Reklama

čtvrtek 22. února 2018

Rusko posílilo leteckou jednotku v Sýrii. Do Sýrie přiletěly i letouny Su-57

22. 2. 2018        zdroj a zdroj
Syrští aktivisté oznámili přílet dvou nejnovějších ruských stíhacích letounů páté generace Su-57 do republiky. Podle jejich informací přistála tato letadla 21. února na letecké základně Hmeymim. "Snímek byl pořízen při jejich přistávání v Hmeymim", upřesnil autor záběru, na němž jsou stíhačky zaznamenány. 21.února do Sýrie rovněž přiletěly čtyři stíhačky Su-35C a letoun dálkové radiolokační včasné výstrahy A-50U. Vedl je Tu-154. Trasa do blízkovýchodní republiky vedla nad vodami Kaspického moře a vzdušným prostorem Íránu a Iráku.


8. února náměstek ministra obrany Jurij Borisov oznámil, že armáda začala zkušební bojový provoz Su-57. "První etapa státních zkoušek byla završena", citovala jej agentura RIA Novosti. Jak psala Izvestija, zkušební bojový provoz znamená, že na nových stíhačkách se bude propracovávat taktika jejich bojového použití, v této fázi mají být však letadla převedena do Lipeckého leteckého střediska, kde se provádí rekvalifikace posádek.

V prosinci loňského roku provedl jeden z letounů Su-57, které byly dříve označovány jako T-50, první let s novým motorem a v lednu 2018 s novou výzbrojí. Na Ministerstvu průmyslu Ruska byl vyjádřen názor, že letové zkoušky stíhačky s novou pohonnou jednotkou budou trvat asi tři roky. Kontrakt na dodávku těchto letadel armádě zatím nebyl podepsán, ale očekává se, že k tomu dojde v roce 2018 a že první dávka bude zahrnovat letku 12 letounů.

Su-57 je první ruská stíhačka páté generace. Stroj je vyzbrojen 30-ti milimetrovým automatickým dělem, může nést střely "vzduch-vzduch" a "vzduch-země" a také různé bomby.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

53 komentářů :

 1. Přes to, že je to asi strašná zbraň, má to dokonalý vzhled. Je to krásné letadlo, podobné letu ptáka.

  OdpovědětSmazat
 2. Omlouvám se, že píšu mimo téma, ale potřeboval bych odkaz na články Erika Besta, kde se kriticky opírá do někoho jiného, než do pana Babiše. Věřím, že to není zástupce kavárny na NR a že to myslí upřímněji, než Standa Gross.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Best tu zastupuje zájmy CIA, něco jako honorární konzul CIA v ČR

   Smazat
  2. 0:29 děkuji za vysvětlení, on politologům dneska platí jenom Soroš a pan Best na pracovním úřadě asi nic nedostane.

   Smazat
  3. Best a CIA?????? Are'u kidding?

   To si už neumíte vymyslet větší kravinu?

   Smazat
  4. 23:30 Dlouhodobě sleduji jeho krátké výborné postřehy. Mám ho zařazeného v kategorii "nezávislý, důvěryhodný". Tedy skoro tamtéž jako Putina.
   Jistěže, pokud se někdo z nich pozděj prozradí, že to nemyslí s veřejností upřímně, bude to spíš Best než Putin.

   Doporučuji Vám přihlásit se na adrese:
   http://www.fsfinalword.cz/?page=odebirat&utm_source=utm_source=newsletter&utm_medium=utm_medium=e-mail&utm_campaign=utm_campaign=final_word

   A sledovat častěj, a asi budete překvapen. Děda.

   Smazat
  5. "...vymyslet větší kravinu?" - Je to Vocílka. (Ale toho vymyslel už J.K.Tyl. Z Besta na kousky rozkrájenýho, byste (Besta) taky zase jen poctivce poctivýho, podél i
   na štorc(!), sestavili! Vocílka hadr.

   Smazat
 3. Potřebuji otestovat F-22 jak jsou s tou neviditelnosti ve skutečnosti.Vypadá to tak ,že SU-57 do Sýrie poslali včas aby pomocí SU-35S vystrnadily všechny letouny Amické koalice ze Sýrie

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte, jsem oběť socialistického školství a když napíšete vystrnadil"y", to myslíte jako nějaké ženy vystrnadily?? Já si řeknu "oni" vystrnadili a píšu "i". Já se můžu posrat smíchy, když čtu "ahoj chlapy".

   Smazat
  2. Pyco pytoma

   Smazat
  3. Do češtiny se lze snadno zamotat, "aby SU-35S vystrnadily..." by bylo správně; ale máte pravdu, je to hrubka; autor píše správně "poslali včas" (tedy nikoliv jen ženy), pak zakopne - "ty SU... ", no holt stane se; asi, pokud by provedl kontrolu, by chybu opravil; je to ale celkem nepodstatné, obsah jeho sdělení je zajímavější. Mimochodem - "Já se můžu posrat smíchy, když čtu "ahoj chlapy"". Co když mají erekci/y? (y - priapismus) :-)

   Smazat
  4. 0:30 Zřejmě předpokládáte, že nevyřčeným podmětem jsou "Rusové". Ale řeč je jen o letounech SU-57 a SU-35S. "Ony" letouny. Letoun - rod mužský, NEŽIVOTNÝ, vzor HRAD. Určitě vám nepřijde správné "hrady padli", proto nemůže být ani "(letouny) vystrnadili".

   Smazat
  5. Nač se hádat pro češtinu, je to v podstatě mrtvý jazyk. Je úplně jedno, jak se co píše, zanedlouho se česky nebude psát ani mluvit nikde. Mládež už na to odpověď dala, většina sice končí humanitní studia, ale gramatiku a slovní zásobu nemají.

   Základním předpokladem úspěchu je angličtina a nejlépe ještě němčina.

   Smazat
  6. 5:56
   Ty neumiš češtinu,tak zvracíš dokola ty kolaborantská havlozdrápanino!

   Smazat
  7. Děcka v ZŠ vědí, po neživotném podstatném jméně se píše na konci slovesa y. Nechovejte se v č.j. někteří stejně trapně, jak známý profesor, astrolog nebo herec v politice a např. letadla nesrovnávejte s životným mužským vzorem. Mlčeti zlato! Jinak vždy budu fandit slabšímu, ale hlavně slušnějšímu a SS to rozhodně nejsou. Karel z Plzně

   Smazat
  8. I já jsem absolvoval ještě za socialismu gymnázium v Bohumíně a na češtinu a němčinu jsme měli Pana profesora Balajku, který nás skutečně hodně naučil a tak se musím přiznat že i já někdy trpím při čtení příspěvků, kdy rozdíl mezi I a Y, rozdíl mezi S a Z je pro pisatele nebetyčný problém. A pořád si pamatuji slova Pana profesora, který říkal : "První dojem uděláte svým psaným projevem". Zlatá slova, Pane profesore, František (Byl to opravdu Pan profesor s velkým P)

   Smazat
  9. 5:56 Pletete si pojem gramatika a pravopis. Gramatika je tvarosloví, které v mateřštině nedělá nikomu potíže. To je problém při výuce cizího jazyka. Pravopis již problém dneska dělá a to i maturantům. Pro 7:24 dáváme-li už veřejnou lekci z pravopisu českého jazyka, užívejme alespoň správnou terminologii. Takže NE "po neživotném podstatném jméně se píše na konci slovesa Y." Co to je? Snad "Je-li PODMĚT rodu mužského neživotného, píšeme v příčestí minulém tvrdé Y." Tedy takhle jsme se to asi v páté třídě ZŠ učili. (Myslím tím nás dospělé, kteří teď u počítačů sedíme a lkáme.)

   Smazat
  10. Potíže všemožné v této špičkové oblasti mají všichni. Důležitý je ale konečný výsledek, na nebi, ve střetech v krizových situacích. To už začíná být trochu vidět v Sýrii, a asi uvidíme víc.

   Jedna věc je špičkovost, jiná množství.
   Ale i tyto kategorie spolu souvisí.
   A ještě jinak, kdo nechce dobývat celý svět, řeší jen svou obranu, nepotřebuje násobnou početní převahu. Kvalitu ano. Děda.

   Smazat
  11. Sice to nedělám často ale věta: SU-57 do Sýrie poslali včas aby pomocí SU-35S vystrnadily...
   Je to takhle: (Oni) SU-57 do Sýrie poslali, aby včas pomocí (koho?, čeho?) SU-35S (oni) vystrnadili...

   Slovo "vystrnadili" má být s měkkým "i" protože jeho podmět jsou Oni, letadlo SU-35S je předmět, to nemá na "i" na konci slova vystrnadili vliv. A nebo ještě jinak vystrnaďovat budou ONI a vezmou s na tentokrát SU-35S.

   Tak asi tak!

   Smazat
  12. 6:32 Tak si všímám - ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... snad ho budeš záhy následovat!

   Smazat
 4. Odpovědi
  1. 3:05 Amíci si myslí, že to "trochu" létat umí:
   https://www.youtube.com/watch?v=cKsFaZsOR-E

   Smazat
  2. Správná otázka. Zásadním nedostatkem těchto letadel jsou motory. Je vůbec zázrak, že doletěly až na místo, protože jeden z prvních vyrobených kusů jim nedávno spadl. První prototypy padaly jako zralé hrušky skoro všechny. Značná část je vyráběna na Ukrajině, v podstatě všechny zásadní dílce. Taktéž technologii stealth Rusové nezvládli, je to jen jakože stealth. 80% elektroniky, celé subbloky, jsou dodávány převážně z Indie a světe div se, z USA. Indie dodává celé konstrukční díly, včetně software pro celou avioniku i zbraňové systémy. Tahle oblast je pro Rusy stále Terra Incognita. Nikdo nevěří, že to bude lítat, to je jen předvolební tah.

   Smazat
  3. To by nemohlo létat ani SU -35S ,vždyt tam mají zatím jejich motory.Třeba mají už v sobě nové motory.A to ti Rusové nebudou vykládat když jdou s SU-57 do boje.Ta nejistota to je věc co bude Amíky hodně žrát co to letadlo vlastně bude umět a co vlastně zlikviduje F-22.Ted F-22 neochrání jejich stealh ,když budou mít stejného protivníka a já předpokládám mnohem vyspělejšího.

   Smazat
  4. Proč by nelétaly ,nebyly vyrobeny v ušácku.

   Smazat
  5. Dělaly se jakože předváděčky s tímto letadlem. Drtivá většina záběrů byla z trikoveho studia. Od té doby, co Ukrajinci odmítli dodávat turbíny, celý projekt PAK FA je pasé. Stejně tak motory do ostatních "sůček" jsou ukrajinské provenience a opravují se remontáží dílců z jedněch letadel do druhých, čímž se počty flotily zkracují. Dokonce i drak letadla se nakonec vyrobil v Číně, protože z Ruska utekla většina specialistů na vysokotechnologické zpracování titanu a kompozitních materiálů. Za vše platí zlatem. U Indie mají sekeru za nedodání Su-57, kterou Indie požaduje vyplatit ve zlatě, jak zněla dohoda. RF a Indie vyvíjeli PAK FA společně a Indie do toho vrazila nejen hromadu prostředků, ale i know-how. Stejně tak i samotný drak letadla není dílem KK Suchoj, ale čínské státní korporátky, kde funguje spousta konstruktérů právě ze Suchoje. Tento marasmus započal koncem 80.let, urychlil v 90.letech a v podstatě dodneška se Putinovi podařil propad jen zbrzdit ne zastavit.

   Smazat
  6. Posláním strojů Su-57 Rusové testují svoji novou techniku. Je jedno, kolik kusů létá a odkud mají motory. Důležitější je test. Letou včasného varování pak napovídá, že se chystají na střet s vyspělými letectvy v oblasti (Izrael, USA).

   Smazat
  7. 8:43 :..Dokonce i drak letadla se nakonec vyrobil v Číně..." rád se dozvídám jak se draci sami sebou vyrábějí v Číně. Není nad to, být natolik kvalitně informován jak autor 8:48. Pracuje zdarma a když, tak pro koho?

   Smazat
  8. Pro 6:08, 8:43, 11:10 ha ha ha ha ha. Už jste nám tu moc chyběl, pilote!

   Smazat
  9. Ty vole, toť je síla.
   Ukrajinské motory, Čínští draci a další píčoviny, to už je na přezkum svéprávnosti.

   Smazat
  10. 17:40 potahu a nosné konstrukci letadla se říká " drak".
   Tu single version vyrábí Ozar facility vlastněný indickou Hindustan Aeronautics Ltd (HAL) aerospace and defense company a ta je v Syrii. Su57 není hrozbou pro moderní západní stroje. Pro hodně lidí je toto letadlo zklamáním. Nemá v podstatě stealth technologii a může být kdykoliv zasaženo. Nasadit ho do horkého boje v současné Sýrii je nesmírné riziko. Ale volby...
   Su57 není letadlem 5. generace a ani zdaleka se nepřiblíží F22 Raptor, který již testuje 6. generaci. Indie vyrobí svou verzi "PAK FA" i se stealth technologií.

   Smazat
  11. 20:28 čemu se v letecké technice říká "drak" tady nikdo nezpochybňuje. "se" vyrábí je ovšem hovadina, když, tak "je vyráběn", což ovšem a zajisté nechápete. Vaše informovanost ukazuje na bezprostřední kontakt s výzvědnými silami USA, nejméně GB, takže vám je zřejmě bližší angličtina, že?

   Smazat
  12. 21:55, slovíčkaření, nedostatek argumentů a neschopnost vyhledat informace. Možná máte problémy s chápáním. S tou výzvědnou službou jste to zazdil.
   Kdoví, jak to bude se stealth technologií, ozývají se hlasy, jestli to není slepá ulička, protože poměr mezi náklady a zvyšováním efektivity "stealth" začínají rapidně narůstat.

   Smazat
  13. 7:30 evidentní neschopnost využívat možností mateřského jazyka naznačuje, že ani ostatní intelektuální schopnosti nebudou příliš rozvinuty. O skutečné informační hodnotě, technických a dalších údajů, které lze nacházet na internetu lze co chvíli s úspěchem pochybovat. Proto ten odkaz na informace pořízené výzvědnými službami. K technologii stealth se rozepisovat nebudu právě proto, že v oboru radiolokace, zejména pasivní, jsem pracoval víc jak 30 let.

   Smazat
  14. 9:04, mlžná perspektiva "stealth" - proto jsem napsal ten druhý odstavec, asi jste nedočetl.

   Stručnou definicí pojmu "drak letadla" jsem vzdělal prosté posměváčky, co mají problém třeba s Wiki.

   Ostatní je vaše slovíčkaření. Prostudujte si peripetie projektu PAKFA, kdo a jak se na tom podílel, kdo to financoval.

   Smazat
  15. 11:23 nepřehlédnul jsem a chápu, že stealth vlastnoti mají smysl potud, pokud protistrana není schopna realizované, resp. realizovatelné technoligie svými pátracími prostředky překonat. Fysikální zákony například umožňují pouhou změnou opakovacích kmitočtů měnit rozlišovací schopnost aktivního radiolokátoru (který se ovšem prozrazuje), soudobá technika nemá problém pracovat ve spektru kmitočtů či směrovat nepohyblivé antény ve větším počtu, kombinovat tuto techniku s pasivním sledováním vyzařování elektroniky, tepelného vyzařování,, elstatických poměrů, popř. využít i „hluk pozadí“. Skutečnou složitostí pak je dostatečně rychlé zpracování všech těchto vstupů tak, aby výstupem byla spolehlivá informace o zájmovém objektu nejen co do polohy, ale i typu, trajektorie a z toho odvozených možností dalších operačních manévrů, výpočtu hmotnosti, výzbroje, množství paliva atd. atd. Za jistých okolností tedy může být určité steath řešení zcela překonanou zbytečností za nemalou cenu, mnohdy i na úkor aerodynamických vlastností objektu. V bojovém užití je jednoznačně rozhodující dosah těchto prostředků a tomu odpovídající výzbroj. O těchto parametrech se ve Wikipedii ani jinde na internetu nic spolehlivého nedočtete. Ani v anglině, ani v azbuce. Jak potom tady machrovat?

   Smazat
 5. Na okupovaném území v Sýrii Američany to bude pěkně smrdět !

  OdpovědětSmazat
 6. Na obr. není však Su-57, atk jejich nasazení není potvrzeno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nebude nasazen, jen se testuje. A asi ani nikdy nebude, ale blíží se volby. Jinak F33 a F35 taky nejsou nějak masově nasazovány. Nejhlavnější důvod u všech je hlavně cena. Su57 ani žádné jiné ruské letadlo se svými komplexními schopnostmi ani náhodou nepřiblíží k výrobkům USA. Zaostává dokonce i za Čínou a Francií.

   Smazat
  2. 8:49 Kde jste podobné hlouposti četl nebo slyšel ? Prozraďte nám váš zdroj... Děkuji.

   Smazat
  3. 8:49 Znáte bajku "O lišce a hroznech"?
   Liška vidí krásné hrozny. Chtěla by je, jenže na ně nedosáhne. A tak odchází, brumlajíc si pod vousy: "Jsou nezralé!".

   Vy jste také takový lišák. Stejně průhledný, stejně směšný. Psychologicky vzato, používáte takzvanou metodu racionalizace. Je to metoda pro léčení pošramoceného sebevědomí. Tak se jí držte, když vám pomáhá.

   Smazat
  4. 15:32, 9:51 neumíte vyhledat? Na netu jsou kvanta leteckých magazínů, kde je vše popsáno.

   Smazat
  5. 7:19 Bajka neplatí jen pro vás, ale hlavně pro autory v oněch magazínech. Na netu najdete i kvanta informací, které dokazují, že ty "hrozny" jsou skvělé. Třeba autentické záběry diváků z exibicí, které rozhodně nejsou z trikového studia, jak tvdíte vy. Vy prostě věříte "liškám", já víc věřím "vinařům".

   Smazat
 7. 8:49
  Slabota....ani jako fór to není k zaslání.

  OdpovědětSmazat
 8. Nejlépe se letadlo otestuje v boji proti Syrským záškodníkům.

  OdpovědětSmazat
 9. Havloidiot sepisuje havlobláboly že záhrobí!?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ty nesepisuješ, Putlerův pšouku, ty jen smrdíš! Na litery tvůj puch konvertuje kágebácká mašinka:)))

   Smazat
 10. 8:49 A co tam máš ještě, synku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale snaží se hošík, to jo. Mění "jandovci" taktiku. Vypadat rádoby odborně, a hned nenadávat. Ale zrádného zmetka stejně lze poznat na "sto honů". Mimochodem, podle zahraničních článků (nikoliv ruských) už teď splehlivě stačí na slavné F22 a F 35 poslední verze SU 35. Nejen že jsou SU 35 rychlejší a v přímém boji obratnější, ale díky nejmodernějšímu přístrojovému vybavení "vidí" protivníka podstatně dřív. Neviditelné nejsou americké předražené šroty ani omylem.

   Smazat
  2. 14:52, jste úplně vedle. O letových schopnostech "sůček" nikdo nepochybuje. Záleží samozřejmě také na schopnostech pilota, a pokud Rus neblbne, má velmi dobré výsledky. Jenže právě ve špičkových technologiích v avionice, ochranných a zbraňových systémech jsou na štíru, a ani omylem se jakákoli verze Su35 nemůže rovnat Raptoru. Ani omylem. Mluvit o Raptoru jako o šrotu je znakem naprosté neznalosti věci. Mimochodem F22 během cvičení v USA "rozsekal" letku F16 a F18, aniž by tito stihli "vystřelit". Raptor je unikátní stroj, i když smrtící a vyvíjí se nové verze.

   Jak tomu bude u Su57, uvidíme. Ještě se o nich nic neví, ale jejich stealth schopnosti jsou už lehce otestovány a nejsou bůhvíjaké. Je otázkou, jestli to je bezpodmínečně nutné. V každém případě letadlo je rozhodně levnější než americké, jenže to neuchrání mnohem cennější subjekt - špičkového pilota.

   Smazat
 11. Potvrzení přítomnosti SU-57 v Sýrii :

  https://cz.sputniknews.com/svet/201802236841237-pentagon-su57-syrie/

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.