Reklama

.

.

pátek 9. března 2018

Kompromisy se Západem nejspíš končí

Velvyslanec Vasilij Něbenza
Andrej Babickij
9.32018  Vzgljad.ru, překlad Outsidermedia
V atmosféře Putinova poselství o stavu RF (dále „Poselství“), které je rozebíráno už bezmála týden, jaksi naprosto nezaslouženě zaniklo neméně pozoruhodné vystoupení. Mám na mysli slova stálého zástupce Ruska při OSN Vasilije Něbenzy na zasedání Rady bezpečnosti (RB) OSN věnované situaci ve Východní Ghutě, jež bylo svoláno z iniciativy Velké Británie. Věnovat pozornost této neuvěřitelně významné akci je ale nepochybně nezbytné, protože jestliže Putin se obracel k „našim partnerům“ na dálku, vystavoval jim účet stálý zástupce v bezprostředním očním kontaktu.


Vše začalo tím, že americká zástupkyně obvinila Rusko z toho, že pokračuje v bombardování Východní Ghuty, kde umírá civilní obyvatelstvo, že nedělá vůbec nic pro ulehčení jeho situace a že jeho činnost, stejně jako činnost Iránu a Sýrie, která údajně znovu použila chemické zbraně, je v rozporu s rezolucí RB přijatou v únoru.

Američanka se kromě toho pokusila dokonce předpovědět a nemilosrdně parodovat odpověď ruské strany, v naději, že budou následovat obvyklé bezvýznamné fráze: „Víme, jako na to odpoví Rusko. Řeknou, že ve Východní Ghutě jsou radikální teroristé, ale ve skutečnosti Rusové pod touto záminkou jen pokračují v nevybíravém zabíjení civilistů“.

Odpověď Něbenzy byla natolik tvrdá, nevyhýbavá a působivá, že, jak věřím, vejde do učebnic diplomacie vedle březnového „Poselství“. Únorová rezoluce RB, podle vyjádření ruského diplomata, zavázala k ukončení palby všechny strany. Nicméně teroristé a tzv. opozice ve Východní Rakká využili příměří a hned jeho první den přešli do ofenzívy a druhý den začali s minometným ostřelováním humanitárních koridorů, otevřených Ruskem pro odchod civilních obyvatel a humanitární operace.

„Ani jeden člověk nemohl opustit nebezpečnou zónu, ale americká delegace tu sedí a hovoří o tom, že tam teroristé nejsou a civilisté údajně strádají počínáním vládních sil!“ prohlásil Něbenza a poznamenal, že: „…bojovníci byli informování o tom, o čem vědět neměli.“ A udělali to s nejvyšší pravděpodobností „ jejich vnější ochránci, kteří se teď nalézají a sedí v tomto sále.“

A dále ještě víc. Reálné příměří může začít při splnění jedné podmínky: pokud Američané a jejich spojenci oddělí „svoji opozici od teroristů“. Je třeba říci, že Něbenzja se od samého počátku svojí činnosti nevyznačoval zvláštní delikátností, ale jestliže jeho první demarše se mohly zdát nevyprovokovanými, pak v tomto případě – po nekompromisního a neurvalého výsměchu americké představitelky – se jeho nekompromisní a vyzývavá reakce zdá být naprosto opodstatněnou.

Tu máte skvělý příklad posměšné odpovědi, plné opovržení a hněvu:  „Poslechněte, vy mistři lásky k člověku, kdepak jste najednou přišli k představě, že máte výlučné právo nás poučovat o humanismu a svobodě slova?“

Vystoupení stálého ruského představitele by bylo nejlépe ocitovat celé, protože ze všeho nejvíc připomíná silniční válec, který bez špetky milosrdenství válcuje vše kolem, co se nestihlo včas schovat. Ale, bohužel, parametry žánru nám to neumožňují.

Vasilij Něbenza obvinil Američany, že jejich letectvo vymazalo s povrchu zemského Rakku a po uplynutí mnoha měsíců po bombardování zůstává město nevhodné pro život. Civilisté hynou i dnes pod nálety v provincii Dejr ez Zaur. Tato obvinění ruský diplomat podepřel otázkami, stejně extrémně tvrdě, ale odůvodněně, protože se jedná o masovou likvidaci civilního obyvatelstva: „Co to je – jsou to pro vás lidé druhé kategorie? Nebo je smrt lidí díky demokratickým bombám cosi nepodstatného, co si nezaslouží pozornosti? Možná, že je podle vás taková smrt vůbec povznášející?“

Během svého vystoupení si ruský diplomat šťouchl do Estonska, které tam cosi namítalo. „Neposlouchal jsem,“ informoval s milým úsměvem Něbenza shromážděné. Došlo i na Anglii, která byla iniciátorem zasedání: „Britský ministr zahraničí si vůbec představoval, že je prokurátorem, když vyhrožoval naší zemi“.

No, a naprosto otevřeně poukázal na skutečné záměry západních zemí v Sýrii:

„Ani jedna z vašich zemí nehnula prstem pro mír v Sýrii. Jste vy vůbec schopni ovlivnit někoho z těch, které nazýváte umírněnou opozicí? Jistěže ne! Potoky slz z vás vyrážejí jen tehdy, jestliže se obvyklá záštita bojovníků smíšených s teroristy ocitá v ohrožení! Pak se vás zmocňuje nebývalá aktivita! Vaším skutečným cílem je svržení OSN uznaného režimu (jak vy říkáte) Sýrie“.

Na závěr Něbenza varoval „partnery“ před pokusy o rozehrání karty chemických útoků, protože ty ze všeho nejméně potřebuje právě Asad a všichni v sále to velmi dobře chápou. Zakončení řeči lze oprávněně nazvat příkladem řečnického umění: „V této souvislosti upozorňuji: Zanechte svých špinavých her, mohou se pro vás stát velkou chybou. Chcete skutečný mír? Pak se připojte ... k úsilí Moskvy“.

Mnozí budou považovat odpověď ruského zástupce za drzou, nicméně se mi zdá, že nediplomatické výrazy, použité v jeho vystoupení, naprosto odpovídají tragické situaci, kterou svými mylnými hodnoceními obracejí „partneři“ vzhůru nohama. Předmětem projednávání, koneckonců, byla těžká válka, kde masově hynou lidé, kde jedna humanitární katastrofa stíhá druhou. Je nejvyšší čas a místo praštit pěstí do stolu a říci: „Už toho bylo dost!“ Tady ale nejde o osobní emoce jednoho konkrétního diplomata.

Neméně otevřený byl v těchto dnech i Sergej Lavrov, když komentoval situaci v témže předměstí Damašku slovy: „Spojené státy by chtěly Džabhát an Nusrá vyloučit z úderu a ušetřit ji pro případ stále více a více otevřených plánů k návratu k plánu B,“ stejně jako konstatoval obecnou neschopnost k dohodě našich „západních partnerů“. Takže pojďte si to znovu vyložit. Na zahraničně-politickém směru Rusko přistoupilo k ofenzívním krokům na široké frontě. Pokud během dlouhých let demonstrovalo přání dosáhnout dohod se Západem, zajistit za cenu ústupků rovnováhu zájmů, snažilo se dělat svoje řečnické vystupování maximálně přijatelným v naději, že bude vyslyšeno, tak dnes všechny diplomatické pózy zamlčování najednou odhodilo.

Vypadá to, že kompromisy už nebudou.

Zdroj: Vzgljad.ru
Překlad: st.hroch 180308

29 komentářů :

 1. Přímý přenos demonstrace proti Porošenkovi:
  09.03.2018
  https://www.youtube.com/watch?v=ZPTMNCQx54w

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobře, nebude Porošenko. Kdo tedy? Zvlášť když jsou hlavními protagonisty protestů náckové anebo pitomci z Michomajdanu.

   Vymazat
  2. Waltzmann je zrádce! - https://pp.vk.me/c638823/v638823068/6e6b/-Vnc10oW1Wc.jpg

   Vymazat
 2. Na ty zdegenerované pokrytecké zvrhlé parazity i toto je málo. Moč kurvě na hlavu a ona bude tvrdit že prší.

  OdpovědětVymazat
 3. Celá nabubřelá politická reprezentace USA tak dlouho všem lže, že už těm lžím snad sama věří. Jsou neštěstím celého civilizovaného světa a nutí ostatní státy být jako oni. Dnes ráno jsem pustil brněnské rádio a první co jsem slyšel, že má výročí úmrtí fanatický husita Želivský a další plivání na vlastní minulost už jsem musel vypnout. JAK DLOUHO JEŠTĚ? Neměli bychom si raději brát příklad s přátelského a pro všechny slušné státy vlídného Ruska?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My musíme na svoji minulost zapomenout a přehodnotit. To nám vtlouká do hlavy kdejaký šmejd
   za jidášský groš. Maistrim jenom rozděluje společnost a opěvuje ty správné hochy.

   Vymazat
 4. I Něbenza mlčí o válce v Afrínu - i tam umírají civilisté a Erdogan vyhrožuje genocidou - v Afrínu byla RUSKÁ základna, tamní kanton tam Američany nechtě.... Rusové opustili základnu pár hodin před prvním bombardováním - asi proto na mě slova pana Něbenzy, která jinak znějí dobře, nemají ten patřičný efekt a zavání pokrytectvím.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážená paní, rozpoutat horkou válku se zavěrečnou apokalipsou,dovede kdejaký hloupý ušák.

   Vymazat
  2. Apokalypsou....stačilo by, kdyby zůstali na základně a žádná horká válka se nekonala

   Vymazat
  3. Tak snad popořádku, Kde jste se dočetla, že tam měly Rusové základnu, pokud Vím a to je oficiální, tak v Sýrii má RF dvě základny, žádná z nich se nenachází v Afrínu. Tak to zaprvé, kdyby náhodou tam pár vojáků bylo, tak by jim hrozilo nebezpečí i v tom případě, že by se Turci snažili tuto oblast ušetřit. To, že Kurdové spolupracují s US sviněmi je všeobecně známo a nedávno kvůli nim přišli o život i občané RF. Myslíte si, že by je jako měli Rusové chránit? Ochranu jim zaručí jedině Sýrie, ale copak, že jim nepomáhají US svině?

   Vymazat
  4. Ano, Rusove zakladnu opustili, protoze kazdy je strujcem sveho stesti. Kdyby kurdske jednotky predaly uzemi syrske armade, jak bylo v ramci dokody s Damaskem pozadovano, tak by nemeli turecke tanky za humny. Jste velmi naivni, pokud si myslite, ze se Rusko muze v Syrii postavit turecke armade. Nema k tomu mandat ani prostredky. A neexistuje ani duvod, proc by to kvuli kurdskym bojovnikum delalo. Rusko potrebuje kdyz uz ne spolupracujici, tak alespon neprekazejici Turecko. Jenom blazen by kvuli Afrinu zahodil vse, co se za posledni roky v Syrii podarilo. Ale tech souvislosti je mnohem vic, nestaci si precist clanek ceskeho Kurda a hned delat rozumy, situace je mnohem slozitejsi.

   Vymazat
 5. Vážená pani, můžete sdělit co tam US Army dělají a na zálkadě jakého práva tam vůbec jsou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paní Maříková, dejte prosím odkaz na nezpochybnitelný zdroj - nikoliv informace od Bílých přileb a podobných šmejdů), že tam byla ruská základna! Jak už Vás o to někdo žádal.
   Protože oba víme, že nic takového není, tak z toho jen plyne, že se snažíte zpochybnit informační hodnotu faktu, že Rusové konečně mohou dát najevo, že mají amíků (a jejich pohůnků z EU) plné zuby.
   Kurdští předáci (kteří společně s Erdoganem mohou za to, co se teď děje) měli už před půl rokem přehodnotit situaci a kopnout amíky (též můžeme říkat „ušáky“) do zadku. Takhle dostávají Kurdové ty kopance od nich. Vždyť přece Turecko je americký spojenec v NATO, slavné válko-tvorné organizaci!
   P.S.:
   Jste-li žena a je-li to Vaše jméno a né přezdívka (= nick), máte smůlu, že Vaše jméno připomíná M. Kundeříkovou či Káju Maříka.
   Pavel p

   Vymazat
  2. Ať jde Kája Mařík vařit a neradí chlapům, jak mají válčit!!!

   Vymazat
  3. 16:22 Je opravdu divné, že se Kurdové nepoučili z osudu všech bojovníků za svobodu, kterým USA pomáhali. Třeba v Afghanistánu. Až splní svou úlohu v rozbíjení Sýrie budou prohlášeni za teroristy a likvidováni. Vždyť je to pořád stejné. Poslední slušný amik byl Roosevelt.

   Vymazat
  4. 16:22, nejsem sice Maříková, ale důkaz je zde: https://cz.sputniknews.com/amp/svet/201801206628413-rusko-kurdove-afrin-turecko-operace-znepokojeni-personal/

   Ale nic na tom nemění fakt, jak to pro naivní Janičku sepsal anonym o vlákno výš 9.3.2018 15:23

   Vymazat
  5. Pro A z 10.3. ve 12:43 h:
   Díky za odkaz,ale i z něj je zřejmé, že se o "základnu" nejedná.
   Pavel p

   Vymazat
 6. https://www.youtube.com/watch?v=udHM1qwh6Xk

  OdpovědětVymazat
 7. Tak už dost bylo lhaní překrucování pravdy politické korektnosti.

  OdpovědětVymazat
 8. Obávám se, že v souvislosti se stažením vojáků z ruské základny v Afrínu má paní Maříková pravdu. Tohle se samozřejmě v RB neřešilo, protože to západním partňorům vyhovuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To byla spíš dohoda mezi Ruskem a Tureckem. Afrín měl přejít pod Asada, kdyby nebylo nerozumného rozhodnutí Kurdů.

   Vymazat
 9. Tak RF má oficiálně dvě základny na území Sýrie. Zruba tak před rokem se objevila zpráva od agentury Reuters, že mluvčí YPG prohlásila, že je domluva s RF, že v Afrínu zřídí základnu pro výcvik Kurdských milic. To, že Kurdové s RF a ani se Sýrií příliš nespolupracují, tak se domnívám, že tento spíše výcvikový tábor než základna ani nebyla zřízena. A já dodávám, že bych se ani nedivil.

  OdpovědětVymazat
 10. Ve srovnání s ruskými diplomatickými velmistry vypadá ten náš ministr zahraničních věcí jako šašek s IQ zdegenerovaného láčkovce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně nejmenovat, mohla by být napadena menšina.

   Vymazat
  2. Jó Stroupežnickej, to je panečku klasa! Komediant s oslnivou kariérou, který ještě ani zdaleka nekončí. Ostatní to dotáhli maximálně tak na nejvyšší post ve své branži, ministra kultury, ale ne tak věčný poručík kriminálky Stropnický. Kromě kulturního ministerstva působil na třech diplomatických misích, z toho jedna u Svatého stolce, nedávno vyměnil šéfa obrany za vrcholový diplomatický post, přičemž zastává i post vicepremiéra... nó šikovnej, šikovnej.

   Ani se nedivím, ambicím ostatních jeho soukmenovců. Proč by taková Bára nemohla být ministryní financí? Anebo Hřebejk předsedou nejvyššího soudu? Ten by se hned s lumpenzemanisty vypořádal. A těch doktorů, co je mezi herci! Vhodných adeptů na ministra zdravotnictví tam jsou kvanta.

   Bůh ví, kde náš drahý univerzální ministr skončí. Možná jako premiér, ale také jako president, možná na stará kolena pak dostane nějakou honor funkci v rámci EU. Má ještě čas. A určitě v rámci výkonu těchto zák různorodých závazků nezapomene na své herecké začátky a oblaží nás další rolí.

   Vymazat
 11. Po tomto projevu kobyli hlava Nikki již tak hřechtat drze nebude !

  OdpovědětVymazat