Reklama

úterý 6. března 2018

Ghúta je nejdůležitější bitva pro Sýrii a Rusko. Co bude dál?


Elijah J. Magnier 
6.3.2018 E-republika
Jedna věc je jistá: jednostranná dominantní vláda USA na Blízkém Východě skončila, a to bez ohledu na výsledek války v Sýrii.

Východní Ghúta představuje válečný mezník a hlavní strategický boj pro Moskvu a Damašek. Existuje mnoho důvodů, proč zde tato aliance musí zvítězit a proč musí převzít tuto oblast od džihádistů a povstalců. 
 
Toto nasazení vůle vzbuzuje přesně opačnou reakci na druhé straně válečného tábora, který vedou Spojené státy a jejich spojenci bojující za udržení současné okupace Ghúty teroristy. Je to boj mezi dvěma tábory. První skupina je odhodlána znovu získat kontrolu nad Ghútou a směřuje k ukončení války v Sýrii. Druhý tábor je stejně odhodlaný udržet válku v chodu.
Poznámka redakce E-republiky: Pro vysvětlení článku viz naši sérii “Fakta o Sýrii” psanou od roku 2013. Video je natočeno v Dúmě (obvod Damašek) nedaleko Ghúty v roce 2015 při vládní ofenzívě, kterou tehdy Asad prohrál. Teroristická skupina Jaíš al-Islam drží v klecích alavitské obyvatele Dúmy jako lidské štíty. Tato skupina je podporovaná Katarem a Saúdskou Arábií, zbraně jim přes prostředníky dodávají mimo jiné USA, Izrael a EU.

 
Vyjmenujme hlavní důvody ofenzívy.

1. Ghúta byla a stále je považována za jednu z hlavních oblastí pro ochranu Damašku proti jakýmkoli leteckým útokům, hlavně ze strany Izraele. Systém syrské protivzdušné obrany udržoval několik protiletadlových raketových základen v Ghútě po celá desetiletí jako kruhovou strategickou obranu kolem syrského hlavního města. Na začátku války syrská armáda demontovala radarový obranný systém v Ghútě těsně před tím, než tato oblast padla do rukou rebelů a džihádistů. Armádě se nepodařilo odvést všechny rakety, některé byly zničeny okupanty a ostatní byly použity pro sestřelení syrských stíhaček. Po dobytí Ghúty zde syrská armáda nasadí pokročilý PVO systém. Tím přidá další důležitý obranný prvek pro Damašek proti útoku stíhaček nebo raket dlouhého doletu při porušení vzdušného prostoru Sýrie.
2. Východní Ghúta je nejnebezpečnější bod v okolí hlavního města Damašku. Nyní džihádisté a povstalci bombardují hlavní město každý den desítkami raket a střel. Jakékoliv prezidentské a parlamentní volby by byly nemožné, pokud by trvala tato nepřetržitá hrozba proti civilnímu obyvatelstvu. V zásadě platí, že pokud hlavní město Damašek nebude bezpečné, pak jsou zásadně ochromeny všechny politické návrhy Moskvy a dalších pro ukončení syrské války.

3. Ukončení války v Ghútě znamená skoncovat s přítomností al-Kájdy (Jabhat al-Nusra neboli Hay’at-tahrír al-Sham) a Ahrar al-Sham (skupina kombinující salafistické džihádistické odpadlíky a Muslimské bratrstvo) kolem Damašku. To znamená, že džihádisté budou nuceni uprchnout z Ghúty do Idlíbu, jakmile pochopí, že boj prohráli. Útěk teroristů umožní vytvořit tlak na výměnu obyvatel v obležených městech Fua a Kfarya v severním Idlíbu, kteří zde žijí v obklíčení teroristů už 3 roky. Podobná výměna proběhla v prosinci 2016, kdy džihádistům a civilistům byl nabídnut volný průchod z Aleppa výměnou za obyvatele z oblasti Fua a Kfarya. Při odchodu humanitárním koridorem byly v autobusech sebevražedným útokem zabity desítky lidí v tomto konvoji odcházejícím z Aleppa. Atentát provedla skupina Jund al-Aqsa blízká Islámskému státu (ISIS), který bojuje po boku al-Kájdy v severní Sýrii.
Alávitské ženy zavřené v kleci jako živý štít, za který se schovávají teroristé ve Východní Ghútě

4. Konec bitvy v Ghútě uvolní desítky tisíc syrských vojáků. Ti půjdou na jih země do Dáráje a budou osvobozovat pohraniční oblasti s Izraelem. Jeden z hlavní cílů SAA bude asi dobytí skupiny zvané “Khaled Bin Al Waleed” v oblasti Jarmúku u hranic s Izraelem. Tato teroristická skupina se skládá z frakcí dříve spojených s ISIS (což znamená identické metody boje a ideologie) a jsou opakovaně chváleni skrze oficiální média ISIS, což je kanál A’maq a Al-Battar. Izrael podporuje nejméně sedm syrských skupin v oblasti Golanských výšin zbraněmi, vybavením a financemi a poskytuje jim výzvědné informaci a bezpilotní letadla. Nedávno SAA dobyla oblasti Beit Jinn a dostala se velmi blízko Golanských výšin a Izraelem okupovaných území. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu několikrát požádal Rusko, aby byla SAA alespoň 60 kilometrů od “jeho” hranice a nárazníkového pásma vytvořeného pomocí teroristických skupin. Prezident Vladimír Putin odmítl reagovat na Netanjahův požadavek. Rusko považuje Golany v souladu s rezolucí OSN za okupované území, které patří Sýrii. Rusko ale nechce přímo zasahovat do arabsko-izraelského konfliktu.

Protože SAA se stala silnější a schopnější než kdy jindy, tak má na to, aby po dobytí Ghúty prorazila jižní frontu a nárazníkovou zónu u Golan. Tento očekávaný krok asi vyvolá hněv Izraele a jeho spojence USA. Ti se budou snažit zastavit tento proces, pokud to jen bude možné. Proto se snaží podporovat teroristy v Ghúte skrze “slepé oko” humanitárních programů OSN a rekrutují pro tuto operaci podporu západních mainstreamových médií. Západ jde dokonce tak daleko, že v Ghútě podporuje teroristické organizace jako al-Kájdu. Přítomnost al-Kájdy ve skutečnosti představuje relativně slabý argument pro USA (a pro Rusko silný) k osvobození Ghúty. Před vojenskou kampaní proti východnímu Damašku měla al-Kájda podle odhadů v této oblasti 1500 až 2000 bojovníků. Počet bojovníků z jiných organizací byl v této oblasti v rozmezí 8000 až 10 000 bojovníků. Al-Kájda prostřednictvím mediálního triku snížila počet teroristů na téměř 10 % skutečné velikosti v Ghútě, protože je přesunula do jiných jednotek. Nyní tvrdí, že má v Ghútě asi 200 bojovníků. Ale rezoluce OSN č 2401 výslovně vylučuje al-Kájdu (Jabhat al-Nusra nebo Seno’at Tahrir al-Sham) a dalších džihádistických organizací z uzavřeného příměří. 

"Khaled Bin Al Waleed” na hranicích Sýrie s Izraelem

V Ghútě existují různé organizace, jako je “Armáda Islámu” v Dúmě, která se drží salafistické a džihádistické ideologie. Dále k nim patří Al-Kájda pod nálepkou “Faylaq al-Rahman” a “Fajr al-Umma” a menší skupiny jako “Ahrar Sham”. Tyto jednotky jsou rozloženy na území mezi Dúmou, Harastou, Džobarem a městy Saqba, Zamalek a Muhammadíja. Skupina “Fajr al-Umma” je spojenec al-Kájdy a sdílí s ní velení, zbraně a džihádisty. A přitom je Západem zařazena do skupiny tzv. “Svobodné Syrské Armády” (Free Syrian Army). Ale všechny tyto skupiny oznámily, že od roku 2013 vytvořily alianci s Jabhat al-Nusra. Ale dnes jsou vztahy mezi al-Káidou a dalšími syrské skupiny na severu Sýrie mnohem komplikovanější než v prvních letech války.

V oblasti Ghúty žilo v roce 2011 více než 2,5 milionů lidí. Nedávné odhady naznačují, že tam je dnes asi 200.000 až 300.000 obyvatel. Z tohoto důvodu Rusko oznámilo otevření humanitárního koridoru pro odchod civilistů přes přechod al-Wafedeen. Tam jsou ruské sledovací jednotky, autobusy, 46 nákladních automobilů čekajících na příchod lidí z Ghúty, je tam jídlo a léky. Syrský Červený půlměsíc čeká civilisty, kterým se podaří utéci z oblasti kontrolované džihádisty. Ale ti brání civilistům opustit území. Proto teroristé ohlásili zákaz vycházení během oněch pěti hodin přidělených pro civilní evakuace. Tím drží civilisty v území jako živé štíty a vytvářejí tlak na Rusko a Sýrii, kteří trvají na návratu Ghúty pod kontrolu centrální vlády v Damašku.

Syrská armáda zde bojuje sama bez spojenců. Vzhledem k oživení SAA a silné bojové morálce byla schopna dobýt významnou část Ghúty v posledních dnech (téměř 40 %). SAA je přesvědčena, že k osvobození celé oblasti dojde brzy. Ofenzíva SAA se chystá rozdělit Ghútu na dvě části (viz mapa) a plánuje evakuaci teroristů do Idlíbu výměnou za vysvobození obyvatel měst Fua a Kfarya. Jednání snad začne v nejbližších dnech.

Bitva o Ghútu, jak jsem napsal, je opravdu válka mezi Ruskem a Spojenými Státy kvůli vlivu a vládě a nad Blízkým východem. Rusko chce ukončit válku, aby prokázalo svou schopnost přinést mír a nejen vést válku. A Spojené státy dělají všechno možné, aby zničily mírové plány prezidenta Putina. USA potřebují Sýrii jako konfrontační vojenské území pro studenou válku mezi oběma velmocemi.

Jedna věc je jistá - jednostranná dominantní vláda USA na Blízkém Východě skončila, a to bez ohledu na výsledek války v Sýrii.
 
 


Překlad z arabštiny do angličtiny byl publikován zde. Přeložila redakce. Hodnota článku (rešerše, napsání, korektura, anotace, ilustrace, redakční práce) je ohodnocena částkou: 450 Kč. Pokud chcete na provoz webu přispět, klikněte zde, nebo na baner v úvodní stránce. Děkujeme!

Související články:

9 komentářů :

 1. Oblast Ghuty a Harasty poznam doverne,pred rokmi sme tam posobili s nasimi traktormi T-72.Syria bola najlepsia arabarna,co sme presli,priatelski ludia,Pivo ceskej technologie,vyborne jedlo,ale Syria mala jeden problem,neobchodovala s USA!Tak,ako neobchodoval Irak a Libya.Preto tieto krajiny museli byt znicene pod zamienkou demokracie a boja proti tyranom.Malo kto vie ze arabska populacia potrebuje diktatorov,nech uz sa to niekomu pozdava,alebo nie.Cez tieto krajiny tiekli mld
  $ a priami obchod s USA nefungoval.Rusko je v Syrii od vojen s Israelom a maju dobre vztahy a je jasne,ze keby juesej pretlacili za presidenta prozapadneho politika,tak ako sa im to uz mnohokat osvedcilo RF,by musela tento region opustit.Nadej ostava v prehlaseni Vladimira Vladimirovica Putina,muza c.1 podla us magazinu Forbes,ze Rusko svojich priatelov neopusta.V Rusku je pred volbami a vidiet tlaky na gosudarovu osobu,v Syrii sa situacia uz vyhrocuje,v Anglii ohlasili otravu byvaleho ruskeho agenta a jeho manzelky neznamou latkou a sme svedkami,ze sa ide do finale.Nech boh zehna Putinovi a my sa pokusme vymanit z vrazedneho spolku s menom NATO,nas nikto neohrozuje a sme cielom.Treba zrusit clenstvo v tomto spolku Kocici pacicky!Cesi bdete!
  jozka ze slovenska

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Jožo.
   Jeden z nejlepších příspěvků - díky za něj. My dva se malinko lišíme snad jen v tom, že já mám z ruských zájmů mírné obavy (velmoci se k malým nikdy nechovaly férově). Je ale neoddiskutovatelný fakt, že celá Střední Evropa je určena k sežrání (US-jestřáby). Z tohoto hlediska se VV Putin jeví jako beránek. Bohužel, český národ je těžce rozpolcen. Mají dobré psychology. Demagogie ČT24 (+celého mainstreamu) nesmí vypadat jako demagogie. Myslím. že tento rok bude rokem cirkusů a varieté. Začalo to u nás Ondráčkem a u vás Kuciakem a bude to pokračovat. Čím dál větší sousta budou předhazovat nabuzenému lidu aby táhl do ulic. Cílem je pád Babiše a Fica. Potřebují u vás i u nás loajální poskoky na nejvyšších místech. Bůh ochraňuj naše země... S pozdravem Rasco

   Smazat
 2. Já si osobně myslím,že se na Golany vyserou,zatím...SAA půjde na východ do Dei Ez Zauru aby si vzala od SDF co jí patří - plynová a ropná pole...Vymlátí to tam i s Turkem všechno,včetně zkurvenejch zasranejch amerických poradců...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ..přesně ..Golany jsou zaplombované ...tedy jestli ty skupiny džihádu nebudou dělat problém...na amíky můžeš jedině,když bude dostatek baterii S300 a S 400a zavře se nebe..potom končí i podpora kurdů shora...pujdou na ropná pole jak říkáš..stačí S 300 v Dair Ez zauru

   Smazat
 3. Už aby to Syřané nad teroristy vyhrály a vyhnaly us okupanty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nevěděl jsem, že za Syřany válčí samé ženy (v češtině má mužský rod přednost před ženským - neboli ne vše co je tvrdé má přednost). Neznalost gramatiky a sémantiky znedůvěryhodňuje obsah sdělení.
   Ďuro Trulo

   Smazat
  2. Ďuro Trulo Jistě pánko velkomožný je mi to šumák.

   Smazat
 4. Nevím,jestli je moudré nechávat ty teroristy se přesouvat na nějaké jiné místo. Oni se tam zrestaurují, odpočinou a zase zaútočí. Nepřipadá mi to jako racionální, ale snad vědí, co je potřeba.

  OdpovědětSmazat
 5. Idlib je místo, kde už nejsou civilisté. Je to takový likvidační prostor pro teroristy asi jako když zahrádkář vyhazuje plevel po kouskách na kompost a tam ho jednorázově zničí aniž by si poškodil zahrádku.

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.