Reklama

pátek 16. března 2018

Březnový vítr

Lenka Procházková
16. 3. 2018
(předneseno na vzpomínkovém setkání na Hradčanském náměstí 15. března 2018)
 15. března roku 1939 od šesti hodin ráno začala naši zemi, tedy to, co z ní zbylo po Mnichovu, obsazovat nacistická vojska. Invaze měla krycí název Březnový vítr. O dvanáct hodin později vjel Adolf Hitler se svou vojenskou ekipou Matyášovou branou na Pražský hrad. Začínalo šest nejstrašnějších let naší novodobé historie. Říká se, že malý národ, chce-li přežít, musí umět snášet i veliké křivdy. Přežít křivdy a zrady však neznamená zapomínat na ně.

Marně se však rozhlížím po štábu české veřejnoprávní televize, který by v přímém přenosu umožnil divákům sledovat skvělý projev historičky Marie Neudorflové. Včera večer tady televizní kamery byly, když stovky zmanipulovaných mladých lidí křičely svou nenávist vůči demokraticky zvolenému prezidentovi. Dnes, ve výroční den nacistické invaze, má veřejnoprávní televize taky nabitý program, musí předávat informace o protestních stávkách studentů, především středoškoláků, proti údajnému porušování ústavy. Proč právě dnes? Aby se ten černý den naší historie překryl mladou energií, která se šikuje podle povelů, jejichž smyslu nerozumí?

Nesmíme se zlobit na ty mladé, protože oni jen dobře plní špatné zadání. Nevím jaké procento studentů, kteří dnes stávkovali, skutečně zná naši ústavu a je schopno o ní diskutovat. Doufám, že aspoň někteří ředitelé škol, kteří pomohli stávku organizovat, využili tu příležitost a seznámili stávkující s textem ústavy naší republiky a s faktem, že jsme tento manuál pravidel a práv nedostali zadarmo. V takovém případě by stávka, pojatá jako občanská výchova, mohla mít vzdělávací smysl. Jestliže však je dnešní stávka studentů a připomínám že zčásti i středoškoláků, kteří ještě nemají volební právo, jen další akcí, která má zpochybnit výsledky demokratických voleb, pak lze organizátory tohoto plánu vnímat jako pátou kolonu.

Protesty v ulicích prý budou pokračovat i v dalších dnech. Březnový vítr, který se sbírá především v pražských ulicích je sice směšný oproti hroznému hurikánu, který zachvátit naši zemi v březnu 1939, ale rozhodně není směšné, že letošní březnový vítr je nesen pod hesly demokracie a obrany ústavních zvyklostí. Neboť toto účelové zneužití významu slov činí z mladých lidí jen kompars svolaný pro vytváření hluku. V budoucnu, až dnešní komparsisté pochopí, pro jaký spektákl byla jejich mladá energie využita, se budou cítit poníženi a pokořeni. Mějme s nimi proto soucit už dnes a dejme jim najevo, že v našich očích ONI nejsou vinni. Současně si ale musíme přiznat, že tato nevědomost mladé generace je součástí taktiky, s kterou kdysi pracoval i německý nacismus.

Ten měl jasné cíle, které v Protektorátu Čechy a Morava uplatňoval jak terorem, tak i „měkčí“ metodou převýchovy. Hlavní nápor tehdejší „převýchovy“ a germanizace rasově vhodných mladých Čechů se soustředil na omezování školství, kde výuka dějepisu byla zrušena, dále na represivní dozor v kulturních institucích, na příkaz dvojjazyčných nápisů a podobně.

Kdo ze středoškoláků nebo i vysokoškoláků, kteří se dnes zúčastnili stávky, ví, co znamenalo ono „Konečné řešení české otázky“? A kdo z nich zná alespoň zhruba dějiny našeho národa? Přitom historie je neustálý dialog mezi minulostí a přítomností. (Arthur Schlesinger)

Jiný intektuál Charles Montesquieu tvrdil, že šťastný je národ, který má nudné dějiny.

Z tohoto hlediska nejsme šťastným národem. Ale jsme tu pořád. I když osudová poloha naší vlasti na křižovatce vlivů je krajně nevýhodná, jsme tu pořád. Proto si dnes a právě na tomto místě u Pražského hradu, nad kterým je vlajka s heslem PRAVDA VÍTĚZÍ, připomínáme 15. březen 1939 nejen jako datum tragické, ale i jako počátek odporu proti německé okupaci. Naši hrdinové domácího i zahraničního odboje platili životem za naši a evropskou svobodu. Jedním z oněch hrdinů byl i můj dědeček, moravský odbojář, kterého gestapáci umučili v Kaunicových kolejích. Jmenoval se Přemysl Micka. Byl učitel. Zanechal po sobě tři děti a stovky žáků, které nejen slovem ale i osobním příkladem vychoval k vlastenectví a k odvaze.

Dnešním učitelům nehrozí za výchovu žáků a studentů ke kritickému myšlení trest smrti. Přesto mnozí na své poslání rezignovali. Ohánějí se slovem SLUŠNOST, ale přitom jde o POSLUŠNOST. Vychovávat mladé lidi k poslušnosti a stádnosti znamená přistřihnout jim křídla dřív, než dorostla.

A pokud dnes selhávají i mnozí učitelé, co můžeme čekat od navedených herců, kteří povětšinou jen interpretují přidělenou roli?

Často a s chutí opakuji větu, že i nevelký národ může být veliký svou kulturou a vzdělaností. V naší historii se to opakovaně projevilo. Myslím, že nastává čas pro nové národní obrození a cítím, že březnový vítr může v tomto osmičkovém roce nečekaně změnit přikázaný směr. Neboť, jak známo, kdo seje vítr, sklízí bouři. Mnohým politikům v tom povětří uletí klobouky a mnohým divadelníkům spadnou pokrytecké masky. Až se pak zase budou vymlouvat, že měli špatné informace a že netušili čemu slouží a komu se upisují, pošleme ty kajícníky ke studentům. Nejlépe v doprovodu veřejnoprávního televizního štábu. A nechme těm budoucím debatám o demokracii, ústavnosti a svobodě slova volný průběh. Pro dotazující se studenty to bude léčba šokem. Pro ty, co na jejich otázky budou muset odpovídat a prát vlastní špinavé prádlo v přímém přenosu, to bude lekce z toho, že za všechno se platí. A co se týče nás koncesionářů, konečně za své peníze dostaneme necinknutý dokument. Bude to podívaná za všechny prachy.

Až skončí, z našich zneužitých dětí se stanou občané, kteří chápou, že český stát není samozřejmost a že dnes jsou na řadě oni, aby jej bránili a ubránili.

23 komentářů :

 1. Kdyz jsem vcera sledoval vystoupeni 12-letych deti na Havelplatzu, vzpomnel jsem si na stary vtip. "Jaky je rozdil mezi pedagogem a pedofilem? Pedagog ma deti rad, ale pedofil je ma radsi."Nekteri pedagogove detem akci doporucili. Co s temi detmi provedli studenti DAMU, lze nazvat "politickou pedofilii." "Umelci" meli vzdy tendenci k ruznym uchylkam. Zneuziti nezletilych tak jak to predvedli vcera, by snad melo byt trestne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..jak vidno u katolické církve
   to trestné není*

   Smazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Smazat
  3. 8:14 ...říká ti něco jméno Karol Sidon ??

   Smazat
 2. Mám obavy, že ty děti mají už tak vyplachnute mozky západní propagandou, že se z nich jen těžko stanou vlastenci. Tady se to už podařilo rozbít. Všichni natahuji ručičky k americe a svým národem opovrhuji.

  OdpovědětSmazat
 3. Čím více lidí půjde do Ameriky - USA, tím lépe. Aspoň tam poznají co je to demokracie a kam spějeme. Dnes redaktor České televize hlásá vedle Bílého domu demokracii a hned několik metrů za nim je kartonové město bezdomovců, dalších pár metrů je park plný bezdomovců, na parkovišti před obchodem je stan ve kterém ordinuje zubař pro ty, kteří nemají na zubaře a na tom samém parkovišti jsou zaparkovaná auta ve kterých lidí přežívají celé dny protože nemají kde bydlet a pokoutně chodí pracovat, aby měli něco do huby. Až přijedete do NY, zajděte do části jako Harlem, Bonx, Bruklin a tam uvidíte tu pravou demokracii, nebo do Dietroidu, kde uvidíte tu prosperitu a demokracii, samozřejmě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tomu nevěřím, že to by mohla být pravda, přeci, Česká televize by nám nikdy nelhala a určitě, kdyby tam něco takového bylo, určitě by o tom hned redaktor České televize, hned referoval. USA je vrchol demokracie a pokroku a musíme se učit od naších Amerických přátel.

   Smazat
  2. Až tam pojedeš ty 7,23 tak si nezapomeň vzít neprůstřelnou vestu, protože takových naivu jsou tam plné hřbitovy.

   Smazat
  3. 7.23 si dela legraci ,to nechapete ?aA docela trefnou 😀😀😀

   Smazat
 4. 7:20 myslím že odpověď 7:23 je nadsázka, jinak si neumím představit, že by někdo mohl být tak blbej! Jinak váš příspěvek je ve stejném duchu co si myslím já. Do puntíku. Amerika to je ucelená rodina, děti studují na hajskůl, holka je roztleskávačka, kluk hraje basketbal, mají domek na hypotéku, kolem bílý plot, a v neděli se jdou všichni pomodlit. V 16 můžeš mít řidičák, v 17 můžeš jít do armády, ale až v 21 se můžeš napít alkoholu. To je mi země snů. Bohužel nic nevědí o historii, politice atd. Na dotaz kde leží Severní Korea nikdo nevěděl odpovědět, ale hlavně že jí chtějí zničit. Jeden dobrodinec ukázal na mapě Koreu - věřte nebo ne, že leží v Kanadě. Tak takovým kriplům se klaňte.

  OdpovědětSmazat
 5. Na mládež už nadávali ve starém Řecku. Plně souhlasím s paní Procházkovou, že mládež je v tom většinou nevině. Pokud se jedná o nezletilce bylo by asi potřeba brát k zodpovědnosti učitelský sbor, který mládež zneužívá a to že massmédia mají svůj nechvalný podíl je jasné. Padají tady termíny mediální žumpa atd., proč by měla být pravda stíhaná, když lež má zelenou. To že se překrucuje historie je až brutálně cynické a je jasné že pokud se dáme, oni se určitě nezastaví před ničím. Falešná hesla o svobodě a demokracii spolu se strašením veřejnosti jsou jasným ukazatelem na jejich původce. Na Slovensku zabili mladého novináře s přítelkyní a najednou se všichni novináři tváří jako svatí, nikdo nemá odvahu už proti nim nich říci i když je zjevné, že štvanici na Ficovu vládu provádějí oni. Smutné je to že onen novinář asi nebyl jako oni a asi proto se jim hodil za obětního beránka.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ján Kuciak, nar.17.5.1990, byl novinář, analytik a vysokoškolský pedagog ( zdroj Wiki). Na internetu lze nalézt video Storytelling Ján Kuciak, kde na přednášce (pořádané Nadací Open Society Fund, Fund for NGOs Program Democracy and Human Rights) popisuje, jak začal spolupracovat s českou novinářkou P. Holcovou (ta nejprve pracovala v Člověku v tísni, působila na Kubě) na akci Panama Papers. Holcová v dubnu 2016 napsala vecer status na Faceb., ... Zítra začínáme... A Kuciak byl zvědavý, o co jde a náhodou měl spolužačku na škole, která předtím s Holcovou spolupracovala. Spolužačka zavolala do Prahy a Holcová pozvala Kuciaka, at za ní přijede a v Praze mu vše vysvětlila a hned mu nabídla, ať se take podíli na vyšetřování tajných účtů největších miliardářů.
   Nevím, jaký J. Kuciak byl, ale podle zveřejněných informací se jeví jako mimořádně inteligentni a nadaný chlapec, s mimořádným štěstím pracovat na začátku své kariéry ihned na největších a nejtěžších případech.

   Nadací Otevřená společnost, Fund for NGOs Program Democraty and Human

   Smazat
  2. Ján Kuciak, nar.17.5.1990, byl novinář, analytik a vysokoškolský pedagog ( zdroj Wiki). Na internetu lze nalézt video Storytelling Ján Kuciak, kde na přednášce (pořádané Nadací Open Society Fund, Fund for NGOs Program Democracy and Human Rights) popisuje, jak začal spolupracovat s českou novinářkou P. Holcovou (ta nejprve pracovala v Člověku v tísni, působila na Kubě) na akci Panama Papers. Holcová v dubnu 2016 napsala vecer status na Faceb., ... Zítra začínáme... A Kuciak byl zvědavý, o co jde a náhodou měl spolužačku na škole, která předtím s Holcovou spolupracovala. Spolužačka zavolala do Prahy a Holcová pozvala Kuciaka, at za ní přijede a v Praze mu vše vysvětlila a hned mu nabídla, ať se take podíli na vyšetřování tajných účtů největších miliardářů.
   Nevím, jaký J. Kuciak byl, ale podle zveřejněných informací se jeví jako mimořádně inteligentni a nadaný chlapec, s mimořádným štěstím pracovat na začátku své kariéry ihned na největších a nejtěžších případech.

   Nadací Otevřená společnost, Fund for NGOs Program Democraty and Human

   Smazat
  3. Omlouvám se za zkopírování textu, promiňte.

   Smazat
 6. Tehdy, v roce 1939 neexistoval internet. Dnešní Geblsovi pohrobci, Kalousek a spol. vystupující pod
  absurdním názvem demokratický blok, mají pro své kejkle k dispozici důležitá média a jako pilní Geblsžáčci a slouhové vyšší moci je také dovedně využívají.
  Je přece potřeba chránit ÚStAvu pro její vlastní imperiální zájem. A proto milí KALOUSJUGEN vzhůru do ulic!!!

  OdpovědětSmazat
 7. Vidíte, jaká se nám dnes rodí mentálně správně orientovaná mládež! To její otcové chodili před 79 roky se sklopenou hlavou z hanby zrady demokracie a práva Západem. A dnes v tyto dny omladina sE zářicíma očima jde bojovat srdnatě na náměstí za to, zač se jejich otcové tehdy styděli. Za svobodu lži, za nacismus, byť v nové podobě, zas radostnou okupaci Bruselem. To jsou kabrňáci, co vy, dnes fotříci, jak to, že jste se nedovedli 1939 přemoci a sbratřit se tehdy, jako většina Evropy s německým nacismem a jeho "lidskou tváří"! Ale nevím, kdyby to ti dnešní fotříci tehdy udělali, kdo by z těch dnes mocí zdrogovaných na náměstích vůbec byl na světě? A jaký jazyk, pokud ano, by byl jejich mateřský. Bojovali by za svobodu lhaného slova, nebo by jen v bílých podkolenkách stáli v sevřených formacích a za víření bubnů se zdviženou pravicí by Bruseljugend křičela JUDEN - SLAWEN RAUS, DA IST UNSER HAUS!

  OdpovědětSmazat
 8. JSEM NA ROZDÍL OD AUTORKY VELICE SKEPTICKÝ, POKUD JDE O OBDAŘENÍ ČESKÉ KOTLINY SVĚŽÍM VĚTREM A ZDRAVÝM ROZUMEM. OBROZENÍ PO DOBĚ TEMNA BYLO PŘEDEVŠÍM DÍLEM VZDĚLANOSTI A KULTIVOVANOSTI JIŽ I TEHDEJŠÍ OMLADINY I KDYŽ NÁM V LITERÁRNÍCH ZÁZNAMECH A PODÁNÍCH DĚJEPISCŮ VYSTUPUJE OBROZENÍ JAKO DÍLO MOUDRÝCH STAŘEŠINU. A nic nesvědčí o tom, že dnešní omladina o takové kategorie, jako je národ, jazyk, kultura, historie měla zájem. Mládež pokročila, kapitalismus není v plenkách ale ve stadiu imperialismu a to vše, co kázali prapředci je dnes brak, se kterým se cítí současná generace zatěžována, brzděna, otravována. Dnes ne jazyk, ne kultura, ne pravda, ale zlaté tele, v tom vidí současnost i své světlé zítřky. A proto dnešní omladina slouží tomu zlatu - a jak by napsal Masaryk, parafrázováno, peníze přímo hltá, vidíte ty zářící oči, když mohou pohledět na hrst zlaťáků a pokochat se bohatstvím. K čemu je nám čeština, k čemu jsou nám Husové, Komenští, Havlíčci, Masaryci - jen nás zdržují od jásotu nad námi porozeném zlatém teleti.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nenávistný diskuzní eurofóbní hnůj není na stránkách Parlamentních listů nijak překvapivý. Kdo seje vítr sklízí bouři. Bouři rozpoutali prezident Zeman svou setbou nenávisti a pomstychtivostí svého trapného inauguračního projevu a trestně stíhaný Andrej Babiš svou neskrývanou snahou o ustavení vlády jedné agrofertní strany. Oba tito muži jsou demontátory demokracie a ústavnosti našeho státu.

   Smazat
  2. Jaroslav Šebek Maximálně váš nechtěný „demokratický blok" takže si liberální hnůj+eu strčte někam i s těmihle slinty.

   Smazat
  3. Ale pane Šebku, dva řádky nad vašim výlevem jsou jmenovaní Hus, Komenský, Havlíček, Masaryk! To je pro vás eurofóbní hnůj. Vždyť všichni jmenovaní byli světa sběhlí, když máte internet, podívejte se na ta jména ve Wikipedii! A čím prosím rozpoutal Zeman bouři, jsem starý a tedy mohu zapomínat, pokud si sám něco vzpomenete, připomeňt! Snad vás nezlobí, že má pravdu!? Ona skutečně pravda může zranit, když si ji sám člověk dlouho upírá! Že byste byl tím sám chorý? A pozor na vztek, to sakramentsky zatočí s krevním tlakem a může z toho byt pak šlak.

   Smazat
  4. 11:52
   pane,žijete asi v jiné zemi.Pokud žijete v ČR,tak jste slepý a hluchý.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.