Reklama

neděle 4. února 2018

Tip na dobrou knížku: CHODORKOVSKIJ – Legendy, mýty a jiné pravdy

Michail Chodorkovskij
napsal Řezníček z Brna a - vlk -
4.2.2018 KosaZostra čili  vlkovobloguje.wordpress.com
V našich médiích přetrvává názor, že v Rusku se soudní rozsudky diktují tzv. shora. Jinak by přece nebylo možné, aby tak „dobrý člověk“ jako Michail Chodorkovskij byl odsouzen na 13 let.


Kdo je to Chodorkovskij? Je to bezúhonný podnikatel? Jak se stal nejbohatším mužem v Rusku? Proč měl vliv na samotného Jelcina a jeho vládu? Autor knížky skládá oligarchův život jako puzzle. Dívá se na jeho praktiky, daňové podvody, fiktivní prodeje, neplacení daní a také vraždy, se kterými je Chodorkovskij a jeho podnikání spojeno.

Jak je možné, že z nenáviděného oligarchy média „vyčarovala dobrodince lidstva“?

Mainstreamu je to jasné- bezúhonný podnikatel se dostal do střetu s Vladimírem Putinem a teď za to musí pykat. Financoval totiž opozici a tím se stal pro Putina nebezpečným a tak ho Putin zavřel do basy.

Západní tisk okamžitě odsoudil soudní proces s Chodorkovským, ale novináři neměli k dispozici ani text rozsudku, natož odůvodnění rozsudku. Celý text rozsudku dodnes nebyl přeložen do němčiny a novináři neznají mnohdy ani ruský text rozsudku.

Naproti tomu americký advokát Robert Teets, který sledoval celý proces z pověření Světové organizace právníků, podal tuto zprávu:
Proces probíhá spravedlivě a soudce Danilkin činí vše nezbytné pro to, aby obhajoba měla možnost předložit své argumenty a důkazy a vyvrátit obvinění obžaloby.

Ukázka z knížky:

Chodorokovskij je ve světě považován za ropného podnikatele, ropného oligarchu, ropného barona. Jeho podnik, o kterém všichni hovoří, se jmenuje JUKOS. Nejvýznamnější jeho podnik, jeho miláček, jeho alfa a omega je však MENATEP.

Menatep ho bude provázet po celý život. Jeho první firma, jeho první banka a jeho zatím poslední podnik, sídlící v daňovém ráji. Menatep byl založen v roce 1986 a měl se zabývat přihlašováním patentů a softwarem, místo toho však obchodoval s pančovaným koňakem, děvčaty a matrjoškami s podobiznou Gorbačova.

Menatep – Chodorkovského banka – nově založený peněžní ústav potřeboval dostatek kapitálu. Chodorkovskij to uměl zařídit: spravování ohromných finančních částek města Moskva nebo částek na rekonstrukci Čečenska a Černobylu. Krátce před rozpuštěním Komunistické strany SSSR dostal Menatep lukrativní zakázku: Převod obrovského množství rublů na stranických účtech na tvrdou měnu. Strana zanikla a její peníze se dodnes nenašly, ztratily se v Menatepu.

Kdybych měl shrnout začátky jeho podnikatelské činnosti, popsané v této knížce, použil bych pro to jediné slovo: Vekslák. Pokud bych měl být tzv.“politicky korektní“ tak potom musím napsat: Živil se spekulací s měnou, jak se dnes politicky korektně bývalým vekslákům říká.

Chodorkovskij vekslák, se rychle mění na podnikatele dravce, který podvodně privatizuje výnosné státní podniky, na ruku mu jde nejenom Jelcin, ale i gubernátoři a soudci.

Ukázka z knížky:

V srpnu 1999 se stal prezidentem Vladimír Putin a na přelomu roku 2000 prezidentem. V životě Ruska se tím něco zásadně změnilo, Chodorkovskij si toho buď nevšiml, nebo to nevnímal dostatečně jasně. A to byla jeho chyba. Putin byl vyvolen z „Jelcinovy rodiny“ aby se stal povolným prezidentem, začal nečekaně rychle hrát svou hru…


Chodorkovskij podvodně privatizoval firmu APATIT a ovládal 90% ruského trhu s apatitem, což je základní surovina na výrobu fosfátových hnojiv. Že za privatizované akcie nikdy nezaplatil, o tom vážení Kosíři nemějte nejmenší pochybnosti.Ukázka z knížky:

V prosinci 1999 bili na poplach i gubernátoři Novgorodské, Smolenské, Tambovské, Orelské, Tulské a Belgorodské oblasti. Psali Putinovy, že tamní závody jsou odkázány na dodávky firmy Apatit a že tato firma je svými cenami doslova „připravuje o košili“. Když někdo kontroluje 90% trhu a nepodléhá kontrole státu, může si přirozeně diktovat ceny strategické suroviny – apatitu.

Tak například gubernátor Novgorodské oblasti napsal Putinovy, že kombinát Akron, zásobující hnojivy třicet ruských oblastí, už nemůže platit požadované horentní ceny firmě Apatit. Smolenský gubernátor nazval Chodorkovského praktiky ekonomickým terorismem a poukázal na to, že Apatit ruským daňovým úřadům vyvádí mezi 250 – 300 miliony dolarů zisku přes offshorové zóny.

V prosinci 2002 demonstrovali zaměstnanci tamního závodu na výrobu hnojiv Dorobuž a požadovali, aby na apatitové koncentráty byla zavedena státní regulace cen – i v rozvinuté tržní ekonomice je to zcela běžné, říká se tomu antimonopolní postup.

Chodorkovskij navzdory vysoké hladině zvuku tento varovný zvon neslyšel. Velké peníze u některých lidí zřejmě fungují jako špunty do uší.
Do výše popsaných událostí se vložil sám prezident Putin a pověřil premiéra a generálního prokurátora, aby prověřil všechny okolnosti privatizace Apatitu a učinili rozhodnutí, které budou jen a pouze v zájmu státu.

Velká partie začala…

Aféra s Apatitem byla jedním z úhelných kamenů odsouzení Chodorkovského v prvním procesu.

A potom přichází JUKOS – těžba a prodej strategické suroviny – ropy.

Ukázka z knížky:


Abychom pochopili princip Chodorkovského podvodu:

Existuje firma Z (Z jako zdroj), která těží ropu v širých ruských stepích. A existuje firma P (P jako prostředník, jež tu ropu prodává zákazníkům po celém světě). Firma Z i firma P patří Chodorkovskému.

Firma Z prodává svou ropu za hubičku firmě P, která prodává ropu na světových trzích za světové ceny. Obě firmy mají zisky, jedna obrovský, druhá malý, nebo vůbec žádný. A protože obě firmy patří Chodorkovskému, nijak na tom netratí, všechny zisky za prodej ropy má v kapse. Zisky firmy Z se pohybují pokud možno kolem nuly a zisk firmy P je v oblasti maxima. Součet Chodorkovského zisku je: 0 + 100 = 100. Tedy žádná ztráta.

Po ziscích přicházejí daně. Vzhledem k tomu, že firma Z musí mít sídlo v Rusku (protože tam těží tu ropu) platí daně ze svého zisku v Rusku, tedy platí nulu. Firma P má sídlo v daňovém ráji, tedy neplatí daně Ruské federaci.

Ruský stát kvůli chybějícím daním se musí vzdát investic do škol, nemocnic a silnic. Daně končí na Kajmanských ostrovech.

Chodorkovskij nezaplatil daně z prodeje 218 miliónů tun ropy…….

V Jukosu a jiných Chodorkovského firmách bylo zaměstnáno na 100 000 lidí. Když byl uvězněn Chodorkovskij, proč nevyšli jeho zaměstnanci do ulic a neprotestovali proti uvěznění jejich „chlebodárce“? To popisuje další ukázka z knížky

Ukázka z knížky:

Když Chodorkovskij převzal JUKOS, dvě třetiny pracovníků vyhodil. Zbylým bylo uloženo, aby požadovali snížení mezd. Nespokojeným Chodorkovskij řekl: Nezaměstnanost v zemi je vysoká a tak pokud budete dělat problémy, zítra sem navezu Číňany.

Za propuštěné si skutečně dovezl dělníky na měsíční turnusy z jiných oblastí, ruských a ukrajinských, kde vládly ještě horší poměry. Chodorkovskij se zbavil sociálních zařízení, které před tím Jukos financoval, zvláště školek a jeslí. Vrty, které dávaly méně než 7 tun ropy denně se zavíraly jako nerentabilní.

Přichází nouze, alkoholismus a drogy….

Chodorkovskij byl v prvním procesu (2005) v první i druhé instanci odsouzen na 8 let kárného tábora, v druhém (2010 až 2011) mu byl rozsudek zvýšen na 13 let.

Ukázka z knížky:

V polovině roku 2003, tedy před zatčením Chodorkovského se v Německu ozývaly hlasy, že útok na Jukos bude mít „děsivé následky“.

Nic takového se nestalo. Chodorkovskij skončil ve vězení, Jukos neexistuje, ale makroekonomicky se nic nestalo.

Existuje totiž zkreslená představa, že právě oligarchové jsou zárukou rozvoje tržního hospodářství. Je jasné, že oligarchové nemají na rozvoji volného trhu zájem, mají zájem na budování monopolu. Proto také razantní vzestup několika oligarchů vede zpravidla nejen ke zbídačení milionů, ale také k likvidaci menší a střední konkurence. Střední podnikatelský stav, skutečný obhájce ekonomické soutěže tak neodvratně mizí.

Proto reagovala ekonomika na tyto události v roce 2005, když byl vyhlášen první rozsudek nad Chodorkovským klidně, dokonce s úlevou. Po rozsudku dokonce burzovní indexy stouply na dvojnásobek, po druhém rozsudku o 30%.

Než byl Chodorkovskij zatčen, západní média o něm psala značně nepříznivě, potom jako mávnutím kouzelného proutku z něj udělaly politického vězně

Ukázka z knížky:

Koncem 20. století měl Chodorkovskij na západě značně pochybnou pověst. Hovořilo se o loupeživém baronu. O mrtvolách ve sklepě. O organizovaném zločinu, o praní peněz mimo jiné i pro KSSS. Americké úřady se urputně zajímaly o to, kam se podělo 5 miliard dolarů z úvěru Mezinárodního měnového fondu na stabilizaci rublu. Britské noviny psaly, že za Chodorkovským se táhne stopa podvedených zahraničních investorů a případů podezřelých úmrtí. S touto pověstí žil Chodorkovskij s Menatepem a Jukosem už léta a stále více bohatl. Chodorkovskij chtěl vstoupit s Jukosem na americkou burzu, ale s takovou pověstí to nebylo možné.

Timtschenko, autor knížky, žije a pracuje v Německu, kde pracoval jako novinář píšící pro Deutsche Welle, v současnosti žije ve spolkové republice Sasko a živí se jako nezávislý novinář a publicista.

Domnívám se po přečtení této knížky, že tato není pouze o Chodorkovském, ale všeobecně o principu vzniku obrovského majetku a metodách oligarchie nejen v Rusku, ale třeba také u nás…..

autor: Viktor Timtschenko
Vydalo nakladatelství: Jan Vašut s.r.o. 2013
Počet stran: 298


Vlkův dodatek:

Těm, co tuhle knižní recenzi právě s uspokojením dočetli, bych doporučil, aby si znovu nejprve přečetli tuto pasáž z knížky o Chodorkovském:

Existuje totiž zkreslená představa, že právě oligarchové jsou zárukou rozvoje tržního hospodářství. Je jasné, že oligarchové nemají na rozvoji volného trhu zájem, mají zájem na budování monopolu. Proto také razantní vzestup několika oligarchů vede zpravidla nejen ke zbídačení milionů, ale také k likvidaci menší a střední konkurence.

Souhlasíte? Fajn. Já také. A protože se shodneme, že to je pravda, dovolím si vám, co souhlasíte a co jste s Řezníčkovým výběrem pro dnešní recenzi spokojeni, dovolím doporučit český ekvivalent. Jmenuje se Boss Babiš. Autorem je nejlepší český invetigativec Jaroslav Kmenta.

Vydáno: 2017, JKM – Jaroslav Kmenta
1. vydání originálu: 2017
Počet stran: 352

Není žádný problém si ji opatřit nebo vypůjčit nebo stáhnout z internetu. Chodorkovskij je fajn. Ale je to v Rusku……

Asi jsem právě kolegu Řezníčka připravil o řadu zasloužených hvězd. Jistě mi promine. Je to moudrý člověk. A ví, že nejdůležitější je zamést si před vlastním prahem.

- - -

23 komentářů :

 1. Zkrátka, Žid, který kradl, až na to dojel. Kdy půjde sedět jeho bratr v menším Vondra?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chybí tam dodat jeden nezvratný fakt, totiž že 9 z 10 těch ruských oligarchů, stejně jako ukrajinských, má jedno společné.

   Smazat
  2. Samozřejmě, že víme, o čem mluvíme. Proč se daří Bakalovi unikat ze zodpovědnosti za vytunelované OKD? stojí za ním židovská lobby v ČR, Sobotkův pokrevní spolek.

   Smazat
  3. 13 bolo malo zaslužil si aspon 33

   Smazat
  4. S tím Vondrou si trošičku ujel, srovnávat slona s mravencem je pro mravence lichotka. Chlap s gulama i s jeho "bručícím tajemníkem" plus mravenec dohromady by museli krást ještě alespoň 5 volebních období a ještě by se Chodorkovi zdaaaaleka nevyrovnali, natož se k němu přiblížili.

   Smazat
 2. Koukám, že Vlk ještě nerozdýchal vítězství Babiše a Zemana. Chuděra malá, zneuznaná, uplakaná. Takový opinion leader a prd. Aspoň že má naději do budoucna, až Drahoš založí hnutí Nevím, tak to tady rozčísne, Babiše rozdrtí a bude nám konečně blaze.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co všechno poslouží Vlkovi k tomu, aby si nerýpnul..

   Mohl by pokračovat. Po schválení zákona o reintegraci Donbasu, začíná masivní ofenzíva ze strany Ukrajinské armády. Možná že Vlk konečně "prozře" a bude namísto svodek od "opolčenců" psát svodky u bojiště praporu Azov se stejně plamennými komentáři. A ještě by neměl zapomenout na ruskou stopu v amerických i našich volbách a výhodách multikulturní společnosti.

   Smazat
  2. 8:33 Tak to se určitě nestane a po NWO netoužím.

   Smazat
 3. Stejně jako v česku. V Rusku to bude asi o dost složitější, protože tam korupce má vysoký kurz už od dob Lenina

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Bohužel to není pravda. Je to mnohem starší tradice, navzdory tomu že skutečným Rusem je nordicko-slovanský árijec, který je disciplinovaný, svobodomilovný a spíše faustovský než fatalistický - stejně jako Švédové, Dánové či Němci. Protože bohužel převážila jeho druhá, "slovanská duše", jejž vznik byl reakcí ruského lidu na otroctví, které jim pomohla vydržet, aniž by riskovali své životy při vzpouře. Tato idea byla povzbuzována, ochraňována a zneužívaná mongolsko-byzantsko-židovsko-komunistickými vládci euroasijského Projektu. "Slovanská duše" je ve skutečnosti "otrocká duše." Je to sen árijského muže uvrženého do otroctví, ochromující práce a života v ponižujících podmínkách, jehož předkové byli vyhlazeni etnicky cizími elitami, a který nemá vůli čelit realitě a postavit se svým pánům a tato je tíhne dolu - ke korupčení.

   Smazat
  2. 9:04, podobné výšplechy jsem kdysi zachytil na stránkách různých jurodivců všech možných národností. Ruská duše - co to je? Ano, píšou o tom spisovatelé... ano, mají jiné vnímání světa než Anglosasové.

   Běžný Rus se nepovažuje za otroka, zkuste mu to říct do očí. Zaobírá se podobnými problémy jako my a navíc si je dobře vědom síly své země. Ty "cizí" elity jsou oni sami a pocházejí z národů, které sami kdysi podrobili, stali se součástí národa a sami sobě také říkají Rus (Rossijan). Hodně rodin je smíchaných, jak chcete specifikovat jejich národnost? Čili pokud se dostane k moci poloviční Čečen nebo Armén nebo Tuvin (Šojgu), je tento člověk součástí jednoho národa stejně jako ostatní. Putin je Rus a má největší podporu mezi kavkazskými republikami.

   Jestli narážíte na Chodora, k židovství se přihlásil jeho otec, matka byla pravoslavná a oba pracovali jako vědci. Není známo, že by se Chodorkovskij na základě židovství svého otce nějak vyděloval že společnosti. On se cítil být spíš intelektuálním elitářem.

   Smazat
  3. Ad 8:49
   Ale u nás už 30 let má jedna pěkná tradice, že ten kdo těží ani nemá zapotřebí dělat čachry přes víc firem:
   V Rusku nerostné suroviny patří státu stejně jako u nás. Přesto v Rusku tvrdě vyžadují z jejich těžby platit speciální daň, to už na rozdíl od nás.
   Vždyť naši úplatní kripli míní naše lithium těžařům vpodstatě darovat! Samozřejmě za velkou malou domů. Stát přijde o miliardy, ale politik a zejména někdo v pozadí, si přilepší miliony.

   Smazat
  4. 9:39 No a to je právě zdroj oné "otrocké ruské duše", tedy ten zmiňovaný tam eurazijský Projekt! - https://www.protiprudu.org/vazenie-naroda-anti-rus-euroazijsky-projekt-cast-2/

   Smazat
  5. Tento problém u nás není srozumitelný, protože čeština nezná rozdíl mezi Rus (Russkij) a Rusák (Rossijan)! Proto ruští vlastenci říkají toto! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/%D1%83%D0%B511151.png
   Pojem Rossijan je tedy coi jako Boheman neb Osman v protikladu k Čechovi nebo Turkovi ...

   Smazat
  6. 10:48, ty nacistické prase, ty budeš stále špinit zdejší prostor? Znám spoustu Rusů, jsem s nimi v kontaktu, sleduju jejich diskuse ve veřejném prostoru a můžu tě ubezpečit, že drtivá většina by ti za znevážení pojmu "Rossijan" dala po hubě. Což je asi jediné, čemu rozumíš.

   Máš smůlu, v tomto jsou jednotní. Když bude chtít někdo tuto zemi roztrhat má kusy, bude muset jinak. I tak bys nerozeznal tzv. Tatara od běžného Rusa. Například tohle je Tatar. https://www.tyden.cz/obrazek/201501/54c2298211639/crop-747035-p201405240332301.jpeg

   Smazat
  7. 10:42, jste trochu pozadu. Autorem je jistý A.Širopajev a bylo tomu už hodně dávno:

   Алексей Алексеевич Широпаев – идеолог крайне правого движения, русский националист, монархист, неоязычник, имперец, антисемит,

   Dnes je starší a moudřejší, trochu se stydí.

   В конце 80-х и пришел как правый, как патриот, как имперец, как монархист. Сейчас мне жаль, что это получилось так, потому что это многое искривило в моей траектории

   Znají velmi dobře svou historii, mají slušný rozhled a probírají se tam různá témata. Ale všeobecně je Rusko moderní země se vším všudy. Nevěřte na otroky, otroci revoluce nedělají.

   Smazat
 4. Vlk se nám snaží podsunout, že Babiš je ekvivalent Chodora. Nevzpomínám si, že by se Chodor usiloval o aktivní účast v politice a šel tak s kůží na trh. On ovlivňoval politiků zvenčí, platil si své lidi, kteří za něj dělali práci. Sám se věnoval v ústraní svému byznysu.

  Podotýkám, nejsem Babišův volič.

  OdpovědětSmazat
 5. Pisete Boss Babis...at jiz pan Kmenta investigativec vypatral cokoliv o Babisovi,vse bylo povoleno v ramci zakona !Jednoduse ze sociku cele to rizeni na kapitalismus,muselo projit nejakym spusobem..pan Klaus se k tomu vyjadril slovy-neexistuji spinave penize-
  dodatek-Babis nevyvadi dane do financnich raju,plati jako mourovaty do CR a jediny,co mu chteji prisit je 50 melounu za Capi hnizdo a to jen proto,ze ve snemovne vyjmenoval vsechny zlodejiny a zeptal se zakonodarcu,co udelali pro vysetreni zlodejin..nik mu neodpovedel a zaroven se stal nepritel c.1.Ozvala sa jinom 1 kreatura,Kalousek,ktery pronesl-snad nam Bures nebude rikat co mame,nemame delat.Ten Kalousek,ktery poskodil CR se Sasou Vondru v Promopro za 360 melounu.Je obe,ti ceske geny,nik nezaluje,nepotahuje,nepraniruje.Co delala ve vsech pripadech p.Vrchni statni zastupkyne Bradacova,ktera ma ze zakona povinnost jednat sama,kdyz vi,ze byl poskozen cesky stat?A,ze byl poskozen vi vsichni!Proc nechteji jit polit.strany s Babisem do vlady?Ze se vsichni nasli ve zlodejinach,ktere Babis jmenoval,vyjma tech pitomcu Piratu a SPD.Takze,takova je v Cechach spravodlivost,cisty holyud !jozka ze slovenska

  OdpovědětSmazat
 6. Srovnávat potrata komouše Vondru z Chodorkovským? To je trapný řiťoliz a nepatří ani mezi vyvolené. Je potřeba udělat a schválit takové zákony aby nenažranci pracovaly více v prospěch všech lidí ve státě. Přírodní zdroje jsou vlastnictvím všech občanů státu rovným dílem.

  OdpovědětSmazat
 7. Podpindosnik,Vondra se jiz potreboval vyjadrit k nove nuklearni strategii usa na parlamentnich listech,ze je to konecne strategie,odrazejici soucasnou realitu....muze tohle napsat normalni clovek,ktery ma rad sve spoluobcany,deti,mir?Vondra je zmetek,ktery proda CR,cizim mocnostem,bez mihnuti oka a to mel byt tim vyvolenym genem ceskeho naroda,klesl na uroven zlodeje v Promopro a prisluhovace juesej.

  OdpovědětSmazat
 8. Nejlépe to řekla I. Švihlíková na jedné přednášce. Na dotaz o Babišovi řekla, že pro přechodné období může být pro stát přínosem, kdy zpřetrhá zaběhané klientelistické vazby doposud vládnoucích "tradičních" stran. V dlouhodobějším horizontu by v něm ale spásu nehledala a je rozhodně na místě být k němu obezřetný.
  Srovnáváním Chodorkovského s Babišem ale Vlk zase jednou řádně ulétl. Ale u něho už jsme na to zvyklí.

  OdpovědětSmazat
 9. Jak je možné, že media z nenáviděného oligarchy "vyčarovala dobrodince lidstva"? To je právě to umění soudobých journalistů, které novináři dříve neuměli. Umění, jak snadno a rychle prodávat lži za velké prachy?
  I u nás máme v mediích takové literární "umělce", kteří ze souboru profesionálních padlých žen, potrefených navíc sexuálně úchylným exhibicionismem - Pussy Riot = Řvoucí rodidla - (ABY SE PRAŽSKÁ KAVÁRNA NEPOHORŠOVALA), nám vyrobili soubor cudných panen, aby ho mohli poctít "významnou" cenou prezidenta Vendy Lahvičky.
  Pokud jde o Babiše. Zatímní vlády po r. 1989 si udělaly z národa a státu "trhací kalendář", protože měly vždy možnost se vymluvit na spoluvládnoucí partaje - a tak vládní prohlášení bylo jim pro srandu. Proto bych si přál jednobarevnou vládu, aby se nemuselo ustupovat tlakům všelikých partajních šmejdů ve službách diktatury kapitálu, ale bylo možné na konci vlády Babiše provést "bilanci" má dáti - dal. A pak národ ve volbách rozhodne. A toho se partajní šíbři všech těch pseudodemokratických bloků a partají šíleně bojí, byl by to konec jejich byznysu v politice. Proto pokud tradiční partaje vyvolají nyní krizi a nové volby, musí to voliči jim spočítat a konečně je vypráskat jako politické podvodníky z politické scény.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.