Reklama

čtvrtek 22. února 2018

Z toho se nevykecáte. Krysy vylézaly z kanálů a zabíjely s podporou USA. Tereza Spencerová doplňuje zprávy ze Sýrie a přirovnává Junckera k Brežněvovi... Protože zase navrhoval

rozhovor s Terezou Spencerovou
22.02.2018  ParlementníListy
Turci, naši spojenci z NATO, obsazují severozápadní cíp Sýrie a nejspíše se tam „potkají“ se silami Bašára Asada. Ten mezitím dle informací západních médií plení poslední kapsu odporu poblíž Damašku. Jak to je doopravdy? Odpovídá editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová, která se v rámci pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz věnuje též pravidelné bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Tak prý Asad ve východní Ghútě, kterou jsme už rozebírali, spustil společně s Rusy hotové peklo. Nevládní organizace informují o rekordních civilních ztrátách a UNICEF tvrdí, že tam dochází k takovým zvěrstvům, že to slovy ani nelze popsat. BBC uvádí svědectví místních dobrovolníků, že z ruin vyhrabávají celé mrtvé rodiny. Jak se celá věc jeví z vaší perspektivy? A mimochodem jak je možné, že tuto oblast poblíž Damašku syrská vláda dosud nekontroluje?

Na první pohled vše připomíná „zpravodajství“, které dlouhé měsíce provázelo už osvobozování východního Aleppa: stovky mrtvých, zničené „poslední nemocnice“, i když nyní ve východní Ghútě se prý nemocnice naopak „topí v krvi“, a jak s příslušným patosem například hlásá titulek jednoho z českých zpravodajských portálů „ruské a syrské nálety mažou Ghútu z mapy, lidé čekají na smrt“. Nechci to nijak zlehčovat, protože je jasné, že ve válce lidé umírají, což je samozřejmě tragédie. Znovu ale připomenu, že na druhou stranu platí, že když útočí například Izrael, USA nebo třebas Saúdové v Jemenu, žádné „hrůzy“ se vlastně ani neodehrávají, naopak, civilní ztráty pro mainstream a západní politiky snad ani „nestojí za řeč“, a beztak za ně mohou tu Hamás, ondy Tálibán a pak zase jemenští rebelové, protože se přece mísí mezi civilní obyvatelstvo. Když útočí Rusové a Syřané, mohou za civilní oběti výhradně oni. Mimochodem, všiml jste si, že v televizi uvidíte kdejakou krvavou podrobnost z nějaké té další americké „školní střelby“, ale ani ťuk z amerického bombardování měst někde na Blízkém východě? Přitom irácký Mosul nebo syrská Rakká jsou dnes jedna velká ruina a těch lidí, co tam muselo zemřít… To je fakt paradox.

Nicméně, jak říkám, hodně to připomíná východní Aleppo. Informace na Západ znovu dodávají vesměs píárové a Západem placené neziskovky, které vystupují v roli humanitárních organizací po boku především syrské frančízy Al-Káidy. A počítám, že stejně jako po osvobození východního Aleppa od Al-Káidy a dalších džihádistů, nastane i po východní Ghútě ticho. Zprávy o masových obětech se „jaksi“ zase nepotvrdí... A bude trapné ticho.

Ve východní Ghútě už vlastně od počátku války operuje především Saúdy placená Islámská armáda, jejíž lídři se nikdy netajili svými kontakty a konzultacemi se CIA, a spolu s ní i koalice pod vedením Haját Tahrír aš Šám, což je nový název syrských kaidistů. Dlouhé roky podnikali výpady do Damašku, nejčastěji prostřednictvím kanalizační sítě, která vede pod městem, a tak jim místní říkají „krysy“ – vylézali totiž z kanálů a zabíjeli. V posledních třech čtyřech letech pak zintenzivnili granátometné a raketové ostřelování města. Většinou střílejí tak nějak nazdařbůh, aby zabili nebo zničili náhodné chodce nebo cíle, umějí ale zaměřovat i například ruskou ambasádu. Jejich oběti se už počítají na tisíce, ale náš mainstream o nich mlčí, neb by zrovna tihle mrtví kazili pracně vykreslovaný obrázek.

Hranice území, na které jejich granáty dopadají nejčastěji, pokrývá značnou část starého města; a musím říci, že sedět v některém z tamních skvělých baříků s vědomím, že na vás může kdykoli dopadnout granát a bude po všem, dodává vybranému panákovi podivný „tunning“… O to víc mě vždy fascinuje, když se třeba v těch staroměstských hospůdkách scházejí odredovaní vysokoškoláci, pijí, hrají na kytary, zpívají… Život v Damašku je fakt neuvěřitelný a ten noční obzvlášť.

Ale to trochu odbočuji. Ano, východní Ghúta a Idlíb na severu Sýrie jsou poslední dvě velká území, která džihád v Sýrii ještě ovládá. A dosavadní pokusy syrské armády vytlačit teroristy z Ghúty dopadaly vždy do ztracena. Zaútočili, něco rozbili, někoho snad i trefili, ale většina teroristů se rozptýlila do prostoru a mezi lidi, do tunelů a tak podobně. Teď ale režimní média ukazují, jak se u Ghúty řadí nejnovější ruské tanky, samohybné houfnice, jakési raketomety, koncentrují se tam elitní divize armády a k tomu všemu právě o chystané ofenzívě do východní Ghúty mluví jako o „nejdůležitější vojenské operaci roku 2018“. Čili dosáhnout toho, aby si Damašek po letech vydechl, vnímá režim podle všeho jako prioritu bez ohledu na to, co se odehrává jinde po Sýrii. A všechny ty zprávy o „mazání Ghúty z mapy“ a „čekání na smrt“ jen ze všeho nejvíc dokládají, že džihád u Damašku má na kahánku.

Samostatnou, ale o to výživnější kapitolou je Afrín na severozápadě Sýrie. Vtrhli tam nejen Turci, ale na cestě jsou i milice loajální Asadovi. Turci chtějí eliminovat Kurdy a prohlašují, že oblast za pár dní obsadí. Obsadí? A jinak, v čem spočívá změna vztahu mezi Kurdy a Asadovou vládou, která se na ně chystá prý být hodnější? Spadl už kurdský muž „přes palubu“ zájmů USA? A mimochodem, Turci jsou členy NATO a v oblasti mohou být i Američané. Co se stane, když se asadovci podporovaní Ruskem střetnou s Turky? Má to někdo pod kontrolou, nebo hrozí něco nepěkného z globálního hlediska?
Afrín se proměnil v živoucí paradox syrského konfliktu. Bašár Asad, kterého stále vykreslujeme v těch nejčernějších barvách, zachraňuje „naše“, tedy Západem protežované, Kurdy před Tureckem, které je taky „naše“, tedy je spojencem Západu v rámci NATO, zatímco USA, „ochránci Kurdů“, na ty afrínské kašlou. Fakt nevím, jak se z této situace chtějí všichni ti příslušní propagandisté „vykecat“.

Nicméně, vše je samozřejmě trochu složitější a podle všeho se „ďábel skrývá v detailech“. Turecko opravdu hrozí obsazením celé oblasti „během pár dnů“, ale vzhledem k tomu, že po měsíci invaze není jeho postup nijak přesvědčivý, tak bych na neočekávaný průlom moc nesázela. A Turecko taky hrozí, že pokud „syrská armáda“ v Afrínu začne tamní kurdské Lidové obranné jednotky (YPG) – v podání Turecka „komunistické teroristy“ – bránit, tak na ni zaútočí. Jenže do Afrínu nepřijely posily z řad syrské vládní armády, nýbrž Národních obranných sil z nedalekého Aleppa. Jsou to svého druhu polovojenské oddíly, které operují lokálně, a některé eufemistické zprávy je nyní popisují rovnou jen jako jakýsi „autobusový zájezd“ z Aleppa, jen s tím rozdílem, že tihle na výlet vyrazili s těžkými kulomety na korbách náklaďáků, obrněnými transportéry a tanky. A právě tito „výletníci“ už se nyní nechávají fotit rovnou na turecké hranici – a turecká armáda nic. Nejspíš proto, že Turecko ... .... ....

14 komentářů :

 1. Lékaři bez hranic by mohli říkat jak probíhá bombing USA . Pokud jsou na živu .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lékaři bez hranic lidské destruktivní mentality
   jsou prolezlí zpravodajci tajných služeb.
   Když už se jim nehodí
   přijdou si pro něho...bombing.*

   Smazat
  2. Kdyz utoci Usaci a bombarduji civilisty a rodiny Syrie, obcanu zda se naopak pribyva..
   Nemocni se uzdravuji .Nebo aspon ubyvaji.
   A vstupuji do rad teroristu , bojujicich za mir vsude na svete a za pravo si poridit humanisticke rodiny , treba 3 manzelky , kdyz he ctena libost a dostatek koz. Bejvaly 4 kozy za jednu manzelku. S inflaci ted nevim.
   Manzelka se da pozdeji /uz opotrebovana / ale stale vyhodne prodat !!
   Kazda koza doma se pocita. Usetri se za Burky ! A dava mleko .
   A hlavne mit se jako Kral v EU.
   Ale vazne.
   Jediny spravny reseni a jednoduchy , dnesni krize a obrany proti radeni Merkel, nastane , kdyz VSICHNI OBCANE Ceska , SE PRES NOC STANOU ISLAMISTY...
   Na rozkaz EU se pak muze v klidu odpovedet. ; Mate dost Islamistu v Berline, Hamburku, Parizi , Rime ?
   My jich mame dost a dost. A Muzeme promptne dodat dalsi v jakemkoliv mnozstvi. A kdyz se budete vzpirat dostanete jich od nas million a budeme prisne dohlizet jestli je spravne zivite, ubytujete , jestli maji dost penez na LidskomPravni zabavu a beda Vam , kdyz porusite jejich prava,,,
   A nejaky cikany dostanete navrch gratis. /zdarma/.
   Nerikam tak nebo tak ale na moje spravny navrhy taky dojde...

   Smazat
 2. Amerikou zradikalizovaní Kurdové
  jsou Asadovo nepřátelé.
  v Afrínu je více civilistů a dětí než radikálů.
  Tlak Turecka možná má donutit Kurdy
  aby si udělali mezi sebou pořádek.
  Prvním plodem tohoto konfliktu je děkování Sirské Asadovo armádě*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo- šlo to přímo do Solo Sušice!

   Smazat
 3. Kurdové špekulovali až došpekulovali. Oni si Kurdové také něco odbojovali proti ISIL viz Kobani, to je pravda, ale měli si přece uvědomit, že obě armády proti sobě vyzbrojuje stejný zdroj - USA, takže obě armády jsou tam jenom jako kanonfutr, to jim mělo být podezřelé. Ted´ na konci to všechno poserou a odnesou si nálepku, že bojovali na straně Židů a USA proti Sýrii, tudíž v zájmu války a rozvratu - viz Libye. To tedy prokaučovali, lepší je přece sedět u stolu na straně vítězů, než být ten dort na krájení (tak nějak to prohlásil jeden Turek na konci 2. světové války, poté, když Turecko vyhlásilo válku Německu). A podobný principy uznávalo Rumunsko za druhé světová války, to bojovalo celou dobu na straně Němců a až už měli Sověti Němce na lopatě, tak přešli Rumuni na druhou stranu a dnes určitě Rumuni oslavují vítězství nad Německem jako téměř svoje vlastní vítězství. Otázka tedy zní, budou Kurdové oslavovat a nebo truchlit až Rusko + Irán + Sýrie toto válku vyhrají? A nebo ještě stihnou změnit po třetí strany? Uvidíme, jak to bude v Munbiči, tam Američané Turkům slíbili, že stáhnou z tohoto teritoria kurdské ozbrojence, pokud ne, tak tam Turci také vlítnou. Jako by se Kurdové nepoučili z osudu Barzaniho, toho vyhecovali k referendu v Iraku a dnes už po něm pes neštěkne. Říkám znovu, Američené ty Kurdy zradí, až ta cena za tuto zradu vyšplhá dost vysoko. Ale, nemohli by ti Kurdové přechcat Američany a zradit je dříve, než stihnou zradit oni je? Jinak článek vynikající, děkuji za třpytící se jasnozřivou pravdu, tu zde kalil jeden pro-americký doktor, co ted´ cestuje po světě a zřejmě shání zbraně pro Kurdy na válku proti USA. Tak doufám, že tu nenapáchal mnoho škody.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Izrael nepřipustí takový vývoj. To radši udělá z Iránu skleněnou desku ... a Assad bude zabit! S tím se musí smířit, že datum jeho smrti už v centrále Mossadu znaj:)

   Smazat
  2. Izrael má svých starostí s křesťanskými židy.
   Jakmile zavřou premiéra
   začnou si dělat doma pořádek.
   Amerika se samo sebou mermomocí snaží
   aby to tak nebylo...*

   Smazat
  3. Kurodové se projevili jako pitomci. Z obsazených území začali vyhánět starousedlé Araby. To je velká chyba, která je připraví o sympatie. Stejně jako v Německu, kde většinu vražd "ze cti" (zabití dcery či sestry, když chodí s jinověrcem) jsou páchány právě v kurdských rodinách!

   Smazat
  4. Šašku ze 7:28-ti tvoji šmejdi s Bibim v čele můžou řešit tak jestli "připustí" Abraháma k Sáře anebo obráceně, ale rozhodně co bude se Sýrií...

   Smazat
 4. USA jednoduse potrebuji,aby meli v Syrii nejakou komunitu za kterou se muzou schovat a radoby prosazovat jeji zajmy,cimz by legalizovali svou pritomnost v Syrii,kde by radi usadili natrvalo jako to je v Afganu.Jen sedi na zakladnach a nebojuji,cekaji,krajeni kolace.

  OdpovědětSmazat
 5. Co řekl ožungr juncker je daleko horší:

  https://aeronet.cz/news/jean-claude-juncker-vyzval-v-mnichove-k-federalizaci-evropy-cela-evropska-unie-by-nove-mela-mit-jednotnou-zahranicni-politiku-o-ktere-by-se-hlasovalo-nadpolovicni-vetsinou/

  OdpovědětSmazat
 6. Nepodivujme se, jak píší služebníci USA a její CIA... Koho korupné inkasuješ, toho lži dávej do světa jako pravdy. Skutečnost je ale jiná: do vnitřních sporů arabských států se NATO nemá co míchat, zvána pokud vím nebyla! Všechny ztráty na lidech, které tam po vpádu "mírových misí" vznikly, jdou ne jejich konto a bohužel i Česko nese svou odpovědnost - suma naší vinou mrtvých dalece přesahuje milion civilistů. Není se čím chlubit.
  Evropa není povolána ani k tomu, aby řešila spory uvnitř jednotlivých států, ani mezi nimi. Samozřejmě by neměla podporovat ale také ty státy tamního světa, které terorizují státy okolní.
  Je pozoruhodné, jak jsme se dovedli "postarat" o vznik Izraele jako výkupné za nacistický holokaust na území Palestiny - překonán byl dalece, dalece Mnichov Je ale i pozoruhodné, jak jsme se dokázali postarat o teroristy a založit islámský stát - Kosovo! Zase na úkor druhého Srbů! Tož to je ta tzv. demokracie po kapitalisticku. Vše co dělá diktatura Bruselu a militaristé NATO je popření humanity. Cui bonum tedy?
  Kdo vydělává na hromadách mrtvých, na vyvolávání štvanic mezi státy, národy, kdo profituje z výroby migrantů, kdo má kšeft z kolonizace Evropy islámem? A lid Evropy jako hloupý osel jen potají si dovolí zastřihat ušima a pak je sklopit. Ze studu, že ho ovládá homo agrestis agrestis.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.