Reklama

úterý 20. března 2018

Moskva a Peking sa horúčkovito začali zbavovať amerických cenných papierov

20. 3. 2018        HlavnéSpravy
Rusko a Čína sa zbavujú nielen dolára, ale aj amerických cenných papierov. Iba v januári tohto roku Rusko predalo americké obligácie na sumu 5,3 miliardy dolárov. Moskva a Peking sa snažia prestrihnúť finančnú „pupočnú šnúru“, ktorá ich doposiaľ spájala s Washingtonom.


V súčasnosti sa Rusko nachádza na 16. mieste v ratingu najväčších majiteľov dlžobných úpisov Spojených štátov. Podľa slov ruského ministra financií Antona Silujanova, v budúcnosti Rusko nemieni nakupovať dlžobné papiere USA, ale vymení ich za obligácie iných štátov. Moskva bude preferovať tie cenné papiere, ktoré budú zaručovať vyššiu ziskovosť.

Silujanov poznamenal, že v ostatnom období na ruskom trhu registrujú prísun zahraničných investícií. Najväčší záujem je o štátne cenné papiere a taktiež o cenné papiere štátnych korporácií. Najčastejšie zahraniční investori vkladajú financie do obligácií s kurzom indexovaným na podmienky inflácie.

Aj Čína sa horúčkovito zbavuje amerických cenných papierov a v januári predala obligácie na sumu 17 miliárd dolárov. Napriek tomu, že Peking stále zostáva najväčším majiteľom dlžobných úpisov USA, podiel týchto cenných papierov v investičnom portfóliu Číny sa rýchlo znižuje.

Treba poznamenať, že jedným z najväčších investorov do štátnych obligácií USA zostávajú Kajmanské ostrovy (je to jeden z najprekvitajúcejších daňových rajov sveta). Ostrovný štát vlastní dlžobné úpisy USA v sume 242 miliardy dolárov.

Eugen Rusnák

38 komentářů :

 1. Jestli se Rusko stačí včas zbavit závislosti na dolaru, toť otázka, protože kdo sleduje celkové dění kolem roztržky vyvolané západem proti Rusku, tak to začíná pomalu a jistě připomínat začátek první světové války. Po atentátu arcivévody a jeho ženy v Sarajevu, Rakousko bez jakýchkoliv důkazů obvinilo Srbsko z organizace atentátu a nastolilo, tak ponižující podmínky Srbsku, že dopředu bylo jasné, že to nepovede k ničemu jinému, než k válce. Hodně k tomu přispěli rakouští generálové kterým se dařilo abnormálně zbrojit a sami sebe ujišťovali, že porazit Srbsko bude otázka několika dní. Jak to dopadlo s výsledkem 30 milionů mrtvých to už víme. V dnešní době se v Evropě připravuje úplně stejná výbušná směs a to tím, že se abnormálně zbrojí, generálové z NATA štvou politiky do války proti Rusku a zatím bez důkazů je Rusko obviňováno z útoku chemickými látkami. Západní Evropa se semkla proti Rusku a nastolila podmínky, které samozřejmě Rusko musí odmítnout. Stačí už jenom zmačknout knoflíky od jaderných raket a válka může začít. Pro úplnost stačí doplnit, že v první světové válce bylo kapitalismem usmrceno 30 milionů lidí, ve druhé světové válce kapitalismus usmrtil 70 milionů lidí. Kolik lidí je připraven usmrtit kapitalismus ve třetí světové válce? Pro kapitalisty jsou hlavní zisky z výroby zbraní a ty se nedají získat, když bude na světě mír. Proto musí být válka. Způsob jak válku vyvolat, kapitalismus vždy najde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žel, je to děsivá a pravdivá realita!
   Lamberk

   Smazat
  2. Píše Anonymní20. března 2018 7:23
   "V dnešní době se v Evropě připravuje úplně stejná výbušná směs a to tím, že - Stačí už jenom zmačknout knoflíky od jaderných raket a válka může začít. - Způsob jak válku vyvolat, kapitalismus vždy najde."
   Není to tak!

   Smazat
  3. Jestli se Rusko stačí včas zbavit závislosti na dolaru... A proč ne. S Čínou už dohody má a nejen s ní. A když nebudou pitomí, tak si ze země vyhostí všechny ty prozápadní Chodorkovy a spol a jejich majetek jim vyplatí do mrtě hezky těmi "cennými" papíry. A maj vymalováno. A ti "postižení" budou v USA multimilionáři, alespoň podle představ našich ekonomů a sluníčkářů....

   Smazat
  4. Jakoby socialistické země spolu taky nevedly války... Viz.: Sovětsko-Čínský konflikt o jakýsi nevýznamný ostrůvek na Amuru, invaze vojsk VS do ČSSR, Čínsko-Vietnamský konflikt... Letité nepřátelství mezi Brežněvem a Mao-Ce-Tungem... Pokud jde o výprodeje amerických cenných papírů, je to zlý vzkaz k USA ze strany Číny a RF. Na stát, jehož část majetku vlastníte, nebudete útočit..., ale na stát, který vlastní část Vašeho majetku, můž ebýt útok žádoucí... Myslím, že dnešní rozepře mezi RF a USA se tak jako tak stejně točí podél této linie, ale asi to bude složitější...

   Smazat
  5. 20. března 2018 10:49
   Bože ovviť tuto osobu neví co činí a klepe do kláves počitače.

   Smazat
 2. To je ovšem velice nebezpečné, viz Irák a Lybie. Tyto země se také pokoušely přestat pomáhat "nejvyššímu", jak dopadnuly. Ikdyž RF a Čína jsou přece jenom trochu jiná váhová kategorie a také celý svět má již tohoto světového "hegemona" plné zuby. Karel z Plzně

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom aby ten světový antiamerikanismus nebyl nejmocnějšími kruhy chápán jak (vydáván za) antisemitismus...

   Smazat
 3. Jenže Rusko není jen malé, neozbrojené Srbsko, ale velmoc s pořádným kyjem. Dá se snadno odhadnout, jak by vypadalo NATO hodinu po útoku na Rusko. USA by se vypařily také tak do hodiny. My můžeme jen doufat, že Rusko vyhladí NATO v Evropě jen nejadernými zbraněmi. Možná to někteří z nás přežijí.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak jestli dají dobrou cenu, tak já bych nějaké dolary od Rusů koupil.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Dobrá odpověď :)

   Smazat
  2. Bača z Horného Liptova20. března 2018 12:43

   10:21 - Nechceš odo mňa kúpiť Eura za dobrú cenu? Veď Eura tiež idú do kopru!

   Smazat
  3. 12:43 Za dobrou cenu určitě chci, za kolik?

   Smazat
  4. Bača z Horného Liptova20. března 2018 15:19

   12:50:
   1 EURO = 27 Kč (pre mňa je to fakt dobrá cena!)
   Pánko veľkomožný, a koľkože tých Eura ráčite kúpiť? Nuž, poprobujte podumať (ako u nás na valaloch)!

   Smazat
  5. 10:21 Neprodávají doláče, ale státní dluhopisy. Mohl byste jim za to nabídnout české korunové dluhopisy. Některé jsou s nezdaněným úrokem i přes 12%. To by se panečku Rusko divilo, jak velkorysého jsme měli ministra financí Kalouse Ušatého.

   Smazat
 5. pravá tvář anglosaské demokracie se ukazuje v plné síle opravdu je evropa tak duševně zmrzačena ???!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Západní (evropské) hodnoty20. března 2018 12:45

   • www.novarepublika.cz/2017/07/evropske-hodnoty-jsou-shnile-brambory.html
   Západní hodnoty jsou ty které především vyhovují západním státům. Kdo se postaví proti je označen za toho kdo je proti těmto hodnotám. Po převratu 17.11.1989 jsme přijali západní hodnoty a to tím, že jsme se podle všech ekonomických kritérií stali kolonii Západu. A funguje to takto. Oni nám dají evropské dotace v řádu milionů EUR, za které musíme stavět cyklostezky, rozhledny a další nesmysly a my jsme jim darovali veškerý průmysl, zlikvidovali jsem si zemědělství a odvádíme na Západ zisky v řádech stovek milionů EUR. Takže to vypadá, že nám EU daruje peníze na ty cyklostezky, na kterých musí viset velká tabule, jak to postavila EU. Ale na miliardových ziscích, které plynou od nás na Západ žádná taková tabule není. Jinými slovy oni nám dají 10 EURO a MY ODVEDEM 10.000 EURO a ještě jim děkujeme a protože oni na Západě mají pořád málo tak naše centrální banka nám ještě korunu úmyslně znehodnotí, aby to, co dovážíme, bylo pro nás vícenásobně dražší, a to co vyvážíme, aby bylo vícenásobně levnější. A rozdíl jde do bilionů korun, o které jsme okradeni. NO A TO VŠECHNO JSOU ZÁPADNÍ HODNOTY, KTERÉ NESMÍ NIKDO KRITIZOVAT A NIKDO O NICH NESMÍ ANI DISKUTOVAT, PROTOŽE TYTO HODNOTY TO JE TO, NA ČEM STOJÍ ZÁPAD. TYTO ZÁPADNÍ HODNOTY NEJSOU BEZBRANNÉ, ALE JSOU CHRÁNĚNY STOVKAMI AMERICKÝCH ZÁKLADEN PO SVĚTĚ. Mimochodem Západ vyloupil Afriku, Latinskou Ameriku a Asii. A teď rabuje střední Evropu a chystá se vyrabovat Rusko a Čínu. A TO JSOU VŠECHNO ZÁPADNÍ HODNOTY.
   KDE JSOU ZÁPADNÍ EVROPSKÉ HODNOTY? Na zbytečných summitech, na shnilých bramborách, na přípravě války s Ruskem, na evropském zábavním podniku? Evropské hodnoty jsou shnilé brambory a podřadné jídlo pro nás - Slovany.
   Pokud se mluví o západních (evropských) hodnotách a o cestě do Evropy, patří k tomu i no-go zóny, nezákonní emigrace vetřelců, jejich terorismus a kriminalita. Bez toho už dnes Evropa nemůže být. Nejdeme přece do staré dobré Evropy, ale do té nové dnešní.

   Smazat
 6. No, velmi rád bych slyšel od odborníka význam dřívějšího poměrně velkého nákupu USA dluhopisů Čínou. Jaká je jistota inkasa v době splatnosti. Co se stane v době hospodářské krize, jak znehodnocuje dluhopisy pokles dolaru? Jsem laik, nicméně dluhopisy USA v rukou Číny - mohou sehrát i nějakou významnější ekonomickou rolí ve Světě, ať již pozitivní, nebo negativní!? Je cesta, jak se zbavit splacení dluhů?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tenhle článek je jeden z těch zavádějících. Rusko prodává dolary ze svých rezerv, jelikož potřebuje na důchody a je lehce v průšvihu. Čína prodává a nakupuje dolary dle výhodnosti. Čili momentálně menší množství výhodně prodala a před 18ti dny nakoupila enormní množství, nejen od USA, ale US dluhopisy od jiného vlastníka.

   Náhodou se tyto dvě běžné obchodní transakce sešly v jeden čas. To je celé. Mmch. Amerika je opět ve skvělé ekonomické kondici, její obligace jdou na dračku. Na USA se sice furt nadává, ale každý vždycky čeká, jakého králíka Amerika vytáhne z klobouku. Je to stále velmoc se vším všudy. Příště méně lhát.

   Smazat
  2. Ekonom a finančák (ne prognostik)20. března 2018 12:51

   12:22 - Ty to nikdy nevzdáš. Zase bojuješ za tu svou zločineckou USA! Jen, aby si neryl držkou zem!

   Smazat
  3. 12:22 Článek je o prodeji obligací, nikoliv dolarů. "Amerika je ve skvělé kondici" - HDP roste o 2% a zadlužení o 4%. Takže je ve skvělé kondici, ale na dluh. Přesně ve stylu feldkuráta Katze: "To se nám to hoduje, když nám lidé půjčují".

   Smazat
  4. 16:36, dole píšu o obligacích, byl to omyl...
   Přesně jako feldkurát může fungovat Amerika. Co je na tom? Proč by se měla zaobírat svými věřitely, to je jejich problém. Na vnitřním trhu se dluh může vyrušit cyklicky bez ztráty jediného dolaru.
   Amerika je silná, každý investor to ví, proto se všichni do USA hrnou. To je úplně jiná kultura, co se byznysu a investic týká. Sám Putin poblahopřál Trumpovi k nastartování ekonomiky a Si Tin Pching prohlásil, že úrovně USA Čína v některých aspektech dosáhne za velmi dlouhou dobu, pokud vůbec někdy.

   Smazat
  5. 17:14 "Přesně jako feldkurát může fungovat Amerika. Co je na tom?" No pokud vím, tak feldkurát se z dluhů vysekal jen díky válce. To je na tom špatné, pokud nechápete. Jak by asi dopadla vaše rodina, kdybyste měl dluh, který nemohou splatit ani vaši vnuci?
   Čína je na tom rozhodně hůř, než USA. Zřejmě nikdy nebude mít možnost zbohatnout z válek na druhém konci světa.

   Smazat
  6. Jsem 10:39 a musím říci, že z odpovědí jsem se o moc moudřejší nestal. Jsem troškař, a tak mi vrtá hlavou, že u nás 900 tisíc lidí na své dluhy dojelo a mají je v rukou exekutoři. Jsou schopné USA, když položí majitelé jejich dluhopisy na stůl ke splacení, je splatit? Kdyby ano, proč žijí USA na dluh. Kdyby ne, proč je kupuje Čína? Nebo že by USA spadly do exekuce a byly připojeny k Číně? To bych celkem bral i jako čínskou kolonii!

   Smazat
 7. Tak už dlouho to trvat nebude a světový teroristé padnou a bude na světě líp.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo říkal?

   Smazat
  2. Říkal anonym 11:19.

   Smazat
  3. Tak to pak jo.

   Smazat
  4. Zvášť tenhle s diagnozou F73 - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 8. Prodám tři tuny Amerických sto dolarových bankovek
  ( pořád platných)
  značka : domluva jistá*

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ( pořád platných)
   značka : domluva jistá*

   Smazat
  2. 12.51 Manželka prosadila místo vytapetování VYKACHLÍČKOVÁNÍ WC?

   Smazat
  3. KTO BY TI TO KúPIL?choď za serešom on sa v tom vyzná!

   Smazat
 9. Kajmanské ostrovy jsou na pokraji sežrání finančními kajmany. Podstatné kromě informace, že RF a Čína prodávají bondy USA je pouze poloviční, otázkou je, kdo všechno tyto bondy od prodávajících nakupuje a co s nimi dále provádí...

  OdpovědětSmazat
 10. Konta na Kajmánech,jsou nakradena,odkloněna oligarchy.
  Kajmanské banky je investují do nákupu USA dluhopisů,akcii a při krachu USA,oligarchové přijdou o všechno a o to jde.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zvlášť tenhle gauner s kódovým označením F73 - https://pbs.twimg.com/media/DQ3D5L9WsAAByD3.jpg

   Smazat
 11. Příliš jednostranný pohled. Čína i Rusko samozřejmě nejen prodávají, ale také nakupují americké cenné papíry. Zbavit se této závislosti si vyžádá značně dlouhý čas.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.