Reklama

středa 21. února 2018

Tábor v Letech a jak to bylo dál...

Jiří Baťa
21. 2. 2018
Kolem tábora v Letech u Písku se toho v poslední době napsalo velice moc, avšak téměř v každém podání se vyskytovaly značné nepřesnosti o samé podstatě tohoto tábora. Velký vnos do takřka mystifikujících informacích vnesli sami představitelé romské entity, s hrou na city co nejtragičtěji a vykreslit utrpení svých soukmenovců a rodinných příslušníků co nejčernějšími tragickými barvami. Chtěli tím zřejmě umocnit a zdůraznit požadavky na uznání tábora v Letech za tábor, ve kterém měl být páchán holocaust, v němž hlavní obětí byli občané cikánského původu.

Chtěli také dodat táboru charakter koncentračního tábora, aby tím ještě více zdůraznili utrpení z páchané genocidy na jejich soukmenovcích. Jak se však ukazuje, ne všechno je pravda, ne všechno je tak, jak oni uvádí a také ne vše svědčí v jejich prospěch.

Kauzu tábora v Letech však využili i politici KDU-ČSL, TOP 09, STAN, Piráti a další, kteří ji využívají k politickým a populistickým cílům, když se snaží znemožnit a potažmo obvinit své kolegy, poslance Okamuru a Roznera z něčeho, co má charakter nechtěně rozšlápnuté hračky. S falešnou, profláknutou loajalitou k romským občanům k tragickým událostem v táboře, se pokrytecky domáhají trestně právního postihu poslanců SPD, kteří ač o táboru v Letech de facto řekli pravdu, možná ne šťastně formulovanou, nicméně výroky jsou považovány za skandální ve smyslu popírání holocaustu resp. lživé tvrzení, že tábor Lety nebyl koncentrační tábor. Jak expertíza ukazuje, oba páni poslanci mají de facto pravdu.

Na internetu se totiž objevila nová fakta o táboře v Letech. Tato fakta pochází z dokumentu, objasňující jeho charakterové pozadí. tj., že šlo v první řadě o sběrný, později pracovní a nakonec internační tábor v Letech. Jedná se o expertizu Ústavu pro soudobé dějiny při Akademii věd České republiky, pocházející z roku 2006. Z expertizy jsou patrné i další skutečnosti, jako např., že pojem koncentrační tábor nelze v případě Letů použít, protože v rámci nacistických represivních zařízení představuje tento termín přesně definovanou kategorii, kterou tábor v Letech nenaplňuje. Znamená to, že vyjádření pana poslance M. Roznera o tom, že tábor byl neexistující pseudokoncentrák bylo pravdivé a útok na jeho osobu byl (a dosud je) naprosto neopodstatněný.

Pokud jde o výrok pana poslance Okamury, že tábor v Letech nebyl oplocený, tak ten lze považovat za natolik malicherný a nepodstatný, že útok na jeho osobu je pouze projevem snahy jej politicky diskreditovat, dehonestovat s cílem poškodit stranu SPD, jejíž program je pro jisté politické kruhy naprosto nepřijatelný.

Neméně zajímavé je zjištění, že k 2. září 1940 tábor evidoval celkem 166 internovaných, z nichž bylo podle historiků pouze 11 romské etnicity, přesněji řečeno na tehdejší poměry jen 11 občanů cikánského původu. Navíc, v následujícím období podle zprávy z expertízy, fakticky až do konce existence kárného pracovního tábora tvořili cikáni (dnes Romové) v táboře v Letech nepatrnou menšinu. Od podzimu 1941 kárný pracovní tábor v Letech začal sloužit k tzv. preventivnímu potírání kriminality, což dalo základ vzniku tzv. „cikánského tábora“ , ke kterému došlo během 2. stanného práva po atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. V té době se již plně projevil rasový přístup k cikánskému (romskému) obyvatelstvu. Podle nových pravidel diktovaných z Říše měli být do tábora dodáváni cikáni a jejich rodinní příslušníci.

Podle nepotvrzených údajů mělo táborem v Letech projít celkem 1 308 občanů-cikánů, z nichž podle nepotvrzených údajů, mělo v rámci genocidy zahynout 327 mužů, žen i dětí. Tyto oběti však nebyly oběťmi tábora v Letech, ale následně oběťmi v koncentračním táboře v Osvětimi, kam byli z tábora v Letech transportováni. V samotném táboře v Letech se nestal obětí ani jediný vězeň, který by zahynul rukou dozorců tábora, ale pouze jako oběti fyzického vyčerpání, ale hlavně v důsledku šířícího se a neléčeného tyfu.

Pomineme-li další fakta a skutečnosti, které se podle expertízy váží k táboru v Letech, pak největší, naprosto irelevantní a neopodstatněný rozruch způsobili sami představitelé Romské komunity v čele s panem Růžičkou, předsedou Výboru pro odškodnění romského holocaustu ke kterému se s falešnou loajalitou podpory přidali někteří politici, včetně čestného předsedy TOP 09 Schwarzenberga, který na oba poslance SPD podává trestní oznámení. Nařčení všech zainteresovaných politiků, že pánové Okamura a Rozner z SPD se dopustili popírání holocaustu, resp. genocidy v táboře v Letech lze považovat za pomluvu, osočování a šikanu.

Není pochyb o tom, že trestní oznámení na oba poslance ze strany pana Schwarzenberga, případně jiných subjektů, bude jako zcela nedůvodné zastaveno. Nebylo by od věci, kdyby autoři osočování a pomluv poslanců Okamury a Roznera se veřejně omluvili, naopak aby oba poslanci na ty, kteří je pomlouvali a šikanovali, sami podali trestní oznámení. Stejně tak by se asi měl panu Okamurovi omluvit pan Růžička, neboť jeho tvrzení, že pan Okamura popírá holokaust, resp. genocidu v táboře v Letech není pravdivé a nemá žádné opodstatnění. Pan Okamura se svým v podstatě nic neříkajícím vyjádřením o neoploceném táboře ani slovem nezmínil otázku holocaustu, natož aby jeho existenci nějakým způsobem popíral.

Naopak v jednání pana Růžičky lze spatřovat snahu se populisticky zviditelnit, dosáhnout toho, že tábor v Letech byl skutečně táborem koncentračním, ve kterém měl být páchán holokaust a genocida na cikánských občanech navzdory tomu, že expertíza tuto skutečnost nepotvrdila. V neposlední řadě je také evidentní snaha dosáhnout finančního odškodnění, které pan Růžička požaduje jako satisfakci za utrpení a oběti jeho soukmenovců a příbuzných v táboře Lety.

Pokud se dnes připomíná poněkud složitá existence tábora v Letech, nesnižuje se tím utrpení a obětí jen cikánských občanů, ale de facto všech, kteří z jakýchkoliv důvodů byli internováni v táboře v Letech. Tvrzení, že tábor v Letech byl místem holocaustu a koncentrákem je, vzhledem k dostatečně prokazatelným faktům, již za hranou relevantního chápání existence tohoto tábora. Ti, kteří zastávají a prosazují tento názor, úmyslně ignorují fakta s cílem někoho politicky poškodit, případně toho využít ke svému prospěchu. Je to typické pro havloidy z řad lidovců, topkařů, stanařů a dalších, např. i představitelů romského etnika, kteří na úkor morálky a k svému prospěchu tak tvrdošíjně prosazují svou „Pravdu a lásku a brojí proti všem lžím a nenávistem“!

54 komentářů :

 1. Ano pane Baťo je to causa globálních slouhů na poškození SPD.

  OdpovědětVymazat
 2. Určitě si to přečtou naše politicko-intelektuální elity,
  jako př. ÚS Rychetský, min. spravedlnosti Pelikán,
  úst. pravník Kysela a další...

  OdpovědětVymazat
 3. Pane Bato,vy nedate pokoj,nedate !!

  OdpovědětVymazat
 4. Tenže on je tady "malý" problém. a to v tom, že ti co tvrdí, že v Letech byl koncentrační tábor, tak vlastní blbostí odvozují, že český národ se AKTIVNĚ!!! podílel na romském holokaustu, protože vedení tábora bylo čistě v českých rukách.
  Což samozřejmě není pravda a Českou republiku ve světě toto tvrzení poškozuje.
  Paradoxem je že sami Němci zakázali v prostoru Protektorátu budovat koncentrační tábory.
  O tomto faktu "naši" politici evidentně nemají ani tušení. Protože, kdyby tento fakt znali, tak by nemohli tvrdit, že v Letech byl koncentrák.
  A na závěr jedna perlička, ten Růžička , co nám tak srceryvně vyprávěl o těch hrůzách, co se tam děly, mimo jiné zmíníl, že jim nedávali dost uhlí na topení, takže ženské musely chodit na dřevo do lesa, jen jaksi nezmínil , zda chodili bránou a nebo to braly zkratkou dírou v plotu. A nejlepší je, že se ten "pamětník" narodil až po válce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud překrucují pravdu a snaží se pošpinit naši republiku, tak to jsou vlastizrádci a ve válce by šli ke zdi. Jsou to morální křiváci a šmejdi. Vzpomínáte jak to vypadalo v Matiční ulici? Jak ti všichni šmejdi řvali, že je cikánům ubližováno, dneska o tom neštěkne ani pes a zase řvou o Letech aby mohli napadat Okamuru. Je tohle normální? Už si tady fakt připadám jak v Kocourkově. Jenže díky jejich blbosti jim to zase nevyjde, naštěstí máme Zemana presidentem a to je pojistka i kdyby se zbláznili a oni to vědí a proto takhle vyvádějí. Už moc dlouho nebudou...

   Vymazat
  2. Že nepíší o USA lágr Guantanámo a o Izraelském pásmu Gazy! Tyto koncentrační tábory jsou střeženy podstatně silněji, než pracovní táboreček v Letech... Odkud NĚMCI nařídili odvoz nepřizpůsobivých MIMO ÚZEMÍ PROTEKTORÁTU BuM... V období, kdy Němci vyvraždili Lidice(muže včetně faráře) a děti a ženy odvezli do skutečných koncentračních táborů - mimo území protektorátu, kdy Němci vraždili Čechy v Pečkárně (sekyrárna), v Kobylisích (střelnice), v německých koncentrácích v Rakousku, v Německu, v Generálním gouvernementu na území (dočasně) Němci okupovaném...

   Tak ať cizáci a ZRÁDCI DĚLAJÍCÍ DO NAŠEHO HNÍZDA kvůli vymyšlené kauze NEPRUDÍ!

   Vymazat
 5. Pro koho pracovali? Či byly ty lesy ve kterých likvidovali polomy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 23:22 - rád bych věděl jestli jím taťulda zechcanýho feudála za práci zaplatil
   Vaska

   Vymazat
  2. Prý jsou Lety 5 km od Orlíka, takže proč se jim říká Lety u Písku, který je 50 km, ví bůh. Kromě toho se taky říká, že ten prasečák vadil ani ne tak Romům, jako spíše majitelům Orlíku, ale to určitě není pravda.

   Vymazat
  3. Prasečák je na návětrné straně Letského memoriálního centra i zámku Orlík. U památníku smrdí opravdu hodně, na zámku jsem nebyl.Takže co píše 8:04 bude asi pravda. Olin

   Vymazat
  4. V Košicích na Luníku, v romských osadách a jistě i v jiných lokalitách to také zrovna nevoní.

   Na vsi bývaly chlévy a stáje v každém statku a HNOJIŠTĚ, ZLATÝ DŮL SEDLÁKA, SE PYŠNILO V CENTRU STATKU... "vonělo" vůní venkovského domova.

   Vymazat
 6. Za prokteratu se tomu rikalo pracovni tabor.Dnes se tomu rika verejne prace.

  OdpovědětVymazat
 7. Pane Baťo, shrnul jste "případ Lety" velice správně. Jen bych z té expertní zprávy zmínil i tabulku s přehledem, jaké bylo složení vězňů vzhledem k jejich "nevinnosti". Ve zprávě samotné pak chybí údaj, sdělený nedávno v ČT historikem, že z tábora uprchlo během jeho existence 25% vězňů. K tomu posledních 200 vězňů bylo propuštěno na svobodu při ukončení činnosti tábora v roce 1943, po likvidaci epidemie tyfu. A to už byl tábor čistě rómský. Což také vylučuje, že šlo o "koncentrák".

  OdpovědětVymazat
 8. Dneska Pithart se navezl do prez. Beneše. Doted jsem si Pitharta vážil za to jak zmáčkl Castra a osvobodil ty dva rukojmí na Kubě nebo za svrhnutí totality v r. 1989, tímhle ale mě donutil přehodnotot na něj stanovisko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 2:35 To ale máte hóóódně dlouhé vedení. Jestli Pithart u nás "svrhával totalitu", kdo jí svrhával v ostatních zemích RVHP? Pithart se jen spolu s dalšími "zasloužilými" vyčůránky včas přifařil k tomu, co udělal Gorbačov. Nebo si snad myslíte, že by bez Pitharta tady dodnes byla ČSSR?

   Vymazat
  2. Pithart je exemplární křivák. Pod pseudonymem Podiven (spolu s dalšími dvěma osobami) psal pamflety placené Landsmanschaftem o českých dějinách pomlouvající český národ. To by mu nemělo být zapometo.

   Vymazat
  3. Kdyby za SSSR nepodepsal Gorbačov bezpodmínečnou kapitulaci,tak žádných pithartů nebylo.

   Vymazat
  4. Pithart že zmáčkl Castra??? Takový pytel sraček a zvládl člověka, co vedl partyzány v horách? Jak Vás tohle mohlo vůbec napadnout? Jémine, já si až dosud myslel, že si je vybrečel a bůhví, co mu za to musel slíbit.
   Jinak věčná škoda, že si je tam Comandatore ty dva blbce pár let nenechal. Našim lhářům by to náramně zvedlo morálku.

   Vymazat
 9. Proti cikánům jsem nikdy nic neměl, ale ted´už mě opravdu začínají sr...t. To jsou tak pitomí, že se nechají vmanipulovat do hry Schwarzenberga?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejsou pitomí, jenže to jde mimo ně, ti mají dnes jiné starosti.
   Do toho je VMANIPULOVALI politici, a to ze dvou důvodů: Navenek chtějí ukázat"solidaritu" s Romy a za druhé je to páka, jak znemožnit "konkurenční" politiky, kteří na rozdíl od kritiků naji jasnější a konkretnější cíle.

   Vymazat
 10. Pan Pithart má zcela zřejmě amnésii a je tzv. skafandrový převlékač. Z přednášejícího marxismus se stal politickým sluhou církve a podle vzoru Franty z Vatikánu i vítačem. Pěkný výlupek ten "stavitel dvojdomků"...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně stačilo, co psal jako Podiven za protičeské pavědecké pamflety. Pithart je hajzlík.

   Vymazat
 11. Pithard byl poslusny komunista a jak jdou casem jednotlive temy,vsude je ohebnej,prispusobivej,jednoduse privarit se tam,kde to sype.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyjádření pana Pitharta je v článku:

   https://www.novinky.cz/domaci/141304-spisovatel-rodice-schwarzenberga-vyuzivali-pracovniky-z-letu.html

   Vymazat
 12. "cikáni" sú v tom nevinne, podobne gayovia a podobné elementy - ale tí čo o tom píšu, rečnia a šíria bludy, tak o nich sa nehovorí nič ... a ani o tých ktorí im to nakazujú

  OdpovědětVymazat
 13. Odstraní se vepřín za půl miliony, postaví se monument. Bude to pietní místo pro tisíce dnešních cikánů, kteří tam budou jezdit a vodit desetitisíce svých dětí, aby přišli uctít památku svých umučených předků a těm dětem budou říkat: Vidíte co by se vám mohlo stát, kdyby jste tenkrát nechtěli pracovat...! M.R. P.S. Teda opravdu beze srandy by mě pak zajímalo, kolik Romů ten tábor nebo koncentrák(ať někoho neurazím) za rok navštíví.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Místní říkali, že jich tam pár přivezou i s věncema, aby se mohli nakrucovat před kamerami, ale uklidit to pak, když ty věnce se rozpadnou a dělají tam svinčík, to musejí místní, na to už Romům nezbývá sil od samého toho žalu.

   Vymazat
  2. Odstraní vepřín za půl miliardy.

   Vymazat
  3. Smích v bodláčí

   Vymazat
  4. 7:01!
   Časy se mění a možná že ho budou navštěvovat pravidelně. Už z piety k předkům!
   Ďuro Trulo
   P.S: Zda to bude mementum mori či reálná hrozba to ještě nevím, čas ukáže

   Vymazat
 14. Nejde o žádný spor o bývalý vezeňský tábor - jde o normální tunel za půl miliardy.

  Po něm ČSSD zázračně díky sponzorům splatí dluh po Altnerovi.
  No a Babiš na tom patrně tak y něco trhne, když tomu finančáku co honí likvidační pokutou babku na trhu kvůli nevydané EET účtence, tak když tomuhle Babišovi najednou nanevadí takové vyhazování. Minimálně za státní peníze zlikviduje konkurenci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. PS k výše:

   A blbci se zatím hádaj o cikány ...

   Vymazat
  2. 8:44 Babiš při schvalování odkupu vepřína už nebyl ministrem. A neschválil to ani Pilný, jako jeho nástupce. Ten s tím nesouhlasil a nehlasoval pro to. Tak hloupě neplácejte. Jestli chcete někomu "poděkovat", tak především Hermanovi a KDU-ČSL.

   Vymazat
  3. Re 15:52
   Pravda, hlasování vlády jsem neviděl, ale stejně je to s Babišem divný. Teď je předseda vlády.
   A v době, kdy ho ostatní bez milosti grilují pro 40M, tak klidně pomine takovýto tunel bez povšimnutí a protivníky nanapadne.
   Problém je v ceně odkupu a řešení je v jeho řádném vyšetření - ne v pochybných a nejistých diskuzích o míře tvrdosti tábora.

   Vymazat
  4. 19:29 Jenže co může Babiš dělat, když minulá vláda podepsala s vlastníky vepřína definitivní smlouvu o odkupu?

   Vymazat
 15. JE VELICE ODVÁŽNÉ SPOJOVAT "POPŘENÍ RENTABILITY ODKUPU VYVRAŽĎOVNY PRASAT" S "POPÍRÁNÍM ROMSKÉHO HOLOCAUSTU".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro český holokaust a slovanský holokaust na východní frontě, vše v německé režii, mě další holokausty zajímají přímo úměrně tomu, jak jejich oběti ZAJÍMÁ holokaust našeho ČESKÉHO NÁRODA a jak uctívají za své naše oběti!

   Vymazat
 16. Cesta kriminalizace nepohodlných politiků se stala v Česku zlatým standardem kapitálem řízených partají v rámci uzurpace moci - ódées, stanů, luďáků, soc.demáků, pirátů a dalších kreatůr.

  OdpovědětVymazat
 17. Zlikvidovat vepřín a dovážet předražené vepřové z Německa a být ještě víc závislým na dovozu je přece cíl. O nějaké Romy vůbec nejde, navíc již jeden památník mají. Je to jenom spolitizované divadlo. Že se vyhodí miliony za nic, to nevadí. Jsme tak bohatí, že si to můžeme dovolit. Hnus, hnus, hnus....!!!!!

  OdpovědětVymazat
 18. Máme to,co většina z nás normálních NIKDY NECHTĚLA!

  OdpovědětVymazat
 19. Tohle je můj článek k Letům z roku 2005: http://www.janyr.eu/index.php/starsi-texty/historie/32-lety.
  Viz též http://www.janyr.eu/index.php/starsi-texty/historie/33-cikani (2008)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:40 Vaše údaje jsou poněkud v rozporu z fakty z archivů a závěry historiků. Tvrzení, že "Genocida českých a moravských Romů a Sinti byla pravděpodobně nejdůsledněji provedenou genocidou 2. světové války" nesouhlasí ani s vámi uváděnými čísly. Není pravda ani to, že "na místě tábora byla zřízena velkovýkrmna vepřů". Toto tvzení bylo jednoznačně vyvráceno. Vepřín stojí poblíž, ale ne na místě, kde byl tábor.
   Ve druhém článku popisujete "útlak" Romů po válce. Přtom sám uvádíte, že po válce bylo na území Čech a Moravy asi 600 až 1000 Cikánů, v roce 1947 už 16 752 Cikánů (vaše označení). V roce 1967 pak bylo mezi nimi 20 000 negramotných do 40 let. To je podle vás příznakem útlaku nebo spíše jen důkaz o jejich neochotě se integrovat?

   Vymazat
  2. Nerozumím, proč tvrzení o pravděpodobně nejdůslednější genocidě nesouhlasí s uváděnými čísly. Přežilo-li z 1309 internovaných asi 300 osob, znamená to 77% mrtvých. Víte-li o genocidě s vyšším podílem, rád se přiučím.
   Článek je z roku 2005, kdy k tématu existovalo minimum informací. Pokud ale vím, část vepřína se překrývá s částí bývalého tábora - jinak by snad jeho zrušená nedávalo smysl? Zdá se vám tenhle detail nějakým způsobem pro téma relevantní?
   Slovo "útlak" se v článku nevyskytuje a "Cikáni" nejsou označení mé, ale dobové (ev. "cikáni").
   Nepochopil jsem souvislost vámi uváděných čísel. Integrace má dvě strany. Možná si budete umět odpovědět sám, když si nejprve zodpovíte otázku, zda jsou Romové Češi.

   Vymazat
  3. 18:03 Vaše úvaha o genocidě vyplývá z počtu přeživších z počtu internovaných. Kdyby tedy byl internován jeden člověk a ten zemřel, jednalo by se podle vás o totální genocidu daného etnika?
   Nedostatek informací v té době není omluvou pro to, že na svá pochybná tvrzení odkazujete znovu. Fakta od historiků, kteří se Lety zabývali profesionálně najdete tady:
   https://dragif.cz/data/pdf/a/TBJ.pdf
   a také zde:
   https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Tabor-v-Letech-ocima-profesora-Nebyl-mistem-holocaustu-Smrad-z-prasecaku-tam-necitim-Nekdo-schvalne-spini-nasi-zemi-452407
   Na svůj názor máte samozřejmě svaté právo. Ale pokud vychází z nepravdy, nebude nejspíš správný.
   Samozřejmě, že zrušení vepřína nedává smysl. Říkáte "detail", ale ten nás bude stát 600 miliónů. Zvažte sám, nakolik je to relevantní, když by za to mohla být nová škola, nemocnice, nebo levné půjčky mladým pro pořízení bydlení. Když si zjistíte skutečnou historii a význam Letů tak jste přesvědčen, že ty peníze za to stojí? Já tedy ne.

   Vymazat
  4. Ctibor Nečas, na kterého se ta zpráva odvolává, se celý život věnoval tomu, jak nacisté vyvraždili české a moravské Cikány v Osvětimi. Přitom musel mluvit i s mnoha, kteří vypovídali o Letech, ale to nebylo zadáním. Až když se v devadesátých letech Lety staly tématem, narychlo o nich napsal práci založenou na oficiálních zprávách kriminální ústředny. Havel ji tenkrát publikoval na sém serveru. Někde jsem ji označil za osvětomskou lež a on ji stáhnul.
   Nejdůkladněji historii tábora zpracoval Markus Pape v https://knihy.abz.cz/prodej/a-nikdo-vam-nebude-verit. Svědecké výpovědi těch, kdo Lety prošli, shromáždil Paul Polansky v https://www.dobre-knihy.cz/tizive-mlceni-4157.html. Pokud se vám podaří přečíst si alespoň tu poslední, pochopíte, co znamená "Nekdo-schvalne-spini-nasi-zemi". Ti kteří prošli i Osvětimí se vesměs shodují, že Lety byla daleko horší.
   Kolik stojí Lidický památník včetně provozu a údržby? V Letech zahynuly dvoje Lidice a dvacet Lidic jsme poslali do Osvětimi. Takže nějak úměrně bychom mohli na Lety vydat, ne?

   Vymazat
  5. Pane Janýre, vaše tendenčnost je snad už pověstná. Mj. píšete "... jsme poslali do Osvětimi ...". Mohl byste laskavě vysvětlit, jakým způsobem bylo možné dotčené do Osvětimi neposlat? Nešli tam a do dalších skutečně vyhlazovacích táborů občané Protektorátu, necikáni, stejně? Račte mi prokázat patrný rozdíl. O přímé podřízenosti všech orgánů Protektorátu orgánům 3. Říše neráčíte nic vědět? Jaké tedy měl český národ k dispozici řešení? Když a např. atentát na Heydricha je dnes označován za chybu? Přijdete mi nechutný!

   Vymazat
  6. Nemyslím, že bychom k něčemu dospěli invektivami a skákáním z tématu na téma. Zůstaňme u prokazatelných faktů.
   1. ČSR přijala v r. 1927 zákon o "potulných cikánech" podle bavorského vzoru a hned také iniciativně pořídíla jejich soupis a vydala jim "cikánské legitimace". Např. v Rakousku podobný zákon kvůli rasistické podstatě neprošel.
   2. Ještě koncem 1938 jede čs. delegace do Německa studovat organizaci pracovních táborů. Zákon o jejich zřízení je přijat dva týdny před okupací.
   3. Ministr Ježek nařídil zřízení tábora v Letech v červnu 1940, povolení od "orgánů 3. Říše" dostal o čtrnáct dnů později.
   4. Deportace Cikánů proběhly v srpnu 1942, ale Himmmler vydal příkaz k deportacím "cikánských míšenců, romských cikánů a balkánských cikánských kmenů neněmecké krve" až v prosinci.
   5. Velitel tábora Janovský je vítal "odsud vede jen cesta do nebe". "Vyvyhutí" tohoto "plevele lidstva" výslovně uváděl jako cíl táborové politiky.
   6. První transport byl do Osvětimi poslán zažátkem prosince ještě před Himmlerovým nařízením jako transport kriminelních živlů.
   Jak vidíte, i při vší "podřízenosti orgánům 3. Řiše" zbývalo dostatek prostoru pro domácí iniciativu. Někteří Romové se před ní zachránili včasným útěkem do Slovenského fašistického štátu.

   Vymazat
  7. 15:32 Pane Janýre, nerozumím příliš vašemu "skóre" při srovnávání Lidic s Lety. To jste porovnával počty zastřelených v Lidicích s počty zemřelých na tyfus v Letech? Započítal jste i mrtvé strážné? Nebo Letům připisujete i smrt těch, kteří zemřeli v Osvětimi? Porovnáváte počet lidí, kteří Lety jen prošli a zemřeli jinde s počtem přeživších válku. Ignorujete složení internovaných před srpnem 1942. Žádáte prokazatelná fakta, ale při tom zpochybňujete fakta z archivu kriminální ústředny. Opíráte se o svědectví přeživších, která mohou být pravdivá, ale mohou být i účelově přibarvená. Tvrzení, že podmínky v Letech byly horší než v Osvětimi, je absurdní už proto, že podle faktů z Let uprchlo nebo bylo propuštěno 25% vězňů. Vaše vyzdvihování utrpení jednoho etnika hraničí se šovinismem. Zřejmě zapomínáte, že 2.SV stála Československo 365 000 životů. Jestli nás památník v Letech přijde na 600 miliónů, za kolik by bylo "přiměřené" postavit památník tomu zbytku Čechoslováků? Nezlobte se, ale jste demagog a v podstatě i šovinista.

   Vymazat
  8. Pane Janýre 15:32, neodpovídáte na otázku, jaká měl tehdy český národ řešení. Měli snad všichni četníci, státní úředníci, učitelé, hajní, ajzboňáci, zdravotníci atd. atd. opustit svoje zaměstnání? Měli se jít pást, když podmínkou přídělu potravin bylo zaměstnání „ve shodě s Říšskými zájmy“, existovaly pracovní knížky, kmenové listy ... Víte něco o tom, že většina Čechů brala Protektorát jako krytí národního odporu, když i první vedení „aktivistického“ Národního souručenství bylo Říšskými orgány likvidováno o vládě nemluvě? Já Protektorát prožil co utečenec ze Sudet, můj otec prosimuloval celou válku jako nechodící invalida právě za pomoci všech těch vlastenců v protektorátním aparátu a nikdo, nikdo ho za celou válku neprásknul! Jenže hlad a zimu jsem jako kluk považoval za normální životní pocit, nebylo čím topit, nebylo valně co do hrnce, nebylo co na sebe, živila nás matka jako učitelka ... Co chcete říct onou časovou sousledností, kterou jste bůhvíkde vzal a která průběh událostí ani tak nijak neměnila? Soudíte dobu z pozice vlastní, proti tehdá zřejmě pohodlné a bezpečné pozice. Pro jistotu si vás dovolím upozornit, že rodina byla od počátku války zapojena v odboji, otec i matka vyznamenáni. Mám z vás jednoznačný dojem, dojem, že jste arogantní, předpojatý frajer.

   Vymazat
  9. Že Lety byly horší než Osvětim a čeští dozorci horší než němečtí vypovídá nezávisle na sobě šest svědků z Polanského knihy. Měl bych snad věřit spíš vám?

   Vůbec nerozumím, co vlastně chcete říct. Že vaši rodiče bojovali v odboji za to, aby Češi mohli beztrestně vraždit? Že umlátit, utrápit hlady, zimou, otrockou prací, infekcemi je humánnější, než zastřelit? Že Češi neměli na vybranou, takže museli? Uvědomujete si vůbec co píšete? Pokračovat na téhle úrovni je pod lidskou důstojnost, nemusíte už odpovídat.

   Vymazat
  10. 14:14 "Lety byly horší než Osvětim". V Letech byla epidemie tyfu léčena v civilní nemocnici, vysláním lékaře a výměnou vedení. V Osvětimi plynem. To jistě bylo "lepší", nikdo netrpěl. "Utrápit infekcemi" bylo úmyslné, jako zastřelení nebo zplynování? Ta infekce tam snad byla záměrně zanesena a nic se proti ní nedělalo? Dozorci se schválně nakazili také? Uvědomujete si vůbec co píšete? Pokračovat na téhle úrovni je pod lidskou důstojnost, nemusíte už odpovídat.

   Příspěvek v 1:23 jsem nepsal a s jeho argumentací se neztotožňuji.

   Vymazat
  11. Já vám pane Janýre 14:14 odpovím. Jistěže nebyl a není problém sehnat svědky, kteří budou vyprávět to nebo ono, pouze není pravděpodobné, že ti vaši knižní zažili obojí za podmínek, které lze srovnávat. Jsem schopen ještě žijícími svědky leccos prokázat, aniž bych byl nucen čerpat z takové, nebo jiné knihy. Jestliže je věcná diskuze pod vaši důstojnost, pokud nesnášíte kritiku, chápu váš nadřazený, sudičský způsob správně. Dlužíte mi ovšem odpověď, jak se ta naprostá většina Čechů měla, podle vás, za protektorátních poměrů chovat. Jak se opovažujete soudit celý národ podle patologických jedinců, kterým právě nacistický režim poskytnul příležitost k seberealizaci? Moji rodiče nasazovali svůj i můj život v přesvědčení, že bojují za důstojné přežití národa. Zarputileji zřejmě proto, že v několikáté generaci pocházeli ze „sudetské“ české národní menšiny. Což vy nejen nechápete, ale tuším, že jste schopen i odsoudit. Prostě, načichnul jste ...

   Vymazat
 20. Cygán do každé rodiny.

  OdpovědětVymazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.