Reklama

sobota 17. března 2018

Jiří Klapka obdržel stříbrnou medaili A.S. Puškina Ruština – otevřená brána k poznání

Zdeněk Hrabica
17. 3. 2018
Jakoby mávnutím čertovského proutku zmizela ruština z našeho vědomí. Stovky českých i slovenských učitelek ruštiny – jako kdysi stovky leváků – byly sociálně ekonomicky předělány na učitelky angličtiny. Leckterý divadelní herec se dnes ztrapňuje v rolích nebo dabbingu svým žvatlaním s ruským přízvukem v inscenacích o agentech KGB v našem minulém i současném životě. Příčiny tohoto stavu jsou však mnohem hlubší, než by se na první pohled mohlo zdát.


Hodně se podobají politickým přemetům tisíců těch, kdož u nás na sebe vzali chameleónskou kůži a svůj životopis upravili do data svého narození – jakoby jím byl od věčnosti 17.listopad 1989.

Nedbají staletých tradic.

Lež má hodně krátké nohy a tento nectihodný znak malého národa neplatí pro každého a pro všechny. Kdo si ruštinu zamiloval, kdo pochopil hloubku ruské duše, převahu ruské kultury a umění - nezradil nikdy sám sebe.


Výraznou osobností podobného vyznání a věrnosti je český pedagog, umělec, historik a badatel Jiří Klapka. Obětavý organizátor Festivalu ARS Poetica – Puškinův památník, autor zajímavých publikací o ruské kultuře, sběratel písní velkého národa. Lvím podílem se zasloužil o kontinuitu koncertních vystoupení Alexandrova souboru písní a tanců v prostředí České –ale i Slovenské republiky. Sám koncertní umělec a člověk ryzího charakteru a nezlomnosti vůči proměnám počasí v českém a moravském prostředí. Jiří Klapka je opravdový rusofil.

Kdo je mu nablízko, dá mi za pravdu! Jeho rozhled překonává dokonce i vrtkavé pohledy nynějších četných nevraživých ruských domorodců, kteří zběhli z Ruska do naší domoviny. Často nepravdivě a podivně zarputivě, až nenávistně komentují českou i ruskou současnost. Nevědí, že na podobné odpadlíky sypal na hlavy hněvu popel už Karel Havlíček Borovský, F. J. Kollár - stejně jako Ivan Olbracht, konečně i četnými dotyky Julius Fučík a Jiří Weill. Nebyli sami.

Jiří Klapka svým něžným pohledem vzpomenutými korouhvičkami pohrdá.

Mám radost, že mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v České republice Alexandr Změjevskij nyní ocenil dlouholetou a obětavou práci Jiřího Klapky udělením medaile A. S. Puškina.

Uznání ojedinělé, jakého se v České republice, stejně jako ve Slovenské republice, málokomu dostalo.

Komu čest, tomu čest!

22 komentářů :

 1. Hlupáci bez základního vzdělání, kde jste??? Ve věcné diskusi zcela zřejmě Vaše místo není!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Hrabica - Pivoňka
   Hlas Kremlu, napište prosím o jedné věci ve které ti agenti NKVD-FSB nelhali?
   Leoš Páleníček

   Smazat
  2. Co je to agent NKVD 22.08? Svět je plný agentů - CIA, FBI, teď zas NKVD-FSB - pane bože! A ty jsi - jaký nebo čí agent? Toto má být ta "věcná diskuze" k článku? Aha! Tak to jo. Že jsem si nevšiml.

   Smazat
  3. 22.08
   nelhali třeba v tom že jste idiot

   Smazat
  4. Pane Páleníček
   Určitě za to může Putin Čekám, kdy se přijde na to, že i současné mrazivé počasí nám zajistil. Je to zkrátka nesmírně schopný člověk. A že jmenoval jako potencionální zdroj jedu ČR? Je to naše reklama (jako chemické velmoci) - moc často se o nás nepíše.
   Mach

   Smazat
  5. 22:14
   Koukám jako diví, svět je totálně v (_I_) a to na 100%, zlatá doba do 89 opravdu!
   Leoš Páleníček

   Smazat
  6. Pivoňka, ten Russkej šmejd se nás do toho snaží zatáhnout!!! M. Ehl

   Smazat
  7. Ubohost antiRusů a putinobijců je na pováženou: Nevzdělanost, nevychovanost, drzost a imbecilita neschopná argumentace.

   Smazat
 2. Ano i já mám radost, že takové ocenění někdo dostal. Ano i já umím rusky velice dobře, dokážu číst v originále, a zrovna A.S.Puškin byl úžasný!!! básník. Stejně tak Někrasov nebo Lermontov. A spisovatelé??? Škoda slov - Kdo přečetl například Tichý Don, nebo Vojnu a Mír, i když L.N.Tolstoj je autor dost těžký na běžné čtení, měl nesmrtelné zážitky. Sotva bych našel v anglosaské literatuře podobnost, i když -pravda - romány od Bronteové pro ženy, nebo John Steinback, nebo detektivky od P.D.Jamesové nebo Agathy Christie,Ed Mc Baina nebo Arle Stanley Gardnera a další - dnes už klasika - je dobré čtení, ale ruské je vždycky trochu o něčem jiném. Až někdy vyráží dech. Režiséři jako byl Sergej Bondarčuk, herci, jako byl Vjačeslav Tichonov, a další, jsou nenapodobitelní a neopakovatelní. Škoda, že české diváky naši televizní ovladači účelově vykrmují v drtivé převaze americkými sračkami, zejména pak těmi nejsračkovitějšími, vytvořenými po osmdesátých létech, kdy už americký svět nevyléčitelně zblbl, které se v podobě DVD povalují v obrovském množství v kdejaké trafice, lze je přehazovat vidlemi, a nikdo to nekupuje. Účel je v tom, že divákům není dán prostor, aby sami porovnali kulturní světovou tvorbu. Naštěstí jsou DVD a další možnosti, i když i tam lze říci, že DVD a starší filmy jsou účelově przněny, například překládány znovu do současného vulgárního stylu, nebo předabovávány ( vůbec nechápu např. předabovávání amerických filmů s vynikajícím hercem Jackem Lemmonem - dabovaný vynikajícím Vladimírem Brabcem, nějakým současným hereckým nýmandem)- a abych se vrátil k úžasné, měkké a krásné ruštině, ruské poezii a písním ( vždy vyprodaný koncert Alexandrovců a dalších ruských skupin) mám radost, že přibývá lidí, zejména studentů, kteří se chtějí naučit rusky. Sám je učím a doučuji. Učím a doučuji i angličtinu, a vůbec nechápu, proč se u nás vždy razí taková ideologická zatvrzelost! Zatvrzelost proti všemu anglickému do roku 1989 byla zbytečná a hloupá, stejně tak je zbytečná a hloupá zatvrzelost proti všemu ruskému a slovanskému dnes. Zajímalo by mne, kteří pitomci za tímhle nesmyslem vždycky stojí. Proč nenechají lidi na pokoji, aby si svobodě vybrali co se jim líbí a čemu dají přednost, proč s lidmi soustavně směšně manipulují? Čeho tím chtějí docílit?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:26

   Také jsem nechápal zbytečné předabování původního skvělého dabingu, mistry slova?
   Již vím, exdabovací firma komedianta Mária Kubce se po krachu přiznala. Podojit znova ČT, nechápal jsem předabování z mono do mono-zvuku. Sprzní co se dá, pokud to sype.
   Přišlo stereo - novější formáty, dabingové studio komedianta Zdeňka Mahdala to vše přezvučí a máme po starých, vzácných klenotech. Katastrofou však je, když se té to činnosti ujme sám mistr Mahdal. Stává se, že vypnu nebo sáhnu po knize.

   Vovča

   Smazat
  2. Odpověď pro 17 března 2018 21:26
   Bohužel musím na Váš příspěvek, ač nerad, reagovat spíš se smutkem. Nedávno, je tomu pár měsíců, jsem u nás v Ostravě navštívil koncert skvělého běloruského písničkáře Saši Rybaka. Těšil jsem se na krásný večer plný slovanské vzájemnosti a porozumění. Jaké však bylo mé zděšení, když Saša Rybak vystoupil na jeviště a místo všeslovanského a srozumitelného pozdravu: "Dobryj vjéčer", nás pozdravil anglicky:"Good eveninig". Po celý večer nepadlo ani jedno jediné slovo rusky nebo bělorusky, vše výlučně anglicky. Vysvětlení jsou možná, alespoň pro mě, pouze dvě:
   1.I mladí lidé v ruskojazyčném prostředí již nevnímají výjimečnost a kulturu svého slovanského jazyka a ztrácejí národní hrdost i sebevědomí jako u nás, což je katastrofa.
   2.Slovanské země, které jsou součástí EU, lidé z ruskojazyčného prostředí vnímají jako "západ", kde se jinak než anglicky nedomluví. V podstatě nás už jako Slovany, své bratry,ani nevnímají. No, upřímně řečeno, ani se jim nedivím, ale to je také katastrofa.
   Která z oněch dvou variant je horší katastrofou, nevím. Nechť si každý rozhodne sám...

   Smazat
  3. Nebuďte veľmi sklamaný.Saša Rybák spieva občas po rusky, jeho rodičia pochádzajú z Bieloruska, on sa tam narodil, ale ako štvorročný Alexander sa spolu s rodičmi presťahoval do Nórska, kde jeho otec dostal pracovnú ponuku. Ako päťročný začal hrať na husliach a piane. Ako šesťročný sa vrátil do Minska, začal študovať na hudobnej škole v Bieloruskej štátnej hudobnej akadémii. Po návrate do Nórska vyštudoval konzervatórium v Osle. Teda od roku 1991 žijú v Nórsku.
   Vystúpenie v Ostrave - to je predsa EÚ, asi preto tá angličtina ... ☺

   Smazat
 3. Přesně tak komu čest tomu čest Rusové jsou naši Slovanští bratři.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 17. března 2018 22:04
   Ano stejně jako bratři Ukrajinci Chruščov, Brežněv, Jaceňuk, Turčinov, Štětina no kompletně.

   Smazat
 4. Anonymní v 0:18 - rozumím tomu, že se nepodepíšeš - mohli bychom se tě ptát, jestli jsi tak hloupej nebo navedenej.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Marie Je navedenej od kraďouska a spol.

   Smazat
  2. Jmenuji se Jan Hamáček

   Smazat
  3. Marie 18. března 2018 8:08
   Anonymní v 0:18 - rozumím tomu, že se nepodepíšeš - mohli bychom se tě ptát, jestli jsi tak hloupej nebo navedenej.

   Komu tykáš, ty vochechule? Co plodného jste k tématu sdělila paní Davidové Vy, krom toho, že jste nevychovaná, neurvalá Maruna. Dle znění si troufnu odhadnout, že jste ve skutečnosti mužského minipohlaví nebo bezpohlavní, kolik mutantů sedí u vašeho PC, že se chtějí všechny Maruny ptát? K dotčenému článku ani muk, na rozdíl od 0:18.
   VILÉM

   Smazat
 5. Odpověď pro 17. března 2018 22:04
  Společenstva lidí, žijících v kulturách a nikoliv jako dnes my v civilizaci, používala oslovení "bratře", "sestro", přičemž se jednalo o jiný význam těchto slov, než jak jej známe dnes my. "Bratři" byli nositeli téže myšlenky, téže energie, zatímco dnes se jedná o pokrevní linii. Mým slovanským bratrem je tedy pouze ten, kdo vyznává slovanskou kulturu, tedy žádné podmaňování, žádné zotročování, naopak vyznává život v úctě k druhým lidem, zvířatům i přírodě, žádné krvavé oběti, které by nás měly spasit či vykoupit z hříchů, žádné pojídání masa, atd., atd...

  OdpovědětSmazat
 6. Balada o třech synech (lze na celou obrazovku):
  https://yandex.ru/video/search?filmId=8904139072881281325&text=%D0%B1%D0%B0%D0%BB%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B0%20%D0%BE%20%D1%82%D1%80%D1%91%D1%85%20%D1%81%D1%8B%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%8C%D1%8F%D1%85&reqid=1521366734145649-288363813062051622826575-man1-3552-V

  OdpovědětSmazat
 7. V mládí jsem sledoval válečné filmy a mrazika . Ruštinu jsem neměli rád už z toho že jsem r.1968 . Od bombardování Jugoslávie
  jsem zjistil že západ není hodný ale asi ten zlý . Začalo to propagandou čt . Dnes sleduji zprávy i z východu a ruštinu mě doučuje pán Putin . Čt nedává jeho projevy i když je tam stovka novinářů ze světa . Na you tube jsem našel Alexandrovce a jiné Ruské super písničky a filmy . Je pravda že jsme se nemohli na zš učit angličtinu ale meli jsme kvalitní potraviny žádné náhražky . Panečku jak to chutnalo a hlavně vonělo . Broskve nám tekly po ruce :-) Dnes když vydím deti z Pražských zš , tak se mi chce brečet . Dasvidanja M .

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.