodná a demokratická" společnost je na tom stejně? V některých obdobích dokonce hůř? Váš "důkaz" jako obvykle jen dokazuje, jaký jste blb.

   Smazat
  8. ad 17:08:moje pro tebe rada. Napiš komentátorovi 18:46 Buffer - hlupáčku.

   Smazat
  9. Jóóó Chujlostan - to je svrab, bída a neštovice! - https://www.youtube.com/watch?v=XMxbmbAZGwk

   Smazat
 6. Anonymní 17:08
  Chtěl jste napsat USA stagnuje,ale napsat že Rusko stagnuje Vám dělí radost.Jenomže,sankcemi proti Rusku stagnují další státy a možná i USA.

  OdpovědětSmazat
 7. Čerpáte údaje ze statistiky Světové banky.
  Jejich ukazatele jsou založeny na tvrdých datech, jako jsou skutečné daňové sazby a schválené právní předpisy, a jsou podrobeny interní a externí validaci.
  Tak že je nutno je brát s velkou rezervou,protože nezobrazují "živou skutečnost".
  Pokud autor hovoří o kleptokracii v Rusku,tak opomněl napsat,že vrcholu dosáhla za Jelcina s podporou USA.Naopak Putin ji pomalu k velké nelibosti USA odstraňoval.

  OdpovědětSmazat
 8. Průměrná mzda v přepočtu 14.000Kč, důchod 5.000Kč, minimální mzda 2.800Kč, ceny jako u nás.
  Tak o čem to tu kua točíte, vy proruští vymaštěnci? Vy buďte rádi že jste rádi a šoupejte raději nohama.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale my rádi nejsme ... co ty na to, trotlíku?

   Smazat
  2. Porovnej Rusko v 90. letech za Jelcina a dnešní Rusko za Putina ty sorosův ťunťo. Pak udělej to samý s ČR.

   Smazat
  3. Hlupáci se projeví často tím, že srovnávají nesrovnatelné. Pro případnou snahu o poučení připomenu, že v RF je dlouhodobě na vysoké úrovni v západní statistickou metodikou nepostiženém samozásobení a výměnnou ekonomikou (barterem) a sdílenou ekonomikou. V RF není tržní obchod cílem, ale pouze jedním z prostředků, jak uspokojit spotřební poptávku.

   Smazat
 9. Americke spiny jsou vsude,kde mohou nekomu stizit zivot ve svuj prospech...darmo kapitalismus by na dobro zasel !

  OdpovědětSmazat
 10. Tzv "putinomika" je založena na následujících principech: 1. zdrojová stabilita; 2. primárně národní orientace; 3. poctivý byznys; 4. důstojné pracovní a životní podmínky; 5. dodržování smluv a dohod. Těchto pět zásad je základem obnovy ekonomiky RF po jejím téměř totálním zničením za období počínaje Chruščovem a konče Jelcinem. Silný prezidentský systém umožňuje účinně bojovat s korporátními klany založenými na západním modelu ekonomiky založené na krátkodobé maximální výnosnosti a destruktivní konkurenci. "Putinomika je naopak založena na nedestruktivní soutěži a optimálním výběru nejúčinnějších variant ve státních podnicích pro společensky klíčové dodávky a subdodávky a na kreativní činnosti soukromé sféry při zajišťování veškeré doplňkové poptávky. Je doslova zázrak, že současný stav a vývoj ekonomiky RF je udržitelný a podložený klíčovou zdrojovou stabilitou, když se v konci devadesátých let ekonomika blížila zdrojově přetíženému chaosu s absolutní deziluzí populace. Dnešní populace RF je naopak motivována obrovzkými možnostmi, jež "putinomika" otevírá každému, kdo je chce při dodržování mravnosti a zákonů využít. Strategickou výhodou RF je potlačení reklamy na technologicky pokročilý vývoj a produkci, což umožňuje posilovat domácí suverenitu a v případě nutnosti prokázat obranyschopnost. Principem zahraničního obchodu je vzájemná vyváženost výhod a smluvní spolehlivost. V podmínkách zpolitizovaných sankcí je pak "putinomika" vysoce úspěšným adaptačním řízením s výsledkem akcelerace domácí produkce na základě aktivizace domácích zdrojů. Důsledný boj proti korupci a neprofesionalitě nese své ovoce v klesajícím objemu národohospodářských ztrát a celkové zadluženosti. V sociální oblasti je patrný postupně se lepšící stav, který za Jelcina hrozil sociálním kolapsem. To vše je důsledkem znalosti KSB a DVTŘ všude tam, kde jde o socioekonomické řízení v RF. Netřeba závěrem podotknout, že přesvědčit se o stavu ekonomiky v RF lze nejlépe přímou interakcí s RF (ekonomickou. kulturní, vědeckou či jakoukoli jinou spoluprací, protože kooperace znamená synergie, zatímco konkurence mnohdy plýtvání zdroji i negativními koefekty. RF je za podmínek udržitelného kvalitativního vývoje založeného "putinekonomikou" přirozený vzor pro jakoukoli jinou zemi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ...obrovskými... Omluva za překlep.

   Smazat
  2. 18:46 Opravdu brilantní a se znalostí věci. Jen houšť takových příspěvků.

   Smazat
  3. 18:57 fakt brilantni se znalostí jak vokecat to,co néni.Jen víc takových přispěvků.Za sebe moc děkuji,to už tu bylo,Rusky h**** je náš vzor,né?Jste zapoměl?

   Smazat
  4. 20:00
   Buffer popsal stav, vy jste vyštěkl .... co je hodnotnější? Pokud se západu nepodaří Rusko rozložit zevnitř a podrobit si jej, máme tu zemi s obrovskými zdroji, schopnou zvládnout i vyspělé technologie. Z pohledu budoucího vývoje a neustále omílané problematice udržitelného rozvoje je západ se svojí "tržní" ekonomikou na konci sil. Kdo to neví, dočká se .. časem.
   ABC

   Smazat
  5. 20:00 neděkuj. Na téhle diskusi jsi omylem, je mimo obálku tvých možností. Zkus třeba mimino.cz

   Smazat
  6. Ad Buffer - výborný, výstižný a podnětný komentář, dík.

   Smazat
  7. Tak proč jsou na tom jak sami přizávaj takhle:)) - https://www.youtube.com/watch?v=XMxbmbAZGwk

   Smazat
 11. S napětím a nedočkavě čekám kdy se tu objeví nějaká přiblblá konspirační teorie o zřícení ruského letadla. Američani? CIA? Izraelci?

  Tak se nenechte prosit a s chutí do toho, soudruzi :-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čekej dál sorosův kašpare. Napětí můžeš vybít přiměřenou masturbací.

   Smazat
  2. Svedci tvrdi,že letadlo vybuchlo ve vzduchu.

   Smazat
 12. Koukám na tržišti byla výplata pro jejich kuřbuřty...

  OdpovědětSmazat
 13. V česku je bordel ale neznám nikoho, kdo je,, ne zavodou,, aby chtěl žít v Rusku. Rusko je říše zla, kde obyčejný člověk nemá žádnou cenu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak zkus přečíst třeba tohle sorosův kašpare https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/201802076729191-cesko-hudba-bubnar-rusko/

   Smazat
  2. 19:11 - byl jsi vůbec někdy v Rusku, pitomo?

   Smazat
  3. Ad.9:11. A kdo ze "Západu" by chtěl žít v Česku? I České mozky houfně prchají, stovky lékařů a sestrer, vzdělávaných za peníze daňových poplatníků.... A pokud k nám přijde ze Západu někdo "pracovat" tak jako "dráb" nad českými otroky.

   Smazat
 14. Proboha už na toho chudáka nereagujte, jak říkám nekrmte troly, nebo se nám budou nekontrolovatelně množit, jak víme blbost je nakažlivá.

  OdpovědětSmazat
 15. Přeji Rusku jen to nejlepší skutečnost že nakupují zlaté rezervy dokazuje že jsou na tom dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! A ten Euroasijský hosp. model je OK varianta. Vivat Rusko! Zdar Putinovi!

   Smazat
 16. 4:34 Oxymoron! - http://iks2010.info/?p=40063

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.