Reklama

středa 21. února 2018

"Rozdělení syrského státu": Lavrov vyzval k uzavření americké "bezpečnostní zóny" v regionu al TanfuAnastázie Ivanová, Anastázie Rumjancová
21. 2. 2018       zdroj
Ruská strana ví o celé řadě faktů, jež vyvolávají pochybnosti o úmyslu USA bojovat proti teroristům skupiny Džabhat an-Nusry. Konstatoval to při zahájení diskusního klubu Valdaj ministr zahraničí RF Sergej Lavrov. Zdůraznil, že rétorika Spojených států o zachování celistvosti Sýrie musí být podepřena činy. Zejména je nutné uzavřít Američany vytvořenou takzvanou bezpečnostní zónu v oblasti al Tanfu, kde teroristé regenerují své síly. Podle expertů Washington již nemá v úmyslu v SAR bojovat, ale plánuje, že bude situaci kontrolovat: povede zprostředkovanou kampaň prostřednictvím svých spojenců v regionu. "Myslím, že úspěch syrského urovnání nezávisí na tom, co může ještě udělat Rusko, ale na tom, co ještě přestanou dělat Spojené státy, a udělaly by nejlíp, kdyby přestaly hrát velmi nebezpečnou hru, která povede k rozpadu syrského státu", soudí Lavrov.


Rusko se obává, že akce USA v Sýrii jsou zaměřeny na rozdělení země. Kromě toho má Moskva stále více pochybností o tom, že Spojenými státy vedená mezinárodní koalice je vážně připravena bojovat s teroristickou skupinou Džabhat an-Nusra. Sergej Lavrov to řekl ve svém projevu na mezinárodním diskusním klubu Valdaj "Rusko na Blízkém východě: hra na všech úrovních".

"Už jsem to říkal mnohokrát, zopakuji to ještě jednou: máme stále více a více faktů, které umožňují pochybovat o tom, že naši západní kolegové z koalice vedené USA jsou vážně připraveni bojovat s Džabhat an-Nusrou, nehledě na skutečnost, že je zahrnuta do všech rezolucí a je rozhodnutím Rady bezpečnosti teroristickou organizací", řekl ministr.

Teroristé podle něj nepřestávají s provokacemi. Zejména se pokračuje s ostřelováním obytných čtvrtí Damašku, pod údery se ocitá i ruské velvyslanectví a obchodní mise.

"Nicméně naši západní partneři z nějakého důvodu raději dělají povyk kolem dvou oblastí - Idlibu a Východní Guty, aniž by uvedli, co se tam děje. Důvody spočívají v provokacích, v ozbrojených provokacích Džabhat an-Nusry", zdůraznil Lavrov.

Hlava ministerstva zahraničí Ruska také uvedla, že humanitární mise OSN upozorňuje na situaci v Idlibu a Východní Gutě, ale zároveň ignoruje neschopnost USA zajistit bezpečnost humanitárních konvojů organizace do uprchlického tábora Rukban.

"Naši kolegové z OSN se z nějakého důvodu stydí mluvit o tom, že humanitární konvoje se nemohou dostat do této Spojenými státy kontrolované oblasti kvůli nedostatku záruk ze strany právě USA - máme takové informace. Místo toho se zaměřuje pozornost na humanitární situaci v Idlibu, Východní Gutě, přičemž se skrývá skutečnost, že akce, které syrská armáda vede v těchto oblastech, jsou zamířeny na Džabhat an-Nusru", konstatoval diplomat.
Zavřít "bezpečnostní zónu" v oblasti al Tanfu

Lavrov upozornil na USA vytvořenou "bezpečnostní zónu" v oblasti al Tanfu. Podle jeho názoru musí být tato zóna okamžitě uzavřena.

"Na čem jsme se nedomlouvali, to jsou jednostranné kroky, které Spojené státy podnikly, když vyhlásily oblast poblíž al Tanfu o poloměru 55 km za zónu svého vlivu", připomněl ministr a dodal, že hned vedle se nachází uprchlický tábor Rukban.

Uvnitř zóny v al Tanfu a v uprchlickém táboře, poznamenal Lavrov, se pravidelně nacházejí teroristé, kteří si tam regenerují síly - morální a psychické. Právě z těchto míst byly nejednou podniknuty útoky teroristů do jiných oblastí SAR.

"Tato zóna musí být okamžitě uzavřena a musí být zajištěn přístup humanitárních dodávek do tohoto uprchlického tábora", zdůraznil Sergej Lavrov.

Připomeňme, že hlava Generálního štábu Ruska Valerij Gerasimov již oznámil, že Ministerstvo obrany RF má k dispozici informace o výcviku teroristů na základně USA v Sýrii.

"Podle údajů kosmické a dalších druhů rozvědky se na ní (základně, RT) nacházejí oddíly teroristů. Vlastně se tam připravují", řekl.
Pokusy o rozdělení Sýrie

Úspěch urovnání syrského konfliktu podle názoru Sergeje Lavrova závisí na tom, jak brzy USA přestanou s pokusy o rozdělení Sýrie.

"Myslím, že úspěch syrského urovnání nezávisí na tom, co může ještě udělat Rusko, ale na tom, co ještě přestanou dělat Spojené státy, a udělaly by nejlíp, kdyby přestaly hrát velmi nebezpečnou hru, která povede k rozpadu syrského státu", soudí Lavrov.

Podle něj USA vytvářejí na jimi opečovávaných územích orgány moci, které jsou záměrně organizovány takovým způsobem, "aby neměly žádné spojení s Damaškem", což, jak ministr poznamenal, se může stát velmi vážným problémem z pohledu plnění požadavků Rady bezpečnosti OSN o zajištění suverenity a územní celistvosti Sýrie.

V souvislosti s tím potřebují ujišťování Ameriky o zachování celistvosti Sýrie, aby byla potvrzena činy, domnívá se hlava ministerstva zahraničí RF.

"Zdá se mně, že ujišťování amerických kolegů o tom, že jejich jediným cílem v Sýrii je boj proti DAEŠ a zachování územní celistvosti, potřebují potvrzení konkrétními činy", řekl Lavrov.

Zatím ale v akcích Washingtonu Moskva vidí pouze pokusy o rozdělení Sýrie.

"Nemůžeme nesledovat s obavami pokusy o rozdělení Sýrie. Tyto obavy vznikají při seznamování se s plány, které Spojené státy začínají realizovat na území hlavně na východ od Eufratu, na rozsáhlém území mezi touto řekou a vnějšími hranicemi Sýrie s Irákem a Tureckem", poznamenal ministr zahraničí.

V souvislosti s tím vyzval USA, aby si nezahrávaly s ohněm a vážily svá rozhodnutí s ohledem na dlouhodobé zájmy syrského lidu a všech národů v regionu.

"Bohužel, provokativní kroky, které USA učinily ... Přičemž zatahovaly do této své politiky na podrývání územní celistvosti SAR jednotky Strany demokratické unie. Je to kurdská organizace. Vedlo to k zostření vztahů s Tureckem - víte, co se nyní děje v Afrinu.

Ještě jednou vyzývám naše americké kolegy, aby si nezahrávali s ohněm a kontrolovali všechny své kroky v souladu s neodkladnými potřebami dnešní politické situace a na základě dlouhodobých zájmů syrského lidu v první řadě a všech národů v tomto regionu, včetně, samozřejmě, Kurdů, ať už jde o Sýrii, ať už jde o Irák, ať už jde o ostatní země v regionu", řekl diplomat.
Nová vlna intervence USA

Íránský ministr zahraničí Javad Zarif ve svém vystoupení na zasedání blízkovýchodní konference klubu Valdaj řekl, že Teherán a Moskva usilují o politické řešení konfliktu v SAR. Avšak podle něj začaly USA novou vlnu intervence v Sýrii.

"Na všech mezinárodních konferencích trváme na tom, že je v Sýrii možné pouze politické řešení. Doufám, že si konečně začínají uvědomovat tuto myšlenku po té, co teroristé utrpěli mohutnou porážku. Musíme začít realizovat politické řešení, ale vidíme novou vlnu okupace, zahraniční intervence, zejména ze strany USA", uvedl ministr zahraničí Íránu.

O skutečnosti, že Amerika brání procesu politického urovnání v SAR, hovořila také poradkyně syrského prezidenta Buseyna Shaabanová. Poznamenala, že Damašek bude všemožně těmto pokusům čelit.

Profesor katedry orientalistiky Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, íránista Sergej Družilovský předpokládá, že Spojené státy nechtějí bojovat v Sýrii vlastníma rukama, ale učiní tak s pomocí svých spojenců.

"USA budou pravděpodobně utlumovat svou činnost. Bojovat svýma rukama už nechtějí. Mají tam teď spolehlivé spojence v podobě Kurdů ...Syrská tragédie bude nejspíše trvat ještě dlouho. A Američané tam nechtějí uvíznout. Mají zkušenosti z války ve Vietnamu, v Afghánistánu. Budou postupně shazovat odpovědnost této války na samotné Syřany. Neuznali režim Asada, nebudou ho ani nadále akceptovat. A všechny ty síly, které jsou připraveny s Bašárem Asadem bojovat, jsou američtí spojenci", řekl v rozhovoru s RT.

Politolog nevylučuje, že Američané však zůstanou na svých základnách.

Je to afgánská verze. Vždyť (USA, RT) již dávno v Afghánistánu nebojují, ale sedí na svých základnách. Nicméně situaci tam kontrolují. Myslím, že něco podobného budou dělat v Sýrii posilováním svých vojenských základen a vyzbrojováním svých spojenců především v podobě syrských Kurdů", připustil Družilovský.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

20 komentářů :

 1. SS nikdy žádnou dohodu nedodržely.
  USA okupují Německo od války, zatímco Rus stačil z Česka odejít 2x.

  OdpovědětSmazat
 2. 17:19 To je klasika,jakmile uASS okupanti otevřenou tu lejnotlamu LŽOU!!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je fakt. Lžidočekista Putler lže kudy chodí! - http://iks2010.info/?p=133429

   Smazat
  2. 22.52 Tak nevím,ale žádného Putlera neznám.To je nějaký tvůj příbuzný???

   Smazat
  3. Tuten třetí tu! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D0%9B%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%BD-%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%BD-%D0%9F%D1%83%D1%82%D0%B8%D0%BD5.png

   Smazat
 3. Když se nepodařilo Sýrii USA zničit celou, tak musí aspoň pro sebe vykastrovat její nerostné bohatství, jen o to jde USA a militaristům z NATO.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V. V. Pjakin se s tím nemaže, to jak nyní Ušáci jednají v dané situaci bych použil jeho oblíbený výrok "Eto děbili". A o tom to je.

   Smazat
 4. Problém USA je ten, že někde sedět a zdůvodnit to kontrolou území znamená být financován za něco, co neexistuje. USA totiž již nic v Sýrii nekontrolují, protože ti, co tam jsou z USA, nejsou vládní zaměstnanci, ale převážně soukromí kontraktoři US Deep State, proti němuž Trump úspěšně bojuje.

  OdpovědětSmazat
 5. Nejsem diplomat ..čím víc se s hovnem maže,tím víc smrdí ,na co to Rusku bylo, považovat usa za své partnery v Sýrii ,když věděli ,že na ně hrajou levou?Nebo jim Lavrov s Putinem věřili?Nebo hrajou o čas?Pak se ale nemůžou divit,že se se schyluje k parcelaci,to já říkal už tehdá ,když tam amíci začali budovat základny a letiště,že to území nepustí,cožpak je několik desítek Kaliberů tak drahých? Pusťte je na ně a bude pořešíno...

  OdpovědětSmazat
 6. Lžiministr Lavrov mlčí o katastrofě která postihla brigádu "Vagner" ruských námezdních žoldnerů 7.února v Sýrii. V ten den při akci tamních povstalců proti těmto žoldnéřům dostali pomoc od amerických letců a na 200 těch žoldnérů bylo usmrceno. Když je tolik mrtvých z této ruské jednotky, kolik jich musí být ještě raněných, tázala se šéfka projektu "Gruz-200" právnička Jelena Vasiljeva. Ona má na starosti tam odvoz mrtvých těl ruských občanů padlých v Sýrii do Ruska. Pro vládní tiskoviny v Moskvě o tom mlčí, ale opoziční už to zveřejnily.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. a ktože na nich zaútočil ???? - a čím ????

   Smazat
  2. Dávno vyvráceno, vygume. Zkus si taky něco přečíst.

   Smazat
  3. Rád bych věděl, jak můžete adorovat vojenský zásah USA, které mají vlastní ozbrojené síly v rozporu s mezinárodním právem na území cizího státu, člena OSN, proti vojenským silám, které jsou vlastní tomuto státu, nebo tam pobývají na jeho vlastní vyžádání? Co jste to za demokrata?

   Smazat
  4. 9:06 Je to tak, vyvrácena jedna stovka, potvrzeny mnohé stovky putleroffských a aϟϟadovských hrdlořezců co tam zařvali za sen o židočekistickým ráji ...

   Smazat
  5. 7:36, 7:38 čtete v azbuce a rozumíte Rusky? Jste tak hloupý, že obtěžujete trapnou přezdívkou prezidenta Ruské Federace a nenávistným popisem legálního režimu SAR. Jak se chová třeba Sadská Arábie vás nezajímá, že?

   Smazat
  6. 8:46 Ty snad né? To ti styčný židočekista dává instrukce rovnou v jidiš, nebo co?:)))

   Smazat
  7. 16:52
   Česky jazyk dává Chazarovi zabrat,co?

   Smazat
  8. 23:43 Ten on k ničemu nepotřebuje, židočekisti mluví jen ruϟϟiš a jidiš! Možná ještě hebrew:)))

   Smazat
 7. 21:25
  Popsáno a ještě špatně.

  OdpovědětSmazat
 8. Každému normálnímu člověku je jasné že by měly usa odejít nemají tam co dělat jen kradou ropu a o nic jiného nejde.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.