Reklama

středa 21. února 2018

Zbyněk Fiala: Corbyn chce státní banky


Jeremy Corbyn
Zbyněk Fiala
21.2.2018   VašeVěc
Britská vláda konzervativní premiérky Theresy Mayové je ve hře, protože stranu rozštěpil bezvýchodný Brexit. Labouristé cítí, že jsou na řadě a začínají důrazněji ohlašovat své priority. Jednou z nich je, že finanční systém musí sloužit reálné ekonomice, nikoliv ji ždímat a rozkrádat, jak si zvykl. Pomoc musí dostat malé a střední podniky, páteř ekonomiky. Sloužit jim má síť regionálních veřejných bank. Ty by mohly vzniknout buď nově, nebo z Royal Bank of Scotland, fakticky zestátněné vládní pomocí v době finanční krize.V Británii vládne napětí a tušení obratu. Čas na Brexit se krátí, dohoda s Evropskou unií by měla být uzavřena do října, aby ji do března 2019 stačily schválit i národní parlamenty členských zemí a vznikl dvouletý oddechový čas v podobě přechodného období. Dohodnuto zatím není nic. Na britské straně mají padnout klíčové parametry finálních návrhů tento týden v uzavřeném okruhu ministrů, kteří mají odchod Spojeného království z EU na starosti. Jenže parlamentní Dolní komora už si vymohla, že chce konečný návrh posoudit - a začíná být jasné, že to bude boj o přežití konzervativního kabinetu.

Na premiérku už zaútočilo tvrdé jádro euroskeptiků, 62 poslanců soustředěných kolem dost neprůhledné European Research Group, a ultimativním dopisem předložilo šest požadavků, jimiž podmiňují svoji podporu. Obsahují jak odchod z jednotného trhu, tak i z celní unie. To by znamenalo, že si kontinentální Evropu a Irsko obeženou vysokým plotem s pohraniční kontrolou a vyměřováním cel.

Toho se děsí britský průmysl. Není divu, že na své výroční shromáždění reprezentativního sdružení EEF pozval šéfa opozičních labouristů Jeremy Corbyna, který na celní unii trvá. A zdá se, že Corbyn má v tomto ohledu podporu i části konzervativních poslanců, z čehož je zřejmé, jak by asi takové jednání dopadlo.

https://www.ft.com/content/8f293f78-1630-11e8-9376-4a6390addb44

Problém má ještě další rozměr. Zrušení celní unie by obnovilo tvrdou hranici mezi oběma části Irska, a to je černá můra jeho obyvatel. Mayová udržuje křehkou většinu ve sněmovně jen díky podpoře severoirské pravicové DUP, která však nedokázala získat vládu v provincii. Nekonečné vyjednávání, které nezavršila ani intervence Mayové z minulého týdne, je provázeno úvahami o případném spojení obou částí ostrova. To je další hřebíček do rakve konzervativní vlády.

Co by se stalo, kdyby vláda padla, došlo na volby a labouristé vyhráli? Bulvární deník The Sun děsí čtenáře, že Británie by se změnila v Severní Koreu. Ale bulvár je tu od toho, aby přeháněl. Pravdou je, že labouristé si získávají veřejnou podporu nejen realistickým přístupem k Brexitu, ale také sadou levicových nástrojů, kterým lze říkat i socialistické. Klíčové je, že jsou hlavně funční.

V úterním projevu před zástupci průmyslu Corbyn udeřil proti nadvládě finančního sektoru. Škodí tím, že nadřazuje krátkodobý zisk a zájmy akcionářů nad potřeby dlouhodobého růstu a širších ekonomických přínosů. Děje se to například formou nepřátelského převzetí společnosti, která je pak vyždímána a rozprodána ve prospěch spekulantů.

https://labour.org.uk/press/jeremy-corbyn-speech-eef/

Teď je tím ohrožena strojírenská společnost DNK, mimochodem tvůrce jednoho z nejlepších motorů pro elektrická auta. Jak Corbyn připomněl, tato špičková britská firma zaměstnává jen v Británii 6 000 lidí a ze svých tržeb 1,3 miliardy liber platí 174 milionů liber daní a investuje 561 milionů liber do výzkumu a vývoje. To vše je ohroženo útokem společnosti Melrose, která je známá bezohledným rozprodejem aktiv.

Tohle Corbyn považuje za nepřijatelné. Příští vláda labouristů podle něj prohloubí překážky pro takové drancování. Příslušný orgán (pravděpodobně ochrana hospodářské soutěže) rozšíří „test veřejného zájmu“, na kterém závisí jeho povolení, také o širší souvislosti, jako je role podniku v ekonomickém systému země. Corbyn se přitom zajímavě dotkl tématu Brexitu: Nových svobod mimo EU by vláda labouristů využila k tomu, že by intervenovala na ochranu průmyslové základny země.

Nejde však jen o individuální konflikty. Otevření financí potřebám reálné ekonomiky je jedním z ústředních témat Jeremyho Corbyna, kterým na sebe upozornil už v čase boje o předsednické křeslo ve straně v roce 2015. Chytlavou podobu měla úvaha o „kvantitativním uvolňování pro lidi“, tedy o takové změně funkcí centrální banky, že by nezachraňovala bezohledné finanční instituce, ale pomáhala reální ekonomice. Centrální banka by tak měla „vyvážit“ své působení, aby zasahovalo méně ve prospěch financí a více ve prospěch rychle rostoucích oborů budoucnosti.

Finančníci začali křičet o zneužití centrální banky. Pro ně kvantitativní uvolňování znamená rozhýbávání zamrzlého finančního trhu tím, že centrální banka nakupuje od bank dluhopisy, které by samy nedokázaly prodat. Dává tedy bankám prakticky zadarmo peníze a považuje to za kanál, kterým se dostanou do oběhu a rozdýchají konjunkturu. Jenže banky tyto peníze používaly na finanční a realitní spekulace. Výsledkem je realitní bublina a růst nájmů nad možnosti běžných nájemníků. Pomoc přinesla zhoršení situace běžných spotřebitelů.

Corbynova myšlenka „kvantitativního uvolňování pro lidi“ chce tuto chybu napravit, ale snáze jí porozumíme po zušlechtění Ellen Brownovou, známou teoretičkou bankovnictví v rukou veřejných institucí. Vidí to jako příležitost, kdy by centrální banka odkupovala dluhopisy různých fondů a institucí, které byly vydány na financování veřejných a zelených projektů. Tyto peníze by zamířily do reálné ekonomiky, kde by vytvářely hmatatelné hodnoty i pracovní místa.

https://www.counterpunch.org/2015/09/03/quantitative-easing-for-people-jeremy-corbyns-radical-proposal/

Také labouristický volební program Manifesto 2017 klade velký důraz na vznik veřejných finančních institucí. Kdyby se veřejnosti toto ryze levicové pojení nelíbilo, strana by nedoskočila na dosah konzervativců, od kterých ji dělila jen dvě procenta.

Je tu především návrh na vznik Národní investiční banky, jakou má třeba Německo (KfW) nebo funguje od počátku brettonwoodských institucí jako Světová banka. Tato veřejná banka s výpůjčním potenciálem 250 miliard liber by přednostně sloužila malým a středním firmám, které jsou páteří ekonomiky a tvoří 60 procent míst soukromého sektoru. Přitom jsou budoucností ekonomiky díky novým technologiím. Proto taky Labour Party je – jak v Manifestu zdůrazňuje – „stranou malého podnikání“.

https://labour.org.uk/manifesto/

http://labour.org.uk/wp-content/uploads/2017/10/National-Investment-Bank-Plans-Report.pdf

Jak by Národní investiční banka fungovala? Podporovala by síť menších bank v každém regionu, které by se zaměřovaly na „inkluzívní růst ve svých komunitách“ a poskytovaly peníze „malým podnikům, družstvům a inovativním projektům“, ležícím mimo zorné pole komerčních bank. Poskytovaly by trpělivé finance, dlouhodobé zdroje pro projekty náročné na výzkum. V tomto směru by byly nástrojem průmyslové strategie země a jejích priorit.

Labouristé zároveň trvají na přísném oddělení běžného a mnohem riskantnějšího investičního bankovnictví, aby se krize neopakovala a vklady střadatelů byly lépe ochráněny. Nicméně staré krachy mohou být taky k něčemu dobré. Je tu úvaha, že by se dala rozčlenit Royal Bank of Scotland, která byla za finanční krize vládní pomocí fakticky znárodněna, a také z této banky mohla vzniknout síť bank pro potřeby malých firem, družstev a lokálního rozvoje. Zároveň by byly chráněny jejich místní pobočky. Ty by nebylo možné zavřít všude tam, kde je jasná místní potřeba.

Vedle toho labouristé navrhují daňovou podporu malým a středním firmám. Nejdou sice tak daleko jako Trumpova daňová reforma s totálním odpisem rozvojové investice v prvním roce, ale měly by být alespoň oproštěny od tíživé daně z nemovitostí (business rate). A veřejný sektor má jít příkladem ve včasném placení do 30 dnů.

Zvláštní pozornost je v Manifestu věnována družstvům a zaměstnaneckému spoluvlastnictví. Pokud jde o družstva, labouristé požadují novou právní úpravu, která by je zrovnoprávnila s jinými subjekty, jako je tomu v Německu nebo Spojených státech. Cílem je zdvojnásobit podíl družstevního sektoru a zavedení „práva na vlastnictví“, jinými slovy předkupního práva pro zaměstnance. Významná úloha je družstevnímu sektoru připisována i v městských a obecních veřejných službách, které by zaměstnanci přebírali do své režie. Nejde o privatizaci, ale „insourcing“, na rozdíl od „outsourcingu“, kdy se veřejná služba (za nějakou tu pozornost zadavateli) předá předražené soukromé firmě.

V privatizaci železnic, energie, vody a poštovních služeb vidí labouristé jasné škůdce. Společnosti veřejných služeb (utility) chtějí vrátit do veřejného vlastnictví. V energetice by to navíc usnadnilo přechod k decentralizovanému systému. Také voda by připadla síti regionálních veřejně vlastněných společností. A nakonec i pošta by se měla vrátit při nejbližší příležitosti do veřejných rukou.

Ještě loni, v době kdy se sepisoval, vypadal Manifest jako utopie, jako pouhý pokus připomenout se, když už je bitva prohraná. Jenže ona prohraná nebyla a nyní je jasná šance na vítězství. Čeká Británii prudký obrat doleva?- - -


29 komentářů :

 1. No jo, to že po brexitu nastanou v Británii krušné časy se vědělo. Ale že by tomu tam mohl šéfovat Corbyn, to si asi připustil málokdo.

  OdpovědětSmazat
 2. Státní banka byl jeden z důvodů, proč jsem v 2013 volil Sobotku. To a restituce. A natáhnul nás se vším. Zbabělec, akorát tam má koule Gajdůšková, ale ta je tak hloupá, že to je skoro na obtíž.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ano, v ČSSD naprosto vymeteno! :-(

   Smazat
  2. 21:35 "Ano, v ČSSD naprosto vymeteno!" - Ano, proti ČSSD vše dovoleno! Že tak "demokratická"
   pravice vysadila bezskrupulózního v dravce do sedla, ji nenapadlo. Navíc prezident ho může v tom sedle držet libovolně dlouho dle svého NEJVYŠŠÍHO ROZMARU. Takovej podraz! Tak to přece nastavili PRO SEBE! Jestli toho DUCHA naší ÚSTAVY nesesmolili tehdá PRDUCHOVÉ! sck

   Smazat
 3. Neni to je třeba důvot, proč na něj vytáhli toho "STBáka"?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:16 Neni to je třeba důvot, proč na něj vytáhli toho "STBáka"? - Snad byste jeho STBáctví nevěřil(a)? Člověkovi, který je schopen "dát všanc" zdraví svých dětí, jestli lže! "Pane rado, ať ta holka (dcera) TADY NA TÝ POSTELI umře, jestli lžu!" - říkala Stella
   Zázvorková v roli chamtivé vdovy radovi Vacátkovi. Pointa? "Není to POSTEL, je to KANAPE!!!! To jste nepoznal, pane rado?!" Ako by to sám ANDREJ povedal, JEBEM-CY!!! sck

   Smazat
 4. Pokud chceme povýšit práci na místo které ji patří, pokud chceme hmotné toky vrátit do relace s finančními toky, namísto bankovních bublin (úvěrů) a bankovních derivátů (letadel) a podvodné tiskárny peněz v rukou soukromníků, pak je zestátnění bank jedinou cestou!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. za jak dlouho by státní banku rozkradli jak kampeličky a banky po roce 89 ??

   Smazat
  2. Když státní politika filcek přisátých na státní cecíky, jako Klaus a spol., je vedena politickými rozhodnutími k rozkrádání, tak se rozkrádá! Pokud za rozkrádání následuje gulag a Sibiř, tak se nerozkrádá.

   Smazat
  3. K 23:31
   Soukromníci ti se mají. Co rozkradou, to si vytisknou na vlastních rotačkách nebo stáhnou pomocí svých filcek z daňových poplatníků. Soukromé jsou zisky, státní jenom dluhy, to už dneska pozná, skoro každý druhý!

   Smazat
  4. O nutnosti zestátnění bank psal již Albert Einstein, ač soukmenovec majitelů bank. Je to snadno k dohledání. Dokonce to vydala kdysi dávno Mladá Fronta.

   Smazat
 5. V privatizaci železnic, energie, vody a poštovních služeb vidí labouristé jasné škůdce. Společnosti veřejných služeb (utility) chtějí vrátit do veřejného vlastnictví. V energetice by to navíc usnadnilo přechod k decentralizovanému systému. Také voda by připadla síti regionálních veřejně vlastněných společností. A nakonec i pošta by se měla vrátit při nejbližší příležitosti do veřejných rukou.
  V Anglii uvažují o tom, co jsme u nás rozkradli po roce 1989. Naznačený směr má pragmatický základ. Obrací se na páteř ekonomiky, kterou rozhodně netvoří spekulanti ....
  ABC

  OdpovědětSmazat
 6. Alena SCHILLEROVÁ (dnes ministryně financí) a Ilona ŠVIHLÍKOVÁ v březnu 2016:

  http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126672097-otazky-vaclava-moravce/216411030500320/obsah/460134-alena-schillerova-namestkyne-ministra-financi-ilona-svihlikova-ekonomka

  OdpovědětSmazat
 7. Jo. A taky ten přiblblý komouš chce otevřené dveře do Británie pro "uprchlíky" a přijímat jich co nejvíce.
  Nevyzobávejte si jen rozinky a když řeknete A tak řekněte i B, komunističtí alternativní pitomci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ne každý je ve všem universální machr jako ty. Nealternativní geniále!

   Smazat
  2. 22:OO Je vidět, že jsi odchovanec Nové magorské doby, tedy magor.
   Způsob přednesu tě prozrazuje: Když komouš tak přiblblý.

   Smazat
  3. Proč se, přátelé, necháváte vyprovokovat kreaturou 22:00? Vždyť je to jen řadový přiblblý antikomouš. Těch je ale stále míň a míň.

   Smazat
  4. 22:12 "Nealternativní geniále!" - "t" písmenko vypadlo. (Poznámka nikoli třeskutě vtipná, leč
   odpovídající.)

   Smazat
 8. toto o čom sa tu hovorí nastolil Lenin v CCCP a označil to termínom Novaja ekonomičeskaja politika - neznalí dejína hlupáci všeobecne sa tomu zasmejú, ale Stalin v tom pokračoval a docielil v jednom roku 25% rast ekonomiky, Japonci sa ho snažili po vojne napodobniť, dokonca prevzali aj palgáty a heslá ale neznohli sa len na 16% - ný rast, lenže prišiel Chruščov a ten pokračoval po vojne naďalej v štýle vojnového hospodárstva - výsledok je zjavný, keď a v 1964 roku začalo hovoriť o potrebe obnovy tohto systému, tak Kosygin prehlásil, a aj to zopakoval neskôr v Čiernej nad Tisou, pôžičky je treba splácať a komu ? - a tak sa to zastavilo, na pretras to znova prišlo po smrti Brežneva, ale tí čo boli u moci o tom nemali šajnu, trocha začal Jakeš, a druhá strana okolo Dlouheho a Klausa nechcela ísť s Komárkom ale rovno vyskúšaný kapitalizmus - a tak ho tu máme. teraz došlo aj Klausovi že bol odrbaný ale čo už ...

  OdpovědětSmazat
 9. Corbyn už vede před mayovou, takže je opravdu dost možné, že přísště bude vládnou labour party. Pro Británii by to byla katastrofa.

  http://www.epshark.cz/clanek/262/britanie-labouriste-vedou-nad-konzervativci-o-8

  OdpovědětSmazat
 10. Corbyn je nepritelem loutky Mayove a establishmentu, resp. elit. Ty se ho snazi proto momentalne odstranit z politiky dehonestaci, pomluvami, zalobami. Stejne metody jako na Babise a Okamuru.

  OdpovědětSmazat
 11. Corbyn je asi chytry kluk.

  OdpovědětSmazat
 12. Největší radost nastane v Česku, až bude navráceno lidu, co mu bylo ukradeno! A začít by se mělo se znárodněním všech bank, největších parazitů v Česku, odpovědných za všechny bývalé i současné exekuce. Zrušit se pak bude moci sekta exekutorů, finančních popravčích to jednotlivců i celých rodin, ba i dětí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to ještě dlouho nenastane. Banky nechala zprivatizovat Zemanova vláda a Zeman, miláček plebsu, je proti odpouštění dluhů. Takže čekejte - na Godota.

   Smazat
  2. 17:24 - Nepřipouštíte, že by na exekucích měli značnou část viny ti, kdož si půjčují a nevrací?
   Stalo se Vám někdy, že Vám někdy někdo něco půjčeného nevrátil?

   Smazat
  3. Anonymní22. února 2018 20:04
   Oni o voze a Vy o koze. Samozřejmě, že dluhy se mají vracet. Ale za nesplacených pár stovek, nemůže během např. roku, zadluženost vzrůst na mnoho tisíc, až desítek tisíc. To je špatně a to by měl stát trestat, jako lichvu. Nejlépe by bylo, exekuce vrátit zpět do výlučné pravomoci státu. P.K.

   Smazat
  4. K 20:04. Nemyslíte, že vedle dluhů finančních existují dluhy například vůči přírodě, životnímu prostředí, vůči uplatňování tvořivosti, vůči pokroku, vůči znalostnímu rozvoji, vůči potomkům, vůči generaci otců a matek atd. atd. Proč se vymáhají jen ty prvé - finanční a proč jsou nejdůležitější????????????? Že to tvrdí kdo? Banksteři a jejich pochopové??????? Že to tvrdí psychopati????


   Smazat
  5. Psychopatičtí banksteři již vymysleli i úroky z úroků. To dlužník uzná dluh na jistině i úrocích a jako ho zaplatí - banka mu na tuto úhradu půjčí a dále již doluje úroky z původní částky zvýšené o dlužné úroky. Tedy o úroky z úroků. Kdo tuto banksterskou nenažranou havěť už konečně chytí za prdel???

   Smazat
  6. Ještě k 1:15. Banksteři této gangsterské operaci říkají restrukturalizace úvěru!

   Smazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.