Reklama

pondělí 12. března 2018

Dopis sester trapistek ze Sýrie


Sestry trapistky v Sýrii
12.3.2018 
Osvoboď nás, Pane, od války. A osvoboď nás od zlého tisku. A to s veškerou úctou k novinářům, kteří se skutečně snaží pochopit situaci a také svět pravdivě informují. A ti se jistě nebudou zlobit kvůli tomu, co Vám píšeme.

 

Kdy utichnou zbraně? A kdy zmlkne stranická žurnalistika? My, kdo v Sýrii žijeme, jsme opravdu unaveni, znechuceni z tohoto obecného pobouření, které se pozvedá jako hůl proti těm, kdo brání svůj život a svou zemi. Vícekrát jsme v těchto měsících jely do Damašku; jely jsme tam poté, co bomby povstalců způsobily masakr v jedné škole, byly jsme tam také před pár dny, den poté, co tam dopadlo 90 raket vystřelených z Ghúty na vládní část města. Slyšely jsme příběhy dětí, strach z opuštění domova a z cesty do školy, děs z toho, že budou zase muset vidět své spolužáky po výbuchu, nebo že vybuchnou samy. Děti, které nemohou v noci spát strachem, že raketa přiletí na jejich střechu. Strach, slzy, krev, smrt. Nejsou také tyto děti hodny naší pozornosti?

Proč veřejné mínění ani nemrklo, proč se nikdo nerozhořčil? Proč se neozvaly humanitární apely nebo jiné akce kvůli těmto nevinným? A proč se západní veřejné mínění zvedá jen a pouze tehdy, když intervenuje syrská vláda? Ta si získala vděčnost syrských občanů, kteří se cítí být chráněni před tolika hrůzami, které jsme samy viděly nebo nám je vyprávěli jiní. Proč se nikdo rozhněvá nad krutostí války?

Samozřejmě, když bombarduje syrská armáda, také jsou postiženy ženy, děti, civilisté, jsou zranění nebo mrtví. A my se za tyto vojáky modlíme, nejen za civilisty. Modlíme se také za džihádisty, protože každý člověk, který se rozhodne pro zlo, je ztracený syn, je skrytým tajemstvím v božím srdci. A právě bohu je třeba nechat soud. Tomu, jenž nechce smrt hříšníka, ale chce, aby se obrátil a žil.

Ale to neznamená, že se věci nemají nazývat jejich pravými jmény. A není možné zaměňovat útočníka s obráncem. V Damašku, právě z oblasti východní Ghúty začaly útoky na civilisty žijící v části kontrolované vládou, a ne naopak. A je třeba připomínat, že právě v Ghútě byli civilisté, kteří nepodporovali džihádisty, uvězněni do železných klecí: muži, ženy byli umístěni ven a byli používaní jako lidské štíty. A právě Ghúta je dnes část Damašku, kde civilisté utíkají do vládní části během času a koridorů dohodnutého příměří. A tito lidé umírají pod palbou teroristických ostřelovačů. Proč je Západ tak slepý? Jak je možné, že ti, kdo informují, dokonce i v církevní oblasti, jsou tak jednostranní?

Válka je špatná, to jistě! Nechoďte to vyprávět Syřanům, kteří před sedmi lety viděli, jak se k nim dostala do jejich vlasti. Ale nelze se pohoršovat pro brutalitu války a mlčet o tom, kdo válku chtěl a chce ještě dnes. O cizích vládách, které zaplavily Sýrii v posledních letech stále smrtonosnějšími zbraněmi a mají zde své tajné služby. Nemluvě o žoldácích, které sousední země nechávají úmyslně vstupovat do Sýrie. Je třeba připomenout Západu, že mnozí z nich se později stali členy Islámského státu.

Mlčí se o cizích vládách, které na této válce vydělávaly a vydělávají. Stačí se podívat, u koho skončily nejdůležitější syrská ropná pole. Ale to je jen detail, ve hře je něco mnohem důležitějšího. Válka je zlá. Ale ještě jsme nedospěli k cíli, kdy budou vlk s beránkem pobývat pospolu. Věřícím je třeba připomenout, že církev neodsuzuje legitimní obranu. Třebaže si církev určitě nepřeje použití zbraní a válku, víra neodsuzuje ty, kdo brání svou vlast, svou rodinu nebo svůj život. Můžete si zvolit nenásilí, že pro ně i zemřete. Ale je to osobní volba, která dává v sázku jen vlastní život toho, kdo si je vybral, jistě to nelze chtít po celém národě, po celém lidu.

Žádný člověk, který má minimum pravdivé lidskosti, si nemůže přát válku. Ale říkat dnes Sýrii a syrské vládě, že nemá bránit svůj národ, to je proti vší spravedlnosti. Jedná se často jen o způsob, jak usnadnit úlohu těm, kteří chtějí zemi drancovat, masakrovat její lid. Jako se to dělo během těchto dlouhých let, kdy dohodnutá příměří sloužila převážně k tomu, aby se znovu vyzbrojili povstalci. A humanitární koridory často sloužily k tomu, aby se do válečných zón propašovaly nové zbraně a noví žoldáci. A jak můžeme zapomenout na to, k jakým zvěrstvům došlo v posledních letech v oblastech kontrolovaných džihádisty? Násilnosti, hromadné popravy, znásilnění… Tyto hrozné příběhy nám vyprávěli ti, kterým se podařilo uprchnout.

Ghuta - děti držené "povstalci" v kleci jako živé štíty mají odradit vládní jednotky od útoku

V těchto týdnech jsme četly dosti neuvěřitelný článek: Množství slov, které mělo sdělit na konci jediné tvrzení, tj. že všechny východní církve jsou jen služky moci. Prý z prospěchářství. A pak ta vskutku krásná věta na efektní závěr, prý jako projev úcty biskupů a křesťanů “syrskému tyranovi”. Je to způsob, jak shodit ze stolu jakýkoliv apel syrské církve, pokud ukazuje druhou stranu mince, o které se nemluví.

Když odhlédneme od každé zbytečné obrany a polemiky, překládáme jednoduchou argumentaci vycházející z následující úvahy. Kristus zná srdce člověka, a tudíž ví, že dobro a zlo přebývají vedle sebe v každém z nás. A tento Kristus chce, aby jeho učedníci byli kvasem v těstě. Mají být přítomností, jež kousek po kousku, zevnitř, pozitivně proměňuje dává situaci a směřuje ji k pravdě a dobru. Podporuje realitu tam, kde je to třeba, a mění ji tam, kde má být změněna. Odvážně, bez dvojakosti, ale zevnitř. Ježíš nevyslyšel syny hromu, když chtěli svolat oheň z nebe jako trest na bezbožníky.

Samozřejmě, že je korupce v syrské politice, stejně jako ve všech zemích světa. A samozřejmě je hřích v církvi, stejně jako ve všech církvích, jak si tolikrát posteskl současný papež. Ale apelujeme na zdravý rozum všech, i nevěřících. Jaká je reálná alternativa, kterou chce Západ pro Sýrii? To má být Islámský stát a šaría? A to se má stát ve jménu svobody a demokracie syrského lidu? Nenechte se vysmát. Nebo lépe, nenechte nás plakat.

Ale pokud si myslíte, že v žádném případě není nikdy dovoleno dělat kompromisy s teroristy, pak v rámci důslednosti připomínáme alespoň jeden malý příklad. Pak byste nemohli bez kompromisů s Vašimi vládami nemohli vyrábět laciný benzín, protože většina firem kupovala naftu za nízkou cenu od ISIS (tzv. Islámského státu), a to prostřednictvím Turecka. Pokud jedete pár kilometrů autem, děláte to také díky smrti někoho, komu byla tato nafta ukradena. A spotřebováváte naftu, jež měla vytápět dům některého dítěte v Sýrii.

Pokud opravdu chcete přinášet demokracii do světa, ujistěte se, že jste svobodní od tyranií na Západě, a starejte se o vlastní upřímnost, než se budete zasazovat o svobodu jiných. V neposlední řadě je třeba zmínit fakt, který by měl u vás vzbudit alespoň nějaké pochybnosti. Když nějaký křesťan nebo muslim odsoudí zvěrstva způsobená džihádistickými skupinami, přejde se to mlčením a v médiích je o tom zmínka jen vzácně a jen okrajově. Ale ten, kdo kritizuje syrskou vládu, ten se dostane na první strany velkých médií. Vzpomene si snad někdo na nějaký rozhovor nebo na nějaký vstup syrského biskupa v některých významných novinách Západu? Člověk může samozřejmě nesouhlasit, ale pravdivá informace předpokládá pohledy z více stran.

Ostatně ten, kdo mluví o zaujaté úctě syrské církve k prezidentu Asadovi jako o obhajobě krátkozrakých zájmů křesťanů, dokazuje, že nezná Sýrii, neboť v této zemi křesťané a muslimové spolu žijí v míru. Ale válka bohužel v mnoha částech zranila jejich soužití. Ale v oblastech zajištěných syrskou armádou, na rozdíl od oblastí, které kontrolují tzv. „jiné síly“, spolu stále žijeme v míru. Nažíváme spolu s hlubokými ranami, které je potřeba zacelit, dnes bohužel i s velkou námahou odpouštět. Ale pořád žijeme pospolu. A dobro je dobro pro všechny. Svědectvím o tom je množství charitativních děl, sociální pomoci a rozvoje, které dělají křesťané a muslimové společně. Samozřejmě, to vše ví nejlépe ten, kdo tady žije, i když uprostřed mnoha rozporů. Ale ne ten, kdo sedí u psacího stolu a žije s mnoha stereotypy protikladů mezi křesťany a muslimy.

Osvoboď nás, Pane, od války. A osvoboď nás od zlého tisku. A to s veškerou úctou k novinářům, kteří se skutečně snaží pochopit situaci a také svět pravdivě informují. A ti se jistě nebudou zlobit kvůli tomu, co Vám píšeme.

Sestry trapistky v Sýrii

Zdroj a foto: Vatikánský rozhlas. Přeložil Petr Beneš a upravila redakce.
Dodatek redakce E-republiky: Pro dokreslení toho, o čem je řeč, se podívejte na náš článek z roku 2013 nazvaný Fakta o Sýrii XIV. aneb Smrt v přímém přenosu.

Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 250 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

42 komentářů :

 1. 13:13
  F73,tahle diagnóza ti evidentně sedí.

  OdpovědětSmazat
 2. tak ta fotka deti v kleci, se resila i na akt.konfliktech a nekdo dal preklad toho letaku na kleci a zdroj a nepamatuji si presne,ale zive stity to nebyly.takhle se lide nenastavuji v tehle valce,nebo jste videly spoustu takvych foto?to by asi rusko hlasilo dost hlasite,tohle videt a tak nemoci bombardovat teroristy....
  toz nevim co o tom tedy vedi ty ,,pisatelky,,?napsano je to zamerne jasne,ale deti v klidu,matky okolo,nevim nevim....

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Víte houby s octem, přeji vám i nám, aby jste se tam jel přesvědčit. Ikdyž dle toho, co a jak píšete, tak to půjde asi těžko, když jste se zřejmě nedávno narodil. Vůbec nevíte jaké peklo v muslimských zemích prožívají křesťané, jiné církve již ne, ty už tam nejsou. My se však zajímáme nikoliv o ně, ale jen i ty "mírumilovné"o muslimy, a tak naše civilizace skončí tak jak si zaslouží, jako ty křesťanské (aj) v jižní Ásii či Severní Africe. Karel z Plzně

   Smazat
 3. Moc se stěmi teroristy a jejich instruktory serou. Prostě vyhladit a ztráty jsou prostě ztráty. To je válka ne porada bab na trhu. Příště už by žádné živé štíty nebrali, když by viděli, že je to naprd a že je to nezachrání. Naopak, že je čeká smrt. Jinak humanita a demokecy od těch co tam tu tragedii války způsobila a udržují v chodu opravdu sedí. A co hromady mrtvých v Iráku a Afghanistánu kde demokratůrují už 16 let? To jsou asi demokratické ztráty a ti mrtví jsou určitě šťastní, že kvůli tomu umřeli. Hlavně, že se tady dojímáme když obdobný magor vystřílí v USA školu. Jak je to možné? Mají to v krvy a naučené od mala ze stříleček a demokratických her. Není US film, kde by netekly potoky krve a nestřílelo se, tak čemu se divit.

  OdpovědětSmazat
 4. Ty děti v kleci, to je neuvěřitelná zrůdnost !!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdybys nebyl negramot a uměl trochu anglicky tak bys nebyl odkázaný na ty lži které ti tu servírují soudruzi Dvořák a comp.

   http://www.dailymail.co.uk/news/article-2955345/The-sickest-protests-Syrian-children-young-three-dressed-orange-jumpsuits-locked-cage-activists-chilling-stunt-echoes-pilot-s-immolation-ISIS.html

   Smazat
  2. Oranžový dres v těchto místech, znamená jediné, příprava na popravu. A víte kolik takových to dětí takhle dopadnulo, jenom v Sýrii. A Assad to nikdy nedělal, pouze ti co je "západ" podporuje. Karel z Plzně

   Smazat
  3. V občanské válce platí, kdo není s námi, je proti nám.

   Smazat
  4. Takže Putler je trapista? Já myslel že jen trapák ...

   Smazat
 5. 15:44
  A tenhle canc je podle tebe pravdivej?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdybys uměl anglicky tak by jsi se neptal jako dement.

   Smazat
  2. 15:59 a to že ako po anglicky písané je pravda svätá? A v Daily Mail? To si myslíš, že sme vymletí ako ty?

   Smazat
  3. Ne ty kozo přiblblá. Těch fotek je tam cca 10 v normálním rozlišení, všechny jsou podrobně popsány, je tam podrobně rozepsáno jak, proč, jako reakce na co ty fotky vznikly a za jakých okolností, přečetla by jsi si co je napsáno na transparentech které drží ty děti, proč stojí u těch ubohých dětí jejich matky atd atd.
   Vše do sebe naprosto zapadá, vše je zcela logické.
   Blbky jako ty si ale vystačí s jednovětým propagandistickým cancem pod malým obrázkem který tam šoupl soudruh dvořák.

   Nemám vůbec dobrý pocit, že jsou jednoduší blbečci jako ty mými spoluobčany. Věřím ale, že je vás jen mizivé procento.

   Smazat
  4. 19:40
   Já zase doufám,že takový Blbsteini existují z jen v setinách promile!

   Smazat
  5. 19:40 - nepoučuj, nepolitikař, neagituj - a rychle se douč češtinu. Zatím ti moc nejde.

   Smazat
  6. 21:37 Zajeď klauso-merkelskej pšouku, co se furt vysouvá z lejnolíhně škarednýho kremelskýho židočekisty s krysím xichtem a odtáhni za nim do toho Rusácka. Třeba ti tam teplej Putler poskytne nějakou tu azylovou kvótu někde na Sibíři a možná i příděl jedovatý pěny do koupele lžinegerskej mongoloide! :D:D:D

   Smazat
 6. Kdyby byly v prdeli ryby....Tak by uASSackej šmejd a jeho pindalové nemuseli lhát a vraždit!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Aha, zapomněl jsem, že mám co do činění s jednozávitem. Tak sorry.

   Smazat
  2. 16:39
   myslíš se svojí jednozávitkovkou?
   To se nemusíš přiznávat ta otevřeně...

   Smazat
  3. 16:39
   asi se držíš prohlášení:
   MADELEINE ALBRIGHTOVÁ – PŮL MILIÓNU MRTVÝCH DĚTÍ STÁLO ZA TO….

   Smazat
  4. Ty si radši sprav si už to "R" na tom svým ruϟϟáckým dreku co nazýváš kávesnicí, ať konečně ty tvý skřeky rudýho dementa začnou aspoň krapet dávat smysl.

   Smazat
 7. 16:39
  Já zase s tupohlavem imbecilním,takže se už ničemu nedivím.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Komu to píšeš, trubko? Zkus příště psát od vlákna.

   Smazat
  2. 21:38
   Nauč se číst,třeba ti to pak dojde...ale tomu míč nevěřím!☺

   Smazat
 8. Pokud se jako alianční spojenci opravdu hlásíme k těm zaorálkovsko-schwarzenbergským "civilizačním hodnotám", které na Blízkém východě šíří US koalice a které spočívají v úsilí o zločinně násilné svržení tamních legitimních režimů, v podpoře nájemných hrdlořezů ... s cílem zpustošit ty země, jejich stát, ekonomiku, mezilidské vztahy ..., pak máme být vskutku na co být hrdí!
  Na co ještě zůstávat v NATO?

  OdpovědětSmazat
 9. Objasnit situaci NEJDE, protoze je VELMI tezke, se na N.R. dostat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Objasnit situaci jde, ale nesmíš u toho nadávat, ponižovat spoludiskutující a urážet. A to ti zvládnout asi moc nejde.

   Smazat
 10. 16:39 - ty primitivni intelektualni ZMRDKU jsi ten nejlepsi kamarad tech, kteri tebe povazuji za nepritele !
  Ty o politicke situaci v Americe nemas nejmensi poneti !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak ji vylič ty v těch příznivých barvách. Jsi na tahu.

   Smazat
 11. Ano,americka zrudnost,deti v kleci,takhle bojuji USA !Zrudy sveta!Kazdy spusob je dobry,kdyz lze osrat Rusko a Syrii.A chroma kachna OSN,placa od veci.Mile sestry,zapadni svet vas nechce slyset,nebo o civilisty jim nikde a nikdy neslo !Sorry!

  OdpovědětSmazat
 12. Ti, co šíří "zaručené" zprávy o zvěrstvech SAA a ruských jednotek v Sýrii, jistě velmi dobře vědí, co sami dělají, aby to pak mohli hodit na legitimní a legální vládu a prezidenta Sýrie a nejlépe na prezidenta RF s nejvyšší podporou voličů na světě. Obyvatel jistého londýnského bytu by se měl začít starat, aby za své lži nebyl svými syrskými spoluobčany do nějké takové klece jako je v článku uvržen a ponechán na pospas "děkovným" štulcům od terorizovaných Syřanů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Smazat
 13. 19:49
  Než budeš opakovat stejný hovadiny ty uASSackej rektální speologu,tak si pořiď mozek do palice,volotrku!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Proč takový kokoti jako ty s hovnem místo mozku, neschopní pochopit ani jednoduchý text, vůbec reagují?

   Smazat
  2. 20:08 Studentské bílé bláto zavři hubu.

   Smazat
  3. 22:15 Ty rudá posranino, esi zavčas nevodtáhneš se svou zdegenerovanou famílijej na Sibíř, kde ti jistě pederast Putler poskytne krom azylový kvóty i nějakej ten stakan votrávený pěny do koupelny, tak budeš absolvovat kombinované kurzy létání a plavání pana Trujilla svržením z helikoptéry do žraločí zátoky! Tak si vyber:)))

   Smazat
 14. 20:08
  Sám seš neskutečný vemeno z kachny a existuješ jen proto,že kámen klátil cihlu ty hovnohňupe s Mozkomorem v palici!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dnes jsem stravil 1.5 hodiny s knezem s jednim cilem: aby katolicka cirkev pomohla v tom, aby nebyli zabijeni lide. Marne, tohle neni ukol katolicke cirkve. Marne jsem uz drive jednal take s zdejsim fararem, dekanem, o-o biskupstvim, Ol.arcibiskupstvim, s prazskym arcibiskupstvim. Nikdo z nich nevidi nic spatneho v tom, ze jsou zabijeni lide. Zajimaji jen jen krestane a modli se za to, aby nebili zabijeni. Ze krestane jsou ti, co tohle organizuji a ridi, a take zabijeji vsude ve svete, je nezajima. Zkousel jsem to take 2x v jedne farnosti v Kalifornii, poprve marne, podruhe nevim, 2x marne ve frantosti v New Jersey. Zadny farar nechtel o tom jednat. Zustal jsem nadale sam, me emaily Vatikanu i na papeze byly nezodpovezeny, jako dopis, vzhozeny osobne do vatikanskeho postovniho uradu pro papeze. Rekl bych, ze mu to nedali. Takze katolicka cirkev ma zajem o nezabijeni jedine v Syrii. Rozhodne jsem mezi vericimi i nevericimi v CZ nenasel jednoho, komu by zabijeni v Syrii (a take v ostatnich zemich, kde USA jsou zodpovedni za smrt cca 30 milionu lidi po 2. svetove valce) vadilo......

   Smazat
  2. Rudocancy užgrynadanýho čechomužika! Sám existuješ leda někde pod mostem jako každá podobná komoušská zdechlina neschopná života bez nafetování prdy svýho kreténskýho liliputního fýrera z Kremlu:)
   Vy mrdky rudé, co po vás zbude? Jen země zničené a národy chudé ...

   Smazat
 15. Drahé sestry
  také máme tu možnost spolužít s katolickou církví
  a je to peklo.
  Beztrestně okrádají naší zemi a ovlivňují politiku*

  OdpovědětSmazat
 16. Snad se blýská na lepší časy Rusové odhodily korektnost a nazývají věci pravými jmény.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/178161_640.jpg

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.