Reklama

sobota 24. března 2018

Bombardování Srbska v roce 1999 - memento stále aktuální

24.3.2018 PrvníZprávy
„Kdo neskáče, není Čech!“ Tímto pokřikem se podněcovala euforie davu, jenž na pražském Staromáku vítal roku 1998 Zlaté hochy vracející se ze zimní olympiády v Naganu.
Tehdejší úspěch našich hokejistů byl onou události, která dokáže vždy sjednotit tak často znesvářený český národ. Národní hrdost onoho únorového dne dosahovala nebes. Rok na to naši národní hrdost konfrontoval apel, jenž se dal zjednodušeně vyjádřit slovy „Kdo nebombarduje Srbsko, není humanista!“ Ano, řeč je o brutálním úderu letectva NATO na Srbsko. Od jeho zahájení uplyne 24. března 2018 již 19 let.
Jak uvedl jeden z ministrů tehdejší vlády Miloše Zemana, „12.3.1999 byla Česká republika náhle překvapivě vstoupena do NATO“. Tomuto aktu mezinárodního práva nepředcházelo v Česku obecné referendum. Mezi mnoha výroky českých i západních politiků byly i takové, jež tvrdily, že naše země si takovou čest nezaslouží. Zda je Česká republika této cti hodna, bylo otestováno už krátce po našem vstupu do Aliance.

Na základě (zřejmě zinscenovaného) incidentu v kosovském Račaku, jehož viníky se Mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu nikdy nepodařilo zjistit, chystala Severoatlantická aliance pod patronací vlády USA v prvních měsících roku 1999 trestnou výpravu proti Srbsku. Za původce násilností v Kosovské válce byli totiž považováni pouze Srbové. Naopak, zločiny páchané Kosovskou osvobozeneckou armádou byly ostentativně přehlíženy.

Jak vypráví očitý svědek, na večerním zasedání české vlády konané „ve třetí čtvrtině března 1999… asi ve 22 hodin zazvonil ministru zahraničí Janu Kavanovi telefon. Bylo mu sděleno, že Vláda ČR se má do půlnoci vyjádřit k otázce přeletů letadel NATO přes území ČR a k tzv. <collateral effects> při leteckých útocích.“ Pojmem „collateral effects“ se rozumí civilní oběti, jakož i škody na civilních zařízeních coby vedlejší produkt války.

Žádost, aby vládní kabinet neopomenul ve svém vyjádření reagovat na vedlejší efekty způsobené bombami shazovanými Srbům na hlavu, prozrazovalo snahu NATO rozložit odpovědnost za ničivé následky leteckého úderu na bedra členských zemí (schválení útoku členskými státy považovalo vedení Aliance za samozřejmost). Centrála NATO a prezident USA Clinton, jenž bombardování přes absenci souhlasu Rady bezpečnosti OSN zaštítil, si předem uvědomovali negativní ohlas vyvolaný ozbrojeným útokem, jenž svým plánovaným rozsahem musel nutně přinést smrt stovkám, ne-li tisícům nevinných lidí (nemluvě o zničení materiálních statků majících pro populaci životně důležitý význam).

Pokud jde o českou vládu a Parlament, ti svým rozhodnutím pomohli útoku na Srbsko tím, že přeletům bojových letounů Aliance otevřeli náš vzdušný prostor. Letectvu NATO bylo rovněž umožněno na našem území tankovat.

Za 78 dní trvající operace Spojenecká síla (Operation Allied Force) zaměřené proti srbské části Svazové republiky Jugoslávie se uskutečnilo více než devět tisíc bojových útoků s použitím bomb a střel s ochuzeným uranem. Ozbrojená akce, v níž letectvo NATO, mj. se zbraněmi Luftwaffe ve svých řadách (bojové nasazení Luftwaffe bylo největší od 2. světové války), svrhávalo na srbské území dnes již zakázané kazetové bomby, náležela k novému typu válek. Ty jsou dle výsledků vědeckých sociologických výzkumů vedeny po skončení studené války ve jménu ochrany lidských práv. Dle slov významného profesora sociologie z mnichovské univerzity, jakož z londýnské School of Economic and Political Science Ulricha Becka, "lidská práva musí být zajištěna a prosazena mimo hranice národní suverenity, dokonce uvnitř jednotlivých států a možná proti jejich vůli". Války za ochranu lidských práv zplodily odborný pojem "militární humanismus". Ten dle Becka spočívá mj. na asymetrii síly - čím slabší je protivník, tím větší je pravděpodobnost, že bude napaden. Militární humanismus shledává Beck kombinací idealistického přístupu (důraz na lidská práva) s realistickými metodami a nástroji (ozbrojené zásahy proti provinivším se státům).

K vědeckým vývodům Ulricha Becka lze jen dodat, že pro stát s imperialistickými ambicemi není problém vytvořit případ porušení lidských práv, je-li to zapotřebí k vedení dobyvačné války. Srebrenica a Račak v bývalé Jugoslávii jsou toho příkladem. Elementárně řečeno, teorie militárního humanismu má ospravedlnit zabíjení nevinných, je-li to v zájmu ochrany vyšších lidskoprávních hodnot, jež ovšem určuje agresor.


Leteckými údery proti Srbsku, jejichž charakter vykazoval znaky válečného zločinu, bylo podle Human Rights Watch zabito nejméně 500 civilních obyvatel (některé zdroje uvádějí i 1.200 až 2.500 obětí). Několik tisíc civilistů bylo zraněno, mnoho z nich trpělo posttraumatickým stresem. Těžce byla poškozena infrastruktura, mosty, průmyslové objekty, elektrárny a telekomunikační zařízení. Práci ztratily stovky tisíc lidí. Útoky na průmyslové podniky vážně narušily životní prostředí.

Jedním z architektů bombardování Srbska byla tehdejší ministryně zahraničí Clintonovy vlády, smutně proslulá česká rodačka Albrightová. Za svou aktivitu obdržela trefnou přezdívku Balkánská řeznice. Dodejme, že po válce v Kosovu srbský prezident Miloševič zemřel ve vazební věznici haagského Tribunálu, který jej ani za pět let nedokázal odsoudit. Zatímco takový Hashim Thaci, svého času politický velitel Kosovské osvobozenecké armády, která rovněž páchala brutální násilí proti civilnímu obyvatelstvu byl Tribunálem v Haagu obžaloby zproštěn. Thaci jako velký oblíbenec Albrightové se později stal prezidentem nového státu Kosovo.

I když lze pochybovat o její opravdové upřímnosti, brutalitu Operace Allied Force, jež tak osudově poznamenala srbský národ, alespoň navenek potvrdila omluva Srbům pronesená v roce 2015 samotným generálním sekretářem NATO Stoltenbergem a o rok později Obamovým viceprezidentem Bidenem.

Určitě nebudu sám, kdo se nadosmrti bude provinile cítit kvůli tomu, co tak tragicky postihlo srbský národ roku 1999 za bombardování v době od 24. března do 10. června. Je tomu tak z důvodu, že šlo o válku, se kterou souhlasila i Česká republika. Navzdory tomu, že Srbové naopak, v kritických momentech historie stávali na naší straně. Ať už za Mnichovské krize, kdy 60.000 srbských dobrovolníků nabídlo Československu pomoc. Nebo v roce 1968, kdy Jugoslávie podporující československé reformy následně ostře odsoudila okupaci naší země vojsky Varšavského paktu.

Bomby shozené na Srbsko v roce 1999 jsou trvalým mementem toho, co lze od Severoatlantické aliance očekávat. Mrtvolný pach války, jež se v devadesátých letech minulého století hrozivě vznesl nad Balkánem by měl Evropany varovat i dnes.

Jaroslav Hošek

31 komentářů :

 1. Bomby shozené zločineckou organizací NATO na Srbsko v roce 1999 jsou trvalým mementem toho, co lze od Severoatlantické aliance očekávat. Mrtvolný pach války, jež se v devadesátých letech minulého století hrozivě vznesl nad Balkánem by měl Evropany varovat i dnes. Za naší, i když nepřímou účast, by jsme se měli stydět, protože svým členstvím v této zločinecké organizaci, jsme zodpovědní za všechny zločiny, které NATO ve světě páchá. Československá lidová armáda byla sice, podle disidentů, "totalitní" , ale jediný voják československé lidové armády nepřekročil nikdy hranice Československa. Za to dnešní Česká armáda se účastní okupace a agrese proti státům, které nám nikdy nic neudělaly, ale mají problém s největším zločincem světa a tím je USA, který je chce vyrabovat a vybombardovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. informace jako za sociku!
   ŽÁDNÉ!
   VŠE UTUTLAT
   OCHRÁNCI LIDSKÝ PRÁV ZŘEJMĚ SEDÍ VE SPRÁVNÍ RADĚ FIRMY.

   Smazat
 2. Nikdo ze zločinců US a NATA nebyl souzen a není internován. Bránící se vlastenci jsou dehonestování a jejich velitelé vězněni v Hagu. Věznení nepřežil president p. Miloševič. Doufám, že vyšší spravedlnost se po určitém zaváhání probudí a potrestá zločince a to alespoň do páté generace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:20 Věznění nepřežilo 13 srbských činitelů, jednoho po 12 letech propustili. Jednalo se pravděpodobně o věznění bez rozsudku.

   Smazat
 3. Kvůli těm kozopasnej mamrdům padlo Ruské Impérium - toto mistrovské dílo státotvornosti naší rasy! Kvůli hloupé zednáři do kožichu mu nasazené ideologii panslavismu!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:41 zamindrákovaný nevzdělanec zcela mimo mísu. Nikdo se s tebou nebaví, nikdo tě nechce?

   Smazat
  2. 17:15 Odpověď zcela dole podrobně. A hele tak si všímám ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... že mám pravdu?

   Smazat
  3. Pro 17:31: Co Ty jsi za mentálního kripla, špínu, dementa a totálního duševního mrzáka, to je unikum ...

   Smazat
  4. Pro 17:31 ak tímhle hloupým výpotkem tapetuješ diskuzi už trapně dlouho. Kde chybí argumenty, nastupují přízemní, dětinské urážky. Je dobře, že se vy příznivci pražské kavárny právě tak ztrapňujete.

   Smazat
  5. 21:39 Přizpůsobuji jazyk "oponentům":) Viz ukázka IQ příspěvků těhle výše popsaných kreténů:

   20:46
   Ty potrate opičí kurvy,Havel byl udavač,netáhlo,línej vožralá,kterého neměla ráda ani vlastní matka,tak si ty havlosračky nech před uASScaký velvysranectví!

   Piš česky,prasohovne.
   O uASSackých sviních ví cekej svět jedno,JSOU TO IDIOTI(viz Země je placatá a stará 2918 let),VRAZI A OKUPANTI!!!!!!

   Odpovědět
   Odpovědi

   Anonymní24. března 2018 16:24
   Pardon 2018 let

   Na to se dá "slušně argumentovat" jako jak?

   Smazat
  6. 21:39 Krom toho jakoukoliv kavárnu nesnáším! Jsem stoupenec Pravdy a ta je popsána nejlépe ZDE! - https://vk.com/video32678291_171743331

   Smazat
 4. 16:41
  A nebylo to náhodou tak,že cara nechali na holičkách ty připodělaný Lžiangláni,ty idiote s A52 a Q56??!!!!!

  OdpovědětSmazat
 5. Ano, máme se za co stydět, havlismus ze sebe jen tak nesmyjeme.

  OdpovědětSmazat
 6. 16:47 Nesmysl rudoprde z prdele samotného A52 - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

  Skuteční Rusové vědí, že Žid vždy trestal národy mu nepoddajné (Španělská říše, Osmanský kalifát, Ruské impérium) a odměňoval ty které ho hostily a s ním se o lup podělily (Nizozemci, Angličané, Američané)! A celých 1300 let historie evropské civilizace o tom svědčí! A to je příčina všech těch "sraček" které ani trochu nejsou "anglo" - https://vk.com/video32678291_171743331

  OdpovědětSmazat
 7. 16:52 A Rusko (tedy co z něj zbylo - tzv. Chujlostan) zase putlerismus!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A koho teda car žádal o pomoc ty pomatená havlosračko???!!!!
   Podle tebe Marťany!!!!!
   Jak jinak ty bezmyšlenkovitosti s A52 a Q56!!!!!☺☺☺☺☺☺☺☺

   Smazat
  2. Všichni jmenovaní na společné foto s F73 ZDE! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/c2c576b97f72115.jpg

   Odpověď je níže podrobně. Hele všímám si ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... snad ho budeš záhy následovat!

   Smazat
  3. Já si zase všímám,že to A52 a Q56 na tebe sedí jako prdel na hrnec!!!!!☺☺☺☺☺☺

   Smazat
  4. 17:43 Na koho sedí ví lépe strýček G!:)))) - https://www.google.cz/search?biw=1920&bih=961&tbm=isch&sa=1&ei=rZC2WoevGorVwAKaiJiwDw&q=A52+Q56+Nov%C3%A1+republika&oq=A52+Q56+Nov%C3%A1+republika&gs_l=psy-ab.3...3186.16706.0.18639.21.20.1.0.0.0.110.1373.18j2.20.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.1.108...0i19k1.0.Tnxf-5CJFHI

   Smazat
  5. Vygoogluj si značky mobilů F73,Q90 A52 Q56 a Q54 ty havlosračko vychlastaná!!!!!!!
   Jsou celosvětově známý!!!!!☺☺☺☺☺

   Smazat
  6. 17.30
   nezapřete se,jste doopravdy inteligent

   Smazat
  7. 18:59 Neraď, já si můžu koupit co a koho chci! Na rozdíl od tebe, těkavý prde z lejnolíhně tohodle mongolce:)) - http://risovach.ru/upload/2012/09/comics_Lenin_orig_1347032282.jpg

   Smazat
  8. 19:17 Však jsem taky měl vždy výborný známky ze slohu v češtině a slušný i z gramatiky a dokonce dobrý i v ruštině!

   Smazat
 8. Ruské Impérium - toto mistrovské dílo státotvornosti naší rasy bylo bezpochyby infikováno idejí panslavismu. Ačkoli byla panslavistická myšlenka vlastně jen povrchovým proudem a nemohla se nikdy zakořenit v širokých lidových vrstvách, tedy přece jen v průběhu posledních padesáti let před válkou určovala veřejný život v Rusku. Panslavismus vznikl ještě v první polovině minulého století a vyčerpal se z počátku v teoretických a básnických projevech nad příbuzenstvím slovanských národů, jejich řečí a zvyků. Velmi brzy se však vmísily do těchto vědeckých a vzletných snah i politické zájmy – útlak Bulharů a Srbů v Turecku a pod. To byla doba sentimentalismu. Soucit se slabými a potřebnými, přání pomoci malým křesťanským národním kmenům proti nevěřícím – to bylo tehdy ve společenských kruzích veškerých evropských národů běžné. V samém středu tohoto dění vznikla válka Ruska s Tureckem 1877-1878, jež skončila osvobozením Srbů a Bulharů. Samostatnost těchto států stála syny Ruska hodně krve. Přinesené oběti posílily pochopitelně panslavistické mínění v Rusku. V oné době najdeme mezi vynikajícími slavisty vedle vědců a teoretiků i vlivné politické a vojenské vůdce, kupříkladu Černyševa, Skobeleva, Ignatěva aj. Tito muži hráli v ruské společnosti velkou roli a měli pro ruský osud velký význam. Oni se věnovali s fanatickou horlivostí propagaci panslavismu a udělali z něho mohutný a vlivný faktor jak ve vnitřní, tak i v zahraniční politice. Panslavistické úsilí bylo přizpůsobeno nacionálnímu charakteru a dosáhlo pod vládou Alexandra III. svého největšího rozkvětu.
  Dvě politické události na tento vývoj zapůsobily velmi silně. Obě ležely mimo možnosti ovlivnění ruským národem. Jednou z nich byla odchylka Německa a Rakousko-Uherska od základních linií politiky Bismarcka. Už Berlínský kongres petersburgskou společnost a tím i ruskou veřejnost zklamal. Tradiční a po staletí pevné přátelské vztahy mezi Ruskem a Německem, které našly své vyjádření ve Svaté alianci, se uvolnily a rozvázaly. Po slavné éře Wilhelma I. a Bismarcka se zapomnělo na péči o společné zájmy Ruska a Německa. Mezi německými politiky se projevil příklon k západu, veškeré naděje a myšlení bylo zaměřeno na západní Evropu a lidé tohoto smýšlení začali zaujímat vůči Rusku odmítavý až nepřátelský postoj. Druhou událostí byla tajná smlouva uzavřená mezi Alexandrem III. a Francií. Tento nepřirozený svazek mezi autokratickou a patriarchální monarchií a neklidnou, vždy po revanši toužící republikou, měl být určitou protiváhou k již zmíněnému postoji Německa. Francouzské intriky využily bez váhání panslavismu jako vítaného prostředku k dávno vytčenému cíli a Německo a Rusko navzájem odcizily. V posledních letech vlády Nikolaje II., který politiku svého otce přímo zbožňoval, dosáhl panslavismus svého vrcholu a byl vládou oficiálně uznáván a podporován. V Petersburgu a ve všech hlavních slovanských městech Evropy se začali objevovat hlasatelé a propagátoři panslavismu jako houby po dešti. Ideu panslavismu podporovali hlavně ke svému osobnímu a politickému prospěchu. Před mohutným carským Ruskem se skláněly veškeré malé slovanské národy, přísahaly mu lásku a oddanost – a dostávalo se jim za to pravidelné podpory. Ve své většině byl však panslavismus ruskému národu jako dříve celkem lhostejný a považoval tuto ideu právem za zbytečnou a cizí.

  OdpovědětSmazat
 9. Politický panslavismus byla chybná myšlenka. Hlavní kontingent obyvatel Ruska se skládal ze Slovanů. Nesmí se ovšem zapomínat, že vedle toho ještě mnoho ruských státních občanů patřilo k jiným národnostem, které se slovanstvím neměly nic společného. Především panující baltské a volžské Němce, ale i národní kmeny Kavkazu, Tatary, Kalmyky, Baškirce, Kirgizy, Burjaty a finské kmeny. Oni všichni byli v průběhu staletí věrnými syny říše, poddaní cara a bojovali pod ruskou vlajkou pro Rusko. Naproti tomu byl čistě slovanský národ Poláků v celém průběhu tisícileté historie Ruska jeho zapřísáhlý a nesmiřitelný nepřítel.

  Vnucovat národům panslavistický názor a ideu bylo jistě nespravedlivé, lživé a zhoubné – zvláště co se týká zahraniční politiky Ruska. Právem se tážeme, zda byl ruský stát vůbec oprávněn nasazovat své prostředky a vojenskou sílu pro jiné slovanské národy. Směla a měla být ruská krev prolévána pro osvobozování a samostatnost malých slovanských národů? Politický a rozumový důvod dává zápornou odpověď. Rusko nemělo právo svoji zahraniční politiku jednostranně orientovat vychytralou idejí, jakou byl panslavismus. Dějiny tento omyl jako takový jen potvrdily. Rusko musí za svoji chybu těžce pykat, neboť zatímco státy, kterým Rusko pomohlo, jako Československo a Polsko posílily a skoro propadly velikášství, ruská mocnost se rozlomila a ruské obyvatelstvo na sobě pocítilo bolševickou panovačnost a zhoubu.

  Někdejší Ruskem opatrované malé slovanské národy nejenže odepřely Rusku svoji pomoc, nýbrž usilovaly i potom pro své malicherné hospodářské zájmy využít strašlivou situaci Ruska a přihlížely s klidnou myslí bojům ruských nacionálních sil proti bolševikům, které dokonce podporovaly, když jim to přinášelo výhody.

  Ještě jednu okolnost nutno brát v úvahu. Nové slovanské státy, které byly západními mocnostmi vytvořeny a podporovány, se přikláněly již dávno předtím k Francii a byly nyní jejími poslušnými vazaly a sluhy. Francouzská politika využila panslavistickou myšlenku pro své účely, Rusko z ní melo jen škodu. Roku 1914 bylo ještě mocné a disponovalo významnými prostředky a vlivem. Panslavismus rostl a rozvíjel se jako jedovatý škůdce. Je jenom přirozené, že tento růst obzvlášť v Rakousko-Uhersku, jež sdružovalo pod svým panstvím různé slovanské národy, vyvolával nevůli a otevřený odpor. Panslavismus se stal zdrojem svárů a důvodem ke katastrofálním konfliktům, které kulminovaly světovou válkou. První podnět k tomuto nepřátelství dal malý stát Srbsko, pro jehož zájmy se Rusko cítilo povinno zasáhnout. Tím se nad Evropou rozhořely válečné ohně nikdy nevídaných rozměrů, které tuto mocnu říši smetli a zanechali po ní ohavný vřed - nejprve židobolševicý kagal SSSR a následně současný Chujlostan!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:21
   Zbytečně dlouhý článek. Já to shrnu: jediný CHUJ jsi ty.

   Smazat
  2. 18:12 Shrň si svýho vypuštěče, zdegenerovanej bolševickej čechomužiku! Nejlépe někam daleko od zní Kremlu:)) - http://risovach.ru/upload/2012/09/comics_Lenin_orig_1347032282.jpg

   Smazat
 10. Vygoogluj si značky mobilů F73,Q90 A52 Q56 a Q54 ty uASSackej potrate opičí kurvy!!!!☺☺☺☺☺☺☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zde, zdegenerovanej smrdutej prde z lejnolíhně škaredýho kremelskýho Ugorfina! - https://www.google.cz/search?biw=1920&bih=961&tbm=isch&sa=1&ei=ycK4Wry_DoTVwQLguYrYBg&q=Q90+F73+A52&oq=Q90+F73+A52&gs_l=psy-ab.12...3874.3874.0.4669.1.1.0.0.0.0.70.70.1.1.0....0...1c.1.64.psy-ab..0.0.0....0.BUIr8Ftb4m0


   Jééé, pane šeditelííí!

   Smazat
  2. Mobily tam nejsou, akorát ňáký kucí v maskáčích s brokovnicema tam pořádaj hon na tvýho teplýho prdonoše z Kremlu:)) Jéééééé, pane šeditelí!

   Smazat
 11. Jenom čekam a cekam, kdy uz konecne nato zacne pomahat muslimum mirantum a zacne je konecne humanitarne bombardovat

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.