Reklama

pátek 9. února 2018

USA v Sýrii: Mezi „chlórem“ a „sebeobranou“ před „syrskou agresí“

Tereza Spencerová
9. 2. 2018  Literárky
Události posledních dnů nabízejí pohled na americkou strategii v Sýrii, která ovšem namísto odpovědí vyvolává jen víc otazníků.


Na počátku byla nová vlna obviňování syrského režimu z chemických útoků chlórem, který USA vlastně za chemickou zbraň ani nepovažují, a při nichž navíc snad nikdo ani nezahynul (ale zato se zase „přehrávalo“ pro kamery), a následné sestřelení ruského stíhacího bombardéru. Jistě, na skutečném počátku byla už sedmým rokem pokračující snaha Západu „demokratizovat“ Sýrii svržením režimu a zničením státu, jak lze odvodit z příkladů Iráku nebo Libye, ale na počátku aktuální kapitoly syrské války byl „chlór“ a sestřelení letadla.

Americká strana dál nepředkládá žádné důkazy, které by chemické útoky nějak „zhmotnily“, o to větší „škatulata“ vyvolal zásah ruského bitevníku.

Byl totiž sestřelen z oblasti, kterou by mělo mít – prostřednictvím „svých syrských rebelů“ -- pod kontrolou Turecko, a co víc, zbraň byla do Sýrie pár dní před samotným útokem převezena z Turecka, zaznělo z Moskvy s tím, že Ankara „musí chápat, že takové kroky nezůstanou bez trestu“. Turci kontrovali prohlášením, že „zkoumají možnost“, podle níž by turecké tanky v kurdském Afrínu pro změnu „mohly být zasaženy“ ruskými, přesněji ještě sovětskými protitankovými střelami. V každém případě platí, že na rozdíl od lednových náletů bezpilotníků na ruské základny v Sýrii nyní nenásledovaly telefonáty mezi Putinem a Erdoganem, byl „jen“ oznámen summit Ruska, Turecka a Íránu, přičemž Ankara tvrdá na tom, že žádné rozpory s Moskvou ohledně Sýrie nemá, naopak, v plánu je „posílení vojenské a bezpečnostní spolupráce“.

Pokud mělo být sestřelení letounu především americkým pokusem vrazit klín mezi Turecko, Rusko a Írán, a vrátit tak Ankaru do americké náruče, jak tvrdí prezident Erdogan, případné nadšení zchladili Turci obviněním „amerických“ Kurdů, že proti „tureckým“ džihádistům v Afrínu používají chemické zbraně, konkrétně (lehce bez nápadu) „všeobecně oblíbený“ chlór. Kurdové pro změnu obvinili Turecko, že dodalo rovnou sarin „svým“ džihádistům, kteří proti Kurdům bojují v oblasti Aleppa. Obě strany se pak ještě navzájem obvinily z toho, že do svých řad zapojují uvězněné teroristy z Daeše, a není jasné, jaká obvinění mohou přijít příště.

O víkendu v Turecku čekají šéfa Trumpovy kanceláře a v týdnu pak i ministra zahraničí Tillersona, přičemž by Ankara prý chtěla „zmírnit“ napětí ve vzájemných vztazích, nicméně sama nejspíš příliš ustupovat nehodlá a „návrat k rozumu“ čeká hlavně od Američanů.

Ti si pro změnu, aniž by byli vůbec tázáni, pospíšili s ujištěním, že oni tedy žádné příslušné rakety džihádistům nedodali, což může naznačovat, že nechtějí eskalovat beztak napjaté vztahy s Ruskem, natožpak riskovat rovnou válku. Jako první se přitom k sestřelení letadla přihlásila skupina Džajš Nasr, která příjemcem amerických zbraní byla. Další džihádistická skupina, Džajš Idlíb Húr, se nicméně vzápětí pochlubila přímo chlapíkem, který prý letoun sestřelil, a nikoli mobilní raketou, ale ještě sovětským protileteckým kanonem ZU-23, který ovšem dostřelí maximálně do výše půldruhého kilometru a letoun letící ve čtyřech kilometrech zasáhnout ani nemohla. Kdo nebo čím byl tedy ruský letoun sestřelen, zatím není stále jasné. Rusko vyzvalo Turky, aby pomohli s vyzvednutím trosek letounu, z nichž by se dalo mnohé osvětlit, zatímco Al Kajda se cítí zahanbeně, že jí „kdosi“ z oblasti, kterou by formálně měla mít pod palcem, „ukradl“ tělo pilota, jehož ostatky už jsou v Rusku…

Mezitím se začalo spekulovat o tom, že americká a francouzská tvrzení o „chemických útocích“ v Sýrii, které jsou pro oba státy „nepřekročitelnou červenou čarou“, mohou znamenat plánovanou eskalaci jejich vojenských akcí

A nemuselo se spekulovat nijak dlouho. I když…

V noci na čtvrtek americké jednotky, které v Sýrii působí v rozporu s mezinárodním právem a tedy ilegálně, zaútočily na syrské oddíly a jejich ruskou podporu severovýchodně od Dejrizoru, na východním břehu Eufratu. V rámci svých náletů údajně zabily přes stovku syrských vojáků, kteří se prý pokoušeli zaútočit na „americké“ místní síly a ovládnout jimi kontrolovaná ropná pole. I když…

Eufrat tvoří na východě Sýrie jakousi hranici – jihozápad od řeky kontroluje damašský režim, severovýchod je okupován Spojenými státy prostřednictvím Syrských demokratických sil (SDF). Výjimkou jsou oblasti kolem Manbídže, Rakká a Dejrizoru, které spadají pod kontrolu druhé strany. Podle USA byla „dekonfliktní zóna“ podél Eufratu oficiálně dojednána, Damašek s tím rozhodně nesouhlasí. Syrská armáda obsadila nevelké území na opačném břehu Eufratu, nedaleko několika ropných polí, která si USA chtějí ponechat, aby „udržely Sýrii slabou a chudou“, loňskými slovy předního amerického experta na Sýrii Joshuy Landise. V tom se shoduje s Ruskem, podle něhož americká ilegální přítomnost v Sýrii cílí na kontrolu surovinových zdrojů, a nikoli na boj s terorismem.

Hodnotné ropné zdroje v oblasti jsou aktuálně v rukou místních arabských klanů, které dříve spolupracovaly s Daešem a nyní jsou, přinejmenším podle USA, spojenci SDF, které ve jménu USA zajišťují okupaci severovýchodu Sýrie. Na „vládním“ břehu Eufratu není syrská armáda prakticky zastoupena, převažují tam místní soukromé milice a žoldáci z ruské „soukromé armády“ zvané Wagnerova skupina. Ta má údajně smlouvu se syrským režimem, podle níž výměnou za 25 procent budoucích zisků ropná pole obnoví a ochrání.

A zpět k americkému náletu. Velení americké .... .... ....

13 komentářů :

 1. Nové info CBS News: 100 zabitých syrských vojáků je ve skutečnosti 100 Vagnerovců. Rusko ztratilo v Sýrii svou železnou pěst a nejpravděpodobněji Turecko je opět ve hře s USA. Cíl: vykopnout Rusy ze Série. Boje jsou už opět v Aleppu i okolo Damašku. V současnosti nastupuje Ukrajina a předpokládá se, že v nejbližších dnech napadnou Donbas. Právě začíná Olympiáda. Rusko má být na ní oficiálně označeno za světového agresora a pravděpodobně se předloží návrh na vyloučení z BR OSN.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Fantazii se meze nekladou...

   Smazat
  2. 31:48 Stačí otevřít třeba CBS News a ruské zdroje. Nemám ve zvyku fantazírovat. Turci se kroutí jako had, ale vypadá to na druhé ruské sestřelené letadlo. Proto RF tak vehementně chce identifikovat zbraň. Uvidí se v nejbližší době.

   Nakonec článek o plánech Pentagonu to potvrzuje. Během Soči převrat na Ukrajině, během Pekingu útok Gruzie, Pčongjang = ?
   Opravdu tolik věříte Erdoganovi?

   Smazat
  3. Opakovaný vtip už není vtipem. To s tou olympiádou už zkusil Saakašvili a povečeřel kravatu v přímém přenosu. A to to Rusové považují za nepovedenou operaci. Když pominu fakt, že USA jsou v Sýrii podle mezinárodního práva jako agresor - nemají pozvání vlády ani posvěcení RB OSN, tak tahají za silně kratší konec provazu.Syrská vláda právě oznámila úplně očištění provincií Hammá a Aleppo od IS a jejich spřeženců, ve Východní Ghůtě tzv. "rebelové" odevzdávají zbraně, V provincii Idlíb byl vyčištěn jeden z velkých kotlů ve kterém byli uzavřeni bojovníci IS... Právě proto to běsnění a lži o chlŕu apod. Vžcky to přišlo na pořad dne, když se pozice US kamarádíčků začaly hroutit. Vagnerovci nejsou železnou pěstí Ruska. Tou jsou jeho Specnaz. Turci vědí, že USA podporují Kurdy a vědí o všem co jim USA naslibovaly. A taky ten puč mají jěště vcelku v paměti. A Porošenko nenapadne Donbas. Není sebevrah. Je vázán Minskem ať se to komu líbí nebo ne. A útok by ho zbavil podpory Německa a Francie jako garantů. A tedy i EU. Navíc by narazil na Rusko, které by naopak mělo naprosto volné ruce při obraněš Minských dohod. A kdo je ten pan "se", který předloží onovyloučení z Ruska z RB? Navíc by to musela sama RB schválit a to by muselo samo sebe vyloučit to Rusko! A proti by byla jistě i Čína. Takže klídek.

   Smazat
  4. 22:07 Dobrý popis situace.

   Smazat
  5. 22:07, dobře, nejsou "železnou pěstí RF" jsou "ilegální železnou pěstí RF" To jsou ti lidé, kteří si mohou dovolit věci, co Specnaz ne, proto jsou mnohem efektivnější. A proto v Syrii funguje Vagner, ne Specnaz. A jsou tam ještě i jiné aspekty.

   Nikoho nezajímá pravda o Gruzii a o chloru, prostí lidé uvěří opakovaně všemu, co řeknou sdělovala. Navíc v jejich hlavách se usídlilo schéma Rusko - agresor, Asad - sarin. USA - peacemaker. Že Amerika nemá narozdíl od Ruska mandát? Koho to zajímá. Americkou veřejnost zaujme vnější politika jejich státu až tehdy, když se začnou vracet do země tisíce rakví zakrytých vlajkou.

   Zde se uplatní jen brutální síla, ekonomická moc a propaganda. S USA je v jednom šiku EU (White helmets) a jejich dzihádisti ovládají ropná pole v Deirj az-Zur. Z toho se financuje i americká intervence, Rusko tu svou platí ze svého a výsledek je nejistý. Bez ropy přijde Sýrie o svůj finanční zdroj a chudá Sýrie bude na dně. To bude potřeba sanovat. Kde vezmou peníze?

   Co se týká Turecka, ani sultán neměl plnou moc nad svými vezíry, a ti mají své dlouholeté svazky s USA. Proto chce Rusko zjistit, jakou zbraní se střílelo. Dohody jsou kus papíru a lehce se poruší, když se rucičky výhod přechýlí na stranu jejich porušení.

   Jestli se vše uhájí, což pochybuju, USA nehodlají přestat a EU taky ne, v pozadí už číhá v poklidu Čína. Ta peníze má. Jakou máte jistotu, že Čína neudělá přesně to, kvůli čemu Rusko má Blízkém Východě vstoupilo do války?

   Smazat
  6. Pro 9:19 Čína nenechá padnout Rusko, protože dobř´ře ví, že by přišla okamžitě na řadu ona sam.A Američani se s tím ani nijak netají - viz zveřejněná vojenská doktrína Pentagonu. 100 bojovníků je jistě mnoho z pohledu civiníhoo života, ve kterém (chvála Bohu zatím!!!)žijeme. Ale z vojenského hlediska a počtu nasazených sil zase ne tolik. Jedna rota. Jak budou likvidována další uskupení teroristů a osvobozována další území, Američani budou stále izolovanější a nakone jim nezbude jen vypadnout. Klíčové bude vyřešení otázky Kurdů. Američani jim slíbili stát. Ten ovšem nedostanou, protože proti bude nejen Sýrie, ale i Irák (ten už "své" zpacifikoval vojensky), ale i Írán a kavkazské republiky. Tam všude Kurdové žijí a byli by rizikem. A to jsou poslední spojenci USA v regionu. Proto bojkot USA všech snah o dohodu, sliby na všechny strany, trvání na Ženevě, kam nejede žádná ze skupin, která by chtěla dohodu. Do Astany přijelo 1500 zástupců, kteří se dohodnout chtějí. Je to jen otázkou času, kdy se dohodnou. Válčit se nedá do nekonečna, zejména když už ani není o co.

   Smazat
  7. Jistěže Kurdi žádný stát nedostanou a jejich nejednotnost způsobila, že potentovali, co mohli. Oni jsou zářná ukázka, jak to dopadá, když se spojí s USA. Mluvím o části syrských Kurdů, protože komunit hlásících se ke Kurdům je na BV poměrně dost.

   100 elitních bojovníků je hodně, většina jsou veteráni Specnaz, co šli za lepší peníze. Navíc velmi demoralizující i pro jejich veřejnost.

   Astana je úspěch pouze z ruského hlediska, záleží na tom, jak to přijme tzv.velky svět. Navíc to je jen počátek a ve hře mnoha hráčů. Ale je fakt, že potěšující počátek. Astana přivedla k sobě lidi z zemí, kteří se nestřetli po celá desetiletí.

   Čína je do spojenectví s Ruskem tlačena okolnostmi, to není tradiční přátelství. Momentálně proti nim vystupovat nebudou, ale podpoří je maximálně tak zdržením se hlasování v BR OSN.

   Smazat
  8. Podle RF nebylo žádných 100 zabitých , ale jen několik zraněmých a už vůbec ne z řad Vagnerovců, ale z oddílů místních bojovníků spolupracujících s Asadem. To, že Ukropové na něco čekají je jisté, ale těžko nyní . Olympiáda není pro RF to hlavní na co se soustředí, tím hlavním bude mistrovství světa ve fotbale. Tam budou ohroženy zájmy RF.To, že US sviním jde o ukázání na chemické zbraně je jasné, to jim stačí k tomu, aby zaútočili a změnili pro ně nepříjemný vývoj. Ćína si dá klid, má mnoho času a pak se uvidí, ale RF nezradí, namydlila by si sama schody. Kdo to letadlo a čím sestřelil se dozvíme. Myslím si, ale , že za tím není Turek. Momentální ofenzíva proti Kurdům je tak trochu s požehnáním RF i Assada a Turek už přišel na to, že to , co by následovalo po takovém svinstvu by se nedalo srovnat s tím co bylo po prvním sestřelu. Takže komu to prospělo? Sviním z US.

   Smazat
 2. Velmi dobre a vystizne. 22.07.
  Usaci prece "osvobodili" Syrii jak prohlasil Stabilni Genius, ale zda se ze od zivotu tisice lidi a velke pomoci teroristum v sekani hlav a jinych zlocinu.
  Ti sami co napadli USA 9/11/,Jde prece taky o Golanske Vysiny , ktere lupic nechce vratit. To radsi , kvuli nim a teroristum rozpoutaji Izrael a USA dalsi svetovou valku...

  OdpovědětSmazat
 3. Su-25 není do prdele stíhací bombardér.
  Je to podzvukový stroj na pozemní cíle z nižších výšek, neboli bitevník.
  Mimochodem, dneska sestřelili Syřani Jevrejům stíhač F-16:-D

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hned na to jevreji bombardovali Damašek.

   Smazat
 4. Myslím, že už nikdo nevěřím bajkám o tom, že za chemickými zbraněmi v Sýrii je legální vláda a ne USA a její Taliban, AlKajda a islámisté. To jsou plody americkém agrese proti Arabům, ale také proti SSSR a později proti Srbsku, kdy podporovali a dosud podporují kosovské muslimské teroristy. Nyní se do aktivit proti Sýrii přidal Izrael, který, jako vzorný žák z koncentráků, převzal manýry 3. Říše Adolfa Hitlera. Škoda, že se nedokázal poučit z humanismu, škoda, že zapomněl, co je to nespravedlnost, genocida a realizuje arabský "holokaust".

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.