Reklama

.

.

čtvrtek 15. února 2018

V kasárnách pražské Ruzyně byla vybita elita českého národa. Místo památníku je tam sklad

Irena Gruberová
15.2.2015  zdroj
V jízdárně kasáren v pražské Ruzyni popravili nacisté v době protektorátu téměř 250 českých vlastenců. Ti se však ani 70 let od skončení druhé světové války nedočkali důstojného památníku. Místo toho si tu armáda zřídila skladiště.

Takto dnes vypadá místo, kde nacisté vraždili elitu českého národa.

Jízdárna ruzyňských kasáren byla jedním ze tří hlavních nacistických popravišť v Praze. Tady bylo 17. listopadu 1939 poprvé bez soudu zastřeleno devět studentských funkcionářů, kteří byli zatčeni při masových demonstracích během pohřbu zavražděného studenta Jana Opletala.
Za 1. stanného práva, vyhlášeného po příchodu zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha do Prahy, tu byli také popraveni důstojníci z odbojové organizace Obrana národa, jako například neslavnější odborář, podplukovník Balabán. Také tady zazněla památná poslední slova generála Bílého: „Ať žije Československá republika, psi, palte!“ Celkem zde od 28. září 1941 do 19. ledna 1942 zemřelo 247 odbojářů z řad studentů, prvorepublikových politiků, důstojníků, tedy elita českého národa. V jízdárně stříleli nacisté menší skupiny, ty větší popravovali na různých místech kasáren, jako třeba u hliněného valu.

Na zdi jsou dodnes patrné stopy po kulkách.

Popravčí zeď, u níž čeští vlastenci položili svůj život, se však po válce neproměnila v pietní místo, jak by se patřilo a slušelo, ale stala se součástí armádního skladu. Zdi, které dodnes nesou stopy po střelách popravčích čet, „vyzdobili“ stupidními nápisy vojáci ze základní služby.

To se však v brzké době konečně změní. Vojenský historický ústav v Praze slibuje, že tam v nejbližší době vybuduje památník. Popravčí stěny chce zrestaurovat a přikrýt skleněnou příčkou, která ponese jména všech popravených českých vlastenců. Pietní místo ozdobí okno ve tvaru kříže z pískovaného a průhledného skla.

Nutno dodat, že jízdárna se do dnešní doby dochovala v nezměněné podobě, v jaké byla v době okupace, paradoxně díky tomu, že se armádě dlouhá léta nepodařilo získat dostatek finančních prostředků na její rekonstrukci. Jinak by možná střelami provrtané popravčí zdi zmizely pod nánosy omítky či sádrokartonu. „Je to vlastně úplný zázrak, že ty zdi nenahodili maltou už někdy v osmdesátých nebo devadesátých letech minulého století,“ připustil před nedávnem ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížák.

Také historický výzkum a rekonstrukce toho, co se v jízdárně v období okupace odehrávalo, je zatím teprve v plenkách. Historici však doufají, že se jim v budoucnu podaří v nacistických archivech objevit o ruzyňském popravišti nějaké bližší informace.

- - -

33 komentářů :

 1. Jo pro cikánský rádoby koncentrák 5 kolona řvala a skákala. Pro České hrdiny a vlastence proněmecká vláda nehne ani prstem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pátá kolona je v parlamentu proto, protože ji blbci zvolili a nevynechají jedinou možnost, jak vyhodit peníze z okna. Na Majdan nedostanete spokojené lidi.

   Vymazat
  2. Čemu se divíte, vy nevíte kdo je v této zemi privilegovaná šlechta? Čím víc negramotný a líný, tím víc šlechtic.

   Vymazat
  3. Ty kasárna by měli taky vykoupit , aby to bylo spravedlivé ! Mělo by to tak být . Co vy na to , šmejdi Hermane, Kalousku a vám podobní vlastizrádci ?

   Vymazat
 2. no jo, ale mezi tou elitou nebyl ani jeden černoch

  OdpovědětVymazat
 3. Tady asi nelobuje romská komunita tak jako v Letech.A půl mega se také asi nenajde, vždyť to byli jen češi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Půl giga, pane 9:10 . A Převažovalo tam příjmení Růžička. Předkové těch, kteří se k památníku hlásí, přišli ze zahraničí, jejich jména to říkají jasně.

   Vymazat
 4. V roku 1963 som absolvoval ZVS a sídlil tam 69.pluk diaľkových spojov. V tej dobe boli v jazdiarni umiestnené stanice RDS-66 na podvozku Tatra 805.Uvedené miesto popravy študentov bolo ohradené ostnatým drôtom.V čase výročia tam boli položené kvety.Mimochodom tie kasárne mali názov

  OdpovědětVymazat
 5. Lety, to je pouze záminka na sundání SPD. Nic víc. To, že se rozkradly miliardy za světel reflektorů právě těch stran co chtějí odvolat Okamuru, nikoho nezajímá.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jako by to bylo dnes vidím Petra Uhla a nějakého zlatem ověšeného romského aktivistu v kožených hadrech jak hrál v Letech před kamerami srdceryvné divadlo jak tam sám cítí všechny umučené a zavražděné cikány. A to tak jak jen oni umí zahrát drama hodné Shakespeara. Celá kauza je účelová od samého počátku nápadu Havlistické sebranky s pozitivní diskriminací v devadesátých letech. Jen mi ten Vaškův cit pro bezpráví nějak neštymuje s humanitárním bombardováním jemuž padlo za oběť víc civilistů než tomu bylo v Letech. Jestli Ti dobroserové nezačínají dělat nějak moc chyb.

   Vymazat
  2. Oni chtějí Majdan , aby jsme šli proti sobě , ale neuvědomují si , že půjdou první !

   Vymazat
  3. Pod tot se podepisuji.

   Vymazat
 6. SPD musia umlčať kvôli peniazom ktoré priklepli na uvedenú akciu - aby sa nedozvedel národ komu šlo "kalorné"

  OdpovědětVymazat
 7. Jsme pod vlivem fašizmu !*

  V Česku vyšel Hitlerův Mein Kampf. Je z něj bestseller
  TEREZA VILÍMOVÁ NACISTICKÝ HIT V KNIHKUPECTVÍCH 5. KVĚTNA 2016
  Témata: Hitler, knihy, Mein Kampf

  Sdílet0 Tweet0
  0
  Na pulty českých knihkupectví se v druhé polovině dubna dostala „bible nacismu“ Mein Kampf Adolfa Hitlera. O silvestrovské půlnoci totiž vypršela platnost autorských práv. Nakladatelství Naše vojsko, které knihu vydalo, nejdříve váhalo. Podle prvních čísel se ale jednalo o ekonomicky dobrý krok, o titul mají zákazníci velký zájem. Podle odborníka na extremismus Miroslava Mareše vydání devadesát let staré knihy společnost neohrozí....*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:13 konečně chápu, z čeho Rakousko tak dobře žije a prosperuje :-)

   Vymazat
 8. Česko musí do budoucna zlikvidovat chovy vepřového, protože se stane součástí celoevropské muslimské unie. Vepříny se proto budou bourat nejenom v Letech, ale ta kasárna nikoliv, ta budou potřeba stále více. Chystá se opět "drang nach osten".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. na
   www.novarepublika.cz/2015/01/tabor-smrti-talerhof-aneb-utrpeni_28.html
   najdete referát o systematické likvidaci inteligence na území Haliče, prováděné v koncentráku na území Gratzu v Rakousku. Dnes bude nutné zbourat tamější letiště z pietních důvodů. nějaká neziskovka to určitě pečlivě sleduje.Šlo o likvidaci neněmecky hovořících osob z řad inteligence, vytipovaných tajnou bezpečnostní službou jako politicky nebezpečných.
   Teprve potom vznikl Mein Kampf . I myšlenka vysídlení Čechů, popřípadě založení ,,Deutschböhmen" je starší, než nějaké Československo, které ostatně přišlo až po vyhlášení Rakouské republiky. Řadu překladů o česko-rakouských (německých) vztazích přináší knížka Evy Hahnové
   Od Palackého k Benešovi.

   Vymazat
 9. Jakápak elita národa?? Ta byla přece vybita v Letech u Písku. V každé Pražské kavárně vám to rádi dosvědčí. Nejslušnější kandidát na presidenta, pan profesor v tom má také zcela jasno.

  OdpovědětVymazat
 10. Proč zase nacisté? Byli to samí členové NSDAP? Snad to byli Němci kteří vraždilí v Ruzynských kasárnách...

  OdpovědětVymazat
 11. Strašné, jak se chováme ke svým předkům.

  OdpovědětVymazat
 12. Po republice je spousta chátrajících památníků a pamětních desek českých vlastenců, kteří položili život během nacistické okupace.
  Ještě horší situace je u u památníků obětí první světové války, které jsou snad v každé druhé české vesnici.
  Český národ v minulosti přinášel obrovské oběti.
  Jenom zdegenerovaní havloidi oplakávají padlé německé nácky, vyhnané tibetské feudály, nebo naposledy teroristy z ISIS v Sirii. Prostě ty co jim Soros a CIA zrovna poručí. Fuj! Špína!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobrý hospodář a vlastenec by rychle spočítal kolik těchto opravdových památníků by se podařilo zachovat za 1/2 miliardy, co bude stát odkup prasečáku v Letech. Kdyby opravdu Cikáni se cítili být součástí České republiky tak by sami protestovali,ale oni se s touto zemí nikdy neztotožnili,

   Vymazat
  2. A kolik zmizelo památníků nevinných hrdinů z doby komunismu. Nemyslím odboj, myslím např. vojáky, kteří padli za oběť gangsterům, kteří se sápali po zbrani. Např. vojína Šmatlavy u Židovských hřbitovů na pražském Hagiboru!!!

   Vymazat
 13. Ano, památníků na 300 tisíc obětí ČSR ze 2. světové války nevidno. Pozornost je soustředěna jen na pronásledování židů a Romů, ostatní oběti, třeba komunistů - tedy "židobolševiků" - se neberou, nehodí se do politické "korektnosti" vůči postnacistům v EU, Bruselu pak zejména. A již vůbec nikoho nezajímá soudobý např. antirusismus, který je jako přes kopirák nacistickým antisemitismem. Protože občané EU nemusí mít žádné obavy, fobii z Ruska, pokud EU - potažmo NATO - nezvedne zbraně proti Rusku, tak se göbbelsovskou propagandou pěstuje nenávist k Rusům, aby bylo ospravedlnění na naší agresi proti Rusku.
  Pokud jde o odkup prasečáku: vlastně celá ta věc je rozbouřena ne proto, aby nestál pomník obětem v Letech poblíž prasečáku, ale proto, že se majitelé potřebují bankrotujícího se prasečáku zbavit. Na likvidaci prasečáku mají i enormní zájem výrobci vepřového z Německa, protože i pro Německo jsou trvalé dotace do této výroby rovněž neudržitelné a s tím i vývoz do konkurenčního Česka. A tak byly zkorumpovány ti, kteří horují pro památník obětem právě a právě jen zde a nikoliv jinde, ačkoliv analogických táborů bylo více.
  Ostatně jde stále o škody způsobené Německem za 2. světové války a proto co takhle žádat reparace na bourání prasečáku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusofobie je antisemitismem 21.století. To co dělají Američané Rusům je stejné jako to co dělali nacisti židům a jiným rasám. Vemte si třeba současnou Olympiádu. To je jako přes kopírák Olympiáda v Berlíně v roce 1936. Dneska dokonce vyšel článek, že Rusové projevují málo pokory.
   Nebo únosy Rusů po celém světě. Ruské menšiny jsou ve státech jako Litva, nebo Ukrajina zbaveny základních lidských práv. Atd..
   Ekonomická likvidace Ruska na mezinárodní scéně, nelegální zabavování majetku, obsazování ambasád proti mezinárodnímu právu a další.
   Lhaní, propaganda a démonizace Rusů a Ruska je zcela srovnatelná s nacistickou démonizací židů.

   Vymazat
 14. Škoda že se nenašli vlastenci kteří by se obětovali a napadli Němce z týlu u kostela Cyrila a Metoděje .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Omlouvám se vám předem protože jste asi velmi mladý,ale tu hrůzu za heidrichiady si prostě nedovedete vůbec představit.To neuvidíte v žádných akčních filmech dovolím si říci a to jsem byl dítě doslova by jste se posr..při každém zazvonění domovního zvonku.To znamenalo,že vaši rodiče se už nevrátí.

   Vymazat
  2. 19:46 Bohužel by neměly s lehkýma zbraněmi šanci proti praporu wehrmachtu.21:22 Přesně tak je třeba si přečíst knihy od pamětníků.

   Vymazat
 15. S článkem lze souhlasit, ale autor tohoto článku asi zaspal dobu.Více jak 3/4 roku je zde budova upravena tak, že z popravčí zdi je udělaný památnik a zbývající část skladu je přepažená zdivem.Památnik je možno kdykoliv navštívit po domluvě s historickým muzeem.

  OdpovědětVymazat
 16. No jo tady jde jen o nějakou trapnou elitu národa. Ta nemá takové páky jako Romové.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesmíme ale při tom všem oprávněným napadání cigánských podlidí zapomínat na fakt, že ti tzv., hrdinové nebyli ničím jiným než prachsprostými dezertéry odsouzenými stannými soudy c. k. říše k trestu smrti!

   Vymazat
 17. Ten článek je okopírovaný z roku 2015. Dneska tam památník dávno je. http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/o-pietni-misto-v-jizdarne-kasaren-v-ruzyni-se-bude-starat-vojensky-historicky-ustav-138287/

  OdpovědětVymazat
 18. No vidíte, to je furt o cigorkách v Letech a stále píšu a co střelnice v Kobylisích? Tam Němčouři postříleli tisíce českých vlastenců, celých rodin i s dětmi a zatím je tam jen cedule a obrovské sídliště? Stěhuje nebo bourá někdo to sídliště? Jen proto, že to byli gestapáci/Němci, tak všichni držej hubu. Ale my nezapomínáme!!! Z nás pomalu chtěj dělat ty, kteří začali války v Evropě. Němčouři vybili půl světa, tak ať si s muzulmanama užívaj a necpou nám to sem.

  OdpovědětVymazat