Reklama

čtvrtek 1. března 2018

Březen v českých dějinách


Croix 
1. 3. 2018
1. 3. 1420 – Papež Martin V. vyhlásil křížovou výpravu proti Čechám. Křižáci vtrhli do Čech a snažili se zmocnit Prahy. Boje vyvrcholily porážkou křižáků v bitvě na Vítkově, po níž se začala křižácká vojska postupně stahovat.
2. 3. 1458 – Jiří z Poděbrad zvolen českým králem. Již předtím vládl zemi jako zemský správce. Období konsolidace panovnické moci v zemi, ale také bojů s uherským králem Matyášem Korvínem o moc nad tzv. vedlejšími zeměmi Koruny české. Zemřel 22. 3. 1471.


1978 – Vladimír Remek prvním československým kosmonautem a prvním člověkem ve vesmíru, který nebyl občanem SSSR nebo USA. Let Sojuzu 28 skončil úspěšným přistáním dne 10. 3. 1978, velitelem letu byl sovětský kosmonaut Alexej Gubarev.

4. 3. 1919 – Protičeskoslovenské nepokoje v pohraničí s německy mluvícím obyvatelstvem. Potlačeny následně československým vojskem.

5. 3. 2007 – V době působení Topolánkovy vlády bylo vydáno povolení k výstavbě amerického radaru v Brdech, které vyvolalo rozsáhlé politické spory a aktivizaci různých společenských organizací. Podle průzkumů veřejného mínění bylo 70 procent občanů ČR proti. Plán do dnešní doby vzhledem k vyvolanému odporu realizován nebyl.

6. 3. 1645 – Bitva u Jankova na jižní Moravě. Porážka habsburských vojsk byla jednou z nekrvavějších bitev třicetileté války vůbec a největší bitvou této války na našem území.

7. 3. 1849 – Vojsko rozehnalo v Kroměříži jednající Ústavodárný říšský sněm a byla vyhlášena tzv. Oktrojovaná ústava (tj. vydaná z rozhodnutí panovníka bez souhlasu zastupitelského sboru), která mj. měla zavést volební právo podle zásady majetkového (daňového) cenzu. Ústava představovala velký posun ve vývoji ústavního systému monarchie, třebaže nevstoupila v platnost a byla záhy nahrazována dalšími právními normami. Dne 17. 3. 1849 byl dále přijat Prozatímní obecní zákon, který znamenal počátek zavedení obecní územní samosprávy namísto dosavadního vrchnostenského (feudálního) systému veřejné správy monarchie. Tyto události byly jedněmi z výsledků buržoazní revoluce z let 1848 – 49.

1943 – V boji u Sokolova v tehdejším Sovětském svazu vystoupil 1. československý samostatný prapor v SSSR. Velitel 1. roty npor. Otakar Jaroš, který v boji padl, byl jako první cizinec následně vyznamenán titulem Hrdina Sovětského svazu.

10. 3. 1945 – Zahájení Ostravské operace prováděné jednotkami 4. ukrajinského frontu za účasti 1. československé samostatné tankové brigády. V dnech 26. - 28. 3. 1945 byly v průběhu operace osvobozeny první dvě obce na území českých zemí – Sudice a Třebom na Opavsku.

11. 3. 1848 – Shromáždění pražského lidu ve Svatováclavských lázních v Novém městě Pražském. Vysloveny mj. požadavky na vytvoření státoprávního celku ze zemí Koruny české, rovnoprávnost Čechů a Němců ve veřejném životě, zavedení obecní samosprávy, výkup z roboty a zrušení poddanství. Počátek buržoazní revoluce v habsburské monarchii.

12. 3. 1999 – Česká republika vstoupila do NATO. Již 24. 3. 1999 se souhlasem české vlády využilo letectvo NATO český vzdušný prostor k útoku na Jugoslávii. ("Přihlášku" do NATO podala vláda ODS, NATO si kladlo četné podmínky, avšak i bez jejich splnění náhle žádosti vyhovělo, aby zavázalo vladu ČR povinnosti kooperace. Oznámení úmyslu USA bombardovat Srbsko bylo vládě oznámeno dvě hodiny před půlnocí se lhůtou na odpověď do půlnoci. Pozn. red. I.D.)

15. 3. 1939 – Počátek nacistické okupace českého zbytku Československa, konec Druhé republiky. Začalo vojenské obsazování českých zemí. Dalšího dne 16. 3. 1939 vydal Hitler výnos o zřízení tzv. protektorátu. Výnosem vrchního velitele německých jednotek v protektorátu byla 17. 3. 1939 zavedena jízda na silnicích vpravo. Okupační správa dále 21. 3. 1939 zavedla jako úřední řeč v protektorátu němčinu.

19. 3. 1896 – Zahájení elektrifikovaného tramvajového provozu v Praze na lince z Karlína do Vysočan. Ještě předtím v roce 1895 byl zahájen provoz úplně první elektrifikované tramvajové linky u nás v Teplicích.

24. 3. 1775 – Porážka selského povstání u Chlumce nad Cidlinou. Rebelující poddaní, kteří si chtěli vynutit na vrchnosti podpis zrušení roboty, byli po krátké potyčce rozehnáni vojskem, což několik z nich stálo život. Událost dala vzniknout známému českému přísloví.

25. 3. 1420 – Bitva u Sudoměře. Střetnutí nevelké rozsahem, ale důležité významem. Vojsko západočeské katolické šlechty a strakonických johanitů bylo odraženo husitským houfem vedeným Janem Žižkou z Trocnova. Husitský oddíl se nepodařilo zničit a Jana Žižku na samém počátku husitských válek zajmout, nebo zabít. Jan Žižka pak se svými bojovníky dokončil cestu do tehdy zakládaného Tábora.

1945 – Druhý nejhorší nálet amerických letadel na Prahu na konci války. Toho dne americké bombardéry 8. US letecké armády B-17 a B-24 provedly nálet na Prahu, který měl po náletu ze 14. 2. 1945 nejtěžší následky na zničených domech a usmrcených osobách. Celkem při náletech na Prahu v důsledku amerického bombardování na samém konci války zahynulo přibližně 1200 osob. Zničeny byly Českomoravské strojírny, Českomoravská Kolben Daněk, Vysočanská mlékárna, hlavní sklady firmy Julius Meinl, továrna na stroje bratří Prášilů, Ottova chemická továrna, libeňský lihovar, parní mlýny Františka Odkolka nebo továrna na celuloidové zboží a další.

K dalším bombardováním Prahy došlo již také 2. 3. a 3. 3. 1945. Dále byla v březnu a dubnu 1945 bombardována Plzeň (zničující nálet na Škodovku), České Budějovice, České Velenice (23. 3. 1945, železniční uzel), Kralupy nad Vltavou (nádraží a rafinerie). Cheb, Ústí nad Labem, Zlín (Baťovy závody). Série údajných, ale velmi přesných, navigačních omylů začala tři dny po skončení Jaltské konference 11. 2. 1945, patrně jakmile byly definitivně dohodnuty nové sféry vlivu velmocí a bylo jasné, že průmyslová základna Československa připadne na Východ. Faktem je, že předtím během celé války si USAF při svých náletech Německo a Čechy v takovém měřítku a krátkém časovém úseku „nepletly.“

26. 3. 1348 – Položení symbolického základního kamene Nového města Pražského panovníkem Karlem IV. osobně.

24 komentářů :

 1. Mam takovej dojem ze tenkrat delsi dobu byli papezova dva a tri , aby se nasakli bohate.
  Vyhlasovali interdicty protoze to neslo spousty zlata ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ANO,co bylo ukradeno,musí býti vráceno,....církev z histórie jenom kradla,kradla a zase jenom kradla,nic jiného nedělala....to snad nebylo v zájmu Boha a pro Boha....termín proboha je rouhání,je to moc hříšný termín....co jsou ty restituce???,je to úlet nebo zcela pokřivení církve svaté????,raděj asi malinký úlet,že ano,neníliž pravda ????,..co na to naši čestní piráti ???,najdou konečně něco rozumného kromě té legalizace drog ????

   Smazat
  2. Katolíci se z "restitucí" nejen napakovali na dlouhou dobu, ale také zhřešili v té své akci zcela jasnou korupcí mezi jinými církvemi, které úplatky v částkách milionů, přiměli k souhlasu se této krádeže na převážně ateistické občanské společnosti podílet.

   Smazat
  3. O tom kradení a vrácení si jenom soudruh Kalousek popletl. I když za to všimné proč né.

   Smazat
  4. Restituce jsou zlodějnou; okradeni byli všichni občané ČR včetně batolat a to z prostého důvodu - pozemky církvi římskokatolické NIKDY nepatřili, nýbrž jim byli panovníky PROPŮJČOVÁNY k užívání. To za prvé. Za druhé - restituce mají být "spravedlivým" narovnáním? A to jako kam se chceme vracet proboha? Ale jo - když spravedlnost, tak spravedlnost. Fajn. Takže. Napřed vydřela církev z dělného lidu co mohla. Následně jim za odměnu co mohli zabavili husité, jimž se to pochopitelně ani po Lipanech nechtělo vracet, takže si to jejich potomci podrželi. No a pak tu máme Bílou horu. S odvoláním na předešlé zabavení, a držení, církevního (z lidu vydrženého) majetku potomky husitských hejtmanů, se po debaklu na Bílé hoře, kde české a německé stavy totálně posrali co mohli - neboť, nemylme se, tam nešlo o žádnou "českou věc, ale o zájmy stavů!; česká věc se z toho stala až následnou germanizací - natáhla církev opět své lačné ruce a zabavovalo se a zabavovalo. Takže jaké "spravedlivé narovnání" doprdele? K jakému století, k jakému datu, k jaké události, aby to bylo spravedlivé?! Restituce jsou krádeží za bílého dne! Howgh.

   Smazat
 2. 4:20 - rika se Freeway, nebo Express Highway, ale tam te s trakacem, ci na kolobezce nepusti.
  Ja bych ti to dovolili okamzite - Brouku Pytliku.

  OdpovědětSmazat
 3. Už se těším, jak naše nestranná ČT bude vysílat pořady a reportáže k 15. březnu 39. Kam se bude hrabat každoroční monstrózní vzpomínání na rok 68. M.R.

  OdpovědětSmazat
 4. To jsou projevy absolventů zvláštní školy, anebo amerických univerzit?
  Morave

  OdpovědětSmazat
 5. Ještě že tu us radar není nemusíme být první cíl v případné válce.

  OdpovědětSmazat
 6. 1645-Jankov není na Moravě ale ve středních Čechách!1999-Předsedou vlády byl v te době Miloš Zeman!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Nejdulezitejsi udalosti mesice brezna nejdou napsat, jsem blokovan.

  OdpovědětSmazat
 8. Trpaslici v Praze jsou PRIPOSRANI z kazde moji vety ! Nemohu napsat nic o breznu !

  OdpovědětSmazat
 9. Vice nez 1/2 mozku zablokovana cenzurou me zamezuje napsat dulezita breznova data, ktera ovlivnila vasi existenci nejen kulturne , ale i zivotne.

  OdpovědětSmazat
 10. Budete utikat, (emigrovat) na severo vychod, do zimy ! stastnejsi z vas se dostanou do Australie , Kanady (po jejich vnitrni politicek zmene) a do Ameriky ! Take na Novy Zeland.

  OdpovědětSmazat
 11. Nemohu napsat to nejdulezitejsi, tak pokracujte ve vasem zivote v pritmi nevedomosti a omezenosti. Ja ted mizim mezi osvicene vzdelance ! Kdyz nesouhlasite s vasi budoucnosti, tak se obratte na Annu Perenu - pouze latinsky !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Osvícený vzdělanec je Američan? Průměrný Čech si nemá s průměrným Američanem co povídat, neb nemá žádný přehled, svůj názor, proti Čechvi absolutní nevzdělanec bez jakého koliv úsudku. Neskutečný hlupáček na jehož žebříčku hodnot jsou na prvním místě jen a jen prachy.

   Smazat
 12. Jenom mne mrzí, že ti křižáci prohráli.Mněli tu prahu zrušit a nám udělat dobře. Byl by klid a mír akurát nevím, kde by se naše kavárna združovala. Ale což, ona by si nějaké teplé místečko určitě našla.

  OdpovědětSmazat
 13. Zase mne ten Venca co ma tu pihu na peru maze kanec ,pujdes pred soud za porusovani konstituce

  OdpovědětSmazat
 14. 10:34 Já ti to řeknu asi tak: tohle celý vo tý "republice" je blamáž! Realita je taková, že židobolševik david sní o tom, že se stane rudým komisařem jako jeho příbuzní v Rusku před 100 lety! A že to on a jemu podobná svoloč by rozhodovala koho ovládat a koho rovnou "mazat"! Tak to je. Jenže my se jimtu postavíme jináč! My jsme poučený z dějin! Totiž kdyby jeho Výsost Imperátor jednal s jeho předchůdci tak jak s nimi jednali už pozdě bohužel jeho generálové a atamani za občanské války, tak by ani žádná nebyla! U každýho druhýho gaunera rudýho nosatýho - ať to byl Parvus, Zederblum, Bronstein nebo Džugašvili čteš v životopise "utekl z vyhnanství"! Pak se většina objevila někde na západě jako "exulanti"! Kdyby je carská ochranka vhodila zaživa do kotle lokomotivy hned po prvním zatčení, bylo by po problému a navíc jako bonus by zlevnila i přeprava na Transsibiřské magistrále ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:19 již po několikáté, ale máte pravdu, nesmazává, nýbrž beze stopy maže!

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.