Reklama

pátek 2. února 2018

TERENNÍ UNIVERZITA - Iniciativa rektora Univerzity Palackého

Rektor Jaroslav Miller
Stanislav A. Hošek
2.2.2018
Profesor Jaroslav Miller, rektor začínající druhou kadenci své funkce na Univerzitě Palackého v Olomouci, se rozhodl zintenzivnit realizaci svého nápadu, který zahájil po loňských parlamentních volbách a nazývá jej pracovně „terénní univerzitou“.
Motivem k usilovnější realizaci je podle něj výsledek voleb prezidenta, ve kterých se ukázalo, že naše společnost je rozpolcená. Proto se rozhodl, cituji: „…přispět k zakopávání příkopů ve společnosti“, konec citace. Metodicky to znamená, že škola bude, opět cituji: „vysílat do regionů dobrovolníky z řad studentů práv, medicíny nebo třeba sociologie, aby lidem pomohli řešit jejich existenční problémy, nebo jim nabídli kvalitní informace − například o migraci nebo Evropské unii a o tom, jaké má dopady na jejich životy“. Konec citace.

Pan profesor si to prakticky představuje následovně. Omlouvám se za příliš dlouhou citaci, ale bude to lepší než nějaké výňatky. Tak tedy cituji z webu: „Nejprve určíme témata, která jsme schopni pojmout, a na základě nich budeme hledat dobrovolníky jak uvnitř univerzity, tak mimo. Klíčovou roli by měly hrát studentské spolky, které oslovíme...celou akci zaštítí prorektor pro komunikaci a lidé z vedení fakult. Škola teď bude oslovovat starosty nebo domy seniorů v obcích a vesnicích a řešit s nimi způsoby zapojení a témata." Své bojové nadšení pak uzavírá tvrzením, cituji: „…by teď měly být univerzity bojovníky 'v první linii' ve snahách zabránit rostoucímu rozštěpení společnosti“. Konec citace. A aby svou ideu podpořil, vyzval dokonce rektory jiných VŠ, aby své instituce k akci připojily.

Musím přiznat, že si vůbec nedovedu představit, jak budou studentíčci přesvědčovat penzisty o tom, že se vlastně mají dobře, když mají penzi menší, než je životní minimum. Kdyby šlo o mne, hnal bych je ze schodů. Jsem si jist, že nebudou mít žádnou praktickou šanci pomáhat jim řešit jejich existenční problémy. Eo ipso, studentské misie se scvrknou jen a jenom na to podávání oněch „správných informací“. Poněkud uhlazenější to forma perfidního skeče „Přemluv bábu“ z roku 2012.

Leden 2014 - malý velký Jaroslav Miller jmenován prezidentem republiky rektorem. Nedivme se Miloši Zemanovi, že podobné ceremoniály už nechce opakovat.

Ony správné informace prý se mají týkat především migrace, přesněji mají staříkům vymlouvat strach z ní. O jiných tématech se zatím konkrétně nemluvilo, ale kruh spolupracovníků alespoň definoval „příkopy“ které rozdělují společnost. Zase se uchýlím k citaci: „…nejhlubší dělicí linie vede mezi strachem z budoucnosti a nadějí. Zdroje strachu: stáří, nemoci, dluhy, technologie, propaganda, změny ve světě, nedůvěra v lidi. Zdroje naděje: víra, děti, vzdělání, zdraví, důvěra ve vlastní síly, v technologie, schopnost domluvit se cizím jazykem, ekonomická jistota, důvěra v lidi“. Přiznám se, že tady bych nejraději skončil, protože každému, kdo jenom trochu myslí, je jasné, že skutečné dělící linie jsou naprosto jinde. Tou kardinální, ba až existencionálně dělící linií přece je neustále rostoucí sociální nerovnost. Z té vyplývají všechny ostatní, mnohdy záměrně mediálně rozdmýchávané a proto jen zdánlivě reálně působící, jak si namlouvají někteří povrchní pozorovatelé sociálních jevů.

Pokud uvedený základ rozdělení společnosti pan profesor historie nevidí, tak silně pochybuji o jeho odborné erudici. Posílá své studentíky zahrabávat příkopy, které mnohdy ani neexistují, aniž by jej vůbec napadalo, že oni samotní mohou v budoucnu uvíznout v roklině, ze které se ani metodicky nebudou umět vydrápat.
O morálních kvalitách malého velkého rektora svědčí i účast na lživé protiprezidentské kamapni s Jiřím (Georgem) Bradym v režii Daniela Hermana.

Takto pojatá terénní univerzita nemůže být proto ničím jiným, než pochybným vymýváním mozků, poněkud neobratnou manipulací, ba šířením opravdových „fake news“. Iniciativa mně silně připomíná spanilé jízdy studentů VŠ do továren a ostatních institucí v listopadu 1989 a v tom horším dokonce dělnické agitky z padesátých let minulého století, které na venkově – jaká to shoda – přesvědčovaly rolníky k zakládání JZD.

Nemohu si odpustit na závěr skoro zemanovskou jedovatost. Při katastrofálně se snižující úrovni našich vysokých škol, by mělo být prvořadou povinností všech jejich pedagogů bez výjimky zajisti, aby studenti studovali, především studovali a ve volném čase opět studovali.

Na úplný závěr pak jedinou otázku. Souvisí iniciativa, ba žádané postavení Vysokých škol „být v první linii“, nějak s tím, že jmenovaný rektorát je v blízkosti Olomouckého Arcibiskupského paláce? 
- - -


44 komentářů :

 1. Tak to už tady opravdu bylo. V padesátých letech m.s. byli skutečně vysíláni svazáci (Československý svaz mládeže) přesvědčovat do JZD (Jednotné zemědělské družstvo). Možná, že nějaký tenkrát aktuální úkol měli i aktivisté Kuratoria pro výchovu mládeže za Protektorátu Böhmen und Mähren. Pro současnost se domnívám, že státem financované i dotované školství má být politicky zcela neutrální. Beru ovšem za pravděpodobné, že informační výbava studentů bude blízká politické orientaci páně rektora, když už ne univerzitě sousedícímu arcibiskupskému paláci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také jsem toho názoru.

   Smazat
  2. Nejdříve byl SČM !Svaz československé mlár´deže!Takový Pavel Kohout,nebo Rita Klímová,Pelikán,Šabata a celá řada dalších,ti by mohli vyprávět o jejich zanícení......

   Beran

   Smazat
  3. Jak muzes srovnat se socialistickym zdrustevnovanim, ktere privedlo CS zemedelstvi na prvni misto v Evrope.
   Tim chces rici, ze tihle studenti nas take privedou hospodarsky na prvni misto v Evrope? Sem s nimi! Tuhle zemi nezachrani ani 3 Marshalovy plany (protoze by se zadluzila jeste vic)!

   Smazat
 2. Tento přístup UP je pokračováním aktivit Člověka v plísni a Mádla a Issové. Zdroje je nutno hledat na nějaké ambasádě v podhradí. Toto není z rektorovy hlavy, protože univerzita je přece apolitická. PK2

  OdpovědětSmazat
 3. V minulosti, kdo byl absolvent VŠ z 99% užíval určitou úctu, jednalo se většinou o skutečně vzdělané lidi. Dnes, kdy se na VŠ dostane kde kdo aniž by měl ke studiu předpoklady, kdy rozhodují velmi často známosti, kdy soukromé školy rostou jako houby po dešti , kdy profesorů typu Putny máme na rozdávání, je po téměř 30letech dílo dokonáno.
  Iniciativa profesora Millera zavání akcí „Z“, v jeho návrhu ještě schází , že účast na akcích bude dokumentována a se studenty, kteří se odmítnou zúčastnit, budou vedeny pohovory……….

  OdpovědětSmazat
 4. Neplácejte nesmysly o akcích Z Nikdo nebyl trestán,za neúčast. Lidé dobrovolně zvyšovali úroveň své obce. Bohužel do hadráku se jimi vybudované odnoty ukradli. Srovnávat pomoc a akce připomínající oblbování seniiorů při zájezdech s nákupním programem (takzvaných šmejdů) je naprosto mimo mísu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Platete si dobrovolné brigády v Akci Z, při kterých se zvelebovalo a stavělo potřebné s agitačními propagandistickými výlety "kovaných mládežníků" na český venkov v 50.letgech. To jsou dvě zcela odlišné věci!

   Smazat
 5. Ještě dodávám k 8:27 Asi budou chodit v dvojici. Jeden bude přemlouvat a druhý bude konfiskovat úspory. Pro blaho university.

  OdpovědětSmazat
 6. Malinko si tapetnu. Aktivizovaným studentům PUO bych do ideové výzbroje, k procvičení logiky, doporučil následující:
  O občanu prof. Jiřím Drahošovi je známo, že za komunistů absolvoval nejméně dvě stáže v kapitalistické cizině. To znamená, že musel být doporučen tím stupněm stranické hierarchie KSČ, kam nomenklaturně náležel, při čemž je nanejvýš pravděpodobné, že představoval „kádrovou rezervu“, tedy se choval tak, že budil plnou důvěru reprezentantů té strany.
  Pro stáže v kapitalistické cizině, tedy úředně „služební pobyty“ platilo, že ke každé stanovené etapě musela být podána zpráva co do účelu vyslání včetně přílohy o „mimoslužebních poznatcích a kontaktech“. Tato příloha putovala na příslušnou správu SNB, odbor xx, tedy buď StB, nebo i VKr, takže každý takový autor se stal informátorem těchto totalitních orgánů, octnul se v jejich análech a tím pádem i na „Cibulkových seznamech“.
  Jestliže se občanu Drahošovi nic takového nepřihodilo, může to znamenat, že patřil k té kvalitativně vyšší, co nejlépe kryté kategorii informátorů, u které byly podklady skartovány z rozkazu generála Lorenze, hlavy StB, hned po 17. listopadu a počátkem prosince 1989, nebo nebyly a nebudou k nalezení péčí těch „přátel“ páně Drahoše, kteří tyto podklady ošetřovali s vědomím, že poslouží pro chystaná lustrační osvědčení.
  Teoreticky je ovšem možné, že pan Drahoš onu přílohu chvályhodně odmítnul vyplnit. V tom případě by ovšem jeho služební výjezd do kapitalistické ciziny byl, podle mé osobní zkušenosti, jeho výjezdem prvním a posledním. JiH

  OdpovědětSmazat
 7. No jo havloidní křivák by někoho přesvědčoval tak dospělé lidi určitě nepřesvědčí.

  OdpovědětSmazat
 8. Ve škole nas učili že jedine pod vedením umělecko kultúrni fronty dojebeme k teplím a slunečním zítřkum.Ja Pepek Viskoč Falmer.

  OdpovědětSmazat
 9. Oprava,dojedeme a ne dojebeme.Ja Pepek Viskoč Falmer.

  OdpovědětSmazat
 10. Ať žije čínská kulturní revoluce.

  OdpovědětSmazat
 11. On by ten nápad mohl mít i jiný dopad: třeba se dobrovolníci od lidí dozvědí leccos, co ještě nevědí.

  Kde je psáno, že studenti jsou hloupí a nechápaví?
  Na druhé straně lze sotva očekávat, že se ti inteligentnější dobrovolně přihlásí.

  Přesto bych nebyl tak pesimistický jako pan Hošek.

  Uznávám zároveň, že idea oslovit právě starosty a domy seniorů je neskonale pitomá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslíte, že studenti na venkově chytí nákazu faktů a pravdy a mohli by ji následně zanést na univerzitu a tak ji šířit? Z takové myšlénky se každému havloidovi musí dělat mdlo.

   Smazat
  2. 10:25
   "Víc lidí má víc rozumu. Ten poradí to, ten vono, a pak se dílo podaří, jak je to v tej
   naší hymně. ......"

   Smazat
 12. cítím dech kulturní revoluce

  OdpovědětSmazat
 13. Tady po tomhle havloidi touží:

  http://svobodnenoviny.eu/nemecko-navrat-policejniho-stasi-statu/

  A němci se konečně probudily:

  http://svobodnenoviny.eu/merkelova-ztratila-kontrolu-nemci-zahajili-velke-protesty-proti-migrantum-a-otevrenym-hranicim/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. K prvnímu odkazu nutno podotknou, že na Bundestag by měla být podána žaloba, a to, "za institucionální šíření nenávisti k osobám s jiným názorem". A ke druhému? No tak snad už konečně.

   Smazat
 14. Je až s podivem, kolik "akademiků" je takto duševně postižených. Ač vysokoškolsky vzdělaní, chovají se jako lidé se sníženým IQ. Nechápu o co jim jde? Pro tuto zem tito také akademici nic neudělali. Nemíním tím skutečné vědce, jejichž práce si všichni vážíme, kteří činí skutečné objevy a jejichž práce jsou známé a citované ve světě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady nejde o postižení, nebo lidskou hloupost. Již dlouho tvrdím, že iracionální migrační politika západu již dávno minula pomyslný bod lidské hlouposti. Bod, do kterého ještě šlo říct "Spletli jsme se".
   Dnes už zbyl pouze zlý úmysl. Ještě nechápu, co tím tito lidé sledují, ale v jednom mám jasno. Nic dobrého. Zbyl jenom zlý úmysl.

   Smazat
  2. 10:47

   "Třebas všichni lidi nejsou takoví darebáci, jak se to o nich dá předpokládat; ale jak poznáš dneska toho hodnýho od toho lumpa, zejména dnes, v takový vážný době ....."

   Smazat
  3. Opravdu,mnoho akademiků opravdu nic pro tuto zemi neudělalo,je opravdu mezi nimi většina sběračů titulů odvislých od publikování zase něčeho co publikováno bylo. Těch opravdových machrů je velmi málo a ti se zpravidla do politiky nehrnou.

   Smazat
  4. Berte jako tragedii, když se zpolitizuje "lůza" nebo "kulturní, akademická fronta"! Postaví-li se jim EGO, ztrácí soudnost normálních občanů. Z historie vím, že je to počátek revoluce s nejistým výsledkem. Doporučuji pochopit článek pana Patrika Ungermanna viz výše.

   Smazat
  5. PS. stále nevíme, kdo s těmi emocemi hýbe! Neměl by to být prvořadý úkol těch bystrých, "temné síly" odhalit?

   Smazat
 15. Dětičky si budou dělat povinné praxe přímo v terénu, tak to bych radila babičkám a dědečkům na vesnicích, aby je hnali jako husy ze sousedova dvorku. Pěkně s proutkem, možná by byla lepší pořádná hůl.
  Sims.

  OdpovědětSmazat
 16. Já doporučuji Jaroslavu Millerovi zamávat pořádnou sukovicí před ksichtem a určitě bude jinak zpívat než mu jeho páníčci nařídili.

  OdpovědětSmazat
 17. PÁNĚ REKTOROVY PROARABSKÉ MULTIKULTI HAVLOIDNÍ MLÁDEŽNICKÉ ÚDERKY,BUDOU NEPOCHYBNĚ SRDEČNĚ VÍTÁNY.STEJNĚ TAK TY,KTERÉ VYŠLE NA DEBILNÍ VENKOV PRAŽSKÁ KAVÁRENSKÁ EUROHUJERSKÁ GALERKA.
  STAČÍ OZNÁMIT MÍSTO KONÁNÍ NÁJEZDU SVAZÁKŮ NA TEN KULACKÝ VENKOV.TO SE NASMĚJEME.

  OdpovědětSmazat
 18. Zas jeden s obrovským havloidním nádorem na mozku....

  OdpovědětSmazat
 19. Ve všech lidských společenstvích, co svět světem stojí, se chodili členové těchto společenství radit ke stařešinům - většinou nejstarším z rodu. Jen nyní, v současné inkluzívně korektní době, ve které se snaží vládnout a v podstatě vládnou fracci ala Klinika, u voleb dávají hlasy mlíčňáci, kteří nevědí co je život, v této době, užiteční idioti Millerova typu - v podstatě "kavárna" došli k závěru, že ty staré nositele moudra budou skrze své inkluzívní školitele přeškolovat na multikultihlupáky jejich typu. Velebnosti, jdu blejt!

  OdpovědětSmazat
 20. Pan rektor J.Miller si musí svůj žold od loutkovodičů zasloužit.Drahoše neprosadili ,tak vymýšlí něco,za co ho páníčkové pochválí a zase dál bude prodávat republiku.
  A studenti dostanou nůž na krk.Půjdeš a budeš student,nebo nepůjdeš a dostudoval jsi.
  Tyhle agitky,to jsou padesátá léta jak vyšitá.Pan rektor bude určitě velký demokrat.
  Asi se musíme připravit ještě na další jejich překvapivé aktivity.

  OdpovědětSmazat
 21. Je pitomec kdo říká, že lze v kapitalismu lidi spojovat, protože kapitalismus je na nerovnosti - rozdělení postaven.

  OdpovědětSmazat
 22. Tak toto je rektor vpravdě rektální a velmi velice hloupý.

  OdpovědětSmazat
 23. Bradysté jsou ti praví obhájci demokracie a jeho stoupenci jsou buď jeho kopií, nebo nohsledy, to když na Bradyho intelekt nestačí. Nevím jak pan Miller, asi syn paní Millerové ze Švejka, ale znám mnoho dnešního akademických hodnostářů, kdysi věrných sekerníků v řadách KSČ, dnes sekerníků v řadách diktatury kapitálu. Pane Cibulko, nevíte o nich něco pozitivního?

  OdpovědětSmazat
 24. Pan rektor UP by k plnění propagandistických úloh tuzemské havlérky nemusel vysílat nikoho ze svých společensko-vědních vzdělanců.
  Postačilo by, pokud by i on sám si vyrazil pobesedovat do některé tamní hospůdky. Třeba Hněvotína, na Bělidla a tak.
  Místní by jeho vzletné sjednocovací a zakopávací ideje jistě přijali s ohromným povděkem! Což by sám neomylně pocítil na svém nose či bradě již po jedné, nejpozději však dvou pronesených větách ...

  OdpovědětSmazat
 25. Hlava mně to nebere, i když mám titul před jménem i za jménem. :-) Za nás také bývali rektory občas pěkní pitomci, ale výše uvedený se mimořádně vydařil. Jeho nápad by měla akademická obec UP Olomouc nějak citelně ocenit...

  OdpovědětSmazat
 26. Olomouc se již pěkných pár let systematiky stěhuje do zapšklých let cca 130 let zpátky za "milovaného Rakousko-Uherska" a horlivě "kulturně" oslavuje nejen královnu M.Terezii (1717-2017), císaře Procházku (1848-2018) s pomocí přátel arcibiskupa a jezuitského řádu v přímém sousedství rektorátu Univerzity Palackého. Součinnost je vidět.

  OdpovědětSmazat
 27. Na rozdíl od většiny diskutujících doporučuji rektorův nápad realizovat. Úderky studentů by měli posílat na Úřady práce, kde by fronty nezaměstnaných učili modlitbě k Václavovi Havlovi, Bakalovi a demokracii s lidskými právy.

  Rektor Miller evidentně rozeštvává národ a Zeman ho bez okolků jmenuje do funkce zatímco novinář Eichler a fyzik Ošťáhal dekret profesora dostat nemohou.

  OdpovědětSmazat
 28. ....pane rektore, jen je pošlete, my vám ty studentíky pěkně přeškolíme, to budete čubrnět, nasadíme jim brouka do hlavy a ukážeme , jak někteří zaměstnanci VŠ účelově lžou......

  OdpovědětSmazat
 29. Moc do diskuzí nepíšu, ale o toto se podělím...
  ...bylo před volbami, a holka, že prý už ví koho volit, ve vyučování si udělali breifing a dospěli k tomu společně s paní učitelkou, že nejlepší je TOP09, prý "dělá nejvíc pro studenty", a k tomu ještě poslouchali nějakého skvělého youtubera, který je strašně cool a bude taky volit TOPku...
  A já jsem si myslel, že učitelé musí být aspoň ve vyučování nestraní...............

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč nenapíšete plné jméno učitelky, ať má ostudu.

   Smazat
  2. 0:59
   Jasně, že napíšu - hned jak ty napíšeš svoje.

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.