Reklama

čtvrtek 1. února 2018

Tereza Spencerová: Ve srovnání s prázdnými frázemi pana Drahoše mně výsledek prezidentské volby uspokojuje.

1.2.2018 PL,část článku
Trochu mě překvapují časté spekulace o tom, jak se Zeman ve druhém volebním „odváže“, protože už nemůže znovu kandidovat, a tak mu bude všechno jedno... Nevím, co tím četné „mluvící hlavy“ konkrétně myslí, ale většinou se tato teze používá v souvislosti s americkými prezidenty a jejich druhými mandáty. Nicméně, rozdíl mezi politickými systémy USA a ČR je natolik zásadní, že přemýšlet o Zemanově „odvazování“ je zcela mimo mísu.

Jste ráda, že vyhrál Miloš Zeman? Jakou „globální“ politiku od něj očekáváte? Zatím o něm na Západě smýšlejí jako o nějakém divném dědkovi, který má rád Rusko a Čínu a pořád varuje před imigrací. Dostane se mu během druhého mandátu alespoň částečné satisfakce a vývoj světa mu v něčem dá zapravdu?

Ve srovnání s prázdnými frázemi pana Drahoše mně výsledek prezidentské volby uspokojuje. A nic moc nového od Miloše Zemana neočekávám, natožpak nějakou globální politiku. Nevím, jak o něm na Západě smýšlejí; připadá mi důležité rozlišovat mezi novináři, kteří píší bláboly, jejich čtenáři, kteří těm blábolům mohou, ale také nemusejí věřit, a mezi politiky, natožpak skutečnými tvůrci politik jednotlivých zemí. Ti asi budou realitu opravdu znát, nebo by ji alespoň znát měli. Vždyť výsledek voleb v Česku není první svého druhu – podobně dopadly volby kolem brexitu, s Trumpem, v Polsku či Rakousku, částečně v Holandsku nebo Německu, podle všeho velmi podobně dopadnou za pár týdnů i volby v Itálii. To není o jednom českém „divném dědkovi“, ale o trendu, který sílí nejen v Evropě.

Trochu mě překvapují časté spekulace o tom, jak se Zeman ve druhém volebním „odváže“, protože už nemůže znovu kandidovat, a tak mu bude všechno jedno... Nevím, co tím četné „mluvící hlavy“ konkrétně myslí, ale většinou se tato teze používá v souvislosti s americkými prezidenty a jejich druhými mandáty. Nicméně, rozdíl mezi politickými systémy USA a ČR je natolik zásadní, že přemýšlet o Zemanově „odvazování“ je zcela mimo mísu. Myslím, že jestli se fakt „odváže“, tak si zase střihne nějaké to obchodní Rusko nebo Čínu nebo Střední Asii. Tam ale obchoduje celý Západ, takže zas tak velký „odvaz“ to nebude, natož aby to budilo vášně někde jinde než v některých čtvrtích Prahy.

A jestli se mu dostane satisfakce?
Netuším. Když si odmyslím jeho obchodní diplomacii, jejíž odmítání tady u nás fakt nechápu, tak tu stojí proti sobě dva tábory a oba šermují virtuálnem. Migrací, která na nás zatím ve větším měřítku nedopadla. Jedni se migraci brání a poukazují na realitu v evropských zemích, druzí ji vítají a poukazují na vyšší ideály. Střet je to vyhrocený, ale jeho hlavní potíž spočívá v tom, že rozseknout, kdo má pravdu, v teorii nelze. Jen v praxi. Čili až poté, co sem případně začnou proudit první tisícovky migrantů. A to už se pak samozřejmě může jasně prokázat, na čí straně byla pravda, ale současně už může být pozdě honit bycha…

Mimochodem, včera mě zaujala zpráva, že v Německu akceptovali v případě syrského uprchlíka bigamii, aby si mohl odkudsi přivézt svou druhou ženu. Jasně, je normální, že si třeba saúdský král na své návštěvě zámků na Loiře nebo obecně na dovolené na Západě vozí celý svůj harém, ale to je vždy jen na pár dní, takže všichni – výměnou za haldy petrodolarů – na tu chvíli zavřou oči. Ale nyní se nově nějak vtírá otázka, jaké jiné zákony budeme s to kvůli migraci vlastně ohnout nebo rovnou zrušit. Otevírá se snad Pandořina skříňka?

Jak vnímáte zjitřenou náladu té části našich občanů, kteří opravdu nemají rádi Zemana? Někteří chtějí dokonce emigrovat. Jiří Pehe se těší, až do pěti let (má to spočítané) umře 500 tisíc voličů Zemana a přibyde 500 tisíc nových, mladých voličů, kteří už zvolí správně. Těšíte se na to taky?

Slova „slušnost“ už mám plné kecky – kvůli názorům „slušných“ lidí, kteří stáli za „slušným“ Drahošem a dál stojí na té „slušné“ straně lidstva, ale přitom jsou jako kanál, který sami tolik přece chtějí vyčistit… A pan Pehe prostě jen zapadá do řady „sjednocovačů“ národa, kteří opovrhují všemi, kdo si troufnou mít jiný názor. Buďto s námi, nebo proti nám! Smím podotknout, že je to takové hodně bolševické?

Na druhou stranu mi ale připadá divné, že pan Pehe – při jeho vzdělání a backgroundu – aplikuje dnešní situaci na dobu za pět let. Už před čtvrt stoletím přece sliboval vymření voličů komunistů – a furt nic. A dneska si pro změnu myslí, že se tady, potažmo v celé Evropě, za oněch pět let nic nezmění? Tedy, že bude k řešení ta samá otázka a ve stejně rozložené situaci jako dnes? Svět běží strašně rychle a netroufla bych si vsadit, že za pět let ještě bude existovat Evropská unie, přinejmenším ve své současné podobě. A předpokládám, že bude mít na své věrné zcela jiné požadavky než dnes. Nevím, jak dopadne Dublin IV, ale pokud k nám dorazí tisíce – a za pět let klidně i desítky tisíc – migrantů, tak opravdu bude půl milionu mladých hlasovat pro tu nynější „slušnost“ a tančit kvůli tomu na půl milionu hrobů? Nechme toho! Kromě morbidnosti je ta úvaha pana Pehe prostě krajně podivná.

Velmi jednoduše řečeno: Co naše země v příštích letech potřebuje od pravděpodobného vládnoucího tandemu Zeman–Babiš? Co se musí udělat, abychom se tu měli dobře a bezpečně? Má se odněkud vystupovat a někam jinam vstupovat?

Mně by bohatě stačilo, kdyby „tandem“ sledoval trendy a reagoval na ně, protože svět kolem je v pohybu. Kam se vydá Evropská unie? Kam země Visegrádu? Opravdu EU vydrží bez zásadních proměn? Co v případě dalších různých „exitů“? Co všechno změní přibývající trasy Nové Hedvábné stezky vedoucí do západní Evropy? Kolik toho ještě Číňané skoupí v Evropě a co nám tu ještě vlastně zbude? Pokud se USA nějak „srovnají“ s Ruskem a Čínou, jaký bude prostor pro nás? Těch otazníků před námi jsou tuny.

Vést malou zemi v procesech, které do značné míry připomínají masomlejn, bude nesmírně složité, obzvlášť za situace, kdy by asi nebylo od věci, abychom si uchovali ještě něco svého…

Co důležitého bychom měli v příštích dnech sledovat?

Osobně budu dál sledovat vývoj po syrské konferenci v Soči. Čím víc bude Západ odmítat její závěry, tím déle válka potrvá, se vším, co z toho pro nás vyplývá.

11 komentářů :

 1. ..... "Tuhle vojnu vyhrajem docela určité, opakuji to ještě jednou, pánové!" s těmi slovy rozloučil se Švejk s davem, který ho vyprovázel.
  - A kdesi v dálných dálavách historie snášela se k Evropě pravda, že zítřek rozboří i plány
  přítomnosti. .....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan PEHE, kdysi milé PEHE (jak říkal kamarád JŮ... nebo to bylo milé HELE?), stárne a stává se jednodušším. Jako soukmenovec katolického faráře KATZE ze Švejka a mladého Potáty Dientsbiera by rád viděl z Čechů ovčany. To, že touží během pěti let vyholokaustování půl milionu Čechů a jejich nahrazení dovozem z Levanty a z Afriky, je chucpe ... ovšem ANTISLAVISMUS NENÍ, NA ROZDÍL OD ANTISEMITISMU, V ČECHÁCH TRESTNÝ. To ovšem dokazuje, kdo v ČR, v zemi Čechů - tedy Slovanů, hraje "první housle"

   Zasluhuje, Pehe nemilé, jenom politování. Stárne... a ztrácí glanc, za pár stříbrných dal duši všanc...

   Smazat
 2. Co společnost rozděluje? No přece volby, partaje, hluboká sociální nespravedlnost, přejícnost sloupů státu největším zlodějům v české historii, ochrana podvodníků a pro potřeby kapitálu konstruované procesy. Ne, na objednávku ne, ale na anonymní udání - také formu objednávky - to už ano. Který stát má vlastní společnost nerozdělenu? Marně pátrám!
  A výše uvedené obavy, co u nás skoupí všechno Číňané. Trochu pozdě, to všechno přece u nás skoupil, tedy za pět prstů, bájný Západ, především Německo, tedy nám už Číňané nemohou nic vzít, leda Němcům. Ale třeba nám za to také něco dají. Ze Západu dostáváme desetinu toho, co z nás, zdvořile řečeno bylo vyždímáno. Ale jsme na tom stále dobře, podívejte se jak dopadlo Řecko, to je ta ideální podoba diktatury německého kapitálu.

  OdpovědětSmazat
 3. Na otázky paní Spencerové je zatím jediná odpověď:
  VOLBA PANA PRESIDENTA ZEMANA BYLA SPRÁVNÁ
  A pan Pehe zase jen stále kvoká,stále kvoká.Je to pořád stejný,neměnící se duševní akrobat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dalsi , kdo pise svrchu o novinarich , kteri blaboli a potom sama blaboli o tech BLABOLECH .
   Jak jinak.

   Smazat
 4. Tak nevím zda to bylo dobré, či ne,že zvítězil Zemant i když jsem ho volil.Každý cítí to napětí které vzrůstá,čím ta Drahošova chamraď vyhrožuje a chystá.Co je nejhorší,my co jsme volili Zemana zase budeme čumět ,jak po něm a vlastně po nás budou plivat,nadávat nám do fašistů,xenofóbů.Místo aby jsme bránili co jsme získali budeme zase jen čučet.Proto mám pocit,že měl zvítězit Drahoš,dát mu možnost, ať se ta chamraď ukáže.Je potřeba aby mladí co se nechali a nechávají zmanipulovat,poznali o co jde a spadli úplně na držku,jenže to už bude doopravdy pozdě a otázka je zda si to vůbec uvědomí.Známe taktiku těchto oslů vše házet na minulost,hledat vyníky v minulosti,přestože ti viníci žijí mezi námi a ještě dlouho tu budou žít a prudit a svalovat vinu jeden nan druhého,strašit nás komunismem,Ruskem,Čínou,blbečci.

  OdpovědětSmazat
 5. Motto: "Jiří Pehe se těší, až do pěti let (má to spočítané) umře 500 tisíc voličů Zemana a přibyde 500 tisíc nových, mladých voličů, kteří už zvolí správně."
  Shrnutí: Takže já budu příště volit Drahoše, protože podle Peheho jsou voliči Drahoše nesmrtelní! Můj tatínek mi vždycky říkal: "Vosle, než něco plácneš, tak si to pořádně rozmysli!" Takže asi tak.
  DABAC

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:44 Já také tvrdím, že za 5 let už nebude nikdo, kdo by volil Zemana. Z toho prostinkého důvodu, že Zeman potřetí kandidovat nemůže. Pan Pehe je skutečný myslitel, to se pozná z každého slova.

   Smazat
 6. Proč tolik slov: Pehe je blbec! (To by mělo stačit, ne?!)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenapovídat! Myslel jsem, že mu to dojde! I když za ty prachy ...

   Smazat
 7. Také jsem spokojen s presidentem Zemanem byla to jediná dobrá volba pro Českou zem. No jo havloidům patří média tak můžou plivat. A my budeme číst alternativní weby a hovořit spolu a jak vidíte zatím to stačí.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.