Reklama

.

.

neděle 11. února 2018

Weigl zasahuje do přestřelky: Snaha jistých kruhů prezentovat tábor v Letech jako „český koncentrák“. A kdo odmítá, toho je třeba ukřičet, skandalizovat, potrestat!

Jiří Weigel
10.2.2018 Právo, ParlamentíListy a NeviditelnýPes

Bývalý kancléř prezidenta Václava Klause Jiří Weigl se ve svém textu, jejž zveřejnilo Právo a následně servery NeviditelnýPes.cz a ParlamentíListy, zamýšlí nad spory a skandály kolem existence a fungování tábora v Letech u Písku. Podle něj mají všechny kontroverze jednu společnou příčinu.

Jiří Weigl: „Český“ koncentrák

Opakující se kontroverze, spory a skandály kolem existence a fungování tábora v Letech u Písku za druhé světové války mají jednu společnou příčinu. Tou je snaha jistých politických a mediálních kruhů prezentovat tento tábor jako „český“ koncentrák, obdobu německých koncentračních a vyhlazovacích táborů, s tím, že zatímco Němci se příkladně k odpovědnosti za holocaust přiznali a důslednou převýchovou se snaží sami sebe změnit, Češi si svou vinu za genocidu vlastních spoluobčanů přiznat nechtějí a někteří opakovaně takovouto interpretaci éry okupace odmítají a zpochybňují. Ty je pak třeba ukřičet, skandalizovat, případně potrestat.

Dezinterpretaci historie o „českém“ koncentráku, která je založena na tom, že dozorci v táboře byli Češi a že podléhali protektorátní správě, je třeba zásadně odmítnout. Hlasatelé české kolektivní viny za holocaust se tváří, jako kdyby nebylo německé okupace, jako kdyby nebyl Heydrich, Lidice, Terezín, Pražské povstání a Osvobození, jako kdyby genocida „podřadných“ etnik nebyla oficiální politikou hitlerovského Německa, které v naší okupované zemi teroristicky vládlo. Stejně tak nebyly Osvětim, Majdanek a Treblinka „polské“ koncentrační tábory, jak dnes často mnozí ve světě říkají proto, že ležely na polském území. Nebyly polské, židovské, ukrajinské či lotyšské ani proto, že mezi katy, vrahy a sadistickými dozorci byli i příslušníci těchto národů. Byly to vyhlazovací tábory německé.

Snahy o konstruování „českých“ a „polských“ koncentračních táborů jsou nepřijatelným a zavrženíhodným pokusem o symetrizaci viny za válku a holocaust, o její rozmazání rozšířením i na oběti nacistické okupace a slouží zneužíváním této vykonstruované a vnucené kolektivní viny celých národů k pochybným a zavrženíhodným cílům v současnosti. Falešná představa, že za holocaust odpovídáme tak nějak všichni, že nejen Němci, ale všechny národy se provinily, má za cíl zdiskreditovat jejich národní historii, zničit hrdost současných generací na vlastní minulost, tradice a kulturu, erodovat lásku k vlasti a vlastnímu národu. A tam, kde to nejde s holocaustem, sugeruje se všem věčná vina za kolonialismus, otrokářství a rasismus. Tyto viny jsou neodčinitelné, trvalé a nelze o nich diskutovat. Tak velí politická korektnost. Nezbytná je převýchova a překonání nacionalismu masovou migrací. Tak jako v Německu.

Snahám o rozmazávání a symetrizaci viny za vyvražďování celých etnik nacistickým Německem je třeba se rozhodně postavit. Polsko přijalo v těchto dnech zákon, který připisování odpovědnosti za genocidu Židů Polákům trestá vězením. U nás symetrizace viny nevadí ani ministru spravedlnosti (!!!!), podle něhož nemáme „poměřovat…, která tragédie byla tragičtější“.

Většina lidí ale stále má zdravý rozum a historickou paměť. A ve volbách to umí dát najevo. Ministrům a médiím navzdory.

Jiří Weigl, publikováno v deníku Právo dne 8. února 2018.

30 komentářů :

 1. vašnosti je zajimave že si vzpomenou až po osmdesati letech jestliže nejde o to jak podojit statni kasičku jak pravi cirkev svata s křižkem po funusu ono to slovičko že by se měl stat omluvit skryva předevšim a na prvnim mistě finance a take sankce z evrosojuzu přeci si to němci nevezmou na triko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. někomu se hodí rozmazávat historii momentálně Lety - většinou jsou to ti, co o tom moc neví, několik desetiletí o tom neštěkl ani pes a takovým Hermanům a podobným hlupákům havloidním se to hodí a takovu chudák drahoš je jen figurka, kterou si myslel kalousek, že bude manipulovat, a to že jsou Zemanovi voliči hloupí, to tvrdí jen opravdu duševní žebráci !!!

   Vymazat
 2. Jestli že se někde násilně koncentrují lidé a ještě za plotem, proč to nenazývat koncentračním místem,koncentračním táborem. V USA byly za války koncentrační tábory pro tamní japonskou komunitu. Byli tam taky za plotem hlídaní, samozřejmě, že se nedali s těmi německými srovnat. Obyvatelé tam netrpěli hlady, měli možnost sportovního a kulturního vyžití, rodiny žili pohromadě. Občasné epidemie při takové koncentraci lidí se tam občas objevili. Koncentrák nemusí nutně ihned znamenat plynové komory. On bude asi rozdíl mezi koncentračním a koncentračním vyhlazovacím táborem, což si mnozí neuvědomují.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To znaméná,že vlastně nemáme vězení, ale koncentráky.

   Vymazat
  2. Do vězení se nekoncentrují nevinní lidé a jejich rodiny.

   Vymazat
  3. Pane "politicky korektní", mlžíte a srovnáváte nesrovnatelné! Zapoměl jste, proč takové tábory vznikly, na čí popud byly postaveny a jaký byl jejich CÍL! Až si tyto otázky odpovíte, jistě změníte obsah "příspěvku".

   Vymazat
  4. Kolaboranti, kteří zřizovali za Protektorátu sběrné tábory pro tuláky (viz Lety a pod.) nevyšli z žádných demokratických voleb, nereprezentovali český národ, prováděli politiku okupanta a tím byla německá III. říše. Kdo chce tyto zločiny házet na český národ, tak je demagog, překrucovač dějin a v podstatě zkráceně řečeno lidská svině. A to i v případ, že by byl svým vystupováním a mluvou vzorově korektní. MM

   Vymazat
  5. České četnictvo bylo podřízeno německým strukturám. Bachař Kolínský hlídal Fučíka a vynášel z vězení jeho motáky. Byl to statečný člověk. České bezpečnostní struktury, které nebyly rozpuštěné musely poslouchat své německé nadřízené. Proboha, kdo tady za Protektorátu vládl a o všem rozhodoval?

   Vymazat
  6. Zaznamenal jsem z údajů státního archivu o pracovním táboře v Letech, že tam bylo daleko více neromů a neolahů, tedy "bílých" a více jak polovina byla nejméně jednou již trestána a vlastně všichni byli "vyhýbající" se práci (tedy něco, co se udává dnes o nezaměstnaných docela běžně). Pracovní tábor byl zřízen pro potřebu knížete Schwarzenberga jako zdroj levné pracovní síly.Až do r. 1942 byly počty "nebílých" velmi malé, v tomto roce pak tam byly zavřeny ty skupiny obyvatel, které se nedokázaly vzdát kočování a bezdomovectví. Dnes by byli asi okrasou našeho státu, neb my se naopak nedokážeme bez bezdomovců, žebráků a nezaměstnaných obejít.

   Vymazat
 3. Tady vidíme,jaká je podstata "Gavólismu"...manipulace s dějinami,jedenkrát ponižují,jindy zveličují,je třeba už konečně toto zavést,jako vysoce nebezpečný společenský trestný čin s vyššími sazbami trestu ... TO BYLO a bylo to také zrušeno s trestem smrti,proč asi?,byl to stejný účelový zájem?,...cigána přece za to ještě nepošleme do vězení na rekreaci,dobře známe ty manipulátory sudeťáky !!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Nejde o slovíčka, jde o podstatu. Dávat okupovaný Protektorát na roveň Říše, vyhlazování Židů, cikánů a třeba duševně nemocných připisovat také Čechům je prostě historická lež a urážka. Je typické, že se jako první přidaly neziskovky a lidovci. Oboje slouží nadnárodním strukturám, kterým národní stát překáží, který nesnášejí a chtějí oslabit. MM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MM Přesně tak chtějí Českou zem začlenit do makrelystánu stát bez hranic národu bez pohlaví. Tak ať s tím jdou k šípku.

   Vymazat
  2. Ano, souhlasím 9:21. Je třeba si ovšem dobře zapamatovat ty různé kreatury z ÚSTRKU a ČT, kteří nás v těchto dnech krmí naprostými pitomostmi s cílem český národ ponižovat a zbavit hrdosti.

   Vymazat
  3. Pokud vím, tak ještě před začátkem okupace byli židé vyhazováni ze Sokola.
   A co se týká postoje většiny čechů k židům a cikánům, tak na to se nemusíte vracet do 30cátých let, ale stačí sledovat diskuse na netu.
   Žádný strach, ochotných dozorců koncentráků, kolaborantů, je tady pořád dostatek. To je realita.

   Vymazat
 5. Celou záležitost lze označit jako Posseltovu akci, provedenou rukama ministra "kultury" Herrmana, takto pokorného sluhy jeho "milých spoluobčanů". Proto také ten prasečák musel zmizet, i když nestál přímo na místě onoho tábora pro tuláky, když potulka byla zákonem protektorátní vlády zakázána. Presstituti tutlají, že z onoho tábora v Letech byli oni tuláci používáni na práci v lesích patřících Schwrzerbergově rodině, pro zpracování dřeva po kalamitních polomech. Takže jestliže němečtí nacisté tyto tuláky kolem roku 1942 odtransportovali k jejich zavraždění do Majdanku nebo Osvětimy v Polsku, tak kompletní vina padá na hlavy Němců a ne Čechů. Dnes se umírá na epidemii chřipky stejně, jako umírali tuláci v Letech na úplavici. To bylo a je viz major.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč musí prasečák zmizet? Byl jsem před dvěma roky na dovolené u Orlíku. Vepřín Lety leží asi pět k.m. na západ od zámku. Když navečer zaválzáp.vítr bylo ten vepřín cítit. Takže žádný cikánský památník(který tam už je), ale snaha odstranit vepřín. Památník jezástupný problém.Myslím že pan Herman má nějaké cikány na háku, zrovna jako Českou republiku. Mě by se ten zápach také nelíbil, ale proč hned bourat. Dalo by se to řešit snížením kapacity a bioplynovou stanicí . V Holandsku mají daleko větší koncentraci zvířat a funguje to.

   Vymazat
 6. Myslíte si, že Hermanovi a spol. jde o postavení pietního místa a uctění památky nějakých cikánů? Na to zapomeňte, jde pouze o prachy. KDUČSL a její kámoši z TOP09 jsou zadluženi až po uši a odkup vepřína za hodně přemrštěnou cenu je pro nich šancí se dluhů zbavit a tak zachránit ty svoje neúspěšné pidistraničky před krachem a zánikem. Stačilo se jen domluvit s majiteli vepřína na provizi do stranických pokladen za zprostředkování odkupu za vyšší částku než je tržní hodnota vepřína. Uvidíte, že časem se objeví zpráva o zázračném umoření dluhů a hospodaření s vyrovnaným rozpočtem těchto dvou pidistran. Z cizího (státního) krev neteče a tohle je tunel ze státního jako prase.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9:39 S tvrzením, že prasečák blízko bývalého tábora je "ostudou Čechů", přišel pokud vím knížepán. Herman a KDU-ČSL je v tom podporuje. Pokud se podaří tuto lež vyvrátit, tak samozřejmě by náklady na to nesmyslné odstranění prasečáku měl nést ten, kdo z pracovmního tábora udělal koncentrák. A to bylo jednoznačně Německo. Takže pokud přestanou kolaboranti tvrdit, že koncentrák tam vzniknul z české strany, bylo by možné požadovat uhrazení nákladů na Německu. Za to by ale přátelé "našich drahých krajanů" asi nebyli pochváleni. Proto to házení špíny na Česko. Že je hanba nefackuje. Na Letech se krásně odhaluje, kdo za koho kope.

   Vymazat
 7. Za prasečák v Letech půjde někdo sedět. Babiš už ve vládě nebyl. Já to nebudu, tak asi kdo.

  OdpovědětVymazat
 8. 9:36 - je to tak ! Budete platit odskodne ! To je hlavni duvod manipulovani s dejinami.

  OdpovědětVymazat
 9. A možná, že jde o něco úplně jiného - o prasata. Jsou tam chovány stovky prasat. Až to vykoupí a prasata vybijí, budeme mít prdlajs, budeme muset vepřový dovážet, a kilo bude stát dvě stovky. Když potřebovali zdražit hovězí maso, taky si vymysleli šílenokraví story, a vybili celá stáda krav. Od té doby se nemoc "BSE" už nikde neobjevila, ale kilo hovězího stojí namísto třiceti korun pořád dvě stovky, svíčková pět set. Možná že právě to máme nařízené - zlikvidovat chov prasat v ČR - no a panským slouhům se hodilo vymyslet tu blbost s koncentrákem. Jich - nadlidí - se ceny masa nedotknou. Za svých sto tisíc měsíčně můžou žrát maso po metrácích. Žvatlání o cikánech se hodí ke všemu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také mě to napadlo, ale i ta přemrštěná cena tam bude hrát roli... Je to hnus...

   Vymazat
  2. Ano,máte pravdu.Je to jeden z důvodů.Vzpomeňte na záhadně se vyskytnuvší africký prasečí mor a jeho důsledky na chov prasat.
   Podle odborníků se k nám dostal "záhadnou cestou".
   V Německu se už díky migraci a díky nevyvážení do Ruska snížila spotřeba a výroba vepřového masa a někam ho musí tedy vyvézt.
   Druhým důvodem /a už tady zazněl/ je vnutit nám pocit jakési viny za Lety.Lidi s pocitem viny jsou manipulativnější.
   A to přece všichni co "demokraticky" řvou nesmysly o Letech potřebují.

   Vymazat
 10. Likvidace vepřína je jen naší další národní ostudou. Opět jsme si nechali cosi nadiktovat, opět se tady kdosi pokálel. Už vidím ty ,,slety", až tam ten vepřín nebude!

  OdpovědětVymazat
 11. Zamysleme se nad tím, co vlastně je ANO. Pelikán je za ANO, že ano. Viz článek - jeho postoj k přenesení viny za zavražděné v holokaustu také na český národ. Myslíte si, že ANO udělá opravdu něco pro řadového občana? Budou to pouze kosmetické zásahy - několik stovek pro důchodce, nějaký tisíc pro učitelé atd. Jinak to podstatné, oč se bude jednat - tedy i o přisun migrantů z EU - s tím neudělá nic. ANO je politická strana, která je bytostně svázana s EU. Na rozdíl třeba od Okamury. Mně se tak zdá, že s tím Babišem nás nečeká nic dobrého. Není to velkokapitalista? Viděli jste osvícené kapitalisty? Ano - Bismarck, dále ekonom Keanes propagující po druhé světové válce kapitalismus se státní kontrolou - bohužel nevím, kdo mu přesně požehnal, ale tuším, že Churchill to nebyl. A Bismarck - zarytý pravicový politik, přesto pochopil, že dělnickým vzpourám se dá čelit jen zřízením sociálního státu. Moc nechápu jak se mu jeho prosazení v Německu povedlo. Nyní máme neoliberální kapitalismus - od slova liberus - volný a řeckého neos - nový. Je to již 40 let co tu tento kapitalismus je. Ještě jsem neslyšel, že by tento kapitalismus udělal něco pro těch dolních 10 milionů. Myslíte si, že Babiš v České republice bude ten první - neoliberál, který myslím v žebříčku nejbohatších lidí na Zemi má místo 600, udělá skutečně něco pro lidi? Já si to nemyslím. Babiš není v politice pro lidi ale pro sebe a pokud tvrdí něco jiného, pak klame sám sebe. Jeho vztah k řešení o emigrantském problému bude průbiřským kamenem jeho skutečných postojů. Volme v příštích volbách Okamuru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. re on neklame sam sebe on klame dolnich deset milionu většinou z ruky do huby kteři mu věři že pro ně i dycha ale až tak bych se nedivil že tito lide se nechaji zmanipulovat lepšimy zitřky když je nad slunce jasnějši že tomu už tak bylo a že kazani objevila cirkev svata jako prvni aby mohla zneuživat na koho si ukaže a pan bašiš je jen pouhy miliardař zbohatly tim že použiva stejnou ale věky vylepšenou taktiku manipulace s davem dokud ten dav neobrati až zjisti pokolikate už že je opět podveden

   Vymazat
 12. Článek p. Weigela, spolu s diskusními příspěvky vylouply ze z počátku nepřehledné bubliny, zvané „český koncentrační tábor v Letech“, z tohoto 80 let utajeného těhotenství zázračně prosté jádro pravdy. Jako na potvoru se přímočarý T. Okamura pozastavil nad anachronicky vytaženým „tématem“ a netušil, že otevřel komnatu s kostlivci. Proto tolik zloby. Už to málem všechno v klidu prošlo díky chaosu s dvojími volbami, čapím hnízdem a teď zase další komplikace. Lidem dochází, že v závěru zavírajících se dveří ministrování vlastence Hermana se v rámci „akce Lety“: 1) stihne vykoupit iniciátorům za státní peníze a pohádkovou cenu prosperující podnik, 2) pod kontrolou budou i navazující rozsáhlé a nákladné zakázky spojené s úpravou terénu, až po umělecké ztvárnění pietní povahy místa 3) opět se vrátí voňavá rána na Orlík. 4) Nic nevadí, že historický tábor stál MIMO území dnešního statku. Proto ten strachem vedený hysterický útok na nenáviděného a bystrého Okamuru, který si rozumí s, pro některé nenáviděným a bystrým panem presidentem.

  OdpovědětVymazat
 13. " Kdo chce tyto zločiny házet na český národ, tak je demagog, překrucovač dějin a v podstatě zkráceně řečeno lidská svině."


  No dovolil sis dost autore tohohle prispevku. Urazil jsi hrdinu prazske antirasisticke kavarny Patrika Bangu, zaslouzileho bojovnika proti Zemanovi a Okamurovi.

  http://www.romea.cz/cz/publicistika/komentare/patrik-banga-jak-je-mozne-psat-o-obnove-koncentraku-slusnost-se-vytratila-misto-toho-vladne-lez-a-nenavist

  OdpovědětVymazat
 14. Na článek v Právu bývalého kancléře upozornil jako jeden z prvních web Prvnizpravy.cz
  více na http://www.prvnizpravy.cz/zpravy.php?id=fa6f73ff-0d62-11e8-9ce8-003048df98d0&language=cs&preview=true

  Jinak proč tomu tak je, vysvětluje i článek uvedený na stejném webu. Přečtěte si jej...

  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/politika/veprin-v-letech-zbourame-aby-se-vedelo-ze-za-valky-byli-cesi-svine/highlightSearch=Okamura/

  OdpovědětVymazat
 15. A co takhle střelnice v Kobylisích? Tam bylo gestapem - Němčoury popraveno tisíce českých vlastenců, bez soudu - raz dva. To se vůbec nepřipomíná, jenom cigorky z Let. Tak zbourejte sídliště, které je na místech střelnice postavené a koukejte to udělat co nejdřív. Nějaká cedulka, že se to dělo ani obyvatelé nevnímají. V Letech ani nikde žádný koncentrák nebyl, natož v Polsku - to si postavili gestapáci a teď to chtějí svést na všechny národy, že to udělaly oni. Tak dost: Nepřekrucujte historii.

  OdpovědětVymazat