Reklama

středa 21. března 2018

Kam s ním?

Tomáš Pecina
21. 3. 2018   Paragraphos
Doba, jež bývá – hrubě nespravedlivě – nazývána temným středověkem, měla, pokud se trestní politiky státu týče, jasnou a nezpochybnitelnou logiku, vedenou fundamentální a praxí prověřenou právní zásadou mladý viselec na stáří nekrade. Popravy byly relativně levné, pobyty ve vazbě krátké a spravedlnost vzorně efektivní a odstrašující. Novověk přinesl humanismus, moderní penologii a s ní myšlenku, že zločince je možné napravit již na tomto a nikoli až na onom světě. Výsledek je, tak jako u většiny novot, tristní, zato růst nákladů enormní.


Věznění zločinců je neefektivní a nákladnou kratochvílí, vyhlídka na to, že se z nich po propuštění stanou vzorní občané a daňoví poplatníci a nikoli ještě větší ničemové než na počátku inkarcerace, mírně řečeno nevalná, a každý stát by se proto svých vězňů nejraději zbavil. Totéž platí i o Jihoafrické republice, které k vlastní nelibosti nezbývá než věznit nejslavnějšího žijícího českého gangstera Radovana Krejčíře. Proto, když selhal Krejčířův pokus o útěk z tamního kriminálu, zavládlo v oné zemi rozčarování; to však nyní vystřídala opatrná naděje, an vězeň prohlásil, že by se chtěl nechat vydat do České republiky, a soud tomuto procesu dal nyní zelenou.

Pokud se plán realisuje, hrozí, že odsouzený svůj slib splní a po převozu procesně použitelným způsobem vyjmenuje osoby, kterým v době své aktivní podnikatelské dráhy platil za beztrestnost. Nejhorší variantou by bylo, že by na všechno existovaly i důkazy, a pokud je tomu opravdu tak, pak, troufáme si tvrdit, by mythy opředený Mrázkův archiv byl oproti archivu Krejčířovu než příslovečným jahodovým puddingem.

Ale netřeba zoufat, milí orgáni činní v trestném řízení: naděje v podobných případech umírá poslední. Umělecky to už před desítkami let vyjádřili klasikové trestněprávního genru, kteří ve filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku, věrně popsali nejen roli soudního znalce, ale geniálně ztvárnili i nadcházející události v kause Krejčíř.

10 komentářů :

 1. Ano, Evropa bohužel na rozdíl od jiných států zrušila trest smrti a tím nejen ohrozila životy svých občanů ale i výrazně zvýšila náklady na vězně.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V případě lůzy která vládne justici
   je lépe trest smrti nemít.
   Snad za všechny hovoří dost jasně pan Kájínek*

   Smazat
 2. Pan Krejčíř dobře ví proč chce raději do vězení v Česku . V porovnání s vězením JAR je vězení v Česku pro něj sanatoriem . Navíc s bonusem brzkého propuštění díky zkorumpovaným soudcům a advokátům .

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:04 Já jsem viděl dokument z jejich lochu je to peklo na zemi.

   Smazat
 3. Krejčíř nic neřekne, stejně jako nic neřekl Pitr. Zato ho chvíli po návratu propustí na svobodu stejně jako Pitra. Jednak bude údajně i možná doopravdy prolezlý různými exotickými chorobami, jednak si vlastně už svůj český trest odseděl, prostě dopadne jako všichni jemu podobní a bude volný. Možná, že mu vrátí i tu jeho exkluzivní vilu, kterou nikdo nechce koupit. Asi jemu podobní pracháči moc dobře vědí proč ji nechtějí.

  OdpovědětSmazat
 4. Na panu gangsterovi obdivuji
  inteligentní rozhodnutí
  schovávat se v zemi kde vládne západní křesťanská politika* :))

  OdpovědětSmazat
 5. Jestli si někdo myslí
  že vězení v Americe a ve Velké Británii
  je bašta lidských práv
  velice se mýlí
  Kdyby se Čech dostal v těchto žalářích do vlivu fašistických spolků
  i kdyby měl na čele vytetovaného Hitlera
  dřív nebo později nepřežije*

  OdpovědětSmazat
 6. V žádném případě Krejčíře nebrat. Pečlivě prověřit ty, kteří budou tlačit na vrácení. Jsou to stejní nebo ještě horší dobytkové než Krejčíř. Ten si dělal dodnes s naši justice a státu srandu tak ať si to v JAR užije. Pokud ho někdy pustí a dostane se k nám tak může začít nový proces.

  OdpovědětSmazat
 7. Návrat Krejčíře je pro naše orgány nežádoucí. Pokud by začal mluvit, tak by z toho mohla být někomu velice horko. Už třeba ten jeho "útěk" je téma pro grotesku.

  OdpovědětSmazat
 8. Tak oproti tomuhle gauneroj to je úplně svatoušek! - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.