Reklama

.

.

pátek 30. března 2018

Generálplukovník Rudský o vývoji ve Východní Gutě

30. 3. 2018        zdroj
Náčelník Hlavní operační správy Generálního štábu Ozbrojených sil RF, generálplukovník Sergej Rudský: Ozbrojené síly Ruské federace nadále usilují o stabilizaci situace v Syrské arabské republice. V současné době provádí ruské Centrum pro smíření znesvářených stran spolu se syrskými orgány ve Východní Gutě v předměstí Damašku bezprecedentní humanitární operaci. Prostřednictvím speciálně vytvořených humanitárních koridorů jsou z oblasti odváděni civilisté, teroristé a jejich rodiny. Celkově bylo od počátku humanitárních přestávek z Východní Guty staženo 143 194 osob, z toho 105 857 civilistů a také 13 793 teroristů a 23 544 členů jejich rodin.


Monitorování akcí při stažení civilistů provádí zástupci OSN a dalších mezinárodních organizací. Průběh humanitární operace ve Východní Gutě je v reálném čase vysílán na oficiální internetové stráce Ministerstva obrany Ruska a na centrálních ruských televizních kanálech.

Již 7 dní neprobíhají ve Východní Gutě žádné vojenské operace. Převážná část jejího území je pod kontrolou syrské vlády.

V oblastech osvobozených od nezákonných ozbrojených útvarů se rozbíhá pokojný život. Do obcí Sakba, Kafer Batna, Byte-Sava, Misraba, Modiaru, Hazza se vracejí uprchlíci, kteří je opustili před několika dny přes humanitární koridory. K dnešnímu dni se vrátilo do svých domovů asi 40 tisíc osob.

Obyvatelům Východní Guty je poskytována humanitární pomoc jak od OSN, tak od ruského Centra pro smíření znesvářených stran. Od okamžiku vyhlášení humanitárních pauz byly na území enklávy zajištěny tři humanitární konvoje OSN, které dodaly 445 tun potravin, léků a předmětů denní potřeby.

Ruské Centrum pro usmíření dodalo 427 tun potravin, polní kuchyně, více než 50 000 litrů balené vody, 7 200 matrací a souprav ložního prádla a více než 108 000 potravinových balíčků.

Tato práce probíhá v úzké spolupráci s OSN, Mezinárodním výborem Červeného kříže a Syrským arabským červeným půlměsícem.

Je to reálný příspěvek Ruské federace při plnění ustanovení rezoluce č. 2401 Rady bezpečnosti OSN.

Humanitární operace pokračuje

Aby se zabránilo zbytečným obětem, bylo dosaženo ruským Centrem pro usmíření znesvářených stran s vůdci Ahrar aš-Šám dohody o odvedení oddílů této skupiny z obce Harasta-al-Basal.

Od 22. do 23. března byl po speciálně organizovaném humanitárním koridoru v blízkosti policejní nemocnice proveden odvoz do zóny deeskalace Idlib 1872 teroristů a 3107 příslušníků jejich rodin.

Po celé trase zajišťovala bezpečnost kolon syrská policie pod dohledem důstojníků ruského Centra pro usmíření znesvářených stran. Samotná trasa byla zkontrolována na výbušná zařízení a bylo provedeno odstranění sutin...

V souladu s dohodou dosaženou se skupinami, působícími v osadách Arbil, Zamalka, Ayn-Terma a Jawbar, se od 24. března z těchto osad vyvezlo přes koridory, zorganizované v oblasti Arbilu a Jaubaru, do provincie Idlib 11 478 teroristů a 20 437 příslušníků jejich rodin.

Přičemž pro zabránění provokacím a teroristickým činům po cestě provedli ruští vojáci na propouštěcích stanovištích prohlídku každého odesílaného autobusu. Pouze za poslední čtyři dny bylo s ohrožením vlastního života odebráno teroristům 56 sebevražedných opasků a 357 ručních granátů.

V tomto okamžiku tuto oblast opustilo 31 915 osob. Předpokládá se, že úplné stažení ozbrojených útvarů z tohoto regionu bude během dneška a zítřka uzavřeno.

V souladu s dohodami teroristé při opouštění obcí předkládají mapy minových polí a podzemních tunelů, dobrovolně odminují budovy, odklízejí barikády a hlavní dopravní trasy. Předávají je kontrole jednotkám ruské vojenské policie.

Za pomoci ruského Centra pro usmíření znesváření stran pokračuje odsun civilistů z města Dumy.

Po humanitárním koridoru, který byl otevřen v blízkosti obce Muhayam al-Wafedin, opustilo Dumu 28 495 civilistů.

K dnešnímu dni bylo dosaženo dohody s vůdci nezákonných ozbrojených skupin o odchodu v nejbližší době z města Dumy teroristů a členů jejich rodin...

Pod dohledem Výboru pro správu východních území a za pomoci Centra pro usmíření znesvářených stran probíhá obnova objektů sociálního zabezpečení v provincii Dajr az-Zaur. Od začátku prosince loňského roku se 31 171 civilistů vrátilo do svých domovů na východním břehu řeky Eufrat .

Ruské Centrum pro usmíření znesvářených stran pokračuje v práci na mírovém urovnání konfliktu a normalizaci humanitární situace na území celé Sýrie.

Do procesu usmíření se v současné době zapojilo 2 484 obcí.

S vůdci ozbrojených formací bylo podepsáno 234 přihlašovacích formulářů o zastavení nepřátelských akcí, které byly zaslány do Centra pro usmíření.

Dovolte mi připomenout, že režim zastavení bojových akcí se vztahuje na celé území Sýrie, včetně oblasti tábora Rukban u Et Tanfu a město Rakku, které jsou pod kontrolou USA. Na straně amerických kolegů však nevidíme aktivní kroky k provádění rezoluce Rady bezpečnosti OSN a normalizaci humanitární situace v těchto oblastech.

Podle informací Správy OSN pro koordinaci humanitárních otázek vznikla v Rakce katastrofální humanitární situace.

V hlavním městě provincie, kam se vrátilo zhruba 95 tisíc lidí, je infrastruktura téměř úplně zničena, obyvatelé nemají přístup ke komunálním a sociálním službám. Ve městě je v provozu pouze jedna nemocnice a porodnice.

Kvůli nefunkčnímu vodovodu dochází k vážným problémům se zabezpečením vody. Často se bere přímo z Eufratu, což zvyšuje hrozbu šíření infekcí a epidemií.

Prakticky se neprovádí žádná činnost na vyčištění města od výbušných předmětů. Každý týden je registrováno až 25 výbuchů civilistů. Podle údajů OSN bylo za období od října 2017 do 14. března 2018 zabito 130 lidí a zraněno 658 osob.

Velení Syrských demokratických sil a orgánů místní samosprávy, které byly jmenovány Američany, nezvládá řešení humanitárních problémů. Domorodé arabské obyvatelstvo je vystavováno represím a vydírání, je prováděna vynucená mobilizace. To způsobuje absolutní nespokojenost místních obyvatel.

25. března v oblasti obce Al-Mansur, která se nachází 25 km jihozápadně od města Rakka, vypuklo povstání původního arabského obyvatelstva proti zvůli formací, kontrolovaných Američany, které se chovají na tomto území jako okupanti.

Aby bylo možné zachránit civilisty, včetně nemocných a raněných, vyzýváme k otevření přístupu do Rakky a Rukbanu mezinárodním humanitárním organizacím a humanitárním konvojům Organizace spojených národů .

Doufáme, že naši západní partneři a další zainteresované strany patřičným způsobem ovlivní vůdce ozbrojených skupin a budou garantovat, aby se mezinárodní humanitární pomoc dostala do cíle.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

29 komentářů :

 1. Tam, kam vkročí noha ruského vojáka, zavládne mír a pokoj na duši! Hurá vám, naši slovanští bratři! Vivat Vašemu velkolepému mírutvůrci Putinovi a jeho avantgarde!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kroť se soudruhu, tohle ti nebudou žrát ani v Rusku.

   Vymazat
  2. Tam, kam vkročila noha amerického vojáka, zavládnul mír a pokoj na duši! Hurá vám, severoatlantičtí bratři! Vivat vašemu velkolepému mírotvůrci NATO a jeho avantgardě! P.S.: sorry jako, na Trumpa by to asi nesedělo, že, ty duračok?

   Vymazat
  3. Rudá záře nad Kladnem31. března 2018 23:03

   17:21 - A teď vypadáš jako amerikofilní pako s IQ houpacího koně! Je mi z tebe na blití, bľak!

   Vymazat
  4. Emeritní plk. v.v.1. dubna 2018 0:31

   11:23, 17:21 - Studujte blbečkové a učte se od Rusů!
   Zde je link:
   http://leva-net.webnode.cz/news/jarni-uklid-v-syrii

   Vymazat
  5. Nejde o to, vy zpovykanci, jestli Rusko má či nemá na své straně více práva než USA, ale jak dáváte svoji přízeň najevo. Jak by se vám líbilo:

   "Tam, kam vkročí noha amerického vojáka, zavládne mír a pokoj na duši! Hurá vám, naši američtí bratři! Vivat Vašemu velkolepému mírutvůrci Trumpovi a jeho avantgarde!"

   A pro kladenskou Rudou záři: doplň si znalosti ruštiny, ani nadávat neumíš. Ono slovíčko se vyslovuje i píše "BLJAĎ". Před Rusy to moc nepoužívej.

   Vymazat
 2. Historické pravdy30. března 2018 22:56

  USA ZAČÍNAJÍ války, ale je NEUKONČUJÍ A PROHRÁVAJÍ.
  Rusko NEZAČÍNÁ války, ale je UKONČUJE A VÍTĚZÍ.
  Tak to bylo a tak to bude!
  • www.youtube.com/watch?v=s794KNSzTlk
  • www.youtube.com/watch?v=1jeT2YdQemY
  • www.youtube.com/watch?v=IDYHAg6dl5U

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ehmm... Rusko ve 20.století jen tak namátkou prohrálo válku s Japonskem, první Čečenskou i studenou válku. V podstatě i 1.světovou. Přitom spousta válek se konala na jejich vlastním území, kde nepřítele dorazili.

   USA odtáhli s prázdnou domů jen z Vietnamu a to těch válek měli na triku skoro trojnásobek oproti Rusku. A to se ani jedna z nich nekonala na jejich území.

   Také to je jedna z příčin úspěchu Ameriky.

   Vymazat
  2. 11:31

   Vaši úlohu o světových dějinách si dovolím doplnit o dvě maličkosti: Atlantický a Tichý oceán.

   Vymazat
  3. 11:36, to nezpochybňuju. Ale odpověď byla na předchozí příspěvek, nač to rozvádět.

   Vymazat
 3. Tady vážení Arabové mají „osvoboditelů" a vývozců „demokracie" dost a vzbouřily se:

  https://cz.sputniknews.com/svet/201803307060842-syrie-povstavni-rakka/

  OdpovědětVymazat
 4. Nelze se divit. K takovým aktivitám americká politika nebyla nikdy cvičená. Proto vždy končí v mizérii, stejně mizerně,jak byla plánovaná.

  OdpovědětVymazat
 5. http://leva-net.webnode.cz/news/jarni-uklid-v-syrii/
  Vaska

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vaska skvělý článek konečně to odskákaly praví teroristé.

   Vymazat
 6. 9:51 - mě bylo divný proč poslali d Syrie 4 kusy SU-57 - psali že hned druhej den je poslali na "přátelskou návštěvu do Ghuty" - můj názor je že soudruzi z SS radiolokátorama kontrolujou vzdušnej prostor v Syrii a jak se ruský letadla začnou přibližovat k jejich jednotkám (rozuměj těm jejich hodnojm řezačům hlav) tak daj befel a voni se rozutečou ale SU-57 na radarech moc vidět nejsou tak tam ty soudruhy z SS nachytali se staženejma kalhotama a načež jím po soudružsku pomohli s vyprazdňováním - ne nadarmo doník blekotá že Syrii opustěj
  Vaska

  OdpovědětVymazat
 7. Proč jakési humanitární akce. Kobercově bombardovat jako amíci v Iráku, při honbě na hlavu tamní al kejdy.

  OdpovědětVymazat
 8. To je překvapení, usmiřování znesvářených stran. Podle poslednich voleb to vypadalo na to, že v Sýrii jsou jen Syřané a proti nim "bůhvíodkud" sebrané skupiny teroristů. A nakonec to bude tak jako s Aleppem. Takže těch 36% co ho nevolili (nepřišli k volbám) byli zřejmě zavilí odpůrci. Pokud se tito koncentrují v jiných částech Sýrie, může to vést k rozpadu v rámci jejích hranic v budoucnu.

  OdpovědětVymazat
 9. No v každém případě ať se to někomu líbí, nebo nelíbí, dostali Ušáci na prdel a proto jsou vzteky bez sebe. Také se zcela jasně ukázalo kdo bojuje proti teroristům, kdo o tom jenom kecá a kdo skutečně humanitárně pomáhá postiženým obyvatelům a se chová jako okupant a jenom je bombarduje. Jde o jedno, my si tady můžeme nadávat do komoušů a já nevím jak, ale důležité je jak to vidí místní obyvatelé a ti Rusy milují protože jim pomohli a připitomělá propaganda na ně neplatí, vědí své a že mají před sebou dobrou budoucnost.

  OdpovědětVymazat
 10. Hysterie Londýna prý není kvůli Skripalovi, ale právě kvůli východní Ghútě, kde syrská armáda zajala důstojníky britských speciálních sil (SAS). Mayová prý žádala Putina o jejich osvobození a ten ji odkázal na Asada. Proto ten útok na Rusko. Přitom Británie už roky tvrdí, že v Sýrii nemá žádné vojáky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:23 - pramen = ?

   Vymazat
  2. zapomněl jsem připojit, že Syřané spíše ty Brity zachránili před jistou smrtí, protože místní teroristická verbež, která složila zbraně a kterou evakuovali pryč, se před odjezdem věnovala právě zabíjení zahraničních "specialistů"

   Vymazat
  3. 14:26 - pramen = ?

   Vymazat
  4. více článků, naposledy tady: http://www.iarex.ru/news/56924.html

   Vymazat
  5. Před pár týdny si Západ zcela veřejně a neomaleně v médiích liboval, jak v Sýrii zmasakroval asi dvě stovky Rusů, agenturních pracovníků soukromé bezpečnostní agentury Vagner (Kreml toto číslo před ruskou veřejností pochopitelně snížil), která dostala za úkol hlídat ropná zařízení na osvobozených teritorií a která s válečnou mašinerií v Sýrii neměla nic společného. Je to jako by se z amerických vrtulníků střílelo na běžné strážné kolem civilních objektů! Toto byla jenom nemilosrdná ruská odveta, proto ta hysterie členů NATO na summitu před týdnem (vůbec nešlo o nějakého Srypalja), proto ta hysterie Mayové (která přišla o špičkové zabijáky ze SAS): http://leva-net.webnode.cz/news/jarni-uklid-v-syrii/

   Vymazat
  6. 17:36 uspaný Skripal slouží jako kouřová clona, aby se západní veřejnost nedívala jiným směrem

   Vymazat
  7. 14:25, zdroj, např. moje příspěvky již před deseti dny ))

   Jednak to časově sedí, a jednak se už podobná věc několikrát stala. Navíc člen ruského zamini poměrně ostře odsoudil Británii, že stojí za kauzou Skripal. Tohle Rusáci nedělají, to je praxí hlavně v USA a dnes bohužel i v Británii. U Británie nestíhám zírat. Ten vztek a to buranství a unáhlené reakce. Kvůli nějakému posranému Skripalovi. A časově to souhlasí s událostí ve Východní Ghútě.

   Oficiálně veřejně nevyjde ven s největší pravděpodobností nic. Nikdy. Například na případ Litviněnko uvrhla Británie publikační zákaz na 100 let!

   Takže se musíme spoléhat na odhady víceméně nezávislých znalců, nebo zkusit použít vlastní hlavu a počítat s tím, že vaše úvaha je zatížena nejistotou.

   Například už v r.2012 jsem četl hlavně v Západních nezávislých zdrojích, ale také v jejich mainstreamu, že kromě Sýrie bude další podobný průser na Ukrajině. Proč na Ukrajině a ještě k tomu v té době?

   Začal jsem jen zlehka pátrat a skutečně. Velmi hezký článek byl v r. 2011 v Zerohedge. Po fiasku s Nabuccem se otevřely další cesty na dodávku ropy a plynu do Evropy díky jednomu ohromnému nalezišti, které sdílí Irán s Katarem. A jednu z těch cest obsadilo Rusko, které má blíž k metodice win-win. Bylo schopno se dohodnout s Íránem, což koloniální velmoci nedělají.

   Rok 2013 byl klíčový, něco se muselo stát. Já jsem tehdy v létě postřehl letmou zmínku o odstřelení dvou Tomahawků letících na Damašek ruskými protiraketami. Dnes o tom nikde ani slovíčko. Pokud to je pravda, tak tím byla dána červená čára. A následoval Majdan.

   Ale ani ten nešel jak by měl. Situace se vyostřila až po střelbě během olympiády v Soči, hned poté nastal státní převrat. Pečlivě jsem to sledoval, jen zprávy v hlavních sdělovacích prostředcích, nic víc, a sám jsem byl schopný predikovat další události, které šly velmi rychle. Tehdy jsem si poprvé uvědomil, že chápu metodiku. Bez toho, abych kdy četl nějaké manuály nebo byl infikován z jakýchkoliv konspiračních webovek. Alternativní zprávy, ani ruské zpravodajství jsem tehdy nesledoval.

   K tématu mám víc, ale byl bych moc dlouhý.

   Vymazat
 11. Pochybuje ještě někdo, že neprobíhají úvodní salvy světové války, když v Sýrii jdou proti sobě Rusko a NATO (které tvrdí, že to nejsou jeho vojáci, ale čistě syrské, protiasadovské síly)?! Trump se sice stahuje ze Sýrie, ale mám obavu, že vojáci Šlechtové a spol. budou ty americké nahrazovat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nepochybně. Už jsem psal, že Sýrie je jen bitva globální války.

   Vymazat
 12. Rusové jsou borci, naštěstí si do Východní Guty pozvali OSN, jinak bychom slyšeli, že jen masakrují a masakrují. To jen americké bomby a jejich přátelé dělají tu pravou šlechetnou práci po celém světě. Bude tomu někdy konec? Pokud budou někteří takoví vlezdoprdelové jako ti co bez ohledu na to, že jsou solidární se lží, se tetelí blahem, že mohli posloužit páníčkovi a očistit mu jeho špínu. Je to hodně smutné!

  OdpovědětVymazat