Reklama

.

.

čtvrtek 8. března 2018

Liberální mateníky kolem zastupitelské demokracie


Stanislav A. Hošek
8. 3. 2018
Pokud považujeme za dostačující podmínku každé zastupitelské demokracie svobodné volby podle určitého mezinárodně respektovaného pravidla a soutěž politických subjektů o státní moc v zemi, pak nám nutně vyjde, že zastupitelská demokracie existuje v široké paletě politických režimů. Je součástí nejen liberálních demokracií, ale i socialistických, lidově demokratických či komunistických systémů, ale též konstitučních monarchií, ba dokonce i fašistických systémů.


Puncovaní liberálové, třeba ti z Liberálního institutu v ČR vždycky považovali za zastupitelskou demokracii pouze tak zvanou liberální, čili ústavní demokracii, což je podle nich politický systém charakterizovaný nejen již zmíněnými volbami a soutěží politických stran, ale rovněž vládou práva, rozdělením státní moci na ony známé tři pilíře a ochranou základních svobod.

Opírají svůj názor o text Fareeda Zikarii z roku 1997 nazvaný Vzrůst neliberální demokracie, kde autor doslova píše, cituji: „Téměř po století se na Západě pojmem demokracie myslela liberální demokracie – politický systém značený nejen svobodnými a spravedlivými volbami, ale také vládou práva, rozdělením státní moci a ochranou základních svobod slova, sdružování, vyznání a majetku. Ve skutečnosti tento druhý balíček svobod – který můžeme nazvat ústavním liberalismem – je teoreticky a historicky odlišný od demokracie“. Konec citace. Za příklady ústavního liberalismu považuje Zakaria jak doslova pradávnou Magnu Chartu libertatum, tak třeba Ústavu USA, či Helsinskou deklaraci, ale prý i Ústavu ČR.

Zakaria rovněž tvrdí, že demokracie je pouze procesem výběru vlády, leč ústavní liberalismus představuje cíle takto vytvořené vlády.

Zakarie dále zdůrazňuje, že je nutné rozlišovat mezi demokracií a ústavním liberalismem už proto, že ústavní liberalismus vede k demokracii, leč demokracie sama nevede k ústavnímu liberalismu. V mých očích dokonalé matení pojmů, které má jediný cíl. Manipulovat veřejným vědomím.

Zakaria se tím krkolomným tvrzením totiž snaží odlišit klasický liberalismus od toho dnešního, především amerického, kterému se vesměs nesprávně říká neoliberalismus, ač nejde vůbec o nic jiného než o onen starý známý, čili klasický liberalismus, pouze zbavený pozlátka mravnosti, jakým ho vybavil jeden z jeho zakladatelů, profesor etiky Adam Smith. Alespoň tedy ten ekonomický liberalismus.

Pokud si čtenář domyslí Zakariovy názory do finálního konce, tak mu musí vyjít, že ústavní liberalismus může existovat pouze a jen ve státech, kde nevládne ideologie liberalismu, což je nesmysl non plus ultra. Paradox hodný to autorů absurdity.

Osobně se ale proto už vůbec nedivím, že v polistopadové ČR, pod diktátem revolučních liberálních demagogů a dogmatiků nevznikl, protože ani nemohl vzniknout, autentický ústavní liberalismus ve formě jeho zastupitelské demokracie. A tak, podle mne, se právě proto kupříkladu ve žhavé současnosti plácáme v pofiderní pseudodemokracii, výsledky jejichž voleb se snaží poražení vyznavači vlastních představ o liberalismu zvrátit pod vlivem své zmatené víry, čti ideologie, v jakýsi autentický liberální demokratismus.

43 komentářů :

 1. Právě na čt24 všichni ti zm.di, co odešli ze sálu lynčují prezidenta za jeho projev. Pořád ty samé tváře se snaží mluvit a samozřejmě jak jinak, než za celý národ. Ať už táhnou někam, všichni víme dobře kam.

  OdpovědětVymazat
 2. Jedinej, komu dávaj ti různí "demogracieplnýhuby" na frak je demokracie. Jsou to týpci, co mají představu, že demokratické je pouze to, co chtějí oni. Pokud není po jejich, po vzoru předků vyrazí a s plnou tlamou demokracie chtějí nastolit diktát ulice. Hanba jim, hanba. Oni se ale obyčejní lidé, demokraté, ale jednou nas****.

  OdpovědětVymazat
 3. Na Slovensku oprášili starého dobrého Goebelse a vytvořili nový druh demokracie.
  Současná vláda vládne, jak, to už je jiná, a opozice hladová a nedočkavá po korytě se ne a ne dostat k moci.
  Zastřelí se nějaký pisálek, samozřejmě z opozičního tábora, jelikož jiní než takoví tam nejsou a hurá.
  Povolá se fašizující ulice, protože jiná tam není a hned jsou nové volby.
  Obávám se, že se tento líbivý a jednoduchý scénař odstraňovaní nepohodlné vlády, může uplatnit i u nás.
  Někdo z prava, třeba z redakce Reflexu si řekne, F.X. je už jako fetka na konci, tak ho picnem a domoopozice může po čase do stračí budky.

  OdpovědětVymazat
 4. No a bych tomu dodal i špetku auticity, tak na té žumpě zvané Reflex je článek s nadpisem: Farský. "Pokud by Babiš chtěl, tak tu máme funkční vládu do týdne".
  Zapoměl dodat, musíme ale picnout toho F.X. A pražáci se ještě nerozešli.

  OdpovědětVymazat
 5. Souhlasím s autorem. Řekl bych to podobně: neoliberalismus je důsledným rozvinutím liberalismu.

  Liberalismus je skutečně ústřední problém naší doby. Jde ale také o to, aby jeho kritika nezůstala vězet na primitivní úrovni, kterou stanovili Joseph Goebbels nebo Andrej Vyšinskij.
  Označit liberální demokracii jako de mokracii buržoasní je sice správné, ale nestačí to.

  Mám hodně nepříjemný pocit, že velká část přispěvatelů NR inklinuje spíše k názorům Goebbelse a jeho kumpánů. Obdiv k Okamurovi (a potažmo k madam Le Pen nebo Wildersovi) k tomu patří taky. ( Ostatně ani v minulosti nebylo náhodou, že k významným podporovatelům nacismu patřila maloburžoasie.)

  A mám ještě o něco nepříjemnější pocit, že editorům NR tyto postoje vyhovují. Alespoň jsem se nesetkal s ničím z jejich strany, co by ukazovalo na opak.

  Podpora Miloše Zemana tu je dlouhodobě nemalá. Bude se ale týkat i jeho kritiky neonacistických nálad ve společnosti?

  Kokotko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kokotko, je dobře, že vás pocit je pouze vaším subjektivním pocitem(kokotinou), a ne skutečností. Dokonce už i oblbování občanů na profesionální úrovni např. bruselskou českou televizí totiž docela kvapem ztrácí účinek.

   Vymazat
  2. Co to kokotko blábolíš za nesmysly o Okamurovi. To není přeci obdiv, ale nutnost podporovat jedinou stranu, která chce vystavit hráz šíření islámu k nám s následnou islamizací naší společnosti se všemi neblahými důsledky, které vidíme již na západ od nás. To mohou být nejen teroristické útoky na naše obyvatelstvo, či ekonomický a sociální propad , ale v neposlední řadě i možnost vzniku občanské války. Kokotko nesmíš se divit, že spousta lidí se pod tlakem stanou raději živými fašisty, než přitroublými mrtvými sluníčkáři. Důležité však je se zeptat, kdo do tohoto stavu Evropu přivedl. Okamura ani Le Pen to rozhodně není.

   Vymazat
  3. 16:51

   "...živými fašisty..."?!

   Kdepak tu hráz proti šíření islámu stavíte Vy, anonyme?

   A jaké jsou podle Vás příznaky nebezpečí vzniku občanské války, o kterém mluvíte?

   A mimochodem: netykáme si...

   Kokotko

   Vymazat
  4. Anonymní8. března 2018 16:58
   „Kdepak tu hráz proti šíření islámu stavíte Vy, anonyme?“
   Kokotko, například zde:
   Jak jsme slíbili, prosazujeme volební program SPD, jak jenom můžeme. Pro informaci uvádím výsledky činnosti SPD od 20. 10. 17 dodnes:
   a) Prosazení usnesení nové sněmovny, které zmocnilo premiéra v demisi pana Babiše před cestou do Bruselu k tomu, aby tam odmítl přerozdělování imigrantů a hlasování prostou většinou o tzv. Dublinu IV.
   b) Protlačení do 2. čtení novely trestního zákona, kde do paragrafu o trestnosti šíření a propagace hnutí šířících nenávist vkládáme slovo „ anebo ideologií“. Teď všichni, kdo u nás budou chtít nějakou podobnou ideologii prosadit vědí, že to vůbec nebudou mít snadné.
   c)
   d)

   P.K.

   Vymazat
  5. P.K. 17:23

   Chapeau!

   Kokotko

   PS: To jste převzal odpověď za anonyma 16:59 jakožto odborník na SPD?

   Vymazat
  6. Kokotko ty demente, tobě nestačí ten výjimečný stav ve Francii? A bude hůř. Doufám, že jen tam.

   Vymazat
  7. Anonymní8. března 2018 17:31
   Dovolil jsem se vmísit do diskuze, abych Vám ze staré známosti dodal střelný prach na další palbu. P.K.

   Vymazat
  8. 16:58 To je pravda! Chazarský špíně se "onká". Tak držel ten svůj špatně insekticidů našňupanej sosák, neb mu ho přetáhnu přes makovici že se jeho pejzy kolem něj vobtočej a zalkne se, parazit vobřezanej!

   Vymazat
 6. Pane Kokotko, už delší čas tady děláte čest svému jménu, ani zdrobnělina Vám moc nepomůže. V.J.Horák

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V.J.Horák 17:04

   Pane Horáku,
   tohle je opravdu všechno, co k tématu liberalismu a jeho kritiky dokážete vymyslet?

   Kokotko

   Vymazat
  2. Kokotko Nechceme žádný liberalismus neuznáváme tu ideologii. Tak ať nám to nikdo nevnucuje.

   Vymazat
 7. 16:58 Allahu Akbar koko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kolláhu Kokbar

   Vymazat
  2. 17:10
   Tak si ty alláhomile sbal kufry a vypadni do Merkelostánu,někdo z těch slimáků té určitě rád vopíchá...do ledvin nožem!!!!

   Vymazat
 8. „Téměř po století se na Západě pojmem demokracie myslela liberální demokracie – politický systém značený nejen svobodnými a spravedlivými volbami, ale také vládou práva, rozdělením státní moci a ochranou základních svobod slova, sdružování, vyznání a majetku….“
  To jsou sice vnějškově definované zásady, ovšem prakticky nedodržované a navíc neúplné. Ještě ke všemu se dále uvádí, že tyto zásady nelze považovat za nastolení demokracie. Ale dejme tomu, to je liberalismus.
  Odhaduji, že neoliberalismus je totéž, jenomže v podmínkách, kdy kapitál nabyl nebývalé koncentrace a korumpováním politiků mu byly odstraněny všechny bariéry. Tedy byla podstatně změněna ona liberální zákonnost (vznešeně nazvaná vláda práva).
  Pokud původní liberalismus nebyl demokracií, neoliberalismus je již přímo fašismem. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.K. 17:12

   Kombinujete tu odněkud opsané fráze s vlastními hloupými tvrzeními. - Je půvabné a symptomatické, že užíváte zmatenou a nechtěně humornou charakteristiku "vnejškově definovanými" - každý kdo Váš způsob myšlení zhodnotí jako blízký fašismu, bude tudiž hravě odpálkován tím, že "iba zvonkajšku to tak vyzerá"! "Vnitřní definice" - či jak byste to nazval? - je ta jedině správná.....

   Možná jste dokonce upřímně přesvědčen, soudě podle Vašich slov, že populistické strany jako jsou Okamurova SPD, Front National nebo Lega Nord, případně maďarský Jobbik nebo Žirinovského "liberálové" jsou protiváhou neoliberalismu, který Vy označujete za fašismus? -
   Pokud ano, tak to už je vážně k popukání!

   Kokotko

   Vymazat
  2. No a právě ta 17:12 uvedená definice liberální demokracie se nikdy a nikde neuvedla v život a tak zůstávají nejen filosofické problémy. Už jen ten příděl přídomků, který je k demokracii přifařován budí obavy, že se pojem demokracie vyprázdní. Je to dost podobné, jako s těmi xxxmarxismy, jeden neví, kam směřují, zda k likvidaci marxismu nebo jeho "vylepšení". No a jakbysmet je to i s pojmem levičáctví + xxx.
   Pokud jde o naplnění ústavou a zákony xxxdemokracie, už se to někde někdy někomu podařilo? Nejde spíše jen o slůvko do pranice?

   Vymazat
  3. 17:53

   Další diskutující?
   Ono to v životě a v dějinách nikdy nechodí tak, že někdo má "definici", a pak ji "uvádí v život". Ale nechci přhnaně rajtovat na Vašem trochu neobratném vyjádření.

   Odpověď na Vaše v zásadě rozumné otázky není ani trochu jednoduchá. Vyžaduje studium (alespoň) moderních dějin, což ale zahrnujetaky alespoň základní znalst těch myslitelů, kteří o nich přemýšleli nejdůkladněji, jako byli Machiavelli, Locke, Rousseau, Robespierre, Hegel, Marx nebo Masaryk.

   Začne-li se od konce, třeba dnes módním Popperem (Sorosův idol), je šance, že povahu demokracie a liberalismu opravdu pochopíme, blízká nule.

   Naproti tomu "levice" a "pravice" sice také označují reálné politické proudy, ovšem velmi zhruba. Jde tedy o orientační (a tedy občas i dezorientační pomůcky. Koneckonců jsou to přece termíny odvozené jenom od někdejšího zasedacího pořádku v parlamentu po Francouzské revoluci. Nevkládejme proto do těch slov víc, než unesou!

   Jestli se to někdy někomu podařilo? Možná před mnoha staletími na Islandě. Ovšem nakolik to tehdy lidi opravdu uspokojovalo, to se už dneska sotva dozvíme; zachovaly se o tom jen epické básně.

   Kokotko

   Vymazat
  4. Anonymní8. března 2018 17:44
   K Vašemu prvnímu odstavci.
   Ty „odněkud opsané fráze“ byla citace z článku, na kterou jsem reagoval. Dále, ta moje tvrzení nejsou hloupá, vždyť i Vaše jediná výhrada, je pouze k mému výrazu „vnějškově definovanými“.
   Měl jsem tím na mysli, třeba uvedené teze, že liberalismus je definován „svobodnými a spravedlivými volbami“, nebo „vládou práva“, atd. Pod každou z těchto hezky vypadající, vnějškově definovanou tezí, se může skrývat nepřeberná škála variant, které již nejsou blíže určeny.
   „.. každý kdo Váš způsob myšlení zhodnotí jako blízký fašismu, .“ ne„bude odpálkován, že iba zvonkajšku to tak vyzerá“ (jsem starší generace, tak Slovenčinu ovládám, ale opravdu nevím proč je zde použita), nýbrž se ho dotážu, jak definuje fašismus, abych na to mohl reagovat.

   K Vašemu druhému odstavci.
   „Možná jste dokonce upřímně přesvědčen … tak to už je vážně k popukání!“
   Vy jste grafoman, nikoliv diskutér. Vystačíte si úplně sám. Těším se na další díly Vašich myšlenek. P.K.

   Vymazat
  5. Anonymní8. března 2018 18:30
   „Ono to v životě a v dějinách nikdy nechodí tak, že někdo má "definici", a pak ji "uvádí v život". Ale nechci přhnaně rajtovat na Vašem trochu neobratném vyjádření.“
   Kokotko, na to kolika autory se oháníte, máte docela mezery ve vzdělání. Lenin vytvořil definici a pak ji uváděl v život. P.K.

   Vymazat
  6. P.K. 22:02
   Vypadá to, že už jste se nemohl dočkat odpovědi ("myšlenek"), když zapřádáte hovor?
   Snad si ale nemyslíte, Vy duše prostá, že Vám tenhle geniální postřeh teď začnu vyvracet? Najděte si někoho bez mezer. Co třeba recyklovaný stalinista Josef Skála - s tím byste si o tom možná skvěle pokecal?

   Kokotko

   Vymazat
  7. 22:26 Kokokote, ty stalinisto, jak to máš s pradědou adolfem ?

   Vymazat
  8. 18:30 Přesně to jsem někde četl. Ale dole bylo místo kokotko, pičinka.

   Vymazat
  9. Víte co je "Baizuo"? Čínsky NEOMARXISTA! -
   https://www.protiprudu.org/v-cine-sa-siri-hanlivy-vyraz-pre-biele-lavicove-zapadne-elity/

   Vymazat
 9. FUJ!
  https://dulezite24.cz/veda/v-patek-se-spousti-prevrat-na-slovensku-hotely-jsou-plne-zaplacenych-demonstrantu-ze-zahranici-varuje-peter-socha/

  OdpovědětVymazat
 10. 17:58
  To je zase prouASSacka provokace,do vody ten ksindl nahnat a nepustit na pevninu! ŽÁDNÉHO Z NICH!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sprav si už to "R" konečně na tom ruϟϟáckým dreku co zoveš klávesnici, ať ty tvý skřeky rudýho dementa začnou aspoň krapet dávat smysl, hehe :)

   Vymazat
 11. Dnes jsem se konečně neskutečně a strašně nasral! Už toho všeho - toho mediálního hnoje mám plný kecky! Jsem dost trpělivej, ale tohle už překročilo veškeré meze mé trpělivosti. My tady máme nové disidenty? Zmetky, kteří potřebujou společnost zase rozesrat? Aby šlo zase a opět všechno do prdele? Dospěla zase nová generace šmejdů, kteří odstrčí od koryt svoje tatíky, aby mohli začít krást oni - jako se to stalo v roce 1989? A začneme zase utahováním opasků lidem a podobnými lumpárnami? Na společnost Seznam.cz podávám trestní oznámení! Už mám tak akorát dost těch neskutečně sprostých článků a útoků na prezidenta,na serveru Novinky.cz, který mimo další sprostý bulvární hnus provozujou a zveřejňujou na internetu. Na jejich diskuzích se scházejí neskutečné lidské svině, které sprostě nadávají - jejich otcové a dědové nejspíš udávali lidi za Heydrichiády, a posílali je tím na smrt. Je to stejný druh občanských sviní. Namísto aby sprosté články o prezidentovi ignorovali, a nečetli ten hnus, naopak, píšou stovky sprostých diskuzních příspěvků - to se snad ani nedá číst, a akceptovat už vůbec ne! V mém trestním oznámení budu především trvat na odůvodnění, proč Novinky, když zveřejní článek o cikánech, diskuze je zablokována - o teplouších -totéž, článek o Janu Třískovi - diskuze opět zablokována - proč nezablokují diskuze u bulvárních útoků na prezidenta? Takže - v této odporné, sprosté a shnilé české žumpě, kde se smí beztrestně provozovat podobný jedovatý mediální mor, a štvát veřejně lidi proti prezidentovi bulvárními články, si hrajeme na demokracii? Sprostě nadávat se smí jen prezidentovi republiky, a nikomu jinému? Mně je jedno, jestli se prezident při inauguraci dotýkal nějaké knihy nebo ne, ale to, co předvádí prašivá politická smečka kolem, je neskutečně sprostý! Klaus jako prezident si mohl blábolit co chtěl, z vězení pustil všechny lotry - ale tomu se žádné kurvy z redakce Novinek neodvážily nechat nadávat - na toho se bulvární články nesmolily - a na Zemana se to smí? Čekal jsem, že na Novinkách dnes zase bude nějaký svinstvo, a na diskuzích taky -ale že to bude takový svinstvo, tak z toho jsem v šoku. Nejdu nikam demonstrovat se směšným plakátem v ruce, ale přes víkend vypracuju trestní oznámení, a rozpoutám takový čoromoro, že se bude celá společnost Seznam.cz a Borgis a.s. hodně divit. Už mám té žumpy až po krk! Co si to dovolujou? A kde se vzaly všechny ty svině na diskuzích? To že jsou Češi? NE! To je odporný hnůj -to jsou páchnoucí hovna! Mám toho opravdu akorát! Napíšu potom výsledek všeho - jsem sám zvědav. Já jim dám, že společnost rozděluje prezident, když ji rozdělujou mediální prašivci, kteří schválně štvou na prezidenta tu mentálně retardovanou sprostou lidskou havěť, věčně dřepící u počítačů!

  OdpovědětVymazat
 12. Máte bohužel pravdu,do očí by to žádný z těch"demokratů" a jejich podporovatelů neřekl.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 18:34 Pardon,do očí by to panu prezidentovi....

   Vymazat
 13. Bohužel je to tak, ale jak se říká na všechny svině se vaří voda a dneska jsme jich zase (těch samých) pár viděli. Škoda, že tu není už Venca lahvoň mohl aktualizovat tu svoji frašku "Odcházení" :-)

  OdpovědětVymazat
 14. 20:05
  Tu už naštěstí aktivoval sám na sobě!☺

  OdpovědětVymazat
 15. Parlament ČR a zákon zastupitelské demokracie8. března 2018 21:48

  Sociolog Robert Michels (1876-1936) formuloval princip, který označuje jako „ZÁKON ZASTUPITELSKÉ DEMOKRACIE“, podle něhož všechny demokratické systémy a organizace spějí k oligarchii, neboť zastupitelé získávají moc nad zastupovanými. Slabiny různých demokratických modelů vlády se v posledních desetiletích objevují stále bolestněji a zřetelněji. Problémem ZASTUPITELSKÉ DEMOKRACIE BÝVÁ FAKT, ŽE ZVOLENÍ ZÁSTUPCI VE SKUTEČNOSTI VŮLI VOLIČŮ NEREPREZENTUJÍ, ale HÁJÍ PARCIÁLNÍ ZÁJMY své strany, svých příznivců a přátel, skupinek patolízalů a různých organizací, přes které uplatňují svůj vliv a osobní prospěch...
  Z hlediska existence a uplatňování skutečných demokratických nástrojů řízení státu S LIDMI a PRO LIDI proto se musíme rozhodnout, jakou vlastně chceme demokracii - přímou nebo nepřímou (zastupitelskou). A to projevit i ve volbách nebo v referendu!
  EU pod vládou Německa (a USA)! Projekt vytvoření EU pochází z péra Německa! Vždyť ono dobře ví, že je vedoucím evropským hegemonem na našem kolbišti. To je výhodné i pro zločinecké USA z hlediska jeho funkce světového četníka. My jsme už skrytou kolonii Německa!
  PARLAMENT ČR SE DĚLÍ NA POSLANECKOU SNĚMOVNU A SENÁT. Obě složky předstírají a obelhávají nás, že máme zastupitelskou demokracii. Za to na ně platíme neskutečné peníze z našich chudých daňových kapes.
  POSLANECKÁ SNĚMOVNA je něco jako svazácky kojenecký ústav pro podporu a vývoj (ne)politických dobrodruhů, loupeživých politruků a zákonozrádců. Tito nám časem nekontrolovatelně „demokraticky“ vyrostou na politrucké dinosaury a superdinosaury za naše peníze.
  SENÁT je jakýsi apendix (slepé střevo) a residual (zbytek, zůstatek) tzv. demokracie. Tudíž zbytečně placená komora, úřad a odkladiště vysloužilých, zkrachovalých, nepotřebných a zestárlých (ne)politických politruků a zákonozrádců. Představuje zejména zasloužilé politrucké dinosaury a superdinosaury. Takový politický domov, LDN aneb odkladiště důchodců či neúspěšných prezidentských kandidátů. Slováci nemají Senát. A vůbec ho nepostrádají ve svém tzv. demokratickém systému! Proč asi? A co my - nebylo by také lepší zrušit český Senát?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Příliš známá realita "demokracie". Dobře vypočítané tak, aby i kdyby byla sněmovna nalevo, tak senát bude vždy plný pravičáků.

   Vymazat
 16. Přispěvateli Kokotko, 22:26 píšete: „Co třeba recyklovaný stalinista Josef Skála ...“ Jaká kriteria, podle Vás, musí jeden splňovat, aby byl stalinista? Jaká, aby například, byl komunista? Je jím občan Jiří Dolejš, místopředseda KSČM? Ptám se proto, abych se ve Vašich sentencích přecejen nějak orientoval. JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:22

   Otázka, kterou kladete, není vůbec tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Zkusím odpovědět aspoň stručně a heslovitě.

   K neoddiskutovatelným znakům stalinismu patří byrokratismus a odpor k demokratickému pojetí socialismu, bytostná nedůvěra k demokracii vůbec. Ještě jednodušeji: nedůvěra nomenklatury k lidu jako takovému, které se vysmíval už Bertolt Brecht.

   K jednoznačným projevům pozdního stalinismu patřily např.:
   - invaze do Československa 1968
   - boj proti eurokomunismu, který v Moskvě viděli jako hrozbu pro svůj monopol nad komunistickými stranami

   Komunisté-nestalinisté byli (u nás) např. František Kriegel, Jiří Hájek, Zdeněk Mlynář, ale i Gustáv Husák.

   A Josef Skála? -
   "Internacionální pomoc SSSR a ostatních socialistických zemí v srpnu 1968 jsem přivítal s nadšením a ulehčením. Sovětská vojska jsem uvítal 21. srpna na úsvitu na ruzyňském letišti" - napsal Skála do svého životopisu pro StB. Bylo mu sice teprve 16, ale ve svém dalším vývoji (přesněji: kariéře)
   v této linii zůstal.
   Po převratu 1989 ho KSČM valně nezajímala; nic to neneslo, takže raději podnikal. Svou šanci začal větřit až později, kdy se přilísal k Ransdorfovi. Leč do EP se - naštěstí! - nedostal.

   Jiří Dolejš není komunista (ve smyslu demokratický socialista), spíše něco mezi pravicovým sociální demokratem a kličkujícím liberálem. Je učebnicovým vzorem opatrnictví: viz třeba jeho čerstvá kritika Zemana.

   Pro srovnání: moskevský komunismus (stalinismus) byl něco podobného jako římský ktolicismus, tedy contradicio in adiecto. Dogmatická, kontrolující a trestající vládnoucí hierarchie.

   Kokotko

   Vymazat
  2. 18:03 dík za názor.
   Od věrohodného zdroje, který se po 17.11.89 pohyboval v tehdejší KSČ, KSČS až KSČM na vrcholové úrovni, když odešel až v období Grebeníčko-Exnerovy party, celou tu dobu v kontaktu s iniciátory odloupnutého ČSDF, skupiny M. Krause, Jar. Ortmana, Jos. Mečla, s nekomunistickými účastníky „Levého bloku“ s paralelním pokusem M. Štěpána, to nejdříve prostřednictvím DFK v konečném fázi vedeného M. Ransdorfem (jako blízký spolupracovník s kontaktem až do jeho smrti), tedy pamětníka všech tehdejších sjezdů té strany, operace P. Kanise a Z. Porybného s převodem tehdejšího Rudého Práva, zápolení o název strany jako Komunistické atd. atd. se domnívám, že toho vím poměrně dost o tom, co a jak se v té straně odehrávalo a prostřednictvím dosavadních kontaktů mého zdroje i odehrává. Vypadá to, že špatně usuzujete na nástup J. Skály do politické praxe, když bývalí aparátníci byli dlouho drženi stranou a nakonec, ani V. Filip nebo P. Kováčik a další, se tehdejším až existenčním tlakům společnosti vůči zjevným komunistům tak dalece nevystavovali (raději?).
   Soudím, že poněkud mistrujete historii z pozice generála po boji. Pokud jde o občana J. Dolejše, jsme ve shodě, pokud jde o J. Skálu tak ne, když jeho postoje odpovídají současnosti. To nemá se stalinismem co společného. Píšu se s tím proto, že vhled do nedávných událostí může přibrzdit rychlé soudy. Nevylučuji, že můžete mít víc a lepších, dokonce autentických informací. Jak jsem nakoupil, tak prodávám. Mějte se. JiH

   Vymazat
  3. 22:47

   Ano, každý známe kousek. Uvidíme, jak se nám vybarví. Já od něj nic moc nečekám. Zdraví mu slouží, tak bude ještě nějaký čas vyřvávat coby tribun lidu.

   A "soudruzi" jsou veleopatrní, nemají chuť si zbytek života do důchodu kazit kvůli nějakým idejím; tím méně, když teď i poslaneckých prebend výrazně ubylo. Stačí si poslechnout, o čem si povídají třeba na 1. máje, když relaxují u fontány.

   Kokotko

   Vymazat