Reklama

.

.

středa 7. března 2018

Další rána pro dolar: Rusko a Čína se naučily obejít SWIFT

Napsal/přeložil: Alena Bajowa
7.3. 2018   Eurasia24
Hospodářská spolupráce Ruska s Čínou vedla v uplynulém roce k vytvoření nových nástrojů zbavujících tyto státy závislosti na dolaru.Jde zatím pouze o dílčí možnosti omezené na dvoustrannou spolupráci... V Číně se nicméně objevil mechanismus, který by mohl být skutečným průlomem v „tiché válce proti dolaru“.

Jde o systém PVP (payment versus payment) využívaný při obchodování na burze. Jeho výhodou v zahraničním obchodu je to, že umožňuje vyhnout se provádění plateb prostřednictvím SWIFT – a vyhnout se tak nutnosti používat dolar při průběžných transakcích.

V říjnu 2017 spustila tento systém plateb ČLR při obchodování s Ruskem, do budoucna však Peking počítá s tím, že systém rozšíří i na další státy, s nimiž aktivně obchoduje.

Je zřejmé, že k přechodu na systém plateb PVP s Ruskem vedl Čínu vysoký podíl dolarových účtů ve vzájemné obchodní bilanci. Podle údajů ze září 2017 představoval podíl plateb v exportu Ruska do Číny v jüanech a rublech jen zhruba 17 procent z celkového objemu, v dovozu Číny do Ruska pak 18,6 %. Velká většina plateb tak proběhla v západních měnách (dolarech a eurech), přičemž rozhodující část v dolarech: 78,8 % v exportu a 76 % v importu.

Přes postupný přechod vzájemného obchodu na národní měny je nadále zřejmé, že dolar hraje – vzhledem k svému postavení světové rezervní měny – stále důležitou roli. I tak ale mají pokusy o vytvoření protiváhy ke SWIFT velmi dobré vyhlídky.

První krok udělala v tomto směru Čína, když v říjnu 2015 spustila mezinárodní platební systém CIPS (Chinese International Payment System). Jeho působnost je ovšem omezena jen na „zónu“ jüanu.

Rusko vytvořilo vlastní systém bankovních služeb teprve před nedávnem jako reakci na hrozbu, že v rámci sankcí mu bude zablokován přístup k SWIFT. Je nazýván Systém zasílání finančních zpráv (Система посылки финансовых сообщений – СПФС) a je určen pro vnitrostátní platby.

Jak ruský, tak čínský systém však mají značný mezinárodní potenciál, a to vzhledem k tomu, že oba státy orientují své aktivity na obchod v rámci Eurasie. Už v nejbližší budoucnosti budou služby СПФС zpřístupněny bankám a společnostem celé Eurasijské hospodářské unie, Čína pak plánuje zpřístupnit svůj systém oblasti celé Nové hedvábné stezky.

Čínský projekt Jeden pás, jedna cesta bude zdatně konkurovat americkým globalizačním snahám – a nejbližším spojencem ČLR v její finanční válce s USA bude Rusko.

Loni v říjnu Čína definitivně institucionalizovala možnost obchodů s Ruskem v jüanech, když zřídila v Moskvě filiálku svojí Průmyslové a komerční banky. Nový systém dvoustranných plateb na principu PVP – ale bez použití dolaru – se podle všeho stane „prubířským kamenem“ na cestě odchodu od americké měny v obchodu s dalšími zeměmi. Existují už dohody s Tureckem, Íránem a Ázerbájdžánem.

Všechna tato opatření umožní ochránit ruskou ekonomiku před sankčními tlaky ze strany Západu a omezit účinky „kolapsu dolarové bubliny“, který dříve či později přijde jako důsledek hluboké nerovnováhy v americkém finančním systému.

Alena Bajowa

Zdroj: politikus.ru

26 komentářů :

 1. Prodám tři tuny sto dolarových bankovek.
  Stále platné !
  Dohoda jistá :))*

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se přidám.Vyměním Korunu za dolars v poměru 1 ku 6. jedna koruna šest kýblu dolars.

   Vymazat
  2. Kvůli krachu eura budeme muset obnovit drobné mince. 1E se bude rovnat 0,30kč.

   Vymazat
  3. Srandičky naší babičky. Počítejte teď ale vážně. 100 rublů = kolik dolarů??? Hahaha

   Vymazat
  4. 21:31
   Hahahaha,a teď vážně,kolik zlatá ve DOOPRAVDY VE FORT KNOXU????

   Vymazat
  5. Kolik stojí mizerné, nefunkční tomahavky a kolik stojí kalibry s 6ti násobným doletem a 50x přesnější. V dolarech to vychází 1:10, ve prospěch kalibrů. Tak můžu pokračovat 100 stránek. Ne všechno drahé a z Ameriky je dobré. Chudáku 21:31 Ha ha ha. Proč chce Erdogan komplexy S-400??? Není k ním ekvivalentní výrobek, ani k očesané exportní verzi. Srandičko babičko. S-35 za 100milionů dolarů svítí na radaru jako vzducholoď, nikdo to nechce. Takový zmetek.

   Vymazat
  6. Oprava 21:47. F-35, S-35 neexistuje a 21:31. Ve FORT KNOXU už nejsou ani ty palety. Vždyť je to Amerika.

   Vymazat
  7. 21:55
   Píši Vám za 1:-)

   Vymazat
  8. Unknown Mno jo když rulička toaletního papíru je levnější.

   Vymazat
  9. Nezapomínej že za padělání je v USA plynová komora! By sis ty pravý co bys za svý potisklý pořídil dlouho neužil ...

   Vymazat
  10. A stíhačka F 35 je neviditelné nejlepší letadlo na světě. HA.ha.ha.ha.ha.ha.ha.

   Vymazat
  11. 20:26 Zatím ten krach hrozí úplně jiný měně:) -
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=XMxbmbAZGwk

   Vymazat
  12. 21:47 F35 byly původně konstruovány jako náhrada za F15, které dosluhují a mají být vyřazeny z výzbroje. Problém je s americkými piloty, kteří odmítli (cituji) "s tím krámem lítat". Podle nich špatně ovladatelný předražený krám.

   Vymazat
  13. https://cz.sputniknews.com/svet/201803076914930-kolaps-hrozba-velke-meny-cena-zlato-hranice/

   Vymazat
 2. Přes SWIFT systém jsou vedeny a evidovány všechny mezibankovní operace.Jsou dvě centrály,v Belgii a New Yorku.Tím američani viděli prakticky do všech obchodů.Kromě ekonomických důvodů/ odpoutání od dolaru/ je i tohle jeden z důvodů,proč Rusko a Čína vytvořili vlastní systém,v němž budou respektovat své měny.To musí amíky strašně s.r.á.t.

  OdpovědětVymazat
 3. A krapínek reality do těch tlachů nikdy nezaškodí:)-
  http://g.cz/rusko-zaslibene-cesi-svym-byvalym-okupantum-opravdu-nemaji-co-zavidet-ukazuje-statistika/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Trolík v akci.

   Vymazat
  2. 22:27
   myslíš troubelínku tuhle tvojí realitu?
   Tak : 1/ nemá to se SWIFTEM co dělat
   2/ vyřiď ve škole,že tě blbě učí a ty se pak ztrapňuješ
   3/ jdi se vyčurat a spát,je už pozdě

   Vymazat
  3. Ten článek není moc dobrý. Ale v diskusi pod ním je lepší link! - https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=sftnictZy8Y

   Vymazat
 4. Vzhledem k tomu, že Čína je dnes ekonomický obr a je na ně navázáno téměř vše, tak klidně mohou. A pokud začnou stahovat i ony mozky ze světa jak to dělá USA, tak je rychle položí. Otázka je co bude dále.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uz ty 'mozky' vidim, jak se zenou stehovat do Ciny. Celi zhavi :-D

   Vymazat
 5. Jasne, a zlatej rubl bude kdy? :-D

  OdpovědětVymazat
 6. 13:30 13:31
  Česky jazyk neovládáš tak zmlkni, ty havločurine!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. pardon, to bylo na mne? Cestinou vladnu, jen nepouzivam diakritiku na klavesnici ;-)

   Vymazat
  2. Tak si všímám - ten tvůj zkurvenej komoušskej fotr v tesilovým saku s nevkusným hadrem místo kravaty a smradlavejma haxnama v trapnejch hnědejch polobotkách se asi musel dost hřát přízní velkejch rudejch soudruhů co? Taky si se asi těšil na teplý místečko co po něm zdědíš a náhle do toho přikvačil ten vandrák chrchlavej v ošuntělých džínách a vytahaným svetru a udělal ti pořádnej rejhanec přes plány, co? To se frustrátskej smrade nedivím že z toho máš celoživotní trauma - Havel v každý větě:))) Tvůj fotr z toho asi zdech, co? Uchlastal se bez svý funkcičky, estaban jeden zkurvenej ... snad ho budeš záhy následovat!

   Vymazat
 7. 13:46
  Tak ať ti z Fuckingtownu pošlou mergle na klávesnici s diakritikou☺....určitě se ve Fort Knoxu prachy najdou....☺

  OdpovědětVymazat