Reklama

sobota 17. března 2018

Korejská krize a politická neodpovědnost naší mediální scény

Miroslav Polreich
17. 3. 2018
V době hluboké politické krize mezi USA a KLDR, kdy aktuální byly „tlačítka“ ke spuštění raket s atomovou výzbrojí, publikovali jsme rozbor („Léčba globálních problémů korejskou krizí“ dne 8.10.2017). Nejednalo se jen o popis vážné bezpečnostní situace, ale obsahoval předně i upozornění na pozitivní možné výstupy při řešení této krize. Hloubková analýza se opírala o teoretické zhodnocení všech možností na základě historické zkušenosti a uváděla příklady obdobných řešení za podmínek tolerance a jednání. Byl to aktivní přístup k možnému řešení a stabilizaci současného bezpečnostního prostředí dokonce z globálního hlediska. Snažili jsme se ukázat a upozornit, že v každé situaci je nutno předně hledat mírová řešení. To je základní princip aktivního, chcete-li angažovaného zpravodajství.


Proběhl určitý časový úsek, poměrně krátký, a máme novou situaci, a to dokonce předpověděnou naším publikovaným rozborem. Vývoj šel zcela zákonitým procesem odpovědných činitelů odpovídajícímu vážnosti situace. Nebylo to tak snadné rozhodnutí, protože současná mediální atmosféra spíše advokuje a vítá konfliktní situace, dle staré zásady, že ve válce prvně umírá pravda a novináři jsou jejími hrobaři. I naše sdělovací prostředky se snažily zdůrazňovat atmosféru nepřátelství a jakýkoliv jiný přístup byl odmítán a nedán mu žádný prostor. To jenom opět svědčí o „svobodě“ našich medií, kdy hlas objektivního přístupu musí být umlčován.

Přístup České televize

Veřejnoprávní TV má štáb svých analytiků a pravidelných spolupracovníků, které sjednocuje právě výše uvedené přirovnání a tím mají otevřený prostor, a to dokonce výlučně, do medií. Jejich názory, či spíše produkce, mají válečnický charakter. Snaží se prohlubovat nepřátelství, fobii a šířit strach. To je ta „svoboda TV, kterou si nedáme vzít“, jak nás vyzývají děti, vyhnané ze škol.

Zde je daleko větší a škodlivější pochybení nasměrované účelově přímo na mysl a ovlivňování posluchače nejenom k vytváření fobie, jeho osobní nejistoty, ale tím i jeho snadnějšího ovládání. Některé komentáře v TV, a přímo doporučení, jsou zcela evidentně i v rozporu s právními ustanoveními. Vedení veřejnoprávní instituce tento přístup podporuje a dalo by se uvést i organizuje, což je však závažnější, policejní i justiční orgány ho tolerují.

Navíc TV nemá vůbec zájem respektovat své hlavní úkoly veřejné služby, které jsou v poskytování objektivních, ověřených a ve svém celku vyvážených informací pro svobodné vytváření názorů, přispívání k právnímu vědomí obyvatel.

Používá se téměř výlučně seznam řady vybraných komentátorů s jednoznačnými snadno definovatelnými proválečnickými komentáři, kteří se naštěstí vždy se svými závěry mýlí. (ať je to Romancov, Votápek, Pacner, Gabal, Klvaňa a další. Známe je dobře, protože jsou na obrazovce opakovaně).

Jen pro ilustraci, když mluvíme o Korejské krizi tak jsme byli nuceni poslouchat vojenského a bezpečnostního experta z Brna (snad ne z té vojenské university) Lukáše Visingera, který zcela jednoznačně národu doporučil, že Korejská krize by se měla řešit Válkou!!! To bylo již před půl rokem v době vydání i našeho rozboru. Máme nyní jinou situaci, která hledá cestu, možná ne snadnou, ale nekonfrontační. TV ani pánové se neomluvili za své již mnohokráte opakované chyby, ba naopak přitvrdili, neboť dle nich dohoda není možná, nic není připraveno, taková příprava vyžaduje měsíce, Američané jsou naivní romantici, něco také o Trumpovi, apod. Hlavně aby nedošlo ke zmírnění napětí neb dokonce „Bůh chraň“ k dohodě a k řešení problematiky v celé oblasti, kde jsou pochopitelně zainteresovány i jiné mocnosti.

Co kdyby to ovlivnilo i řešení sporů a napětí i jinde? Hrůza!

TV nejenže nevyužila faktický náš rozbor s uvedením metodiky jednání a řadou příkladů, třeba vrcholné schůzky v Glassboro po ukončení šestidenní války s trvalým výstupem „Spirit of Glassboro“. V našem rozboru byl i jednoznačně naznačen metodický přístup, postavení a možnosti české diplomacie, která již dříve byla v této oblasti aktivní. O nic takového však nebyl zájem, jen pochyby a přímo výstrahy před dohodou. Spíše by se dal vysledovat přístup „osvědčených“ komentátorů, po zvrácení současného pozitivního vývoje. Dokonce pod heslem, že změna v přístupu TV by znamenala ohrožení její vlastní svobody. Zde je podstata boje o TV a rozhlas. Nedopustit jiný a to hlavně objektivní názor v zájmu stabilizace a mezinárodní spolupráce. Při tolika „zmýlených“ by se dalo předpokládat, že aktéři těchto teorií sami odejdou, nebo budou vyměněni pro jejich neschopnost. Ne. Útočí denně znovu. Dnes už i na naivní romantickou Ameriku, která chce řešit krizi jednáním, když oni otevřeně doporučovali válku. Nejsou pod hrozbou oprávněných právních ustanovení (policie ani justice nekoná), ale opírají se o podporu školních dětí, které učitelé vyvedli ze škol. Faktické objektivní slovo do našich veřejnoprávních prostředků není však připuštěno.

V současné době jsme svědky na TV Barrandov kritiky hospodaření a řízení ČT. Jistě se jedná o závažné věci, které je nutno řešit, ale podstatné pochybení je v politickém zpravodajství a analytické činnosti, které je účelově cílena k neobjektivnímu ovlivňování veřejnosti. Příklad komentování a současné „hrozby“ z případné možné dohody ve věci Korejského problému je toho dalším důkazem. Tím by se totiž ta vytoužená válka našim mediím opět vzdálila.

Závěr k současnému hnutí

Po zralé a odpovědné úvaze je nesnadno obhajovat televizní pořádky jak z ekonomického hlediska, tak předně z politického zaměření jejich vedoucích činitelů a „vybraných“ komentátorů. Je nemožné se dnes postavit za televizi a současné poměry nezměnit, či jak se říká „nedat TV“. Ano je to dobrý „vývar“ pro pár vyvolených „umělců“ a aktivistů, ale předně právě její politické zaměření je již dávno v rozporu s fakty i zdravým rozumem a dokonce i se zákonem o České televizi.

Zde je nutno, aby konaly ty instituce ke správě ČT zřízené či dokonce policie a justice. Je to jen otázka vůle, odvahy a organizačního zajištění. Daleko závažnější je problém politického zaměření. V ČT, ale i Českém rozhlasu se setkáváme s jednostrannou rusofobii a vzhledem k tomu, že je obecně známá nejenom tendence, ale nutnost vzájemné spolupráce k řešení problémů globalizovaného světa, které vyžadují hledání dohody a důvěry na univerzálním základě a to předně velmocí, V našich malých poměrech veřejnoprávní media pozvolna se snaží přejít také na linii antiamerikanismu, jak již vyhrožuje „Policy paper“ z CEVRO institutu, nedávno vydaný za podpory MZV, pro případ, kdyby se USA chtěly opět vrátit ke spolupráci (jako v devadesátých letech) jako podmínky pro řešení světových problémů, které nyní jsou závažné, ale společné pro globalizovaný svět. Při uvědomění si této situace, je zřejmé, že rusofobie má v sobě skryté i prvky antiamerikanismu. Stačí jen trochu uvažovat.

To nejen předpokládá, ale i vynucuje vrátit veřejnoprávním mediím vyvážený přístup politického komentování a umožnit i kritiku těch, které jejich vlastní nižší intelekt (viz jejich komentáře) i zášť vede k šíření nepřátelské atmosféry. Před námi skutečně stojí problém navrátit svobodu objektivního zpravodajství, kritický přístup a odmítnout systém „vyvolenců“. To může vyhovovat jen těm, kteří na mediích finančně parazitují. Po této stránce TV Barrandov nakročila správně, ale podstata problému jak uvedeno výše je však ve své podstatě jinde.

31 komentářů :

 1. Vážený pane Polreiche, velmi rád čtu Vaše analýzy. Ty považuji za brilantní, jste moje krevní skupina. Nejsem tak erudovaný jako vy, abych mohl dodat něco, co by mělo nějakou přidanou hodnotu, a ono ani vlastně není co dodat. Jen z mého pozorování jsem tomu opravdu rád, že jižní korea má takového skvělého presidenta jakého má, to mi dává naději, že rozum a spolupráce snad nakonec bude mít navrch. Srdečně Vás zdravím, Ivan Zahrádka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní 17. března 2018 22:47
   Plenární zasedání čínského parlamentu již před týdnem schválilo změnu ústavy, z níž bude vyškrtnuta klauzule omezující výkon funkce prezidenta na deset let. To umožní Si Ťin-pchingovi setrvat ve funkci i po vypršení druhého funkčního období v roce 2023. Ústava dosud omezovala výkon funkce prezidenta a viceprezidenta na dva po sobě následující mandáty, tedy na deset let...... to je skvělý počin - co kdybychom navrhli stejnou změnu Ústavy a Zemanovi prodloužili mandát na doživotí?V Číně se učí stabilizovat společnost a sázení stromků se Si Ťin-pingpongem mu také jde;-))Á propos: Hradní detektivové Mynář s Nejedlým už vypátrali ztraceného poradce?
   Jan Kružík

   Smazat
  2. Vládnou miliardě a půl lidí, mít nejlepší ekonomiku světa a vycházet relativně se všemi zeměmi světa, vyžaduje značný kumšt a umění politika kalibru Si Ťin - pchinga. Bravo Čína.

   Smazat
 2. Nemám strach z války, Chazaři zabíjejí, jenom když jsou beztrestní. Mají určitě strach, že je budou Rusové a Číňani tahat z bunkrů a střílet, dobrou noc.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:05
   Doufám, že v pondělí dopoledne se sejdou studenti-demonstranti na podporu Kim Čong-ila!!!
   Ungrová

   Smazat
  2. Náhodou, vyhráli válku na Grenadě a v Panamě. Problém mají pouze s vietnamskou válkou. Tam ale Vietkong použil nedovolené zbraně - bambusové tyče. Na to nebyli Američané připraveni. Jinak jsou schopni válčit kdekoliv za předpokladu že budou mít převahu ve zbraních a ve vojácích v poměru minimálně sto ku jedné.

   Smazat
  3. Amerika je opravdu blbý národ,ale určitě né až tak blbý,že by se kvůli Korei ocitla zcela v p.deli a to nenávratně.....

   Smazat
  4. tonicekkopr 18.března 2018 9:29

   Díky za lekci národopisu. Teď mi konečně spadly šupiny s očí.

   Smazat
 3. Na TV Barrandov se dívám na zprávy jako jediný v cause brady neštvaly proti presidentovi.

  OdpovědětSmazat
 4. Já TV Barrandov už dávno smazal z předvoleb.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 23:36
   Vymazal? Protože tam není žádný teplouš jako na ČT, tus navymazal, co? Tam by si rád namazal!
   Voříšku

   Smazat
  2. 23:36 - to píšeš svému kádrovákovi, posero? Komerční stanice jako komerční stanice. Jen ta jedna si našla marketingově cílovou skupinu ve většinové populaci. To tě asi žlučí, že jim jde sledovanost nahoru.

   Smazat
  3. Ne, já to vymazal proto, že tam vždycky hovno dávali.

   Smazat
  4. 0:15 Souhlasím s Vámi, ať jdou do hajzlu, mně tam chybí třeba seriály jako Ulice a Ordinace v růžové zahradě, kdy se dobře pobavím.

   Smazat
  5. 0:29 No vidíte, každýmu v tý televizi chybí něco jinýho. Ale vy si svoje seriály určitě najdete na jiných TV kanálech.

   Smazat
  6. Dej si tam ČT,ať náhodou nezapomeneš,...jeden s tím chemiktrans neví,do rána tě popráškujou,olezeš,zblbneš a zapomeneš,furt si venku na demonstraci,takže jsi ohroženej...

   Smazat
  7. Tondo, co je to ten tvůj chemiktrans?

   Smazat
 5. Analýza, která nemá chybu a nemůže vyvolávat pochyby o TV skutečnosti. Jen bych dodal jeden citát, který plně vystihuje vyznavače válek. Je od Machiavelliho: "Války začínají tam, kde chceme my, ale končí tam, kde si nepřejeme!". Bohužel si to ti všichni nositelé demokracie jak v TV, tak i na hlavních M16 neuvědomují.

  OdpovědětSmazat
 6. Trump dobře ví, že na Koreu nesmí sáhnout. Když mu teď Kim hodil záchranné lano v podobě nabídky k setkání, využil toho a řve, že s. Korea před ním kapituluje. Trouba. Kim mu jen pomáhá vyklidit dvorek bez ztráty USA prestiže. Trump si myslí, že vyhrál. Opak je pravdou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo nemá atomovou bombu, ten je vyřízený jako Kadáfí, nebo Saddám. Udělají z něho demokratický stát a lid bude prchat do Evropy, protože "doma" to k žití nebude.

   Smazat
  2. Cliftonová má místo Kadáfiho karafiát a je také smrtelně vyřízená,teď ju asi léčí upíři v Transylvánských alpách,nechtějte vidět ani fotku,protože byste do smrti už neusnuli.....

   Smazat
 7. „USA není líto nikoho, kdo bude umírat za jejich zájmy. Není jim líto Severní ani Jižní Koreje, které budou bojovat za americké zájmy. Jižní Korea si to v podstatě uvědomuje, problém je v tom, že je okupovaná a všechna její ekonomika je ekonomikou USA, která tam byla převedena. A proto čistě na státní úrovni nikdo nemá zájem na tom, aby došlo k válce. USA v podstatě o to také nemají zájem, …„ http://leva-net.webnode.cz/products/otazka-odpoved-v-v-pjakina-ze-dne-4-12-2017

  Je, a zřejmě i zůstane, otázkou, zda slova V. V. Pjakina v jeho Otázkách-odpovědích z 4.12.2017 byla či nebyla tou pověstnou „předtuchou“ věcí příštích nebo byla založena na „informacích“, o kterých se většině smrtelníků na této planetě ani nezdá.

  V době, kdy státníci různých zemí světa nešetřili výhružkami na adresu Korejské lidově demokratické republiky (KLDR), většina médií se předháněla v informacích typu kolik letadlových lodí už soustředily USA u Korejského poloostrova, jaké typy letadel a s jakou výzbrojí přelétly přes poloostrov a kdy „konečně“ bude „prokletý“ Kimův režim „smeten ze světa“ formou jaderného úderu, zněla Pjakina slova dost „odvážně“.

  K zodpovězení zřejmě také zůstane, zda slova severokorejského vůdce Kim Čong-una „Zimní olympijské hry budou dobrou příležitostí pro zemi. Upřímně doufáme, že zimní olympiáda bude úspěšná. Jsme připraveni přijmout kroky, včetně vyslání delegace. Zástupci obou Korejí se mohou co nejdříve setkat, aby projednali tuto možnost.“, pronesená v jeho novoročním projevu byla pouze „náhodná“ nebo vzešla z „iniciativy“ některého dalšího státu nebo jednotlivce. https://video.aktualne.cz/kim-cong-un-zvazujeme-ucast-na-olympiade-a-usa-at-si-daji-po/r~51e42f56efa211e794dbac1f6b220ee8/r~f35457f4f05511e7b6830cc47ab5f122/

  Vše nasvědčuje, že vše, včetně úsilí o znovusjednocení Korejského poloostrova, bylo dohodnuto zainteresovanými stranami předem.
  Prezident USA Donald Trump dělá jen to, k čemu je geopolitickými změnami ve světě v současnosti "přinucen"...
  L.S.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA je ovládáno etnikem , kterému není líto ani spojeneckých států ani lidí USA, proto je ženou do válek na které vydělává zbrojní, farmaceutický, ropný průmysl , banky, média atd.
   ČT je ovládána stejným etnikem ( Železný, Kraus, Jílková atd.) proto štvali i do války v Libyi , Sýrii ( a byli rozčarování že zahájení této války v roce 2013 zastavil Putin likvidací chemických zbraní). Od té doby je RF největší nepřítel. Tedy mimo Íránu, poslední země ze seznamu kterou je třeba napadnout , proto níž ostře vystupuje Izrael ( naposledy na konferenci v únoru v Mnichově , kdy první den olympiády po sestřelení iránského špionážního neozbrojeného drónu nad okupovaným územím pásma Gazy Izrael napadnul 12 míst Sýrie leteckými útoky).

   Ti špatní dle naší ČT jsou ale sále RF, Čína, Irán, Korea. A naši papaláši nosí Tibetskou vlajku, okupace Palestiny (Golanských výšin, pásma Gazy), Kosovo , přítomnost vojsk USA a dalších bez mandátu OSN v Sýrii, bombardování Jemenu Saudskou Arábií bez mandátu OSN jim kupodivu vůbec nevadí - zato Krym ( kde žije naprostá většina Rusů) jim leží v žaludku těžce.
   Inu - metr nemusí být vždy stejný - že, někdo může cokoli- a druhému není dovoleno nic.

   Smazat
  2. 9:24 - Železný, Kraus a Jílková jsou téhož etnika a řídí televize v Česku?
   Že ty jsi včera pařil a ještě máš něco v krvi? Jdi to ještě dospat.

   Smazat
  3. 9:24 Tím zajímavější je článek Elizabeth Bruening pro The Washington Post :
   https://www.washingtonpost.com/opinions/lets-have-a-good-faith-argument-about-socialism/2018/03/11/96d66720-23e4-11e8-86f6-54bfff693d2b_story.html?utm_term=.e944a43e3352

   ve kterém autorka článku zdůvodňuje potřebu zavedení "skandidávského modelu socialismu" v USA.

   Smazat

 8. NOW A PROPERTY OWNER WITH THE HELP OF PROSPER LOAN: prosperloanfirm@yahoo.com
  Share this to help a soul right now, Ya'll will agree with me that the rate of online scamming is increasing by the day. I'm also a victim of it as i was scammed about 25,000usd all in the quest of seeking for an home loan. I actually gave up until a government official directed me to PROSPER LOAN FIRM, Despite the fact of my plight i had to give it a try since it was coming from a top government official. All comment ya'all see online are bullshit and crap, I know the pains i went through just because i was looking for a loan i had to keep on selling valuables to keep paying unforeseen fees. I and some great personality have started a movement to end online scam because people are dying everyday, losing their homes, selling their property just because they need a loan. Apart from been a beneficiary of about 295,000usd in PROSPER LOAN FIRM lending scheme , We have also made a research to see that they are the best around the globe as far as online lending is concern, They have proven their self trustworthy and reliable back to back without failing. To end people debt, financial burden and been victimized here is the details of prosper loan firm. Email: prosperloanfirm@yahoo.com OR call +1(816) 366-8769 to put an end to your financial needs now. I'm Heather Patrick from Georgia, United States. It doesn't take you anything to share this great information and good news. Email: prosperloanfirm@yahoo.com OR call +1(816) 366-8769 and celebrate financial outbreak for the rest of your life.

  OdpovědětSmazat
 9. Jiří Jírovec18. března 2018 9:50

  Pro Jana Kružíka:

  Stabilizace velké společnosti není žádná sranda. Čína má 1.4 miliardy obyvatel. Zeman to nepochybně pochopil, protože vidí jaký rozvrat mohou způsobit malé skupiny různých aktivistů, zájmových skupin podporovaných ze zahraničí.

  Roman Joch před časem napsal, že se demokracie přežije a místo ní zavládne vláda gentlemanů (neřekl ovšem, kde by se v Česku měli najít).

  Česká společnost bude také potřebovat stabilizaci, aby přežila. Bude muset přijmout zákony, které by omezily taková práva, která jsou zneužívána různými skupinami. Není možné, aby nějaká farmářka mohla zdržet kus dálnice o 18 let.

  Česká společnost je rozdělená na malé skupiny těch, kteří spolu mluví. Máme stovky neziskových organizací, které záplatují sociální problémy, které by měl globálně řešit stát.

  Pokud jde o korejský poloostrov, ukončení války zjevně není v zájmu USA. Američané udržovali řešení/neřešení tím, že o situaci jednala šestičlenná komise. Severní Korea požadovala přímé jednání s USA.

  Rozdělení poloostrova a udržování americké armády je záležitost geopolitická. Do té si nenechají Američané mluvit. Stačí pár přiblblých generálů, kteří si malují předpolí proti Číně a Rusku a je zaděláno na malér. A jde také o kšeft, protože jih za zbraně nepochybně dobře platí.

  Sjednocení Koreje má precedens ve Vietnamu. Ekonomická síla jihu by jistě nebyla proti mysli severnímu režimu.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:50

   Pan Jírovec, proto jsem pro předčasné volby, sněmovna se musí pročisti! Nyní poslouchám Hamáčka a Abrahama Lincolna (Vojtěch Pikal-Piráti?), mluvící impotentní mozky, šlapání zelí, avšak v petrželi.
   ČSSD, TOP09, ODS, KDU-ČSL, STAN, KSČM, Piráti by měli okamžitě vypadnout ze sněmovny, včera bylo pozdě. Co já bych dal za Putina!
   Jan Kružík

   Ps. Stěhovat se nemíním, odpovídám předem ...

   Smazat
  2. 9:50

   Dovedete si pane Jírovec, jak bezpáteřní představitelé výše, vyjmenovaných stran. Řeší otázku Čečenska, Krymu, Sýrie atd., atd.?

   Já ani náhodou, tragédi všehoschopní. Oni si vystačí, roztočit to kolem vyvěšené vlajky, donedávna, otrokářského Tibetu.
   A slova, slova, slova ...
   Navíc jsou, zřejmě od narození nabezpeční všem kolem sebe. Jinak sebemilovníci!
   Jan Kružík

   Smazat
  3. Doplním: Dovedete si představit ...
   J.K.

   Smazat
  4. 9:50 A sociální jistoty v KLDR by jistě nebyly proti mysli tisícům nezaměstnaným a nemocným v Jižní Koreji pane Jírovec...

   https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/mlade-jihokorejce-nechava-hrozba-valky-s-kldr-chladnymi-vic-je-trapi-ze-nemohou_1706040800_pj

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.