Reklama

sobota 3. března 2018

Fake news

Pavel Letko 
3.3.2018 E-republika
Falešné zprávy jsou součástí tohoto světa podobně jako voda a vzduch a dokud budou na světě alespoň dva lidé s mozkem v hlavě, nikdy to nebude jiné.


Výrazem roku se podle vydavatelů anglického výkladového slovníku Collins English Dictionary stalo spojení „fake news” označující falešné zprávy. My máme pro boj s takovými falešnými zprávami zřízeno i Ministerstvo Pravdy jak vystřižené z Orwellova románu 1984, v našem případě nesoucí název Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Úkolem každé moci je totiž zachytit cizí lži i pravdy, odhalit je jako lži bez rozdílu, padni komu padni, postavit na pranýř, ztrestat její hlasatele, zatímco své lži vyzdvihnout jako svaté pravdy pravdoucí. Lidu obecnému se tak dostane neomylné instituce, které může plně důvěřovat. A nejen může, ale dokonce i musí. Jak také jinak, když stojí tolik peněz.

Zní to vlastně dobře. Máme tu pod ministerstvem vnitra instituci, která nás bude chránit před falešnými zprávami a bude střežit náš klidný spánek.

Fungovat to ovšem nebude


Až na jeden háček. Nikdy to nefungovalo a fungovat nebude. Proč? Protože náš svět je založen na fake news. Falešné zprávy jsou součástí tohoto světa podobně jako voda a vzduch a dokud budou na světě alespoň dva lidé s mozkem v hlavě, nikdy to nebude jiné. Mnohem, mnohem nebezpečnější než falešné zprávy jsou jejich potírači. Inkvizice, cenzoři, tajné služby a další spolupracovníci vládnoucí moci vždy nakonec přispívali k mnohem nebezpečnějším a zhoubnějším poplašným a falešným zprávám s mnohem závažnějšími důsledky. Na jedné straně vyhlašovaly „svaté války“, spojenctví „na věčné časy a nikdy jinak“, na straně druhé vraždili ty, kteří s takovými oficiálně požehnanými „fake news“ nesouhlasili.

Několik historických, notoricky známých „fake news“ zpáv

 1. Jistý Giordano Bruno se proslavil tezemi o tom, že Země ani Slunce nejsou středem vesmíru a že vesmír je nekonečný. Byl odsouzen a upálen na hranici roku 1600.
 2. katolický kněz Jan Hus prohlašoval, že vedení války za peníze utržené z tzv. odpustků není svatým právem papeže, ale pouhým zločinným podvodem na důvěřivých lidech. Byl odsouzen a upálen roku 1415 v Kostnici.
 3. nakonec jistý Ježíš z Nazareta byl zhruba před dvěma tisíci lety odsouzen a ukřižován nikoliv jako hlasatel evengelia, neboli dobré zprávy, ale jako podvodník, šířící falešné zprávy.


Mýty, fakta a jiné pohádky


Prostě a jasně, „falešné zprávy“ jsou s námi od narození. Jako malí věříme pohádkám, čekáme na Ježíška a jeho dárky a klepeme se strachy před čertem. Postupně, jak dospíváme, učíme se nevěřit všemu, co slyšíme i vidíme. Učíme se používat rozum. Analyzovat, porovnávat, zkoumat. Kdo to nedělá, vystavuje se riziku, že si pořídí „půjčku bez rizika“ a skončí jako bezdomovec.

V televizi lžou od rána do večera a prokládají lží i jinak slušné filmy. Devět z deseti stomatologů doporučuje tuto pastu a tahle koza je zase pro, abyste odevzdali své peníze v příslušné bance a stali se „kontokorentiéry“. Kdyby tedy ten náš ústav pro pravdu měl konat v zájmu pravdy, musel by v prvé řadě zakázat reklamu a pohádky by mohly být vysílány jen s příslušným doprovodným slovem odborníků. Pokud jde o blížící se velikonoce, očekávám v kostele nějakého pracovníka „Centra“ bojujícího proti hybridním hrozbám, který všem věřícím vysvětlí, že zpráva o vzkříšení jakéhosi Ježíš z Nazareta je typickou fake news, sloužící cizí mocnosti, v tomto případě Vatikánu, jelikož jak je všem dobře známo, kdo zemřel, už nemůže vstát. Zakažme tedy reklamu, zakažme velkou část umění, neboť velmi často zobrazuje jen pokřivený falešný obraz reality, zakažme náboženství, zakažme pohádky, zakažme astrologii, numerologii, věhlasnou kartářku Jolandu, archanděla Uriela, zakažme zkoumání UFO, zakažme myšlení a naplňme slova známé Knížákovy písně

Zahoďte mozky, zahoďte srdce, zahoďte všechno, co vás dělá člověkem! Staňte se prasetem!


Zdroj: ZDE

Inkvizitoři a cenzoři všech dob to udělali a jak měli a mají pěkně plno ve žlabu! A o to jde. Aby se někdo nakrmil, a někomu zůstala nuda, beznaděj a oči pro pláč jako Winstonu Smithovi z románu 1984.Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

13 komentářů :

 1. Byla první slepice, nebo vejce?
  V tomto případě to můžeme říct zcela jistě.
  První tady byla režimní fake news média, která ohýbala realitu, šířila lži a propagandu.
  Na to v reakci vznikla alternativa, kde se věci uváděly na pravou míru.
  A až po tom režimní propaganda přišla s termínem fake news, ve stylu zloděj křičí chyťte zloděje.
  Víme všichni jak to bylo.

  OdpovědětSmazat
 2. Jak tak sleduji co které hovnium píše či jinak šíří, tak to vypadá na devadesát pct šiřitelů sraček.

  OdpovědětSmazat
 3. Ježíš z Nazareta - zaujímavé! - narodil sa v Betleheme, žil v Jeruzaleme ....

  OdpovědětSmazat
 4. Přesně tak v TV lžou neustále kord ty všivý reklamy.

  OdpovědětSmazat
 5. To si vážení přečtěte:

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Vudci-media-se-spriznenou-sortou-politiku-ztraceji-nervy-Petr-Zantovsky-se-podival-na-cisla-ctenosti-a-ledacos-pochopil-526501

  OdpovědětSmazat
 6. Nebýt tzv. fake news, potom by CNN nebo NY TIMES neměly o čem vysílat a psát. Prosím nechme je dále balamutit celý svět, cobychom si bez těch jejich pohádek počali. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
 7. Vše je možné ověřit v Parlamentních listech, případně v prezidentské kanceláři ...

  OdpovědětSmazat
 8. "JE NUTNO ZABÍT SEKALA "
  Je nutno odstranit Fica.
  Jedna z posledních sorošovských fake news-"vraždu J.Kuciaka má na svědomí mafie,která má vazbu na Fica"
  A Majdan na Slovensku je odstartován.

  OdpovědětSmazat
 9. Prý už tiskárny tisknou malé červené cedulky, které každý majitel počítače bude povinnen přidělat k myši svého počítače, na kterých je napsáno: "ćetba necenzurovaných příspěvků se trestá dlouholetou káznicí". "Psaní do necenzurovaných medií se trestá smrtí i celé rodiny." Tož to bude ten správný krok k záchraně kapitalismu. Proto navrhuji ještě přidat: "Diktaturu kapitálu si rozvracet nedáme!"

  Prosím vás, co je to pro kapitál za maličkost zlikvidovat dva lidi, když bude sám spasen a ještě se to dá dobře politicky využít proti Smeru a Ficovi. To je pro kapitál k nezaplacení - a na kolik myslíte, že kapitál ten nájemní vrah přišel, nakonec úplný pakatel proti tomu, co by mohl ztratit. Jo, to je ta dnešní praxe kapitalistické takédemokracie - i u nás - proto kvete tak bujně u nás kriminalizace lidí, dokonce už i v rámci rodin!

  OdpovědětSmazat
 10. Český důchodce obžalovaný z terorismu, co předstíral útok islamistů, je aktivní podporovatel SPD, který svou kampaň vystavěl na protiislámských heslech.https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ochotny-duchodce-zapaleny-fanda-spd-sousede-popisuji-muze-kt/r~12fd23d61e3e11e8aca5ac1f6b220ee8/

  Ten člověk mohl zabít desítky lidí. To až zase někde budete číst, že nenávistné výroky by se neměly trestat, protože svoboda slova. Jasně, jsou to jen slova, dokud nedojdou do hlavy nějakého nenávistného hlupáka. Který se pak stane teroristou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:25

   Ano! - A učebnicovým příkladem magora, který obhajuje rasovou nenávist svobodou projevu je Adam B.Bartoš, předseda "Národních demokratů".
   I tady se najdou tací, kteří v něm budou vidět oběť censury a omezování svobody.
   Svého času se o Bartošovi vyjádřil pochvaoně Václav Klaus.

   Smazat
  2. 19:30 Pan Bartoš jen potvrzuje to co napsal velký ruský filosof a myslitel Platonov, který dokázal, že USA vznikly jako epicentrum židozednářské civilizace. Tato země se formovala hlavně pod vlivem židovských živlů a slovy W. Sombarta byla „emanací židovského ducha“. Všechny síly zla, brutality, rozvratu a rozkladu, které jsou vlastní židozednářské civilizaci, se v historii USA uskutečnily nejúplněji a nejdůsledněji. Aby skrylo své zločinné plány před lidstvem, vytváří světové zákulisí propagandistické mýty, jejichž cílem je překrucovat historická fakta. Hlavním takovýmto mýtem je mýtus o „holocaustu Židů za druhé světové války“. Jsou podnikány pokusy podat věc tak, že hlavní obětí byli nikoli Slované, ale Židé. Podle výpočtů historiků za války podle maximalistických odhadů zahynulo ne více než 1,5 mil. Židů. Propagandisté holokaustu a především sionistické kruhy tento počet zečtyřnásobili, když rouhačsky uváděli počet šesti miliónů zemřelých Židů. Z kořenů staré slovanské civilizace vyrostl strom, jehož každá větvička se natáhla vlastním směrem. Je nutné vzít v potaz, že národům slovanské civilizace připadl obtížný historický úkol – být baštou, která stojí v cestě silám světového zla v nejširším smyslu tohoto slova. Leč Pravda je vyžene! - http://iks2010.info/wp-content/uploads/img/0_905a%D0%BB%D0%B41.png

   Smazat
 11. Pravda je to, co je v souladu s viděním a záměry vládnoucí moci. Předpokladem bezproblémového žití je konformita.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.