Reklama

pátek 16. března 2018

Nastal čas šikovné provokace? Toto tušení je ve vzduchu

- rp -
16. 3. 2018 PrvníZprávy
Bylo úterý (13.3.) po poledni, když na Prvních zprávách vyšel článek „Rusko varuje USA: Za úder na Damašek bude následovat protiúder!“
Psalo se v něm, že USA mají v úmyslu použít provokaci militantů ve Východní Ghutě jako důvod k útoku na vládní čtvrti Damašku. Řekl to novinářům šéf ruského generálního štábu Valerij Gerasimov.


Z dalších ruských zdrojů bych doplnil několik dalších postřehů, ale předtím uvádím jednu menší věštbu, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček:


Touha být super cool

 

Američtí analytici v posledních týdnech jistě pracují přesčas: Musí vykoumat do jaké míry (a jakým způsobem) mohou americké síly zaútočit na vládní Asadovy jednotky, aby tím současně i těžce poškodily renomé Ruska. Ideální by bylo „nechtěně“ vyprovokovat malý omezený střet s ruskými silami. Přitom ale musí být riziko možné eskalace střetu s ruskými silami v Sýrii minimální.

Musí to být střet, kdy bude zajištěna jednoznačná dominance americké techniky a organizace. Je v tom touha Američanů být super cool.

Stačí jim, aby schopnosti Rusů byly jednorázově, ale viditelně, poníženy. Střet bude později oficiálně prohlášen za nedopatření. Ale vojenské ponížení Ruska při jednorázovém „náhodném“ střetu bude americkým mediálním svátkem. Americké politické a vojenské propagandě vydrží nejméně na 1 až 2 roky. Vzniknou o tom knihy a filmy.

Takovou akci USA nutně potřebují k propagaci svých schopností, aby si uchovaly něco důstojnosti, kterou ztrácí dlouhodobě zpackaným angažmá v Afghánistánu a v oblasti Iráku.

Analytici si pohrávají s touto myšlenkou na základě faktu, že v Sýrii Rusové nejsou natolik silní, aby efektivně reagovali na dobře připravenou náhlou a masivní americkou akci na vysoké technologické úrovni.


Gerasimov a Tomahawky

 

V článku „Budou Spojené státy riskovat úder na Damašek?“ (14.03.2018, Независимая газета) náčelník ruského generálního štábu generál Valerij Gerasimov uvedl, že Rusko si vyhrazuje právo reagovat na případné útoky Američanů proti oblasti Damašku a jeho předměstí v případě, že bude ohrožen život ruského vojenského personálu v Sýrii. V článku je dále uvedeno, že mezi odborníky panuje shoda, že pokud se americké vedení rozhodne podniknout nějaké ozbrojené kroky, je pravděpodobné, že vydají rozkaz k vypuštění křídlatých střel Tomahawk z amerických válečných lodí a ponorek.

Otázkou je, zda se pokusí USA v případě takového incidentu využít jednorázově ještě jiných prostředků.

Eurohujeři píšou s jakou mediální nesvobodou se musí Rusové potýkat. Přitom Gerasimova varovná slova o ruském protiúderu veřejně v médiích relativizuje Kirill Semenov, expert ruské Rady pro zahraniční věci.

Semenov varuje, že Američané mají ve vojenské konfrontaci většinu trumfů na své straně. Pokud Američané budou provokovat jenom nejjednodušším úderem, tím, že na Asadovy (a tím i na íránské) síly v Sýrii vypustí hejno Tomahavků, varuje: „ …hovoříme o zničení těchto střel… Problémem je, že v oblasti Středozemního moře není pravděpodobné, že Rusko bude schopno (kloudně) reagovat: jeho síly zde nestačí k odrazení útoku na Damašek."

 

Korejská karta

 

Kim a Trump si vzájemně vyhrožovali kvůli severokorejskému jadernému programu. Potom byla tichá pauza po dobu, když v Jižní Koreji probíhal olympijský zimní tělocvik. Panovala ale obava, že do dvou měsíců po skončení olympijského tělocviku může přijít nějaká vojenská provokace Američanů vůči Severní Koreji (KLDR).

Jenže, náhle říká Trump: Odpískáme to, s Kimem si sedneme na kafe, a nějak se dohodneme.

Tento obrat je na první pohled neuvěřitelný. Ve skutečnosti se choval Trump normálně. Jeho dosavadní řev proti KLDR byl pózou.

Přesto náhlý Trumpův obrat překvapil. Ministr zahraniční Rex Tillerson byl proti tomu, aby rozhovory Kim – Trump proběhly bez předchozího dlouhodobého projednávání přípravy schůzky odborníky z ministerstva zahraničí. Co když nakonec udělá Kim na Trumpa dlouhý nos, a bude mít z toho Trump (a tudíž USA) širokorozchodnou ostudu?

Jenže! Překvapivá změna kurzu vůči KLDR mohla mít „generálský“ podtext. Generálové mohli Trumpovi doporučit, aby se americké vojenské síly odpoutaly od KLDR. Měly by mít volné ruce pro případ potřeby zvyšovat tlak na Rusko. Nebylo by marné místo neefektivního řinčení zbraní kolem Severní Koreje (KLDR) se zaměřit na „zatápění“ Rusku a Íránu v Sýrii.

Napomohli k tomu jako pilní idioti i ti, kteří nenávidí Trumpa: Zdůrazňují, že je náladový a mění rychle své názory. Nikoho proto nepřekvapilo, že chce náhle místo konfrontace jít Trump s Kimem na kafe. Považují to za další bláznivý Trumpův vrtoch.

Na tyto kotrmelce ale ministr zahraničí Rex Tillerson nebyl stavěný. Proto musel odejít z ministerstva. Na jeho místo nastoupil dosavadní Trumpův šéf CIA Mike Pompeo. Ten si s Trumpem dobře rozumí.


Související článek:
Rusko varuje USA: Za úder na Damašek bude následovat protiúder! 
 
 
 
 

32 komentářů :

 1. Tak ať si to ti čůraci američtí zkusí....Umí válčit hlavně hubou a letadly...Ksindl´to je,nic víc.A ještě jsou to zbabělí sráči...Nikdy nic nevyhráli..A převahu nad Rusem už dávno nemají...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale vyhráli... třeba Španělsko-americkou válku v roce 1898 ... "osvobodili" Kubu, Filipíny (Filipínci se americkému chápání svobody a demokracie bránili až do roku 1913), ... Vyhráli nad japonským loďstvem, když použili sovětskou výrobní taktiku - sověti vyrobili 10 tanků na 1 německý, v obdobném poměru stavěli v USA válečné lodě... k novostavbám a přestavbám japonským...
   Proto se podepisovala bezpodmínečná kapitulace v Tokijském zálivu a ne u San Franciska...

   Smazat
  2. 12:37, že nemají na Rusa, to jste vzal kde? Kdyby použili svou skutečnou sílu, nezůstal by po Rusech v Sýrii ani mastnej flek! Držte se příště laskavě při zemi.

   Smazat
  3. k A. 14:16

   tys to trefil!!!!! jsi z Prahy?
   pochlub se blízkým a rodině!
   PAMATUJ.....jestliže Amíci napadnou Rusy...a ty tomu fandíš... ani po tobě mastný flek nezůstane!

   Smazat
  4. 15.43 Americká jaderná munice je podle přesvědčení 14.16 INTELIGENTNÍ, takže ví, že je 14.16 s Američanama a tak spálí vše kolem něho na popel, zářením zničí v okamžení vše živé... kromě kavárny, komediantů, vítačů s tibetskou a s americkou fanglí... a možná i 14.16. Proto každé bombě, která ho anihiluje, bude nadávat do ruské... Americká je inteligentní, říkal to nějaký generál, ta by mu neublížila. Velký bílý otec z Washingtonu s přehazovačkou by jí to přeci nedovolil...

   Smazat
  5. 14:16 Můžete prosím uvést nějaký příklad, kdy se tak už stalo proti srovnatelnému protivníkovi? Pokud vím, tak třeba v Afghanistánu se o to pokoušejí proti mnohem slabšímu už 17 let. A co Vietnam, kde už svou "skutečnou sílu" také použili? A nezbyl tam po nich ani mastnej flek!

   Smazat
  6. 14:16 Fajn, že jste na nás nezanevřel. Bez vás by tu byla nuda. :-) Ne, abyste zmizel na nějakém vám spřáteleném serveru. Jenom otázka. Proč Američané svou skutečnou sílu na Rusa nepoužijí? A konečná! A byl by pokoj a klid. Jen mi neříkejte, že by se ten "mastnej flek" bránil jadernými zbraněmi a byl by to konec lidstva tady na zemi. To snad ne. To by tu vaši teorii úplně zbouralo. No tak, nedržte se při zemi! Nevažte se, odvažte se.

   Smazat
 2. Také o tom uvažuji,usadit,znemožnit S.Koreji,reagovat na Americkou přítomnost u břehů obou Koreji.Proto ten poprask kolem S.Koreje,jen aby se co nejblíže dostali k Rusku.USA mají dost nasazených voj.plavidel na dostřel Sýrie,ale i Ruska.Možná jsou další připravené,nebo na cestě.

  OdpovědětSmazat
 3. Za úder na Syrské jednotky a za Rusy na misi může být zničena americká námořní síla NEJENOM VE STŘEDOMOŘÍ... A USAci jsou rozlezlí snad na všech mořích kromě Kaspického a Mrtvého (kde je "suplují izraelští okupanti)

  OdpovědětSmazat
 4. 1. Normálně se ve větě používají tři tečky, čtyřtečky ani dvojtečky se v civilizovaném světě ve větě nepoužívají.
  2. Normálně za tečkou ve větě následuje mezera.
  3. Normálně za čárkou ve větě následuje mezera.
  4. Inteligenci pisatele lze rozpoznat též podle toho, jak se orientuje v základních pravidlech větné interpunkce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prosím o astronomické souřadnice toho civilizovaného světa... mám slušný triedr, nemám korektorku. Větnou interpunkcí jsem se neživil, ale chápu, že technicky nezpůsobilému učitelskému stavu asi nic jiného nezbývá... Kdo musí pracovat, ten byl ze škol "vypuštěn" do pracovního procesu před řadou změn v pravidlech českého pravopisu a před mnoha desetiletími.

   KONSTRUKTÉR LOPAT JE NA NĚ VĚTŠÍM ODBORNÍKEM, NEŽ personál LLL3R, kteří na jeho dílo svorně nadávají. ;-)

   Smazat
  2. George, ty musíš být pěknej magor (tečka)(mezera)
   Pokud nekomentuješ k věci (čárka) tak si tyhle zbytečnosti nechej pro svoje děcka (tečka) Dobře víš (čárka) že na diskuzích (psáno se Z) se na tahle pravidla moc nehledí(čárka) pokud je sdělení srozumitelné (tečka)

   Smazat
  3. Znal jsem jednoho Jirku Dvořáka, byl to člen korespondent akademie věd. To by vysvětlovalo vše.

   Smazat
  4. Re (13:57):
   George D. má i tak pravdu! A jeho přání, aby lidi psali podle pravidel, snad nemůže být důvodem k odsudku či ironii.
   Solidnost se u nás totiž vytrácí všeobecně, jsouc vytěsňována "šlompáctvím", a i ono "hajdalácké" psaní je symptomem onoho vytrácení ...

   Smazat
  5. Pane Opluštile, těžko něco namítat na slova geniuse, který z mého kraťoučkého článku zázračně zjistil, že musím být magor. Bohužel ze stejného důvodu je to i v mém okolí samý magor - byly to moje babičky, dědečkové, rodiče, sorouzenec. Navíc velká většina spolužáků. A navíc obrovská většina všech nás, kteří zde píšeme. A ce je jistě zajímavé je, že nikdo se interpunkcí neživí.

   Smazat
 5. Ať dráždí medvěda bude třeba poslat letadlové lodi ke dnu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. USA a NATO můžou celé Rusko poslat k čertu čtyřikrát za sebou. Kdyby chtěli, kdyby se na nic neohlíželi, ovládnou celou planetu a nikdo jim v tom nezabrání. Svět měl možnost přejít do stavu vázanosti že Západem mírovou cestou. Za současný stav může Ruská Federace, která se odmítla podřídit.

   Smazat
  2. 14:20 ty jsi dobrej magor.

   Smazat
  3. USA ani NATO se s Ruskem nechtějí v PEKLE zatím sejít. Prosté, milý Watsone. Mnohým bezdětným nebo s IQ pod 70 je to ale jedno. Chtějí zemřít při "ohňostroji"? Ale do první řady v první linii se Merkelová, ani dětičky z "demošek" místo písemky z počtů nějak nehlásí. Ani Emmanuel Macron se od své stařičké matičky učitelky na východní frontu netlačí (nastrkuje raději místo sebe jiné...).

   Smazat
  4. 14.20,vůl,ale korunovanej.

   Smazat
  5. 15:25, né Šerloku, v pekle se sejít nechtějí, ale USA tam chtějí poslat Rusy. A mají na to plné právo, jelikož takhle severoasijská sběř ze země plné pokladů se jim odmítla podřídit. Představ si to jednoduše v rozměrech, kterým rozumíš. Máš souseda úplnýho nýmanda. Chodí do rachoty, jeho stará taky, a jejich tři parchanti ti denně lezou na nervy. Jednoho dne vyhraje v loterii deset milionů a nechce ti vítězný tiket vydat po dobrém. Přitom ty jsi prostě někdo, extra klasa a ty prachy bys zcela určitě uměl použít na suprový věci. No tak mu prostě rozbiješ hubu a tiket si vezmeš. Co s jiného s takovým sráčem? No a mezi státy je to samé. Jen tebe by možná zabásli policajti, ale v mezinárodním měřítku žádná policie nefunguje. Tou je vlastně taktéž Amerika - Bůh ji ochraňuj.

   Smazat
  6. 14:20 Na Rusko+Čínu usa+nato nemají a aspoň jste napsal o co zločincům z usa jde.

   Smazat
  7. Tedy jistě převážně nevážně než vážně. Nevím, zda atomová válka by měla vítěze? To, že má NATO přesilu atomových zbraní nehraje roli, svět jich má na skladě asi na desateronásobné své zničení, takže ten Svět pokud by byl, by neměl stejně už kdo oplakat. A v tom je ten jediný světlý bod, že by nebylo žalobců, ani žalovaných. Jen je pro mne s podivem, jak lidé jdou smířeni se svým životem a celkem radostně vstříc své smrti - asi je svět nudí. A co by jeden z nudy pro sebe i druhé neudělal? Měli jsme otce a dědy, kteří si s imperialismem, a to dokonce v době studené války I., věděli rady: Mírové hnutí. Bylo to tím, že neměli tak vymydlené mozky, či co? Šli do toho vědci, šla do toho světová kulturní fronta. Co se tedy stalo? No z těch bojovníků proti válce se stala střední třída kapitálu, tedy jejich poskoků za korupné. A řekněte, vám by smrděly dolary - možná, ale intelktuálům Západu už nikdy více!

   Smazat
  8. 16. března 2018 14:20
   Něco podobného si myslel Řím, Karel Velký, Španělé, Holanďané, Francouzi, Britové, Němci. A víte jak dopadli? Žádný strom neroste do nebe!
   Václav
   problém je v tom, že konfrontace dnešních zbraní je naprosto smrtelná pro všechny.
   A spoléhat na to jak v nějakém fimmu se příslušník prohrávající strany rozhodne nevypálit odvetnou salvu raket protože by byla zničena celá civilizace je naprosto hloupá. Protože dnes již v případě nedostupnosti velení pokračuje odpal raket naprosto mimo kontrolu nějakých nižších důstojníků. Prostě se zběbělci a dobrosery se nepočítá.

   Smazat
 6. Včera kdosi napsal, že se zbláznila paní Mayová, dnes by mohl dodat že i min. zahraničí Malomocné Británie pan Johnson. Proč? Svým doznáním, že ohavnou vraždu onoho kriminálníka - fízla několika tváří a udavače provedl on sám na přání Putina. Tož to doznání je slovo čestného muže. A ten plyn pocházel ze soukromých sbírek otravných plynů paní Mayové a tu sbírku dostala k 70. narozeninám on Trumpa. Vše se objasnilo, když se ukázalo, že ten špendlík s hlavičkou s jedem, který Mayová používala jako šperk, se ztratil. No a kdo myslíte, že to rozluštil? Samozřejmě že Sherlock za asitence Poirota, ale hlavní podíl v tom hrál Růžový pantér. Tož to jsme si oddechli! Už jsem se bál, že v tom má prsty Kim s King-kongem. A kde že to říkali? No na čété, tak mají zaručené zprávy a nikdy nelžou!

  OdpovědětSmazat
 7. 14.20 , nechteji se podridit...co to znamena podridit.Rusko se nikdy nikomu nepodridilo ! Tak o cem to tady meles?

  OdpovědětSmazat
 8. Rusko potřebuje vyzkoušet své nové zbraně. Pár Kynžálů a středozemní moře bude čisté. Ty USA kocábky má jistě na mušce ruská, nezjistitelná ponorka, možná i dvě. A ty patrioty, kterým se možná podaří odstartovat bezpečně sundají ruské Panciry. No a kalibry vyčistí východní část Sýrie a bude klid.

  OdpovědětSmazat
 9. No já jsem si to ruské vyjádření vyslechnul v originále a pokud jsem dobře rozuměl, tak se mluvilo o eliminaci nejenom tomahawků, ale i jejich nosičů. Prostředky na to Rusové měli a dnes mají ještě lepší.

  OdpovědětSmazat
 10. 18:30
  Naprosto s Vámi souhlasím. Ale ten článek se mi zdál nějak divný. Buď jsem nepochopil úmysl autora, nebo je autor tochu mimo. Je to něco jako, to to sice říkal, ale nemusí to být tak.

  OdpovědětSmazat
 11. Doufám, že se Rusové v Sýrii nenechají od US hunů nachytat tak, jak se na Slovensku nechal Fico.
  V podvlíkačkách ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Prostě slovák, jako Babiš. Velkej frajer a potom hovno. Nakonec se spojí s Kalouskem.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.