Reklama

.

.

neděle 25. března 2018

Lenka Procházková: Projev na pietním shromáždění za oběti bombardování Jugoslávie


Lenka Procházková
25. 3. 2018

Říká se, že existují velké a malé dějiny. Ty velké vcházejí do našich domovů bez klepání a náš vliv na jejich chod je nevelký. Vnímáno touto logikou, je tedy i náš podíl na zločinech velkých dějin a jejich tvůrců nepatrný.


Proč tu tedy dnes stojíme a připomínáme si oběti agrese, která započala 24. března roku 1999? Co nás sem přivedlo? Snad pozvánka české veřejnoprávní televize? Ne.

Je to naše svědomí. Ona zvláštní schopnost člověka vnímat zradu spáchanou i na jiných lidech a v jiných zemích jako obecné zlo. Svědomí je to nejcennější, co člověk má. Je to plamínek svíčky, který můžeme zažehnout a opatrovat jen my sami. Plamínek, který chráníme vlastními dlaněmi, protože nechceme procházet životem potmě a řídit se jen rytmem tamtamů. Právě svědomí nás vyvádí ze stáda komparzistů ochotných svěřit i své malé dějiny do rukou těch, co drží tlampače. Působí to až jako zázrak, že tichý hlas lidského svědomí dokáže přehlušit halasné vnější povely. Ten zázrak je tu od nepaměti a předává se z pokolení na pokolení, od člověka k člověku.

Často se vedou debaty o tom, zda existuje kolektivní vina. Mnozí psychologové, filozofové a historici se domnívají, že ne, protože stádo ovládané vnější vůlí jedná v tranzu, jako pod vlivem drog. Démon souhlasu pádí lidskými dějinami také od nepaměti. Učebnice a někdy i tribunály zpětně odsuzují krátké triumfy tohoto démona a dokumentují jeho dlouhou ničivou stopu, zřetelnou nejen na tváři světa a národů ale i v duších bytostí, co démonu dočasně podlehly. I mnozí potomci těch, co se dali nahnat do stáda, trpí pak traumatem, které jim paradoxně oklešťuje schopnost vnímat současné hrozby racionálně a čelit jim s odvahou. Tato autocenzura podporovaná vnější cenzurou, a teď nemluvím jenom o Německu, znovu vede ke stádní poslušnosti.

Manipulace lidského myšlení probíhá stále rychleji a dunění tamtamů ohlašující blížící se válku, zní stále silněji. Už od dětství jsme informováni o tom, že ve světě stále probíhají nějaké tzv. lokální války. Prostřednictvím televizní obrazovky už si mnozí diváci zvykli na to, že denně někde umírají civilisté. Každoročně si sice, i zásluhou televize, připomínáme nacistické zločiny v Lidicích a Ležácích, pobuřuje nás osud cikánů z tábora v Letech, ale před nedávným vražděním v Jugoslávii nebo upálením lidí v Oděse a dalšími zcela současnými zvěrstvy zavíráme oči. Přestože tyto nepotrestané zločiny se staly v Evropě!

Staré heslo rozděl a opanuj je pořád funkčním manuálem a jeho účinnost se prolíná i do našich životů. Bourá rodinné vazby, ničí přátelské vztahy. Z hledání pravdy se znovu stala nebezpečná záležitost. Znovu se uplatňuje stará rada: Drž krok a jazyk za zuby.

Cenzura mlčením se týká i našeho dnešního shromáždění. Kdyby o jeho konání informoval rozhlas nebo televize, věřím, že by přišlo mnohem víc lidí zapálit svíčku na počest nevinných obětí.

Nedávno kvůli dvěma mladým zastřeleným lidem padla na Slovensku vláda, zahnaná do kouta křikem komparzistů. I vraždu lze zneužít ke kádrování živých. Stejným zlem je, když se kádrují mrtví, na ty, které je vhodné oplakávat a znát jménem a na ty, kteří jsou ve statistice velkých dějin uvedeni pod souhrnným číslem jako takzvané vedlejší ztráty.

My, co jsme dnes přišli do setmělé pražské ulice zapálit svíčky, nejsme tvůrci velkých dějin, ale strážci těch malých, které si každý vytváří vlastním životem podle tichého hlasu svého svědomí. Na využití v komparsu jsme naprosto nevhodní, protože neumíme křičet cizí hesla a odmítáme přebírat cizí obraz světa.

Všechny ty říkanky o právu na život a bezpečí, o demokracii a svobodě slova nám už zní jako falešný chór. My si pod těmi slovy představujeme něco zcela jiného. A snažíme se svou zkušenost a schopnost kriticky přemýšlet předávat i našim dětem. Nesmíme jim dovolit, aby se staly bezduchým komparsem v cizí falešné hře. To je náš největší úkol.

Milí přátelé, je mi ctí se dnes večer spolu s vámi účastnit tohoto obřadu.

A chci ještě říct, že pokládám za naprosto nezbytné, aby byl přijat zákon o obecném referendu, a aby občané mohli sami rozhodnout o tom, zda má Česká republika i nadále setrvat v Severoatlantické alianci. (Výkřik z publika: V paktu agresorů!)

- - -

24 komentářů :

 1. Jako vždy perfektní hodnocení. Gratuluji. Vašek

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Uz dlouho rikam, ze by se projevy pani L.Prochazkove mely tesat do kamene, protoze maji trvalou platnost, stejne jako spisy TGM. Stejnym dechem dodavam, ze by se mela sejit dostatecne silna spolecnost skutecne slusnych lidi, ktera prosadi kandidaturu pani L.Prochazkove v nasledujicich presidentskych volbach. Zkousel jsem testovat podporu pani L.Prochazkove a v Janeckove (sice podvodne, ale lepsi v danou chvili nebyla k dispozici) hre "President21", dostala !!!jen 35 hlasu!!! To svedci o neskutecne moralni bide, nasi soucasne spolecnosti a jak rikal TGM: "Nase bida materialni, je jen dusledkem nasi bidy mravni". pozn. tykalo se to velke hospodarske krize vyvolane nenasytnosti kapitalovych trhu, ale platnost tohoto vyroku, neni nicim omezena.

   Vymazat
  2. No - aby ses nerozsypal! Přičemž Tomáš Masaryk vůbec nebyl Čech, jméno si vymyslel aby vypadalo americky, měl americkou manželku, myslel americky, a český řadový občany měl vždycky jen na háku. Znal jen podnikatele, továrníky, šmejdy, politiky. Tak se hoď do klidu.

   Vymazat
  3. Trolly nekrmim, ale ty jses chudak, osamoceny jen se svou obsesivni poruchou. Proto ti odpovim.
   Jasne ze TGM neni CZech. Je Moravak, stejne jako ja. Hnupe!

   Vymazat
  4. 17:38 není krmením trolů, pokud je jím dáno najevo, jak jsou hloupí. Tedy 17:38 - je podstatné jaké byl TGM národnosti? Je podstatné, jaké byla národnosti jeho manželka? Jak lze prokázat, že měl řadového občana na háku a znal jen podnikatele, továrníky, šmejdy, politiky? Prokázáno je, že rozhodující měrou přispěl ke vzniku a existenci československého státu. Dnes mnohým nevyhovuje, že jako národ existujeme a litují, že jsme nebyli poněmčeni. Kam asi patříš ty, se svou demagogií?

   Vymazat
  5. pro jura25. března 2018 21:33
   Jsi pablb,protože rodiče TGM byli ze Slovenska.
   Pan Masárik,kapišto.

   Vymazat
 2. Škoda že paní Lenka není v politice, vím asi proč, nejspíš se jí do té smradlavé žumpy nechce. Co vím ale určitě je to, že by jí asi syndrom jak chutná moc podle Mňačka asi nehrozil. Nevím zda ji to stejně nemine, člověka s takovou kvalitou a zkušenostmi naše republika potřebuje, aby se mohla přidat k dalším čestným, nezkorumpovaným jedincům v politice jednajícím jen podle svého nejlepšího vědomí a svědomí aby jich bylo více. Aottj.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. stejně za to může Putin,
   jako za všechno ,
   že slavní politici?

   Vymazat
  2. Paní Lenka kandidovala do Senátu v posledních senátních volbách v Praze 8. Ale místo ní prošla vozíčkářka za ODS, která není schopná ani prosadit to, co ostatní vozíčkáře z Prahy 8 nejvíc zajímá - nájezdu na chodníky! Všechny opravené chodníky na Praze 8 jsou b a r i é r o v é , tedy s překážkami pro vozíčkáře! Výsměch. Hlavně, že ODS a její tupí voliči z Prahy 8 (především sídliště Ďáblice) mobilizovali proti spisovatelce Procházkové. Teď se jim jeden ze sponzorů ODS - developer Radovan Vítek - jim to sídliště zničí "zahuštěním" 4 kusy dvouvěžáků! Vzorové pražské sídliště bude zničeno díky hlupáctví jejich vlastních obyvatel.

   MM

   Vymazat
  3. 10:27
   Když máš tak obrovský problém se spoluobčany kteří většinově volí jinak než ty a považuješ je za hlupáky tak táhni někam kde budeš mít spoluobčany lepší, tzn do prdele.

   Vymazat
  4. ODS je celoprazsky problem. Kdysi se rikalo: "Mohla by vyhrat volby za Prahu tenisova raketa V.Klause? Ano, ale musela by kandidovat za ODS." Diky tomu je koncentrace zlojedu v Praze, nad celorepublikovym prumerem. Naprosta vetsina jich vzdy kandidovala za ODS.
   Co se tyka Dablickeho sidliste, tak tam jsem bydlel v dobach, kdy se dokoncila dalnice do Teplic a hluk z dopravy tam citelne stoupl. Sidliste je, z pohledu dopravy navrzeno naprosto mizerne a zcela chybi tramwayova zastavka, ve smeru od mesta, mozna je to ted lepsi, protoze se tam da dojet autobusem ze stanice metra "Strizkov", nevim to uz jsem nemel prilezitost zkosit. Nechapu, co je na tom sidlisti "vzoroveho". Parciky (u magistraly a u sjezdu na Strelnicnou) bych uz dnes radeji nenavstevoval, pro toxicitu, kterou dopravni zatizeni produkuje a uz vubec bych temto vlivum nevystavoval svoje deti. Kdybych chtel byt cynicky, rekl bych, ze je dany stav prachovymi casticemi PM5 a hlavne PM25, ktere dnesni (Euro 5 a 6) dieselove motory motory produkuji v hojne mire a jejichz koncentrace ve vzduchy nijak vyrazne neklesa ani ve 100m vzdalenosti od zdroje znecisteni! Lide pak trpi cevnimi chorobami a nedokrvuji se jim mozky. Howgh!

   Vymazat
  5. Blbeček trolíček 11:03, žeby si odtiahol ty? Zjavne su z tých blbov z toho sídliska, ktorým nevadí, že sa im smejú di ksichtu, nevadí im, že ich prostredie je zbastvarené, ale hlavne, len aby sa za naše záujmy nepostavil ten, kto by s tým aj niečo spravil, že? Hlupáci je ešte veľmi mierne označenie, pre nich aj pre teba.

   Vymazat
  6. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

   Vymazat
  7. Anonymní 25.března 2018 16:14
   Slovensko se píše s velkým počátečním písmenem.
   Písmeno ,,ů" je pouze v česky psaných textech.
   Zbytek nepotřebuje komentář.

   Vymazat
  8. 11:03 projev mimořádné intelektuální i kulturní úrovně. Že by příznivec Miro Kalouska?

   Vymazat
  9. Pro 12:20 - od sídliště Ďáblice je magistrála dost vzdálená a hluk z ní ani exhalace na toto sídliště nezasahují. Zato tam zasahují chlupaté gangsterské pracky developera Vítka a jeho poskoků. Celé sídliště - několik tisíc dospělých občanů - podepsalo protestní petici proti "zahuštění". Myslíte, že jim to bude něco platné?

   Vymazat
 3. Troly samozřejmě n e k r m í m e. Hey hou.

  OdpovědětVymazat
 4. humanitární bombardista plus krvavá Madla nepotrestaní zločinci!!!!

  OdpovědětVymazat
 5. Perfektně zhodnoceno. Díky. Škoda, že ty akce jsou jen v Praze, kde mám daleko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:38 Jo já taky jinak bych šel každý boj proti havloksindlu je dobrý.

   Vymazat
 6. Vazim si Lenky Prochazkove za tento clanek a postoj, a dodnes se stydim za Evropu a vsechny, kteri tuto agresi podporili.

  OdpovědětVymazat
 7. Cítím hluboký zármutek
  Do poslední oběti
  především pak dětí
  ukázali jste nám drazí bratří
  čeho jsou schopni naši nepřátelé.
  Díky za ponaučení
  vaše krev je i naší *

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty holt jsi blb vyhazovači! Ty ses dal na poezii, nebo už jsi zblbnul dočista?

   Vymazat
  2. :)))
   nadáváš Bohu
   to jsem já nevymyslel...
   ...samotnému mě tekli slzy když jsem to četl
   Idiot není nadávka
   ale diagnóza...zkus doktora*

   Vymazat