Reklama

sobota 3. března 2018

Kurdové vytlačují Tureckou armádu a džihádisty ven z AfrinuJana Maříková
3. 3. 2018
Tento týden se zdá být pro Kurdy dobrý. V úterý nevyšel pokus o "handl" s Tureckem, kdy byl v sázce život - bez nadsázky - jednoho z předních kurdských politiků Sáliha Muslima. Tento významný muž byl zatčen pražskou policií, která se zprvu zaštiťovala zatykačem Interpolu - což se ukázelo jako lež. Zatykač vydala Ankara - na syrského občana. Nevím, komu z našich policejních představitelů přeskočilo, jaká vidina je k tomuto činu hnala. Zda osobní prospěch či zdánlivě bohulibá snaha vyměnit pana Muslima za dva Čechy, kteří sedí v tureckém vězení, protože se chtěli přidat k Lidovým obranným jednotkám YPG - kde mimochodem bojuje spousta cizinců - především Britů a Francouzů, ale i Američané, Španělé, Holanďané - a mají i své mrtvé. 


 

Jak napsala na facebooku Tereza Spencerová - to jsme si tedy ukousli velké sousto. Nakonec se ukázalo jako nestravitelné a soudce Městského soudu v Praze Sáliha Muslima propustil. Zlé jazyky praví, že v tom sehrálo roli i to, že příslušní policisté si neuvědomili, že zatykač musí být přeložený do češtiny.... ale ani bych se tomu nedivila.

Další dobré zprávy začaly přicházet z bojiště v Afrínu - tam totiž probíhá vojenská agrese Turecka vůči severosysrskému kantonu, spravovanému Kurdy. (O tom se u nás moc nemluví, protože v tom nemá prsty Zeman, tak to nvináře nezajímá). Kdo bude potom pod článek do komentářů psát, že to území ukradli Kurdi Asadovi, nechť si ušetří námahu - územní zisky i ztráty jsou v této oblasti proměnlivé.


Nicméně faktem je, že od 20. ledna, kdy Turci útočili někdy až 70 letadly denně, o tancích a houfnicích nemluvě, se příliš daleko nedostali. Obsadili několik vesnic,ostřelovali centrum města Afrín, ničili především školy a zdroje vody, džihádisté v jejich řadách zavraždili několik vesničanů, zohavili mrtvoly kurdských bojovnic, bývalí příslušníci ISIS i turečtí vojáci si nakradli, kuřata, olivový olej a zemědělskou techniku! To vše je zdokumentováno na youtube. Ale územní postup velký nebyl. A v posledních dnech se zá, že se karta obrací - jistě i díky podpoře, které se Kurdům dostalo ze strany Syřanů.

Za tu dobu, co sleduji události v Afrínu, mám své spolehlivé zdroje na facebooku s následnými odkazy.

Leontina Peterlacean včera nejdřív dala na fb video o tom, jak se 3.500 nových plně vycvičených bojovníků právě připojilo k obranným silám. Večer pak zveřejnila mapu územních zisků YPG.

Cituji - "Jednotky lidové obrany YPG zahájily velký protiútok v oblasti Afrínu, kterou nedávno ztratili. Protiútok začal u vsnice Omarnli na západním okraji, po bitvě s FSA (to jsou džihádisti) nad ní převzali kontrolu a přinutili žoldáky FSA ustoupi t k hranicím".

S odvoláním na zprávu psychiatryně pracující v turecké armádě pak napsala, že jen za včerejšek bylo zabito nejméně 43 tureckých vojáků a další byli zraněni.

Kerem Schamberger, další velmi spolehlivý zdroj, dnes uvedl, s odvoláním na zdroje v místě, že turecká armáda oficiálně přiznala 15 mrtvých vojáků. Tureckých - nemluvě o FSA. Na závěr své zprávy napsal, že Afrín bude Vietnamem turecké armády.

A ještě dnes fb stránka "Support Rojava" - (zatím nepotvrzeno) YPG oznamuje osvobození následujících čtyř vesnic + města od útočníků: Bililka, Gilles Sheikh Khurar, Abadan, Khawam Kordo a nakonec Bulbul centrum.

Těch zpráv je ještě víc, čísla se rozcházejí, ale faktem je, že invaze do Afrínu, která měla být něco na způsob "Blitzkriegu", nějak nevychází. Samozřejmě není konec. Válčit se tam bude ještě dlouho, bude plno mrtvých, zraněných, zničených. Kanton, který byl až donedávna ušetřen válečných hrůz, kraj olivových hájů a zdrojů vody, utrpí velké škody - a nejen materiální.

Komu by se zdálo, že příliš jásám nad mrtvými, pro toho jsou určena následující čísla - opět Kerem Schamberger - Od počátku turecké agrese bylo v Afrínu zabito 207 civilistů a 602 civilistů zraněno. Tyto údaje byly právě zveřejněny zdravotní radou Afrínu.
A svět mlčí.....

Kurdové a Kurdky jsou opravdu stateční - v situaci, kdy je v šichni opustili, i Rusové, kteří vhodně vyklidili svou vojenskou základnu v Afrínu několik hodin před prvním bombardováním, Američané, kteří začali handlovat s Erdoganem, kterou oblast budou muset kurdské jednotky vyklidit (Manbij), o impotentní Evropě nemluvě, to nevzdali a bojují. Proti tankům, houfnicím a letadlům se dá takřka říct, že holýma rukama. To je fakt, který nepopře nikdo. O turecké armádě a s ní spřátelených džihádistech mluví pohrdavě jako o "babykillers".

Ještě se vrátím k zatčení Sáliha Muslima v Praze. Dva dny jsem sledovala zděšení, které se zmocnilo nejen Kurdů - jak je to možné? Zrovna v Praze? Na fb stránce Save Afrín se objevil komentář: "Václav Havel vždy stál při Kurdech a Tibeťanech. Z vlastní hořké zkušenosti věděl, co je to žít v okupované zemi. Zatčení Sáliha Muslima prokázalo, že Česká republika sešla z cesty."

Jak snadno se ztrácí kredit, to díky "humanitárnímu bombardování" a souhlasem s válkou v Iráku zažil i Václav Havel. Naše země stojí na ostří nože. Tentokrát to naštěstí dopadlo dobře....ale jistě si propříště každý rozmyslí přijet do země, kde turecké tajné služby úkolují místní policii.

25 komentářů :

 1. Hlavně se mi líbí hodnocení humanitárního bomnarďáka Venci Flašky

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Chudak Kocabstein s prateli a spicim dedkem jiste placi a posilaji dary Kurdum jak je jejich zvykem,vzdyt i Vasek Sasek by pry plakal

   Smazat
  2. Je to ten malinkej proužíček vpravo na této mapě! Vojensky to nemá prakticky žádný smysl a zdroje - tedy hlavně lidi kozopasným siáčům docházej masově! -
   https://pbs.twimg.com/media/DXYPCdoXcAA_KY-.jpg

   Smazat
  3. Tedy vlevo z pohledu na mapu - sorry!

   Smazat
 2. Dík za podrobný popis situace. Mainstream by toho nebyl schopen.

  OdpovědětSmazat
 3. Dobrý, ale co Kurdové nezradily i oni Asada? Američani jim byli dobrý až doteď. A to by jako měl Rus pro takový proamerický všiváky krvácet? Mám pocit, že se Vám to plete všechno v hlavě.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to trošku obráceně.Ne Amerikáni Kurdům ale Kurdové Američanům jsou dobří až ted.Proč režim USA a ostatní pakáž nepomáhala vražděným Syřanům,Kurdů a Jezídům?Protože Amerikáni doufali ve vítězství ISIL.Proto je taky vyzbrojili a řídí neustále.Když ale tu islámskou verbež začali Rusové se Syřany a dalšími drtit,tak Amerikáni jak už je u nich zvykem Začali honem stavět základny na území ,kam je nikdo nezval.Honem začali s podporou Kurdů aby si pojistili ropu a jiné nerosty.Hlavně se snaží za každou cenu odříznout spojení Ruska se státy v této oblasti.Mimochodem těch US základen u Kurdů už bude kolem 20 .Tolik požadují i v Iráku ale tamní vláda na to nechce přistoupit.Režim USA a zemí NATO jsou zločinci.

   Smazat
  2. Kudrů je více skupin a záleží hlavně na tom kdo je vyzbrojuje, protože ten i určuje jejich cíle nebo minimálně cíle zapadají do jeho plánů. Pokud se Kurdové spojí s Assadem a mírotvornými silami Ruska, pak možná získají nějakou autonomii v rámci Sýrie. Pokud se připojí k jestřábům z USA, tak padnou za jejich zájmy.

   Smazat
  3. Mám jiný názor. Na severu Syrie a Iraku jsou ropná pole. O ty mají zíem různé státy. Ale ty "pole" jsou již prodaná. Žijí tam K
   urdové. Tipnu si, že tam vznikne nový stát Kurdistan. Syrie přijde o ropná pole. A vše půjde dál.
   Anonym. (je to lepší řešení

   Smazat
 4. nebyl bych tak rezolutní ve věci ústupu Rusů a loajality Kurdů, kteří bojovali i proti SAR

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Rusové nikdy neustoupí,protože pomáhat a hlavně křestanům je jejich tradice.Amerikáni to dobře ví a tak tamní obyvatelstvo bombarduje a provokuje Rusko.Nejsou tam jenom ropná pole ale i veledůležitá voda.Proto už několikrát Amerikáni se snažili snížením toku vody poničit pontonové mosty a znemožnit dovoz humanitární pomoci obyvatelstvu.Nyní ještě k tomu zrádné Turecko bombarduje bez přestání obyvatelstvo.A tzv.Pravdomluvní BBC-psali že to provádí Syrská armáda.Celý NATO je jedna zločinecká pakáž.--------https://dimpenews.com/2018/03/05/%CF%83%CF%86%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%BA%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%85%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BF%CE%BB/

   Smazat
 5. Turek bojuje proti Kurdům v Sýrii to je velice špatný.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdyby Kurdové jasně dali najevo na které straně stojí tak by bylo po takových úvahách. Prostě se přidali na špatnou stranu.

   Smazat
 6. zaujímavé, pozorne sledujem stránky southfront.org a syria.liveuamap.com, ktoré pomerne rýchlo a zdá sa aj pravdivo informujú o rôznych konfliktoch, vrátane toho sýrskeho. southfront sa zdá, že je viac proasadovský a proruský. Ani na jednom som nezaregistroval, že by kurdi obsadili späť nejakú významnejšiu časť oblasti okolo afrinu. či náhodou opis úspechov nie je len zbožným želaním autorky.

  OdpovědětSmazat
 7. Paní rádoby redaktorko, na zatčení Saliha Muslima v Praze se dohodli zřejmě USA s Tureckem před 14 dny v Turecku, měli jsme smůlu, že byl zrovna pan Sálih v Praze, když se tato dohoda začala naplńovat. Už tehdy Mc Master prohlásil při jednání s Turky, a proč bychom proti PYD nebojovali společně? Takže Praha opět jako prostitutka dělá to, co si přejí Američané. Avšak poté se Stropnický zalekl své vlastní troufalosti, a zjistil, že to nebude tak jednoduché z hlediska práva. Tož takto k první otázce. Jinak samozřejmě, je to trošku jinak, než to tu popisujete. Cílem Kurdů bylo vytvoření svého vlastního kurdského státu pod patronací USA - viz příklad Kosova. Jen když Kurdové viděli rozhodnou akci Turecka a nespolehlivost svých spojenců z USA, tak ted´ couvají a snaží se to opět hrát na obě strany. Co je z celé situace opravdu to nejzajímavější, je to, že skutečně USA tam nechalo Kurdy zcela na holičkách, a to je to základní poučení. Na USA platí jen to, jim tvrdě ukázat, že se jich daný stát nebojí, tak jak to ukázali Turci. Já se Kurdům nedivím, že hledají nyní zase pomoc u Syřanů, protože mít za spojence USA, to je lepší nemít spojence žádného. O žádné ofenzivě Kurdů nevím, ale pravdou je to, že Turci jdou pomalu a to s cílem šetřit životy svých vojáků a musí navíc dobytá území začistit, aby jim v zádech nezůstali kurdští partyzáni. Mimoto postupují kopcovitou oblastí, kde kopce jsou protkány kilometry kurdských podzemích tunelů, ale Turci do toho Afrinu dojdou, už se smyčka pomalu stahuje. Kurdové si musí vybrat, bud´ USA a nebo Sýrii, doporučuji jim to druhé. Že si dodneška Kurdové neuvědomili, k čemu je USA zneužívá, to je na tom to nejpodivnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Oni ti Kurdi, by uz mali davnejsie pokoj, keby boli jednotni a nemali lidrov, ktori sa nevedia zhodnut ani na farbe hovna.

   Smazat
  2. V zadnem pripade bych neveril USA, tem absolutne nezalezi na zadne zemi, mimo Izraeli, neb USA je (snad) vazalsky stat Izraele. Kurdove, jako cely svet kdysi, stale veri USA. A prectete si komentare iDnes, podle nich cele CZ miluje jen USA.

   Smazat
 8. Souhlasím: Rusko od známého začátku slíbili Kurdům pomoc pokud půjdou s Asadem ale oni viděli prachy a dali přednost USA ! Až když je fašisti s USA hodili přes palubu začli naříkat a hurá k Asadovi ! Nikde jsem nezaznamenala že by také postupovali kdepak to pani sebrala nějaké info nebude ??

  OdpovědětSmazat
 9. Souhlasím: Rusko od známého začátku slíbili Kurdům pomoc pokud půjdou s Asadem ale oni viděli prachy a dali přednost USA ! Až když je fašisti s USA hodili přes palubu začli naříkat a hurá k Asadovi ! Nikde jsem nezaznamenala že by také postupovali kdepak to pani sebrala nějaké info nebude ??

  OdpovědětSmazat
 10. Chtěl bych zchladit vaše nadšení pro Kurdy, prvně si odpovězme na otázku, kdo vlastně vytvořil ISIL, kdo jim dodával zbraně, kdo je zrekrutoval a kdo jim platil žold. Jistě chápete, že si nějaký vesničan z Dagestánu a nebo Uzbekistanu neplatil letenku do Turecka ze svých našetřených peněz a flintu ze svých peněz, a uniformu atd. Ano, platily je zejména USA, SA a Katar s přispěním Turecka. Tak naši milí Kurdové bojovali se zbraněmi dodanými USA proti ISIL, který byl vyzbrojen, vycvičen a placen zejména z USA, nepřipadá vám to paradoxní? Chápete, jak se vůbec mohli Kurdové stát spojenci s USA po porážce ISILU, když USA vyzbrojovali jejich původní hrdlořezy? Tedy, řeknu-li, že se stali spojenci USA, to znamená, že se ve stejný moment postavili proti Sýrii, se kterou bojovali od začátku na jedné frontě proti ISIL. Ta celá americká šaškárna je postavena na tom, aby se do sebe nakonec pustili Syřané a Kurdové, to já už tu říkám více než rok. Kdo je nyní z obou větší podrazák? USA a nebo Kurdové? Já bych je dal do stejného pytle, je jen otázka, kdo koho dříve podrazí, jestli USA Kurdy a nebo Kurdové USA. Turci ted´ alespoň Kurdy vedou k tomu, aby nakonec řekli, na čí straně stojí, na syrské a nebo americké? Vztahy Turecka a USA se budou nadále zhoršovat, Turecko je jedinou zemím, které se Američanům postavila a USA nedají pokoj, dokud se jim nepodaří Erdogana nějakým způsobem zlikvidovat, a to on ví, že je to válka s CIA na život a na smrt. Takže zatím vedou Kurdové zástupnou válku za USA proti Sýrii, potažmo proti Rusku, a také proti Turecku. Nejsou ti Kurdové padlí na hlavu? Kurdům nejde o žádnou autonomii, Kurdům jde o vytvoření Kosova, které sice nikdo neuzná, ale bude fungoval s americkými základnami na svém území jako spojence USA a židovského státu.

  OdpovědětSmazat
 11. Už jste, milí kolegové trollové, únavní.Stejně tak milovníci Erdogana.

  OdpovědětSmazat
 12. https://anfenglishmobile.com/rojava/sdf-59-turkish-soldiers-and-gang-members-were-killed-in-afrin-25258

  OdpovědětSmazat
 13. Naseveru Syrie a Iraku jsou ropná pole. O ty je zájem. Tam vznikne nový stát Kurdistan. Ale ropu mít nebude, ta je již prodaná.
  Syrie a Irak budou zatím menší.
  Anonym

  OdpovědětSmazat
 14. Kurdové umí bojovat, o tom žádná. Ovšem tentokrát udělali hloupé rozhodnutí, když odmítli předat pozice syrské armádě a bojují tak jen sami za sebe. Těch pár Syřanů jim mnoho nepomůže, letectvo je velká síla. A o nějakém velkém vítězství Kurdů velmi pochybuji. Tentokrát si vzali opravdu velký kus.

  OdpovědětSmazat
 15. Ono není tak jednoduché předat pozice.....podívejte se někdy na nějaký dokument o Kurdistánu....co předali, už nedostali zpátky

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.