Reklama

.

.

středa 7. března 2018

Martin Koller:,,Je mi líto, Putin nelže. Nové zbraně, kterých se bojíte, skutečně má. Rusko prý uteklo o několik let"...

7.3. 2018   Rukojmí
První březen tohoto roku lze označit za historický den pro celé lidstvo, píše vojenský analytik Martin Koller. Vystoupení prezidenta Putina s prezentací nových zbraňových systémů pravděpodobně zabránilo vzniku jaderné války v Evropě, s níž se dalo počítat už v tomto roce. Minimálně ji o nějakou dobu odsunulo. A za tu dobu se toho může dost změnit.
Především bych uvedl, že od vypuknutí války nás už pravděpodobně dělila pouze akce typu falešná vlajka, která by vytvořila zásadní mediální impulz na téma zákeřného, agresivního a zločinného ruského útoku na hodné chlapce z NATO v Pobaltí. Proto taková snaha natahat tam vojáky z co největšího počtu evropských armád. Především jako politickou deklaraci ve prospěch politiky USA a zároveň cíl útoku, který bude obětován propagandě, aby se do války zatáhla celá EU s nadšeným souhlasem zdivočelého obyvatelstva.

Nové ruské zbraně a evropská bezpečnost


Historie ukazuje, že každá velká válka začíná psychologickou přípravou obyvatelstva tak, aby s válkou souhlasilo a nemyslelo na vlastní oběti a ztráty. Aktuálně můžeme mluvit o americké válečné propagandě, kterou beze zbytku převzala evropská média. U nás především protinárodní ČT24, která si na to vytvořila tým stále dokola zvaných propagandistů, pravděpodobně podle goebbelsovského tvrzení, že opakovaná lež se stává pravdou. K hlavním žvástům, které opakují stále dokola i někteří čeští generálové, dříve komunističtí nomenklaturní kádrové, dnes placení bůhvíkým, či kdekým, patří ruská hybridní válka a propaganda. Přitom v českých médiích nevidíme nic jiného, než objektivně nepodloženou, štvavou a nenávistnou protiruskou propagandu. Cílem válečnické propagandy, počínaje řečněním o hybridní válce, je vytvořit u nemyslících obyvatel představu, že Rusko, které je několikanásobně vojensky slabší než NATO a nemá zájem na válce v Evropě, je jakýmsi agresorem toužícím po válce. Zároveň nikdo z válečných štváčů a intelektuálních chytráků a slouhů cizích zájmů v uniformě i v civilu dodnes nezdůvodnil, proč by mělo mít Rusko zájem na válce a co by válkou proti NATO získalo.

Ukázkou úrovně informací poskytovaných většinou médií občanům je koneckonců i současné výběrové řízení na nákup vrtulníků. Který intelektuál z pražské havlérky nakukal ministryni obrany takovou blbost, že existují civilní vrtulníky? Zasloužil by, aby ho ministryně přetáhla holí jak Zeman Sobotku. Jeden by téměř tipoval jejího obzvlášť odborně fundovaného předchůdce. U nějakých mediálních pisálků mne takové názory neudivují, ale pokud ten nesmysl papouškuje beze studu i bývalý náčelník Generálního štábu, je to opravdu profesní trapas. Chápu, že jako předlistopadový nomenklaturní velitel tankového pluku v Týně nad Vltavou měl k vrtulníkům daleko, ale v rámci své vševědnosti prezentované v médiích by aspoň neměl plácat nesmysly. Prakticky všechny vrtulníky střední kategorie, které nabízejí aktuálně výrobci po celém světě, mají civilní i vojenskou verzi. Ověsit jakýkoli vrtulník výzbrojí a elektronickými systémy není žádné umění. Nabídka je obrovská. Těžké vrtulníky jsou prakticky pouze vojenské. Vrtulník vyvíjený a nabízený výhradně jako civilní ve střední kategorii v podstatě neexistuje.

Protože nejsem vystudovaný expert v oboru lokace, ani některý z vševědoucích českých pisálků či generálů předváděných, či předvádějících se v ČT i jinde jako vojenští odborníci, poradil jsem se u moudřejších, abych neplácal nesmysly nebo propagandu. Pro Euro- či NATO-hujery volající po „obranné“ preventivní válce proti Rusku mám neradostnou informaci. Podle názoru znalců jsou prezentované ruské zbraně reálné, žádná komedie z Hollywoodu, jako kdysi americké hvězdné války a nejen ty. Z posledních amerických mediálních komedií bych připomněl slavné střelby amerického protiraketového systému na Kvajaleinu. Podařilo se úspěšně sestřelit balistickou raketu. Jen nějak vyplavalo na povrch, že výrobci antirakety nainstalovali místo bojové hlavice a do ocasní části cílové rakety koutové odražeče, aby se cíl dal pohodlněji detekovat radarem a zaměřit. Připomíná to slavné střelby údajně nejlepšího protileteckého systému Sergeant York, samozřejmě amerického, v osmdesátých letech. Tam do cílů rovnou namontovali nálože a na dálku je odpalovali, aby simulovali zásahy. Jednou nezvládli situaci a vozidlo zahájilo palbu místo na cílový vrtulník na ventilátor klimatizace polního záchodu, aktuálně obsazeného jakýmsi generálem. Scéna prý připomínala film Tankový prapor se socialisticky uniformovaným Donutilem, prchajícím z obdobného zařízení s obnaženým zadkem, jakoby se chystal vítat americké dragouny jedoucí do Pobaltí.

Z hlediska prezentovaných ruských novinek se v podstatě jedná o šest systémů, konkrétně o řízenou střelu s náporovým motorem Kinžal, laserové protiletecké a protiraketové systémy, bezosádkovou ponorku velkého dosahu s jadernou výzbrojí známou jako Status 6, strategickou raketu Sarmat, manévrující řízenou střelu s jaderným pohonem a řízenou střelu s jaderným či atomovým pohonem ve formě strategického bombardéru Avantgard. Principiálně nic nového, z hlediska fyzikálních zákonů řešitelné. Funkční vzory a prototypy podobných zbraní existují, některé už dávno. Raketu s náporovým motorem jsme měli i v naší armádě jako protiletadlový systém velkého dosahu Krug. Kdo nevěří, může běžet do vojenského technického muzea v Lešanech. Sovětský svaz testoval náporové motory jako pomocné pohonné jednotky pístových stíhaček už před druhou světovou válkou, takže Rusko má z čeho vycházet. Řízenou střelu s turboreaktivním motorem, známou jako Prompt Global Strike, testují v současnosti americké ozbrojené síly jako globální útočný prostředek. Zkušenosti s obdobným pohonem získalo americké letectvu u experimentálního typu YF-12, následně transformovaného na průzkumný SR-71.

Laserové systémy THEL testovaly Izrael a USA již před deseti lety, aktuálně se realizuje zavedení laserů do lodní výzbroje. Rusové zkoušeli laserové dělo na lodi už v sedmdesátých letech. Američané rovněž dlouho laborovali s dopravním letounem vyzbrojeným laserovým dělem pro ničení raket. Projekt uvedený do fáze funkčního vzoru byl zrušen relativně nedávno. Laserový protiletadlový/protiraketový systém vyvinulo rovněž německé konsorcium Rheinmetall a prezentovalo ho v roce 2016 na veletrhu Eurosatory. Bezosádková ponorka je prostě přerostlý podmořský dron. Raketa Sarmat je pouze vylepšením známé technologie, protože starší typ Vojevoda se vyráběl na Ukrajině, takže je třeba ho nahradit. Nicméně se zdá, že Rusko technologicky uteklo konkurentům o několik let a navíc dokáže svoji výzbroj pořizovat levněji a efektivněji. Podle odborníků nelze vyloučit, ba je spíš pravděpodobné, že Rusové využili nějaké nové objevy. Například takové technologie v oblasti radarů, které mimo nich znají pouze Izraelci. Ostatně podle toho, co uvedl prezident Putin, se nejedná o jakési akce svazácké hurá-kampaňovitosti typu zdivočelých nákupů americké výzbroje, jaké vidíme v současné politice EU, ale jde o dlouhodobě řešené systémové obranné programy.

Obecně lze konstatovat, že uvedenými systémy ruská kvalita vyrovnala americkou kvantitu. Zde vidíme určitý paradox vojensko-politického vývoje od konce osmdesátých let. Rusko sice ztratilo značnou část manévrovacího prostoru směrem na západ, ale zároveň se zbavilo chronicky problémových nespolehlivých oblastí typu Ukrajiny a Pobaltí. Zde bych jen připomenul, že Ukrajina se stala poprvé v historii státem díky sovětskému uznání práva národů na sebeurčení, proklamovanému v globálním měřítku. Na něm je postavena i československá samostatnost z října 1918. Ze stejného důvodu se osamostatnily Finsko, Litva, Lotyšsko a Estonsko, které byly dlouhodobě jako závislá knížectví součástí carské monarchie. Proto bych si dovolil připomenout takzvanou ruskou agresi a okupaci Krymu.

Putin neudělal na Krymu nic jiného, než prezident Masaryk v létech 1918 a 1919, když vojensky obsadil Slovensko. Čeští a slovenští dobrovolníci, Sokolové a legionáři, včetně francouzské bombardovací eskadry, museli tvrdě bojovat. A chce někdo tvrdit, že jsme měli nechat Slováky trpět pod maďarským terorem, jestliže se proti nim ještě v roce 1918 používalo veřejné bití na trestné lavici, zvané dereš a byly zrušeny všechny slovenské střední a většina základních škol? Podle představ tvůrců současné protiruské propagandy o okupaci Krymu by patrně měli Slováci jít s prosíkem do Budapešti, aby jim povolili připojit se k českým zemím. Tam by je pravděpodobně oběsili jako vlastizrádné horské Maďary. Přímo ukázková paralela s demokracií v islámském Turecku, členské zemi NATO ve vztahu ke Kurdům. Putin získal Krym prakticky bez výstřelu a jeho vojáci byli uvítáni jako osvoboditelé obyvateli, včetně naprosté většiny „ukrajinských“ vojáků a policistů. Pro připojení k ruské federaci hlasovalo 83 % obyvatel. Agrese, nebo právo ne sebeurčení, právo nebýt vysávanou a terorizovanou oblastí Ukrajiny? Čechům, Moravanům a Slezanům se nelíbilo žít jako utlačovaná národnostní skupina v Rakousku, Slovákům v Maďarsku a Rusům na Ukrajině. V čem je rozdíl? Budeme slavit sté výročí získání svobody z rakouské okupace a statečný boj legionářů (čeští stavové sesadili Matyáše II. jako reprezentanta Habsburků z trůnu, takže vývoj po bitvě na Bílé hoře až do října 1918 je z právního hlediska vojenskou okupací) a zároveň volat po národnostním utlačování a nesvobodě jiných? Je ilustrativní, že propagandisté války v ČT omílají lži jako kolovrátek, ale nikdo z nich se nejede poptat na Krym, nebo na Donbas, proč tamní lidé nechtějí být obyvateli Ukrajiny. Kdo je proti právu národů na sebeurčení a záměrně vyvolává národnostní třenice a občanské války, potlačuje svobodu a demokracii je z hlediska charty OSN – ten je zločinec.

Díky odporu obyvatel Krymu a ruské akci se zabránilo občanské válce a fašistické genocidě, přesně v souladu s všemožnými postuláty OSN, NATO a s Listinou základních práv a svobod, které vyzývají k mírovému řešení sporů a zdůrazňují právo na život. Opačný vývoj, přesněji „mírotvornou multikulturní“ politiku podporovanou USA a EU, vidíme ve vraždění civilistů ukrajinskou armádou, především jejím dělostřelectvem na Donbase. Jenom proto, že jsou Rusové a nechtějí být občany druhého řádu na Ukrajině. Není nad to, vidět americký a evropský multikulturalismus a lidská práva v praxi. Na jedné straně neutuchající propaganda o ruské agresi, a na straně druhé vraždění civilistů.

Nemohu se zbavit dojmu, že pomajdanové ukrajinské vládě po prezentaci prvního března ztuhly úsměvy. Americká válka s Ruskem je rázem v nedohlednu, země rozkradená, rozprodaná a zadlužená, obyvatelé stále naštvanější, pět milionů z nich v zahraničí, z toho polovina v Rusku, přičemž nikdo z těchto migrantů neplatí daně, ani se nehrne do armády. Kromě toho ochota EU nechat se neustále dojit bez jakéhokoli pozitivního efektu, stále slábne. Euromarxisti mají problémů daných ideologickou ekonomikou až nad hlavu a k tomu poslušně provádějí sankce proti Rusku, zatímco obchodní výměna mezi Ruskem a USA roste. Slavná EU a NATO Ukrajince klidně okrade a hodí přes palubu, jako evropští demokraté naši republiku v roce 1938. Když jsem to známým Ukrajincům přede dvěma lety říkal, nechtěli mi to věřit a hořeli nadšeným eurohujerstvím. Problém současné ukrajinské politické reprezentace s fašistickými bojůvkami je v tom, že bez války se jim stát v dohledné době rozsype, ať už v naprostém ekonomickém marasmu nebo v občanské válce, a výsledkem bude humanitární katastrofa na účet EU.

Rusko nemařilo od počátku devadesátých let čas a peníze výrobou hromad zastaralých zbraňových systémů. Dostalo se tak do situace, kdy si vyměnilo roli s USA a jeho satelity, především EU. V osmdesátých letech sovětský moloch nedokázal udržet tempo přezbrojování a modernizace svojí nesmyslně přerostlé armády a dostal se do technologického propadu. V současnosti je na tom stejně americko-evropský moloch NATO-EU. Bez ohledu na propagandu se potácí v permanentní krizi zaviněné ideologizací hospodářství i ekonomiky a nelze přehlédnout konkurenční boj výrobců výzbroje. V praxi to vidíme na likvidaci značné části našeho obranného průmyslu za posledních 27 let s cílem obsadit naše trhy ve světě a naopak udělat trh pro cizí zbrojaře z naší armády. A napomáhají tomu dlouhodobě, beze studu a zcela jistě naprosto nezištně i mnozí naši politici a vojáci, včetně českého velvyslance u NATO „oblíbeného“ asociací obranného průmyslu. Aktuální ukázkou je výběrové řízení na bojová vozidla pěchoty s předem určeným vítězným německým typem Puma, který je výrazně nejdražší a na rozdíl od konkurence uveze při stejných rozměrech a horší mobilitě jen šest vojáků.

Nová úroveň ruské obranyschopnosti

Z hlediska efektivní obranyschopnosti Ruska je důležitý především fakt, že byla prezidentem Putinem zastavena destrukce ruského obranného průmyslu zahájená za Jelcina, a došlo k postupné revitalizaci. Prvním dokladem byly bezkonkurenčně nejtišší malé ponorky třídy Amur. Jsou určeny především k obraně ruského pobřeží a mohou ničit lodě útočníka všech velikostí. V prostorech kolem severní hranice Ruska, kde je členité pobřeží a proudy s různou teplotou vody v různých hloubkách, jsou prakticky nezjistitelné. Dále můžeme připomenout řízené střely Kaliber nasazené proti islámským teroristům v Sýrii a některé elektronické systémy schopné paralyzovat americkou elektroniku protiraketového systému Aegis. Na syrském bojišti se objevily nové víceúčelové bojové letouny Su-57 s technologií Stealth, které už zasadily teroristům a jejich zahraničním instruktorům první úspěšný úder. Zároveň se v Rusku podařilo vychovat novou generaci mladých a vlasteneckých vývojářů a konstruktérů, kteří přicházejí s novými nápady a získávají podporu ze strany státu.

V USA je vše podřízeno komerci, takže firmy mají snahu vyrábět co nejdéle zavedené vzory, samozřejmě za co nejvyšší ceny a bez ohledu na potřeby státu. To jsme nakonec viděli ve třicátých letech i v Československu. Zbrojovky vyvezly víc materiálu, než dodaly armádě státu ohroženého nacisty, a ještě vojenské správě účtovaly vyšší ceny. Vzhledem k monopolnímu postavení amerických zbrojovek v USA, kde jsou propojeny do vojensko-průmyslového komplexu s bankovními korporacemi (cit. D. Eisenhower, nikoli ruská propaganda) a dominanci USA v Evropě a části Asie, jsou americké zbraně tak drahé. Nejen z hlediska státem placeného zbrojařského monopolu připomínají současné USA Rusko doby Brežněva.

Z hlediska Ruska je zásadní protiletecká a protiraketová obrana. Vzhledem k tomu, že USA odstoupily roku 2002 od smlouvy ABM o omezení protiraketových systémů, je tato oblast bez smluv a kontroly. Smlouva Strategic Arms Reduction Treaty, podepsaná s velkým humbukem Obamou a Medvěděvem roku 2010 v Praze, je mrtvě narozeným dítětem. Rusko proto v klidu vybudovalo vícestupňový systém protiletecké a protiraketové obrany postavený v první linii na letounech MiG-31, které ve skupinách skenují prostor a neujde jim ani letoun využívající technologii Stealth. Zvýšil se počet ruských vojenských družic a v současnosti je již realitou ruský kosmický varovný protiraketový systém. Schopnost Ruska, stejně jako Číny, sestřelovat družice již byla prokázána, což v praxi omezuje možnosti amerického průzkumu a zaměřování cílů v případě války. Navíc byla v Rusku vytvořena síť radarů PM, pracujících v metrovém pásmu, které jsou rovněž schopny zachytit letouny s technologií Stealth. Jsou levné a podle názoru odborníka je dokáže instalovat a opravovat i televizní opravář. Ruské mobilní protiletecké a protiraketové systémy typů Pancir a S-400, případně S-500 pro různé výšky, jsou aktuálně hodnoceny jako nejlepší na světě. Obranu doplňuje první a určitě nikoli poslední ruská mobilní jednotka laserových zbraní prezentovaná prvního března.

Řízená střela Kinžal je letoun s náporovým motorem. Takový používaly například sovětské cílové bezpilotní letouny La-15, které znali i naši piloti. V podstatě se jedná o rouru, do níž se při určité rychlosti letu začne vstřikovat a zapalovat palivo. Jednorázové levné řešení. Nicméně je známé i provedení s tuhou pohonnou hmotou. Střela o délce zhruba sedm metrů může nést jadernou hlavici. Při rychlosti pohybu 10.M (deset Machů) letí rychlostí přibližně 12.000 km/h. Velikost jednotky Mach není zcela konstantní a záleží na prostředí, především výšce letu. Základní hodnota se počítá o něco méně než 1200 km/h. K udělení startovní rychlosti slouží právě modernizovaná verze letounu MiG-31BM vyrobená z oceli a titanu a s novými motory. Rychlostí 3500 km/h je to nejrychlejší vojenské letadlo, navíc s velkou nosností. Rusové nedokázali donedávna plně využít výkonu motorů, protože neměli čelní sklo kabiny, které by vydrželo ohřev při takových rychlostech. V současnosti ho už mají, nicméně lze předpokládat, že s podvěšeným Kinžalem létají pomaleji. Letoun může nést Kinžal tisíce kilometrů a v případě potřeby ho vypustit. Už taková rychlost změny místa vypuštění ve srovnání s pozemními systémy, vytváří obrovský problém z hlediska obrany. Kinžal sám má udávaný dolet 2000 km a výškově se může pohybovat až na orbitále, kde je minimální odpor vzduchu. Z tohoto hlediska nelze vyloučit i větší dolet. Po Rusku mohou poletovat desítky MiGů 31, naprostá většina bez Kinžalů k „radosti“ amerických operátorů protivzdušné obrany. Vzhledem k délce kolem sedmi metrů, průměru menšímu než metr, vysoké rychlosti pohybu a především malé efektivní radarové odrazné ploše RCS, je Kinžal řítící se s vypnutým motorem ze stratosféry velmi obtížně detekovatelný a zaměřitelný, natož sestřelitelný, obzvláště když dokáže reagovat na ozáření radarem a manévrovat.

Operátoři každého radaru amerického protiraketového systému by museli držet nepřetržitě šest směn u radarů v plné bojové pohotovosti za 24 hodin. Nemohou vzhledem k psychickému vypětí sloužit déle než šest hodin, mohou onemocnět, mají dovolené atd. Tento stav se Američané pravděpodobně pokusili navodit plotem protiraketových systémů kolem ruských hranic a najednou se to obrátilo proti nim. Možnost selhání lidského faktoru je obrovská, obzvláště v americké armádě s klesající morálkou a opět rostoucí konzumací drog. Realita je taková, že pomocí Kinžalů dokáže ruský medvěd vykopnout v plaňkách díru, kterou proletí různé typy raket s jadernými hlavicemi, především do Evropy. Když Putin upozorňoval namyšlenou a omezenou americkou slepici Merkelovou, že ruské rakety do Berlína proletí i přes americkou protiraketovou obranu, tak neblufoval. Případné sestřelené rakety a jaderné hlavice budou samozřejmě padat především na Ukrajinu a Polsko. Lze předpokládat, že v případě dalšího růstu bojechtivosti NATO a EU by mohl určitý počet ruských letounů s Kinžaly zajišťovat pomoc Číně z hlediska amerických protiraketových systémů v Koreji a Japonsku.

Informace o obrovité strategické raketě Sarmat s udávanou hmotností kolem 200 tun lze nalézt na internetu. Otázkou je, nakolik jsou objektivní. Pokud se Ruskům podařilo vytvořit systém s doletem přes 30.000 km, mohou napadnout USA například i z jihu, kde nemají žádnou protiraketovou obranu. Při velikosti Sarmatu je logické, že může nést větší počet jak jaderných, tak klamných hlavic, což je rovněž problém z hlediska obrany. Několik sarmatů naráz by ji v podstatě zahltilo. A zase bude třeba u každého radaru šest směn s nejistým výsledkem. V praxi to znamená, že USA by musely rozšířit preventivně protiraketový systém zhruba čtyřikrát až pětkrát, což není zrovna levné a neudělá se to za týden. Kromě toho by to vedlo k dalšímu navýšení zbrojního rozpočtu, jenž stát enormně zatěžuje a nelze to donekonečna přenášet na obyvatele a financovat tištěním nekrytých dolarů. Namístě je otázka, kdo koho uzbrojí. Zvláště v situaci, kdy Rusko, Čína a řada dalších zemí startuje odchod ze světové dolarové soustavy.

Robotická ponorka, či přerostlé torpédo s jadernou hlavicí má výhodu v tom, že je malé. Jestliže k tomu přidáme schopnost Ruska vyrábět nejtišší podmořské systémy, bude problém takového robota najít. Vzhledem k rozměrům může být kompaktnější a odolnější z hlediska jak hloubky ponoru, tak odolnosti vůči tlakové vlně protiponorkové munice. Pokud se dokáže plížit v hloubce pod několika vrstvami různě teplé vody a kopírovat profil dna, je prakticky nezjistitelné. Může také ležet schované na dně, vzhledem k jadernému pohonu i roky u některé americké námořní základny a vyrobit nečekaně nový Pearl Harbor, nebo zlikvidovat proplouvající letadlové lodě či raketonosné ponorky. Teoreticky by mohlo i klást jaderné miny. Podobné podmořské nástražné systémy ostatně mají USA i Rusko už mnoho let. Výhodou Statusu 6 je téměř neomezená mobilita, a o možnostech elektroniky se můžeme jen dohadovat.

Pravděpodobně nejzáhadnějším produktem je hyperzvukový letoun Avantgard s rychlostí 20.M, o němž se pouze mluvilo. Představuji si ho jako velký Prompt Global Strike. Nemůže být malý, jestliže slouží jako bombardér vyzbrojený raketami. Jaderný proudový motor je dlouhodobě technologicky známý a funkční vzory zkoušely jak USA, tak Rusko. Problém byl se zamořením ovzduší. Rusové patrně přišli na to, jak problém odstranit, nebo ho v případě jaderné války prostě budou ignorovat. Prostředí bude stejně zamořené více než dost. Otázkou je zmiňovaný plazmový obal. Plazma je totiž čtvrté skupenství hmoty a to značně nestálé, takže má tendenci vracet se do rovnovážného stavu. Může se vytvořit spalováním nebo elektromagneticky. Avantgard by měl díky plazmovému obalu dosahovat rychlosti kolem dvacetinásobku Machova čísla. Proto by byl současnými prostředky prakticky nezasažitelný. Z tohoto důvodu se nemusí příliš starat ani o problém detekce radary protivníka. Do plazmy se totiž bude vybíjet náboj z povrchu letícího tělesa, což ho učiní viditelným a zjistitelným pomocí radiolokátorů. Otázkou je z tohoto hlediska možnost zakřivení světla, tedy i elektromagnetických vln, známá jako difrakce. Ve vojenské praxi se ještě neobjevila. Důležitým faktorem jsou v případě Kinžalu i Avantgardu výtokové plyny motoru. Ty tvoří základní demaskující prvek, protože obsahují vlhkost a ta je elektromagnetická. Nicméně problém se dá vyřešit přidáváním aerosolu do stopy za tryskou ke snížení odrazu a přesnosti zaměření.

Osobně jsem zvědav na další informace i na reakce masmédií, především českých vojenských a bezpečnostních expertů v ČT24.

Když si uvědomíme realitu nasazení uvedených bojových prostředků, vidíme jasně důležitost dvanácti vrtulníčků naší armády.

41 komentářů :

 1. Závěrečná část Poselství V. Putina Radě federace, české titulky

  http://leva-net.webnode.cz/products/zaverecna-cast-poselstvi-v-putina-rade-federace-ceske-titulky/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vivat Rusko - mocný ochránce světového míru!
   Hráz vůči teroristickým a válkychtivým USA a jejich poskoků!
   • cz.sputniknews.com/svet/201604172837660-posileni-ruska-armada-vojaci-usa
   • https://cz.sputniknews.com/svet/201711086246402-rusko-nove-zbrane-fyzika-data
   • https://cz.sputniknews.com/nazory/201511061599323-media-ctyri-priznaky-rusko-nato
   • https://cz.sputniknews.com/svet/201601051930290-ruska-armada-modernejsi-nez-myslite

   Vymazat
  2. české titulky - ty bych si rád přečetl - ale nikde nejsou k dosažení. Rychlost čtení je větší než sledování videa. Co se dá dělat

   Vymazat
  3. Bude to takovej fofr. Že amíci na novej seriál MASH ani nestačej napsat scénář.

   Vymazat
  4. Že ne? Kudy chodí! -
   https://www.youtube.com/watch?v=zQUzmCuG284

   Vymazat
 2. Nemohu než poděkovat za informace, což v pralese propagandy EUrežimu je balzámem.

  OdpovědětVymazat
 3. Tvrzení Martina Kollera , že "...nic jiného, než prezident Masaryk v létech 1918 a 1919, když vojensky obsadil Slovensko." je "nepřesné".
  V žádném případě se nedá hovořit o "obsazení Slovenska"...

  "Československé legie v Československu

  Legionáři se do politického dění v Československu zapojovali ihned po příjezdu. Především k zajištění sporného území. Na severu země to byla okupace Těšínska a na východě dobytí Slovenska obsazeného Maďarskou armádou. Do vojenských akcí se přímo z transportů, které přijížděly postupně z Ruska, posílali zkušení legionáři, vojáci i důstojníci, nahrazovali české vojáky z bývalé c.k. armády a italské velitele, za jejichž nasazení byla československá vláda kritizována. Edvard Beneš byl kritizován ihned na počátku svého úřadu za liknavost, že čsl. vláda nedokázala zajistit své území ihned po vyhlášení státu. Edvard Beneš to označil za nedobrý začátek. Spojenecké velitele vláda postupně odvolala a nahradila legionáři. Především nátlak favorizovaného Polska na plebiscit vedl čsl. vládu k ústupkům, a nakonec došlo i k rozdělení regionu Těšínské Slezsko. Polsko si činilo nárok dokonce na Bílsko, jižní část Těšínska, kde byly zásoby černého uhlí a především na Karvinou, kde žilo početné polské obyvatelstvo spolu s pročeskými Šlonzáky. V celé složité situaci také nevhodně vyzněla Benešova slova, že Šlonzáci nejsou Poláci, i když mluví polsky. Ve společnosti dělení Těšínska bylo vnímáno jako fakt, že se Polákům dostává odměny za jejich boj proti bolševikům. Nakonec získalo Československo Karvinou, Třinec a malou část Bílska.

  Povstání a jiné krize[editovat | editovat zdroj]
  Povstání v Železné Rudě z roku 1919, iniciováno šumavskými legionáři, vedených Jelínkem a Holáskem. Mělo různé názorové platformy a tendence. Bylo názorově nejednotné a dorazilo až do Plzně.
  Oslavanské povstání: vypuklo v prosinci roku 1920 u Brna. Trvalo od 12. prosince do 23. prosince (ukončení stanného práva) Rozšířilo se i do Blanska a na předměstí Boskovic (Bělá). Povstání bylo organizováno bolševiky a označeno za bolševický či komunistický puč. Místní legionáři se přidali k ochraně státu a pořádku, společně s jinými spolky (Orel, Sokol). Povstání bylo potlačeno až na 2. pokus koncem prosince 1920 bylo zrušeno i stanné právo. Vojenské jednotky zůstaly v Oslavanech ještě 1 měsíc. Účastníci zatčeni. Později byli Masarykem amnestováni. Na jaře 1921 vznikla KSČ.
  24. října 1921: Vyhlášena mobilizace, schůze legionářských spolků odloženy na neurčito. Karel I. Habsburský a jeho choť Zita navštívili Maďarsko. Karel I. se opět pokusil získat trůn Maďarského království. 20. října přiletěl ze Švýcarska letadlem a následujícího dne sestavil v Šoproni prozatímní vládu."

  https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_legie

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Obsazení Slovenska je zde myšleno spíš jako Horního Uherska. Čsl. legie byly české i slovenské, ale na území rodícího se Slovenska byly ještě nejen jiné národnosti, především maďarská, ale Slovensko patřilo pod jurisdikci Maďarska.

   Vymazat
  2. 19.16 Kupříkladu maďarské (=zalitavské) trestní právo (v Čechách zase rakouské = předlitavské) bylo sjednoceno až trestním zákonem z roku 1961...

   Vymazat
 4. Dejme vydelat skomirajici ekonomice USA,shorime v ohni jadra drive.

  OdpovědětVymazat
 5. Taky děkuji jak za informace
  tak i za váš pravdivý postoj k dnešní době*

  OdpovědětVymazat
 6. Dík za článek.Já osobně nejsem odborník na zbrojní systémy , spíše pamnětník.Za svůj život jsem přečetl spoustu článků od různých odborníků, kteří byli rozhodně fundovanější jak součastní ohlupovači na ČT 24.A mám nějak zakodované,že Rusové na svých myšlenkách nevydělávali, spíše je utajovali a za CCCP když s něčím novým vyrukovyli tak to ve zkutečnosti byli věci zastaralé. Pochybuji, že současné RF od toho zaběhaného se moc neodchýlila.A co se týče morálky vojska tak je diametrálně vyšší než těch hamburgery vykrmených prasat živených navíc drogami.Tak je na bíledni kdo je momentálně schopnější válečník.Vspomenu mezi jiné z dob války v Perském zálivu historku. Z průskumu se vrátila amícká tanková jednotka a na jednom vozidle našli prostřelenou věž s největší pravděpodobností leizrovým dělem. Vtom časopise popsali tuto zbraň za něco mimořádného z energetického hlediska. Toto dělo by muselo mít za sebou elektrárnu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nesouhlasím s mínkou, že US Army je nějaký vykrmovač. Pan Keller sice poukázal na nějaké problémy, ale platí, že to je stále výkonná mašina s nejlepšími zbraněmi, které je nutno se obávat, pokud se na vás zaměří. Není nic hloupějšího, než podceňovat protivníka.

   Sovětská armáda i zbrojní průmysl byl mastodont bez reálných možností se účinně bránit, už vůbec ne vést nějakou intervenci. S výjimkou jaderných zbraní, s nimi by natropili dobrou paseku. Proto si USA netroufli zaútočit hned, jak se ukázalo, že Putin prostě není Borjův klon.

   Stejně tak i ruská armáda ve svých počátcích. Ta na tom byla ještě hůř než za sovětů. Jak se zdá, toto je nadlouho minulostí a také šuplíky vojenského průmyslu skrývali zajímavé "poklady".

   Vymazat
  2. To že jsou vykrmování, není s mojí hlavy.To prohlásil samotný Trump a přinesli to naše neomylné sdělovací prostředky.Jo a kdyby byli ušáci přesvědčeni,že budou mít úspěch, tak by už dávno zaútočili.

   Vymazat
  3. 20:41, když jsme u té výkrmny, tak pět let dozadu chtěla armáda ČR nakupovat bpro vojáky nějaké tablety na hubnutí. Já bych jim doporučil metodu starých Keltů.

   Vymazat
  4. Všechny putleroffský žvásty o "nových zázračných zbraních" jsou bred! -
   https://www.youtube.com/watch?v=b0uhgdNDiJk

   Vymazat
 7. Avantgard má technické problémy, to není plně funkční systém. Potvrdil to i Putin. Ale i tak je Rusko ve velké výhodě ... tedy pokud zas někdo nezdrhne i se všemi plány do USA. Skoro bych se vsadil, že zdrhne a ještě tento rok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 19:24
   Plky nemají cenu,kecale.

   Vymazat
  2. 19:31 Já bych raději hlídal inženýry.

   Vymazat
  3. 19:37
   Hlídej Trumpa,chce se k tobě kvůli svejm průserům s děvkama a nevymáchanou držkou odstěhovat:-)

   Vymazat
  4. 19:42, jo, posledně mi volal, jestli mám volnou cimru.

   Vymazat
  5. 21:32
   Icik,tak voni umí už i zvednout sluchátko???
   To jsou novoty:-)

   Vymazat
  6. 21:43, musel jsem se to naučit, protože poštovní holuby nám hnědočeši dycky sestřelili nad Krušnejma Horama a sežrali.

   Vymazat
  7. Sny a realita! - http://iks2010.info/?p=134613

   Vymazat
 8. Díky za souhrn informací, jen jak je dostat mezi co největší počet mladých lidí, aby pochopili jak jsou zneužívání protiruskou propagandou.
  Volič-Vilč

  OdpovědětVymazat
 9. Jen pro odlehčení ...
  postupem času se vyskytovali na internetu takové titulky
  jako např. : Američané,
  řekněte světu o mimozemské civilizaci a nebo to uděláme my ( RF )
  Dokonce začali létat éterem staré obrázky
  chronicky tak známé z Amerického tisku...
  Do třetice nové titulky hlásali : ,,Rusové převzali od mimozemských civilizací nové technologie...,,

  Kdo by tomu dával váhu do vystoupení Putina :))
  Dneska docela zajímavá spojitost.
  -------------------------------------------------
  p.s. ..to že agrosymboli jsou matematické
  propočty deskriptivní je dokázané*

  OdpovědětVymazat
 10. Děkuji za výborný článek někoho, kdo není jenom planý žvanil a je všeobecně uznávaný odborník. V jednom ale Rusové Ušáky těžko překonají a to ve lživé a dokonale propracované propagandě. Jenže každá lež se nakonec proflákne a pak už lháři nikdo neuvěří ani skutečnou pravdu. Nejdůležitější je fakt, že Putin získal asi dost času, pokud Rusové dokázali za režimu sankcí a provokací vyrobit toto, co asi dokáží v relativně klidnější době, kdy se jim podmínky neustále zlepšují. Všeobecně se stává známé, že ruský školský systém je jeden z nejlepších a o schopnostech ruských lidí také víme své. Tak si myslím, že jsme bohužel, vlastní vinou, zase na té blbé straně a jak říkal Venca flaška asi tu bude blbá nálada. Zcela určitě by s tím bylo potřeba něco udělat dokud je ještě čas. Kolik máme ještě času?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. běžte na tu vaší správnou stranu, co lidí se tam hrne že, přidejte se.

   Vymazat
  2. 500 let, plus mínus ...

   Vymazat
 11. Obávám se že tímto tempem
  jsme do dvaceti let menšinou ve vlastní zemi.
  Příkladem je Holandsko
  kde je více cizinců než vlastních obyvatel*

  OdpovědětVymazat
 12. Toto je v současné době nejzávažnější téma, další na řadě asi bude snaha o vytvoření muslimského evropského chalifátu a zničení evropy jako takové s její historií a tradicemi. Ovšem pro nás je důležitější zničení Ondráčka a zlikvidování Okamury, Babiše a na Slovensku odstavení Fica. Přitom je zjevné že ti co tento bordel dělají jsou daleko horší než ti co jsou nyní u moci a s nimi a s jejich morální a etickou kvalitou půjdeme ještě rychleji do kopru. Ale zase nám budou denodenně mlít o svobodě a demokracii a o demokracii a svobodě ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jasné, že zničení Babiše, Fica a Zemana je důležité. Abychom tady mohli utvořit žen chálifát, oni tomu brání.

   Vymazat
 13. Smradlaví havloidi opět lhali, až se jim od huby prášilo!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Lide-strasici-vsemocnym-Ruskem-maji-velky-problem-Rozpadl-se-jim-hlavni-argument-jejich-teorie-527111

  OdpovědětVymazat
 14. O tomhle se taky mlčí. Dokument z webu fr. nár.shromáždění. Rychlý překladač:
  Členství Francie v NATO omezuje vojenskou a strategickou nezávislost naší země.

  Daleko než být síla pro světový mír a stabilitu, NATO rozmnožilo ohniská napětí na celém světě. Rozvaha organizace je celkově negativní. NATO přijalo politiku válečnictví a neustále se vyjímalo z mezinárodního práva a rezolucí OSN.

  Všude tam, kde NATO zasáhl, Afghánistán nebo Libye, například, to vyústilo v nepopsatelné chaosu, jak s nárůstem terorismu, miliony uprchlíků, týrané městech a zemích vymazán z mapy.

  Navíc geografické rozšíření NATO, které nyní zahrnuje téměř 30 zemí a rozšiřuje se na východní Evropu, odráží přání Spojených států postavit vojenskou rovnováhu moci vůči zbytku světa, zejména proti Rusku.

  Chceme znovu potvrdit strategickou nezávislost Francie v oblasti zahraniční politiky.

  Návrat do integrovaného velení rozhodlo Nicolas Sarkozy, pak po dohodě s François Hollande nasadit do protiraketového štítu na summitu v Chicagu nám dal pod vlivem Spojených států.

  Abychom splnili cíl Francie, kterým je posílení mezinárodní bezpečnosti posílením odzbrojení a zajištěním míru, odmítáme se přihlásit k této jestřábové a atlanticistické strategii.

  Proto jsme proti logice tohoto článku, který umožňuje rozšířit uplatňování dohody o stavu sil mezi NATO.


  http://www.assemblee-nationale.fr/15/amendements/0659/CION_AFETR/AE5.asp

  OdpovědětVymazat
 15. Ten článek mě utvrdil v názoru tím, že jsme v NATO musíme utratit peníze na armádu,kterou v tomto stavu vůbec nepotřebujeme.A proto je naprosto úplně jedno za co se plánované miliardy vyhodí z okna.Svědčí o tom historie českých ministrů obrany,jejich kvalifikace a rozhodování.Nemá smyslu se rozčilovat i v dávné minulosti český král Václav/svatý/odesílal z Království Českého do Německa nevím již kolik hřiven stříbra a asi 400 volů.Těch opravdových, ne o kterých si to myslel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:22 proč se rozčilovat,rozumný vládce dnes patron Česka i ti ministři obrany měli vždy snahu zajistit stát proti nebezpečí.Pravda,podle pověsti se platilo za spojenectví 500 hřiven stříbra a 120 volů a svého času p.Zeman toto kritizoval,ale nakonec jako president ČR také přišel na to, že toto nejsou peníze vyhozené z okna.Proto po inauguraci půjde uctít památku sv.Václavu.Tak jak president i vy jednou přijdete na to,že armádu potřebujeme.

   Vymazat
 16. Skvělý článek a Rusové budou mít v záloze něco o čem nikdo neví.

  OdpovědětVymazat
 17. Zakladatel Českého státu nebyl svatý Václav, ale jeho bratr Boleslav 1. Václav byl proněmecký a patrona země z něj udělala církev, protože ji na rozdíl od Boleslava protěžoval. Boleslav jednotlivá knížectví násilím sjednotil a území rozšířil až po Krakov. Za dnešní hranice bychom pak měli poděkovat především jemu. Je příznačné, že servilní prozápadní Václav má přídomek svatý a vlastenecký Boleslav přídomek Ukrutný. Nepřipomíná vám to něco?

  OdpovědětVymazat
 18. 15:40
  Konečně někdo,kdo necelebí každého kolaborantskýho Václava....díky pane s mozkem

  OdpovědětVymazat