Reklama

neděle 25. února 2018

USA doskákaly: Putin buduje sanitární kordón čili sanitární kordón naruby

Rostislav Iščenko
25. 2. 2018    zdroj a zdroj
Moskva a Ankara potvrdily, že obě větve Tureckého proudu s celkovou kapacitou až 33 miliard krychlových metrů plynu ročně začnou fungovat v roce 2019. Nejsou pochybnosti ani o termínu spuštění Severního proudu 2 - rovněž rok 2019. Znamená to, že pokud se během roku nic mimořádného nestane, Rusko a jeho spojenci definitivně vyhrají v globální konfrontaci nad USA, a to bez ohledu na to, jak dlouho budou ještě běhat po Sýrii a Ukrajině bandy proamerických teroristů. Washington nevzal v úvahu, že v politice, stejně jako ve fyzice, každá akce vyvolává stejnou co do síly a v opačném směru orientovanou reakci. Ve snaze vybudovat protiruský sanitární kordón ve východní Evropě a na Blízkém východě, Američané ve výsledku ztratili Blízký východ a sanitární kordón proti nim je již budován v západní a střední Evropě. A děje se to na velmi pevném základě - na finančních a ekonomických zájmech.

Rusko patnáctý rok (počítáno od prvního "barevného" převratu na postsovětském prostoru v roce 2004 v Gruzii) vytrvale bojuje se Spojenými státy. Během této doby se dokonce zrodil termín "hybridní válka": to je, když jako by zdánlivě mírové vztahy mezi státy nejsou narušeny, vojáci z kasáren nevycházejí, ale ve skutečnosti válka na zničení nevojenskými prostředky probíhá, příčemž je neméně efektivní než ta, která je vedena vojenskými prostředky.

Žádná válka nezačíná prostě tak. O to víc jsou důležité důvody pro tak dlouhý a zásadní střet. USA se přece nepokusily jen vynulovat Rusko jako faktor světové politiky. Když chystaly tuto hru, byť s dobrými pozicemi, riskovaly vlastní vynulování. Dnes jsou USA mnohem blíže ke konečné porážce v celé hře než k výhře. Přesto Washington odmítá jakékoli kompromisy a vytrvale se snaží bojovat až do konce.

O důvodech pro takové principiálnosti se v posledních letech psalo mnohé a mnohými. Máme-li to zformulovat stručně, Amerika se nebála ani tak vojenské a politické obnovy Ruska (v USA vládlo přesvědčení, že jejich absolutní vojenská převaha bude zachována nejméně do 50-tých let tohoto století), jako spíše vytvoření jednotného ekonomického a obchodního prostoru Velké Eurasie. Čína, Rusko, Evropská unie, jihovýchodní Asie a Blízký východ - to jsou 3/4 světové populace, obrovský trh, vysoké technologie, neomezené zásoby přírodních zdrojů.

Vznik všeeuroasijské obchodní a hospodářské unie by okamžitě marginalizoval Státy. To nejdůležitější přece je, že americké společnosti, rozpočet USA a američtí spotřebitelé by přišli o nevydělané příjmy ve stovkách miliard dolarů ročně. Bez nich systém nemůže existovat. Ve výsledku by se USA zhroutily bez vnějších sil, jen kvůli vnitřní destabilizaci.

Spojené státy bojovaly s myšlenkou jednotné Eurasie a pokusy o její uskutečnění dlouho a úporně. A tyto myšlenky byly tak zjevné a perspektivní, že vznikaly znovu a znovu. Vyjadřovali je i de Gaulle i Putin i Xi Jinping, a ostatně mnoho dalších také.

V konečném důsledku dospěl Washington k jednoduchému řešení, které je na stole již od poloviny 70-tých let minulého století. Aby se předešlo obchodnímu a ekonomickému sjednocení euroasijských zemí, je nutné zablokovat obchodní trasy, které je spojují.

Washington dobře věděl, že hlavní úlohu hrají v současné ekonomice nosiče energií. A snažil se kontrolovat většinu své světové těžby a také cesty dodávky. Od 70-tých let minulého století existovala jediná cesta dodávek energetických nosičů do Evropy, kterou USA nekontrolovaly - sovětský systém dálkových plynovodů.

USA se svého času pokusily blokovat sovětsko-evropskou transakci "plyn - roury" o nic méně aktivně a vytrvale, než bojovaly proti ruským projektům podmořských plynovodů, které dodávají plyn přímo západoevropským spotřebitelům, bez východoevropského tranzitu. Už tehdy si USA uvědomovaly, čím jim hrozí příchod levného (ve srovnání s blízkovýchodním) sovětského a posléze ruského plynu na evropský trh. Ale nepomohla ani atlantická solidarita, ani dokonce až do poloviny 80-tých let minulého století probíhající boj mezi dvěma systémy. Nabídka byla příliš lákavá a od té doby se podíl ruského plynu na evropském trhu neustále zvyšuje.

Bez nadsázky lze říci, že stabilita evropské ekonomiky je již dlouho závislá na ruských energetických dodávkách. Právě proto EU, když souhlasí s jakýmikoli sankčními mechanismy a v maličkostech nahrává Američanům v libyjské, syrské, ukrajinské krizi, kategoricky odmítá přehodnotit plány na vybudování podmořských plynovodů. Ani proamerické lobby v Evropské komisi, ani východoevropské členské státy EU, ochotné podléhat americkému tlaku, nebyly schopny prolomit tyto projekty. Německo potřebuje ruský plyn a Berlín byl ochoten za každou cenu zajistit jeho dodávky do Evropské unie v potřebném množství.

Chápajíc, že dosáhnout od evropských politiků (závislých na USA, ale na evropském obchodu také) zřeknutí se ruského plynu ve prospěch dražších nosičů energií ze zóny Perského zálivu, tou dobou kontrolované Washingtonem a jeho spojenci, je téměř nemožné, Státy se pokusily vytvořit pro rusko-evropskou spolupráci rádoby objektivní překážky.

O tom, konkrétně o polském projektu "Trojmoří", právem nazvaného novou podobou sanitárního kordónu, který měl oddělit Rusko od Evropy již ne ideologicky, ale hospodářsky, se také poměrně hodně psalo. Nápad, realizovaný Washingtonem, byl jednoduchý a efektivní. Mezi Ruskem a Evropou je nutno vytvořit pás nepřátelských zemí, uzavřít všechny stávající trasy dodávek, rozpoutat ekonomické války, které naruší rytmus dodávek, a přinutit Evropu hledat spolehlivějšího dodavatele nosičů energie.

Důležitým článkem tohoto projektu byla Ukrajina, jejímž prostřednictvím se do EU na začátku 90-tých let minulého století dodávalo až 80% veškerého ruského plynu. Polsko mělo blokovat výstavbu alternativních suchozemských potrubních plynovodů, s čímž se ku svému neprospěchu výborně vypořádalo, když odmítlo vést plynovod Jamal - Evropa 2 přes své území. Turecko bylo určeno pro dodávky středoasijského plynu do Evropy jako alternativy ruskému plynu. Sýrii, jak je známo, začali ničit proto, aby byl přes její území veden plynovod pro katarský plyn. Írán se USA chystaly zlikvidovat hned po Sýrii, aby si zajistily kontrolu nad dostatečnými zásobami plynu a trasami jeho dodávek.

Představíme-li si politickou mapu světa, je snadné pochopit, že sanitární kordón do Sýrie a Íránu by spolehlivě, s mnohanásobnou zárukou, odřízl od Evropy Rusko i Čínu. Rusko ztrácelo evropský trh s plynem, jeho rozpočet se začal propadat a Moskva byla vyloučena z vysoké politické hry z důvodu banálního nedostatku zdrojů. Čína nedostávala pro své výrobky alternativu trhu v USA v podobě evropského spotřebitele a upadala do úplné závislosti na USA. Problematika zachování a rozšíření americké hegemonie byla tak úspěšně řešena.

Proto bylo USA celkem jedno, zda budou v Sýrii a na Ukrajině vytvořeny stabilní proamerické režimy, nebo zda tam budou i nadále pobíhat gangy banderovců a barmalejů. Druhá varianta řeší problém blokace obchodních tras o nic méně spolehlivě, ale s mnohem nižšími náklady. Přes Somálsko vést obchodní cesty nikoho ani nenapadne, a platit za zachování místního režimu se nemusí vůbec nic...

Rusko však muselo získat nejen vojenské vítězství v Sýrii (aby se zbavilo případné hrozby výstavby katarského plynovodu a také případného útoku na Írán), ale také dosáhnout vytvoření podmořských plynovodů s dostatečnou kapacitou, aby většina dodávek plynu do EU nezávisela na východoevropském tranzitu.

Jakmile budou v roce 2019 zprovozněny obě větve Tureckého proudu a druhá fáze Severního proudu, bude možné tento problém považovat za vyřešený.

V důsledku syrské kampaně a také trpělivé diplomatické práce s Turky a Němci Rusko ponechalo Američanům jen cucky z jejich sanitárního kordonu. Nadarmo byly investovány desítky miliard dolarů do vytváření a podpory rusofobních režimů. Nyní Rusko a jeho spojenci nejen že kontrolují veškeré pozemní, ale také značnou část námořních obchodních cest mezi Evropou a Asií. Evropané a pak Američané, kteří je vystřídali, nedopouštěli ztrátu kontroly nad těmito cestami od konce 15. století.

A je zde ještě jeden příjemný bonus. Hlavní úspěch spočívá v samotných plynovodech. Jde o to, že Severní proud vede přímo k německému pobřeží, ale Turecký proud musí být připojen rozbočovačem plynu v Rakousku k plynovodu, vedeným po území Evropské unie přes Řecko a Itálii nebo po trase Bulharsko - Srbsko - Maďarsko.

V každém případě bude muset za tranzit tímto plynovodem odpovídat již Evropská unie. Ale osud samotného potrubí bude zcela záviset na Rusku. Protože, jak ukázala všem ukrajinská zkušenost, prázdné potrubí, bez plynu, to již není bohatství, ale břemeno. Znamená to, že všechny evropské země, které přijímají ruský plyn, všechny evropské společnosti, které jsou zapojeny do dodavatelského řetězce a vydělávají na tom, všechny státy, přes jejichž území vlastně povede evrounijní potrubí, všechny země, kde jsou zřízeny evropské plynové rozbočovače, určené k distribuci ruského zemního plynu, se mění na ruské partnery.

Není to nic osobního, je to podnikání. Do projektů bylo investováno příliš mnoho peněz a musí přinést evropskému podnikání zisk. Pokud by USA mohly nabídnout neméně lákavé společné projekty, byly by s to konkurovat. Ale nemají tuto možnost, protože nemají přístup k levnému plynu. Dokonce své pozice v oblasti Zálivu rychle ztrácejí. A tahat pro ně kaštany z ohně za děkuji Evropa (přinejmenším její západní část) nebude.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

45 komentářů :

 1. Pro mne je to dobrá zpráva.
  Fandím Rusku a těší mne vše, co ho posílí.
  Líbí se mi, jak USA řeší vše po zlém a agresí, Rusko zatím tiše pracuje v klidu a míru a pak je převálcuje.
  Evropa je humus, zejména západní - ale to byli vždy zrádci a paraziti, ale teď bohužel včetně nás v ČR, Rusko nám zachránilo vícekrát prd.el, bez jejich plynu a ropy bychom měli tak akorát kulové, a přesto dokážeme jen ječet, řvát, okopávat kotníky a přídávat se k "Západu".
  Stydím se za Havla a všechny jeho pohůnky a pohrobky, kteří nás dostali do těchto sr..., a žasnu, že je ještě stále pár lidí, co to vůbec nechápou a ječí o západní propagandě, jak je Rusko agresor a nepřítel. TFUJ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, ale havloidních blbců je stále dost.

   Smazat
  2. Nejhorší na tom všem je, že naší nenávistí vůči Rusku, kterou vštěpujeme už na základních školách dětem do hlavy, a naším příklonem k západnímu vnímání světa (tedy legalizace násilí, má - li přinést materiální prospěch),vytváříme pro celou naší zemi velmi špatnou karmu, za kterou budeme muset jednou nést zodpovědnost.... všichni, jeden vedle druhého....smutné, leč je to tak....

   Smazat
  3. 18:35
   Ono těch blbců zase tolik není. Až přestanou platit ty barevné papírky z rotaček Fedu tak se projeví i odliv těchto atrap společnosti.

   Smazat
  4. Amíci to měli pěkně vykalkulované když dobíjeli Ukrajinu. Už v podstatě drželi ukrajinské potrubí ve své správě a kdoví jaké vynucovací podmínky chtěli klást nebo už kladli na Rusko, aby mohlo pokračovat v dodávkách plynu do Evropy
   Teď jim sklaplo. Nemají ani Krym a ani oblast Donbasu, kde jsou zásoby břidlicového plynu. Prostě nula za vynaložené stovky miliard dolarů.

   Smazat
  5. 18,52 - strašně moc se to tu po 89 pokazilo, to je pravda, ale myslím a věřím, že se to už začíná obracet a zlepšovat, lidé se probudili a jsou schopni vidět pravdu. A čím víc takových bude, tím lépe pro nás, naši zem i naši karmu. Věřím, že nejsme ztraceni.
   Víme přece, že když jeden člověk udělá výraznou změnu ve svém vědomí, způsobí to značný dominový efekt ve vědomí kolektivním. Přispěje tím tedy významně k hromadnému léčení lidského vědomí a nalezení správné cesty.

   Smazat
  6. Taky fandíme,je nás víc!

   Smazat
  7. Hlavně Babiš začíná obracet, vlastně ne, dokonale se odkopal svým postojem k právu občanů na rozhodování o svém osudu.

   Smazat
  8. 17:38 Pane napsal jste to za mě souhlasím.

   Smazat
  9. 21:10 - Koľkokrát som upozorňoval na týchto stránkach, aby ste neverili Babišovi. Teraz sa už pomaly začína odkopávať, aj čo sa týka EU a emigrantov. Babiš si svoj rybníček kapríkov s Euro dotáciami nevypustí!

   Smazat
  10. Pro mne to až tak dobrá zpráva není. Plynovod do Německa přes moře se dělá pouze z důvodu, že Ukrajina je nedůvěryhodná, Polsko taktéž a oba drazí. Tak, že časem tyto větve budou zrušeny a my budeme brát plyn z Německa. Za jakých podmínek, ví jen ten Nejvyšší. A navíc nebudeme taky tranzitní zemí, z čehož nám plynou určitě jisté výhody.

   Smazat
  11. Přesně řečeno! 100% souhlas!

   Smazat
  12. Nakonec to zrušej - http://oenergetice.cz/evropska-unie/polsko-bude-blokovat-nord-stream-2-podle-zeme-ohrozuje-energetickou-bezpecnost-eu/

   Ono se to ani moc nevyplatí. Ropa bude čím dál levnější až ji nakonec nahradí jiný zdroje. Stejně jako zemní plyn.

   Smazat
 2. Ano, Svět si oddychne, poskočí v den pádu USA komandatůry a Svět tento den vyhlásí jako světový den humanity a míru. A snad ani na oplátku za všechna ta ekonomická zvěrstva a agresívní války na USA nevyhlásí sankce a třeba ani neznárodní majetek USA v zahraničí. Bude to zřejmě nejvýznamnější den v dějinách lidstva. Porážka nacismu a Hitlera, to byl jen malý krůček lidstva, porážka nadvlády USA bude velký krok k humanitě, sociální a právní spravedlnosti a pravdě!

  OdpovědětSmazat
 3. Též fandím Rusku, to co dlouhodobě předvádí Usáci a jejich lokajové z Bruselu vede jen k válkám a rozvratu ve světě. Svět zla a povýšenosti k ničemu dobrému nedojde. Naděje na lepší svět je na Východě, nikoliv na Západě.
  Morave

  OdpovědětSmazat
 4. Taky fandím Rusku . Jen mi není jasné co se s tímto plynovodem položeným na dně moře bude dít v případě nějaké havárie , nedej bože při teroristickém útoku na něj . Na souši se to opravit dá ovšem něco jiného je to pod vodou . Jako laikovi ať mě to někdo vysvětlí .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ponorky, rychlá torpéda, supersonické zbraně, elektronické zbraně, armáda ve vzduchu, na zemi i pod mořem to uhlídá...

   Smazat
 5. Dobře tak pro celý svět. Mimochodem, při vyhlášení vítěze olympijského turnaje v hokeji ruský tým společně s fanoušky v hledišti zazpíval ruskou hymnu navzdory té olympijské hrnoucí se z reproduktorů. Video umístěné na youtube již zmizelo. Rusko vítězí nad zpolitizovaným MOV a nad těmi, kdo jej z USA řídí. MOV bude zásadně přeformátován stejně jako celé USA.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezmizelo.
   https://www.youtube.com/watch?v=WUT4-YWHG54
   https://www.youtube.com/watch?v=OUyHzFD6e2s
   https://www.youtube.com/watch?v=MpjM-ZgUsGk
   https://www.youtube.com/watch?v=vCsNR8tJldU

   Smazat
  2. Polaci si zase nabehli jak je jejich zvykem na Vidle.
   Budou kupovat nejen drazsi plyn z USA ale ten se bude vozit lodickama.
   A jak vime , letadla padaji a zrovna lodicky maji ruzne zavady, bouraji do sebe , potapeji se atd. A doprava taky nebude zdarma a prodrazi se ,prave kdyz se ukaze ,ze to oboji budou polaci zoufale potrebovat a zaviset na tom aby Nezmrzli jako Drozdi.
   Lezou tak radi a ochotne Globalistum do pasti..To maji Globalisti nejradsi... Tady muzeme krasne videt jak je nenavist pathologicky katastrofalni....

   Smazat
  3. To neni ferovy , protoze Rusaci meli extra motivaci , kdyz je diskriminujou a pak se to oni snazi se vynahradit zvysenym usilim za ucelem dokazat, ze jsou nejlepsi a Olympijsky Vybory ze jsou jenom prasata ve sluzbach faistickych ideologii ...
   Nas vysekli protoze jsme nic takovyho nemeli. Pracuje to lip nez vsechny dooopingy sveta..

   Smazat
  4. To pracuje asi takhle. Uz jako ucnove jsme to vedeli. Nekdo neco neudelal spravne a hned prisel Chytrej a zacal horlive poucovat. /A dokazovat jak je chytrej , tady je ta extra motivace, jo//.
   Ale my jsme se hned smali a poukazali na to ze kdo pracuje cely den ma jinou motivaci, potrebuje hodne koncentrace , bojovat s unavou atd. , nez ten co jenom cumi a pak deset vterin pouzije energii k dokazovani.
   Hned jsme kriceli pracuj celejch osm hodin a my na tebe budeme dohlizet rikat ti jaky chyby delas..A uvidis hned jak jses "chytrej"..Prechytralej..Navic.

   Smazat
  5. Bude zcela nový MOV,určitě se to bude jmenovat jinak...a olympiáda bude jak má být a byla jenom amatérská,dle původních záměrů a myšlenek oproti těm imperialistickým-americkým......bude zase VE ZDRAVÉM TĚLE ZDRAVÝ DUCH !!!!!!!

   Smazat
  6. Tohle jsem si pouštěl snad pětkrát dokola a bylo mi blaze na duši. https://ok.ru/video/586867935959

   Smazat
 6. Je jen dobre,ze lidi vidi v primem prenosu valkychtive a korystnicke USA!Konecne lidi vedi cist a psat a udelat si svuj nazor.

  OdpovědětSmazat
 7. Přidávám se k Vám.Také Rusům fandím.Už jenom proto ,že nebýt jich ,tak tu nejsme ani my.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak že se potvrdilo to,co říkám od začátku syrské války. Jde o koridor pro trubky.
  Ona to nebyla až tak velká věda. Kdysi jsem četl článek o tom, kdo těží ropu a plyn v oblasti Perského zálivu. V Iráku dostávala v oné době, kdy se barel ropy prodával okolo 80 dolarů, irácká loutková vláda celých 20. Tedy alespoň přiznaných. Kolik to bylo ve skutečnosti vědí jenom zasvěcení. Pokud tímto způsobem "obchodují" i ostatní země v regionu, je mi jasné, v čem je problém. Dostat produkci co nejlevněji k solventnímu zákazníkovi. A levněji, než v trubkách to nejde a nikdy nepůjde. A důvod nenávisti západu k Assadovi v Sýrii? Typoval bych loajalitu vůči Rusku spíš, než báchorky o genocidě vlastního obyvatelstva.
  Když malinko odbočím, západu nevadily prasečiny Gaddáfího v Libyi desítky let, kdy měl skutečně ruce od krve. A potom ho sejmuli kvůli úplně jiným důvodům, než byla nějaká demokracie, na kterou už stejně věří jenom zoufalci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Assad žádnou genocidu v zemi nikdy neprováděl.
   Tu má v úmyslu realizovat pouze ctnostná EU.

   Smazat
  2. 20,05
   To já dnes vím také. Ale naše televize se tohoto bludu stále křečovitě drží. A zdaleka nejenom ona.

   Smazat
  3. 20,11 - souhlas, neskuteční pokrytci!

   Smazat
  4. Syrie byla znicena, protoze Asad odmitnul plynovod z Qataru ke Stredomori. Ten mel konkurovat Rusum a poskodit je. To ovsem Asad odmitnul a proto zadaji jeho odstoupeni a neustale nici jeho zemi. Maji tam nekolik zakladen, jsou tam nelegalne! Chrani teroristy, bojujici proti Asadovi, vyzbrojuji je i chemikaliemi, kterymi vrazdi obyvatelstvo a vinu davaji Asadovi, aby mohli Syrii nadale nicit. Mame cenzuru a tak nikde nevidite jak vypadaji mesta po bombardovani a ty hruzy, ktere tam USA pachaji. Rusko take bombarduje, protoze musi nicit teroristy placene USA a bojujicim za jejich americke zajmy.

   Smazat
 9. 20:14!
  Pokrytci? pokrytec je od slova zakrývat něco před ostaními, což sic ti hajzlové dělají, ale oni jsou hlavně posluhovači, protože tu odpornou propagandu geblsovského typu dělají úmyslně a vlastizrádně. V ČT to nejsou bludy ale účelová dezinformace ovčanů vlastní země za účelem její kolonizace a úplného zotročení. Zatím se jim daří, ale overtonovo okno se zavírá příliš rychle a tak musí přitvrdit, válka buší na dveře. No pár kalouskovců v mundurech NATO to nezachrání a kanonenfuter je potřeba v každé době. Jak říká Pjakin: každý do míry svých znalostí pracuje pro sebe a své blízké a nad míru svých znalostí pracuje na ty co znají více (úžerníci, otrokáři). Neboli na ruskom jazyke psaném latinkou: znáňja eto vlasť (znalosti představují moc).
  Ďuro Trulo

  OdpovědětSmazat
 10. Propaganda funguje jak na západě, tak na východě. Každý si lže do své kapsy a lidem se řekne jen to co je třeba a ne vždy je to úplná pravda. Jde jenom o to kdo je lepší a kdo ten který problém lépe vyargumentuje. Američané, tedy USA se to učili od Němců, které si po 2 sv. válce do USA dovezli,nebyli to jen raketoví inženýři. Rusi se to museli naučit sami a jak vidět, tak se to naučili velmi dobře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je videt jak se snazive prekrikujou a soutezi kdo za to dostane nejvic !!
   Dokonce i "demonstrace " jsou predem objednane a zaplacene stedre..

   Smazat
 11. USA je na tomto světě jen aby škodili,zaměstnávají celé týmy vědců,aby vymýšleli,kde ještě uškodit....když na něco příjdou,tak naše sluníčkářská kavárna slaví,protože amícká velvyslanecká sebranka pořádá recepce.....

  OdpovědětSmazat
 12. Kdo lže , ten krade, a kdo krade může i zabít. Kdo jednou jadernou bombou zabil, nemá problém zabít i podruhé.../USA/.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:24 omyl kolego, říká se to jinak. "Kdo lže ten krade, kdo krade ten má hodně peněz a kdo má hodně peněz to je hodný člověk". Já dodávám, že všichni takoví hodní lidé měli, mají a vždy budou mít na svědomí všechny vákly a útisk lidstva jako takového. "Už aby přiletěli ti mimozemšťané a konečně zde na tom našem malém světě udělali pořádek".

   Smazat
 13. Kde jsou trollové?

  OdpovědětSmazat
 14. Nepřeji si pád Ruska ani USA protože obojí by vyvolalo katastrofu pro zbytek světa.Nejlépe by bylo kdyby se amíci umravnili a začali fungovat jako normální stát, kterému jde o prosperitu vlastních občanů a spolupráci se zbytkem světa.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Presne tak. Stabilita je dulezita.

   Smazat
  2. "kdyby se amíci umravnili a začali fungovat jako normální stát"

   Za svou, téměř 250-letou historii, se jim to ještě nepodařilo.
   Tak snad někdy, naděje mumírá poslední.

   Smazat
 15. Kdysi byly války o kolonie,tvají dodnes jen pod cudnou rouškou,pak z přebytku přišly skryté války o trhy,ale ty už jsou skoro vytlačeny Čínou.Dnes nabývají na síle války o zdroje zejména energetické.Nejhorší nás čekají války o životni prostředí H2O

  OdpovědětSmazat
 16. P.Grulichova unikatne ste to podala.Skladam obdiv nad vašim logickým posudením veci a teší ma aj to,že v Žatci kde som služil ako dostojník,som mal priateľa priezviskom GRULICH

  OdpovědětSmazat
 17. Nasim nebezpecim neni Rusko, ale fasisticke USA. Ty se snazi Rusko ponizit, destabilizovat neustalymi provokacemi a akcemi v mezinarodnim meritku, ktere podporuji vsichni lokajove USA i CR. Rusko obklicili raketami, manevry s NATO na jeho hranicich, skodi mu kde jenom mohou. Lzou a podvadeji pri tom, bez dukazu uvaluji na kazdeho Rusa sankce, zabavuji v USA Rusum jejich budovy. Jako komunisti u nas po r 1948. Odmitaji dialog s Ruskem a pronasleduji vsechny Americany, kteri nekdy byli s Rusy na pive.
  Je to absolut paranoidni psychopaticka a prolhana parta Neoconu, ktera tam vladne a z prezidenta i vlady udelala svou loutku zejmena v zahranicni politice. Jejich cilem je, Rusko destabilizovat a zmocnit se jeho nerostneho bohatstvi a jako vsude ve svete na nem parazitovat.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.