Reklama

.

.

čtvrtek 29. března 2018

Orwell opět zde: Diktatura uvnitř a permanentní válka navenek!

Petr Schnur
Petr Schnur
29. 3. 2018     PrvníZprávy
V další, tentokrát „ruské“ chemické kauze v anglickém Salisbury, měli britští „experti“ Theresa May, Boris Johnson a Gavin Williamson jasno již několik hodin po atentátu.Podobně jako v případě syrských „červených linií“ bez ohledu na fakta, okolnosti i zdravý rozum byl Asad sice bez důkazů, zato ´s velkou pravděpodobností' odhalen coby viník, tak i nyní v Anglii: byl to Putin. Nic naplat, že k novičoku resp. k jeho složení měli přístup i jiné státy, píše pro Prvnizpravy.cz historik Petr Schnur.

Tak například článek v New York Times z roku 1999 uvádí, že se tento bojový prostředek v době existence SSSR nevyráběl v Rusku, ale v Uzbekistánu, v roce 1992 bylo příslušné vývojové středisko demontováno za pomoci a asistence Američanů. A není pochyb o tom, že existují i jiné země, které tuto substanci vlastní nebo jsou schopny „vyrobit“. Ponechme v tomto okamžiku stranou i zdravý rozum, který u každého soudného člověka musel okamžitě vyvolat alarm.

I v tomto případě, stejně jako v syrských kauzách, by akce Rusku jen uškodila. Vladimír Putin jistě není tak hloupý, aby týden před volbami nechal spáchat spektakulární atentát na bývalého špióna, navíc chemickou substancí s nálepkou Made in USSR. Pokud by tomu tak bylo, existovali by pouze dva důvody. Za prvé: Skripal by znamenal pro Rusko velké nebezpečí, což lze vzhledem k jeho situaci více méně vyloučit. Za druhé: Vladimír Putin by chtěl před prezidentskými volbami vyvolat agresivní reakci Západu proti Rusku a tím pojistit své vítězství. I tento argument ve své logice selhává, neboť již před volbami bylo jasné, kdo bude za prezidenta RF zvolen. Politická a vojenská agresivita NATO od majdanského puče na Ukrajině byla již dostatečným důvodem k posílení jeho pozice.

Ponechme pro tento okamžik transatlantické triviality stranou a soustřeďme pozornost na právní stránku postupu západních vlád.

Základním kamenem právního státu je presumpce / předpoklad neviny. Jednoduše vyjádřeno: žalobce má povinnost vinu obžalovanému dokázat. Pokud se tak nestane, platí za nevinného. Tento princip najdeme kodifikovaný ve Všeobecné deklaraci lidských práv OSN z roku 1948 (čl. 11, odst. 1), o něm se zmiňuje i tzv. Zelená kniha Evropské komise z roku 2006, která varuje před jeho narůstajícím porušováním. Jeho kodifikaci najdeme rovněž v Mezinárodní smlouvě o občanských a politických právech (čl. 14, odst. 2), členské země Rady Evropy se mu upsaly v čl. 6, odst. 2.

Evropské právo zná rovněž princip předpokladu viny, které ale může platit pouze ve výjimečných případech, přičemž musí být zachován tzv. fair trial, právo na férový proces. Navíc mezinárodní smlouvy zcela jasně vykazují presumpci neviny jako nosný pilíř právního státu.

Nyní posuďme, jak s právním státem koresponduje postupu atlantických stratégů.

Britská vláda obratem označila Rusko za atentátníka a ultimativně požadovala, aby do 24 hodin dokázalo svoji nevinu. Londýn nejen že nepřinesl žádné konkrétní důkazy, ale navíc neumožnil Rusům přístup k vyšetřování. Nabízí se tedy otázka, jakým způsobem by měl obviněný nevinu dokázat?

Závěrem můžeme konstatovat následující. Britská vláda a její „spojenci“, koalice ochotných včetně českých nohsledů opustily půdu právního státu. I kdybychom připustili v tomto výjimečném případě přednost předpokladu viny, nebyl dodržený princip práva na patřičnou obhajobu a tedy na férový proces.

Kauza Skripal není výjimkou, demontáž právního státu v atlantickém společenství pokračuje zvýšeným tempem – pod vlivem totalizující EU i na domácí půdě. Pokud národní parlamenty a ústavy neparalyzuje Brusel, činí tak domácí vlády. Otevření hranic kancléřkou Merkelovou více než milionu imigrantů bez kontroly a identifikace se konalo protiústavně a mimo parlament. Příkladů by bylo nesčetně, v domácí i zahraniční politice – v Británii, Německu i jinde. Mezinárodní právo bylo Západem pohřbeno útokem na Jugoslávii v roce 1999, na Ukrajině a v Sýrii tančí atlantici na jeho hrobě.

V Orwellově románu „1984“ najdeme dva elementy destrukce svobodné společnosti, které se vzájemně doplňují: diktatura uvnitř a permanentní válka navenek. Vedle nekonečného „boje proti terorismu“, který Západ sám vyvolal, reaktivovalo NATO opět starého nepřítele na východě, kterého již od začátku 90. let systematicky obkličuje. Orwellův Velký bratr rovněž vede válku proti Eurásii. Podobnost čistě náhodná? Je na čase probudit se z letargie, apeluje Petr Schnur.Související článek:


21 komentářů :

 1. Mně překvapila ta "náhoda", že prakticky v týž den co se Německo rozhodlo vypovědět ruské diplomaty a nový německý ministr zahraničí dštil na Rusko oheň a síru, asi úplně jiné Německo s definitivní platností vydalo všechna chybějící povolení pro stavbu Nordstreamu 2 v německých výsostných vodách. Dalšího komentáře netřeba!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Německo je 73 let okupovanou zemí a němečtí politici musí velmi opatrně lavírovat. Nezapomeňte, že jsou systematicky odposloucháváni! Přitom kšeft je svatý a jistota je jistota. Tohle vše jim přináší Nord Stream (kšeft a jistotu - protože plynovody z Ruska zatím vely přes nespolehlivé země, které se nechávají unášet protiruskými často velmi iracionálními vášněmi).

   Leo

   Vymazat
  2. Přesné, také můj názor.
   G.

   Vymazat
  3. No ono s Německem jak to asi je? Pamatujete, jak před několika lety se A. Merkelová a spol. rozhořčovali nad odposlechy ze strany NSA, jak se to bude vyšetřovat atd. Potom dieselate a nějak to nejednou utichlo, s těmi odposlechy. Nebyla to náhoda? A pak řetězec událostí, kdy A. Merkel musela ukazovat ten jediný správný názor. Zajímavé je, že bývalí politici Německa, co měli s s. světovou válkou osobní zkušenosti nebo asi vzpomínky svých nejbližších, ti s Ruskem/CCCP jednali s respektem.

   Vymazat
  4. Německo je holt Chytrá horákyně, zato my jme za blce

   Vymazat
 2. ona je otázka, zda Mayová, Johnson a další nevěděli už před atentátem, kdo za to bude moci. Přišel jim nějak moc vhod v době, kdy se ukazují jako neschopní domácí politici.,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, brexid bude tvrdší, než si připouštěli a než bulíkovlai svým voličům. Tak odvedli pozornost od toho hlavního.

   Vymazat
  2. Jistě, pane ministře. Jistě, pane premiére.

   Vymazat
  3. Samozřejmě,že Májová s Johnem-mičurinem to věděli všechno předem,Brexit také neudělali až potom,potom to jen oddalují a oddalují,jako by to bylo to nejhlavnější na světě,přitom Anglie je jako historická kocábka na moři.......

   Vymazat
 3. Jak je situace vážná napovídá i to, že ani zinscenovaný soud s Dimitrovem, v Německu roku 1933, za údajné zapálení Říšského sněmu neskončil jeho odsouzením, ale osvobozením i když Hitler zuřil. Dneska stačí bez soudu, bez důkazů a hlavně bezostyšně někoho napadnout a hodit na něj vinu a hlavně se najde dost blbců kteří to ještě z údajné solidoriti podporují v čele s připosraným Babišem. Jak říká klasik, soli do riti nám treba.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak si kladu otázku, měl to vůbec Babiš zapotřebí, takhle se postupně "historicky" znemožňovat? Peněz má dost, tak jedině touha po moci (a la Berlusconi) musí být u něj tím hlavním motivem. Jako politik se toho moc nenaučil. Vyjednávání, to není jeho silná stránka. Ve vyjednávání o možné nové vládě lítá jak nudle v bandasce. Stát se nedá řídit jako firma, ve které mohl jako manager rozkazovat a nic jiného než uposlechnout prostě nepřicházelo v úvahu. Mám pocit, že mu pomalu dochází dech. Navíc vůbec není silný v kramflecích. Nad ním pořád visí dva Damoklovy meče. "Bureš" a "Čáp", resp. jeho hnízdo. Takový člověk je z principu vydíratelný a snaha všechny ty průšvihy přežít "bez ztráty květinky" ho čím dál tím více povede v očích i jeho (možná už bývalých) voličů s naprosto nepochopitelným činům. Uvidíme, jak se vyrovná s Dublinem IV. Moc naděje mu ale nedávám. Políbil ho Juncker, a na takové polibky (smrti) se prostě nezapomíná.

   Vymazat
  2. 8:36 taky jeden z těch co jim vadí vše a na druhé straně nařčení Zacharovové je mu šumafuk

   Vymazat
  3. Zacharovová nikoho nenařkla, jenom konstatovala, že jed byly schopny vytvořit tyto 4 státy, mezi nimi Česko, že zrovna my jsme začali řvát jako potrefená husa je zajímavé, Švédy to nechalo naprosto v klidu.

   Vymazat
 4. Tohle přesně si přeje EU. Přichází další průser z Bruselu. Brusel se chystá zatočit s fake news a připravuje novou legislativu. Více bychom se měli dozvědět už koncem března. Jde z toho strach!

  http://www.epshark.cz/clanek/424/evropa-navrat-do-totality

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:42 Však to píšu ještě rádi budou vzpomínat na socialismus.

   Vymazat
 5. Jiří Jírovec29. března 2018 8:54

  Argumentace, že novičok byl kdysi vyvinut a vyráběn v SSSR je úplně mimo. Rektor University v Hradci Králové, Kamil Kuča, v ČT prohlásil, že struktura novičoku je dávno známa (byla popsána i v Chemických listech v roce 2011) a že tuto látku může připravit student, který má magistra v organické chemii.
  Rusové naznačili, že Česko je jednou ze zemí, ze kterých by ona látka mohla (ale nemusela) pocházet. Oni samozřejmě vědí to, co rektor Kuča. Brání se proti propagandě, která se snaží přesvědčit veřejnost, že Putin je výlučným vlastníkem této látky.

  Není vyloučeno, že celá akce je součástí kampaně proti Rusku. Západ potřebuje udržet chaos, aby zblblí občané neprotestovali proti výdajům na zbrojení. To je přece vidět i v ČR, kde najednou není žádný odpor proti vyhození několika desítek miliard ročně až se výdaje na zbrojení zvýší na 2% HDP.

  Ono to celé smrdí, protože neexistuje jediný důvod, proč by Rusové měli Skripala zabíjet.

  Veřejnost má věřit, že se Putin jednoho dne rozhodl, že by měl dát někoho zabít. Nejlépe způsobem, který vzbudí veřejné rozhořčení. Chtěl snad světu dokázat, že Rusko zvládne absolutně krkolomný, skoro bondovský způsob zabití (jed v restauraci, ventilaci auta, v kufru dcery a naposledy na dveřích domu)?

  Kde jsou naše sdělovací prostředky, které nenapadne, že pokud byly významné koncentrace jedu na dveřích jejich domu, je těžko vysvětlitelné, že se otec s dcerou ještě dostali do nákupního střediska a tam teprve zkolabovali. Jaký byl časový průběh? Když člověk přijede z letiště nejde hned nakupovat.

  Proč bychom měli věřit Mayové, když před ní lhali Blair, Powell i Bush jr. Američané před válkou v Iráku tvrdili, že Hussein má ZHN a že informace mají od svých britských přátel.

  Když jde o geopolitické zájmy, na nějakém člověku nezáleží. Proč by mělo Západu záležet na nějakém Skripalovi. Toho už "vytěžili".

  Bylo by to směšné, kdyby to nebylo tragické. Propaganda z toho čouhá jak sláma z bot. Stačí se podívat třeba na fotografie, na kterých jsou lidé v ochranných oblecích a kousek vedle nich se pohybují naprosto nechránění jedinci.

  Výmluvný je britský požadavek, aby sprostý podezřelý dokázal, jak to všechno bylo. V civilizované zemi to musí dokázat žalobce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Všem četnickým stanicím se přísné ukládá, aby s nesmírně zvýšenou pozorností
   sledovaly všechny osoby procházející jich rajónem. Přesunutí našich vojsk ve východní
   Haliči dalo původ k tomu, že některé ruské vojenské části; překročivše Karpaty, zaujaly
   pozice ve vnitrozemí naší říše, čímž fronta byla přesunuta hlouběji k západu mocnářství.
   Tato nová situace umožnila ruským vyzvědačům, při pohyblivosti fronty, vniknutí hlouběji
   do území našeho mocnářství, zejména do Slezska i Moravy, odkud dle důvěrných zpráv velké
   množství ruských vyzvědačů odebralo se do Čech. Je zjištěno, že mezi nimi jest mnoho
   ruských Čechů, vychovaných ve vysokých štábních vojenských školách Ruska, kteří
   ovládajíce dokonale český jazyk, jeví se býti zvláště nebezpečnými vyzvědači, neboť oni
   mohou a jisté provedou i mezi českým obyvatelstvem velezrádnou propagandu. Zemské
   velitelstvo nařizuje proto zadržet všechny podezřelé a zejména zvýšiti bedlivost v těch
   místech, kde v blízkostí nalézají se posádky, vojenská střediska a stanice s projíždějícími
   vojenskými vlaky. Zadržené podrobiti okamžité prohlídce a dopraviti k další instanci."

   Vymazat
  2. Re (08:54):
   Pane Jírovče!, ano, je to tak, jak to popisujete!
   Co mě ovšem hodně zahanbuje, je to, že tak intelektuálně ubohou interpretaci té provokace, jak ji ti briti předvedli, dokáže s takovou lehkostí "spolknout" jako tu malinu většina našich (kulturních, formálně vzdělaných, neomezovaných a nesvazovaných ..) lidí, a stejně tak i lidí na Západě!!
   Jinými slovy: že jsou zřejmě již tak vypatlanými, aby se proti svým bytostným zájmům nechali vláčet tou věcně nenasytnou mocichtivou a militantní sebrankou, která nesleduje nic jiného než jen své úzké mocenské a finanční zájmy.
   A pro kterou jsou zájmy těch, se kterými tak masově manipulují, hluboko pod prahem rozlišení.
   Jak je možné, že:
   (a) to lidi nevnímají?,
   (b) masově neprotestují proti nesmyslnému zbrojení, proti zločinným agresím vyvolávaným s železnou pravidelností proti (surovinově bohatým a geopoliticky významným)) zemím, které si vzdor cizímu úsilí o jejich mocenské ovládnutí chtějí udržet svou svrchovanost?
   (c) se nechávají strašit neexistujícími hrozbami a podvolují se agresivní (militantní) ideologii a politice i snahám o militarizaci ekonomik, a tím - samosebou - podvolují nejen cizímu úsilí o snížení své životní úrovně, ale i nadějí na udržitelný rozvoj, ba přežití na Zemi, pokud dnešní stupňované napětí přeroste v otevřený konflikt? atd.
   Na rozdíl od snadného pochopení britských pohnutek k té jejich ubohosti mám problém pochopit takový způsob myšlení nezanedbatelné části těch dole (z těch našich dolních 10 milionů a EU stamilionů) ...

   Vymazat
  3. Ano Novičok byl vyráběn "někde" (ve střední Asii?) na území bývalého SSSR, likvidace laboratoří které ho vyráběly je doložitelná v dokumentech patřičných orgánů OSN, výrobní technologie a laboratorní vybavení byly převezeny do Spojených států včetně naverbování a přemístění odborného personálu. To o tom nikdo z mainstreamových novinářů neví??? To je snad ještě směšnější, než když naši politici tvrdí, že s novičokem nemáme nic společného...

   Vymazat
 6. Trochu humoru - Zaznamenal jsem, že se Babiš nechá přejmenovat na Babinčoka, vede ho k tomu řada důvodů, agent,Čapí hnízdo,složení vlády bez Babiše...

  OdpovědětVymazat
 7. Petr Schnur shrnul a vyargumentoval celou záležitost i celkovou situaci věcně, logicky a srozumitelně. Je na nás, abychom byli schopni takové stanovisko šířit a obhájit tak, aby se soudobá, zřejmě válečnická propaganda neprosadila.
  Mimo námět, stojí za zmínku, jak soukromá návštěva vysokého ústavního činitele USA Paula Ryana vrcholí lobbyingem za nákup vrtulníků z produkce USA, ze strany našich slouhů pokřikem o "izolaci" prezidenta republiky. Lépe být izolován než zaprodán, řekl bych. JiH

  OdpovědětVymazat