Reklama

.

.

středa 7. března 2018

Ďábel je pitomec


Zdeněk Hrabica
7.3.2018
Život píše neuvěřitelné příběhy. Přestože jsou zcela pravdivé. V roce 1978 jsem se jako novinář a zahraniční zpravodaj zúčastnil XI. světového festivalu mládeže a studenstva na Kubě. Nebyl jsem sám, bylo nás více, byl tu i novinář encyklopedista Karel Zeman. Lákadlem se pro pro mne stal polský kosmonaut Miroslaw Hermaszewski.

Na havanské třídě jsem zamával na taxikáře, u jeho amerického bouráku chyběly postranní dveře, zaplatil jsem toaletním mýdlem a vodou po holení a fičeli jsme spolu do vily velvyslance Polska, do rezidenční čtvrti. Na krku fotoaparát a v ruce magnetofon jsem se vrhl k zahradnímu schodišti. Proti mně vyrukoval v tropickém horku statný muž v bílé košili, na druhém schodu do mne strčil a zařval: „Wstep zabronieny!“
Učinil jsem stejné, strčil jsem i já do něj!
Nechtěl jsem, abych se do Hotelu Havana vrátil s prázdnou. Přece jsem si předsevzal, že se vrátím s původním, autentickým rozhovorem s polským kosmonautem.
A najednou jsme do sebe oba směšně začali strkat, jako dva malí kluci.
„Ty jsi kdo?“ , optal se muž, který se mnou vyvolal klukovskou válku. „Jsem novinář, z Mladé fronty,“ odpověděl jsem mu. „A tys kdo?“, optal jsem se.
„Jsem polský ambasador,“ vyhrkl.
Najednou jsme si padli do náruče, objali se a oslovili jako dávní bratři. Jako Lech s Čechem.
Rozhovor s Miroslawem Hermaszewskim dopadl pro mne na jedničku.
S radostí jsem se vrátil ke svému vedoucímu do hotelu a oznámil mu, plný radostí a štěstí, že jsem přivezl původní interwiev.
„Právě jsem rozhovor s polským kosmonautem odfaxoval do redakce, do Panské ulice.“
Sestavil jej z agenturních řádek a podepsal se pod něj sám. Odfaxoval jej.
Já jsem si však původní rozhovor mohl dát za klobouk.
Ale dotyčný už v mých očích navždycky, opravdu napořád ztratil všechny body vážnosti k naší společné profesi.
Ještě dneska rozdává rozumy na všechny strany.
Já konečně občas, když nedržím svou ruku pevně na provaze, nedělám také mnohdy nic jiného. Ale bdím, abych nezradil sám sebe.
Většinou je to dneska bez nároku na honorář.
Právě jsem se dneska dočetl, co se děje v sousedním Polsku. Byli degradováni všichni důstojníci, kteří nosili uniformu Wojska polskiego v letech 1943 – 1990 a zrazovali svou vlast. Byli degradováni na vojíny, ať žijí nebo zemřeli.
Mezi nimi je i bývalý prezident Polska generál Wojciech Jaruzelski.
Ani na náhrobcích nesmějí být vyryty jejich vojenské hodnosti.
Jak vím, na hrobě Jaruzelského je před jménem napsáno pouze „voják“!
O vojenské generálské hodnosti ani zmínka.
Degradován na vojína byl nyní i kosmonaut Polské lidové republiky, brigádní generál Miroslaw Hermaszewski (76).
Nyní je už zase obyčejný „zolnierz“.
Se špuntovkou na rameni.
S některými novináři to je však úplně jinak.
Změnili inkoust, pero, obsah i formu. Leckdy na sebe navlékli i jiný kabát.

Ilustrace Andrzej Mleczko

17 komentářů :

 1. To kdyby s nima takhle zatočili u nás! Z toho by Remek začal znovu koktat:))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co pamatuji tak nikdy nekoktal, dělal jen takové to ... ééééééééééééééééé - jako starej Benda:)

   Vymazat
  2. Paradoxně u obou za to nesli vinu Rusáci:))

   Vymazat
  3. 15:38
   ty jsi ale volík !!!
   Nemělo by se u nás zatočit s někým jiným?

   Vymazat
  4. 16:29
   U starýho Bendy za to mohla demence a chlast....stejně jako u ostatních havlovožralů!!!!

   Vymazat
  5. 17:25 Tak to nebylo! Benda prej ďál hlídače v Národnim muzeu, když ho začli Rusáci kropit tak se prej z toho zesral a začal koktat. Na chlast nesáh, to měl vod dochtorů zakázaný a Remek to měl podobně, jen se mu to stalo ve stavu beztíže na Sajuzu:)))

   Vymazat
  6. 16:06 no, s tím ééé, kterému se začalo říkat "přemýšlivé" když v nedávných letech přišlo od západu a kde kdo to módně cpal mezi každé slovo. Nějak to přecejen ustupuje, i když tam leckomu to é visí na začátku leckterého toho slova. Ale k věci - Remek byl vojenský pilot, stíhač, zvyklý na fonickou radiokomunikaci, v jeho době "simplex", tedy s oním známým "přepínám", aby mohla mluvit protistrana. Tato technika měla i automatické přepínání - při určité prodlevě v řeči. Aby k přepnutí, pokud bylo nežádoucí nedošlo, vyplnil mluvící svou odmlku oním ééé. Je možné, že „simplex“ byla i komunikace kosmonautů Remkova období. Tenkrát s tím byl Remek směšný, dnes je to stále ještě módní. Protože ze „západu“?

   Vymazat
 2. Ještě jim měly odebrat občanství a vykázat je a jejich potomky z Polsky. Mrtvé vykopat a naházet do moře. Většina Poláků má vrozenou schizofrenii. Jednou rukou se modlí a druhou kradou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To bude tím, že Polák se od dětství poctivě molí za vše a o vše... a pak pochopí, že Pán Ježíš, Panenka Marie, Bůh Otec i Duch Svatý FUNGUJÍ JINAK... TAKŽE SI NEJPRVE NAKRADOU, ZAHŘEŠÍ SI A HNED POTOM VYZPOVÍDAJÍ A POŽÁDAJÍ NEBESANY O ODPUŠTĚNÍ... Takže jsou pořád čistí jako lilie... no nebuďte katolíky...

   Vymazat
 3. Tak to dopadne, když se volové dostanou k moci. To se i voli stydí za to, že jsou voli. Jen jestli s stydí ti, co je volili.

  OdpovědětVymazat
 4. Jako by ti naši klerofašisti byli jiní. Kradou a ve volném čase obcují s bohem. Jen nechápu proč zrovna skrzeva mladistvého ministranta.

  OdpovědětVymazat
 5. No, je to strašná ostuda všech Poláků, že dopustili takové řádění té zakomplexované sebranky. Nedělám si ale iluze, že u nás by se nenašly podobné kreaturky.

  OdpovědětVymazat
 6. Bude to fuška a dobrý kšeft odstraňovat nápisy na náhrobcích pro všechny poctivé vlastenecké podnikatele v Polsku, kteří čestně vydělají. Doufám, že se naše moudra vláda se v Polsku poučí a pomůže sama sobě do hrobu.

  OdpovědětVymazat
 7. Jen s cistym stitem a podporou USA mohou zautocit na Rusko.

  OdpovědětVymazat
 8. 21:30
  Jasně,už jednou to ty Pšakurevsky zkusili a nevyšlo to....lesů máme i v Čechách dost

  OdpovědětVymazat
 9. No tak to jsou opravdu velký hnusáci jen počkejte až se režim otočí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Až se otočí, leckomu a nejen v Polsku spadne obočí, jenže kdyby to vyhrála ta strana pravá, leckomu by spadla i naivní hlava.

   Vymazat