Reklama

čtvrtek 15. března 2018

National Interest: CIA a ministerstvu zahraničí USA byla vyhlášena válka


Alexandr Bělov
15. 3. 2018      zdroj
Americký senátor Rand Paul přečetl zprávu o činnosti Giny Haspelové v jižní Asii. Zpráva byla poskytnuta jedním z bývalých spolupracovníků Haspelové, který popsal, jak sledovala proces mučení. Americký senátor Rand Paul uspořádal mimořádnou tiskovou konferenci, na které oznámil, že je proti jmenování Mika Pompea na post ministra zahraničí USA a Giny Haspelové do funkce ředitelky CIA, píše Kurt Mills v článku pro The National Interest. "Myslím, že to je v rozporu s mnohým tím, co říkal prezident Trump během své volební kampaně. Jsem překvapen, že navrhuje do funkce hlavy ministerstva zahraničí člověka, který všemožně hájil a prosazoval návrh na změnu režimu v Íránu", prohlásil Paul.


Podle vyjádření senátora angažoval prezident Spojených států Donald Trump do své administrativy "bláznivé neokonzervativce". Paul kritizoval hlavu Bílého domu za to, že nedodržel své sliby, vyslovené v průběhu volební kampaně 2016, a že směřuje k naprostému opaku, a sice k obnovení neokonzervatismu.

Jako bylo řečeno, právě Írán a trvalá averze hlavy Bílého domu k jaderné dohodě, uzavřené bývalým americkým prezidentem Barackem Obamou, vedla ke kádrovým změnám na ministerstvu zahraničí USA.

"Souhlasím s Rand Paulem v tom, že ten, kdo preferuje válku s Íránem namísto diplomacie, by neměl stát v čele ministerstva zahraničí USA. Trumpova opozice ve vztahu k Íránu je slabá stránka jeho politiky. Během volební kampaně byl skeptický k činnosti neokonzervativců, včetně války v Iráku. Je velmi smutné si uvědomovat, že se začal pohybovat tímto směrem", konstatoval šéfredaktor listu The American Conservative Scott McConnell.

Potom Paul zaměřil svou pozornost na činnost Haspelové a přečetl zprávu o její činnosti v jižní Asii. Zpráva byla poskytnuta jedním z bývalých spolupracovníků Haspelové, který popsal, jak sledovala proces mučení:

"Gina Haspelová řekla: "Dobrá práce. Líbí se mi, jak slintáš ... Všechno vypadá tak přirozeně. Jsem takřka opojená. Nemysleli jste, že dospělý člověk je schopen něčeho takového?"

"Když to čtete, je tam pocit radosti při pohledu na to, jak člověka mučí. Je překvapující, že někoho může vůbec napadnout postavit tuto ženu do čela CIA", řekl Paul.

Senátor Paul byl jediný republikán, který vystoupil proti jmenování Pompea na post ředitele CIA, jehož kandidatura byla podpořena mnohými demokraty.

"Pompeo byl zuřivým ideologem, který obhajoval svržení režimu v Íránu ... V každém případě bude podněcovat ty nejhorší instinkty Trumpa. Jeho přestup na ministerstvo zahraničí spíše souvisí s jeho osobní kompatibilitou s prezidentem, než se zkušenostmi hájení zájmů USA", řekl expert z Catonova institutu John Glaser.

Po tiskové konferenci Paula Bílý dům spěšně zveřejnil seznam prohlášení kongresmanů a členů vlády, kteří podpořili Pompeovu kandidaturu na post hlavy ministerstva zahraničí USA. Tentýž den Bílý dům odeslal novinářům e-mail, který vypovídá o "vynikající kariéře Mika Pompea ve funkci ředitele CIA".

Vědec a historik Bostonské univerzity Andrew Bacevich, který obvykle zastává skeptické názory ohledně zahraniční politiky USA, také pochybuje o tom, že jmenování Pompea na post ministra zahraničí bude mít pozitivní vliv na zahraniční politiku USA.

Bacevich je rovněž přesvědčen, že mezi Trumpem a jeho vrchním diplomatem nevyhnutelně nastane konflikt. Podle některých informací byl Tillerson propuštěn kvůli neshodám s prezidentem Spojených států v přístupu k jednání o Severní Koreji.

Podle Baceviche může Pompeo podniknout radikálnější opatření: "Vyjádřil se o nutnosti změny režimu v Severní Koreji. Jeho boss prahne po střetu s Kim Čong-unem".

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

13 komentářů :

 1. Někdo, kdo někoho mučil a slintal u toho blahem žaluje na Haspelovou, že on za nic nemůže, protože Haspelová taky slintala? Tak to je postoj mužského zbabělého fašistického hovada. Zřejmě synek banksterského neoliberálního papínka, který bez mrknutí oka půjčuje pro svůj zisk peníze na krvavé válečné konflikty.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. co to tu slintáš za nesmysl? Jdi se vyspat.

   Smazat
 2. Jestli si někdo myslí,že CIA překypuje lidumily,tak se plete,čím větší zloduch,tak se uplatní v CIA.Oni ti na vrcholu CIA,vlastně už moc nerozhodují,spíš ti pod nimi a ti roztroušeni po světě,nadělají mnoho problémů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pepa Nos měl pravdu v písni,Já jsem agent CIA,jsem nebezpečnej a jsem zlej...

   Smazat
 3. To jsou jenom střípky mozajky spustošeného zhovadilého ušácka.

  OdpovědětSmazat
 4. Ale zase jakej má baba hezkej úsměv! Takovej upřimnej.

  OdpovědětSmazat
 5. Amerika
  Mrtvé pohřbívají, z krčmy zní opilé hlasy,
  Vítr si pohrává s vlajkou z pruhů a hvězd.
  Blyští se bodáky, hlavně a tankové pásy,
  Strýček Sam přivezl nám svévole děs.
  R.: Amerika, jistá v zádech dýka!
  Falešný demokrat, agresor, válečný štváč.
  Amerika, jistá v zádech dýka!
  Hrobařka míru a světa rozesírač!

  Staletí teroru, násilí, zrady a pučí!
  Věznění, mučení, vraždění, týrání mas!
  Strýček Sam s chutí demokracii vnutí,
  Pomůže, poradí, ochrání je tu pro nás. Ref.:

  Ten, kdo odmítne vážit si jeho vkusu,
  nezištné pomoci a dobře míněných rad,
  dává životu sbohem, smrti pusu.
  Strýček Sam Ďábel sám, prostě z pekla smrad! Ref.

  Štefan

  OdpovědětSmazat
 6. USA očividně ovládají zmrdi, a to už hezky dlouho. Nemá smysl o tom pochybovat..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 13:56 Ne jenom usa ale celý západ bohužel.

   Smazat
 7. Dohliadala na mučenie teroristov v Thajsku. Kto je Gina Haspelová, nová možná šéfka CIA?
  (už se stala)

  http://www.tvnoviny.sk/zahranicne/1910980_dohliadala-na-mucenie-teroristov-v-thajsku-kto-je-gina-haspelova-nova-mozna-sefka-cia

  OdpovědětSmazat
 8. První žena v čele CIA: Haspelovou nechvalně proslavilo brutální mučení

  https://zpravy.idnes.cz/gina-haspelova-povede-cia-pompeo-donald-trump-muceni-waterboarding-1fn-/zahranicni.aspx?c=A180313_161634_zahranicni_vekr

  OdpovědětSmazat
 9. Rezim, ktery uz za miru je horsi nez ten Hitleruv. Jak to bude vypadat za valky? Vietnam hadra. Jeste ze pevne stojime na strane USA. Tak dopadla tato zeme po padu socialismu, uz pomaha US i v okupaci. Jeste abychom zkopirovali CIA, pak i my budeme mit tu pravou demokratickou vladu. A nutno uznat, ze jsme na dobre ceste k ni.
  Jinak je potesujici, ze v USA se nasel aspon 1 clovek, politik. Ze by kvuli nemu Hospodin zachranil USA jak Lota?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.