Reklama

pondělí 26. března 2018

Když mým srbským příbuzným padaly na hlavy bomby

Jugoslávie - jaro 1999

Jiří Jaroš Nickelli
26.3.2018 ČeskéNárodníListy
Něco jiného je dozvídat se o válce, která se vás osobně netýká - a něco jiného je vědět, že vašim blízkým padají na hlavy bomby. Právě toto mne potkalo ve strašném roce 1999. V roce, kdy Česká republika naplnila svou politiku první hanbou od Mnichova. V roce, kdy vláda slovanské země svolila k přeletu bombardérů ničících druhou slovanskou zemi. Poté, co byla vražena do NATO jako špunt do lahve. Bez souhlasu lidu, který prý je suverénem moci ve státě...Do onoho NATO, které političtí dobrodruzi Česka neustále obhajují.

Když začalo bombardování, volal mi mobilem můj synovec z Bělehradu. Slyšel jsem přelétat nad naším domkem bombardéry jižním směrem. Synovec řekl, počkej 10 minut a uslyšíš, jak nám bomby padají na hlavy. Krve by se ve mně nedořezal. A skutečně za asi 12 minut jsem slyšel tlumené výbuchy. Synovec do toho křičel, dnes nás to minulo.

Pak nás čekaly noci bezesného spánku celé tři měsíce. Potom jsem díky starostovi obce mohl do Jugoslavie odjet. Dostal jsem jako příbuzný vstupní víza od svazové republiky Jugoslavie. Navštívili jsem tam mimo jiné i ministerstvo dopravy a viděli fotografie bombardování i z míst, kam jsme se nedostali. A přitom jsme projeli skoro celé Srbsko až na kosovské hranice. Co jsem v poničené Jugoslávii viděl, jsem sepsal v samizdatové knížečce Bělehradské lekce. Nakladatelé u nás se ji báli vydat. V Srbsku dodané výtisky vyvolaly nadšení, protože můj synovec je četl nahlas v srbštině přátelům.

Rozbombardovaný srbský Aleksinac - žádné vojenské cíle, teror proti civilistům

Co nakonec? Do té doby jsem uznával Ameriku jako spojence ve II. světové válce. Jako přítelkyni srbského národa, jehož partyzáni a vojáci bojovali proti hitlerovcům i chorvatským spojencům Hitlera - ustašovcům. A teď - najednou byla ze Srbska nepřátelská země? Najednou byla její města, obce, mosty, železnice, fabriky, přístavy na Dunaji, silnice a cesty bombardovány nelítostně, jakoby šlo o nějakou fašistickou zemi? Tu zemi, která nikoho nenapadla? Tu zemi, o které byly sprostě vymyšleny zprávy, že napadá nějaké Albánce? Později se ukázalo, že to všechno byly výmysly - ale to už bylo pozdě. Už byly zničeny továrny i mosty, železnice i cesty, obce i památky, televizní vysílače i televizní studia. Nikdy nezapomenu na ruku ženy, redaktorky televize v Bělehradě, vytrčené z trosek srbské televize. Nikdy nezapomenu na fotografie zabitých mladíků na mostu v Novém Sadu - ve městě slavisty Šafaříka, otce slovanského národopisu. Nikdy nezapomenu na rozbombardované ministerstvo kultury v Bělehradě zničené výbuchem kazetové bomby. Co by asi říkal pan exministr Herman, kdyby mu někdo na jeho ministerstvo házel bomby? A právě on tak resolutně obhajoval výroky presidenta Havla o humanitárním bombardování. Jeho hanba obhajitele "humanitárních bomb" mu zůstane navěky přišita, dokud neučiní pokání.

Co je na bombardování humanitárního? Ať je to v Jugoslavii, v Sýrii nebo Vietnamu či kdekoli jinde. Lze lišit toto - země agresora může snad dostat odplatu. Německo rozpoutalo válku - Německo dostalo odplatu. Ale Jugoslávie nebyla nikdy žádný agresor. Jakou odplatu měl dostat pravoslavný klášter v Rakovici zasažený tlakovou vlnou výbuchu bomb dopadlých na traktorový závod, kde se nikdy žádné vojenské věci nevyráběly? Agresorem bylo NATO a poprvé od II.světové války tam létali i Němci. Hanba dějin padá na všechny, kdož toto bombardování organizovali, veleli mu a páchali je. Ti všichni měli sedět v Haagu, ne nějaký president Miloševič, který tam zahynul, aniž mu něco prokázali. Ale to už je na jiný příběh.

A tak si myslím - všichni naši politici, kteří to tenkrát dopustili, by o každém výročí bombardování Jugoslávie měli dostat pořádný výprask, a ti, kteří tak milují muslimy, by měli dostat po muslimsku baštonádu - výprask na holé nohy. Aspoň toto by symbolicky smylo část hanby, která stále padá na naši zem, za to, že se zachovala neřádsky k bratrské zemi slovanské. A zločinci NATO by měli být postaveni za nepromlčitelný zločin před haagský tribunál. Na začátku jsem pravil, že je něco jiného, když se vás válka osobně nedotýká, a nebo osobně dotýká pro ohrožené blízké. Na konec to zpřesním. Nás se týká každá válka, kterou zaviní agresor. Každá válka, která ničí nevinné země, která ničí nevinné lidi. Emir Kusturica natočil film o sporu Chorvata a Srba na fotbale. Rvou se a soudce se ptá: Jak to bylo? Srb odpověděl: Fašista začal. Poučení: každý, kdo začne válku, je agresor.

Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL Brno
Autor je příbuzný srbské rodiny v Bělehradě a v Černé Hoře

42 komentářů :

 1. Bezvýhradně s Vámi souhlasím. Bombardování Srbska mě tehdy velice zasáhlo, přestože tam nežije nikdo z mých příbuzných. Ale není každý Srb mým příbuzným, mým rodným? Byl to zločin a každý, kdo ho schvaloval, bude jednou v hodnocení historie označen za zločince. Podepisuji Vaše slova: Každý, kdo začne válku, je agresor!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Od této události jsem už nikdy nevolil ČSSD.

   Smazat
  2. Američtí vrahouni zavraždili v únoru 1945 u Emauzy mého rodinného příslušníka... takže o moderní válce a aroganci silnějšího nemám iluze.

   Smazat
  3. Jednou Klaus řekl, že tržní hospodářství je to nejdokonalejší, nejdemokratičtější co může být a trh vyřeší všechno sám bez regulace. Všechno jsou to jenom kecy. Od roku 1989 jsem už prozřeli jak je to s tržní ekonomikou. Žádná neexistuje. Konkurence taky neexistuje. USA v současné době nejdou vůbec konkurenceschopné ale mají jenom atomové zbraně, řídí NATO a pokračují v politice Hitlera. USA jsou fašistický stát se vším všudy, který zabíjí miliony lidí po celém světě a zaštiťuje to ochranou demokratických principů. Bombardování Srbska je válečný zločin jako i ostatní akce NATO jako rozbombardování Iráku, Libyie. Není na světě stát kde by zločinné USA neprováděly fašistickou politiku Německa. Navíc USA táhnou lidstvo do třetí světové války, kterou jsou přesvědčeny že vyhrají.

   Smazat
  4. Naprosto slouhlasím s Panem autorem. Díky lépe bych to asi nanapsal.
   Václav

   Smazat
  5. Bylo to hrozné, a bude zas. Podívejte co se děje v Evropě. U nás Bureš a podlejzák Stropnický vyhošťují diplomaty jen pro to že nějaké strašidlo v Británii to udělalo také. A na co důkazy. Bureš jako letitej agenk ví jak handlovat. V zásadě případ čapí hnízdo už neexistuje a za pár let za to dostane ještě pár milonů odškodnění.

   Smazat
 2. Ano po sametové revoluci jsem si naivně myslel, že půjdeme svoji vlastní cestou. Právě tato událost a podpora politiků této události mne dovedla k úplnému vystřízlivění a pochopení, že jsme jako stát v mnohem větší bryndě než před revolucí. Protože co je horší než být nepřítelem USA no přeci být jeho přítelem (ve skutečnosti na milost vydaným otrokem).

  OdpovědětSmazat
 3. Ano, válka je strašná...
  Za celý národ bychom se měli omluvit všem,kteří padli nebo byli zraněni a trpěli... všem...
  Jen mě zaráží, že ti, co se ohání vírou, nejsou vždy v první řadě v řešení v míru.
  Bůh je jen jeden a všichni lidé bratři jsou...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ti co se vírou již po staletí ohání
   ku prospěchu své moci a zbohatnutí
   sedí ve Vatikánu a řídí chod naší nikým nevolenou
   nejbohatší politickou skupinu
   KATOLICKOU CÍRKEV

   Jak pravil mistr Jan
   ,,Církev žijící ve hříchu
   není z Boží vůle,,*

   Smazat
 4. A teď by chtěly zrychlit přesuny fašistických kolon proti dalšímu Slovanskému státu.

  OdpovědětSmazat
 5. Po bombardování Srbska jsem ztratil všechny naděje na mírové řešení sporů mezi lidmi. Po vraždění jsou všechny omluvy zbytečné. Dostaneme co si zasloužíme.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omluvy nejsou vždy zbytečné, i když zmarněné životy nevrátí.
   My bychom se jistě omluvit mohli, Srbové by to jistě pochopili a snad i většina pozůstalých.

   Pro vztahy mezi našimi národy by to byl důležitý krok.

   Smazat
  2. 14:27
   Obávám se,že žádný Srb nám naše zkurvený chování a schvalování okupace a bombardování NIKDY NEODPUSTÍ:-/

   Smazat
  3. Já myslím, že běžný Srb ví, že my Češi s tím nemáme nic společného

   Smazat
  4. 19:10
   Měli jsme udavače Havla kopnout do prdele a vyhodit z okna,to by byla pro humanitárního bombarďáka adekvátní odpověď!!!!

   Smazat
  5. 14:27 Vy se domníváte, že "omluva" politika má nějakou hodnotu ? Omluvit se může jen, kdo uškodil omylem.

   Smazat
  6. Ad 20:35
   Politici, o kterých píšete, se jistě neomluví, už jen proto, že sami mají máslo na hlavě a jsou to jenom cizí slouhové.

   Je ale jen na nás, aby slovo našich politiků zase mělo slušnou váhu.
   A každá omluva by byla dobrá už jen proto, aby Srbové viděli, že nejsou sami. A pomohlo by to i nám, jako součást naší národní obrody.

   Věcí k nápravě dnes už je ale příliš mnoho, než abychom mohli doufat, že tohle udělá dosavadní politická garnitura, vč. zkorumpovaných pirátů.

   Smazat
 6. Osobně se mně to dotýká
  S docentem Rajkem jsem vyrůstal
  neznal jsem ho osobně
  moje matka ho milovala
  byl členem rodiny
  jak maminka znala jeho slova
  Můj kamarád Mladan z vojny
  Pražák ke kterému cítím veliké sympatie
  Nevěřil jsem že nemožné stalo se skutkem
  do shlédnutí prvních obrazů té hrůzy.
  Cítím hluboký zármutek
  Do poslední oběti
  především pak dětí
  ukázali jste nám drazí bratří
  čeho jsou schopni naši nepřátelé.
  Díky za ponaučení
  vaše krev je i naší *

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je nám to líto , zeadili jsme Srby . Teprve válka v Jugoslávii a Iráku nám otevřela oči . Začali jsme porovnávat informace z více stran a né jen z čt . Ta vyhlásila Srby za hlavní viníky a my ji veřili , protože naše televize nikdy nelhala :-) Odpuste nám bračo Srby . Až budete v EU , tak budete taky vyhazovat diplomatický zbor .

   Smazat
 7. Miloševič v Haagu nezahynul, ale byl sprostě zavražděn protože jim bylo jasné, že když se bude hájit sám, tak ho nikdy neodsoudí. Bylo to zbytečné protože soud stejně vyhrál, a tak se mu alespoň jako správný skety pomstili. Fuj Německo, fuj Vatikán, fuj NATO. Boží mlýny melou a nic nebude p r o m l č e n o !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dějiny ukážou-pokud ještě nějaké po evidentním zešílení USA budou!

   Smazat
  2. V Haagu zemřelo 13 významných osobností Srbska, které chránili národ před genocidou a nevděčný národ je vydal.

   Dějiny neukážou nic, kdo víme, co jsou pravdivé dějiny ? V Rusku děti učí, že největší bitva 2. světové války byla u El-Alameinu.

   Smazat
  3. 20:40
   A jsi si jistý, že nemáš halucinace. Jsi pirát či čobol terazki som premiorom, no v demisi.

   Smazat
 8. Jsem z toho zmatený. Tak nevím, možná se jednalo o humanitární bombardování.

  OdpovědětSmazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 10. Oprava url. Humanitární bombardování
  www.facebook.com/276669616087681/videos/434140070340634

  OdpovědětSmazat
 11. Tvaružkova na ČT 24 je v extázi . Tak jak jste zradili Srby na Kosovu , tak dnes vyhostili čtyři Rusy . Andrij ! Ještě podepiš Dablin 4 a věřím že jsi také dvojtej Bureš . Proč jsou Slováci jiní , neuznali uloupení Kosova a zatím mlčí o nějakém společném vyhoštění . Marcel

  OdpovědětSmazat
 12. 17:04
  Blbiš je nevlastní Sralbotkovo brácha....oba zloději a vlastizrádci!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Babiš naprosto překonávává Sralbotku. Sralbotka byl svazák Babiš nebyl zaručeně STB ale mohl
   Být konfinent. Ale poučil se a dnes je jasným vlastizrádcem. Pardon on není vlastizrádcem, protože je Slovák. Je to šmejd kterého se Slováci zbavili.
   Václav

   Smazat
  2. Sou to hodný kuci, akorát se chtějí mít dobře. Vlast je přece tam, kde mám prachy. Není-liž pravda ?

   Smazat
 13. Poláci teď ukazuje demonstrace ve Španělsku , požár v Rusku , demonstrace v Rumunu a čt za 70 miliard jen Babišovo vyhnání z ráje :-) hrdinové SPD , KSČM .

  OdpovědětSmazat
 14. A co Milďa ? Žeby mel strunu ?

  OdpovědětSmazat
 15. 17:14
  Napodobuješ kníže vochlastu nebo.udavače vochlastu....pochlub se☺

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Myslím že mu dali strunu na krk aby mlčel . Nevěřím že by byl jak Bureš .

   Smazat
  2. 19:07
   To bohužel nevím,ale měl Blbiše chytit za flígr a dát mu pár facek!

   Smazat
 16. Jugoslávie byla jedinou komunist. zemí, která si nenechala vnutit nějaký svůj barevný převrat. A tak musela být zlomena jinak - což při jejím národnostním složení nebyl problém. A jako hlavní viník byli označeni Srbové, ačkoliv ti si žádné muslimské revolucionáře z SA nepřivezli. Bývalá Jugoška holt musela být rozporcována na malé kolonie.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 19:17

   Nešlo o "barevný převrat". Miloševič odmítal pro svou zemi přijetí podmínek, které jí vnucovaly Světová banka a Mezinárodní měnový fond. Havel, Klaus a Boris Jelcin tyto podmínky přijali.

   Smazat
  2. Pravděpodobně se mohlo také jednat o otevření tzv. balkánské cesty. Málokdy jde o splnění jen jednoho cíle.

   Smazat
 17. Vřele doporučuji knihy Rajko Dolečka o situaci na Balkáně. Kdo dosud pochyboval o lžích západu, přestane.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený pane 20:48 můžeme s jistým úspěchem pochybovat o válce ve Vietnamu, Korei, prepadení Gvatemaly, Panamské rep., napadení Iráku, napadení zemně Arafada. Ale nezkoušejete nás zda rozumíme napadení Jugoslávie. To je snad vtip. Jugoslávie byla všemi čechoslováky kteří ji navšívili známa jako ráj. Běžné problémy mezi Černohorci, Chorváty,Srby - stejně jako v rodině. No ale i stejné jako to bylo u nás. Normální lidé si vůbec neuvědomovali narústající averzi mezi politiky. Rozdíl je v tom, že my jsme byli překvapeni rozdělením a Srbové bombardováním.
   My jsme mněli opilce a rádoby dramaturga Havla a Vy mučedníka a vlastence Miloševiče.
   (v hrdiny 2.sv. války maršála Tita udělali tyrana stejně jako z hrdiny 2. sv. války Stalina (alespoň je v dobré společnosti).
   Pošpinili Srby stejně ja ko Rusy ukradli nám dějiny a udělali z nás naprosté blby. Nebo alespoň se o to pokusili,doufejme že se ten pokus nepovede.

   Smazat
 18. Ja bych vzal vsechny co povolili prelety NATO na Srbsko 1999 jako organizovany zlocin a pozadavek do 2 mesicu zahajit soudni rizeni, do 2mes.vyneseni tvrdych trestu jako za hromadnou vrazdu, zabaveni majetku. Pokud to neprojde to zn. ze vrahove chrani vrahy, tak je treba zakon vzit do vlastnich rukou!!! Zivot za zivot!
  Jinak v cr nebude poradek. Nebudeme se koukat jak ti co vrazdili, nebo pomahali=valecny zlocinci si zili v klidku. Zabaveni majetku Havlovych atd.
  dustojnik-valecny veteran

  OdpovědětSmazat

Redakce vás žádá, abyste diskutovali slušně, nenapadali spoludiskutující ani autory, abyste argumentovali věcně a fakty. Děkujeme.